Otthonszülésem története – Első találkozásom az otthonszüléssel

Anna első kisfiát kórházban, második kisfiát otthon hozta a világra. Hogy miért döntött másodjára az otthonszülés mellett, hogy milyen különbségeket látott az első és a második terhessége során a terhesgondozásban, hogy milyen kérdések merültek fel benne menet közben? Ezekről és még sok mindenről mesél nekünk több felvonásban.

Az otthonszülésről először évekkel ezelőtt hallottam, amikor a hírekben hetekig az ment, hogy meghalt egy baba, akit Geréb Ágnes segítségével otthon akart világra hozni az anyukája. Nyilatkoztak orvosok, hogy ez a történet valószínűleg kórházban sem végződött volna másként.

Nem értettem miért jó „egyeseknek” az otthonszülés, miért „kockáztatnak” ezek az anyák. Úgy volt beállítva, mintha ez csak az anya kényelméről szólna.

Nem tudtam elképzelni, hogy valakinek ennyire fontos lehet a gyertyafényes megvilágítás vagy a háttérzene. Úgy gondoltam, hogy legfeljebb akkor szülnék otthon, ha a kórház a szomszéd épületben lenne, de inkább akkor se.

A sors keze, hogy a Születés Hete rendezvényen, ahova a dúla miatt mentem el, véletlenül hallottam egy előadást arról, hogy mit is jelent a törvényi szabályozás ma Magyarországon az otthonszülésben. Azt hittem, itt majd valaki elmondja, mi is az az otthonszülés, de tévedtem. Mivel a hallgatóságban majdnem mindenki szült már otthon, egyből a mélyvízbe kerültem.

Az előadó egy otthonszüléseket kísérő bába volt. Kiderült, hogy diplomás szülésznő, aki két egyetemet is végzett. Emellett mentálhigiénés szakember, mentőápolói képesítése és újszülött-újraélesztési vizsgája is van. Le voltam döbbenve. Leginkább azért, mert a közhiedelemben az él, hogy a bába valamiféle kuruzsló.

Ezek után elkezdett mesélni az otthonszülést szabályozó kormányrendeletről, ami 2012 áprilisában életbe lépett. Addig nem is tudtam, hogy már törvényes az otthonszülés. Elmondta, hogy csak alacsony kockázatú, egészséges várandósság esetén választható az otthonszülés.

Akinél komoly kockázati tényezők állnak fenn, annak igenis jobb, ha kórházba megy. A következő döbbenet. Akkor tehát nem tartja ördögtől valónak a kórházi szülést? Egyik ámulatból a másikba estem.

Kiderült, hogy legalább két, engedéllyel rendelkező bábának kell jelen lennie tervezett otthonszülésnél, akiknek komoly gyakorlata és két évnél nem régebbi újszülött-újraélesztési vizsgája van. Szerinte ez messze nem felesleges biztonsági intézkedés, mert van olyan eset, ahol szükség van négy kézre. Példákat is mondott. Olyan eseteket is említett, amikor mindenépp kórházba kell menni. Ezért kell lennie 20 percen belül elérhető háttérkórháznak, ahova a bábák bevihetnek, ha szükséges. Ennyi időbe egy kórházi szülésnél is beletelik a műtő előkészítése, ha arra van szükség.

Szó volt a felszerelésről is. A bábáknál a műtő kivételével tulajdonképp minden orvosi eszköz és gyógyszer ott van, ami a szülőszobán is.

Első hallásra úgy tűnt, hogy az otthonszülés egy jól kitalált rendszer, és aki ezt választja, valószínűleg nagyon is jól átgondolja a dolgot.

Anna

Anna, 2013. október 08.

 
 
 

Babanet hozzászólások  
(1 hozzászólás) 

2013 10 09. 10:11
Bocs, de ez így... hetente jön egy-egy nyúlfarknyi kis izé, terjengősen megírva, de valahogy mégis kevéssé informatívan... Túlhúzzátok a figyelemfelkeltést. Lassan úgy vagyok ezzel, mint a kutyám: ha nem jön elég hamar a feladat (itt: az infó), elveszíti/em az érdeklődést a téma iránt.
Bocsánat az őszinteségért :-)
→ válasz erre
X
EZT MÁR OLVASTAD?