Rendelő

Versenyfutás a babáért

Kérdés:
Rendkívül fontos kérdésekben szeretném kikérni a véleményét! A feleségem sajnos endometriózisban szenved és emiatt egyik petefészkét teljesen a másikat, pedig félig el kellett távolítani. A mûtétek után fél éven át GNRH pozitív injekciókezelést kapott. Áprilisban, a lombik programban vettünk részt és minden nagyon jól alakult egészen a beültetést követõ harmadik hétig, amikor is spontán vetélés következett be. Az okot sajnos nem tudta az orvos. Ön szerint mi történhetett? A Prolaktin szintet serokriptinnel tartják nála szinten már hónapok óta, lehet, hogy ez változott meg hirtelen? Úgy érezzük, hogy mivel senki sem garantálja, hogy nem újul ki az endometriozis ezért versenyt, futunk az idõvel a babáért! Elvileg augusztusban lehetne a következõ beültetést, de sajnálatosan augusztusban Pécsett szünetel a program (szabadságok miatt) , júliusban, pedig amikor a laborvizsgálatokra kerülne a sor Budapesten, tartanak szünetet. Hová tudunk még fordulni Nyugat- Magyarországról.
A kérdésem az lenne, hogy ismer-e olyan módszert, amelybõl a biztos gyógyulás következne a feleségem számára bárhol a világon? 
A másik fontos kérdésem az lenne, ha bekövetkezne a legrosszabb és elvesztené a maradék petefészkét, reménykedhetünk abban, hogy a klón technológiával 10 év múlva szerveket tudnak majd létrehozni?
A genetikával kapcsolatos az utolsó kérdésem is. Abban az esetben, ha 8 hónapos korig örökbe fogadnánk gyermeket mekkora az öröklõdött gének és a nevelés hatása. Eddigi tanulmányaimból úgy gondolom, hogy a nevelés jelentõsebb hatással van a fejlõdésre még akkor is, ha a gének másra determinálnák a "mi" kis örökbefogadott csöppségünket.

Válasz:
Az, hogy egy visszaültetett embrio miért nem tapad meg soha sem ismeretes. Minden esetre világszínvonalú eredménynek számít, ha egy IVF központ körülbelül 30% körüli terhességi aránnyal, illetve kb. 20% úgynevezett gyermekhazaviteli aránnyal dolgozik. Ezt megfordítva annyit jelent, hogy az ilyen beavatkozások 80%-a nem sikerül. Tehát az, hogy az önök esetébe az elsõ visszaültetést követõen nem jött létre terhesség sajnálatos, de orvosi szempontból abban semmi csodálkozni való nincsen. 
Az endometriosis  egy olyan betegség, mely az életet ugyan nem veszélyezteti, de sajnos az esetek egy részében nagyon nehezen gyógyítható, illetve a gyógyítást követõen is nagy a betegség ismételt kialakulásának veszélye. Az Ön feleségénél minden olyan kezelést elvégeztek, mely a ma legkorszerûbb elveknek felel meg, a világ legfejlettebb országaiban is csak ezek a lehetõségek vannak. Tehát a feleségének a gyógyulása nem helyhez, illetve nem pénzhez van kötve. Az endometriosis gyógyításában egy mielõbb létrejövõ terhesség rendkívül fontos tényezõ lehet, ezért az IVF-fel való próbálkozás természetesen indokolt.
Azonban nem vagyok róla meggyõzõdve, hogy egy-két hónap kiesés jelentõsen befolyásolná az esélyeket. A konkrét kérdésére válaszolva: Dunántúlon az Ön által említett központokon kívül a közelmúltban nyílt meg Tapolcán a Pannon Reprodukciós Intézet (tel.06/87510-365) valamint Gyõrben a Kaáli Intézet.
A Prolaktin szintet és a Serocryptin kezelés természetesen befolyásolhatja a terhesség létrejöttét, illetve a nem megfelelõ szint vetélést okozhat, azonban konkrét eredményei ismerete nélkül erre vonatkozó kérdésére nem tudok válaszolni.
Klónozásra vonatkozó kérdései  legfeljebb a tudományos fantasztikus filmek témája lehetne, klónozással  nem szerveket hoznak létre, és nem tartom reálisnak, hogy az elkövetkezõ tíz évben ez megvalósítható legyen.
Ugyancsak nem teljesen világos, hogy miért éppen 8 hónapon belül gondol a genetika szerepére örökbefogadás esetén. A genetikai tényezõk természetesen bizonyos értelemben meghatározóak, de a neveltetési környezet fontosabbnak tûnik. Erre vonatkozóan régebben több tudományos vizsgálat történt, például egymástól csecsemõ korban elválasztott egypetéjû ikerpár eseteit vizsgálva a környezeti hatások tûntek lényegesebbnek.

Dr.Török Attila


 

X
EZT MÁR OLVASTAD?