Sosem késõ elkezdeni!

Könnyű annak, aki „csak" azért sportol, hogy megőrizze egészségét, karcsúságát? De hogyan vágjon bele az, aki jelentős túlsúllyal, vérnyomás-problémákkal küzd? 6 tippünk nekik segít, hogy élvezni tudják a mozgás nyújtotta örömöket.

1. Konzultáljon az orvosával!
Ha állandó gyógykezelés alatt áll, az első, akinek elmeséli új elhatározását vagy újévi fogadalmát, mely szerint sportolni kezd, a kezelőorvosa, háziorvosa legyen. Kérdezzen rá, mire kell odafigyelnie, milyen mozgásformák ajánlottak illetve nem javasoltak önnek. Ez a biztonságos edzés legalapvetőbb feltétele.

2. Szóljon az edzőnek!
Akkor lesz a legnagyobb biztonságban sportosabb élete kezdő állomásán, ha szakember segítségét kéri az életmódváltáshoz. Természetesen sétálni, kirándulni edzői segítség nélkül is lehet, de az amúgy könnyűnek tűnő futóedzéseket is veszélyes nagy túlsúllyal, szív- és érrendszeri panaszokkal küzdve felügyelet nélkül elkezdeni. Ha személyi edzőt választ, alapos állapotfelméréssel fognak kezdeni, és az edző az ön edzettségi állapotának megfelelő gyakorlatsort fog összeállítani, majd ezt e fejlődés üteméhez igazodva nehezíti. Ha aerobikórákra szeretne járni, mindenképp jelezze az edzőnek, hogy kezdő, és hogy egészségi panaszai vannak. Csak így tud az edző az átlagosnál több figyelmet fordítani önre, amire az első időben szüksége is lesz.

3. Legfontosabb a fokozatosság
Minden kezdő sportolóra érvényes, hogy a terhelés intenzitását és időtartamát is csak fokozatosan szabad növelni. Ha azonnal, kontroll nélkül veti bele magát a megterhelő edzésbe, jelentősen megnő a sérülés és a túlterhelés veszélye. Mindig csak egy kicsivel teljesítsen többet, mint az előző edzésen, és ne feledkezzen meg a megfelelő nyújtásról, levezetésről sem.

4. Időnként pihenjen is!
Nem szükséges, sőt, egyenesen tilos a kezdetek kezdetén minden nap mozogni. A szervezetnek szüksége van pihenésre, a pihenőidőben tud regenerálódni, és felkészülni egy következő, nagyobb terhelésre. Később sem jó megoldás napi rendszerességgel kemény edzést végezni: ha annyira megszereti a mozgást, hogy egyetlen napig sem tud lemondani róla, váltogassa a mozgásformákat, próbáljon ki különféle sportokat.

5. Ne hasonlítgassa magát másokhoz!
Nagyon rossz taktika, ha folyton másokat figyel, és elkeseredik azon, hogy nem olyan ügyes, hajlékony vagy erős, mint ők. Nem az edzőtársakon kell túltenni, hisz lehet, hogy ők már évek óta rendszeresen sportolnak: önmagát kell minden egyes alkalommal egy kicsit legyőznie. És persze szégyenkeznie sem szabad az ügyesebbek előtt, hisz ők is voltak kezdők valamikor.

6. Ne akarjon mindent azonnal!
A nem reális célok csak a kudarc lehetőségét hordozzák magukban: ha egy hónap alatt akarja leadni az évek alatt felszedett súlyfelesleget, csalódni fog. Nagyon jó, ha vannak konkrét céljai, de nem árt, ha a kitűzésük előtt megkérdezi orvosát, edzőjét, mire számíthat, mi a fejlődés reális üteme. Így a kudarcok helyett csupa sikerélmény várja majd.

Sok kitartást, jó mozgást kívánunk!
Lévai Ágnes szakújságíró, aerobikedző,
a TESZ Alapítvány sport-szakértője

 
 
 
Címkék:  

család

X
EZT MÁR OLVASTAD?