Nyilvános a lombikbébi-centrumok eredményességi mutatója

Vannak párok, akiknek az jelenti az egyetlen esélyt ahhoz, hogy saját gyermekük szülessen, ha egy speciális klinikához fordulnak segítségért. Ami számukra elkeseredett küzdelem a baba megfoganásáért és világra jöttéért, az másoknak jó üzletet jelent. Eddig azonban mit sem lehetett tudni az egyes lombikbébi-centrumok eredményességéről.

Egy kormányrendelet szerint a mesterséges megtermékenyítésre szakosodott intézmények heti adatszolgáltatással tartoznak az Egészségügyi Minőségfejlesztési és Kórháztechnikai Intézet (EMKI) felé, valamint havi jelentést kell tenniük az Országos Egészségbiztosítási Pénztár felé is. Ezt az intézetek meg is teszik, ám azt a szándékot hetek óta vita övezi, hogy ezeket az adatokat nyilvánosságra is hozzák.

Az adatok táblázatos formában most már elérhetők az Egészségügyi Minőségfejlesztési és Kórháztechnikai Intézet honlapján megtalálható jelentésben, amellyel szemben azonban sok érintett kifogást emelt.

Az intézet jelentése szerint „a kezelések első 8 hetére vonatkozó adatok kiegészültek az OEP felé jelentett adatokkal. Ezzel lehetővé vált az egyes beavatkozások számának és gyakoriságának, a kezelések eredményességének, a terhességeknek és a világra jött újszülöttek számának követése”. Egyes szakemberek szerint azonban a táblázat zagyva és érthetetlen, sőt, alapvető összeadási hibák is vannak benne.

A szakemberek attól tartanak, hogy az egyes intézeteket a jelentésben foglaltak alapján fogják rangsorolni, bár az EMKI kifejezetten hangsúlyozta, hogy „az adatok nem az intézetek minősítésére, rangsorolására szolgálnak, az egyes mutatók, adatok külön-külön nem, csak együttesen értékelhetők”.

Asszisztált reprodukciós intézetek mutatóinak, rövidítéseinek magyarázata

Jelentett esetek száma: a mesterséges megtermékenyítéssel foglalkozó intézmények minden közfinanszírozott beteg ellátásáról – minden megkezdett kezelési ciklus 1., 4., és 8. hetében – adatokat küldenek az Egészségügyi Minőségfejlesztési és Kórháztechnikai Intézetnek.

Ebből hibás, nem értékelhető: hibásan vagy hiányosan kitöltött adatlap

Kor szerinti megoszlás: a legnagyobb esélye a sikeres beavatkozásnak a 35 évesnél fiatalabbak esetében van. A 35-40 éves korcsoportban 10-19 százalékkal kisebb a megszületett lombikbabák aránya, 40 év felett az esélyromás a 30 százalékot is meghaladhatja.

IVF: (in vitro fertilizáció) előzetes gyógyszeres kezeléssel támogatott petesejt érés, érett petesejt leszívása, megtermékenyítése „lombikban”, majd az osztódás kezdete után 2-5 nap elteltével az embriót bejuttatása az anyaméhbe.

ICSI: (intracitoplazmatikus spermiuminjekció) mikromanipulációs eljárással, közvetlenül jut a spermium a petesejtbe.

Fagyaszott embrió: a megtermékenyített, de be nem ültetett embriót fagyasztási eljárással tárolni lehet, és felhasználható egy újabb megtermékenyítéshez. Előnye, hogy nem igényel gyógyszeres kezeléssel támogatott petesejtérést, nem kell újra műtéti beavatkozással a petefészekből ivarsejteket leszívni.

TESA: herebiopsziával nyert hímivarsejt bejuttatása a petesejtbe.

Beültetett embriók száma: általában 2 vagy 3 embrió kerül beültetésre.

Klinikai terhesség: vérvétellel, majd ultrahang vizsgálattal is igazolható, hogy az embrió megtapadt és növekedésnek indult.

Forrás: EMKI

2010. március 04.

 
 
 

Babanet hozzászólások  
(5 hozzászólás) 

2010 12 08. 08:45
Azért vállaltam a nevemmel (Hankovszky Andrea), hogy ha esetleg orvos utána akar nézni, nem okoz gondot. Valós történet, nem kitalálmány. A lombikbébicentrumok eredményességi mutatója alapján döntöttünk a legeredményesebb mellett kb 8-9 éve. Akkor is nyilvános volt. Nálunk icsi volt, mert magánrendelésre mentem, és "így biztosabban sikerül" állásfoglalást kaptam az orvosomtól. Szóval ICSI volt. Ehhez képest másfél évvel később spontán.... Egy kolléganőm ugyanígy icsi-re ment, a legeredménytelenebb, államilag támogatott kórházat választva, mert nem voltak jó anyagi helyzetben. Egészséges kisfiút hozott világra ICSI eredményeként. Azért nem mindenkinél történnek ilyen szörnyűségek, mint nálunk. Ugyanabban a kórházban, ahol mi voltunk lombikkezelésen (az eredményesben :)), egy 40 felüli édesanyával tettek egy szobába. Mindketten pedagógusok voltak, későn találtak egymásra, ezért mentek lombikra. Nem magánrendelésen voltak, pénzt sem tudtak adni. Csak két embriót ültettek be neki, és elsőre megtapadt, egészséges ikerfiúk születtek, végighordott, érett terhességből. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a spontán teherbeesésem előtt GYNEVAC nevű tejsavbaktérium vakcinát kaptunk mindketten a férjemmel. Lehet, hogy kimutathatatlan, krónikus gyulladást állt a háttérben. És nem utolsó sorban elindítottuk az örökbefogadást, és vége felé jártunk az örökbefogadási procedúrának. Ekkor estem spontán teherbe. Hogy lelki ok volt-e a háttérben, vagy a GYNEVAC segített, esetleg mindkettő, ezt sem tudnám eldönteni.
→ válasz erre
2010 12 08. 08:54
Ugye ismerős a mondás:
"Kis hazugság, nagy hazugság, még nagyobb hazugság, STATISZTIKA" Egyszerűen nincs értelme figyelembe venni.
→ válasz erre
2015 05 22. 16:51
@hankovszkya: Kedves Andrea!
Van esetleg lehetőség felvenni veled a kapcsolatot privátban?
→ válasz erre
Összes hozzászólás (5) megtekintése »
X
EZT MÁR OLVASTAD?