#baba#anya

Visszatérés a munkába szülés után

Minden anya életében fontos a szülési szabadság, amikor ki tudja pihenni a szülés fájdalmait és gondozhatja a kisbabáját.


A teljes időtartam 24 hét, vagyis 168 nap

A szülési szabadság egy olyan időszakot jelöl, amely minden dolgozó nőnek jár, hogy kipihenhesse a szülés fáradalmait, és felépülhessen, valamint foglalkozhasson a kisbabájával. Egy részét, két hetet, mindenképpen ki kell venni, de nem muszáj a teljes időtartamot. A teljes időtartam 24 hét, vagyis 168 nap. Leghamarabb a születés várható időpontja előtt négy héttel kezdődhet.

A szülési szabadság idejére az állam CSED-et, vagyis csecsemőgondozási díjat biztosít. A CSED mellett nem lehet dolgozni. Ennek az állami juttatásnak vannak feltételei, rendelkezni kell megfelelő mennyiségű TB-jogviszonnyal és meg kell felelni a csecsemőgondozási díj szabályainak. 

Gyermekgondozást segítő ellátás is folyósítható 

Nem a CSED az egyetlen támogatás, hiszen mellette GYED, vagyis gyermekgondozást segítő ellátás is folyósítható a gyermek három éves koráig. A négy- vagy többgyermekes anyák szja-mentességet is kaphatnak.

Miután letelt a szülési szabadság, az anya eldöntheti, hogy visszamegy-e dolgozni vagy pedig otthon marad a gyermekével. Sokan jóval hamarabb térnek vissza a munka világába. Ennek oka lehet például az, hogy hiányzik a családi költségvetésből egy munkabér, valamint a szülő vagy a gyermek igényli a közösséget. A döntést semmi esetre sem szabad elsietni, hiszen az egész családot érinti, időt kell szánni a tervezésre és a legjobb megoldás megtalálására.

A helyzetet egyértelműen kell kommunikálni a leendő munkáltatónak

A gyermek mellől a munka világába történő visszatérés nem egyszerű feladat. Azt is figyelembe kell venni, hogy hogyan áll a család az anya munkahelyre történő visszatéréséhez. Meg kell beszélni, hogy ki mit csinál, fel kell osztani az otthoni feladatokat. Azt is végig kell gondolni, hogy váratlan helyzetekben ki tud segíteni. Lehet számítani a nagyszülőkre, vagy inkább más segítséget kell keresni? Szükség lesz a segítségre, hiszen eleinte sokszor lesz beteg a gyerek. Továbbá azt is végig kell gondolni, hogy kell-e segítség a takarításhoz vagy a főzéshez. Illetve azt is pontosan meg kell tervezni, hogy ki viszi el reggel a gyereket bölcsibe, és ki hozza el onnan délután.

A GYES/GYED alatt nem szűnt meg az anya munkaviszonya, szóval a visszatérést követően úgy kell folytatni, mint a várandósság előtt. A munkaszerződés szerinti munkakörben kell alkalmazni az anyát, másik munkakörbe kizárólag a munkáltatóval történő megállapodás után kerülhet az anya.

Ha az anyának korábban nem volt munkahelye, és a szülési szabadságot követően szeretne elhelyezkedni, akkor fontos, hogy a helyzetét egyértelműen kommunikálja a leendő munkáltatója felé. Olyan cégeket keressen, amelyek kellő mértékű rugalmasságot tudnak biztosítani a szülők számára. A kellő rugalmasságot biztosító cég segít abban, hogy az anya ki tudja alakítani a munka és a magánélet egyensúlyát. Eközben a cég is jól jár, hiszen elkötelezett és motivált munkavállalóval gazdagodik a dolgozni akaró édesanya személyében.

S. Dóra, 2022. november 30.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?