Petesejt adományozás

Az apa kétséges, az anya biztos. Vagy mégsem? Vannak nők, akiknek saját petesejtjükből soha nem lehet gyermekük, és akiknek a petesejt adományozás az egyetlen lehetősége, hogy anyák lehessenek.A petesejt adományozás, más néven petesejt donáció akkor jelenthet megoldást, ha a nő olyan ivarszervi problémákkal küzd, mint a petefészek elégtelensége, vagy a petesejtek eltérései.

Az okok közé sorolható a nő előrehaladottabb életkora, hiszen míg a spermium képes újra termelődni és frissülni, addig a petesejtek száma az évek előrehaladtával csökken, minősége pedig romlik. Ezen felül az okok között szerepelhet még, ha a páciens korábbi daganatos betegség miatt kemoterápiában részesült.

Generációkkal ezelőtt a nők átlagosan 16-20 éves koruk között már biztos, hogy szültek egy gyermeket. Ez az életkor ma kitolódott 25-35 év közé, és az sem ritka, ha egy nő 40 éves korában vállalja első gyermekét. A petesejt adományozás során a siker kulcsa nem is annyira a "fogadó" életkora, hanem a donoré. Éppen ezért, petesejt donor csak olyan egészséges nő lehet, aki 35 évnél fiatalabb, genetikai rendellenességektől mentes, laboratóriumi eredményei normálisak, petefészkei korának megfelelően, egészségesen működnek, és kész vállalni az időigényes és néha kellemetlen érzéssel járó áldozatot.

A petesejt adományozás kizárólag önkéntesen, részletes felvilágosítás után, anyagi ellenszolgáltatás nélkül történhet. Magyarországon jelenleg csak az adományozó (donor) adományozással kapcsolatos költségei téríthetők meg, ezen felül anyagi vagy egyéb juttatást nem kaphat.

Az adományozás folyamata

Míg a petesejt donor a petefészek stimuláció és petesejt leszívás stádiumában van, a recipienst hormonkezeléssel fel kell készíteni a terhességre. Miután a donor petesejtjeit leszívták, megtermékenyítik őket a recipiens férfi partnerének előkészített spermájával. Kettő, de legfeljebb három embriót ültetnek be a recipiens méhébe 3-5 nappal a megtermékenyítés után; a megmaradt embriókat későbbi felhasználás céljából tárolják, fagyasztják. Ahhoz, hogy a donornak biztosan legyen kivételre és megtermékenyítésre alkalmas petesejtje, komoly hormonális előkezelés szükséges. Ez biztosítja azt is, hogy a kivétel pillanatában több érett petesejt legyen, így a későbbi beültetés nagyobb eséllyel lesz sikeres. A stimuláció komoly mellékhatásokkal jár(hat), amelyekkel a donor részletes felvilágosítás során ismerkedik meg. Ezen túlmenően a recipiens is hormonális kezeléseket kap a beültetés előtt.

A petesejt adományozásra vonatkozó jogszabályok

A petesejt adományozás Magyarországon 1997 óta szabályozott. Az 1997. évi CLIV. törvény IX. fejezet 170-182 § rendelkezik a donációról, ám annak egyes hiányosságait azóta a honatyák pótolni kényszerültek. A legtöbb vitát a donor anonimitásának elrendelése váltotta ki, így a 2005. CLXXXI. törvénymódosítás lehetővé teszi, hogy családtagok és közeli hozzátartozók az általuk meghatározott donor részére tegyenek felajánlást, melyről együttes megjelenés alkalmával írásos nyilatkozat készül.

2010. április 07.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?