A császárral született babák hajlamosabbak az elhízásra?

Egy amerikai vizsgálat szerint a napjainkban egyre növekvő gyermekkori elhízásért többek között a gyermekek születési módja is felelőssé tehető. Az Amerikai Egyesült Államokban a gyermekkori elhízás mértéke az elmúlt 30 évben megduplázódott. A 6 és 11 éves kor közötti gyermekek körében az elhízás gyakorisága az 1980-ban mért 7%-ról napjainkra 18%-ra emelkedett.

A császárral született babák hajlamosabbak az elhízásra?

A tanulmány eredményei szerint a császármetszéssel világra hozott gyermekeknél 40%-kal nagyobb az esély a gyermekkori elhízás kialakulására, mint a természetes úton születetteknél. Azok a gyerekek pedig, akiknek édesanyja elhízott vagy túlsúlyos volt és császármetszés útján jöttek a világra, akár 70-80%-kal is megnőhet a rizikójuk az elhízásra.

„Ez a pozitív hatás olyan erősnek mutatkozott, hogy az túlsúlyos nők természetes úton szülésre való ösztönzése nagy segítséget is nyújthat az elhízás generációk közötti terjedésének megfékezésére is.” – nyilatkozta Noel Mueller, a Baltimore-i Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health adjunktusa.

A természetes úton világra hozott kisbabák a szülőcsatornában számos jótékony hatású mikróbával találkoznak, és ezeket a bőrük felületén hordozva jönnek aztán világra. A császármetszéssel született csecsemők bőrfelületén viszont teljesen más mikróbák mutathatók ki. Mueller és kutatócsapata azt feltételezik, hogy ezek a mikróbák valamilyen úton-módon befolyásolják a gyermekek metabolizmusát, és hiányuk ily módon járulhat hozzá az elhízási folyamatok kifejlődéséhez.

Mindenesetre a témában jártas tudósok óva intenek minket a túl korai következtetések levonásától, és igyekeznek eloszlatni a szülőkben kialakuló felesleges aggodalmakat. A császármetszési eljárás nem predesztinál egy gyermeket sem a korai elhízásra, csak megnövelheti annak az esélyét, melynek megelőzése születési módtól függetlenül, számos úton lehetséges.

Medipress/Babanet, 2017. július 24.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?