Új privát üzeneted érkezett!

Mármint a sóska termett a kertben, nem a leves meg a főzi :oops: :lol:

Andi
m_andi
 
 


hehe, sóska volt, salátafőzi neki savanyú (keserű) volt, no de a sóska már csúszott, nekem nem hagyott egy falatot se
indianyo
 
 


Igaza van Dominónak, én is sóskát választottam volna! :lol:

Andi
m_andi
 
 

 
 

Én a múltkor túrós rakott gombát csináltam jénaiban:
Barnarizses rizottót készítettem, DM leveskockával és a gombák felkari. kázott szárából. A gombafejeket félretettemA rizottót a jénai aljába terítettem, ráültettem a gombafejeket, majd erre tettem az apróra vágott petrezselyemzölddel és lilahagymával összekevert túrót. Tetejére tejföl, be a sütőbe. A rizshez kicsit több vizet tettem, hogy legyen amin megpárolódik a gomba, és nem hagytam teljesen elkészülni mielőtt a jénaiba került.

Eszter
ikra
 
 


biobaba
 
 


Sára, egyik sem tej- és tojásmentes :( - bár biztos át tudod variálni.
Karalábé krémleveshez összevágott újhagymát, karalábét és 1 kisebb krumplit vajon megpároltam, felöntöttem vízzel, beledobtam zöldségelves kockát, amikor puha volt, turmixoltam és kis tejszínt tettem bele a végén.
Újhagymás rakottkrumpli ugyanaz, mint a sima, csak a tejfölbe kevertem párolt újhagymát is.
A spenót is rendes spenótfőzelék volt, a gabonfasírtba mindenféle darált pelyhet tettem, rozmaringot, kakukkfüvet, bazsalikomot, pirospaprikát, fokhagymát, darált lenmagot és tökmagot, tojással és vízzel kevertem össze, állni hagytam és szezámmagos morzsába forgatva sütöttem ki.
Ma görög citromos csirkeleves volt meg túrós zsemlefelfújt.

KépKép
KépKép
safrany
 
 


gyomberes tejszines repakremleves (krumpli is van benne, h jo suru legyen) (finom hozza a kesudio:))
es langos
- volt a mai menu:)

Biobaba
biobaba
 
 


Húsleves, és stefánia-szelet rizzsel :)

Andi
m_andi
 
 


Biobaba :)

gyomberes tejszines repakremleves (krumpli is van benne, h jo suru legyen) (finom hozza a kesudio:))


Receptet kérek szépen

És minden kedves mamáétól kérek kása-és gabonarecepteket, valamint idényzöldségekhez való recepteket. Elért az az állapot,. amikor már nincs kedvem főzni, annyira nehézkes ebben a konyhában létezni, hogy a kreatív gondolatok rögvest elszállnak a fejemből. Kitétel, hgoy gyors, egyszerű és lehetőleg olcsó étel legyen, no meg nincs sütőnk. Köszönöm!
indianyo
 
 


Biobaba, engem is erdekel a recept :)

Eszter, koszi :)
A fasirtot valahogy nem birom megszokni/megszeretni (bar ez most jol hangzik). reszben azert, mert olajban kell sutni. vagy van mas megoldas is?

Sára

Kép

Kép
saara
 
 


Sára, szerintem ki lehet próbálni sütőben is, sütőpapíron. De akkor a tésztájába tennék egy kevés olajat. Vagy kevés olajon ellapított tócsniszerűséget is lehet belőle sütni szerintem, és akkor nem termelsz annyi használt sütőolajat. Vagy miért zavar az olajban sütés? Én nagyon szeretem ízre az ilyesmit, bár nem csinálok gyakran (kb havonta).

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Malmokról jut eszembe: hogy megy a családi kondigép, Biobaba?

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Eszter, nem satnyult meg el a karizmam:)

Repaleves:
konderba a feldarabolt repa, krumpli, reszelt gyomber (lehet hozza vhagyma, fkhagyma) + viz
megfozni, osszetorni, tejszinnel nyakononteni
so se art bele, ki mennyit szeret
opcionalis: curry v kurkuma meg, de ezeket akkor az elejen, kicsit piritva
jo surun az igazi
es kesudiot ragcsalni hozza

Biobaba
biobaba
 
 


Hmm...ezt a répalevest én is megfőzöm, asszem holnap. Utána petrezselymes újkrumpli lesz valami salival.

KépKép
KépKép
safrany
 
 


kukoricaleves (4-5 ek kukoricalisztet olivaolajon picit pirongatni, felonteni fel liter vizzel, fozni, sozni - lehet mindenfele zoldseggel dusitani, de mi a legjobban morzsolt kukoricaval szeretjuk, szinten mehet bele curry:))
palacsintatesztas bodzavirag
biobaba
 
 


Biobaba!
Te olyan jókat főzöl! Megyek hozzád ebédre :lol:

Milyen a palacsintatésztás bodzavirág? :shock: Annyira jól hangzik!

Andi
m_andi
 
 


a bodzavirag tanyerjat belemartod palacsintatesztaba, es ksutod

Andi, a rokonsagom jo resze azt hiszem, nem osztana ezt a velemenyt:)

Biobaba
biobaba
 
 


Amikor a családot vendégül látom, én sem ilyent főzök, a sógoromnál ki is verné a biztosítékot (szerencsére nem jönnek túl gyakran) :).

A múltkor Anyukámék is dobtak egy hátast, amikor a kisfiam közölte, hogy ő tejbezabkorpát kér karobporral, ők meg azt sem tudták, mi fán terem :D :D

A kölesfasírtom meg a reformsütijeim miatt engem is sokat ugrat a párom, szerencsére azért (a nagyon gááázul sikerült sütiket kivéve) becsülettel el is fogyasztja őket.

Ja még egy jutott eszembe, a nagynénémnek meg a bulgur a kedvence, mindig burburnak hívja :D. Bár a múltkor amikor vendégül láttuk, nagyon ízlett neki, és el is határozta, hogy ő is szerez be ilyent.

Eszter
ikra
 
 


Biobaba,
Ezt a kukoricalevest (vagy valami hasonlót) Polcz Alaine Főzzünk örömmel című könyvében olvastam. Azt is ajánlom, sok jó és olcsó recept van benne.

Eszter
ikra
 
 


Biobaba!
köszi! Nagyon egyszerű és aktuális recept! Úgyis rengeteg a bodza már! :)

Nálunk se tetszenek a családnak, meg a páromnak az én étel-reformjaim. De ők még megkóstolni se nagyon akarják... :? , elég földhöz ragadtak. Párom meg a tipikus húst hússal (esetleg burgonyával) evő típus. :? Én meg nem nagyon rajongok a húsokért...

(kaptunk hétvégén egy nyuszit, persze a család meg akarja enni, de én foggal-körömmel küzdök a nyuszi életéért - nem tudom megérteni, hogy képes valaki megenni egy ilyen kedves, aranyos állatot :cry: )

Andi
m_andi
 
 


nálunk mostanában:
tejszines-hajdinás paradicsomleves
almaleves
bundás bodza
spárgás husi
spárgás-krumplis lepény
spárgaleves
eperfagyi
gombástojás

azt szerettem ezekben, hogy a bodza a kertben terem, a gomba a fürdőszobában, az alma, eper és a tojás anyósomnál.

deeeee hamarosan elkezdi nálunk is a termést a konyhakert :) és a csirkék is növögetnek szépen :)

o
orsko
 
 


Andi, a nyúlhoz:
most vágtunk bele a csirketartásba. Hozzánk költözött 20 pelyhes kiscsibe, már két hete nézegetjük őket. Nagyon aranyosak, a gyerekek odáig vannak értük. A terv az, hogy kb 3 hónaposan le lesznek vágva, de lehet, hogy ez nem fog megvalósulni... Mert már van kedvenc, azt pedig ugye nem lehet megenni, de a többi is aranyos, és három hónap alatt jól a a szivünkhözt fognak nőni, stb...
Én ideológiai okokból szeretném, ha megvalósulna a "vérfürdő", de ha nem fog menni sehogysem, nem fogom erőltetni.

o
orsko
 
 


Orsko!

Az ideológiai okokat kifejtenéd bővebben?

Andi
m_andi
 
 


Orsko, a gomba a furdoszobaban? Kifejted ezt is?:)

Biobaba
biobaba
 
 


Először a gomba, mert az gyorsabb: gomba termődoboz (és nem penészes fal :):))
A vérengzés ideológiája: na ezt nehezebb megfogalmazni... kb arról van szó, hogy nem szeretném, ha a gyerekeim úgy nőnének fel, hogy azt hiszik, a hús feldolgozva, csomagolva terem a boltok hűtőpultjaiban. Nem szeretném, hogy elveszítsük a közvetlen kapcsolatot az étellel, amit megeszünk. Szeretném, hogy tudják, hogy meg kell dolgozni érte, az állatokat etetni kell, óvni kell, a növényeket ültetni, gyomlálni, locsolni. Hiszem, hogy az a borsó, ami itt terem a kertben más, és az a hús, amit láttunk csibe korában szintén más. Máshogy esszük, több örömet okoz, mert a mienk, megdolgoztunk érte, nem csak elmentünk a boltba és jól megvettük. kb ennyi.

o
orsko
 
 


Orsko, OK a termodoboz, de az h fer el a furdoben?:)

Az ideologia szerintem is igy OK. (Csak nalunk nem lehet haszonallatot tartani:(, ugyh egyelore maradt az, h beszelunk a gyereknek rola, es ha adodik ra alkalom, megmutatjuk.)

Biobaba
biobaba
 
 


Orsko!
Így már értem. Teljesen egyetértek!

Biobaba!
Nálunk a gomba zsákban terem (lehet így kapni laska gombát), és egy aknában van. :wink:

Andi
m_andi
 
 


Biobaba,
jó nagy fürdőszobánk van.

Andi, a fürdő után, mert azt gondoltuk jó lesz, betettük a gombát a verembe. De megpurcant.... milyen a ti aknátok? A következőt végig a fürdőben fogjuk tartani.
orsko
 
 


Annyira szeretem a bodzát! :)

Mondjatok jó lelőhelyet, lécci!!!!
Meddig lesz még virágos kb?

KépKép
livus
 
 


Livus, helye valogatja. Van , ahol meg nem is viragzik igazan.
Ha turaval egybe akarod kotni:), akkor van jo kis tura es bodza, ahogy a Jegenyestol (Solymar) megy at a sarga jelzesen a Viragosnyereg fele (a hegyek eszaki oldala). Amikor latod a hegyrol Pilisborosjenot, ott a bodza. Arra auto nem jar es nem bogaras:) De lehet, h ez neked messze van:(

Bodzahoz meg: nem szabad lemosni!!! A viragpor adja a jo kis izt neki. Ugyh eso utan sem nagyon erdemes szedegetni.

Biobaba
biobaba
 
 


De irigykedek mindenkire, akinek kertje van! :wink: Hátha mejad egyszer nekünk is...
A bundás bodzát mi is nagyon szeretjük! Livus: Mecsek! :D :roll:

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Biobaba: KÖSZI!!! Túrásra gondoltam, igen, végülis csak úgy lehet autómenteshez jutni :) Csak az a gondom, hogy szerintem legelőbb két hét múlva tudnánk elmenni, és attól félek, hogy addigra elvirágzik :(

Nem is tudtam, hogy nem szabad lemosni, eddig mindig lemostam. De akkor ezért nem lett semmi íze a teának megszárított virágfejeknek... Köszi Biobaba!

KépKép
livus
 
 


Liv: egyszerre írtunk :) Ez a Mecsek egy kincsesbánya! Medvehagyma, bodza... De jó helyen laktok!

KépKép
livus
 
 


Livus, mi két hete felkerekedtünk és elmentünk a budai hegyekbe, oda ahol tavaly szedtük (Normafától Makkosmáriáig) és még egyáltalán nem virágzott. Hétvégén megint megyünk, majd referálok.

Márti
Kép
cerceluska
 
 


Nálam már tonnaszám ázik a bodza konyhában :D
Ráadásul megtudtam, hogy főzés nélkül is el lehet tenni tartósítómentesen :)

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Bodza-recepteket kérek szépen! :)
Cukor nélkül, mondjuk mézzel csinált már valaki szörpöt belőle?
És még mit szoktatok? Mi csak szörpöt meg üdítőt (mármint anyukám csinálta régen a szörpöt, én még soha)

Ja, és most virágzik az akác is, az is nagggyon finom palacsintatésztában kisütve :)

KépKép
livus
 
 


Ja, és Márti előre is köszi a referendumot! :)

KépKép
livus
 
 


Livus, én fruktózzal csinálom a szörpöt, de idén kipróbálom a méz- fruktóz keveréket. (MDF piacon van 700-ért is repce meg napraforgóméz, nekünk nagyon ízlik).
Anyósom receptje szerint 3 napig kell áztatni 30-35 nagy virágtányért 5 liter vízben 3 felkarikázott citrommal. Utána kicsavarni, leszűrni, 3 kiló cukort keveregetve feloldani a lében 1 doboz citrompótlóval, majd üvegekbe tölteni, jól lezárni és állítva, hűvös helyen (pince) tárolandó.

Sütireceptem is van:
Omlóstészta alapra (feleannyi vaj, mint liszt összedolgoz csipet sóval és annyi langyos vízzel, hogy nyújtható legyen) házi feketeribizli lekvár ráken (persze más lekvár is jó, én ezt nagyon szeretem sütikben), a lekváros alapra jön a forróvízben feloldott mézzel nyakon öntött és jól összekevert darált mandula (sűrű tejfölhöz hasonló trutyiállag), tetejére a tészta 1/3-ából készült rács, és megsüt. Nálunk visszatapsolták :)

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Orsko!
Nekünk valószínűleg azért érzi jól magát az aknában, mert ott feljön a talajvíz, és vmennyi mindig van benne. Így párás, nyirkos ott a levegő.

Andi
m_andi
 
 


reggelire:
vajon megpiritani szezammagot, zabpelyhet, beledarabolni citromlevel lelocsolt banant es reszelt almat, leonteni tejszinnel, osszemelengetni

Biobaba
biobaba
 
 


Sziasztok!
Már nagyon rég voltam itt, de olyan jó olvasni a sok-sok jó receptet, köszi mindenkinek!
Többen írtátok, hogy otthon termesztetek gombát. Hol vettétek a zsákot/dobozt?

Livus! Én még sosem ettem juhtúrós krumplisalit, nagyon jól hangzik. Hogyan csinálod? Az ecetes vátozat vagy a majonézeshez hasonló?

Anikó
babahordozási tanácsadó, hordozókendő-tanfolyamvezető, LANA
http://hordoznijo.hu
laverne
 
 


Anikó!
Mi Kecskeméten vettük, mert hozzák az van legközelebb! Neten találtuk. És itt legalább kistételben is adnak (a legtöbb sajnos csak nagytételben árul).

Andi
m_andi
 
 


Mennyire macerás ez a gombatermesztés? Írnátok róla bővebben? Mekkora helyet igényel? Mit kell vele csinálni?

KépKép
KépKép
safrany
 
 


livus, jelentem a Budai hegyekben még alig virágzik a bodza. Normafa-Makkosmária útvonalon elég nehezen tudtunk szedni egy kosárral.

Márti
Kép
cerceluska
 
 


Mi tegnap tudtunk szedni egy kicsi bodzat (Budai hegyekben van a taborhelyunk:))
szerintem meg 1-2 hetig lesznek viragok)

Biobaba
biobaba
 
 


Sáfrány, nagyon érdekelne, hogy ez a bodzaszörp mitől nem romlik meg, mert én szinte így csinálom, de szerintem ez önmagában nem működik. Tavaly egyszerűen lefagyasztottam kicsi üvegekben.

Szép Napot!

Tejbemami
tejbemami
 
 


Nyaktörő mutatvánnyal hozzájutottam néhány bodzához, jó lenne szörpit készíteni belőle.

Sáfrány! Mennyi fruktózt teszel bele? Én általában az édességeket édestelenre csinálom, mert azt gondolom, ennyi is elég :oops: Férjem igen morcos ilyenkor, ezért ezt nem szeretném elszúrni.

Dóri
foldori
 
 


A bodzával kapcsolatban: anyósom tényleg így csinálja, és csak egy-két üveg szokott neki elszállni, de van, hogy annyi se. Én a biztonság kedvéért még több fruktóz-méz keveréket tettem, szerintem 1 léter lére 70 deka cukrot - utána úgyis fel lehet hígítani, amennyire csak akarjuk. A cukor és a ph eltolása savas irányba tartósítja, gátolván a mikroorganizmusok szaporodását, de fontos az is, hogy hűvös helyen legyen. Kíváncsi vagyok, hogy hogy válik be, lett vagy 13 lityó szörp :P
Felfedezésem, hogy a cukor egy részével (mondjuk 40-50 deka/liter) áztatva tisztább ízű lesz a szörp, jövőre mindet így fogom csinálni :)

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Eszter, a cukor alatt a fruktozt kell erteni?
biobaba
 
 


Anyukám gyerekkoromban így csinálta a bodzaszörpöt (a recept Pelle Józsefné: Nyári ízek télire c. könyvéből való)

10-12 tenyérnyi virágot egyenként vízbe mártunk és lecsurgatva egy vagy két nagy edénybe (műa. vödörbe) tesszük. 2 kg cukrot felfőzünk 6 liter vízzel, ha kihűlt, elkeverjük másfél dkg borkősavval és ugyanennyi citromsavval, és a bodzavirágokra öntjük. 3-4 napig hűvös helyen állni hagyjuk, azután leszűrjük és belekeverünk egy kávéskanálnyi szalicilt. Üvegekbe töltjük, hűvös helyre tesszük.

Mit gondoltok, ez gázos? Borkősav, szalicil? Mi a helyzet ezekkel? :roll:

Anikó: juhtúrós krumplit Indinél ettem. Nem tudom, ő hogy csinálja, én héjában főt krumplira tettem a juhtúrót, tejfölt, borsot. Asszem ennyi volt. Fincsi :)

KépKép
livus
 
 

Vissza: Életmód

Jegyzetfüzet: