Új privát üzeneted érkezett!

Szia, Andi! Mi Zalaegerszegen most csinálunk Waldorf sulit és amikor az első kezdeményezés beindult Szombathely volt a fő példa előttünk. Sokan elmentek innen megnézni az ottani iskolát és óvodát is. Mindenkinek nagyon jó véleménye van róla. de most vannak az előadások az iskolában, szerintem ülj be néhányra, akkor minden kiderül majd számodra.
siray
 
 


Sziasztok Melis!
Igen, idetaláltam, bár nem volt egyszerű! Mivel nem vagyok egy nagy szám.gép-guru, ez 2 napomba telt. De most már annál szívesebben jövök.
A döntésem 100%. A mai nap ráadásul rendkívül pozitív volt. Ált. szerdán van baba-mama klub, de most kedden volt. Nekem közben táncpróbám volt, így a Bendegúzt mi csak elvittük a Győzővel(aki eddig még sosem volt ott), s a keresztanyám maradt ott vele. A lényeg: a Győzőre az egész tök pozitív hatással volt, főleg a malom. De annyira, hogy utána úgy beszélt, mintha természetes lenne a W.ovi választása.
Majd válaszolok az e-mailedre is.

Szilvi, Klára,
köszönöm a tanácsokat, próbálkozom. Remélem mihamarább elmúlik ez az időszak. Mindenesetre a bábszínházat most egy ideig kerüljük (bár elég nehéz, ha az anyós az ig.nő).

Katica,
örülök minden pozitív véleménynek, mert ezek csak erősítenek engem. Előadásokra járok. A múltkor az ovival kapcsolatosan volt egy nagyon jó. A hölgy aki tartotta, a 30 év óvónőségből 20-at a solymári Waldorf oviban töltött.(Röstellem, de a nevére nem emlékszem.)20 órakor kezdtük el és 23.15-kor csak azért hagytuk abba, mert "hát haza kellene menni". Bár még szorult belénk kérdés, kétkedés, kíváncsiság, meg minden.

Andi
hgyné
 
 


Ivaskó Ilona? Mármint az óvónő.
h_szilvi
 
 

 
 

Szia Szilvi,

köszi a válaszokat. Reagálnék rá, csak nem tudom, mikor. A picurom beteg és költözés előtt állunk, szoval most beszorultunk egy dobozokkal tele lakásba (mosogatógép, tűzhely, új étkező, meg amiket nem pakoltunk ki az előző költözéskor, merthogy ez egy bérelt lakás...).
Szia
Bea
ubi
 
 


Sziasztok!

Szilvi
Érdekes, amit az álmokról írtál. Én talán kéthetente egy szer emlékszem az álmaimra halványan, és akkor úgy ébredek, mint akit kicsavartak. De ez ténylg más téma.
Tegnap este számomra új információra akadtam. Azt tartják jónak, ha van egy rövid szombat de. tanítás is. Ez tényleg így van?

Melinda
Vendég
 


Sziasztok!

Szilvi,
igen, ha minden igaz úgy hívják az óvónőt. Nekem az rémlett, hogy "I" betűs.
Még az érdekelne az iskolával kapcs.-ban, hogy mi van akkor, ha az én gyerekem nem olyan agyilag, hogy főiskolára vagy egyetemre menjen. Akkor a 12. ill. 13. évfolyam után kezdjen el szakmát tanulni, vagy a 8. évfolyam után képes arra, hogy beilleszkedjen egy szakközépiskolába, "tuc-tuc" zenén, ill. G.I.Joe figurákon felnőtt tinédzserek közé?
Azt halottam, hogy a W.-os gyerekek igen jó aránnyal tudnak továbbtanulni. Igaz ez? És hogyan bírják a felsőoktatást? Tudsz erről vmit? Bár az én Bendegúzom igen távol áll még ettől, de érdekel a téma. (Úgy látom Te lettél itt a fő szaktanácsadó. Mindenki tőled kérdez, mint gyakorló W.szülőtöl.)

Melis,
nálunk úgy tudom nincs szombat délelőtt tanítás.(Ma igyekszem írni neked egy e-mailt is.)

Andi
hgyné
 
 


Sziasztok!

Bocs, hogy eltűntem, de otthon nem tudom miért nem jön be a babanet, csak az archív dolgok, most a könyvtárban vagyok.
Örülök,hogy sokan vagyunkKép!!!
Szilvi,
Off: néztem az este Geréb Ágit és végigzokogtam az egészet.Ha egyszer én így szülhetnék...

Pusz mindenkinek: Emese
emesu
 
 


Emese! Én is örülök neked! Képzeld, én így szültem a Geréb Ágival, bár én nem zokogtam végig, inkább teli szájjal vigyorgok, ha mesélek róla. Hogy álltok a tanárkereséssel?

Andi! A Waldorfosok továbbtanulásáról most még csak külföldön vannak felmérések, de én azt tudom, hogy Németországban vannak egyetemek, ahol kifejezetten hívják őket, mert olyan kreatívak. statisztikák is vannak a felvettek arányáról és magasabb, mint az állami iskolákból érkezőké. a tárgyi tudásuk szintén több 18 éves korukban, mert soha nem magoltak, hanem minden tananyagban elmélyedtek, önálló könyvtári kutatómunkát végeznek és a belülről jövő tudásvágyuk és érdeklődésük hajtja őket. arra pedig, hogy képesek-e átszokni "rendes" iskolába, azt mondják, hogy elég hamar tudnak alkalmazkodni, gyorsan "betörnek".
siray
 
 


Szia Katica!
Köszi az információt. Milyen stádiumban van nálatok a w.iskola alapítása? Óvodátok már van?
Most olvastam, hogy aromaterapeuta vagy. Akkor tudod, hogy melyik illóolaj mire jó? Vagy mi is ez pontosabban? Mi (környezetvédelem miatt) nem használunk itthon mosószert, öblítőt, tisztítószert, stb. Az öblítőt 1:2 arányban ecet:víz + illóolajjal helyettesítjük. Az aromaterápiás könyvből néztem ki, hogy gyerekhez pl. a vanília illik, de ilyeneknek hol lehetne pontosabban utánanézni?
Andi
hgyné
 
 


Andrea, Katica,
bár ez a környezetvédős topik lenne, de ittvagytok éppen. Én is sok ecetet használok, (Wc, padlófelmosás, mosogatás, üvegfelületek), de öblítésre eddig nem, mert tudtam az arányt. Ezek szerint 1:2, de az egész mennyi legyen , 1 dl? Amennyi az adagolóba befér? És mennyi illóolaj? És az nem baj, hogy nem keveredik el rendesen?



Egyébként, Katica, kösz, amit a továbbtanulásról írtál. Ne csak én szajkózzam má...
Akikkel beszéltem, de ezt leírtam már, a Kertészetire meg valami tűzoltó-főiskolára járnak a fiaik. Csak a kertészetisnek vannak (nem leküzdhetetlen) nehézségei matekból. De ugyanezt mondta anno az AKG igazgatója: hogy az ő matekjuk sem "elég" az egyetemre. A felvételihez igen, de utána nehéz.
Viszont ezzel úgy vagyok, hogy ha látom, hogy vmelyik gyerekem nagyon matek-orientált, még mindig átvihetem más gimibe, ezen most nem izgulok.
Ja, a Zeneakadémián például mind a tanárok, mind a diákok irígylik a w.-iskolásokat..., hogy nekik milyen jó volt és lett...

Solya írta nekem, hogy a férjének most Németországba jópár volt-waldorfos kollégája van, és nem ám elszállt bölcsészek, meg művészlelkek. Talán, mire a mieink felnőnek, itthon is lesz hagyománya, vagy már annyira benne leszünk az unióban, hogy mehetnek bárhová....
h_szilvi
 
 


Sziasztok!Az aromaterápiát illetően kérdezzetek nyugodtan, akár személyesen is (ravensara@mailbox.hu). Az öblítést én egy speciális anyaggal csinálom, de csak néha, inkább a fürdővízbe jó, a neve labrasol(1:1 arányban). Ez egyszerre elegyedik a vízzel és az olajjal is. Gyerekeknek rengeteg illóolaj jó, masszírozáshoz lányoknak a damaszkuszi rózsa, fiúknak a narancsvirág, bázisolajnak a mandula való. Párologtatóba a mandarin. De ezzel a témával-mivel kimeríthetetlen- átmehetünk egy másik topicba, láttam valahol aromaterápiát.Egyébként nem a boltokban kaphatókkal dolgozom.
A Waldorfra visszatérve, úgy néz ki, megkapunk egy kiüresedett óvoda épületet, bizonyos határidőn belül meg kell venni. Óvodánk nincs, most valahogy az iskolára állt rá a csapat, de nem mondtunk le az óvodáról sem. Végül is abban az épületben elfér, csak óvónő kellene.
Kérdeznék valamit, bár ez inkább alapítók tudnák jobban. Most egy kicsit mélypontra jutottunk, elvesztettük a kapcsolatot az érdeklődő szülőkkel, mi, tízen, is szétzilálódtunk. Igazából valami spirituális ötlet kellene, hogyan tudnánk a szellemvilág segítségét kérni, vagy ilyesmi. Én nem vagyok egy asztaltáncoltató, de ránkférne egy -két ima vagy meditáció. Az antropozófia alapja is az, hogy van a szellemi világ és annak csak a manifesztációja a fizikai.
Egyébként a Waldorfosok tényleg nem válnak szükségszerűen elszállt bölcsészekké, sőt! Olvastam az osztálytanító jelöltünk beszámolóját az angliai hospitálásáról és nagyon is praktikus dolgokat tanultak a gyerekek. Pl. nagy örökséget mire fordítanák (kötvények, befektetések, adományok stb.). Egyszerűen megtanulnak beszélni és gondolkodni.
Na, pusz, Katica
siray
 
 


Szilvi,
az ecet az tényleg nagyon sok mindenre jó. Az öblítést én úgy csinálom, hogy egy 1 l-es flakonba öntök 3dl ecetet, 6dl vizet és ez így elkészítve mindig készen áll. Ebből öntök adagolóba amennyi kell + ehhez az illóolajat. Ez utóbbit mindig váltogatom, attól függ kinek a ruháját mosom. És az hogy hány csepp, az az illóolaj erősségétől függ. Vmelyik nagyon erős, vmelyik szolidabb (próbálgatni kell).

Amúgy az egész háztartást próbálom környezetvédő módon vezetni, ha vkit érdekel szívesen leírom. Nem olyan sok. Csak ha más topikban (vagy akárhol), akkor segítsetek hogy hogy jutok oda (mint már említettem: nem az én világom a szám.gép, igen sokat bénázok).
Andi
hgyné
 
 


Jé, elveszett az éterben, amit írtam.

Andi,
írjad itt, szerintem, nyugodtan. A másik topik valahol talán az Életmód-on belül van, Zöld Topik a neve. De sztem nem bánjuk itt az OFF-ot!!!!
Én leginkább veszem még ezeket a dolgokat, Almawin, Frosch, Ahimsa..... Egyedül a Sonett nem jött be. Csak a mosóporát próbáltam, de még az én elnéző hozzáállásommal sem tudtam tolerálni a színt, ami a fehérjeimből lett. Helyrehozhatatlanul. Próbáltam oxigénes fehérítővel (sőt, hypóval is. Kép), semmi. Vissza az almawin-hez.


Katica,
szellemi motivációs mélyponthoz nem tudok mit mondani. Talán kérhettek eszmei támogatást Szombathelytől...., nem tudom. Vagy, EMESE!!!!! Ti mit csináltok ilyenkor?!

szilvi
h_szilvi
 
 


Szilvi,
már olvastam máshol is azt hogy OFF. Ezt akkor kell írni, ha kicsit más a téma, vagy mi ez?
Szóval a környezetvédelemhez visszatérve:
MOSÓPOR: mosószappan lereszelve (én ezt konyhai robotgéppel teszem pillanatok alatt; célszerű ezt a mosógép dobjába tenni az adagoló helyett; 5kg-os mosóporos dobozt kb. 8db mosószappan tölt tele, ez kb. 600Ft; uannyi kell belőle, mint a mosóporból)
VÍZLÁGYÍTÓ: mosószóda (nátrium-karbonát), ez a mosószappan mennyiségének 30-50%-a legyen, a víz keménységétől függően (ez mehet a mosópor helyére az adagolóba; nálunk eleinte úgy kipucolta a gépet, hogy amikor a vizet engedte le, azzal együtt vízkő db-ok is potyogtak - Calgon használat után is)
ÖBLÍTŐ: 1 rész 20%-os ecet + 2 rész víz + illóolaj
FELMOSÁS, ABLAKpuc., VÍZKŐre: ecet + víz
TŰZHELY súrolás: szódabikarbóna
eldugult LEFOLYÓ. forró víz + 1-1,5 dl bórax
MOSOGATÁS: Bp-en van egy környezetvédő bolt (Vadász u.29.) ott táraztunk be még régebben környezetbarát kézi mosogatószert, akkor 200 Ft/l.

De aki nem szeret reszelgetni, stb. vannak környezetbarát mosóporok, tisztítószerek, gépi!!!mosogatáshoz is mosogatószer + só + öblítő, meg minden van. Házhoz festékek, lakkok, stb. Részletesebben www.auro.hu . Bp-iek előnyben, vidéken nem nagyon lehet hozzájutni.

Amúgy a google keresőbe elég annyit beírni : "mosószóda", és rengeteg hasznos tanácsot, ötletet kaphatsz.

Bocs, kicsit hosszú, de remélem hasznos!
Az egész "waldorfságot" egyre inkább bírom!
Andi
hgyné
 
 


Sziasztok!
Próbáltam behívni a Waldorf honlapját de nem jött be.Itt is olvasgattam, de férjem épp dolgozik és én csak felébredve belepiszkáltam a gépbe, nemsokra jutottam. (Megyek aludni,)Tud valaki segíteni, hogy hol van Bp-en Waldorf ovi? Mennyire szigorú a 4 év"korhatár"? és ha vissza kell mennem dolgozni akkor 1 év után átveszik a gyereket? Köszi a válaszokat.Mazsimama
mazsimama
 
 


Szia Mazsimama,
nem tudom, miért nem jött be neked, pont tegnap böngésztem ott megint, www.zpok.hu/waldorf. Ezen van az intézmények listája is, de ha jól emlékszem, amikor összeszedtük: van egy a Rózsadombon, egy Hidegkúton, egy Óbudán, egy a XI. kerületben, kettő Zuglóban, egy Kispesten.
A korhatár meglehetősen szigorú, persze nam egy-két hónapról van szó, de 3 évest nem vesznek be. Meg persze attól is függ, hogy van-e hely.
Elméletileg átvehetik a gyereket egy év hagyományos ovi, ill. bölcsi után, ez tényleg azon múlik, hogy van-e hely.


Andi, köszi!!!!!!
A mosószappant feltétlenül kipróbálom, eddig csak a Raypath kendőimet pucoltam velük. Ezeket ismered? Mikroszálas takarítócsalád, semmilyen tisztítószer nem kell hozzá. Nagyon jók. MLM-ben terjed, biztos van felétek is, aki tud bemutatót tartani. Én ismerek valakit aki csinálja, ő Hidegkúton lakik, de mindjárt szül.
Mosószódát gyógyszertárban lehet kapni? A DM-ben nem láttam Kép.
h_szilvi
 
 


Szilvi,
nem ismerem azt a takarítócsaládot. A mosószódát a legmacerásabb beszerezni. A férjem csak abban a boltban kapott, ahol a környezetbarát mosogatószert is (Bp.,Vadász u. 29.).
Amúgy csak beugrottam megnézni írt-e nekem vki, mert hajnali 4 óta igen rosszul vagyok. Nem is tudom melyik felemmel közelítsek a WC felé. Egész nap csak fetrengtem...kész vagyok...
Andi
hgyné
 
 


Sziasztok,
Azt szeretnem kerdezni, hogyan meseltek a gyerekeiteknek? Mikor es hogyan kezdjem?
Az en lanyom masfel eves, meg nem beszel. Sokmindent megert, de nem lehet tudni, hogy mennyit. Szereti a konyveit, viszont en mar nagyon unom, hogy minden nap (min. 3szor) ugyanazt kell elmeselni - tehat hozza a konyveit, sorban, ki ne maramodjon egy sem, en meg meseljek. Fejbol pedig nem megy. Minden javaslatnak orulnek.

Andi,
remelem jobban vagy Kép
Tudsz valami hazi receptet szonyegtisztitasra (mindenfele regi foltok)?

Katica,
Szaraz bor ( = b'o'r) regeneralasara mit ajanlanal?

Kati
kat_ica
 
 


Hááát, Kati,
venni kell még könyvet. KépKépKép
Komolyan, az nagyon jó, ha sokszor hall egy-egy mesét, sőt az oviban egy hétig minden nap ugyanazt mesélik.
Hogy mit? A fejből mesélés nekem sem jött be, nem tudtam mit, mikor, mennyit ért abból, stb. Mondják, hogy "életre lehet kelteni" a természetet: beszélgethet a napocska a felhőkkel, kergetőzhet a holdacskával, a csillagokkal. Beszélgethetnek a virágok tündérekkel, stb. Na, ezt én nem tudom fejből produkálni.

Amit nálam nagyon szerettek, azok pl. a Tarka-barka állatmesék voltak, meg pl. Abigél nagyon muzikális, neki akármennyi verset lehet(ett) olvasni.
Ma már egyre több nagyon igényesen rajzolt könyvet lehet kapni, szvsz ez fontosabb, mint a szöveg tartalma, mert hiszen azt "módosíthatod" is, ha kell.

Persze a "kemény" Waldorf vonal szerint nem tudom, mennyire "jó" egyáltalán a képeskönyv, mivel az is kész képet ad, ami ugye megakadályozza, hogy a gyerek maga alkossa meg azt.... De én nem bírtam volna ki, hogy ne adjak képeskönyvet a gyerekeimnek... Viszont a giccset kiszelektáltam.

Egy barátnőm régen mindig mondogatta, hogy ha napi 3 órát nem olvas a lányának, akkor botrány van. Tízéves korára a lány osztályelső volt olvasásból, és a barátnőm joggal veregeti vállon magát, hogy megérte a befektetést...
h_szilvi
 
 


Sziasztok!
Remélem Bendegúz lassan elfelejti ezt az ördögös "históriát"! Már egyre kevesebbet hörög horror hangon, és üldözi az ördögöt. Holnap megyünk baba-mamára, kíváncsi vagyok a viselkedése is nyugodtabb és kevésbé lökdösődő lesz-e.

Kati,
köszönöm már jól vagyok. Szerencsére 1 nap alatt lement rólam a "rontás".
A szőnyegpucolásra jó az ecetes olló. Ha-ha. Ez csak hülyeség volt. A mosószóda higítva elméletileg jó(bár én még nem próbáltam). De ezt legutoljára csak 20 kg-os kiszerelésben lehetett kapni, szóval csak ezért beszerezni? Az Amway-es termékek környezetbarátok, ill. a www.auro.hu - n vannak tisztítószerek, ott keresgess. Majd megpróbálok még utánanézni.
Én minden este mesélek. Kettőt. Ennyiben alkudtunk meg. A könyvek nálunk is a top listán vannak a játékok között. Szerintem biztonságot nyújt neki, ha uazt hallja, mert már kiismeri magát benne. Nálunk minden este uazt a 2 mesét kell olvasni, s ha már betéve tudja azokat, akkor lehet csak váltani, de csak úgy, hogy az egyik az a régi marad, s csak az egyik új.
Mi a népzenével is így vagyunk, mindig uazokat akarja hallgatni, s már énekli őket, tudja mikor lesz vége, mert akkor előre megáll és meghajol. Szóval csak mesélj és mesélj! Megéri. A versek, mondókák nálunk is nagyon bejöttek.

Andi
hgyné
 
 


Sziasztok!
Sajnos elég rossz volt a baba-mama a mai nap a mi részünkről. Bendegúz megint nem bírt magával. Randalírozott, meg több gyereket is megütött. Nagyon el vagyok keseredve. Szerintem az óvónőnek is elege lesz lassan belőlünk. Ne menjünk egy darabig vagy mit csináljak?
Andi
hgyné
 
 


Hú, úgy látom, már csak én irogatok itt!
Katica,
megpróbáltam neked egy e-mailt küldeni az aromaterápiával kapcsolatban, de nem sikerült. azt írta, nem jó a cím(vagy mi).
Andi
hgyné
 
 


Andi, ne csüggedj, most nincs időm írogatni, de vagyok. Mozgalmas az élet... Kép
h_szilvi
 
 


Sziasztok, ez talán érdekel titeket...Kép

"A Magyar Waldorf Szövetség nevében szeretettel várunk minden érdeklődő óvónőt, tanárt, felsős diákot, a képzések hallgatóit és pedagógusait, a szülőket, az intézmények fenntartóit, munkatársait, az antropozófiai szemléletű szervezetekben munkálkodókat a
II.Országos Waldorf Konferencia
előadásaira és megbeszéléseire.
A konferencia időpontja:
2004. MÁRCIUS 19-20-21.
Helyszíne:
Óbudai Waldorf Iskola
1037 Budapest, Bécsi u. 375.
A részletes program és jelentkezési lap az intézményekben található vagy az alábbi címen kérhető:
Magyar Waldorf Szövetség
1243 Bp. Pf.: 644
Tel: 06 1 456 9148,
Tel./Fax: 06 1 456 9149
E-mail: MWSZ@WALDORF.HU
Iroda: 1094 Budapest, Balázs Béla u. 18. (Poliház)"
matska
 
 


Sziasztok!
Napokig nem volt telefonom, sokat írtatok azóta.
Az ismétlés biztonságot ad nekik, legyen az napi rutin vagy mese. Néha egy-egy mondókát vagy éneket hússzor kell elénekeln em egy nap, napokon át, a vége az, hogy ő is megtanulja, utána kezdődik egy másikkal.
Egy óra múlva megyek Gödöllőre a W-oviba egy előadásra, majd tartok beszámolót.
Melinda
Vendég
 


Andi,
Tegnap olvastam valami erdekeset a 'waldorfhomeschoolers.com' honlapon (Szilvi ajanlasa Kép )
Azt irta, hogy egy keteves koruli gyerek nem valo baba mama klubba. Ebben a korban nem a baratkozast kellene a gyerekeknek tanulniuk, inkabb szeretnek reszt venni abban, amit a szulok csinalnak. A baba-mama klubb azert van, hogy az anyukak talalkozhassanak, beszelgethessenek, es tapasztalatokat csereljenek.
Ezutan azt javasolja, hogy kevesbe formalis korulmenyek kozott - pl parkban, jatszoteren - talalkozzunk mas anyukakkal, es persze gyerekekkel.

Nem feltetlenul ertek ezekkel egyet, de mindenkepp elgondolkodtato.

Kati
kat_ica
 
 


Matschka, hol találtad? Reklámozták valahol?
h_szilvi
 
 


Baba-mama.
Biztos igaza van Kytka-nak. De az a nő egy szent. Most, ha jól olvastam, valahol Belize-ben élnek, többé-kevésbé önfenntartóak, és egy ún. "missziót" (nem vallásit, hanem ökológikusat) alapítottak, és azt vezetik. Férj egy ezermester, Kytka maga naturopata (Ph.D), lelkész, bába, dietetikus, mittudoménmégmi.
Mit lát náluk a kétéves: házkörüli munkákat, mezőgazdaságot, állatokat, kézművességet, faház-építést, meg MINDENT, amit tényleg érdemes megtanulni utánozni. Náluk KEREK a világ.
Nálunk? Apa elmegy reggel az irodába (jó, nem mindenkinél, de az asztalos is messzi műhelyben dolgozik ma már), anya otthon van a kétévessel, főz-mos-takarít-bevásárol, szerencsés esetben kertészkedik, de nem termeszt semmit (esetleg csíráztat), autózik, pénzért vesz mindent, talán még kenyeret se süt (én pl. csak ritkán sütök), és még netezik is. Kép
Szerintem ebbe a sémába pozitív példaként kapcsolódik be a baba-mama, ahol anyuka kézműveskedik, esetleg zsömléket sütnek, követik az évkört, és, ami szerintem nagyon fontos: a gyerek azt a látja, hogy az anya, - és ő is,- része egy közösségnek, annak minden előnyeivel és feladataival. Én úgy érzem, hogy nekem legalábbis a waldorf-közösség az egyetlen, amely iránt felelősséget érzek, amelyért hajlandó vagyok "áldozatot" hozni, úgy, mint régen a nagycsaládok, vagy a népcsoportok éltek.

Szóval egyetértek Kytkával, ha valaki úgy tud élni, mint ők.
(És persze gondolj bele abba is, hogy neki nincs miért közösséghez szoktatni a gyerekeit, hiszen nem is FOGNAK oviba meg suliba járni. Se kétévesen, se négyévesen, se később. Ez biztos befolyásolja a véleményét, már ami a baba-mama fontosságát illeti.)
h_szilvi
 
 


Szia Szilvi,
nem tudom, én az Index Waldorfos topikjában találtam (amit igencsak kedvelek és ajánlom nektek is szeretettel) és gondoltam, bemásolom ide - ezért az idézőjelek Kép.
matska
matska
 
 


Köszi.
Egyszer régen (3 éve) jártam ott, és éppen nagyon durva volt: az első érettségizett osztály matekeredményeit rakta fel valaki és arról ment a .... nemistudomineknevezzem... nem kultúrált eszmecserének, az biztos, szóval azóta nem voltam.
De akkor majd megnézem. Csak nehogy ott is függővé váljak.
sz
h_szilvi
 
 


Sziasztok!
Melis,
örülök, hogy ismét itt vagy már hiányoltalak. A Győző is kérdezte: "a Melinda már nem is ír?".

Amúgy mindenkinek köszi a tanácsokat és a bíztatást.
Azt hiszem kigondoltam, hogy mi legyen a Bendegúzzal. Nagy valószínűséggel nem fog még idén bekerülni a w.oviba, mert csak aug.-ban lesz 3, és a hely is kevés. Találtam egy bölcsit, ahová -ismerős védőnő ajánlásával- felvennék. Max. 13-14 gyerek van egy csoportban, nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy a gyerekek mozgásigénye ki legyen elégítve - minden nap szabad levegő, ill. zenés-mozgásos "foglalkozás" + nagyon barátságosak. Talán megpróbáljuk. Mi a véleményetek róla?

A w.óvodában jövő szerdán lesz nyílt nap, de a baba-mama keretén belül. Rá egy hétre meg beszélgetés az óvóvnőkkel. Majd mindkettőről elmondom tapasztalataimat.
Jó éjt!
hgyné
 
 


Szilvi,
időnként mindenhol elszabadulnak az indulatok...Kép. Mostanában csak egy provokátorral küzdenek a srácok (végre egy topik, ahol pasik dominálnakKép), de gyengül a provokálás és csatlakozott egy waldorfos tanár is, aki egészen profin tud kérdésekre válaszolni. + beindult a waldorf ovis topik is rendesen...Kép.

Kérdeznék én is tőletek: milyen baba-mama csoportról beszélgettek?

+ Szilvi: mi az a főállású waldorf anya?Kép

sziasztok,
matska
matska
 
 


Andi,
amit leírsz a bölcsiről, nagyon jól hangzik. A fiaim jártak egy-egy évet bölcsibe, és a nagynak nagy sokk volt az óvoda (nem w.-oviba járt). Mert sokan voltak (22), "követelmények" voltak (a gyerekeknek mindent csinálni KELLETT és nem LEHETETT, pl. az öltözködést, de még az olyan eredetileg jó dolog is, mint a rajzolás hirtelen "munka és kötelesség" lett. Pedig ez egy klassz ovi, nincsenek különórák, ma is ajánlanám olyannak, akinek nem jó a w.). A bölcsiben (csillaghegyi) ezzel szemben a három csoportban összesen 33-en voltak, csoportonként két gondozónénivel, akik nagyon kedvesek voltak, minden mozdulatukból a szeretet sugárzott (a 6-ból négyet ismertünk meg jól), ők is minden nap kint voltak (az oviban nem: sárban, szélben, hidegben, ünnepre készülődéskor nem mentek), énekeltek, meséltek. Nem csak "gyerekmegőrzés" volt.
A w.-ovit sokan mondják, hogy egy mozdulat jellemzi, mégpedig ez a karjait ölelésre kitáró anya mozdulata. Én ezt sokkal inkább tapasztaltam a bölcsinkben, mint a hagyományos oviban.
De ez az én véleményem.

Matska,
a baba-mama egy játszóház 2-4 éves gyerekeknek, nem minden w.-oviban van. Általában heti egy délután, kb. 2 óra. Van benne szabad játék, mialatt az anyuka kézműveskedhet, kipróbálhatják a gyerekek a vizes festést, a gyapjúzást, viasztgyúrmázást, helyenként cipókat sütnek, aztán van körjáték/mondókázás/ringatók, közös uzsonna és végül mese.
A főállású w.-anya nem-hivatalos kifejezés, persze, arra utal, hogy a saját időbeosztásom, leendő munkavállalásomat alárendelem a gyerekek ovijának/sulijának (azaz egykor elhozom őket), hogy részt veszek az óvodai/iskolai életben, és megpróbálok otthon is ennek a szellemiségnek a jegyében élni.
Te is waldorf-szülő vagy, vagy még csak érdeklődő?
h_szilvi
 
 


Sziasztok!
Tegnap megnéztem az index waldorf topikját. Nagyon érdekes, majd ahogy időm engedi visszamenőleg is elolvasom. Ott sokkal komolyabban veszik, hogy csak a témáról beszélgetnek. Mi meg környezetet védünk, lassanként nevelési tanácsadót is nyithatnánk (főleg miattam). Bár én ezt nem bánom.

Az meg hogy van 1-1 provokátor, ellenlábas, szerintem nem baj, mert az ellenvéleményeket is meg kell hallgatni. Minden mindenki számára nem lehet tökéletes és idilli.
hgyné
 
 


Igen, én is beleolvastam, de csak egy picit, a legfelső oldalba. És majd szép lessan elolvasgatom, de a mostani hsz-ek alapján úgy érzem, hogy nagyon tudományos, nagyon elméleti, nagyon "komoly" az a topik, és nagyon az intellektus szintjén mennek a viták.

Sok mindenről szeretek így beszélgetni, mint láttátok is más topikokban, de a waldorfnál nekem nem erre van szükségem. Én akkor se venném ki innen őket, ha a tankönyvvitában a válasz nem elégítene ki. Nem tudom, érthető-e. Nekem a waldorf, mint olyan, nagyon sokrétű nevelést takar, és ebből az intellektuális csak egy. Szóval, mivel nekem fontosabb, hogy lelkileg egészségesek és gazdagok, szellemileg nyitottak legyenek, engem az olyan viták, amik csak az intellektusra mennek rá, nem elégítenek ki. Lehet, hogy ez 4-5 év múlva másképp lesz, amikor elkezdek "aggódni" a 7-8.-osomért, de most inkább az a fontos, hogy mit tehetek, hogy támogassam az iskola törekvését a lelki és szellemi életet illetően. Igy valóban van köze a nevelési tanácsadáshoz, az én beszélgetéseim Alex tanító bácsijával is szinte kizárólag erre irányulnak, az én kezdeményezésemre.

És ki a tanár, Drótszamár? Mert annyit nem olvastam, hogy ez kiderült volna egyértelműen. Szóval jó az a topik, majd megyek oda is, de szerintem csak olvasgatni. És persze, az okosakat kérdező provokátorok hasznosak, csak az nem, hogy "téged nem zavar, hogy hülye marad a gyereked?"

Majd megnézem az ovisat is.
h_szilvi
 
 


HelloKép

Szilvi, én "főállású Waldorf-nagynéni" vagyok, ugyanis a tesóm 3 gyereke jár (Waldorf ovi után) W.suliba, de a Te kategorizálásod alapján főállású W.-mama lesz belőlem isKép. Az én kisfiam ugyan még csak másfél éves, de nem kérdés a W. ovi, aztán majd meglátjuk, hogy a karakterének a Waldorf vagy másmilyen suli felel meg inkább.

Az Indexes topik valóban más jellegű, de az nem baj, ugye? Kissé intellektuálisabb mint ez, ez viszont sokkal családiasabb Kép. Én is csak olvasom, de szerintem érdemes, sok a hasznos info arrafelé.

Sziasztok, jó hétvégét,
matska
matska
 
 


Matschka,
dehogy baj, infóért majd oda megyek, itt meg lelkizünk tovább szépen. Kép
Hova járnak azok a gyerekek?
h_szilvi
 
 


SzilviKép
Csak simán MatskaKép
A tesóm gyerekei a solymári oviban kezdték, illetve csak a legnagyobb, aztán a Piliscsabai (v. -szentlászlói?) ovi majd a solymári suli jött. A legnagyobb most 6-os, a legkisebb elsős. A tieid? (Még nem tudtam végiolvasni a topikot, de igyexem.Kép)
matska
 
 


Matska,
bocs Kép, majd igyekszem.
Mi Óbudára járunk, másodikos a nagy, most megy elsőbe a középső és 3 éves lesz májusban a kicsi.
Szóval még sok szép hosszú waldorf-év van előttünk. Kép
h_szilvi
 
 


Szilvi Kép
Jaj, de jó, akkor majd tudsz nekem infót meg tanácsokat adni 2.5 év múlva, amikor az én fiam megy oviba - még az óbudai van hozzánk a legközelebb. Hacsak addig nem nyílik errefelé is egy. De jó lenne...Kép
matska
 
 


Sziasztok!

Voltam csütörtökön Gödöllőn. Másfél éve kapták ezt az épületet, belülről már szép, kívülről még sok munka van rajt. Két csoport van, az óvónénik szimpatikusak voltak. (Egy dolgon lepődtem meg: ekkora összeget még sehol nem hallottam.) Szerdán du. itt is van baba-mama klub, jövő héten kipróbáljuk. Elvileg két éves kortól javasolják, de Bazsót (11 hónapos) nem tudom kire bízni, Panka viszont igényel vmilyen társaságot. Kedvesek voltak, azt mondták, ha tudok rá figyelni, vigyem, megpróbáljuk. Szerintem kevesen voltunk, négy szülő, mindegyikünk gyereke csak a következő évfolyamot kezdheti majd. Azt kérték az óvónők, hogy reklámozzuk – rossz szó – az ovit, mert szeptemberben 12 gyerek megy suliba.

Melinda
Vendég
 


Sziasztok!

Melis,
mekkora az az összeg? Nálunk most 6.500Ft/hó + az étkeztetés. Így össz. kb. 10.000Ft.

Szilvi (vagy aki jobban otthon van e témában),
szokott egy w. pedagógus "nem"-et is mondani, vagy rászólni a gyerekekre, ha vmit nem szabad?
A múltkor nálunk baba-mamán akkora felfordulás, randalírozás folyt, hogy egy anyuka megjegyezte, ha a nyílt napon (ami a baba-mamán belül lesz) ezt vki látja, annak rögtön elmegy a kedve tőle.
Az óvónéni végtelenül kedves, szimpatikus, de úgy vettem észre, mintha kizárná (nem akarná észrevenni) ezt. Próbálkozott vhogy megoldani a helyzetet, de nem nagyon jött össze. Így mindenki a saját gyerekét "rendezte" le.
És mi van, ha mondjuk az oviban a 15-20 gyerekből összeverődik 4-5-... olyan, akik úgymond nem a nyugalom mintaképei. Erélyesebb rászólás és mindenféle hagyományos eszköz nélkül hogyan tudják kezelni a helyzetet?

(Holnap elviszem a Bendust a korai fejlesztő kp-ba - az a gyógyped. ajánlotta, aki 1 éves kora óta ismeri őt és heti kapcsolatban van velünk - ahol egy gyerekpszichológusnő megpróbálja kijátszatni vele az ördögös dolgokat- vagy mi.
De pontosabb részleteket majd később, engem is érdekel, hogy mi ez az egész.)

Andi
hgyné
 
 


Andi,

szerintem mondanak nem-et, de talán nem olyan gyakran, mint más ovikban, mert másképp fejezik ki. Pl. ahelyett, hogy azt mondaná, ne nyúlj a sütőhöz, azt mondja, hogy nagyon meleg, megsüt, ha megfogod. Vagy a "ne verekedj" helyett "az fáj a ...-nak". Stb. "Büntetés" is van, ha muszáj: nem segíthet a konyhában, nem koppinthatja el a gyertyát, ilyesmik.

Baba-mamán én is észrevettem, hogy igazán se az óvónő nem akar fegyelmezni, se a szülő, mindekettő a másikra vár, mert nem akar a másik hatáskörébe beavatkozni. Ezt valahogy tisztázni kéne. Nálunk is, de akkor ezek szerint nem csak nálunk. Az ovis csoportok, ahol nincs ott a szülő, sokkal nyugisabbak, még ha vannak is elevenebb csemeték.

Nagyon érdekes volt nekem: pár hónapja az óvónéni mondta, hogy a csoport olyan "törő-zúzó" hangulatban van. És, hogy ő ezen gondolkozott, hogy mit találhatna ki, hogy teret adhasson ennek (értitek? Teret adni! Nem ám letörni, megváltoztatni, lenyugtatni). Egyébként az lett, hogy szereztek egy, vagy két klasszul átlyuggatott fatuskót, (ami egyértelműen "manóvár" ugye), aminek egyes részei korhadtak voltak, és az udvari időben vésőkkel lehetett a korhadt részeken dolgozni.
Én úgy örültem, hogy sok mindent, amit mi felnőttek rosszaságnak tekintünk, azt ott teljesen jól kiélhetik a gyerekek.
(Na, verekedni ott sem szabad, nincs "szervezett pankráció"..Kép)
h_szilvi
 
 


sziasztok!

mi kedden voltunk a szadai w-ovi nyílt napján. 2001 óta működik, előtte w-jellegű volt. nagyon tetszett a belső kialakítása is - még igazi búbos kemence is van, képzeljétek!, az óvónénik is szimpatikusak.
egy csoport van, 19-en járnak, most kb 5-en mennek isibe, többségükben a w-ba Kép
lényegében olyan a "rendszer" (hú de szigorú szó), mint amiket szilvi mesélt.
barni ugyan fiatalka még, de biztos, hogy sort kerítünk több beszélgetésre is az óvónénikkelKép

melinda, gödöllőn mennyit kell fizetni? itt 4000-et mondtak, gondolom, az étkezés külön van. g-n tudnak kertészkedni? szadán a székely bertalan emlékkertben van az ovi (gyönyörű, ősfás, fa játszóteres park), és nem biztos, hogy lehet majd konyhakertet kialakítani Kép (bár ennek nincs óriási jelentősége végülis)
mesélek még szívesen, ha érdekel titeket Kép

sziasztok,
heni
gesztenye
 
 


Melinda,
mekkora az összeg? Én meg ezeken a 4-5.000-en lepődgetek, nálunk Óbudán 11.000/hó. Nálunk baba-mamára jópár kisbaba is "jár" a "nagy"testvérével.

Heni, klassz lehet a kemence. Úgy tudom, Solymáron is van - az, ugye, a Makovecz épület. (A cinikusok kedvéért mondom: ingyen tervezte!)
Persze, mesélj még. Jól értem, hogy nincs saját udvara az ovinak?
h_szilvi
 
 


Sziasztok!

Nem kell rémes összeget elképzelni, de eddig ez volt a legmagasabb, amit hallottam: 13800 ft, ebben az étkezés is benn van. Nem tudom, hogy a suli is ennyi-e.
Sajnos itt nincs kemence, sütőben sütik a cipókat. Be kéne szervezni egy szülőt, aki tud kemencét építeni. Van saját udvaruk, kis kerttel, ha jól láttam a hó alatt konyhakerttel és játszótérrel.
Szívesen megnézném a solymári épületeket, mindig tetszettek Makovecz munkái. Sok épületet tervezett pl. Sárospatakon. Nem rég tudtam meg, hogy neki van egy iskolája – igaz? Milyen jellegű?

Melinda
Vendég
 


Sziasztok!

Tegnap nem tudtam belemenni a részletekbe, picibbik fiam foglalta a bal kezemet Kép
Szóval a jogi viszonyokkal nem vagyok tisztában, szerintem az önkormányzaté lehet a terület, mert mintha azt mondta volna az óvónéni, hogy vissza akarják állítani a Sz. B. Emlékkert eredeti állapotát. Nem hiszem, hogy ez az ovi megszűnését, vagy a parkból való kiebrudalását jelentené, de legközelebb rákérdezek a részletekre. Leveleket gereblyézni szoktak, azt tudom.
Amúgy minden megfelel Szilvi által mesélteknek. Az évszakasztalon még állt a Télkirály, de a hó (fehér muszlin) alatt már megjelentek a Tavasztündérek Kép
A színekről nem volt szó még, azt hiszem. Állítólag a legtöbb W-oviban rózsaszínes a fal, mert ez az egyetlen komplementer nélküli szín - azaz ez befolyásolja legkevésbé a gyerekek valódi temperamentumát.
Ami a szórólapokról kimaradt, hogy valójában szülőknek szánják ezeket a nyílt napokat, persze mindenki vitte a csemetét, így festeni nem tudtunk, viszont a körmönfonást kipróbálhattuk. Kép

Szilvi, iszonyúan tetszett, amit a "teret engedésről" írnál. Mennyit számít, ha más megvilágításba helyezzük a dolgokat! Múlt héten elmentünk egy W-fejlesztő pedagógus által tartott előadásra, annyira jókat mondott, nagyot lendített az én kétségekkel teli, kétségbeesett álapotomon (Barni benne jár a dackorszakban rendesen, és úgy éreztem, már képtelen vagyok kezelni ezt).

Ami izgat még engem, hogy a nemzeti (magyar)értékeket/jellemzőket mennyire tudják vajon adaptálni? Ha erről tudnátok mesélni, örülnék Kép

Most megyek,
sziasztok,
Heni
gesztenye
 
 


Heni,
írd le nekem mi a nemzeti (magyar) érték és jellemző, mert így nehéz válaszolni. Kép
Egyébként a w.-intézmények mindenütt a helyi adottságokra "találják ki magukat", pl. teljesen más ugyanannak a betűnek a "lényege" magyarban, meg pl. németben, így olvasni is másképp tanítani... De az "egyforma", hogy előbb írnak, aztán olvasnak.
h_szilvi
 
 


Hogy pl én Grimm-mesés könyvet láttam - vajon magyar népmeséket is olvasnak? Milyen népdalokat, mondókákat tanulnak? Az ünnepeknél szóba kerülnek a régi magyar szokások, hiedelmek is(pl karácsony, húsvét, hogy két legevidensebbet mondjam), vagy amolyan "univerzális" értékeket sugallnak? Nem tudom ám azt sem, hogy ebben a korban (kb3-7 éves korig)van-e ezeknek jelentőségük... Biztos naivak a kérdéseim, de tényleg kíváncsi vagyokKép

Heni
gesztenye
 
 


Heni,
aha, értem. Vegyesen vannak a mesék. Butaság lenne elvetni a Grimm-et, csak azért, mert "nem magyar". Máskülönben, szerintem, már rég a magyar mesekincs része lett egy csomó Grimm mese is.
Népdalokat magyarokat tanulnak, a karácsonyi dalok között is egy-kettő volt csak, ami "fordítás", vagy adaptáció, vagy mi.

Ja, SZÓBA nem kerül semmi az óvodában. A szokások beépülnek az ovis életbe, a gyerek ezt látja. A legritkább estben tanítják őket arra, hogy mit is ünnepelünk. A mesék, az eljátszott játékok hivatottak átadni a gyereknek az ünnep hangulatát, az ünnep "ünnep"-ségét.

Anno, amikor az Óbudai iskola indult, a tanári konferencia jópár éven keresztül alakította ki az iskola "arculatát" (nem a kifelé irányulóra gondolok). Ők nem lefordítani akarták magyarra a német waldorf-iskolát, hanem magyar waldorf iskolát akarnak csinálni. Mivel én más sulikat nem ismerek, nem tudom mihez hasonlítani, ezt csak hallottam tanároktól, meg alapítványi tagoktól.
De nálunk is sok a Grimm mese, meg az "univerzális értékek".

"Nem tudom ám azt sem, hogy ebben a korban (kb3-7 éves korig)van-e ezeknek jelentőségük..." Van, sőt, ilyenkor van csak igazán, nem naívak a kérdéseid. Kép Más kérdés, hogy van-e válaszom. Kép
h_szilvi
 
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: