#baba#anya

Lehet a buta kérdés is jó?

Ismerjük meg a kisgyermekeinket, és mélyítsük el a kapcsolatainkat együtt, szórakoztató beszélgetésekkel, ahol a kérdések butának tűnhetnek, de éleslátásra és elgondolkodásra készteti a gyerkőcöt.

 


Tételezzük fel – az időutazás létezik

Ha gyermekeinkről van szó, általánosan ismert igazság, hogy a beszélgetések elég viccesek tudnak lenni, de valójában elég nagy kihívást is jelenthetnek, főleg, ha saját kifejezésekkel, kitalált szavakkal próbálják megfeleltetni az egyes tárgyakat, helyzeteket. Mielőtt a babák beszélni kezdenének, azt mondják nekünk a szakértők, a rokonság, vagy már gyakorlott anyukák, hogy egyszerűen beszéljünk a gyerekeinkkel arról, amit éppen csinálunk és tapasztalunk, hogy megismertessük őket a nyelvvel. Ugorjunk azonban néhány évet előre, amikor már teljes szókincsük van, amivel játszhatnak, és hirtelen vissza akarnak beszélni! Ez az időszak a tinédzser korszakra készít fel, úgyhogy figyelem, mert az sem lesz egy sétagalopp.

Mindenkinél bevált

Hogyan lehet tehát rávenni őket, hogy tényleges beszélgetésekbe kezdjenek velünk? Az egyik legjobb módszer, ha kérdéseket teszünk fel nekik, egy nyitott ajtó, amin vagy belépnek vagy ne, de adott a lehetőség. Ez persze minden korosztály számára remek beszélgetésindító, de a kisgyermekeknél különösen hatásos, mert semmi máshoz nem hasonlíthatóan indítja el a kerekeket.

Fontos, amit mond

Amikor bővebben szerettem volna utána olvasni a témának, találtam egy fórumot, ahol egy szakértő, nevezetesen Jann Fujimoto, logopédus a következőket vallotta: "A kisgyermekek kérdezgetése megerősíti, hogy amit mondani akarnak, az fontos". A logopédus minden korosztálynak tart foglalkozásokat, így ezen a területen bőséggel vannak tapasztalatail "A kisgyermekek kérdezősködése és a válaszaik meghallgatása bizalmat és kapcsolatot épít a szülővel, most és a jövőre nézve is."

Nem lehet túl korán kezdeni

Amit első körben tisztázni kell, hogy mikor kezdenek el beszélni a pöttöm emberpalántáink, sőt, az oda-vissza kommunikáció a gyerekekkel hogyan tudja kezdetét venni? Amit tapasztalhatunk, hogy ez akár már kisgyermekkorban is megtaníthatja gyermekünket arra, hogyan gondolkodjon tisztán, és hogyan szervezze megfelelően a saját gondolatait. "A kérdések kiindulópontjai lehetnek a világ működéséről szóló beszélgetéseknek, a gyermeke előtt álló problémákról és azok megoldásáról, valamint általánosabban arról, hogyan kell kitalálni a dolgokat" - mondja Forrest Talley, Ph.D., a Kaliforniai Egyetem Davis Gyermekgyógyászati Tanszékének gyermekpszichológusa.

Ne csak hallgasd, halld is meg

Amikor a jelenség aktualitását élte összegyűjtöttem néhányat a legjobb kérdések közül, hogy saját a fiammal való beszélgetéseinkbe be tudjam őket építeni. Apropó, mindenekelőtt szeretném megjegyezném, hogy mielőtt azonban elkezdenél kérdezősködni, mindenképpen szakíts időt arra, hogy meghallgasd, mit mond a kisgyermeked. Ehhez egy kitűnő gondolatot fűzött hozzá Fujimoto: -"Keress egy olyan időpontot, amikor te és a gyermeked nem vagytok sietősek vagy stresszesek. A mindennapi pillanatok, például a közös étkezés vagy uzsonna, fürdés közben, közös játék, séta vagy fizikai mozgás, illetve a lefekvéshez készülődés remek alkalmak a beszélgetésre".

Kapcsolatteremtés

Szinte minden kérdés bepillantást enged gyermekünk belső világába, de azok, amelyek a törekvésekre, a biztonságra és a félelmekre összpontosítanak, még tovább tolják el a függönyt. Íme néhány kérdés, amit feltehetsz a kisgyermekednek, és amelyek segítségével többet tudhatsz meg erről a fejlődő személyiségről, és segíthetsz neki kapcsolatba kerülni az érzelmeivel.

Van valami ijesztő ebben a filmben/játékban/történetben?

Ettől bátornak érzed magad?

Milyen szupererővel szeretnél rendelkezni?

Mi tetszett a legjobban a parkban/plázában/játszótéren tett kirándulásodban?

Mi tetszett a legkevésbé a parkban/plázában/játszótéren tett kirándulásodban?

Mit szeretsz a kutyánk gondozásában?

Mit nem szeretsz a legjobban (valami, ami gyakran okoz kiolvadást)?

Ki leszel, ha nagy leszel?

Mit érzel, amikor valaki beteg?

A humor fejleszthető?

Alapjáraton én sem tudtam, de adottak olyan szórakoztató kérdések a kisgyermekeknek, amelyekkel szociális készségeit tudjuk fejleszteni. A kommunikáció kezdeti szakaszában, fontos, hogy a dolgok szórakoztatóak és könnyedek maradjanak, ne legyen erőltetett és nyomasztó. Imádni fogja a humort - és saját humorérzéket fog kifejleszteni ő maga is -, ha a mindennapi beszélgetéseitek során olyan szórakoztató kérdéseket tesztek fel, mint a következők:

Miben vagy igazán jó?

Hány éves vagy?

Milyen magas apa?

Mi a legjobb ebben a könyvben?

Szerinted hova mennek a buborékok?

Mit gondol az étel, amikor megesszük?

Te inkább egy szelet tortát vagy egy sütit ennél? Miért?

Hová mennél, ha tudnál repülni?

Szeretnél úgy úszni, mint egy hal?

Milyen illata van az epernek?

Lehet buta, ami jó?

Viszont, ha már van már listánk a szociális készségeket fejlesztő és szórakoztató kérdésekről, akkor essen szó a „buta” kategóriájúakról is. "A buta kérdésekben az a nagyszerű, hogy az ilyen korú gyerekek viccesnek tartanak, amiért ilyesmit kérdezel" - mondja Dr. Talley, ami valójában azt eredményezheti, hogy jobban kötődnek hozzánk, és még nagyobb valószínűséggel fordulnak hozzánk, ha később szükségük lesz valakire.

Te milyen szörnyeteg lennél? Le tudod rajzolni?

Milyen állat lennél?

Mit mondana a háziállatunk, ha tudna beszélni?

Milyen magas vagy?

Milyen színű lennél, ha bármilyen színű lehetnél?

Mi történne, ha pöttyöset ennél?

Van-e a gyíkoknak füle?

Mi lenne, ha a macskáknak lennének uszonyaik?

Mi történne, ha ez a játék valódi lenne?

A miértek megértése

A bizalmi híd és megfelelő humorérzék kiépítése pipa, na de mi a helyzet az emberismeret tanításával? Ezt az eredményt az elgondolkodtató kérdésekkel tudjuk elősegíteni szülőként.

"A gyerekek ebben a korban szeretnek beszélni a "kedvencekről" - többek között a kedvenc fagylaltízükről, a kedvenc filmjükről, a nap legjobb időpontjáról" - olvastam Dr. Talley-től az egyik nyilatkozatában. Ebből leginkább azt vontam le konklúzióként, hogy menjünk mélyebbre azzal, hogy megkérdezzük, miért az a kedvenc, ami, mi lehet az oka. Ez remek módja annak, hogy elgondolkodtassa őket a kedvenceikről és ellenszenveikről. Hogy Dr. Talley szavaival éljek: "Ha megosztod a saját kedvenc tárgyadat, az elmélyíti a kapcsolatot a kicsivel". Íme néhány kérdés, ami előfutára lehet a beszélgetésnek.

Neked mi a kedvenc dolgod?

Ki a kedvenc embere?

Mi az, ami elszomorít?

Mi a szerelem?

Mit szeretsz a legjobban a nagyiban/papa/nagymamában stb.

Milyen ünnepet szeretsz?

Melyik matricát választanád ezek közül? Miért?

Melyik forma a kedvenced?

Leszek én a kalauz

Mióta tudatosan építem fel a beszélgetéseinket a fiammal, pozitív tapasztalataim vannak, mind a kommunikációja, mind az egyes helyzetek lereagálását illetően. Napról-napra látni az eredményeket, azt, ahogy fejlődik, teljes szívemben boldoggá tesz és különösen örülök annak, hogy nem csak a részese, hanem a „kalauza” is lehetek ennek az utazásnak.

 

D. Dominika , 2022. február 27.

 
 
 
Címkék:  

anyaság

kérdések

X
EZT MÁR OLVASTAD?