Új privát üzeneted érkezett!

Szia Sasha!
Jogom van a babámhoz, jogom van szoptatni és legjobb tudásom szerint gondoskodni róla. Legalább is mindenhol ezt lehet hallani, olvasni (persze ez nem jogi megfogalmazás).
De sajnos egy ilyen tehetetlen, kiszolgáltatott helyzetben nem sokat tehet a mama. Nem vagyok nyuszi, ugyan nagy pofájú (bocs) sem, de egy császározás után nem hogy felkelni nem tudsz, de még mozdulni sem. És mint írtam az elsõ babánál (szerintem a többség ilyen) biztosak vagyunk a szakemerek tudásában és jó akarásában Kép

Szia, Phaedra

ui. a pontos jogszabályra én is kiváncsi lennék, ha vki tudna ebben segíteni
Köszi
Phaedra
 


Ágci!

Az én védõnénimet felvilágositottam a nézeteimrõl és arról, hogy nagy a világháló és sok az info benne. Igy bizonyos dolgokról, csak körvonalakban beszélt, hiszen a lényeget elmondtam helyette. Pl. kórházi kellékek, szülés megindulásának menete...stb. Viszont tényleg keveseknek van netük, de szerencsére rohamosan fejlõdik ez is!

Virág!

Köszönöm a tippet, hasonlóra gondoltam én is, de (minden lehetõséget figyelembe véve, ami lehetetlenKép) mi van ha nem leszek orditozos hangulatomban, vagy valami?
Sem orvost, sem szülésznõt nem választottam! Kispesti vagyok, körzetileg az Istvánba tartozom. Majd ha eljön az idõ szépen befurikáznak és jön a baba. Hogy miért döntöttem igy? Két oka van. Az egyik az hogy nem tudtam dönteni! Pedig annyi, de annyi jó orvost ajánlottak és mégsem. Talán pont azét, beleuntam még félidõsen, hogy rohangáljak dokikhoz, mert az összeset úgysem látogathatom meg, és minden beszélgetésért 3000-5000 Ft kicsit sokkkkk. Ebbõl adódóan szülésznõt sem választottam. Lehet hogy meg fogom bánni, de annyi olyan születéstörténetet olvastam, hogy a doki éppen akkor nem ért rá valamilyen okból, vagy az ügyeletes egyszerüen fel sem hivta... kell nekem még az a plusz idegeskedés??? Dehogy kell. Igy nyugisabb vagyok. Amikor egyfolytában azon járt az eszem, hogy milyen doki hogy miért és hogy lesz vele, milyen lesz, megéri-e... Szóval nekem jobb igy egyelõre. Az SZTK-s doki meg tök rendi, mindig megvizsgál rendesen (méhszáj+szivhang+vérnyomi) és nem kell rá órákat várni. CTG-re is idõre megyek és az az idõpont fix és kész. Háromra megyek akkor max 3:05 kor már bent is vagyok.
Bocsi kicsit eltértem a tárgytólKép
Szóval szerintem akkor a páromat betanitomKép Már igy is minden estére ellátom 1-1 jótanáccsal, csak hogy ne legyen megerõltetõ többel nem. Na majd jön valamelyik este az állj ki a jogaimért c. elõadás isKép
KösziKép

Phaedra

Igen el tudom képzelni, mit érezhettél ilyen tehetetlen helyzetben, de megérted ugye, ha szeretném elkerülniKép Nem zárhatom ki a császárt, mert a jövõbe nem látok és nem tudhatom nem lesz szükség rá... Ezért érdekelt mit tehetek, ha olyan szem***t csecsemõssel akadok össze. Majd ugrasztom a családot a gyerekért az biztos, feltéve, ha nem tudok érte menni.

puszi jó éjszakát
sasha

Kép
sasha
 
 


Minden kórházban van BETEGJOGI KÉPVISELÕ. Õt lehet követelni, azonnal. Nyomatéknak, ha pl. felkelni sem bírsz nagyon, ajánlom a kispapák bevetését, erõteljes fellépését, a saját gyerekhez való jogot. Estleg lehet még ügyvédet emlegetni, saját döntés alapján második napon hazamenni.
amikor a 3. gyermekem szültem, és kimentem a mosdóba, visszatérésem után nem volt ott a gyerek a kiságyban. MAjd meghaltam ijedtemben. Csengetés, folyosó, nõvér,kérdõrevonás.Elvitték vérvételre. Amit akkor kaptak, szerintem emlegették egy darabig, de a kutyát nem érdekli.
Egyébként a betegjogi képviselõ is akkor került képbeKép
Zsomimama
zsomimama (zsomimama)
 

 
 

Sasha!
Nemtom, hogy az Istvánban van-e babás szoba, mert az alapjában egyszerûbbé teszi a dolgot a bébivel kapcsolatban!

Bocsi lányok, de én azt hiszem, egy kicsikét megijesztettük Sashát! Én, ha a fentiek után mennék szülni, bizony nem sok jót remélnék elõre!
Persze, van betegjogi képviselõ, de szerintem ne ezekre készülj, mert talán az átlag simábban éli meg, mint amihez nekünk szerencsénk volt. De ha elõre feltüskézed magad, csak rosszabbul jársz, mert tuti, hogy verheted az asztalt / már, ha fel bírsz állni/, ha a személyzet tojik a jogaidra, akkor is ki vagy szolgáltatva, és a végén visszafelé sül el minden! Arról nem is beszélve, hogy szerintem ritka az olyan anyuka, aki a bent töltött idõ alatt legalább egyszer el ne bõgte volna magát, vélt, vagy valós sérelmei miatt! Nekem mindkét szülésemnél volt olyan, hogy a két szobatársammal csak bõgtünk, mert egyszerûen feltört belõlünk, és kész! Tehát eleve egy felfokozott hangulatra rátelepszik a kiszolgáltatottság, és a hormonok gyengéd játéka csak az utosó csepp. Mai napig emlékszem, hogy zokogtam, mint egy kislány, majd a helyzetemet felmérve röhögni kezdtem magamon, de ez a dokimnak nem volt meglepõ, szerinte ez igen sûrûn elõfordul!
Na, ha ebben a helyzetben bármi nem kívánt dolog történik, úgyis feltúrázod magad annyira, hogy ordíts, vagy lázadj! De szépen kérlek, ne ezt várd, mert nem jó, ha rossz szájízzel mész be a kórházba! Helyrehozhatatlan dolog azért nem történik, de ha rögtön fenyegetõzöl, akkor szarul/bocsi/ fogod magad érezni a bent töltött napok alatt, amikor sajna a személyzetre leszel utalva - ha akarod, ha nem! Részemrõl nem javaslom az azonnali távozást elsõ babánál, errõl a Virág úgyis ír majd Neked!
Ha gondolod, nézz be a MÁVos topicba, ott nemrég kitárgyaltunk egy "jogos" témát a sárgasággal kapcsolatban, és ott is látni fogod, hogy tizen tíz féle képpen éltük meg a csecsmõink kékfényezés alatti szoptatását, de az ottani rossz élményeinket rögtön feledtük, amikor hazaértünk. Senkinek nem lett gondja, mert azért bármennyire is nehéz percek voltak, nyom nélkül átvészeltük mindannyian!
Persze azt jónak látom, hogy körülnézz a kórház szokásai körül, és az is rendjén van, hogy a párod is felkészül a "védelemre", de ne ez legyen a fõ! Ne rontsa el ez a várakozás utolsó perceit! Az ember annyi rosszat hall, de nem jó, ha ezekkel foglalkozik!
Szerintem!

Egyébként HAJRÁ KISBABA!
Szia Csi!
Névtelen
 


CsiKép

Ne izgulj, nem ijesztett meg senki, csak a kérdések felmerültek, és ha már igy történt, hát megkérdeztem, elvégre ezért van a kicsi szám/ujjam, hogy ha valamit nem tudok, akkor megkérdezzem. Nem szégyen az és igy legalább tudom, hogy van egy betegjogi képviselõ. Semmilyen elvárásom nincs (de vanKép) hiszen látom, olvasom, mindenki (ahogy irtad) másképpen éli meg ugyanazt a dolgot, de ehhez még a net sem kellett volna, már ha belegondolok, hogy van aki édesen, van aki sósan eszi a túrós tésztát...Kép (ez csak egy lüke példa voltKép)
A sárgaságra is rákérdeztem már de ez sem azt jelenti hogy a babám be fog sárgulni, ez ettõl független, de ha mégis akkor igenis szopizni fog mert neki az a legjobb. Ennyi elõnye már volt, a kérdésemnek. Szóval ne izgulj nem vagyok ijedõs fajtájú, csak kérdezõsködömKép Nem szeretnék én sem saját felelõsségre hazajönni, pontosan azért, hogy a tapasztaltabb anyukák gyakorlatban is segitséget nyujthatnak. Egyágyasba is pont ezért nem szeretnék menni, mert akkor akár haza is mehetnék...
Egyébként csak akkor foglalkozom a szörnyü helyzetekkel, ha erre vetõdöm, ill. olyan topikba ahol errõl folyik a beszélgetés. Elraktározom gondosan az agyamba az infot és amikor majd szükségem lesz rá elõhivomKép A napjaimat nem keseriti meg, annyit nem ér, de az információ már megvan! Kép A babavárás utolsó perceit nem fogom még ezzel is megneheziteni, mert bevallom, mostanában nem tudok úgy leülni, v. felállni, hogy ne "jaj" szakadna fel a tüdõmbõl erõs sóhajtás kiséretébenKép
Köszönök szépen mindent!

sasaha

Kép
sasha
 
 


Sasha!
Az Istvánban csak babaszob van!!!
A babucit amilyen hamar csak lehet kihozzák neked!!!
Már a szülõszobán megszoptatod!!! Ezt õk autómatikussan mondtják! De amikor bemész már akkor beszélj meg mindent a szülésznõvel.
Én 1/2 órával a császár után szoptattam , épp hogy csak felébredtem! A csecsemõsök sokat segítettek! Az elsõ éjszaka kérésemre velem volt a kicsi (a csaszisoknak az elsö 1-2 nap be szokták éjjelre vinni), másnap éjjel meg ha felébredt akkor rögtön hozták cicizni!!!
Úgy gondolom az egyik legjobb kórházat választottad!Kép

Phaedra!
Ezért indítottuk ezt a topicot , hogy mindenki lássa nem mindíg (sõt!!!) van igaza az eü-dolgozóknak!Kép És milyen baromságokat képesek tenni és mondani már a kórházban!Kép
Örülök , hogy azért sikerült belejönnötök és biztos vagyok benne , hogy a másodiknál már tudod kinek lehet hinni!Kép

Kanga
Kanga-Zsebibabák
 


Lányok, tök jó lenne ide feltenni az idevágó törvényeket. Egy részük nekem egyszer már megvolt, majd megpróbálom elõásni. (ugyanez a hazamenetel, a valaki veled a szülésnél stb.) Szerintem ha az ember közli,h ogy az xxx per yyy törvény értelmében adják oda a gyerekét, hátha hatásos, nem?
Ildi

Ildi
pildi
 
 


Egyébként nekem egyikük se került mellre 24 órán belül, de azért mindegyik hosszú ideig szopott, szóval NEM szabad kétségbe esni akkor sem, ha valamiért nem sikerül. (ettõl függetlenül megmaradt a hiányérzet bennem emiatt) Sõt, az ikreknél úgy voltam, mindegy mi van benn, csak menjünk haza, otthon rendbe fog jönni. És lõn. (lányom alig szopott bent, kicsi volt, sárga volt, álmos volt, ketten voltak 30 percekre kihozós rendszerben és én nem tudtam egyszerre szoptatni stb. Viszont lelkesen fejtem odabent, a tej beindult, lányom meg otthon néhány nap alatt megtanulta a dolgot.Na nem azért, mert ez jó példa, csak mert a kórházi 4-5-6 nap alatt még semmi visszafordíthatatlan nem történik!)
Ildi

Ildi
pildi
 
 


Sasha!
Nagyon drukkolok, hogy minden rendben menjen! Nekem sem volt választott dokim, de ahogy tapasztaltam nem számit igazán. Ha nincs komplikáció, akkor tényleg te csinálod, nem a doki. Kép
Amilyen egy belevaló csaj vagy nem fogod hagyni, hogy hülyeségeket csináljanak. Ahogy el tudlak képzelni, te segitesz másnap már a többieknek mellretenni a babáikat. Kép

Phaedra!
Igazán szörnyû, hogy min mentetek keresztül. De nagyon megnyugtató lehet, hogy a párodra és anyukádra is maximálisan számithatsz. Gratulálok, hogy mégis sikerült megbirkózni a problémákkal. Nagyon jó hogy leirtad, mert ez sajnos iskolapéldája a szakmai "segitségnek". Kép

Puszi
Zsunya

zsunya
 
 


ZsunyaKép

Köszi a drukkot! Viszont majd beszámolok, hogy hogy is volt a kórházban azzal a mellretétellel, mármint hogy bejön e az, hogy én segitek másnakKép Úgy legyen!!!

KangaKép

Köszönöm a biztatást! Örülök, hogy jó véleménnyel vagy az IstvánrólKép

Puszi és köszi,hogy bátorságot öntöttetek belémKép
sasha

Kép
sasha
 
 


Sziasztok
Sasha!

Csak leírtam, amit akkor éreztem (én is Apa is). Nem azt mondom, hogy törödj bele, ha ne adj Isten úgy alakulna. Drukkolok Neked is és más Mamáknak is, hogy ne kelljen ilyet átélnie senkinek.

Ildi
Tudom én is, hogy nem történt semmi visszafordíthatatlan, de mai napig elszorul a szívem és sírva fakadok Kép (még 12hónap után is), hogy nenm sikerült "normálisan" szûlnöm és a szülést követõen 12 óra múlva láttam elõször a pici Csodámat!
Szió, Phaedra
Phaedra
 


Kanga!

Hopp, ez érdekelne! Hogy tudtad szoptatni császár után?
Mert nekem fizikailag volt lehetetlen, egyszerûen nem tudtam úgy helyezkedni, hogy az szoptatásnak lehessen minõsíteni. Mondjuk az elsõnél nem engedték a toxémia miatt /ez egy más történet/, de ott is, és a másodiknál is rajtam volt a baba, csak kérnem kellett a páromat, hogy mostmár adja oda nekem is! Persze az Encinél meg is lett az eredménye, két hétig majd' meghaltam a fejfájástól /lásd gerincérzéstelenítéses topic/.

Phaedra!
Én is szomorkodtam /ez kissé enyhe / a császáros szülés miatt, ráadásul nem használt az EDA, úgyhogy finom kis élmény volt. És tudod mikor múlt el az a szorító érzés? Amikor el tudtam hinni végre, hogy ez volt az ára az életben maradásunknak! Azért ez segített, és a második csaszit nevetve vészeltem át!

Sasha!
Jó Neked! Én, ha olvastam valamit a Kismamában, rögtön paráztam....Na, persze nem volt egyszerû a terhességem, lehet, hogy azért.

Lányok!
Beszéltem ma egy dietetikussal, mit szólnátok egy ilyen szopi+hami topichoz???
Tudjátok, mikor, mennyit, mibõl, mit ne, meg ilyenek...
Nos?
Csi
Névtelen
 


Kanga!

Hopp, ez érdekelne! Hogy tudtad szoptatni császár után?
Mert nekem fizikailag volt lehetetlen, egyszerûen nem tudtam úgy helyezkedni, hogy az szoptatásnak lehessen minõsíteni. Mondjuk az elsõnél nem engedték a toxémia miatt /ez egy más történet/, de ott is, és a másodiknál is rajtam volt a baba, csak kérnem kellett a páromat, hogy mostmár adja oda nekem is! Persze az Encinél meg is lett az eredménye, két hétig majd' meghaltam a fejfájástól /lásd gerincérzéstelenítéses topic/.

Phaedra!
Én is szomorkodtam /ez kissé enyhe / a császáros szülés miatt, ráadásul nem használt az EDA, úgyhogy finom kis élmény volt. És tudod mikor múlt el az a szorító érzés? Amikor el tudtam hinni végre, hogy ez volt az ára az életben maradásunknak! Azért ez segített, és a második csaszit nevetve vészeltem át!

Sasha!
Jó Neked! Én, ha olvastam valamit a Kismamában, rögtön paráztam....Na, persze nem volt egyszerû a terhességem, lehet, hogy azért.

Lányok!
Beszéltem ma egy dietetikussal, mit szólnátok egy ilyen szopi+hami topichoz???
Tudjátok, mikor, mennyit, mibõl, mit ne, meg ilyenek...
Nos?
Csi
Névtelen
 


Csi!
Szerintem a Hozzátáplálás topicba belefér az is, hogy a szopi és a hami arányáról és egyebekrõl beszéljünk. Mi a véleményed?
Nadin
nadin
 
 


CSi!
Fél hétkor csomagolták ki Blankámat. Hétkor hozta a csecsemõs - már egyszer kihozták , csak akkor még nem láttam az altatástól - levetkõztette és a mellkasomra tette. Megkértek , hogy amennyire bírok forduljak oldalra (minimálisan ment) és a cickóm épp oda ért a szájához , rögtön rá is kapott és nem igen akarta engedni! Kép
Kanga
Kanga-Zsebibabák
 


Lányok, van már ilyen mit szabad enni topik!
Ötletek, tippek: Mit ehetek a szoptatás alatt hogy a babámnak ne fájjon a hasa?
[url=http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/messages/39/1863.html?" TARGET="_top]http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/messages/39/1863.html?[/url]

Sõt, így hogy rákerestem, még egy van:
Anyaságról: Receptek - szoptatós anyukáknak
[url=http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/messages/275/3423.html?" TARGET="_top]http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/messages/275/3423.html?[/url]

Ildi

Ildi
pildi
 
 


ja, lehet, nem is erre gondoltatok? bocs
Ildi

Ildi
pildi
 
 


1997,CLIV. tv. 11§:
[4)"A kiskorú betegnek joga van arra, hogy szülõje, törvényes képviselõje, illetõleg az általa, vagy törvényes képviselõje által megjelölt személy mellette tartózkodjon."
(5)"A szülõ nõnek joga van arra, hogy az általa megjelölt nagykorú személy a vajúdás és a szülés alatt folyamatosan vele lehessen, a szülést követõen pedig arra - amennyiben ezt õ, vagy újszülöttje egészségi állapota nem zárja ki - újszülöttjével egy helyiségben helyezzék el."
menta
 
 


Menta!

Drága vagy! Nagyon szépen köszönöm, igazán hálás vagyok! Meg is mutatom a páromnak és a Friss kismamáknak is szólok errõl. Jó tudni, hogy jogunk van egymáshoz az úszülöttelKép

puszi
sasha

Kép
sasha
 
 


Sziasztok Lanyok ,

Meg nem volt idom vegigolvasni a topikot de sok hasznos otletet lattam eddig benne !

Remelem tudtok valaszolni egy kerdesemre :
Nov.23-ra varom az elso babam. Nagyon szeretnek szoptatni es igyekszem is felkeszulni a temaban stb. De egy valami aggaszt kicsit. Ugy alakult, hogy januarban - tehat kb. a kicsi masfel-ket honapos koraban el kell utazzunk ket-harom hetre. Ez ugye nem keves stresszel jar majd nekem, illetve elo fog fordulni, hogy a kicsit a papara kell bizzam max.4-5 orara.
Szerintetek kivitelezheto, hogy elore lefejt tejcivel kiskanallal megtudja etetni ? Abban remenykedem, hogy a baba addigra megtanul ugyesen szopizni es viszonylag kialakult napirendje lesz / latszik, hogy elso babas vagyok ugye Kép / ...
Nem szeretnem cumisuveggel , plane tapszerrel elrontani a dolgot, de sajnos ezt az utat nem fogom tudni elhalasztani.

A masik a stressz, mert sajnos en nagyon stresszes alkat vagyok es felek, hogy nehogy emiatt aztan elapadjon a tejem.
Van valami jo otletetek ?

Elore is koszi Kép
kamelia
kamelia
 


Szia Kamelia!

- Próbáld meg a stresszt "félretenni" (ebben szerintem más Mamik is meg fognak erõsíteni) befolyásolja a tejci termelést.
- Már elõbb próbáljátok ki (szoktassátok), hogy a baba el fogja e fogadni mástól a tejet (az én lánykám senkitõl, még apától sem, pedig imádják egymást. De minden kölök más).
- Kiskanál az jó ötlet (cumisüveget kerüljétek) a babák sokkal jobban tudnak alkalmazkodni, mint mi azt gondolnánk. Távolléted elõtt és után szoptasd meg!
- Ha hosszab idõre mész, probálj vhol elvonulni és a tejecskét kifejni (amit persze haza viszel). Géppel vagy kézzel azt Te magad tudod eldönteni, hogy Neked melyik a könnyebb és az eredményesebb.
- Ha teheted a tápszert felejtsd el.

Hirtelen ennyi jutott az eszembe (de kérdezz még nyugodtan), de biztos LLL-es Mamik is fognak írni Neked.
Szia, Phaedra
Phaedra
 


Sziasztok! Maximálisan szoptatáspárti gyermekorvos vagyok. Ezt az is bizonyítja,hogy szülés után 2 hetesen mûtétem volt, deén már hajnalban felkeltem fejni, hogy az altatós tejcit kifejjem, és utána küldhessem babucinak a jó kis anyatejet! Szerencsére nem is kellett egy korty táp sem.
De nem ezért írok,hanem a tápszergyártók III/III-as ügyosztályávalkapcsolatban. Annyira aljasak,hogy Ti el sem tudjátok képzelni. Egyébként a fegyverüzletután a világon a második legjobban jövedelmezõ cégek a gyógyszercégek.
Na a sztori a következõ: ugy-e Afrika sok részén nincs rendes tiszta víz. Ezért is olyan fontos, hogy az édesanyák ott szoptassanak,mert rengeteg pici hal meg kolerában meg egyebekben. A tápszergyárak meg is állapodtak abban, hogy Afrika ezen részein nem fogják reklámozni termékeiket,mert tulajdonképpen ezzel halálra ítélnek sok babát. Ezek után a helyzetet kihasználva az egyik cég mégis megszegte a megállapodást, és reklámozott,persze busás tisztességtelen haszonra téve szert. Angliában a nõk el is kezdték bojkottálni termékeiket...
A szoptatásról csak annyit, hogy jólnézzétek meg kitõl fogadtok el tanácsot!
Szandra
Szandra
 


Kamélia! Jó még a kispohár is, meglepõen ügyesen tudnak belõle kortyolgatni a pici babák. Kb. 1-2 héttel elõtte már próbálkozhat a párod etetni õt. De a cumit tényleg próbáljátok elkerülni.

A stresszel kapcsolatban pedig, hogy akkor próbálj majd meg extra pihenéseket, finom falatokat, csokit, almát, fincsi fagyit közbeiktatni (igaz ezek nem túl egézségesek, de a stresszt kitünõen oldják) beiktatni. Meleg, illatos fürdõ meg ilyenek. Ha már az egyik oldalról jön a stressz, akkor légy te okosabb és ne hagyd, hogy "õ" gyõzzön!

Ne izgulj, menni fog! Kép
Menta
menta
 
 


Phaedra, Menta,

Köszi a hozzaszolasokat , aranyosak vagytok !
Igyekszem vegigolvasni a topikot ill.a masik szopis temat is , hatha vannak meg otletek.

udv
kamelia
kamelia
 


Sasha!

Az István Kórházban az Újszülött Osztály vezetõ fõorvosnõje dr. Sarlai Katalin! Vagyis õ az a bizonyos másik személy, akinek Ibolyon kívül megvan az a bizonyos vizsgája.....

Az Istvánban maximálisan támogatják a szoptatást, nincs hozzátáplálgatás stb. (amennyire én tudom, ha mégis kell adni valamit, azt nem cumisüvegbõl adják). 24 órás rooming-in van, és nem csak megengedik, hanem kifejezetten biztatják a mamákat, hogy vegyék maguk mellé a babát az ágyba. Én csak jót hallottam róla Kép


Csi!

Az LLL védelmében hadd mondjam el, hogy nemcsak azért nem reklámozzuk magunkat jobban, mert nincs rá pénzünk, hanem azért is, mert az említett hét vezetõ nemigen bír el ennél több munkát. Tudod, nem fõállásban csináljuk, hanem itt vannak nekünk is a saját porontyaink, akiket el kell látni (ráadásul az LLL vezetõk nagy része nagycsaládos), és vannak, akiknek ezen kívül munkahelyük is van.
Amennyire én tudom, Renáta és Szõdy Judit a Kismamában próbálja tartani a frontot, Iboly itt végez nem kis munkát, én pedig megpróbálok az emilben érkezõ kérdések áradatával megbirkózni. És ehhez jönnek a havonkénti csoporttalálkozók valamint a telefonos segítségnyújtás, ami sokszor szintén eléggé idõigényes. Ez az alapfelállás, és akkor még nem is beszéltünk az egyéb elfoglaltságokról (pl. elõadások tartása)...

Hosszú távon mindenképpen a bõvítés a megoldás, de hát ez mindig úgy szokott lenni, hogy kezdetben kicsi és nem annyira látványos a dolog, késõbb (remélhetõleg) gyorsabban növekszik, és terjed.

Ezúton is hívok mindenkit, aki legalább egy gyermekét a LLL elvei szerint szoptatta, és kedvet érez hozzá, jöjjön LLL vezetõnek!Kép

Judit
támár
 
 


Judit!
Kerdesemet ne rossz szajizzel ertelmezd, csak kivancsi vagyok ra! Ti ezert kaptok vmi tisztelet dijat?
Koszonom valaszod
Zizike
Névtelen
 


Judit!

Tudod, mekkora örömet szereztél, csupán annak a ténynek a közlésével, hogy ki is az Újszülött osztály vezetõ fõorvosnõje???KépKépKép Hálás köszönet az infoért!

puszi
sasha
37

Kép
sasha
 
 


Zizike,
bár én nem Judit vagyok (bocsi Judit, hogy belekotyogokKép): nem. Ez egy non-profit szervezet, amiért az LLL vezetõk semmi pénzt nem kapnak. Kép

Virág
Virág (fiore)
 


Hát igen, látom én, szülnöm kell már egy gyereket, akit aztán lll elvek szerint szoptathatnék, hogy mehessek segíteni Kép (az eddigiek ugyan sokat szoptak, sokáig stb. de én akkor még az lll-rõl semmit nem tudtam...)

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Siasztok!

végülis csak Virágot kerestem, mert nagyon eltûnt az "osztályból", így keveredtem ide... Kép

A lll-val nem kerültem kapcsolatba.. mert szerencsére egy fantasztikus gyerekorvosunk van. Én is elõre készültem arra, hogy majd szoptatni fogok - annak ellnére, hogy Anyának egyikünket sem sikerült ("neked sem fog sikerülni ..." blablabla) A MÁV-os csecsemõsök között vannak fantasztikusak, és vannak rémesek... Találkoztam mindkettõvel. A 6. napon úgy jöttünk haza a kórházból, hogy Manó alig szopizott, vagy aludt, vagy üvöltött. A fantasztikus csecsemõs 4! órán keresztül ült mellettünk, és próbálta Manót megtanítani arra, hogy mit csináljon - na akkor az egyszer sikerült is mérhetõ mennyiséget szopiznia. Amúgy mindig kevesebb volt szopi után a súlya, mint elõtte... Hazajövetel elõtt már én kértem sírva a férjem, hogy vegyen egy cumisüveget, mert ha máshogy nem, akkor egész nap fejek, mert nem akarok anyatejen kívül mást adni a kicsinek.. már azon is gondolkodtam, kit ismerek, akitõl anyatejet vehetünk. Másfél nap sírva fejés, cicire rakás - nem szopizik, csak üvölt -, majd cumisüvegbõl ( a lehetõ legkisebb lukú cumival (hogy legalább ne érezze könnyú prédának) etetés. A védõnõnk szerencsére rossz tanácsot sem adott, hamár egyszer jót nem tudott adni... És akkor jött a gyerekorvosunk, aki rögtön azzal kezdte, hogy nem lesz itt semmi gond, a kicsi igaz, hogy csöpp, de nagyon erõs az életösztöne, meg fogja tanulni a szopizást. Ne gyötörjem magam, pihenjek, de próbáljam másfél óránként cicire rakni, stb.... Azzal, hogy higgadt volt, meggyõzött arról, hogy sikerülni fog... A cumisüveget azóta csak nézzük, 10 hónaposan épp eljutottunk oda, hogy már eszeget mást is... de még mindig inkább a cici. Nem hízik a nagykönyv szerint, de szemmel láthatóan jól érzi magát ... A védõnõ már mondogatta az 5 hónapos manónál, hogy gyümölcs, fõzelék, de végülis rám bízta, hogy adom-e...

.. az egész történettel csak oda akartam kilyukadni, hogy a szerintem a leghatásosabb az lenne, hogy a csecsemõsök/védõnõk +gyerekorvosok okításánál kellene elérni, hogy hatékonyan tudjanak segíteni mindenféle problémánál (fõleg szoptatással kapcsolatban). Õk biztos találkoznak a kismamákkal, míg a kismamák nem biztos, hogy akár csak egy olyan emberrel is, aki vagy saját példáján, vagy bárhogy máshogy meg tudja nyugtatni/tanítani a "kezdõket... Nincs internet sok helyen... de még a Kismama sem jut el mindenkihez... fõleg nem idõben... Kép

Rebi

Csenge (2001.11.07.), Levente (2004.02.13.), Emese (2006.11.08.), Réka Zselyke (2009.03.11.)
rebi
 
 


Virag!
ertem es koszonom, hogy valaszoltal
Zizike
Névtelen
 


Sasha!

Bárcsak mindenkit ilyen könnyen boldoggá tudnék tenni! Kép

Zizike!

Úgy van, ahogy Virág mondja.

Rebi!

Megragadtad a lényeget az eü. személyzet képzésével kapcsolatban, de ha elolvasod az aug.20.15h17-es hozzászólásomat,meg mindazt, amit Menta írt aug. 25-én és a válaszomat, akkor láthatod, hogy azért nem olyan egyszerû a dolog.

Judit
támár
 
 


Kedves Judit,
leírnád pár sorban, hogy mit is jelent a lll elvei szerint szoptatni? Nagyjából sejtem, hogy mi lehet, mert nagyon sokat olvastam a témában, és alkalmazom az ismereteimet a gyakorlatban is, aminek köszönhetõen nagyobb problémák nélkül szoptatom 5 hónapos kisfiamat, és párszor adtam is anyatejet más babáknak. Mégis, nem tudom eldönteni, hogy vajon megfelelnék-e ezeknek a kritériumoknak.

Lola
Lola
 


Sziasztok!
Lola, nem baj, ha én válaszolok. Nekem Iboly írta meg ezt, néhány hónappal ezelõtt:
Ma Magyarországon a La Leche Liga képzésén részt vett anyukák lehetnek szoptatási tanácsadók. Egyik feltétele, hogy legalább egy gyermeket magad is szoptass, legalább egyéves koráig, lehetõleg a Liga elvei szerint.
El kell látogatni 4 alkalommal a Liga baba-mama csoporttalálkozójára.
A képzés másik része olvasás. Van néhány alapmû, amit el kell olvasni és van jó néhány ajánlott olvasmány. Ezek jelenleg angolul hozzáférhetõk (esetleg
németül és franciául megoldható). Utána levelelezni kell az Akkreditációs Osztállyal (szintén idegen nyelven). Kiváncsiak a saját szoptatási, gyermeknevelési tapasztalataidra, elképzeléseidre, arra, hogy miért
szeretnél LLL tanácsadó lenni. Eközben az is kiderül, mennyire tudnád hitelesen képviselni a Ligát, a Liga elveit. Nem az a lényeg, hogy mindent
100%-ig "ligásan" csinálj, inkább az, hogy félre tudod-e tenni az esetlegesen más álláspontodat és a Liga tanításait alkalmazd a mamákkal való beszélgetés során. Hangsúlyt fektetnek a kommunikációs képességed fejlesztésére,
valamennyi pszichológiát is tanulsz.

Ha túl vagy a levelezésen, akkor jön a vizsga, ami itthon, magyarul zajlik, csoportdinamikából és telefonos/személyes segítségnyújtásból áll, szerepjáték formájában.

Ha minden levélre hamar válaszolsz, kb. 1 év alatt megvan az akkreditáció és képzett LLL vezetõ (tanácsadó) lehetsz.

Ami még lefedi -úgymond- a Liga szoptatási elveit, azt megtalálod a [url=http://www.lll.hu/" TARGET="_top]http://www.lll.hu/[/url] oldalain, illetve a füzetekben, amiket meg lehet vásárolni (ezen a telefonszámon érdeklõdhetsz:214-3309-es LLL telefonon.)

Bocsi, a belekotyogásért:
Ágci

Kép
Ágci
 
 


Lola!
Most jelent meg a szeptemberi Kismamában egy LLL-es cikk.

Ágci, Judit, meg a Többiek!
Van különbség a Szoptatásért Magyar Egyesület, a Szoptatási Ambulanciák, és a Liga "tanításai", és szoptatási elvei között?

Csi
Csii
 


Kedves Ágci és Csi,
köszönöm az információt, bár ind a honlapot, mind a cikket ismertem.
Bevallom konkrétan arra lennék kíváncsi, hogy mit jelent a lll elvei alapján szoptatni.
Valahogy így:
-minimum 6 hónap kizárólag anyatej
-igény szerinti szoptatás
-egy éves kor alatt az anyatej legyen a meghatározó táplálék
-elválasztást a gyerek határozza meg
-stb...

Szóval valahogy így, pontokba szedve. Lehet, hogy én vagyok figyelmetlen, de így nem találtam meg sehol. Persze lehet, hogy direkt nincs így, mert nem lehet így összefoglalni.

Lola
Lola
 


"A La Leche Liga filozófiája a következõkben foglalható össze:
A szoptatással megvalósult anyai gondoskodás az a mód, amely a csecsemõ szükségleteit a legtermészetesebben és leghatékonyabban érti meg és elégíti ki.
Az anyának és a csecsemõnek minél elõbb és minél többet együtt kell lennie, hogy szoros kapcsolatukat és az elegendõ tejellátást megalapozzák.
Az elsõ években a kisbaba számára az édesanyjával való intenzív együttlét olyan alapvetõ szükséglet, mint a táplálék.
Az anyatej a legkiválóbb gyermektáplálék.
Az egészséges, idõre született csecsemõ számára mindaddig az anyatej az egyetlen szükséges táplálék, amíg kb. fél évvel a születést követõen szilárd étel iránti igényét nem jelzi.
Ideális esetben a szoptatás addig folytatódik, amíg a kisbaba kinövi ezt a szükségletét.
Az anya gyermekszülésben való éber és aktív részvétele elõsegíti a szoptatás helyes beindítását.
A szoptatást varázslatossá teszi, a gondoskodó szülõpárt pedig élteti a csecsemõ apjának szeretetteljes támogatása, segítségnyújtása és társasága. A gyermeknek az apához fûzõdõ meghitt kapcsolata fejlõdésének fontos eleme kora csecsemõkortól kezdve.
A jó táplálkozás kiegyensúlyozott és változatos étrendet jelent, melyben az ételek lehetõ legtermészetesebb állapotukban szerepelnek.
A csecsmõkortól kezdve a gyermekeknek olyan szeretõ útmutatásra van szükségük, amely képességeik elfogadását és az érzéseik iránti érzékenységet tükrözi."

Lola! Én ezt az összefoglalást találtam. Bár nem ad gyakorlati tanácsokat, de aki jól átgondolja ezeket nem is csinálhatja másként, mint " a ligások".

Menta
menta
 
 


Kedves Lola!

Mielõtt bárki - nem Te – belénk kötne, szeretném elmondani, hogy nem azért szabjuk a vezetõk számára feltételnek a Liga elvei szerint való szoptatást, mert mi szebbnek, jobbnak vagy ügyesebbnek gondoljuk magunkat másoknál, hanem azért, mert nagyon fontosnak tartjuk, hogy a tanácsadóinknak ne csak könyvekbõl legyenek ismereteik... A saját tapasztalatok segítik a vezetõt abban, hogy beleélje magát a segítségkérõ édesanya helyzetébe, és használható, gyakorlati tanácsokat tudjon adni.
(És ha lehet, ne az adjon szoptatási tanácsot, aki a saját gyermekét mindössze néhány hétig tudta szoptatni....)

A “Liga elvei” legtömörebben a [url=http://www.lll.hu/liga/cel.htm" TARGET="_top]http://www.lll.hu/liga/cel.htm[/url]
oldalon található 10 pontban vannak megfogalmazva.
Egyébként nem kell valami bonyolult vagy nagyon merev dologra gondolni. Nagyon jól látod, hogy mik a leglényegesebb szempontok, gondolom, arra törekszel, hogy ezeket magatokra nézve megvalósítsd. Ha sikerül -és miért ne sikerülne – már meg is felelsz a feltételeknek. Ahogy Ágci írta: nem kell mindent 100%-osan “ligásan” csinálni, hiszen minden élethelyzet és minden gyermek más, nem mondjuk senkinek, hogy “ha Te nem csináltál mindent pontról pontra egy bizonyos módon, akkor nem ütöd meg a mércét.”

Közben látom, Menta is leírta a lényeget.
Judit
támár
 
 


Judit, Menta!

Köszönöm az információt.
Elolvastam a LLL céljait. Én valahol a lelkem mélyén éreztem ezeket, azt hiszem, nagyjából minden anya így képzeli el a gyereknevelést.
Sajnos, nem mindenkinek jön össze. Gondolok itt a császámetszésre, ami esetleg kizárhatja az éberséget, de az aktivitást mindenképp.
Örülök, hogy rugalmasan kezelitek ezeket a kérdéseket.
Meg persze a gyakorlatban nagyon nehéz ezen elveknek megfelelõ döntéseket hozni, pl. "aszeretõ útmutatásra van szükségük, amely képességeik elfogadását és az érzéseik iránti érzékenységet tükrözi".
De törekszünk erre.
Bocs, ez csak egy kis elméleti fejtegetés volt.
Olyan nehéz mindent "tökéletesen" csinálni, pedig ezt szeretnénk.


Lola
Lola
 


Lola!

Senki sem várja, hogy mindent tökéletesen csinálj! Azért van egy mérce, hogy legyen valami, ami felé törekszünk.
Mindig azzal szoktam biztatni a mamákat, hogy az adott helyzetbõl próbálják meg kihozni a legtöbbet, amit lehet.

Ha állandóan azon görcsölnénk, hogy tökéletesek legyünk, nem maradna idõnk arra, hogy élvezzük a családunkat, a gyerekeinket. Pedig az utóbbi sokal fontosabb.....

Judit
támár
 
 


Judit,
tudod nekem ez alapbeállítódás, hogy szeretném a dolgokat tökéletesen csinálni.
Szerencsére ez nem akadályozza meg, hogy élvezzem az anyaságot, mivel nagyon jófej a gyerekem, és akkor is hálás ha bénázok.
Csak néha jó, ha kívülrõl is meg vagyok erõsítve.

Lola
Lola
 


Sziasztok!
Érdekes dolgot találtam a Magyar Védõnõk Egyesületének honlapján:
"A védõnõk elkötelezettek a 6 hónapos korig történõ kizárlagos anyatejes táplálás mellett, és lehetõség szerint 1 éves korig történõ szoptatás mellett.
Hivatásukból adódóan a várandós anyákkal (szülõkkel), a gyermekágyas-szoptató anyákkal, csecsemõkkel és kisgyermekekkel foglalkoznak a legtöbbet, így már a családi életre, illetve a szülõi szerepre való felkészüléstõl segíthetik a korszerû táplálási ismeretek elsajátítását és megvalósítását a mindennapi gyakorlatban. A közös munka, erõfeszítések eredményeképpen ma már elmondhatjuk, hogy a csecsemõk kb. 2/3-a kizárólag anyatejet kap 4 hónapos koráig."
Csak a védõnõk nem tudják ezt?! Mint ahogy már a fent leírt szomorú szituációk is (és még mennyi van) mutatják...Kép
Érdemes beleolvasgatni egyébként a honlapba: [url=http://www.mave.hu/" TARGET="_top]http://www.mave.hu/[/url].
Ágci

Kép
Ágci
 
 


Záróra!
Július 30-án nyílt ez a topic.
Most szeptember 23 van. Se a védõnõktõl, sem az orvosok részérõl nem érkezett olyan megjegyzés, ami védené a mundér becsületét. Pedig kiadványokról, és igen kirívó esetekrõl is szó esett..Magyarul: a fent írtak a kutyát sem érdekelnek, közönbös a "szakma", egyedül az LLL képviseltette magát.

Csak eztán ne lepõdjön meg senki, hogy úgy szoptatnak az anyukák, ahogy szoptatnak!
Persze nem hittem, hogy sikerül megváltani a világot, csak hátha mégis megmozdul végre valami....
De nem. Most sem.
Ennyi.
Azért ez elgondolkodtató!
Névtelen
 


MEGVÁLTOZTATJUK!!!!!!!!!!!!!!

Virág
Virág (fiore)
 


Sziasztok!
Sajnos jönnöm kellett!Kép
Tegnap kaptunk egy értesítõreklámféleséget! Hogy gratulál a Kecskeméti bébiételgyára , a babánkhoz és remek ételeik , italaik vannak négy hónapos kortól , persze védõnõi ajánlóval!

De ez nem volt elég!Megérkezett a Kismama magazin és benne a NYírõ Gyula kórház bemutatása. Kép aláírás : -A baba 3200 grammal született.Három napos,most kezdett szopni , eddíg tápszert kapott!-
Következõ - Baran Jánosné Gabi vezetõ csecsemõs nõvér: Minden csecsemõ kap folyadékpótlást!!!!!!!Esetleg tápszert , ha az orvos úgy rendelkezik , de ha beindult a tej akkor a mérések alapján megállapítjuk , hogy eleget eszik az újszülött , lehet bátran szoptatni , megszüntetjük a pótlást.

Hát ennyi az újabb gyöngyszemekbõl!
Kanga
Kanga-Zsebibabák
 


KépKépKépKépKépKépKépKépKépKépKépKép

AKKORIS MEGVÁLTOZTATJUK!!!!!!!!!

Virág
Virág (fiore)
 


Kanga, igazából nem értem mi a baj a Nyírõ kórházzal. Illetve a módszerével.
Ezt kifejtenéd részletesebben?

mert ( ha jól értelmeztem, ) nekem pl. természetes hogy kap a kórázban tpszert a baba. Valamit neki is enni kell 3 napig míg nem lesz elegendõ tej.
Van akinél be sem indul rendesen. Hát mit adjanak neki ha nem tápszert. És õk ezt pótlásnak nevezik. Mert õk is azt gondolják, hogy amint lehet anyatej ... de addig...

Persze aki sokáig tud szoptatni, az természetes hogy nem érdeklik a 4 hónapos korban mit lehet adni, de akinek pl. nem volt teje, 4 hónap után nyugodtan próbálkozhat gyümölccsel.

Na szóval nem tudom min háborodtál fel, de lehet hogy félreértettem valamit.

Védõnõk: akiket én ismerek (sokan vannak, mert a rokonságban is vannak..) azok mind kizárólag babaszeretõ és nagyon lelkiismeretes védõnõk. Biztosan van kivétel is de én még ilyennel nem találkoztam, ugyanis annyira kevés a fizetésük (40 év után bruttó 50 körül ha volt eddig) hogy tényleg csak az marad ott aki szereti a szakmáját.
Majdnem minden körzetben helyettesítések vannak, túl kell vállalniuk magukat, mert nincs elég védõnõ.

Mindenkihez jó képet kell vágni, és vannak nagyon bunkó anyukák is -tudnék mesélni-, meg olyan öntudat zacskók is akik mindent jobban tudnak, mert utána olvasnak. ami rendben is van, de akkor tartsák meg maguknak és ne kérjenek tanácsot.
Most gondoljátok el hogy ti vagytok a másik oldalon, tanultatok valamit csináljátok a legjobb tudásotok szerint aztán jön valaki aki nem ezt tanulta és úgy belekotyog hogy így meg úgy hogy az már néha sértõ. Mert nem feltétlen a szavak, hanem a hangsúly, ahogy lenézik és hülyének nézik a fõiskolát végzett védõnõt .... az nagyon bántó.

Nektek nem esne rosszul?
és nekik akkor is jó képet kell vágni.

na mindegy. tudnék mesélni ....
Névtelen
 


Kedves Névtelen!

Ha végigolvasod ezt a topicot, sok okosságot fogsz találni, ami lehet, hogy megváltoztatja a szemléletedet, illetve ajánlok még egyet a szoptatás csevegõt.
Itt azért nemcsak amatõr szoptató anyukák szólaltak meg, hanem orvosok, eü-ben dolgozók, amelyekbõl tisztán kiderül, hogy hát bizony sokszor nagyon idióta tanácsok hangzanak el a védõnõk és gyermekorvosok szájából. Ami bizony nagy-nagy szégyen!!! Én elhiszem, hogy kevés a fizetés, de tudod, pontosan ezért nemcsak azok maradnak ott akik szeretik, hanem bizony azok is, akik máshol nem tudnak, vagy nem is akarnak elhelyezkedni. (Hasonló pálya volt eddig a pedagógus pálya is, és mivel volt szerencsém ott dolgozni, hát tudod én is tudnék mesélni.)
A kevés fizetés, és a leterheltség azonban nem jogosít fel senkit, hogy ne képezze tovább magát, hanem üljön a poshadt vízben.

Úgy gondolom, azért az sem esne jól senkinek, hogy pl. koraszülött babánál, csak hetekkel a hazamenetel után néz rá a védõnõ a babára, majd félvállról megkérdezi, mit eszik a baba, s miután meg tudja, hogy (3 heti kórházban tartózkodás után!), szopik, rákérdez anyukára "EBBÕL A MELLBÕL"? Ugyan már hol élünk? És ez vezetõ védõnõ. A többi szépséges megjegyzését ne is idézzem. Tudod, mint fenntebb írtam, ha esetleg elolvasod, a lelkiismeret védõnõknek is ez ám a véleméye, mint ami legtöbbünknek itt a topicban.

Egyébként engem is felháborít a 4 hónapos határidõ, mert ma már jó tápszerek vannak, és annak a tápszeres babának szerinted érettebb a gyomrocskája mint az anyatejes 4 hónaposnak? Nem mind a kettõnek ugyanannyi ideje volt itt kinn ebben a szép világban, hogy erõsõdjön, növekedjen? Ráadásul (itt is utalnék egy fenntebb lévõ írásra) a tápszerekben nincs is meg az az enzim, ami segítené a lebontását a szilárd kajáknak, tehát jobb ha ezek a babák is tovább kapják csak a tápszert, hogy minél fejletebbek legyenek, mire bevezetásre kerülnek a gyümölcsök stb.
Még valami:
Vajon miért van, annyi tápláléallergiás gyermek és felnõtt? Miért van annyi alvászavaros? És még sorolhatnánk... Talán jó lenne felülvizsgálni, mit tanítanak a fõiskolán, az egyetemeken, hiszen nagyon sok kiadástól kimélnénk meg ezekenk a betegeknek a kezelésekor az államot. És persze így a mi pénztárcánkat is.

Hát ennyi.
Nem akarom, hogy támadásnak vedd eme szösszenetet, hiszen korábban írtam, hogy én személyesen csak kedves, aranyos orvosokkal, védõnõkkel találkoztam, de nem is kell messze mennem, hogy rossz példákat is soroljak... Sajnos.
Üdv:
Ágci

Kép
Ágci
 
 


Kedves Névtelen!
Igaz, hogy Kangának címezted soraidat, de nem tudom megállni...

(Tisztelet a kivételnek), de ha én az okos, tanult védõnõkre hallgatok (persze, arról |azokról|beszélek, akivel én VOLTAM kapcsolatban), akkor mindössze pár hétig (vagy egyáltalán nem) szoptattam volna a kölkömet. Lehet, hogy belekotyogtam én is, de én (MI mamik) a legjobbat akarjuk a csemeténknek. Az én makacsságomnak, kotnyeleskedésemnek, könyv bújásaimnak (stb) köszönhetõen a 13 hónapos babám még mindig szopizik (ha érdekel a sztori ld. fentebb).
És hiába végzett fõiskolát, ha semmi érzéke (vagy kedve) nincs az egészhez (talán nem is tanult meg mindent?, vagy valóban felül kellene vizsgálni a tananyagot). Vannak nagyon jó védõnõk is ezt senki nem cáfolja!

Egyébként mindig lehet (saját szakmánkban is) tanulni. Akár "kivülállótól" is, ha sokat foglalkozik vele és annyit foglalkozik vele, hogy már tanulásnak nevezhetõ a cselekedete. Szerintem (akár) a gyakorló mamiktól is lehetne, ha csak indirekt módon is. A tanulás, s ismereteink fejlesztése nem szégyen, ellenben a tudatlansággal és a rossz tanácsokkal (pláne, he nem is akarjuk beismerni)
"Jó pap is holtig tanul"!
Phaedra

ui. ezt se vedd támadásnak, csak sajnos!!! volt benne részem
Phaedra
 


Névtelen!

Elnézést, csak egy kérdés egy még nem gyakorló kismamától aki nagyon-nagyon sokat olvas e kérdésben és gyüjti a tapasztalatokat...
Szóval irtad, hogy addig kap a baba tápszert amig nem indul be a tej. És mi van az elõtejjel? No meg azzal, hogy minél többször van mellen a baba annál több tejci termelõdik, tehát ha a baba az elsõ pár napban nem szopizik akkor...? Ez akkor most hogy is van?

puszi
sasha
39

Kép
sasha
 
 

Vissza: Anyaságról

Jegyzetfüzet: