5+1 élethelyzet, amikor bátran végezz gátizomtornát!

Soha nem gondoltam volna, hogy ebben a témában fogok egyszer cikket írni, főként azért nem, mert amíg terhes nem lettem, csak épp annyira foglalkoztatott, amennyit fél füllel a nő ismerőseimtől, rokonaimtól hallottam ennek fontosságáról. Most azonban, miután én magam is életet adtam egy csodás kis embernek, belátom, hogy az intimtornával kapcsolatos mihamarabbi edukáció rendkívül fontos a nők körében. Igen, akkor is, ha még csak a húszas éveiben jár az ember és egyelőre csak halvány gondolat számára a családalapítás. A gátvédelem ugyanis egyáltalán nem a szülőszobán kezdődik, és nem is merül ki azzal, hogy szülés előtt jól bevásárolunk a manapság orvosok és szülésznők által is jó szívvel ajánlgatott olajokból, amikkel majd „lazítani” lehet odalenn a dolgokat, amikor a baba megindul a külvilág felé.

A gátunk erősítése legalább olyan preventív módon kéne a szemünk előtt lebegjen fiatal korunktól kezdve, mint mondjuk a csontritkulás kialakulásának megelőzése. (Hozzáteszem, nem véletlenül hoztam ezt a példát, hiszen ebben is igencsak vesztésre állunk idős korunkra.)

5+1 élethelyzet, amikor bátran végezz gátizomtornát!

Ha belegondolunk, hogy például az arcbőrünk mennyit változik, korosodik egy röpke 10 év alatt, akkor bizonyára azt is belátjuk, hogy nincs ez másként a kevésbé látható testrészeinkkel, belső szerveinkkel sem: egyszerűen fokozatosan elhasználódik a testünk. Képzeljük csak el, hogy mennyi behatás éri például az alkarunkat ugyanennyi idő alatt, ha nem történik vele különösebben semmi gubanc (nem törik el, nem égetjük le a forró levessel, stb). Idővel ugyanúgy megereszkedik rajta a bőr, még akkor is, ha bőszen testápolózzuk és sportos életmódot folytatunk. A karunkkal ellentétben a gátizmaink azonban egy, vagy több igen erős igénybevételt zsebelnek be, ha természetes módon hozzuk világra a gyermekeinket.

Aki a szülés előtt nem gondolt a gátvédelemre, nos, az jócskán meglepődhet a 6 hét lábadozási idő után is, hogy nem igazán kerültek még helyükre a dolgok. Ez az állapot persze természetes, de nem kell, hogy ennyire durva legyen, ha már legalább a várandósság alatt elkezdjük a tornát: hiszen jobb később, mint soha!

A legjobb lenne persze már fiatalkorban heti rendszerességgel tornáztatni a gátat, hogy minél hosszabb ideig tudjon feszes és ruganyos maradni, illetve könnyedén visszaállni az „alapállapotába”. Érdemes elmenni egy Kriston Andrea féle kurzusra, ott minden tudást elsajátíthatunk, amire csak szükségünk lehet. Ha a baba már a pocakban van, akkor sem szabad kihagyni, a legtöbb kismama jógán már oktatnak gátizom gyakorlatokat, amelyeket szinte bárhol, bármikor végezhet az ember, ez ugyanis teljesen észrevétlen a külső szemlélő számára. Ugye mondanom sem kell, hogy szülés után és idősebb korban szülés nélkül is szükség lenne a tornára, hogy elejét vegyük például az olyan problémáknak, mint az inkontinencia.

Ha már tudod, miként mozgathatod át a különböző záróizmaidat, de mégsem gyakorolsz eleget, próbálj meg új szemmel nézi a gátizomtornára: használd a legjobb unaloműzőként! Íme 5+1 élethelyzet, amikor érdemes gátizomtornával elütni az időt!

1> A munkahelyeden, amikor van pár szabad perced

Megkockáztatom, hogy talán akad olyan munkanap, amikor kicsit lazábbra veheti a gyeplőt az ember, és esetleg két feladat között nyújtózhat egyet, lemehet a büfébe, vagy kattintgathat pár percig a neten. Nos, ez az az üresjárat, amikor lehet csinálni ülő, vagy akár álló helyzetben is 5-10 sorozat gátizom összehúzást, megtartást, elengedést.

2> A dugóban, vagy a metrón

Nincs is jobb, mint munka után aszalódni kicsit a város útjain, nem igaz? Hát nem. Rengeteg időt vesz el az életünkből és nem mindig jön úgy össze a dolog, hogy ne nekünk kelljen vezetnünk és koncentrálnunk a forgalomra. De azért, amikor már hosszú percek óta nem mozdul a sor és amúgy is rádiót hallgatsz, egy-egy gyakorlat simán belefér. Ha tömegközlekedsz, valamivel könnyebb a dolgod: a zenehallgatás, telefonnyomkodás, könyv olvasás helyett, vagy épp mellett szánj egy pici időt néhány mozdulatra!

3> Sorban állás közben

Nem is kell magyarázzam, ugye? Hogy van az, hogy akárhogy sasolja az ember az előtte állók kosarát, szinte mindig a leglassabb sorba áll be a pénztárnál, vagy mondjuk a postán? Hopp! Itt a remek alkalom, jöhet a torna! Mivel nem árt a jól végzett gyakorlat érdekében koncentrálni, így fel sem fog tűnni, hogy milyen lassan totyognak előtted a többiek.

4> Házimunka közben

Jó, jó...azért a porszívózást ne nehezítsük még ezzel is, ha nem muszáj! De egy ennél valamivel monotonabb munkavégzés, - mint például a vasalás, vagy a mosogatás-, már torna után kiált. Amúgy pedig emellé ilyenkor érdemes még láberősítő gyakorlatokat is végezni. Kész is a napi edzés!

5> Szoptatás, etetés közben

Bármilyen módon tápláld is a babádat, szinte biztos, hogy vannak és lesznek hosszú percek, amikor azt kívánod: bárcsak enne egy picit gyorsabban. Hiszen te magad is talán fáradt vagy, a baba nyammog és kényelmesen „falatozgat”, arra gondolsz, hogy te is szívesen ennél már valamit, vagy csinálnál meg ezt-azt ennyi idő alatt. De a babákat nem lehet és nem is szabad sürgetni sem az evésben, sem az alvásban, hiszen a szervezetük pontosan tudja, hogy mire van szüksége a fejlődéshez. Épp ezért valami mással kell „elütnöd” az időt, azon túl, hogy persze folyton folyvást gyönyörködsz a csemetédben. Na, jöhet egy kis torna?

5+1> Szex közben

Nos, ez nem épp az unaloműző kategória ugyebár, épp ezért került a lista szélére. Ha ügyesen elsajátítottad az izmok tornáját, ajánlott szex közben is megdolgoztatni őket, hogy még jobban erősödjenek és hogy nem utolsó sorban mindketten még jobban élvezhessétek az együttlétet.

 

B.F., 2019. január 23.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?