Kilenc dolog, amit a mellbimbóidról tudni érdemes

A szoptatás nem is olyan egyszerű dolog, mint azt gondolnánk. Hogy mennyire nem az, arra bizonyíték lehet az is, mennyi akár egymásnak is ellentmondó tanácsot és ötletet kaphat, olvashat egy anyuka. A következőkben néhány olyan apróságot próbálunk meg tisztázni, ami komoly fejtörést okozhat bárkinek. Ezek segítségével talán elkerülhetők a nagyobb problémák is.

1. Amikor szoptatsz, ne mosd szappannal a mellbimbóidat!

A különleges tejcsatornák természetesen nedvesítő, antibakteriális olajat választanak ki. „Micsoda?” – kérdezheted. „Ne mosakodjak?” Dehogynem, a tisztaság természetesen nagyon fontos! Főként, mivel a baktériumok és gombák a nedves, meleg, sötét helyeken szaporodhatnak el, mint amilyen körülmények uralkodnak pl. egy melltartóbetét mögött. De a vízzel történő öblítés és a levegőn való szárítás a naponkénti fürdés-zuhanyozás közben bőségesen elegendő a mellbimbók tisztán tartásához. Így a babát sem zavarja meg, hogy más az illatod.

2. A szoptatás a kisbabádnak és a te testednek is jót tesz!

Az anyatej a baba szervezetére gyakorolt áldásos hatásáról már rengeteg tudunk: védi a bélrendszert, immunanyagaival óv a fertőzésektől, egészen elképesztően alkalmazkodik a baba igényeihez, a szoptatott babák között később ritkább a cukorbetegség, és még hosszan folytathatnánk. Más kutatásokból kiderült, hogy a szoptatás még a mellrák kockázatát is csökkentheti. Olyan nők, akiknek a családjában már előfordult mellrák, 59%-kal csökkenthetik a betegség kialakulásának kockázatát, ha szoptatnak. Micsoda fantasztikus ajánlat: egészségesebb babák és egészségesebb mamák!

3. Csak gyengéden! Ne próbáld „megedzeni” őket.

Ne fogadj meg elavult tanácsokat, mint például azt, hogy dörzsöljük a mellbimbókat durva ruhával, vagy ami még rosszabb, kefével. A mellbimbókkal nem így kell bánni! Gondolj úgy a mellbimbóidra, mint a puha tenyeredre, mielőtt elkezdesz pl. lapáttal dolgozni. Beletelik egy kis időbe, míg hozzáedződik a munkához. A legjobb, amit tehetsz, ha puhán tartod a mellbimbókat egy nyugtató, toxinmentes balzsam segítségével. Csak semmi dörzsölés! Bánj velük gyengéden, és nemsokára bírni fogják a strapát.

4. Mellőzzük a káros anyagokat!

Ha belegondolsz, amit a melledre kensz, egyenesen a kisbabád szájába kerül. Használj olyan tiszta mellbimbókrémet, amilyen tiszta termékeket a babádnak szánsz. Allergiás vagy a gyapjúra? Akkor azt is tudnod kell, hogy a lanolin valójában a birkagyapjúból származó faggyú vagy zsír. Ragacsos és allergéneket, növényvédőszer-maradványokat tartalmazhat. Próbálj helyette egy gyengéd, növényi alapú balzsamot használni. De mindig olvasd el az összetevőket, és tájékozódj a gyógynövényekről! Egy mellbimbókrémet nemrégen vontak be a piacról, mert neurotoxinokat tartalmazott. Nem ajánljuk a fekete nadálytövet tartalmazó krémeket sem, mert kimutatták, hogy májkárosító hatású. Az organikus körömvirág a legjobb megoldás a sajgó, berepedezett mellbimbók ápolására. Vagy van egy másik tippünk is.

5. Adj nekik egy kis friss levegőt!

Kirepedt és fáj a mellbimbód? Masszírozz egypár csepp anyatejet a sajgó és megviselt mellbimbókra, majd hagyd a levegőn megszáradni. Az anyatej egy természetes gyógyír, ami mindig kéznél van! Immunanyagai éppúgy hatnak a bőrödön, mint a baba pocakjában. Hasonlóképp használhatod akkor is, ha a pici szeme csipásodni kezd, vagy ha a szörcsögő orra miatt nehezen lélegzik. Pár csepp és kész!

6. A mellbimbók annyiféle méretűek és alakúak lehetnek, mint a kisbabák. Attól, hogy laposak vagy befelé fordulóak, még bátran szoptathatsz!

Minél többet szoptatsz, annál jobban kidudorodnak majd. Ha nehézségeid vannak, keress fel egy barátságos szoptatási tanácsadót. A szoptatási segédeszköz boltokban számos olyan ügyes és praktikus eszközt tartanak, amelyek segítségével ezeken a nehézségeken is túljuthatsz.

7. Egy kis támogatást kérünk!

Soha nem volt akkora szükséged egy jól tartó, kényelmes melltartóra, mint most, hogy melleid az anyatejtől súlyosak! Ám ha mellbimbóid nagyon érzékenyek, legyél melltartó nélkül annyit, amennyit csak tudsz. Most a legfőbb a kényelem!

8. A káposztalevelek tényleg segítenek, ha fájnak, duzzadtak a melleid.

Senki sem tudja, pontosan hogyan, de az anyák bölcsessége és tapasztalata szerint a közvetlenül a mellbimbóra és a mellre helyezett káposztalevél csodákra képes! Csípj le pár leveled a mellbimbóidra, a maradékból pedig üss össze egy finom salátát! Ne félj, a baba hasa nem fog fájni tőle.

9. A helyes mellre helyezés csökkenti a mellbimbó-fájdalmat, és kellemessé teszi a szoptatást.

Fordítsd magad felé a babát, helyezkedj el kényelmesen. A hasa simuljon hozzád, a szájával egy magasságba kerüljön a mellbimbód. Hagyd, hogy jó nagyra nyissa a száját: ne csak a bimbó végét, de a bimbóudvar egy részét is kapja be. A mellbimbód kerüljön a nyelv és a szájpadlás közé, minél mélyebbre. Az álla érjen hozzá a melledhez, de az orra ne, máskülönben nem kap majd levegőt. Így tud a leghatékonyabban szívni, anélkül, hogy te csillagokat látnál.

Sok helyen kaphatsz ehhez segítséget, ha egyedül nem boldogulsz. Amikor biciklizni tanultál, először akkor is segítségre szorultál – kellett valaki, aki segített megőrizni az egyensúlyodat. Vannak szakértők, akik biztosan szívesen segítenek neked; keress egy megbízható embert: nővérkét, szoptatási tanácsadót, anyukát vagy barátnőt. A szoptatás ösztönös folyamat, de néha a kismamáknak szükségük van egy kis támogatásra. Ne habozz segítséget kérni!

Az Earth Mama Angel Baby termékekről bővebben a www.organity.hu oldalon olvashatsz!

A cikk megjelenését az    támogatta.

Babanet, 2011. január 17.

 
 
 

Babanet hozzászólások  
(5 hozzászólás) 

2011 01 18. 19:13
Valóban nem könnyű dolog a szoptatás, pláne az első hetekben, mikor az ember még bizonytalan és fáj minden szívás. De mindenkit csak biztatni tudok, hogy akármennyire is nehéz, még ha azt is érzi az ember lánya, hogy bepisil a fájdalomtól, még akkor is megéri folytatni, mert a baba és mama is megtanulja a helyes technikát, és utána megy. Csak kitartás kell, hogy az ember megismerje az egyik legcsodásabb érzést a világon, vagyis hogy a saját testéből táplálkozva növekszik a világ legfontosabb emberkéje. :)
→ válasz erre
2011 01 21. 11:31
Csatlakozom az előttem szólókhoz, nem egyszerű dolog a szoptatás. Remek a cikk, jó lenne egy írás arról is, mik a szoptatás nehézségei.
Nekem (3 hónapos a második gyermekem) folyamatosan visszacsomosodik az egyik mellem, és nagyon fáj minden egyes szotatásnál. Elmúlhat-e ez a fájdalom, illetve van akinek végig fáj a cicije, amikor szopztat?
Csak szopizik a baba, de mivel megjött a menzesem egy időre lecsökkent a tejtermelés, majd megint megugrott, gondolom ennek tudható be a mell csomosodása.
A maszírozás sem oldja meg, sem a mellszívó a fájdalmas helyzetet. Az első gyermekemet 8 hónapig sikerült szoptatni, nem tudom most menni fog-e addig, de remélem, még hónapokig igen.
→ válasz erre
2011 01 24. 15:12
Kedves Éva! javaslom, hogy keress fel egy szoptatási tanácsadót,
www.lll.hu vagy http://www.ibclc.hu/elerhetoseg mindenképp van megoldás és segítség:0)
Üdvözlettel Bressel-K Annamária
→ válasz erre
Összes hozzászólás (5) megtekintése »
X
EZT MÁR OLVASTAD?