Új privát üzeneted érkezett!

Klari, en paradicsomlevest csinaltam a viragoskuti koktelparadicsom befottbol:) Hagyma parol, par.koktel+viz raont, so, bors, petr. Megfoz. Turmixol, teszta bele, azt is megfoz. Masodiknak meg tk tonkolybol fank feketecseresznyelekvarral.
biobaba
 
 


Nálunk: Naprában tegnap vásárolt sárgarépa és zeller felkarikázva-kockázva megfőz (kisfiam először evett zellert), meglocsolva olivaolajjal - majd magamnak még só, bors, fokhagyma és almaecet ment bele - tehát salátát ettünk. A főzőlé egy részét lefagyasztottam későbbre, a másik felét pedig krumplival és joghurttal behabartam - levesnek. Reggel pedig vajaskenyér volt medvehagymával :)

Tegnap pedig csipkebogyóleves és indiai citromos rizs készült - amit elvittünk vendégségbe. Ded pedig husit evett a pörköltből és kapott hozzá durumtésztát.

indianyo
 
 


Klári, szerintem szerepeltetünk egyszerű recepteket is. Nemrég írtam a krumpliprósza receptet pl.

Tegnap póréhagymaleves volt, kelkáposztafőzelék (önmagával habarva) és stefánia.

Ma sütőtökleves és nizzai saláta, de az úgyse szezonális, csak nekem most nehéz olyan kaját kitalálni, ami nem saláta, mert alig ehetek szénhidrátot.

Holnap zellerkémleves lesz és túrós tészta.

KépKép
KépKép
safrany
 
 

 
 

Eszter :) Még a prószához akartam írni, hogy ezt a Hajdúságban lapcsánkának hívják - mármint a tepsis változatot, hagyományosan reggeli étel - és nekem a kedvencem.

indianyo
 
 


Nalunk van egy kedvenc nagyon egyszerü recept (a kismama féle fözös könyvböl loptam). Gyerek, apja, anya imadja :)

Dahl-Bat:
- 50 dkg lencse (lehet vörös is, nekünk igy talan jobban is izlik)
- 3 szem krumpli
- 1 hagyma
- fokhagyma
- curry, so

HAgymat, fokhagymat olajon megpirit+curry, hozzaadjuk a lencsét és a feldarabolt krumplit. Felöntjük vizzel és addig fözzük amig nem lesz sürö massza az egészböl (vizet potolni kell, ha elparolog).

Zöld sali nagyon jo hozza.
saara
 
 


Szeretem a tájszavakat :) Érdekes, a tócsit is hívják lapcsánkának, de mostmár a prószát, vagy kremzlit is tálalhatom e néven. Sőt, úgy tűnik, a két étel hasonló nevekkel bír: lapcsánka, prósza, cicege, beré, hadifasírt :lol: stb, mindkettőre használják. Végülis tényleg alig különböznek, és ezernyi változatuk.
Érdemes rákeresni, ezeket találtam többek között:

http://www.matrainfo.hu/gasztro_tocsni.php
http://www.szabadfold.hu/cikk.php?id=3587&eid=

Kevés étel büszkélkedhet ennyi hangulatos névvel :)

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Napok óta alma-meggy levest eszünk.
Tegnap vöröslencsés doza (ala Nandu) háziasitott változata volt: fűszerek helyett mézet raktam bele. Jó lett.
Ma répa-póré-tejszin mártás volt tésztával.
Holnap palacsintát sütök.
orsko
 
 


Én tegnap bolognait készítettem, jó sokat, bár ez ugye husis :)
Holnapra megfőztem a zöldséglevest (srépa, pasztinák, zeller, borsó hagymán dinsztelve, majd leveskockával ízesítve). Lehet, hogy palát sütök én is.

Tudtok még köleses vagy egyéb gabonás zöldséges receptet? Vagy gyorsan megfőzhető kajákat? Így két gyerkőc mellett nekem ez most a fő szempont. Az esti főzöcskét nem tudom meddig bírom. :oops:

Orsi
osoa75
 
 


Orsi, ha jól nézem én is hasonló két gyerekkel űzöm az ipart :) este nem tudok főzni, az altatási műsor után erre már nem vagyok képes, inkább délelőtt csinálom a nagyobbikkal együtt. Gyors kajákat naná. Mit is? szoktam naturhúst sütni, vagy ragut abból, amit találok otthon. Vagy tészta amire bármit lehet tenni, pl lekvárt, vagy diót, vagy ott van a grizestészta. Sokszor van tejbegriz, tejberizs, egyéb kásapróbálkozások, ezeket mazsolával, aszaltgyümikkel szoktam feldobni. Leves: gyümölcsleves sokszor, zöldségleves variációk, tojásleves, de nem köménnyel, hanem tárkonnyal, vagy buggyantott tojásleves, vagy tejleves, amibe frissen szoktam a tésztát csinálni, mert az úgy finom.
orsko
 
 


Nálunk a klaszikus olasz paradicsomszósz durumtésztával a legegyszerűbb - például reggelikészítés közben, vagy míg a kávém fő, odakészítem és szépen lassan 20-30 perc alatt magától elkészül a szósz, tésztához meg ugye nem kell 10 percnél több idő. Olivaolajba fokhagymát párolok, paradicsomlevet adok hozzá, bazsalikommal vagy origanóval megszórom, sózom-borsozom és hagyom szépen besűrűsödni. Persze egész paradicsomból is készülhet, akkor viszont többször kell kevergetni.

Mindig van otthon egy nagyobb adag rizsliszt, amivel bármit be lehet pillanatok alatt sűríteni, így az épp kéznél lévő zöldség-gyümölcs mártása készülhet levesből megmaradt husival-zöldséggel, vagy tésztával, esetleg főzelék - azt mi magában esszük, feltét nélkül.

indianyo
 
 


Orsi, a tejleves h keszul?
biobaba
 
 


Orsko! :lol:
Köszi a tippeket! Tojáslevest hogy készíted, még sosem csináltam.

Indi! Én is így készítem a par. szószt, csak most husival készült :)

Osoa
osoa75
 
 


Orsi!

Én fontosnak tartom, hogy akkor főzzek (és csináljak minden házimunkát), amikor a gyerekek fent vannak (á la Waldof pedagógia + amikor alszanak akkor inkább én is pihenek).

Nekem a kedvenceim a sűrű zöldséglevesek (de ezt már írtam itt). Előnyük, hogy laktatóak, táplálóak, a fiam is szívesen eszi (turmixolva), hamar megvan és variálható. Szoptatás alatt különösen jól esik, és én mindig elfelejtek eleget inni, így legalább ennyivel több folyadék kerül belém.

Pindi
pindi
 
 


Nálunk ma Pappa col pomodoro volt. Ez az egyik kedvencem a maradék kenyér eltüntetésére...

4 fokhagymagerezdet összetörök és olajon megfuttatom, majd hozzáadok 2 doboz hámozott paradicsomot (v. par. levet), egy leveskockát és 4 dl vizet. Fedő alatt 10 percig főzöm.
Sóval, borssal és kis cukorral ízesítem.
4 szelet szikkadt (vagy pirított) házi kenyeret beletördelek, majd összeturmixolom.
Bazsalikommal díszítem.

Mostanában vöröslencsét és sárgarépát is teszek bele, a fiam imádja, 3 tányérral eszik meg belőle. :)

Pindi
pindi
 
 


Pindi, tok jo, h ezt leirtad:) Mar oriasi kupac szikkadt kenyerem van, es annyi zsemlemorzsa se kell. Ha van meg szikkadt kenyer eltunteto otleted, johet:)
biobaba
 
 


Pindi,
nem tudtam, hogy ez Waldorf-pedagógia, de az életösztön nálam is így diktálja. :) Időnként van is hiszti, amikor főzök, de általában elfoglalja magát, meg persze igyekszem gyors kajákat csinálni.

Olasz konyha zseniális! :)
Szikkadt kenyér eltüntető ötlet, főleg nyárra még a panzanella:
Az első és legfontosabb hozzávaló a száraz, szikkadt kenyér, 15-20 dekából már elég nagy adag kijön. Kell még 2-3 zellerszár, 3-4 érett paradicsom, 1 közepes lilahagyma, 3-4 gerezd fokhagyma, 1 salátauborka és bazsalikom.
A szikkadt kenyeret vízbe kell áztatni, mikor megpuhult, jól kicsavarni, a zöldségeket apróra összevágni, összekeverni a kicsavart, szétmorzsolt kenyérrel, bőven meglocsolni olívaolajjal, ízlés szerint sózni, borsozni.
Aztán lehet még bele tenni tonhalat, főtt tojást, kapribogyót, petrezselymet, mozarellát,kinek-kinek a fantáziájára van bízva. Kicsi ecet is mehet bele, ha szeretitek a savanykás ízeket. Fél óra alatt megvan az egész, tele van vitaminnal, könnyű, de laktató, ideális a nagy kánikulában.
(forrás:index fórum)

Megjegyszésem: kenyeret nem muszáj beáztatni, lehet megpirítva és kockákra vágva is beletenni, csak akkor állni kell hagyni 20 percet, hogy megpuhuljon. Szerintem így finomabb is, mert az olívás-ecetes paradicsomlét szívja fel.

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Sáfrány, de jó, hogy leírtad, ez az egyik kedvencem! De sajnos még pár hónapot várni kell rá, hogy legyen friss paradicsom, anélkül nem az igazi. (Az én receptem egy kicsit más, a Lajos-Hemző féle salátás könyvből való.)

Biobaba: igen, ez nálunk is így van. Valahogy mindig megmarad egy kicsi a kenyérből, zsemlemorzsát meg alig használunk. A levesen és a salátán kívül még szoktam csinálni a Jamie-féle "pudingok királynéját", azt ismered? De ezzel ki is merült a repertoárom, úgyhogy én is várok még száraz kenyeres ötleteket!

Pindi
pindi
 
 


Angol kenyérpuding

Száraz kenyérszeleteket megkenünk vajjal, ferdén állítva tűzálló tálba rétegezzük és leüntjük custard-dal ( tojássárgájákat cukorral vízgőzőn felverünk, vaníliával elkevert tejjel/tejszínnel felengedjük és sűrű krémmé főzzük) és forró sütőben megsütjük.


Ribollita - toszkán minestrone kenyérrel

Sűrű zöldséglevest készítünk, (a minestrone ezen kívül tartalmaz még legalább kétféle hüvelyest is, többnyire borsót és babot). Első napon ezt esszük. Második napon a kimert levest tetejére tett fokhagyma-, hagymaszeletekkel és olivaolajjal megszórt szárazkenyérszeletekkel sütjük a sütőben. Harmadik napon pedig a maradék kenyeret összetörve felforraljuk a levest - innen a név - újraforralva. Akkor jó a leves, ha megáll benne a villa.

indianyo
 
 


Éljen a száraz kenyér! :)

Milyen jókat írtok megint :) Pindi, ide azzal a királynővel!

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Kiralynot en is:)

Gyerek a konyhaban: kis kukta. Valami mindig akad neki, fokhagyma , voroshagyma pucolas, krumplihhurcolas, ha fott a krumpli leszedi a hejat, tojast is megpucolja. Kever, kinyal:) Gnocchit is nyujtott mar...
biobaba
 
 


Persze, ha már elég nagy az ilyen komoly segítséghez...az enyém egyelőre maximum elmegy hamit főzni egy fakanállal meg egy lábossal :)
De már meg lehet kérni csomó midenre. A múltkor például kifogyott a wc-papír és a legnagyobb természetességgel hozott nekem zsebkendőt :D :oops:

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Hat a krumplit azt mar hordta, mikor epp hogy jarni tudott:) Hagyma pucolas is mar elkezdodott akkor:)
biobaba
 
 


Jópofa dolog a gyerekkel együtt tevékenykedni, még ha nincs mögötte pedagógiai elv, akkor is :) nekem fiú a nagyobbik gyermekem, és voltunk olyan szerencsések, hogy az elmúlt másfél évben az apája sokat volt itthon, igy a gyermek jól rá lett szoktatva a férfias tevékenységekre. Fát vág, fűrésszel, csákányozik, havat lapátol, kapál, téglát pucol, fúr farag... és még nem volt balesete...
azért nekem is tud segiteni, ha nagyon akar :)
Egyszóval klassz dolog ez neki is, nekünk is.

kérdésekre válaszolva:
csurgatott tojásleves: laza rántást kell csinálni, felengedni vizzel, fűszerezni (hagyományosan köménymaggal, de nekem sokkal jobban izlik tárkonnyal, főleg frissel nyáron), ja persze só, bors, levespor vagy kocka is kell bele. Ha összeforrt kikevert tojást kell lassan, folyamatos keverés mellett belecsurgatni. Persze közben a levesnek lobogva kell forrnia. 1 liter levesbe 2 tojást szoktam tenni.

buggyantott tojásleves: ezt is rántással kezdem, vajas, világos de sűrűbb rántás kell hozzá. Fel kell engedni vizzel, só, bors, babérlevél és mustár a fűszerezése. Ha összeforrt, tejfölt rakok bele, ilyenkor ha nem sikerült a rántást eltalálni (többnyire nem sikerül) és hig lett a lé, lehet habarni a tejföllel. Végül lesz egy jó sűrű tejfölös mustáros lénk, amiben jöhetnek a buggyantott tojások. Én külön szoktam elkésziteni őket: forró sós, ecetes vizbe bele kell ütni a tojást, és megfőzni.

tejleves: szintén vajas rántás az eleje, de ezt tejjel kell felengedni. Lehet bele egy kis vizet is rakni. Innentől kezdve kedv és izlés kérdése a végeredmény. Lehet csinálni édesen cukorral vagy mézzel, piritott durvára tört magokkal. Ennél a levesnél különösen fontos a levesbetét, annélkül meleg tej az egész. Az édes változat nagyon finom csikokra vágott palacsintával (hmmm, hétvégén csinálok is ilyet :)). A sós változatba sót kell tenni ugyebár, és egyéb fűszereket, pl szerecsendiót, kurkumát, gyömbért, stb (nem tudom pontosan megmondani, mert a fűszerezéssel én úgy vagyok, hogy a lehetséges dolgok közül az aktuális kedvem szerint válogatok, ennek eredménye, hogy időnként nagyon jól, időnként nagyon rosszul főzök). Ebbe a megfelelő levesbetét a tészta, mégpedig a frissen készitett. Ha valaki tud cérnametéltet csinálni az a legjobb, én reszelt tarhonyát szoktam. Ehhez tojásból és lisztől olyan kemény tésztát kell gyúrni, amilyet csak lehet, és sajtreszelőn lereszelni. Jó sok kell a levesbe.
orsko
 
 


Orsko :) Nagypapám kedvence volt a tejleves, ő szélesmetélttel szerette. Még most is előttem van, ahogy marokra fogta a kanalat és teljes élvezettel szürcsölte a jó kis édes leveskét :)

indianyo
 
 


Akarok eltenni olajban medvehagymat:) H csinaljam? Osszedarabolom, aztan leontom olivaolajjal? Kamraban elall igy?
biobaba
 
 


Sziasztok!

Kukoricadarából mit lehet főzöcskézni? Lehetőleg, egyszerűt... :)

Osoa

Orsi

Balázs: 2004.04.29., Zsombor: 2006.11.01., Domonkos: 2008.04.17.
osoa75
 
 


Orsi,
puliszkat:) Es az meg egy csomo kajahoz jo koretnek. Edesen is el lehet kesziteni.

http://www.csomopont.hu/konyha/a_r_t/recept/403.htm - ezt en kukoricadarabol szoktam, nem k.lisztbol.

Kukoricalevest meg lisztbol szoktam, de szerintem darabol is meg lehet csinalni:) Olajon v vajon megpiritod kicsit, felontod vizzel, fuszerezed (so, bors, curry). Tehetsz bele csemege kukoricat. Aztan talalaskor jo bele meg a tamari (szojaszosz).
Es betetnek: 6dkg kemeny sajt,2 tojas, 2dkg vaj, (sargaja+vaj)5 dkg retesliszt, so, petrezselyem.
A tojasfeherjet habba verni es a liszttel lassan a masszahoz keverni, vajazott tepsiben elteriteni kb 1 cm vastagon. 180 fokon megsutni. Felkockazni.

B.
biobaba
 
 


Biobaba :) Hetekig eláll így biztosan, hosszabb ideig nem tudtam még tesztelni, túl hamar elfogy :wink: De hűtőben is jól eláll olajosan.

indianyo
 
 


Biobaba!

Köszi. :)

Néha csak nézek, hény féle liszt, meg dara, meg gabonaféle létezik, én meg csak most kezdek mindent megismerni... :oops:

Van esetleg honlap, ahol ilyeneket találok? Vagy receptesfüzet? Váradi-féle ilyen?
osoa75
 
 


Vikó és más érintettek :)!

Pindi-féle vegán csokitorta (2. oldal) karobbal is teljesen működőképes :) És rájöttem, hogy a liszt is benne van a receptben, azzal kezdődik, csak víznek van álcázva :) Jöhetnek még tojás és tej nélküli tortareceptek, most Misu a soros szülinapos :)

GyeZsu
gyezsu
 
 


Upsz, bocsánat, tényleg víz lett liszt helyett... :shock:
pindi
 
 


Ez a vacak rendszer napokig nem engedett belépni. Nem tudjátok, miért?

Kérdésem a következő: karácsony óta vegetáriánusok vagyunk (én + a gyerekeknek sem szeretnék húst adni), de a környezetem elég furán néz ránk. A következő kérdések jönnek folyamatosan: "Mivel pótolod?" "A húsban lévő vasat a szervezet más ételből nem ugyanúgy hasznosítja." Leginkább a gyerekeket féltik, szerintem (ismét) felelőtlennek tartanak, bár ezt az itthonszülés óta megszoktam... De szeretnék azért megbízható szakirodalmat olvasgatni a vegetáriánizmusról, hátha meg tudom nyugtatni a kérdezőket, legalábbis egy frappáns válasszal lezárom a beszélgetést... Eddig Ferencsik Pista bácsi Gyermekeink táplálása c. könyvet sikeredett olvasnom, de annyi mindent ír, amivel én nem értek egyet (a szoptatásról egyenesen hülyeségeket ír), szóval nem ez az igazi, bár vannak benne jó részek, de nekem egy olyan kellene, ami engem is megnyugtatna, hogy minden jó így.

klári
pumama
 
 


Klari, konyvet nem tudok, de ha netan a vasatokkal lenne vmi, akkor a Meteoreisen homeo bogyo azt rendbe teszi. A Holdboltban levo elado mondta, h o azt szedte, mikor baj volt a vasaval, mert ahogy mondta: vega:)

Biobaba
biobaba
 
 


A Manna-rax is nagyon jól segíti a vasfelszívódást. Oláh Andor Reformkonyhájában szerintem van a vasfelszívódásról, majd belenézek, ha megyek a szüleimhez (ott van a könyv). Ha odafigyeltek, hogy elég vastartalmú ételt egyen a gyerek, semmi baja nem lesz. Ovo-lakto vegák lettetek?

Ezt főztem tegnap:
Medvehagymás fokhagymaleves
6 gerezd fokhagymát durvára vágtam, röviden megfuttattam olívaolajon, felöntöttem vízzel, tettem bele egy z.leveskockát, egy tönkölykiflit, egy-két perc forralás után beletettem egy csokor medvehagymát, és épp hogy felforraltam, hogy összeessenek a levelek. Botmixerrel simára turmixoltam. Mindenki odáig volt érte! Ráadásul vegán. :)

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Hú, Sáfrány, ez jól hangzik! :) Mindig írjátok a leveskockákat - milyen leveskockákat használtok?

Klári, a nagylányod ezek szerint evett már húst és most karácsony óta nem eszik? Egyáltalán, másnál sem? Neki hogy tudod megmagyarázni, hogy miért nem? Nem "követeli ki magának" a húst?

Szerintetek gyógy-, illetve fűszernövényeket lehet konyhában nevelni? Erkélyládában? Vagy fajtától függ?

GyeZsu
gyezsu
 
 


Szia Klári! :)

Mi is ezen az úton járunk, de még a könyvet, amit a Naprában ajánlottak, nem sikerült elolvasni, de jó lehet:
Reisinger Orsolya:
Mérlegen a vegetarianizmus ((Útmutató kismamáknak és kisgyermekes családoknak)

GyeZsu!
Leveskocka: Rapunzel, többféle ízesítésű van, rendelni szoktam.

Gyerkőcnél mi is hom. bogyóval "pótoltuk" a vasat, évi két kúra volt, amikor látszott rajta, hogy esetleg ez lehet a háttérben (megszuratni sosem engedtük, pedig a doki vagy 100 beutalót adott, mondván, hogy minden gyerek vashiányos)

Orsi
osoa75
 
 


osoa75
 
 


Klári!

Az Orsi által említett könyv (Mérlegen a vegetarianizmus) nagyon jó, objektív.
Ha tudsz angolul, akkor még ezt tudom ajánlani: http://www.eatright.org/ada/files/vegnp.pdf
Ez az amerikai és kanadai dietetikusok állásfoglalása arról, hogy a helyesen összeállított vegetáriánus étrend egészséges és a tápanyagok szempontjából megfelelő minden életszakaszban, beleértve a várandósságot és a gyermekkort is. Kitér a fontosabb ásványi anyagokra és vitaminokra, miben mennyi van, hogy lehet pótolni a húst.
A vegán étrendet ugyanakkor egyik sem ajánlja.

Ferencsik Pista bácsinak voltak dolgai, szerintem még a megrögzött vegetáriánusok sem mind tudják elfogadni a nézeteit...

Átérzem a helyzeted, nálunk ez szerencsére már nem téma a rokonságban, mert látják, hogy így is lehet egészségesen élni, sőt. Én 15 éve vagyok vegetáriánus, várandósan sem ettem húst, a gyerekeknek sem adok (3 éves korukig, utána eldönthetik).

Pindi
pindi
 
 


Meghalok! Itt ítt körmölök, és elszállt az egész! Na méegpróbálom még egyszer!

Szóval kösz a válaszokat! Megpróbálok rövidn reagálni:

Orsi! Köszi a könyvajánlót, hol lehet beszerezni, mert a fszek katalóguban nincs:) Amúgy honnan tudtátok, hogy vashiányos a fiatok?

Gyezsu!
Eddig nem volt Julival probláma, mondjuk, nem is adta a helyzet. Itthon egyáltalán nincs hús, máshol meg tolerálják, bá ellene Hvannak (anyósom pl.) Most megyünk majd szülinapi zsúrba, ahol tuti lesz hús, és azt beszétem meg magammal, hogy kikapni nem fogom a kezéből, de próbálom inkább terelni a figyelmét más ételek felé. Az a baj, ha eszik, az lassan ürül a szervezetből... Ha van ötletetek, hogy lehetne megmagyarázni neki ÉS tényleg szelíden rávenni, hogy máshol se egyen, azt szívesen várom. (Vicces, az egyik barátom ezzel jött múltkor: "Az oké, h te nem eszel, de Juli felett is döntesz?" Nem ezt mondtam, de ezt kellett volna: "Miért, mikor húst adok neki, akkor nem ugyanúgy az "egészségéről döntök?")
Fűszernövények tudtommal (a bazsalikomot kivéve) 15 fokot szeretik, nekem a konyhában ezért ki is purcantak hamar. Most próbálkozom én is kilógani a levegőre, ha itt van már a tavasz:)

Sáfrány!
Igen, ovo-laktok vagyunk, bár mostanában a tojástól is kezdek undorodni... (Juli magába tömött múltkor vagy kettőt főve valahol vendégségben:(()

Pindi!
Húúúú, 15 év... Ilyen fiatalon el tudtad határozni? És nem hullott ki még a hajad?:) (anyósomnak van egy ismerőse, akinek kihullott a hústalanságtól, és ezért aggódik) Köszi a linket, majd böngészem kicsit! És mit döntenek a gyerekek? (Vagy még nem tartotok ott?) Az az igazság, hogy én elkészíteni se szívesen készítem már a húst, úgyhogy determinálva van a sorsa szegénynek:)

Még annyi mindent lehetne írni, de nem akarom terhelni a topikot, nem mindenkit érint a téma... Benéztem a vegetáriánus topikba, de nem tetszett... Ha van kedvetek, indíthatunk, vagy menjek a fenébe, már megint egy új topikkal:)))

klári
pumama
 
 


Klári :) Engem nem zavar, ha erről beszéltek :) Végül is normális esetben is a vegetárius ételek képezeik a táplálkozás többségét. Én majdnem 10 évig voltam szenvedélyes vega - nem jött be. Nem mindenkinek ez az útja, de se pro-se kontra nem szeretnék senkit befolyásolni. Azért remélem, minket, húsevőket is szerettek még itt :wink:

indianyo
 
 


Indi! Én sem szeretem a vega-nem vega vitákat, nagyon el tudnak durvulni. És úgy gondolom, hogy sokkal fontosabb, hogy a húson kívül mit eszünk, mint hogy eszünk-e húst vagy nem. Ismerek sok olyat, aki húst nem eszik, de minden szemetet igen... És persze sokan vannak akik húst is és minden szemetet...:( Itt azért nem egészen ilyen emberek gyűltek össze. ;)
Másrészt erre is igaz, hogy ami az egyiknek étek, a másiknak méreg.

Klári: Eredetileg anyutól indult a dolog, ő mindent kipróbál, mi is vegák lettünk. Én úgy maradtam, ők nem. :) Aztán kamaszként inkább a különcködés miatt csináltam, és csak később társult hozzá egy szemléletmód is.
Nálunk sem fognak sok húst látni, én sem főzök. Nem is tudok húsos ételt készíteni, a férjem szokott nagy ritkán (ő nem vega, de itthon egyáltalán nem igényli a húst), akkor ő megcsinálja magának. Viszont tiltani úgy gondolom, nincs értelme, látni fogja máshol, plusz a nagyszülők "be fognak próbálkozni", ebben biztos vagyok... :(
Ezt a három évet a Nagy gyermekkalauzban olvastam, azt írja, addigra fejlődik ki az Én-je, utána már el tudja dönteni. Addig viszont én döntök, és nem kaphatnak máshol sem.

Juli mennyi idős? Nem emlékszem...

Pindi
pindi
 
 


Ja, az lemaradt, hogy nem hullott ki a hajam és nem lettem meddő (Engem ezzel ijesztgettek annak idején. Pedig ha belegondolok, pl. az indiaiak nem egy terméketlen népség...)

Pindi
pindi
 
 


En kb. 18 eves koromban leszoktam a husrol, aztan ugy 4-5 eve eszegetunk neha megint:) A vas felszivodasommal nem volt tul jo, de egyaltalan nem volt olyan veszes, mint amivel riogatjak az embert.
Szuleim nem nagyon problemaztak rajta tini koromban. Ez erdekes:) Sot, anyukam meg fozott is nekem kulon.
Szerintem is az szamit, h kiegyensulyozottan egyunk. Bar ezt neha a gyereknel nehez kivitelezni:( Legalabbis az enyem mostanaban alig eszik valamit.:(
biobaba
 
 


Klári!

Doki szerint ha a fülcimpája márványfehér (?), akkor ez lehet vashiányra utaló jel, plusz, ha kevés húst eszik és étvágytalan, passzívabb,( rosszabbul néz ki), egy gyorsabb növekedési fázis után. Én ilyen esetben adtam neki Ferrum oxalicumot, 10 napig és közben visszajött az étvágy, meg az életerő is. :)

Én is szeretnék húsmentesen étkezni, de azt hiszem, heti min egyszer lesz hús, mert Balázs nagyon igényli. Most szereztünk jó kis biovirslit, állandóan ezt eszi, csak nem tudom, mi lesz ha elfogy...:(

Orsi
osoa75
 
 


Orsi, ezt a bio virslit honnan szereztetek? Melyik fajta?

Biobaba
biobaba
 
 


Na ez a "bajom" nekem is: mert én könnyedén átállok egy teljesen más ízvilágra, amit a gabonák- és egyéb eddog felfedezetlen növények rejtene magukban, de Julinál, aki júniusban lesz 3 ez szinte lehetetlen. A gyerekek ízlésvilága 2 éves korukig nagyjábül kialakul (ezt olvastam vhol), és ez nagyjából igaz is: az első étkek ízei nagyon meghatározók a jövőre nézve, persze nem szentírásként, de Juli tényleg nem eszi meg a csokit pl., mert sosem kaptt. Most meg elkezdi rágcsálni, ha a kezébe akad, és visszaadja hamarosan nekem:) De sajna ugyanígy van ez az egészséges dolgokkal is:( Kölest sem szereti pl. Szóval nem tudom, hogy nála hogyan pótlódik a húsmentesség. Kicsit meg is ijedtem, most hogy olvasgatok, mi mindenre kellene figyelni egyszerre... Hát messze járok én még ettől, de mit tegyek, ha egyszerűen rosszul leszek, ha húst látok?
Itt van 2 egész jó link a vegetáriánusságról:

http://www.mypin.hu/hu/interjuvegetarianus.php
http://www.mypin.hu/hu/interjuorvosvega.php

Azt írja, hogy a gabonakolbász pl. jó fehérjepótló. Ez tényleg igaz? Mert mi olyat nem eszünk, de a szejtán sajna nem jött be...

klári
pumama
 
 


Klári, köszi a linkeket. Egyből cáfolnám is, hogy a növényi étrend csökkentené az édesség utáni vágyat... :oops:

A fehérje-kérdés erősen túl van lihegve, emiatt kell a legkevésbé aggódnotok. A növények is tartalmaznak elég fehérjét, sőt, ha sok hüvelyest eszik az ember, túl is lépheti az egészséges szintet. Azt az elméletet is megcáfolták már, hogy egy étkezés alkalmával kell gabonát és hüvelyest ennünk, hogy teljes értékű növényi fehérjéhez jussunk. Rájöttek ugyanis, hogy a szervezet elég okos ahhoz, hogy összeválogassa magának a tartalékaiból...

Orsi belinkelte korábban a Hús huss cikket, annak a 3. részében írnak bővebben a fehérjéről.

Ja, az én fiam meg 2éves koráig semmilyen édességet nem evett, a szülinapi torta volt az első - azóta viszont nagyon rákattant...

Pindi
pindi
 
 


Biobaba, az egyébként jól evő fiamnak volt kb. egy hete, amikor semmit nem volt hajlandó megenni. Csináltam répás muffint, azt ette egyedül, én meg valamennyire azért nyugodt voltam, mert végülis a cukron kívül egészséges dolgok vannak benne. (És nagyon finom, a férjem, aki addig azt hitte, hogy nem szereti a répás sütiket, egyből rendelt még egy adagot...)

1 bögre teljes kiőrlésű liszt
1 bögre barna nádcukor
1/2 csomag sütőpor
1/2 teáskanál só
1 teáskanál őrölt fahéj
2 tojás
1 kanál gabonakávé
2 bögre reszelt répa
1/2 bögre durvára vágott dió
1/2 bögre olaj

Az összes szárazanyagot - kivéve a gabonakávét - keverd össze egy tálban, rakd félre. Egy másik tálba törd fel az egész tojásokat, add hozzá a kávét és keverd addig, míg a kávé teljesen feloldódik.. Öntsd hozzá a lisztes keveréket majd az olajat, a répát és a durvára vágott diót.
Muffinformában 180fokon 30 percig sütjük.
pindi
 
 


Koszi, Pindi!
Kiprobalom. Ma egyebkent epp sutotok sutit akartam csinalni:)
biobaba
 
 


Hát igen, az édesszájúság kérdése bonyolultabb annál, minthogy mikor kapunk először csokit vagy eszünk-e húst. Az biztos, hogyha kiegyensúlyozottan táplákozunk és nem szoktatjuk magunkat az édes ízhez, lehet valamennyit változtatni. Engem egyelőre nem visel meg az édességnélküliség, de ha nagyon rámjön, csinálok gyümölcscukorral egy kis házi túrórudit vagy gyümölcsjoghurtot.

Húsevést egyébként igyekszem csökkenteni, meg így várandósan nem is nagyon bírom megenni (ahogy a múltkor sem), de hétvégén anyóséknál mindig hús van. Náluk (így egyelőre férjemnél is) kiirthatatlan a hús-mítosz. Hogy anélkül is lehet normálisan fejlődni meg élni. Nem vagyok vegetáriánus, nem is hiszem, hogy az leszek, de viszonylag ritkán eszem húsfélét, hétközben Flóra sem kap (apja nem is tudja :oops: ). Én sem gondolom, hogy lenne mindenkire érvényes 'recept', meg különböző életszakaszokban is más vihet előre. Én most igyekszem több nyers dolgot enni, az 5 étkezésemből egy mindig gyümölcs, egy nyers zöldségből készült saláta. Gabonát főleg reggel és este eszem, ebédre általában zöldségeset-tejeset főzök.

Indi, engem tökre érdekelnének a húsmentességgel kapcsolatos tapasztalataid, meg hogy végül is miért nem vált be neked. Akár magánban :)
Biobaba, te a vas miatt eszel megint húst?
Már elég régóta foglalkoztat ez az együnk-e húst téma, azért vagyok ilyen kíváncsi :)
De vitát nyitni én sem szeretnék.

KépKép
KépKép
safrany
 
 

Vissza: Életmód

Jegyzetfüzet: