Rendelő

Méhen kívüli terhesség után

Kérdés:
Az elmúlt év októberében méhen kívüli terhességem volt. A mûtét során el kellett távolítani az egyik petevezetékemet.
1. Úgy tudom fél évet kell ilyen eset után várni a következõ babával, és ez most fog lejárni, bár az igazságot megvallva az orvosom azt mondta, hogy nyugodtan próbálkozhatunk, mert majd a természet eldönti, hogy mit szeretne. Mi próbálkoztunk, de nem sikerült egyelõre, de emiatt tudom, hogy még nem eshetek kétségbe. Önnek mi a véleménye ezzel kapcsolatban?
2. A másik ehhez kapcsolódó problémám az, hogy 4 hónapja havonta visszatérõen felfázásaim vannak. A körzeti orvosom most küldte el a vizeletemet tenyésztésre. Ön szerint ezek a felfázások, melyek már a méhen kívüli terhesség elõtt is elõfordultak okozhatták-e a problémákat és lehetnek-e hatással a továbbiakra?
3. A következõ kérdésem az lenne, hogy az egyik petevezeték eltávolításával van-e arra lehetõség, hogy tudjam melyik hónapban van egyáltalán esélyem a teherbeesére.

Válasz:
Kérdéseire leltei ismerete nélkül nehéz válaszolni. Elsõ kérdésére: Bár tudom, hogy az orvosok gyakran javasolják vetélés, vagy méhenkívüli terhességet követõen a fél év várakozást, magam is azon a véleményen vagyok, hogy nyugodtan próbálkozhat teherbe eséssel. A mûtétet követõen a teljes gyógyulás 6 hét, tehát semmivel sem lesz jobb helyzetben egy hosszabb várakozás után, sõt...
Második kérdésére: A méhenkívüli terhesség okai között szerepelhet korábban lezajlott és összenövésekkel gyógyult gyulladás. A "felfázás" nem orvosi fogalom, tehát számomra nem értelmezhetõ. Banális gyulladások nem szoktak maradandó károsodáshoz vezetni. A fertõzések közül van egy Chlamydia  nevû baktérium, mely csak csekély tüneteket okoz, vagy egyáltalán nem okoz panaszokat,  de maradandó szervi károsodáshoz vezet.
Harmadik kérdésére válaszolva, saját maga nem tudja megállapítani, hogy melyik petefészkében érik meg a tüszõ, ez viszont a ciklus kb. 10 napja körül végzett hüvelyi ultrahang vizsgálattal megállapítható.
Nem szerepelt ugyan a kérdései között, de csak azt tudnám tanácsolni, hogy egy részletes meddõségi kivizsgáláson kellene átesnie, mert nem lehet tudni, hogy a másik petevezetékével mi a helyzet, illetve, hogy azok a tényezõk, melyek a méhenkívüli terhességhez vezettek, most is fennállnak-e?

Dr.Török Attila


 

X
EZT MÁR OLVASTAD?