Böszörményi Gyula: Emberke színe

Emberke színe

Tudjátok, miért olyan az emberek bõrszíne, amilyen? Mert a kezdetek kezdetén, mikor Ég Atyácska és Hold Anyóka megteremtette a világmindenséget, s beleálmodta az embereket, az elsõ kísérletük túlságosan unalmasra sikeredett. Ezért aztán újra nekifutottak a nagy feladatnak, s végül öt emberkét alkottak, kik közül kettõt Ég Atyácska fejezett be, hármat pedig Hold Anyóka. Így lett az ötféle emberfajtának különbözõ színe. S ekkor fogalmazódott meg Hold Anyókában elõször a különbözõségük miatti félelem…

Az Emberke színe címû könyv a faji, bõrszín alapján történõ megkülönböztetés ellen szólal föl, de úgy, hogy abban semmi megmondó stílusjegyet nem lehet tetten érni. A szöveg finom, cizellált és kedves, ahogy a különbözõ színû embereket különféle különleges jellemzõvel és tulajdonsággal ruházza fel.

Agócs Írisz tüneményes rajzai pedig kellõen földízûek, pontosabban földszínûek – mint az anyag, amibõl az embereket teremtették. Nem a megszokott, cuki Agócs illusztrációkat találhatjuk benne, hanem annál egy komolyabb, letisztultabb és elgondolkodtatóbb vonulatot. Pontosan olyan rajzokat, amelyek ennek a történetnek a mondanivalójához kellenek. (Csimota Kiadó)

X
EZT MÁR OLVASTAD?