New Page 1

Incze Gabriella vagyok, a Babanet címû internetes babaújság szerkesztõje.

Amikor megkaptam a felkérést erre az elõadásra, a tematikát átnézve felmerült bennem, hogy mit is keresek én itt. Átgondolva a kérdést, úgy érzem, hogy valóban van, lehet hatásuk a most felnövekvõ generációra a leendõ és kisgyermekes szülõket megcélzó site-oknak , mint amilyen  a Babanet is.
Ahogy egy család kultúrájának, mindennapjainak természetes része lehet a könyv, zene, kirándulás stb., és a könyvek jelenléte - átvitt és szó szerinti értelemben - teszi olvasóvá a gyerekeket, a mai elsõ generációs internetezõ nemzedék magától értetõdõ módon fogja átadni gyermekeinek a számítógép, internethasználat kultúráját. A jövõben a családokra valószínûleg nemcsak az olvasási, hanem a szörfözési szokások is jellemzõek lesznek. Ezek a gyerekek, akik internetezõ családban nõnek fel, feltehetõen nem lesznek kiszolgáltatva az internet információs tömegének, amelynek egy része valóban tekinthetõ szellemi méregnek. Nekik már nem egy érdekes játék lesz az internet, amelynek segítségével tiltott gyümölcsökhöz lehet  hozzájutni, hanem eszköz, amit valószínûleg a családban elsajátított szocializációs mintának megfelelõen fognak használni.
Hát ezért (sem) mindegy, milyen oldalakat találnak és látogatnak a szülõk.

 A Babanet ez év májusában indult. Elsõsorban a gyermekvárás, gyermekvállalás problémáival foglalkozó honlapot készítünk. Az induláshoz az az egyszerû tény adta az ötletet, hogy sok ember számára az internet vált az elsõdleges  médiává és információforrássá. És ez valószínûleg még inkább így lesz a jövõben a holnap anyáinál és apáinál.
Másrészt,  bár az internet nagyon sok, a várandóssággal, szüléssel, csecsemõgondozással, gyermekneveléssel kapcsolatos információ van, ezeket nem is olyan könnyû megtalálni és fõleg  nem lehet ezeket együtt látni. Ezért lett az egyik kitûzött célunk, hogy összegyûjtsük és tematikusan rendszerezve átnyújtsuk az olvasónak az interneten található írásokat. Természetesen mi csak egy  válogatást kínálunk, hiszen a teljes anyagot naprakészen összegyûjteni, rendszerezni képtelenség.
 
 A másik célunk az volt, hogy társadalmi diskurzust kezdeményezzünk a gyermekvárás, gyermekvállalás kérdéseirõl. Hogy ezeket a célokat milyen mértékben sikerült megvalósítani illetve milyen tapasztalatokat szereztünk e téren, errõl beszélnék egy kicsit bõvebben.
  Az internet mint információforrás elõnyei (a fogyasztó szempontjából) eléggé nyilvánvalóak: szinte korlátlan terjedelem, helytakarékos; az információ könnyebb elérhetõsége, ha valaki bizonyos jártasságra tett szert az internethasználatban; olcsó, különösen, ha figyelembe vesszük az árért elérhetõ információmennyiséget (ez akkor is így van, ha az internet magyarországi terjedésének gátját éppen a drágaságában szokták látni).
 
 A leendõ, várandós és kisgyermekes szülõk körében óriási igény van információra a gyermekvállalással kapcsolatban. Ez természetes, hiszen életünk legnagyobb eseménye vagy legnagyobb eseményei közé tartozik, hogy gyermekünk születik és ez jó idõre a család, különösen az anya életének központi problémája lesz. 
Évtizedekkel ezelõtt is jelentek meg szüléssel és csecsemõgondozással kapcsolatos könyvek. Ezek többsége, mint tudjuk, nagyon népszerû volt, hiszen már akkor is kevesen tanulhatták meg családi környezetükben a szüléssel, csecsemõgondozással kapcsolatos tudnivalókat. Ezek a könyvek elsõsorban gyakorlati ismereteket közvetítettek, beleértve, hogy mit kell beszerezni mire a baba megszületik; hány óránként kell etetni a babát; mit kell csinálni, ha éjszaka sír.
 
 Ma ennél többre van szükség. Az anyák, pontosabban a szülõk jórésze nagyon tudatosan készül a szülõi szerepre. Ahogy minden más, a gyermeknevelési elvek, gyakorlat, szüléshez való viszonyulás is megváltozott és Woody Allentõl  lopva a kifejezést a gyermeknevelési elvek szupermarketjében mindenki találhat kedvére valót. Csak példaként hozom fel a szülés körüli vitákat és a számos lehetõséget, amely közül az anyának választania lehet. 
A babanet azzal szeretné a döntésben és a választásban segíteni a szülõket, hogy minden megközelítésre és világnézetre nyitottak vagyunk. Hogy egy extrém példát mondjak, egymás mellett ajánljuk a magyar életvédõk és a Társaság a Szabadságjogokért álláspontját a dajkaterhességrõl. Érdekes, bár korántsem meglepõ tapasztalat, hogy az új utakat kipróbáló, új szemléletû szervezetek, programok vezetõi kerestek bennünket, hogy programjukat tegyük közzé, a védõnõkkel való kapcsolatfelvételi kísérleteim viszont kudarcot vallottak.

A szülõk által igényelt tanácsok és információk jellemzõje, hogy nagyon személyre szabottak. Rengeteg olyan problémával találkozik a szülõ, amelyre a sok okos könyv, újságcikk, mûsor egyike sem tud hatékony megoldást ajánlani, vagy amelyek bár állandó témái a gyermeknevelés témájú mûsoroknak, újságoknak, a szülõ személyes választ vár a kérdésére. Érdekességképp jegyzem meg, hogy a mi legtöbbet letöltött kérdésünk az "Aludni szeretnék" címet viselõ volt. 
A személyes kérdések egy részének jellege persze olyan, hogy normális orvos-beteg viszony esetén azokat az orvostól, védõnõtõl kellene a szülõnek megkérdezni.
Kapunk például olyan leveleket, amelyben egy orvosi lelet értelmezését kérik a szakembertõl - de ez egy másik konferencia témája lehetne. Az is igaz viszont, hogy a személyes tanácsadás a külföldi babasite-oknak is fontos része.
A személyes tanácsadás egyértelmûen az interneten keresztül valósítható meg legjobban, hiszen nincsenek idõ és terjedelmi korlátok, mailen keresztül valóban könnyen és olcsón eljuttathatók a válaszok a kérdezõkhöz. Fontos feladatunk, hogy a hatékony és gyors személyes tanácsadást továbbfejlesszük a Babaneten.

  Nagyon fontos információforrást jelentenek az internetes fórumok (discussion board)  így a mi társalgónk is. Egy anya - szerintem nagyon találóan - a játszótéri kismama klub nyilvánosságához hasonlította ezeket a fórumokat. A mi társalgónkban is a gyermeknevelés és családi élet rengeteg kisebb-nagyobb problémája szóba került, csak néhány példa: szoptatás, szobatisztaságra szoktatás, anyós-apóssal való viszony, házastársi bántalmazás stb. Meg lehet ismerni a szülõtársak tapasztalatait és hasznos gyakorlati tudnivalókhoz is hozzá lehet jutni például  hova lehet hordani a gyereket babaúszásra. Nyugodtan mondhatom, hogy ezek a fórumok - legalábbis a Babaneten - nagyon élvezetesek és tanulságosak, és gondolom, hogy fontos forrásanyagot jelentenek majd a társadalomkutatók számára.

 Az internet nyilvánosságának kiemelném még a demokratikus voltát. Itt végre nagy nyilvánosság (azaz elvben mindenki által elérhetõ) elõtt lehet vitatni nagy tekintélyû szakértõk nézeteit, amire sem az újságokban, sem az elektronikus médiában nincs lehetõség.  Például a mi Társalgónkban is folyt egy vita a számítógéprõl, pontosabban a számítógépezésrõl, és ebben vitatkoznak - ide illik a példa- Vekerdy Tamás nézeteivel.

 Ennek az internetes fórum nyilvánosságnak azonban vannak aggályos pontjai is. A Babanet mindenki által olvasható társalgójában közzétettek a mamák gyerekdalokat, mondókákat, régi esti mesékbõl vers és dalbetéteket, és valószínûleg eszükbe sem jut, hogy ezzel õk (és a babanet) szerzõi jogokat sért. De ennél sokkal problémásabbnak érzem, hogy olyan információk, vélemények jelennek meg személyekrõl, intézményekrõl, amelyeket az érintettek sértõnek, félrevezetõnek, hamisnak, hitelrontónak tarthatnak. Ez nemcsak ránk vagy nem fõleg ránk jellemzõ - példaként megemlíteném egy másik site nagyon népszerû topicjait: az anyák kitárgyalják a szülészorvost és a kórházat vagy pontosan megnevezik azt az összeget, amit a szülész a szülés levezetéséért kér.

  Hadd említsem meg azt is, ami egy pici csalódást okozott. Nagy lelkesedéssel álltam neki a témánkba vágó, neten található tanulmányok összegyûjtésének és úgy gondolom nagyon sok érdekes, különbözõ megközelítésû olvasnivaló található meg könnyen a babanetrõl, de a látogatottsági adatok szerint nem sokan keresték ezeket az oldalakat.

Egy másik, csalódást okozó jelenség, hogy az általunk megkeresett egyesületek, alapítványok nem nagyon kívántak élni a felkínált lehetõsséggel, hogy rajtunk keresztül ismertessék meg még jobban magukat.

 Beszélnék még az internet közösségteremtõ funkciójáról és lehetõségérõl. A Babanettel ezen a téren  jók a tapasztalataink. Ha valaki beleolvas a levelezési listákba, belehallgat a chatbe, talán nem fog egyetérteni azzal, hogy az internetes kommunikáció- ami engem leginkább az amatõr rádiózásra emlékeztet - személytelen, gépies. Ennek a kommunikációnak két elõnyös tulajdonságát emelném ki: 
- nem zavarhatunk vele senkit, hisz mindenki akkor olvassa el a levelet, akkor kapcsolódik be egy levelezési listába, chatbe, amikor akar.
- Azoknak is lehetõséget teremt a közösséghez kapcsolódásra, akik esetleg alkatuknál fogva egy "élõ társaságban" soha nem szólalnának meg.
 A babaneten keresztül is szövõdnek már barátságok, ha jól tudom sor került személyes találkozásra - ez persze okozhat csalódást -  de mindenképpen lehetõség van tartalmas diskurzusra, ahogy ez szerintem a babaneten is  van. A bezártságra panaszkodó kismamáknak, esetleg betegség vagy fogyatékosság miatt nehezen kimozduló embernek, térbelileg izoláltan élõk számára az internet remek eszköz - és persze másoknak is.
Nagyon örültem, amikor egy Amerikában élõ anya azt írta, hogy sehol nem érezte magát annyira ottbon a neten, mint a babaneten.
  Azt hiszem, hogy sok egyesület, érdekvédelmi szervezet honlapjának viszonylagos sikertelensége abból fakad, hogy a látogatók egymás közti kommunikációját nem teremtették meg. Például az egyik nagy érdekvédelmi egyesület honlapjának 1 év után én voltam az 55. látogatója.

 Éppen ezt szeretnénk elkerülni a babaneten azzal, hogy  nem kizárólag a babanet és a látogatók közötti interaktivitásra törekszünk. Nekünk legalább ennyire fontos, hogy a mi felületünkön találjanak egymásra emberek és gondolatok.

X
EZT MÁR OLVASTAD?