Új privát üzeneted érkezett!

Szia GyeZsu!

Hat az Okoszolgalatnal, de lattam mar a 11. keruletben a Napra nevu bioboltban is. (Szabolcska Mihaly u.) Elofordulhat, h kapsz sima boltban is a mosoporok moge rejtve, v haztartasi es vegyiaru boltban. Reszelhetsz hozza egy kis hazi szappant (a Plusban szokott lenni) is. Es ha megse talalnal mososzodat, hasznalhatsz szodabikarbonat is (gyogyszertarbol nagy kiszerelesben). A mososzoda az natrium karbonat, a szodab. pedig natrium hidrogenkarbonat, kevesbe lugos, de lehet vele mosni. Oblitonek pedig ecet v citromsav. Ez mind vizlagyito is. Egyebkent nemcsak a kornyezetbaratsag miatt ajanlatos ezekkel a dolgokkal mosni, hanem azert is, mert amiket belepakolnak a mosoporokba, a mosott ruhaban maradnak, es eltomitik, kevesbe szivjak a nedvesseget, ami pelenkanal azert eleg lenyeges.

Udv!
biobaba
 
 


biobaba
 
 


Szia GyeZsu!

Igen, az Ökosz.-nál. De azt hiszem, kaphatsz házt. és vegyiáru boltban is mosószódát. De előfordulhat bioboltban is (már láttam). Ha sehol sem találsz, akkor próbálkozz szódabikarbónával (nátrium hidrogénkarbonát, a mosószóda: nátrium karbonát). A szódab. gyógyszertárban nagyobb kiszerelésben beszerezhető, kevésbé lúgos, mint a mosószóda, de ez nem baj a mosás szempontjából. Mindkettő vízlágyító. Öblítéshez: ecet v. pár kanál citromsav. Ezek azért is jobbak, mert nem tömítik el az anyagot, mint a mosóporok.

Üdv!
Biobaba
biobaba
 
 

 
 

Szia Biobaba!

Köszönöm a választ és a cikkhivatkozást! Gondolom, nem csak a pelenkákat mosod mosószódával. Az a nagy bánatom (a Humuszosoknak már mondtam), hogy nincs környezetbarát háztartásvezetés tanfolyam, meg környezetbarát takarítónő közvetítés. Azért próbálkozom Kép

GyeZsu
gyezsu
 
 


Szia GyeZsu!

Tanfolyan tényleg nincs, de van egy olyan kiadvány, h Zöld nagyokos. Ebben van néhány jó ötlet a háztartásra vonatkozólag. Takarítónő közvetítés... Érdekes. Ez tényleg nem pelus, de ha már írtad ezt a dolgot: amikor egyszer egy váróteremben üldögéltem egy fickó (vmi takarítócégnél dolgozott) arról beszélt, h takarítja a wc-t: jó nagy adag Domestost belelottyantja, aztán, amit az nem szed le, azt más se. Pedig ha a mosószódát összebarátkoztatja egy kis ecettel, azzal is pont uazt a hatást eléri.
És ha másként nem, otthon a gyerekeinknek megtaníthatjuk ezeket a dolgokat. Meg ismerősöknek.
Mosáshoz eszembe jutott még: létezik egy Öko-mag nevű golyó, ami átpolarizálja a vizet, így lágyabb lesz, magyarul vízlágyítóKép). Állítólag itthon is be lehet szerezni, de nem tudom pontosan hogyan. Valószínűleg tényleg igaz, mert nekem van olyan is, amit a wc-tartályba lehet tenni, és mióta beletettem, nem kell a vízkövet kapirgálnom onnan (már néhány hónapja). És puhább lesz a ruha, ha kb. 10, max. 2 cm átmérőjű tömör gumilabdát is beleteszel. Csak hangos lesz a mosás.
http://www.enveda.de/Shop/Produkt_43.cfm
magyarul itt találtam vmit róla: http://www.google.co.hu/search?q=cache:A19h3SdLR7gJ:www.freeweb.hu/egeszsegesen/ leiras.doc+%C3%96ko-mag&hl=hu&lr=lang_hu

üdv
biobaba
 
 


Köszi, majd megnézem.

GyeZsu
gyezsu
 
 


Sziasztok bioérzelműek!

Tájékoztatásul: az Ökoszolgálat (www.okoszolgálat) a Vadász utcából a Nádor u.34. szám alá költözött. A napokban hoznak biopelenkát is, kb. 40 forint egy darab.

Biobaba, vettem mosószódát Kép És legnagyobb örömömre kaptam Monapel külsőt (gumibugyi) is (ezt használjuk a textilpelenkához), mert a legkisebb méretet már kezdjük kinőni.

GyeZsu
gyezsu
 
 


Szia GyeZsu!

A biopelenka alatt a sokat emlegetett kukoricas pelust erted? V van mar vmi ujabb is?

Biobaba
biobaba
 
 


Igen, szerintem a kukoricás, és ők is a Moszkva tér környékéről hozzák - gondolom a pelenkadiszkontból.

Biobaba, te hogy használod a mosószódát? Az ökoszolgálatosok ígértek egy használati utasítást, de még nem érkezett meg Kép

GyeZsu
gyezsu
 
 


Biobaba,

A mosószóda is elveszi a szagot? Én a pelenkásvödör vizébe szódabikarbónát szoktam tenni, a másik talán olcsóbb lenne (nagyobb kiszerelés lévén).

Kati
kat_ica
 
 


Szia Kati!

Végre találok textilpelenkásokat! Kép A szódabikarbóna elveszi a szagot? Én mosószappant teszek a pelenkásvödörbe - és zárt a pelenkásvödör, azt hiszem, ezt szennyestartóként árulják. De amikor kiveszem a pelenkákat a mosáshoz - hát elég jellegzetes szaga van.

GyeZsu
gyezsu
 
 


GyeZsu!

Minden nap ki kell cserélni a vizet és frisset rakni! Nekem is zárt vödör, és teszek bele egy hálót, úgy könnyebb ki-be rakni (mármint vízcserekor).
Lehet citromlét vagy ecetet is használni.

Kati
kat_ica
 
 


Sziasztok!

Én kint tartom a pelenkás vödröt. Ha hideg van, nem büdösödik. Egyébként én is ecetet teszek bele. A nagyon-kakisat vmennyire átmosom, és áztatom, csak aztán teszem a vödörbe. Ha nagyon pisis akkor is egy kicsit a csap alá tartom, és a mosdókagylóban hagyom egy kicsit. De hát lehet cserélgetni is a vizet naponta.

Kati! Egyébként milyen hálót teszel bele?

Üdv!
Biobaba
biobaba
 
 


Biobaba,

Direkt pelenkásvödörbe árulják bababoltban... itt, Angliában. Olyan polieszter-féle, akkora mint a vödör, és zsinórral össze lehet húzni a száját. Jó erös (bírja a sok pelust, még ha vizesek is).

Nekem az a gondom, hogy mosás után a pelus nagyon kemény. Öblítöt ugye nem használok, egy evökanál ecetet szoktam helyette. Szárítógépem nincs (Régebben volt, attól jó puhák lettek Kép)
Nektek milyen?

Kati
kat_ica
 
 


Szia Kati!

Hát én vagy 1 dl ecetet beleöntök. Most direkt megnéztem, h kemények-e, de nem. Emlékszem, h volt, mikor érdes volt, de nem tudom már, mi volt akkor.

És hogy hívják ott Albionban azt a hálót? Magyarán, h mondják angolul?Kép Az egyik ismerősöm most ott van még pár napig, lehet, h hozatok vele, csak tudjon mit mondani az eladónak.

Egyébként ott biztos van környezetbarát öblítő.

Biobaba
biobaba
 
 


Szia Gyezsu!

A mosószoda: kb feleannyit teszek be, mint amennyit mosóporból kéne.

Bocs, h csak most válaszolok, de elfelejtettem.

Biobaba
biobaba
 
 


Biobaba

Washing net?? Olyan boltban kell nézni, ahol árulnak textilpelenkát. Kisebbet, cipzárral, lehet kapni máshol is, de az pelenkának túl kicsi (SOKKAL kisebb).

Kati
kat_ica
 
 


Biobaba,

Itt megnéztem:
http://www.borndirect.com/acatalog/index.html

(baloldalon kattints 'nappy accessories'-re). Itt úgy hívják, hogy Nappy Mesh. Kép nincs (?)

Kati
kat_ica
 
 


Sziasztok!

Én nem tudom, mennyi ecetet teszek az öblítővízbe, mert csak úgy öntöm Kép De a pelenkák szerintem nem kemények. Kint száradnak a napon (amig még lehet Kép ), és vasalom is - bár ez a szüleim szerint hülyeség. Ja, és cseh Tetra pelenkáink vannak általában, mert nekem anno azt mondták, hogy az a legjobb. Egyébként a pelenkákat én is "kimosom", mielőtt a vödörbe teszem. Ez a háló nem rossz ötlet, de momentán nincs ismerősöm Angliában Kép

GyeZsu
gyezsu
 
 


Hát ha már egyet hoz, talán kettőt is tudna hozni az ismerősömKép Ha kell, aztán vhogz eljuttatom.

Biobaba
biobaba
 
 


Szia Gyezsu!

Találtam itthon is mosóhálót. Úgy kell megrendelni:
lotek.hu/pelenka

Biobaba
biobaba
 
 


Szia GyeZsu!

Szerintem azért télen is tedd majd ki kicsit a pelusokat. Ha nem is süt rájuk a nap, akkor is jól átszellőznek.

Biobaba
biobaba
 
 


Szia Biobaba!

De kedves tőled, hogy hozattál volna nekem hálót! Kép Megnéztem a honlapot, nem találom rajta, de majd felhívom őket.

Jövő utáni héten megyünk úszni - van tapasztalatotok úszós pelenkáról?

GyeZsu
gyezsu
 
 


Szia GyeZsu!

Van mosható úszópelus (Kushies is, meg Poponella is): spelta.hu, ill. lotek.hu/pelenka. Amikor mi voltunk, nem engedtek a moshatot hasznalni, ugyhogy emlekeim szerint Huggies-t használtunk (bocs, h néha ékezet nélkül írok, csak teljesen arra áll a kezemKép). Azt 2x is lehet használni (mármint a Huggiest), csak jól ki kell szárítani. De ha most megyünk majd megint, valószínűleg a moshatóért fogok hadba szállniKép

A mosóhálót megkérdeztem én is, mivel nincs a honlapjukon, és azt mondta a fickó, h e-mailben lehet megrendelni, és utánvéttel küldik. Ja, és azt is mondta, h a popolini.com oldalon található cuccokból bármit lehet rendelni. Az ár pedig az euróban megadott ár-20 százalék (a háló aszerint 3.80 euro).

Udv!
Biobaba
biobaba
 
 


Hú, akkor már most meg kéne rendelnem, mert jövő utáni héten már úszunk. Lehet, hogy azért az első alkalomra viszek majd egy eldobhatót is - biztos, ami biztos.

Köszi!

GyeZsu
gyezsu
 
 


Sziasztok!

Felfedeztem egy újabb öko pelust: Moltex Öko. Ezenkívül mást nem tudok róla - még. A Budagyöngye Bev. Közp.-ban láttam a biobolt kirakatában. Csak már nem volt nyitva. Nem esik éppen útba, de majd elmegyek kideríteni az árát, meg h mennyire bomlik le. Annyit kibogarásztam, h a csomagolóanyaga is komposztálható.

Ha esetleg vki ismeri ezt a pelust, ne kíméljen...Kép

Biobaba
biobaba
 
 


Moltex Öko Kép Mi ezt használjuk, ha muszáj eldobhatósat. (Vagy kényelmesebb, mint 3-4 használt pelust cipelni a nap végén...) A minösége szuper! Ha véletlenül elfelejtem cserélni (pl elalszik hazafelé), azt is kibírja, nem ázik át.
Egyszer elromlott a mosógép, és hétvége lévén, kénytelen voltam Pamperst venni - hát nagyon csalódott voltam. Ezzel azt akarom mondani, hogy szerintem a Moltex jobb mint a Pampers.

Egyetlen dolog, hogy van benne az a zselés vegyszer, ami a hagyományosban, legalábbis egy kicsi. A honlapjukon (www.moltex.de) azt írta, hogy ezzel nedvszívóbb lesz, és így kevesebbet használunk belöle (Tehát, ha teljesen kihagynák belöle, akkor többszöröse lesz a hulladék). Azt nem írja, hogy mennyi is az a kicsi.

Most látom, hogy kihoztak újabb fajtákat, de nem látom, hogy azok környezetbarátok-e vagy sem.


Ecetes öblítés - tettem bele egy decit, és nem annyira lettek kemények. Lehet, hogy nálunk kemény a víz, nálatok meg nem? Ja, és így egy héten fél liter ecet elfogy csak a pelenkákra.

Kati
kat_ica
 
 


Szia Kati!

Ezzel a vízkeménységgel én sosem voltam tisztában Kép Én is rájöttem, hogy felesleges mindig eldobható pelus, ha elmegyünk valahova - az esetek nagy részében be sem pelenkázom újra, csak itthon.

GyeZsu
gyezsu
 
 


Sziasztok!

A vízkeménységét meg lehet nézni vhol a neten, de már nem emlékszem, h hol néztem meg (talán a Vízművek honlapján).

Hát eldobható pelust mi is csak akkor használunk, ha napokra elutazunk itthonról. Egyébként van, aki azt csinálja, h egy szatyorban tárolja ilyenkor. Jól bekötve.

Azt tudja valamelyikőtök, h pl az indiánok, v a tibetiek, de akár a busmanok, hogy csinálják/ták ezt a pelenkázás dolgot?

Biobaba
biobaba
 
 


Biobaba,

Megpisiltetik, kakiltatják öket, pelus nélkül. Illetve a tibetiekröl speciell nem tudom, de természeti népek, indiánok igen.

Angolul:
www.freewebs.com/freetoec/
groups.yahoo.com/group/eliminationcommunication/

http://www.suite101.com/article.cfm/17719/108708
(Ezen további linkek is találhatóak a cikk alján)

Németül:
www.continuum-concept.de/windellos.htm

Több németet nem találok.

A continuumos oldalt angolul is nagyon ajánlom (www.continuum-concept.org)

Kati
kat_ica
 
 


Szia Kati!

De honnan tudják, h mikor kell nekik pisilni/kakilni?Kép Egyébként köszi! De hogy a tibetiek hogy csinalják, amikor ott az év egy részében elég hideg van, mikor az állatokat is hajtják? Gondolom nem állnak neki tisztába tenni a gyereket. Pláne pelus nélkül pisiltetniKép

Sikerült nyitva találnom a boltot, ahol a Moltexet árulják. Hát csak midi és mini van náluk, más nem is szokott lenni. Nem tudom, honnan gondolják, h akkorra szobatiszta lesz a gyerek.Kép Ja, és rettenetesen drága. Sokkal drágább, mint a németországi.

Biobaba
biobaba
 
 


Biobaba,
Onnan tudják, hogy a baba kommunikál (innen a név). Én nekem fogalmam sincs, de anyám olykor-olykor beszólt régen, hogy "most pisil!" Ezt megfigyeled.
Az elbeszélésekben olyan is van, hogy az anyuka megérzi. Ezt akkor értettem meg, amikor bilivel kezdtünk próbálkozni, eleinte ugye sok volt a baleset, de Lili így is inkább meztelenül szeretett szaladgálni (még most is). Nemegyszer ránéztem, na hozok egy pelust, és amint elfordultam, már jött is a vízözön Kép Ugyanígy "gyere bilizni", "mindjárt hozom a bilit", azonnal pisilt a földre. Akkor is, ha én ezt csak magamban gondoltam. Szóval volt valami intuíció, de nem ismertem fel. Ezután, ha ilyesmi eszembe jutott, szó nélkül megfogtam, leültettem a bilire, és 10-böl 9-szer bele is pisilt (jó sokat). Újabban egyedül megy (de még pelenkázunk is)

Néhány hónapos babával kell elkezdeni, állítólag utána már késö. De vannak, akik csak 8-10 hónapkor hallanak a dologról, és mégis belevágnak.

Moltexet mindig szoktam magammal hozni, ha látogatóba jövünk. Fogalmam sincs, hol vennék pelust amúgy.

GyeZsu,
Úgy gondoltam az "elfelejtem kicserélni"-t, hogy a Moltexszel meg lehet csinálni, de pl. a Pampers az majd szét durran, annyira megdagad benne a zselé.

Tényleg, ez sztem mutatja, hogy a Moltexben tényleg kevesebb van. Mert ez a zselé olyan, hogy még a szeméttelepen is szívja magába a nedvet (így akadályozva a többi hulladék lebomlását).

Angliában is jó drága, de Németországban a Pampers-szel egyárban (volt két éve). Az a kettö volt a legdrágább.

Kati
kat_ica
 
 


Kati!

Hát azt hiszem, akkor mi jócskán lemaradtunk: már másfél éves Boróka. És csak azt látom, amikor kakil. Pisilésnél is leáll egy kicsit mélázni a gyerek, mint a kakinál?

A "most pisil", gondolom a kislányodra vonatkozik, és nem a magadéra emlékszel. V igen?Kép

Másfél éves korban érdemes már elkezdeni a leszoktatást? Azokon a honlapokon, amiknek küldted a címét, írnak az ennyi idős gyerkőcökről?

Üdv!
Biobaba
biobaba
 
 


Kati!

A cikkekben levő gyerkőcök meztelenül rohangálnak, de télen ezt csak akkor lehet megcsinálni, ha mondjuk van 21 fok a lakásban (nálunk ez éppen nem mindig jön össze). Meg mi van, ha az embernek több gyereke is van? Akkor nem lehet csak a kisebbet figyelni árgus szemekkel.

És írod, h baleset is könnyen lehet, ha az ember nem ér oda időben, mikor pisilni kezd a manó. Lelki szemeim előtt megjelent, h tele van a lakás pisitócsákkal.Kép Azért a természeti népeknek ebből a szempontból könnyebb dolguk van, nem szenvednek a "luxus" átkaitól.

Biobaba
biobaba
 
 


Biobaba, van egy csomó szobatisztaságos topik, ha gondolod olvasgasd őket. Másfélévesen, télen, szerintem totál felesleges dolog nekiállni leszoktatni a gyerkőcöt. (az megint más -főleg kicsit nagyobb gyereknél- ha a gyerek maga jelzi és igényli a bilizést). Ráérsz nyáron, könnyebb is lesz, tisztább is, és a gyerek is érettebb. SZerintem másfél évesen a többség még nem érett rá (sokan 3 évesen lesznek azok).
Ildi

Ildi
pildi
 
 


Pildi, azt hiszem, nem vagy képben, nem arról van szó, amire te gondolsz. Olvasd el a fentebb ajánlott linkek valamelyikét!
Liana
liana
 
 


Jó, igaz, csak titeket olvastalak, azt is futólag. Bocsi!Kép
ILdi

Ildi
pildi
 
 


Meg van bocsátva. Kép
liana
 
 


Biobaba,

Én úgy vettem észre, az EC-t olyanok csinálják, akik eleve együttalszanak a babával, kendöben/karban hordják a nap nagyrészében, úgy 9-12 hónapos korig (még otthon is). Ezek a gyerekek, mire beszélni kezdenek, már annyira hozzá vannak szokva a bilihez, hogy szerintem eleve szólnának. Legalábbis úgy képzelem el (mivel már eddig is "szóltak", testjelzéseikkel).

Másfél évesnél szerintem is késö, DE Lilinél ahogy észrevettem, hogy kakilt, máris cseréltem a pelust. Ebböl hamarosan az lett, hogy ö már szólt, ha kellett (vagy már éppen jött). Ez kb. abban a korban volt.

Nem mindenki mesztelen, és föleg nem télen. Ezek az alternatívabb anyák többé-kevésbé hasonló éghajlaton élnek mint mi!

(A "most pisil" az Lili volt)

Kati
(most én is futólag Kép)
kat_ica
 
 


Kati!

Lehet, h a köv. gyereknél kipróbáljuk majd ezt a dolgot. Aztán majd beszámolok (persze azt még nem tudom, mikor jön a köv.Kép) Igaz, én itthon nem tartom kendőben a gyereket, csak mikor elmegyünk. Kicsi korban meg úgyis együtt fogunk aludni a szopi miatt.

Biobaba
biobaba
 
 


Na, most már igazán felcsigáztatok, el fogom olvasni azt a cikket Kép

GyeZsu
gyezsu
 
 


Innen is lehet meríteni ötleteket pelenkázással kapcsolatban (angolul):
http://webhome.idirect.com/~born2luv/expert.html

Biobaba
biobaba
 
 


Sziasztok!

Van egy problémám, igyekszem finoman megfogalmazni... Most, hogy Kata már nem csak szopik, darabosabb a széklete. A kakis pelenkákat eddig simán kiöblítettem a mosdóban, majd bele a vödörbe, de ma szembesültem azzal a problémával, hogy a lefolyó (szűrője) túl kicsi - ha értitek. Nektek már nagyobb gyerekeitek vannak: hogy kezelitek a kakis pelusokat? Kép

GyeZsu
gyezsu
 
 


Gyezsu,
lehet(ett) kapni ún. kakifogót, az anyaga hasonló a tisztasági kendőkhoz, vékony. Ezt kell a pelusba tenni, majd, ha a csimota belekakkant, nemes egyszerűséggel a kakis betétet a wc-be kell kidobni. Elméletileg egyszerhasználatos, de én a csak pisis now. betétet ki szoktam mosni.
Én a Brumi-maciban szoktam venni, de állítólag kapható a Brendonban is. Sajna állítólag hamarosan megszűnik a gyártása Kép Kép...
Zs.

Zsóka
zsóka
 
 


GyeZsu!

A kakifogó teljes neve Nowotex. Emlékeim szerint a Tescoban is lehet kapni. 1 dobozban 50 db van, és kb. 400 Ft. Hát remélem, nem szűnik meg a gyártása! A Kushies is gyárt, de az drága is, és nem olyan jó.

Biobaba
biobaba
 
 


Kakifogó Kép Köszi, majd megnézem. Tegnap elfogytak a tiszta textilpelenkák, mert kint nem szárad meg most semmi, bent meg azért nem, mert még nincs fűtés, de holnap jön a gázos, beindítjuk a fűtést - és akkor újra textilpelenkázunk Kép Egyébként most mostam először mosószódával, kiváncsi vagyok a hatásra. (Még a gépben vannak a pelenkák. Kép )

GyeZsu
gyezsu
 
 


Bocsi, tényleg épp csak a lényeget nem írtam Kép...

Zsóka
zsóka
 
 


Szia GyeZsu!

Próbáltad is, h kiteszed ilyenkor a pelusokat, v csak gondolod, h nem szarad meg? Csak azert, mert en is epp ma mostam reggel, kitettem, es mar alig voltak nedvesek mikor behoztam oket. Ha jól emlékszem, tetrapelust használsz, az még hamarabb megszárad. Amikor hidegebb van, akkor is ki szoktam tenni. Szépen megfagy, de egyébként szárad is közben, ha behozom, kienged, aztán lehet is leszedni őketKép

Másoknak isKép:
Egyébként tök durva: az egyik barárnőm Kecskeméten sehol nem kap mosószódát, pedig nem egy kis eldugott hely. És a kazánokat, meg hasonlókat is ezzel szokás vízkőtleníteni. Na, ha esetleg vki tud mosószóda lelőhelyet a környéken, jelezze már.

Biobaba
biobaba
 
 


Nálunk is három napig tart, míg megszárad a pelus bent. Azért minden második mosásnál ki tudom tenni, mert nem esik egész nap.

Mosószóda: mosószer helyett kell használni, vagy mellé?
Ecettel öblítünk több mint egy hete, és tényleg puhább Kép
kat_ica
 
 


Szia Biobaba!

Az a gond, hogy az a mosás nem száradt meg kint, amit a pelusok előtt terítettem ki Kép

Katica! A mosószódát én most magában használtam, Biobaba útmutatása szerint feleannyit, mint a rendes mosóporból, és legalább ugyanaz a hatás, mint Persillel.

Megpróbálok utánanézni a kecskeméti mosószódának Kép

GyeZsu
gyezsu
 
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: