Kismama-bakancslista – avagy, amit ma megtehetsz...

„Az anyaságra nem lehet felkészülni” – tartja egy mondás, amely igaz is, meg nem is. Hogy miért igaz? Nos, leginkább az éles helyzetek miatt: azaz nagyjából képtelenség olyasvalamire felkészülni, ami még nem tudjuk, mivel jár majd a valóságban.

Hiszen nem látjuk előre, hogy milyen lesz a kisbabánk, mennyire lesznek vele könnyűek vagy éppen nehezek az első hetek-hónapok, milyen akadályok gördülnek elénk, amiket kezdőként a lehető legügyesebben kell megoldanunk. Amit azonban megtehetünk – és itt jön a mondás „nem igaz” része –, az az, hogy megpróbálunk előre gondolkodni, tervezni és persze egy kicsit feltöltődni. Ehhez hoztunk neked egy kis kapaszkodót, vagy ha úgy tetszik, bakancslistát, amit, ha szem előtt tartasz a várandósságod alatt, talán sikerül egy pici előnnyel indulnod a szülővé válás csodálatos útján.

 

1. Élvezd ki a gondtalan mindennapokat!

Hamarosan átalakul az eddig kialakított életetek, felborul a napi rutin, megváltoznak a prioritások. Nem árulunk zsákbamacskát, ha azt mondjuk, már soha többé nem lesz ugyanolyan, mint amilyen most, a kis jövevény nélkül. Így van ez jól, meglátod, remekül fogtok majd alkalmazkodni az új helyzethez! Most azonban, amíg még teheted, rúgj ki egy kicsit a hámból: a sok babás elintéznivaló közepette helyezd magadra a fókuszt. Mi az, ami igazán örömet okoz neked? Milyen szabadidős tevékenységeket, programokat szeretsz a leginkább? Lepd meg magad személyre szabott kismama-napokkal, amikor úgy lazítasz, ahogy csak jólesik! Pihenj rá egy kicsit az előtted álló, semmihez sem fogható időszakra!

 

2. Találkozz szeretteiddel, szerezz segítőket!

Találkozz, hangolódj a babás időszakra a családtagjaiddal, a barátaiddal úgy, ahogy neked jólesik! Mondd el nekik a kisbabáddal kapcsolatos gondolataidat, érzéseidet, esetleg hozd szóba a félelmeidet (ha vannak), hátha egy-egy beszélgetés után még felkészültebbnek érzed majd magad! Ha valaki előre felajánlja a segítségét, fogadd el; bátran gyűjts magad köré segítőket, teremts a szeretteiddel közösen számodra békés, megnyugtató, támogató környezetet a babaváráshoz.

Tipp: A család, testvérek, barátnők körében újra elterjedni látszik a „komatálkészítés” szokása. Ezzel segítenek a családtagok, kedves ismerősök a gyermekágyas időszak könnyebb „átvészelésében”. Lényege, hogy minden nap vagy minden héten másvalaki visz friss készételt a családnak, hogy ezzel is levegyék a terhet a szülők válláról. A komatálakat előre is egyeztethetitek, elkészültük után akár le is fagyaszthatjátok, hogy minél tovább kitartsanak.

3. Tervezgessetek közösen a szülőtársaddal!

Amellett, hogy a babavárás alatt is hagytok időt egymásra, a közös időtöltésre, fontos, hogy elbeszélgessetek arról is, melyikőtök milyen feladatokat szeretne elvállalni a kisbabával kapcsolatban. Akár készíthettek is egy kezdetleges listát arról, hogy miként osztjátok majd meg a teendőket, így élesben már könnyebb lesz mindenkinek a megbeszéltekhez igazodni, ezzel pedig a pihenésre szánt idő is egyszerűbben megvalósulhat mindkét fél számára. Jelenleg talán még úgy érzitek, hogy babával is képesek lesztek a mostanihoz hasonló életvitelt fenntartani, a tapasztalat azonban az, hogy ez nagyon ritkán megvalósítható. Hogy elkerüljétek a csalódást, inkább írjatok össze néhány ötletet arról, milyen bababarát programokat tudtok elképzelni magatoknak a közeljövőben. Ne feledjétek, a közös időtöltés mellett hangsúlyosan fontos a megfelelő mennyiségű énidő elkülönítése is, ahol mindkét szülő a neki tetsző, pihentető módon tud feltöltődni, ezáltal pedig sokkal kisimultabban, könnyedebben tudja újra ellátni a szülői feladatait is! Ha ezen a téren is képesek lesztek egyenrangú partnerek maradni, a babátok is egy jóval kiegyensúlyozottabb otthoni légkörben tud majd cseperedni.

Tipp: A nászút hagyományához hasonlóan szervezzetek magatoknak „babaváró utat” a kicsi érkezése előtt. Ez egy remek lehetőség a párkapcsolatotok magasabb szintre emelésére, hiszen így pihenés közben hangolódhattok rá a szülőség gondolatára. Ha közel a szülés időpontja, nem is muszáj messzire mennetek: egy hétvégi kiruccanás erejéig akár a saját városotokban is turistáskodhattok, például foglalhattok szobát egy klassz belvárosi szállodában.

4. Tájékozódj hiteles forrásból!

Természetesen nagyon hasznos, ha megismered más kismamák, ismerősök babavárással, szüléssel, gyerekneveléssel kapcsolatos történeteit, azonban gyakran előfordul, hogy a mesélők közül sokan esnek át a ló túloldalára, és az anekdotáikkal megijesztik a leendő anyukákat, apukákat. Azt javasoljuk, hogy mindig fogadd kellően kritikus szemmel az ilyen sztorikat, mert tudod: nincs két egyforma nő, ahogy nincs két egyforma várandósság, szülés vagy a kisbabával felmerülő bármely probléma sem. Ha tartasz valamitől, megijedtél, esetleg egyszerűen csak megválaszolatlan kérdésed van, inkább keress fel velük egy szakembert, aki segít eligazodni az információk útvesztőjében.

 

5. Légy te az emlékek őrzője!

Minden babavárás különleges, ily módon megismételhetetlen is a leendő anyuka számára. Ha te is azok közé tartozol, akik még évek múltán is szeretnek nosztalgiázni, fotóalbumokat lapozgatni, akkor nem is kérdés, hogy a várandósságodat is érdemes valamilyen formában dokumentálnod az utókor és persze a pocakodban gyarapodó kisbabád számára. Jó móka lehet például hetente fényképet készíteni az egyre növekvő hasadról vagy várandós naplót vezetni a legfontosabb pillanatokról. Akár levelet is írhatsz a megszületendő gyermekednek a meghatározó eseményekhez kapcsolódóan: úgymint az első szívhang észlelése, a nemének felfedése után, vagy akár a tervezett szülés előtt néhány nappal. Profi fotós segítségét is igénybe veheted, hogy egy igazán igényes kismamaportré-sorozatot készítsen rólatok.

Tipp: Készíthetsz akár időkapszulát is, amit majd csak meghatározott időpontban, például a gyermek 18. születésnapján bontotok fel közösen.

6. Hangolódj rituálékkal, kellemes testmozgással!

Amennyiben a nőgyógyászod szerint nincs akadálya számodra a testmozgásnak, úgy használd ki a lehetőséget, és sportolj, mozogj kedvedre. Ha eddig futottál, és most sincs akadálya, élvezd ki a babával együtt; ha a kisebb sétákat, természetben tett túrákat kedveled, akkor lazíts egy jó kirándulással. Próbáld ki a különböző kismamáknak szóló tornákat, például a kismamajógát. Szervezz babaváró bulit, vagy bármit, ami nem esik nehezedre, és boldogsággal tölt el.

Tipp: Ha szeretnél még jobban ráhangolódni az előtted álló szülésre, érezni a benned rejlő ősi női erőt, hívd egy fedél alá a számodra legfontosabb nőket, és tarts velük közösen „blessingwayt”, azaz szülésre bocsátó ünnepet. Ezen az eseményen semmi sincs kőbe vésve: minden az édesanya körül forog. Az egybegyűltek ilyenkor jelenlétükkel mintegy „megáldják” a kismamát: többek között énekléssel, gyertyagyújtással, hangtálas meditációval, közösen kitalált mantrával is segíthetik a leendő édesanya ellazulását, az anyává válás tudatosítását testi és lelki síkokon egyaránt. Te magad is kitalálhatod, mi legyen a saját blessingwayed menete, de hívhatsz akár dúlát vagy más, ceremóniát vezető személyt is, aki segíti a közös hangolódásotokat.

7. Készülj tudatosan a szülésre és a gyermekágyas időszakra!

Végül, de nem utolsósorban pedig gondolkodj előre, készülj fel mindenre, amire csak tudsz. Válassz kórházat, orvost, szülésznőt vagy bábát, dúlát, bárkit, akire szükséged lehet a szülésed alatt. Legyen szülési terved, amit az orvosoddal vagy a dúláddal közösen beszéltek át, történjen a szülés akár otthon, akár kórházi körülmények között. Járj el egy számodra szimpatikus szülésfelkészítő tanfolyamra, és arra is készülj fel gondolatban, hogy mi történik, ha nem minden alakul úgy, ahogyan tervezted. Készítsd össze a szülési csomagodat, és lehetőleg a gyermekágyas időszakhoz szükséges holmikat is állítsd össze előre, hogy mire a kezedben tartod a kisbabád, már csak élvezned kelljen az otthonod kényelmét. Igyekezd kerülni a szülés előtti stresszt, próbálj a testeddel tudatosan összhangba kerülni ahhoz, hogy a szükséges pillanatban ösztönösen, kételyek nélkül adhasd át neki az irányítást a babád világrahozatalához.

Tipp: Ne felejtsd el, hogy a szülés csak egy mérföldkő a családdá válásotokban, utóbbi pedig csak akkor lehet nyugodt és zökkenőmentes, ha a gyermekágyi időszak alatt is képes vagy a pihenésre, a segítségkérésre és a segítség elfogadására. Hiszen kizárólag kellő mennyiségű alvással, pihenéssel tudod majd kiélvezni ennek az egyszeri és megismételhetetlen időszaknak minden csodáját.

 

K.V., 2023. április 05.

Forrás: Nyitókép: GettyImages.com

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?