Rendelő

Védelem az UV sugaraktól

Kérdés:
Mire ügyeljünk 13 hónapos kislányunk esetében tengerparti nyaraláskor?
Válasz:
A tengerparti nyaralás során felnõttek, de fõleg gyermeke számára elsõrendûen fontos a megfelelõ fényvédelem. Részben megfelelõ faktorszámú, gyermekeknek készült krém, vagy tej használatával, részben pedig megfelelõ sapka ill ruházat, valamint napernyõ használatával. 11-14 óra között ne tartózkodjanak a napon, a kislány délutáni alvása a hûvös szobában történjen. Fokozottan ügyeljenek a folyadékpótlásra, útközben is, lehetõleg babáknak készül gyümölcslevek adásával. Idegenben csak forralt vizet használjanak, még ételkészítéshez is. Amennyiben módjuk van rá vigyenek magukkal, vagy ott szerezzenek bébi italokat, gyümölcsdesszerteket, junior ételeket esetleg tejpépeket. Ezekkel biztonságosan táplálhatja kisgyermekét, esetleges fertõzés veszélye nélkül. Gondoljanak a csípõ rovarokra is. Vigyenek magukkal a ma már babák számára is kapható rovarriasztó aeroszolt(testre), vagy stiftet.
Dr. Gömöri Ágnes

Kérdés:
Kérdezném  a közelgõ nyárra való tekintettel, hogy a 3-6 hónapos korban mennyi ideig, melyik napszakban tarthatjuk a napon a kicsit. A fiam bõre fehér, szeme kék. Igaz-e, hogy emiatt õ érzékenyebb a napsugarakra?
Válasz:
Csecsemõkorban a  direkt napoztatás nem javasolt a nyári idõszakban. Lehetõleg szórt fényben legyenek a babák, fõleg a fehér bõrûek, kék szemûek. Ha mégis kimennek a napra ez lehetõleg délelõtt és a késõ délutáni órákban történjék és a baba bõrét kenjék be számukra készült fényvédõ krémmel. Elõször a végtagokat, majd ha allergiás tüneteket nem észlelnek az egész testet. 12-14-ig az erõs napot kerüljék. Ma már köztudott, hogy a napfény jótékony hatásai mellett ártalmas is. A káros fényhatás, fõleg ha a bõr kipirul, vagy leég az évek során összeadódik. A bõr nem felejt, sõt a kisgyermekkorban történ leégések még fokozottabban veszélyeztetik az egyént felnõttkorában a fény káros hatásaival szemben. Könnyebben alakulatnak ki bõrsorvadások, pigment foltok, sõt akár festékes bõrdaganatok is már viszonylag fiatal korban.
Dr. Gömöri Ágnes

Kérdés:
Milyen krémmel kenjem be 3,5 hónapos kisfiamat, ha kiviszem sétálni. Igyekszem mindig úgy fordítani, hogy ne érje közvetlenül a napsugár, de elkerülhetetlen. Szóval, melyik a legjobb és leghatásosabb napvédõkrém?
Válasz:
A kisgyermekek bõrének fényvédelme sokkal fontosabb, mint régebben gondoltuk. Bõrünk nem felejt és a gyermek és fiatalkorban ért fényhatások összeadódnak, káros következményei felnõtt korban bizony megjelennek: ráncosság, festékfoltok, bõrsorvadás, sõt az utóbbi években sajnos egyre gyakrabban rosszindulatú festékes anyajegyek formájában. Tehát Ön helyesen védeni szeretné babáját ettõl. Szinte minden babakozmetikumot, nõi kozmetikumokat gyártó cég készít ma már fényvédõ krémeket tejeket, sõt napozás utáni testápolót kisgyermekeknek. Gyógyszergyártó cégeknek is vannak fényvédõ készítményei, de ezeket általában speciális esetekben alkalmazzuk. A babáknak készült fényvédõ készítmények általában magasabb faktorszámúak /15-35 / , és többé-kevésbé hypoallergének, bõrük érzékenységének megfelelõen. A nyár elején lehetõleg a magasabb faktorszámú krémet használják ezután ha a bõr már fényhez szokott elegendõ lehet az alacsonyabb faktorszámú is. Érdemes ugyanannak  a cégnek a készítményére váltani, ha az elsõ nem okozott bõrpírt, vagy allergiás kiütést. Elsõ alkalommal a karjait, lábait kenjük be a kicsinek és a mennyiben bõrén semmi változást nem észlelünk /napon / akkor a krém/tej az egész testen használható. A pici babákat még bekenve is lehetõleg a szórt fényben levegõztessük, séta közben is az árnyékos oldalt keresve. Természetesen a sapkáról, kendõcskérõl se feledkezzünk meg. Nyári melegben ügyeljünk a megfelelõ mennyiségû folyadékbevitelre!
Dr. Gömöri Ágnes

Kérdés:
Azt hallottam, hogy kisbabáknak a bõre annyira érzékeny, hogy még árnyékban is ajánlatos napozókrémmel bekenni. Kisfiam 5 hónapos. A baba-napozókrémeken azt olvastam, hogy 6 hónapos kortól ajánlják. Létezik-e speciális krém 6 hónapnál fiatalabb babáknak, vagy inkább árnyékban nem szükséges krémezni? 
Meg azt is szeretnem megkérdezni, hogy meddig kell sapkát adni a csecsemõkre? Nyáron árnyékban vagy babakocsiban is szükséges még az 5 hónapos csecsemõmre a sapka adása?
Válasz:
Véleményem szerint az 5. hónapos babának a 6 hónapos kortól használható naptejeket már a bõrére kenhetik. Én úgy szoktam ajánlani, hogy kellõ óvatossággal kezdjék a használatát. Kb. 2-3 alkalommal csak a baba karjait vagy lábszárait kenjék be vele. Elõször tartózkodjanak árnyékban, majd 1-2 alkalommal napfényen. Ha semmilyen bõrelváltozást nem tapasztalnak, kenhetik ezt a baba egész testére is. Nem tudok külön, ilyen kis csecsemõk számára készült készítményrõl. Napon azonban lehetõleg még így se tartózkodjanak 11 és 14 óra között. Gondoljanak arra, hogy a félárnyékban is van szórt fény, így a nyár eleji hónapokban ott is szükséges a fényvédelem. A vízparton pedig teljes árnyékban is erõs lehet az UV sugárzás. Napfényben sapkát célszerû adni a csecsemõre (még nyitott a kutacsa), ez azonban legyen szellõs, ha zártabb, idõnként vegyék le, szellõztessék a kicsi fejét. Árnyékban azonban nem szükséges a használata.
Dr. Gömöri Ágnes

Kérdés:
Mint ismeretes, a szemet az UV sugárzástól védeni kell, különösen hegyvidékeken, havas területeken, hiszen erõs, gyakori terhelés esetén akár melanoma is kialakulhat a szem ideghártyáján.
Kérdésem: kis gyerekeknél (pl. néhány hónapos babánál) miként védekezhetünk egy téli, 1-2 hetes hegyvidéki kirándulás alkalmával az UV sugárzás ellen?
Adjunk-e a gyerekre UV szûrõs síszemüveget, v. napszemüveget, v. elegendõ a siltes sapka is ilyenkor?
Válasz:
Az UV sugárzásnak elsõsorban az UVB komponense igazán veszélyes. Ez felelõs a rosszindulatú bõrelváltozások, a jól látható kötõhártya gyulladás (kvarclámpa) kialakulásáért. Azonban a kevésbé veszélyesnek tartott UVA sugárzás is károsodást okoz, mégpedig a szemlencsehomályt-szürkehályog kialakulását idézi elõ. Ma már ez gyógyítható- lencse eltávolítás-mûlencse-, de jobb ezt megelõzni. Az utóbbi évtizedekben vált ismertté, hogy a szervezetünket ért UV sugárzás az élet során összeadódik, úgy mint a röntgen-sugárzás is. Tehát már a kisgyermek szemét is óvni kell, fõleg nyáron, vízparton ill. a havas magaslatokon. Magyarországon azonban nehéz az UV sugárzás ellen valóban védõ gyermek szemüveget kapni. A játékos-divatos szemüvegecskék pedig sötét üvegeikkel inkább ártanak -ha nem UV szûrõk- mivel a pupillát kitágítják, így a lencséhez több káros sugarat engednek. Tehát tanácsos már kicsi gyermeknek is jó minõségû sí szemüveget beszerezni. A szemben kialakuló melanóma és a fényhatás között nem egyértelmû az összefüggés.
Dr. Gömöri Ágnes


2002.06.03

X
EZT MÁR OLVASTAD?