Rendelő

Furcsa szokások



Kérdés:

Borka baba 3 hónapos és tépi a haját. Már magzatkorában éreztem, hogy kapirgál ott ahol a fejecskéje van, úgyhogy valószínû onnan ered a szokás. Hosszú hajjal született, eleinte csak szopizás közben találta meg néha a feje tetejét, most már szopizás, fürdés és alvás valamint néha játék közben is azt húzogatja. Néha felsír, lehet, hogy nem amiatt, de nagyon húzza. Nem fogja kitépni az összes haját? Már próbáltam rongyit adni a kezébe helyette, egy ideig el is van vele, de nem sokáig. Kell valamit tenni ellene, vagy abbahagyja majd, vagy nem kell hogy abbahagyja?

Válasz:
Nem ismeretes számomra olyan betegség, amelynek tünete lenne kiscsecsemõkorban a hajtépés. Ez, ahogy Ön is írja, rossz szokása a babának. A csecsemõ ebben a korban a mozgásfejlõdésnek olyan szintjén van, amelyre jellemzõ, hogy amit megfog (helyesebben ami a keze ügyébe kerül), megmarkolja, és nem tudja tudatosan elengedni azt. Ugyanakkor mozgására jellemzõ a végtagok csapkodása. A kettõ eredménye nagyhajú kisbabánál a hajhúzás, rángatás lehet. Ez bizony fájdalommal is járhat. Érdemes a 3-4-dik hónap körül már nemcsak kiszedni a baba kezébõl a haját, hanem egyéb tárggyal, foglalkozással elterelni a figyelmét, ez számára ugyanis kellemetlen élmény lehet. Ha ez nem sikerül, sõt szinte állandósul, mint rossz szokás, talán érdemes lenne a leszokásig szépen levágni a pici haját és azt csak a leszokás után újranöveszteni.
Dr. Gömöri Ágnes

Kérdés:
A kisfiam 4 hónapos, elsõ baba. A 39. héten született egészségesen, megfelelõen fejlõdik. Mostanában gyakran csapkod, az öklével üti a fejét, gyakran szopás közben is. Azt szeretném megkérdezni, hogy ez általános jelenség, vagy valami gond van?
Válasz:
Nem hiszem, hogy bármilyen probléma (fájdalom, az idegrendszer mûködési zavara) állna fenn. Ez, valószínûleg kialakulóban levõ rossz szokás. Ez, ill ennek más formája pl. a fülkagyló piszkálása, karmolása, hajhúzás nem ritka. Egyenlõre tehát csak figyeljék a babát , esetleg tereljék el figyelmét. Amennyiben ez a dolog már a szopást is zavarja akkor mutassák meg a kicsit gyermekorvosuknak.
Dr. Gömöri Ágnes

Kérdés:
5 és fél hónapos babánk tökéletesen fejlõdik, lekopogom, semmi baj vele. Mostanában azonban felvett egy fura szokást, ami természetes is lehet, mégis igen kellemetlen. Ha röviden kellene leírni, borzasztóan akaratos lett, amivel nincs baj, hiszen kíváncsiságát, igényeit rendre kielégítjük, a baba nem sír, nem hisztizik, csak hangos kiáltásokkal ösztönöz minket mindaddig, amíg meg nem kapja amit akar. Ha minden rendben elképesztõen nyugodt és hosszú percekig vizsgálgat bármit, ami leköti. Eddig rendben is lennénk, csakhogy mindeközben alkalmasint erõteljesen markolászik mindent ami a keze ügyébe kerül, és ez alól mi sem vagyunk kivételek. Majdhogynem letépi hajunkat, arcunkat, belenyúl a szánkba, mardossa ajkainkat, édesanyjáról szoptatás közben szinte lefejti a bõrt. Félünk, hogy mindez beidegzõdik, ráadásul elég fájdalmas is a dolog, de tanácstalanok vagyunk, hogyan "magyarázzuk" el neki, fájdalmat okoz nekünk. Tudom, hogy szokás misztifikálni a fogzást, de elképzelhetetlen, hogy ezek esetleg annak kísérõ jelenségei?
Válasz:
A csecsemõk a 2. félévben egyre kíváncsibbak, egyre határozottabban tudják követelni az általuk kinézett helyeket, tárgyakat. Kezük részben ügyes - célzott nyúlás, kutatás, ki-be rakás, de még ügyetlen is a 6-7. hónapban. A fogás inkább megragadás, az ujjak finom, csíptetõszerû mozgása még nincs meg. Az erõs ráfogás sokszor karmolásban végzõdik. Gyakran tapasztalható, hogy ebben az idõszakban a baba karmolja az aljzatot, amin fekszik, valamint a különbözõ anyagú tárgyakat, és figyeli az így kiváltott hangokat is. Azonban ha ezt szülõkkel, másik gyermekkel teszi, fájdalmat, sérülést okozhat, amit már most jelezni kell neki, és ebben meg kell akadályozni. A kezét el kell onnan venni, és határozottan rosszallóan kell rá nézni, közölve vele, hogy ez fáj, és nem szabad. A kezére soha ne üssenek, ez további durvaságot szül. Az egyre hangosabb követelõzéseit is irányítani kell, nem lehet mindig minden helyzetben az õ kívánságait teljesíteni. Ezt már most tanulnia kell. Nem valószínû, hogy egy induló fogzás áll a dolog hátterében, az inkább sírósságot, "hisztizéseket", nyugtalanságot, széklet- és étvágyváltozást, valamint a popsin bõrtüneteket okoz.
Dr. Gömöri Ágnes

Kérdés:
Gyermekünk 10 hónapos, néhány hete csikorgatja a fogát. /Alul 2, felül 4/ Igazából nem tudjuk eldönteni, hogy ez természetes-e ilyen kicsi gyermeknél. /Fõként akkor teszi, ha jó a kedve./ Milyen következménye lehet ennek a továbbiakban?
Válasz:
Sajnos a kisgyermekek szeretik játékból csikorgatni a fogukat. Óvodásoknál, ill. idõsebbeknél inkább észlelhetõ ez alvás közben. Ilyenkor gyermekpszichológus gyakran fed fel stressz helyzetet, szorongást ennek hátterében. Reméljük, hogy Önöknél errõl még szó sincs, ill. levelük alapján is ez még játékos tevékenységnek tûnik. Érdemes ebbõl a babát minden esetben kizökkenteni, figyelmét elvonni, nehogy rászokjon. Sajnos tartós, fõleg évekig tartó fogcsikorgatás esetén a fogak szinte kopnak, megkisebbednek, mivel belõlük  alig észrevehetõ darabok törnek le, idõrõl idõre. Egyéb következményrõl nem tudok.
Dr. Gömöri Ágnes

 


2002.06.05

X
EZT MÁR OLVASTAD?