Füles gondok

Õsszel a megfázások, náthák mellett gyakran okoz kellemetlenséget a fülfájás is. Az óvoda, az iskola, a hűvösebb, nyirkos időjárás és a nem megfelelő fültisztítás mind kedveznek a kórokozóknak. Hogyan előzhetjük meg a füles gondokat?

Fújd az orrod!

Míg kicsi a gyerek, nem képes önállóan kifújni az orrát. A kisbabák az orrban pangó váladék egy részétől meg tudnak ugyan szabadulni, ha tüsszentenek egy nagyot, ám a sárga vagy zöld színű váladék megjelenése esetén ez már nem elég. Ilyenkor jön jól az orrszívó, amellyel prímán kitisztíthatóak az orr járatai.

Mindamellett érdemes a gyereket olyan hamar, amennyire csak lehet, megtanítani a helyesen elvégzett orrfújásra. Mert az orrfújásnak is van technikája. Nem elég csak egy gyors, törlő mozdulattal letudni a dolgot, alaposan ki kell pucolni a kórokozóktól hemzsegő váladékot. Ha ezt nem tesszük meg rendszeresen, bizony a fülre is húzódhat a gyulladás. Gyakoroljuk hát együtt a gyerekkel az orrfújást: az egyik orrjáratot az ujjával lezárva fújja ki az orrát alaposan, majd váltson fogást, zárja le a másik járatot, és fújja ismét erősen. Ha nagyon ragaszkodó a váladék, vessünk be orrsprayt, vagy szippantson a gyerek az orrába az orrfújáshoz hasonló technikával némi langyos vizet. Ez utóbbi ugyan nem kellemes, de elképesztően hatékony módszer.

Fültisztítás okosan

A fül járatában lévő faggyúmirigyek termelik a fülzsírt, azt a védőréteget, amelyet igazából nemhogy felesleges eltávolítani, de kifejezetten káros. Ráadásul minél többször tisztítjuk ki a fület, annál több zsír termelődik. Általában bőven elég, ha fürdés után a törölköző sarkával megtisztítjuk, megtöröljük. Ügyeljünk rá, hogy a fülzsírt ne toljuk be a hallójáratba, mert annak előbb-utóbb orvosnál elvégzett fülmosás vagy gyulladás lesz a vége. A gyerekek fülébe ne nyúljunk be semmilyen tárggyal. Fültisztítóval se. Ez az eszköz a fülkagyló megtisztítására tökéletesen alkalmas, ha kevés babaolajjal vagy krémmel megnedvesítjük, de a hallójárattól tartsuk biztonságos távolságban.

Ha a kicsinek túl sok zsír van a fülében, érdemesebb inkább paraffinolajat cseppenteni bele éjszakára. Ez feloldja a felesleges zsírt, ami aztán magától távozik a fül járatából. Hogy elkerüld a párnahuzat foltosodását, vattával esetleg be is lehet dugni a gyerek fülét az alvás idejére.

Víz a fülben

Ha gyermekünk úszni jár, előfordulhat, hogy a fülébe jutó víztől előbb szépen felázik a fül érzékeny bőre, majd begyullad a hallójárat. Ezért is jó, ha a gyereket rászoktatjuk, hogy úszás közben viseljen speciális füldugót, vagy dugjon vékonyan bekrémezett vattát a fülébe. Ilyenkor fontos, hogy a vatta ne legyen túl kicsi, nehogy beszoruljon a hallójáratba. Az úszósapka is nyújt némi védelmet. Mutassuk meg neki azt is, hogy az edzés végén hogy tud megszabadulni a felesleges víztől: oldalra fordított fejjel ugráljon fél lábon. Hacsak nem versenyszerűen úszik a gyerek, lehetőleg tartsa fejét a víz felszíne felett.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Ha a kicsinek fáj a füle, vagy hallása érzékelhetően rosszabb, már fokozott figyeljünk a gyerekre. Bár a hallás csökkenését okozhatja a túl sok fülzsír jelenléte is, de ugyanígy a középfülgyulladás vagy a hallójárat gyulladás tünete is lehet. Utóbbi kettő és a fülkürt-hurut egyúttal fájdalommal is jár. Bármelyik tünet is álljon fenn, érdemes orvoshoz vinni a gyereket, majd otthon a megfelelő gyógyszerekkel és a fülek melegen tartásával kezelni a helyzetet.

Szilágyi Diána,

 
 
 
Címkék:  

gyerek

X
EZT MÁR OLVASTAD?