Tanítsd tűzmegelőzésre!

Fontos, hogy a gyerekünk pontosan tudja, mit kell tennie tűz esetén, azonban talán még ennél is fontosabb, hogy a tüzeket képes legyen önmaga is megelőzni. Ebben elengedhetetlen a jó szülői példa, és a témáról való beszélgetés.

Ha a szülő nem veszi komolyan a tűz megelőzését, akkor a gyerek sem fogja! Soha ne gondoljuk azt, hogy egy tűzeset velünk nem fordulhat elő, hisz a legnagyobb körültekintés ellenére is bekövetkezhet, hogy bajba kerülünk. Sajnos vesztették már életüket olyan emberek is, akiknek a lakásában egyáltalán nem pusztított a tűz, a füst azonban beszivárgott hozzájuk.

  • A gyerek mindig legyen felügyelet alatt!

    Lehetőség szerint soha ne hagyjuk egyedül őket. Nemcsak tűz esetén lehet égési sérülést szenvedni, de ha tűz üt ki, akkor az egyedül maradt legkisebbek szinte biztosan áldozattá válnak. Ha 3 évesnél fiatalabb gyermekünk külön szobában alszik, használjunk babaőrző készüléket, a gyerekszoba ajtaját pedig lehetőség szerint csukjuk be, mert ez védelmet nyújt a füst beáramlása ellen.
     
  • Menekülési terv és találkozási pont

    Tanítsuk meg gyermekeinknek a helyes magatartást, beszélgessünk arról, hogy merre, milyen módon menekülhetnek baj esetén. Sajnos bekövetkezhet olyan helyzet, hogy a gyermeknek tűz esetén egyedül kell kimennie az épületből, így akkor is ismernie kell az útvonalat. Beszéljünk meg egy helyet, ahol a család menekülés esetén találkozni fog (pl. telefonfülke, vagy szomszéd bolt bejárata, vagy egy nagy fa, stb.). Ha ezt a helyet a gyerek találja ki, határozza meg - és az természetesen a felnőtt szerint is biztonságos -, akkor egészen biztosan nem fogja elfelejteni, vagy eltéveszteni. Gyakoroljuk ezt, beszélgessünk erről rendszeresen.


 

  • Gyerek egyedül ablakon át soha!

    Tudatosítsuk a gyerekben, hogy ha tűz van, soha ne próbáljon egyedül az ablakon át menekülni. Ez még olyankor is veszélyes, ha a földszinten lakunk. Ha nem tud máshogyan kimenni a lakásból, és ki tudja nyitni egyedül az ablakot, akkor valamilyen textilt lengetve kiabáljon segítségért.
     
  • Füstjelzőt a lakásokba!

    Ez a berendezés még nem terjedt el Magyarországon, pedig rendkívül hasznos eszköz. Pár ezer forintért lehet hozzájutni, egy szögre kell felakasztani, és éles hangon jelez, ha a lakásban füstöt érzékel.

    Ha mégis rendelkezik valaki ilyennel, akkor magyarázza el a gyereknek, hogy mire való, és mutassa meg neki, hogy milyen hangon jelez az eszköz tűz, vagy füst esetén. Így ha meghallja ezt a hangot, tudni fogja, mi a teendő.
     
  • Tűzoltó készülék használata

    Amennyiben van otthon tűzoltó készülékünk, akkor a nagyobb gyerekeknek mindenképpen tanítsuk meg a használatát. Ez azonban tényleg csak a megbízható, nagyobb gyerekek esetén működő megoldás, mert ha a gyerek menekülés helyett próbál tüzet oltani, de nem ítéli meg helyesen a veszélyt, azzal nagyobb bajba is keveredhet.
     
  • Soha ne főzzön egyedül!

    Soha ne főzzön a gyerek felügyelet nélkül, vagy a felnőtt megkérdezése nélkül. A tűzesetek nagy része a tűzhelyen felejtett étel, étolaj meggyulladásából keletkezik.
     
  • Az elektromos áram nem játék!

    A gyerekek soha ne játszanak elektromos vezetékkel vagy csatlakozóval, a konnektorba ne dugjanak tárgyakat, ezt nagyon határozottan tiltsuk meg nekik. Ha valamilyen berendezést csatlakoztatni akarnak, szóljanak egy felnőttnek.
     
  • Minél teljesebb áramtalanítás!

    Magyarázzuk el a gyereknek, hogy ha nem használ egy elektromos berendezést, vagy lámpát, azt kapcsolja ki. A legbiztonságosabb, ha a berendezések egy kapcsolóval ellátott elosztóhoz csatlakoznak, és használat után ez kerül lekapcsolásra. A készülékek soha ne maradjanak „stand-by”, azaz készenléti állapotban, mert így a készülék feszültség alatt marad, és nagyon könnyen kigyulladhat.
     
  • Fűtőberendezéstől maradjon távol!

    A fűtőberendezések közül a gázkonvektor, a kandalló, valamint a kályha a legveszélyesebbek, ugyanis a közvetlen közelükben lévő éghető anyagok - bútor, textil, játék - könnyedén meggyulladhatnak, égési sérüléseket okozhatnak. Tanítsuk meg a gyereknek, hogy ezeket kerülje el, és a közelükbe, vagy a tetejükre ne pakoljon semmiféle tárgyat, játékot, ruhát.
     
  • Gyufát, öngyújtót tartsuk elzárva!

    A gyermek kíváncsi, utánozza a felnőtteket, és nincs félelemérzete - így szinte biztos, hogy ha gyufát vagy öngyújtót talál, akkor azt ki akarja próbálni, és már meg is történt a baj. Életem legszörnyűbb tűzesete is így keletkezett, és sajnos egy 5 éves kisfiú halálával végződött. Nézzünk körül otthon – ágy alatt, könyvek mögött, stb. –, és minden gyújtószerszámot zárjunk el biztonságos helyre. Manapság már gyártanak „gyerekbiztos” öngyújtókat, de ebben se bízzunk, hisz a gyerekek leleményesek.

    Ha azt vesszük észre, hogy csemeténk öngyújtóval, gyufával játszik, határozottan, de nyugodt hangon magyarázzuk el neki, hogy ezeket kizárólag felnőttek használhatják, valamint hogy a tűz egy eszköz, és nem játékszer. Kérjük meg őket, hogy ha ilyet találnak a lakásban, hozzák oda hozzánk, és ezért nagyon dicsérjük, jutalmazzuk meg őket. Mutassunk jó példát azzal, hogy mi sem játszunk ilyen eszközökkel.
     
  • Ne hagyjunk égő gyertyát felügyelet nélkül!

    Ha az égő gyertya meggyújtja a környezetét, az nagyon gyorsan terjedő tüzet fog eredményezni. A felügyelet nélkül hagyott égő gyertya még akkor is veszélyes, ha nincs gyerek a közelben, azonban ők esetleg nem figyelnek rá oda, fellökhetik, megdobhatják, a közelébe valamilyen égő anyagot helyezhetnek és már meg is történt a baj.
     
  • Dohányzás

    Nagyon elítélendő, ha valaki a lakásban dohányzik, főleg ott, ahol gyerek is van a közelben, de ha mégis így van, mindenképpen be kell tartani az íratlan tűzvédelmi szabályokat. A cigaretta soha ne kerüljön a gyerek kezébe, mivel a felnőttet utánozva ki akarja majd próbálni. A legbiztonságosabb, ha a hamutartóban víz van, és a cigit ebben oltjuk el. Így nem fordulhat elő, hogy egy rosszul eloltott cigaretta a gyerek kezébe kerülve tüzet okoz. Azt már talán nem is kell megemlíteni, hogy a meggyújtott cigivel történő „mászkálás” során a parázs kihullhat, ami szintén tüzet tud okozni.

További hasznos tűzvédelmi tanácsokat találhattok a Gyújtóforrás oldalán.

Csepregi Csilla - Gyújtóforrás, 2012. április 23.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?