#baba#anya

Mikortól ajánlatos az influenzaoltás?

Ahogy egyre hűl az idő, úgy kerülünk egyre közelebb az influenza szezonhoz. Márpedig senki sem szeretné, hogy pont a téli szünet és a karácsonyi ünnepeket tegye tönkre egy, a családban dúló vírus. A szokásos megelőzési formákon – étkezés, kézmosás, higiénia, stb. – még van egy lehetőségünk: az oltás. A felnőttek közül sokan automatikusan kérik háziorvosuktól az influenza elleni oltást, a gyerekek esetében azonban már kevésbé tudjuk, mi lenne a jobb: oltani vagy nem oltani?

A kisgyerekek különösen érzékenyek az influenzára, ezért rutinszerűen oltani kellene őket influenza ellen - ezt meggyőző kutatási eredményeik alapján egy tanulmány szerzői ajánlották, akiknek munkája a Lancet Infectious Diesases című folyóiratban jelent meg.

Amerikában és Finnországban évek óta oltják a gyerekeket influenza ellen. Ám más országok nem vették át ezt a protokollt, mivel ennek a korosztálynak a tekintetében nem álltak rendelkezésükre megfelelő adatok az oltás hatékonyságáról.

A Finnországban végzett kutatás alapján az oltás eredményessége nem a páciens korától függ, hanem attól, hogy a vakcina az éppen aktuálisan fertőző influenzavírusok legyengített törzseit tartalmazza-e. A tanulmány megállapította, hogy a szezonális influenza-vakcina, amely a legyengített A és B vírustörzseket tartalmazza, az esetek 66 százalékában segített megelőzni a betegséget. A kétféle A vírustörzs elleni oltás esetében 84 százalékos volt a siker.

A kutatók 631, 9-40 hónapos kisgyermek esetét elemezték, akiknek egy része megkapta az oltást, másik része nem. A gyerekeknél a laboratórium által megerősített A és B influenzafertőzések vizsgálatából kiderült, hogy az oltás az esetek 66 százalékában hatékonynak bizonyult bármelyik influenza ellen, 84 százalékban pedig az A vírusos influenza ellen.

A két éven aluliaknál az oltás szintén 66 százalékos hatékonyságot mutatott, míg az A típusú influenzát 79 százalékban segített elkerülni. Az is kiderült, hogy a gyerekek felét másmilyen B vírustörzs fertőzte meg, mint amely abban az évben az oltóanyagban szerepelt.

"Eredményeink arra utalnak, hogy a háromkomponensű inaktivált influenza-vakcina a kisgyerekeknél alkalmas az influenza megelőzésére, beleértve a két éven aluliakat is, ha a vakcina az aktuálisan fertőző influenzatörzsekkel szemben hatásos" - írta a tanulmány vezetőszerzője, Santtu Heinonen, a finn Turkui Egyetemi Kórház kutatója.

Heinonen szerint az eredmények tükrében a legtöbb országban újra kellene értékelni a influenzaoltások ajánlásait, és szükség lenne további, több ország bevonásával folytatott, különböző vakcinákat tesztelő kutatásokra is.

Adam Finn, a Bristoli Egyetem professzora a tanulmánnyal kapcsolatban arra is felhívta a figyelmet, hogy a kisgyermekek szezonális influenza elleni oltása talán a járvány széles körű elterjedését is segíthetne megakadályozni, hiszen a kicsik a járvány "szuperterjesztői". És ebben kétségtelenül lehet is igaszság: gondoljunk csak az olykor hetekre elnéptelenedő óvodákra-iskolákra egy-egy járvány elején. "Lehetséges, hogy több idős ember életét lehetne megmenteni a kisgyermekek oltásával"- jelentette ki Finn.

2010. november 29.

 
 
 
Címkék:  

gyerek

Babanet hozzászólások  
(1 hozzászólás) 

2010 12 01. 14:54
Jó ez a cikk, csak épp a címben feltett kérdésre nem ad választ!
Tehát mikortól???? egy utalás van benne, h 9 hós kortól nézték,
de hogy akkor ettől a kortól ajánlott???Vagy előtte is?
Claire
→ válasz erre
X
EZT MÁR OLVASTAD?