Egyik fogamzásgátló tablettáról másikra való áttérés

A tabletták közötti váltásnak legtöbbször az az oka, hogy az eredetileg szedett tabletta kapcsán valamilyen probléma merült fel, ez legtöbbször a közti vérzés vagy a súlynövekedés. Ritkábban egyes gyógyszerek mellett emlőfeszülés, rossz közérzet is szerepet játszhat, és olyan is van, amikor egy adott gyógyszer mellett másra nem fogható pszichés feszültség jelentkezik.

A váltásnál - persze ez elsősorban az orvos mérlegelési körébe tartozik - figyelembe kell venni, hogy az egyik, az un. ösztrogén komponens minőségileg minden tablettában azonos, csak mennyiségi eltérés van a különféle készítmények között. Ha tehát pl. túlzott mellfeszülés a panasz, akkor érdemes alacsonyabb ösztrogén tartalmú irányában váltani.

A panaszok jó részéért a második, a progeszteron komponens milyensége felelős. Általában a harmadik generációs vegyületek tekinthetők a legkorszerűbbnek, leginkább mentesnek mellékhatásoktól, de az emberi szervezet sokfélesége miatt lehet, hogy egyik vegyületre a szervezet nem megfelelően reagál, a másikkal jól elvan. Jelentősége ennek abban áll, hogy a legelterjedtebb panasz, a vérzészavar esetén inkább másik vegyületet tartalmazó gyógyszerrel érdemes próbálkozni, mintsem magasabb dózist tartalmazó másik szert választani...

Ami az átállást illeti, a legalapvetőbb szabály az, hogy legtöbbször értelmetlen szünetet közbeiktatni! A szünet idején szinte biztos, hogy megbolondul egy kicsit a ciklus és ekkor akár több hónapos kezelésnek tesszük ki magunkat, amíg az új gyógyszert elkezdhetjük. És ezek ráadásul ugye "védtelen" hónapok! 
A legtöbb tabletta esetében az átállás végtelen egyszerű: az előző gyógyszer 21 napos csomagja után a szokásos 7 napos szünetet követően már az új gyógyszerrel folytatjuk a kezelést.

Ha az előző gyógyszer és az új között lényeges (!) hatástani eltérés van, akkor igaz lehet, hogy az első hónapban ne bízzunk meg az újban (példa: durva nagyságrendi eltérés van a hormonokban), általában azonban folyamatos a hatás, főleg, ha az előző gyógyszer szedése legalább 1 évig tartott.  Akik alacsonyabb hormontartalmú szerre állnak át, célszerű, ha az új gyógyszer első ciklusában kiegészítő védekezésként gumióvszert is (!) használnak. A Gracial egy külön eset: őnála az átállás úgy valósítható meg, hogy az utolsó másik tabletta után a vérzés első napját követően(!) vesszük be az első Gracialt.

Egyes gyógyszerek előírása más, van olyan is, ahol a régi gyógyszer utolsó tablettája után szünet nélkül az új gyógyszer első adagjával kell folytatni a kezelést, ekkor egy vérzés kimarad. Erre a gyógyszerek használati útmutatója utal, amit e szempontból el kell olvasni, azonban óva intek mindenkit, hogy belemerüljön a lehetséges mellékhatások elemzésébe!!! A fogamzásgátlók dobozában olyan elrettentő iromány (jogszabályi okokból) a mellékhatások felsorolása, hogy még szakképzett ember is megrettenhet, nemcsak a laikus.

Általánosságban tehát az a profán javaslatom van: a dobozban levő tájékoztatót dobja ki és kérjen orvosától szakszerű tájékoztatást. A komolyabb gyártók külön tájékoztató füzeteket is készítenek, ezek elolvasása a legtöbb mindennapi kérdésre választ ad. Kérje tehát orvosától. (Megjegyzés: az én praxisomban olyan fogamzásgátló nem kerül felírásra, amelyhez nem tartozik a gyártó által készített szakszerű tájékoztató füzetke. Ezt a gyártó partnereink is tudják.)

Ha közti vérzések, vagy más panaszok jelentkeznek, konzultálni kell az orvossal.

Dr. Nagy László

2002.05.30

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?