Készen állok a babára? – 5 kérdés, amit feltehetsz magadnak

“Készen állok a babára?” Beszéljünk egy életet megváltoztató kérdésről!

 


A gyermekvállalás az egyik legnagyobb döntés az életben, és nincsenek helyes vagy helytelen válaszok arra, hogy mikor és hogyan dönt valaki úgy, hogy szülő lesz.

Az első dolog, amit tudnod kell, hogy semmi sem készíthet fel teljesen az anyai vagy apai szerepre, de vannak fontos tényezők, amelyeket figyelembe kell venned, amikor eldöntöd, hogy eljött-e az idő a baba fogadására.

Készen állok a babára?

Akár a terhességi bejelentések áradata miatt gondolnak a babára, akár a terhességre való törekvés van küszöbön, Dr. Joanne Frederick, engedéllyel rendelkező mentálhigiénés tanácsadó arra bátorítja a leendő szülőket, hogy tegyék fel maguknak ezt az öt kérdést, amely segít meghatározni a szülői készenlétet:

1. Hogyan fogok teherbe esni?

Ha a partnereddel/házastársaddal vagy, akkor megtervezitek és agresszívan fogtok hozzáállni, vagy mindketten lazábbak lesztek? Ha gondjaitok vannak a fogantatással, mindketten hajlandóak lesztek-e végigcsinálni az IVF-kezelések idő-, pénz- és érzelmi hullámvasútját? Az örökbefogadás vagy a béranyaság is szóba jöhet? Fontos, hogy ne csak a legjobb esetre tervezzetek, hanem beszéljétek meg az összes lehetséges kimenetelt, és győződjetek meg arról, hogy egy oldalon álltok, ha a fogantatás nem természetes úton történik.

2. Felkészültem erre anyagilag?

A családalapítás izgalmában könnyű “romantikussá” tenni az élményt anélkül, hogy a gyakorlatiasságra gondolnánk. Egy csecsemőnek nem csak ételre, ruhára és orvosi ellátásra van szüksége, gondolnod kell az összes “kellékre” is, amire egy növekvő babának szüksége lesz. Van-e elegendő helyed ahhoz, hogy otthonodat úgy alakítsd át, hogy egy baba, valamint játékok, kiságy és kiegészítők is elférjenek benne? Ha nem, van-e költségvetésed a költözésre? Ha nem dolgozol otthonról heti öt napot, van-e pénzed felelős gyermekgondozásra? Vagy-e olyan helyzetben, hogy elkezdhess takarékoskodni a főiskolára és egyéb kiadásokra, amelyekre gyermekednek később szüksége lesz?

3. Készen állok arra, hogy lemondjak szabadságom bizonyos aspektusairól?

Gyermektelen emberként hozzászoktál ahhoz, hogy tehermentesen utazol, hogy egy pillanat alatt igent mondasz a vacsoratervekre, hogy van szabadidőd, hogy önmagadat helyezed előtérbe, hogy átalszod az éjszakát, hogy extra pénzből jutalmazod magad egy kis élménnyel. Amikor jön a baba, az élet, ahogyan ismered, a feje tetejére áll, és egy kis, tehetetlen teremtmény 100%-ban rád lesz utalva. Győződj meg róla, hogy kipipáltál bizonyos célokat, mielőtt babát vársz. Ez nem jelenti azt, hogy örökre le kell mondanod róluk, de a szülőség korai szakaszában lehet, hogy háttérbe kell szorulniuk.

4. Tényleg akarok gyerekeket?

Ez talán buta kérdésnek tűnhet, de távolról sem az. Olyan sok nő veszi természetesnek, hogy gyermeket “kell” vállalnia, mert a családja vagy a társadalom ezt várja el tőle, hogy soha nem gondolkodik el azon a lehetőségen, hogy ne vállaljon gyermeket.

Áss mélyen magadba, és győződj meg róla, hogy valóban ezt akarod-e, mielőtt belevágsz ebbe az életre szóló elkötelezettségbe!

5. Milyen hatással lesz a karrieremre a babavárás?

A nők minden korábbinál később vállalnak gyermeket, elsősorban azért, hogy megalapozhassák a karrierjüket. Kérdezd meg magadtól, hogy a mostani gyermekvállalás akadályozná-e, hogy befejezz egy diplomát, vagy egy másik városba költözz álmaid állásáért. Bizonyos életszakaszok ideálisabbak a gyermekvállaláshoz, mint mások. Győződj meg róla, hogy az időzítés megfelelő a számodra!

Frederick hangsúlyozta a mentális egészség fontosságát a terhesség alatt és a szülői létben is.

“Az anya mentális egészségének elsődleges prioritásnak kell lennie” – mondta Frederick a TODAY Parents-nek adott interjújában. “Akik hajlamosak a depresszióra, hangulatingadozásra vagy szorongásra, beszéljenek egy engedéllyel rendelkező terapeutával a terhesség alatti hormonális változásokról, a szülés utáni depresszióról, a szülővé válás miatti szorongásról és a stressz kezeléséről új szülőként”.”

A washingtoni mentálhigiénés szakember a fizikai jólét mellett az érzelmi támogatás fontosságát is kifejtette.

“Akár minden 10. nő és minden 20. férfi közül egynél előfordulhat szülés előtti (terhesség alatti) depresszió” – mondta, hozzátéve, hogy az aggodalmak közé tartozhat a vetélés, a koraszülés, a baba egészsége és a szülőként való alkalmasság. “Vizsgálatokat végeztek, amelyek azt találták, hogy azoknál a terhes nőknél, akik alacsonyabb szintű támogatásban részesültek, jelentősen magasabb volt a terhesség alatti szorongás szintje, valamint a depresszió növekedése.”

Frederick így folytatta: “Ha van partner, az érzelmi támogatás erősíti a kettejük közötti köteléket a baba születése előtt. Az anyák alacsonyabb stressze a terhesség alatt segíthet a csecsemőknek is”.

 

Szerző: Bujdosó Edina

Forrás: Today.com 
 

B.Edina, 2022. február 27.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?