A gátmetszés jobban gyógyul, mint a repedés - 4 évtizedes mítosz, amit a bába cáfol

Amikor nőként, lányként először halljuk a gátmetszés szót, legtöbbünk fejében megfogalmazódik a kérdés: mi szükség rá? Miért nem fér ki ma ott egy baba, ahol azért évezredeken át többnyire kifért? - olvasható a femina.hu oldalán.

A válasz pedig röviden: az elmúlt évtizedekre jellemző, túlságosan medikalizált kórházi szülészeti gyakorlat indokolja a gátmetszést. Cikkünkben Noll Andrea Nandu: Vajúdástámogatás mindenkinek című könyve alapján igyekszünk eloszlatni néhány tévhitet ebben a témában.

Nem indokolt a rutinszerű gátmetszés

Hazánkban a nőknek az 1950-es évektől 2011-ig kötelező volt kórházban szülni. Ez alatt a hat évtized alatt a szüléssel kapcsolatos beavatkozások száma egyre nőtt. Sok kórházban ma is a protokoll része a beöntés, a borotválás, a szigorúan fekvő testhelyzetben történő szülés, rutinszerűen adnak oxitocint a szülés gyorsítására, és vágják át a gátat. Teszik mindezt annak ellenére, hogy az Egészségügyi Világszervezet hosszú évek óta nem javasolja a gátmetszés rutinszerű alkalmazását spontán hüvelyi szülések esetében. Magyarázatként pedig gyakran az alábbi tévhitek szolgálnak.

A cikk teljes terjedelmében a femina.hu oldalon olvasható. 

femina.hu, 2022. október 11.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?