Új privát üzeneted érkezett!

Hát igen, a modor az igencsak hagy némi kivánnivalót maga után.

De ha a modorról végre leszállunk, akkor azért gondoljatok bele, hogy hogyan állhozzá egy olyan pacienshez az orvos, aki állandóan okoskodik, kérdez, tiltakozik, hivatkozik, fel van háborodva stb, mint egy olyanhoz, aki nagyjából elhiszi azt amit ő - vélhetően szakmailag helyesen - mond, és csak azt kérdezi meg amit valóban nem ért?

Én nem tudom, hogy ti milyen stílusban beszélgettek az orvosokkal, énnekem eddig még mindegyik minden kérdésemre válaszolt. Igaz, amikor pl. a nyaki fájdalmaimmal elmentek az orthopédiára, akkor nem úgy kezdte az orvos, hogy "jónapot kedves x y, önnek valószinüleg discopátátiája van. A discopátia a nyaki és deréki csigolyák betegsége amely... blablabla", hanem én kérdeztem meg, hogy mi az a discopátia, és erre válaszolt kimerítően. Pedig én általában csak a háziorvoshoz meg az sztk-ba járok.

És azt sem nagyon értem, hogy egy ilyen lepukkant egészségügyi környezetben, amikor hála az alacsony tb-nek és az általános, mindenkire kiterjedő eü.-i ingyenességnek (jelenleg) tényéeg csak azon csodálkozik az ember, hogy egyáltalán még működik, ti kapásból nyugati modort és ellátási színvonalat akarnátok, mintha túl sokat néztétek volba a Feketeerdei Klinikát, vagy a Vészhelyzetet, Vagy a Grace klinikát vagy mittudomén...

A kórházi viszonyokat egyébként NEM az otthonszülésnek dolga kiváltani. Ha valaki dacból szül otthon, mert bezzeg a kórház... az véleményem szerint felelőtlen és gyerekes felfogású.

Üdv: eszterlánc
lánc lánc eszterlánc
 
 


Nincs sajna időm írni, pedig pár dolgot akartam (bár két napja olvasni sem tudok, most is csak az utolsó hozzászólást), és láttam, hogy sokkal jobb a hangnem (bár eme utolsó hozzászólásé már nem annyira tetszett).

Eszterlánc,
elsőhöz csak annyit, hogy Áginál volt egy bábatanonc, amikor nála voltam vizsgálaton a szülés előtt, és megkérdezték, hogy bejöhet-e megnézni a vizsgálatot, és megkérdezték, hogy megvizsgálhat-e. Nyugodtan mondhattam volna nemet is, de igent mondtam. Hogy miért? Mert emberszámba vettek azzal, hogy megkérdezték, nem csak egy gyakorlóbábut láttak bennem. Szerintem ez alapvető lenne egy oktatókórházban is. :? A nézősereg mérete ugyanígy: én pl. simán beleegyeztem, hogy jöjjön a szülésemhez bábatanonc is, de azt pl. kikötöttem, hogy a férfi (akivel találkoztunk előtte, és nem volt igazán szimpatikus) ne jöjjön. Úgy éreztem, feszélyezne, emiatt zavarná a szülésemet. Ezt a kórházban is meg lehetne szintén tenni, hogy megkérdezik, bejöhet-e X, esetleg Y is, de egy egész hadsereg... :shock: Ez ám az intimitás hiánya. Pedig a szülés nem mandulaműtét, ott igenis az anya kéne hogy legyen az első, mert az ő lelkiállapotán múlik, hogyan halad a szülés. Ha megzavarják, persze, hogy nem megy. És akkor jöhetnek a beavatkozások, hogy haladjon, és akkor persze, hogy ez a természetes az orvostanhallgatók számára, az ő jelenlétük indukálja az egészet. :?

Lehet, hogy ezt már leírták előttem, de most már akartam írni. Viszont most is mennem kell...

F.
fringilla
 
 


Dr Laufer cikk:
a kp-i mondanivalója, hogy inkább néhány felesleges beavatkozás, minthogy baja legyen a gyereknek.
Nagyvolnalúan elsiklik afelett, hogy a néhány felesleges beavatkozásnak néhány felesleges mellékhatása is van (_nem direkt és nem gonoszságból_ Eszterlánc), az anyára (amit letojok) ÉS a babára is! Ez elhanyagolható kockázat, amíg tényleg csak néhány felesleges beavatkozás van. De itthon a legtöbb helyen rutinszerűen végzik a felesleges beavatkozásokat.

Illetve, hogy az otthonszülésnek csak pszichológiai előnye van. Inkább azt mondanám, hogy a kórháznak van pszichológiai hátránya. Ebbe rengeteg minden belefér, de amíg a pszichológiai faktorok és a hiszti közé haljamosak vagytok egyenlőségjelet tenni, addig egy szót sem érdemes erre vesztegetni.

Boti 2005. okt. 12-én, Zsófi 2007. aug. 28-án született.
jad
 
 

 
 

Jad,
szia! :) (Megyek az udvarra a megzakkant kölkökkel, hátha lehűlnek, csk köszönni akartam. :D )
F.
fringilla
 
 


Eszterlánc, ha soha egyik beteg sem teszi szóvá, hogy nem tetszik neki valami a kórházban, akkor nem lesznek változások.
Én sajnos nem voltam elég határozott a lányom születésekor, eleinte csak csodálkoztam. Pl. azon, hogy hajnalban született 2800 gramm-mal és a kis súlyára való hivatkozásra kérésem ellenére sem adták oda, hanem megfigyelésre bent tartották az osztályon. Én meg csak mentem, hogy megnézzem, hol is van. Hát egy nagy kórteremben kb. 20 másik újszülöttel, nem egy ordít közülük. Senki más nem volt ott, az összes csecsemősnővér kávézott és cigarettázott egy szobában. Jól megfigyelték. De nekem nem adták oda, a protokoll miatt. És ez csak az első nap volt.
Hát a végefelé igenis tiltakoztam és renitenskedtem. Mert annyit akartam a gyerekemmel lenni, amennyit csak lehet. És nem a lepukkant környezettel és az ellátási színvonallal volt bajom.
katicabogár
 
 


Csak az orvostanhallgatók védelmében: én is voltam az valamikor és bizony csak akkor mentünk be szülésre, ha az anya aláírta a papírt, hogy bemehetünk (nem lehet eltéveszteni, uis két rubrika van a lap alján, ha NEM-be ír alá az anya, akkor a közelébe sem engedik a hallgatókat). És akkor is inkább befogtak minket segíteni. A legelső az volt, hogy bemutatkoztunk a vajúdónak, és a kísérőinek. Mindig kettesével jártunk. Ja, és mindig bőgtünk a végén, mikor megszületett a baba...Ha vizsgáltunk tágulást, mindig az orvos helyett és nem pluszban csinálhattuk. Szóval azért van ilyen is, sőt, inkább a "bunkó csorda" a kivétel, remélem.

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


lánc lánc eszterlánc írta:ti kapásból nyugati modort és ellátási színvonalat akarnátok, mintha túl sokat néztétek volba a Feketeerdei Klinikát, vagy a Vészhelyzetet, Vagy a Grace klinikát vagy mittudomén...
Csak a humor kedvéért: az általam ismert otthonszülők közül a többség messze-messze nem néz annyit tévét, mint az átlag. :lol:
katicabogár
 
 


Eszterlánc!

A disznó és a farzseb nekem is tetszett :D

Igaz, hogy ezért vannak az oktató kórházak, és nyilván "valakin" meg kell tanulni a szakmát, de ha 9 hónapig járok egy orvoshoz, magán alapon, akkor nekem is lehetnek elvárásaim. (hogy ne jöjjön be egy egész évfolyam a szülésemre) Egyébként ez az orvos számára is természetes volt. Pl. a VIII.kerben van elég "beeső" kismama, aki esetleg csak a szülésre megy be, életében nem fizetett egy fillér TB-t sem, talán gyakoroljanak rajtuk. (most meg biztos rasszistának bélyegeztek, ám legyen...)
Amúgy a várandósság alatt én is találkoztam tanulókkal, nemcsak orvosokkal, de előtte bemutatkoztak - mondjuk ez tényleg nem pénzkérdés.

Jad,

Azért van egy pár osz. a fórumozók közül, akik azért szülnek otthon, mert rettenetes kórházi élményeik voltak, és "soha többé nem teszik be a lábukat a kórházba". (vagy valami hasonló, most nem kerestem vissza) Lehet, hogy azok a körülmények sem lettek volna olyan rettenetesek, ha előre tájékozódnak, megtalálják a megfelelő orvost, reális keretek között igenis a sarkukra állnak. (pl. azon én sem nyitottam vitát, amikor s.o.s. császárra betoltak a műtőbe, de azon, hogy méregessek-e minden szopi után, vagy hogy adjam-e a cukros vizet, abban magam döntöttem)
Vendég
 


Katicabogár,

az általam ismert otthonszülők közül a többség messze-messze nem néz annyit tévét, mint az átlag.


Pedig talán nem lenne baj! Esetleg valami híradófélét... hogy kb.milyen helyzetben van az eügy. Akkor kevesebb lenne az "ajtó előtt áll a mentő", meg a "felkészült team várja az esetleg kórházba kerülő otthonszülőt" típusú felvetés.
Vendég
 


Liv, ezt jó olvasni :).

Én speciel nem emlékszem, hogy aláirattak volna ilyet, talán ezért is lenne hasznos korábban odaadni ezeket az aláirandókat. Mert őszintén szólva én már nemigen voltam egészen beszámítható, amikor kezembe nyomták a paksamétát. A végén talán a türelmetlenkedő szülésznő mutogatta, hogy hol írjak még alá. Azért ez tényleg érdekes ám, férjemet még nem engedték be, én meg vajúdás közben írjak alá.
katicabogár
 
 


pöttyös_panni írta:... hogy kb.milyen helyzetben van az eügy.

Gondolod, hogy erre a híradó ad hiteles választ? :roll: (nekünk sincs tévénk, én mégis úgy érzem, ami érdekel, annak utána tudok nézni)

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Liv,

Én sem az RTLklub-tól szerzem be az információkat, gondolom érted mit akartam mondani...
Vendég
 


pöttyös_panni írta:Katicabogár,

az általam ismert otthonszülők közül a többség messze-messze nem néz annyit tévét, mint az átlag.


Pedig talán nem lenne baj! Esetleg valami híradófélét... hogy kb.milyen helyzetben van az eügy. Akkor kevesebb lenne az "ajtó előtt áll a mentő", meg a "felkészült team várja az esetleg kórházba kerülő otthonszülőt" típusú felvetés.


Panni, szerintem nem csak a tv-híradóból lehet tájékozódni... Eszter pedig Grace klinikát meg Schwarzwaldklinik-ot meg ilyesmit emlegetett.

Az "ajtó előtt álló mentőt" nem értem, én mindig olyan összefüggésben olvastam az eddigi vitákban, hogy otthonszülés-ellenzők vélik tudni, hogy Hollandiában azért lehet otthon szülni, mert ott annyival fejlettebb az infrastruktúra, hogy ott áll a mentő. Pedig hát nem.

"Felkészült team várja az otthonszülőt": ez azon múlik, hogy a kórház elismeri az otthonszülést kísérő bába kompetenciáját: ha ő azt mondja (telefonon), hogy visznek egy vajúdót, akit császározni kell, akkor ugyanúgy kezdjen el bemosakodni a team, mint ha egy, a kórházban indult szülésnél kerül sor császárra.
katicabogár
 
 


Idézet az index Otthon Szülés topikról. Az írója egy törzstag, aki épp szülésznőképzőt végez.

"
az a baj, hogy mire elvegzed a szulesznokepzot, addigra annyi minden lehetseges komplikacioval szembesulsz, hogy jozan felelossegtudat birtokaban nem fogod merni levezetni a tervezett otthonszulest. teljesen mas teszta tartani a frontot, amig a mento megerkezik, es teljesen mas teszta nekiallni egy szules egyedul torteno levezetesere. az olyan, mint belepni egy csapdakkal teleszort sotet szobaba. vagy atjutok, vagy nem. nem hiszem, hogy sokan felvallalnak ezt a felelosseget.
"

Ez a hsz nagyon elgondolkodtatott, mert nagyjából ezt mondják az otthonszülés "katonái" is. Én mindig túlzásnak tarottam, amikor arról beszélnek, hogy egy orvos ez egyetemi+gyakornoki... évek után már csak egy "időzített bombát" lát minden szülő nőben, és úgy is áll hozzá a szüléshez, mint potenciális életveszélyhez. Ezek után picit sokkolt egy szülésznőhallgatótól ugyanezt (egy még szebb hasonlattal illusztrálva) olvasni.

Konklúzió1: na, tényleg felelőtlenek az otthonszülők, nem megmondtuk?

Konklózió2: a képzés (orvos és szülésznő egyaránt, ugyanazokból a könyvekből tanulnak) lényegében a lehetséges komplikációkról és azok kezeléséről szól. Arról vajon mennyi szó esik, hogy hogyan lehet minél jobban elkerülni a komplikációkat?

Boti 2005. okt. 12-én, Zsófi 2007. aug. 28-án született.
jad
 
 


Lehet, hogy a belinkelt korábbi cikkben (Laufber) elhangzó 20 %, az az, amit nem lehet előre elkerülni. De most újra elolvasom, mit is mondott. :oops:
Vendég
 


Jad,
orvosképzés hiányosságairól sajnos nem tudok vitatkozni :roll: Bár tudnék...
jamina
 
 


Sziasztok!
Olvasgattam a hsz-kat, és kikívánkozik belőlem egy-s-más. (Vagy nem így kell írni? :oops: )
Szóval én eddig teljesen elítéltem az otthonszülést. De a hsz-ek olvasása közben megváltozott a véleményem. No, nem vállalnám az otthonszülést, én megrögzött "kórházpárti" vagyok, de biztos vagyok benne, h meg kell adni a lehetőséget azoknak, akik nem akarnak kórházba vonulni arra, h ezt szabályosan megtehessék. Csakhogy szerintem a szabályozás sem fogja megoldani azt a problémát, amiről itt is lehet olvasni, miszerint lehet, h lesz "háttérkórház", meg "team", de hogy azok h fognak bánni a bekerült kismamákkal, előre borítékolható. Uaz a durvaság, meg nem értés fogja őket várni, mint most. És ennek eltűnéséhez (ha lesz ilyen állapot) évek kellenek. Vajon a háttérkórház és team "beszerzése" a szülők feladata lesz?
Szeretném megkérdezni, h tudja-e vki, a tervezett otthonszülések mekkora hányada végződik kórházban?
Azt lehet tudni, h miért szül vki születésházban, már pedig otthon? Mi a kül.? A születésház felszereltebb? Nem olyan az, mint a régi szülőotthonok?
Bocsánat, ha kicsit hosszú, vagy zavaros lettem!
Viki
Vendég
 


Elírtam:
már pedig otthon? = más pedig otthon?
Vendég
 


Ilkamama!
Még az előző oldalon kérdeztél a császáros protokollról. A fiam nekem is császárral született. Tehát:
1. Kaptam tájékoztatást a kockázatról, hozzátéve, h mennyivel nagyobb a további vajúdás kockázata.
2. Dokim elmondta, h spinális érzéstelenítés lesz, és jöhet a férjem is. Más lehetőséget nem vázolt fel és nem mesélt a kockázatokról sem. Azt már az őrzőben mondták el, h mit ne tegyek, ha nem akarok fejfájást.
3. Még nem szültem meg a 2. babámat, de már beszéltünk róla a dokimmal. Teljesen amellett állt ki, h normál szülést próbáljunk, DE vannak feltételek, amikről már itt is olvastam: minden egyes nap a terminus után csökkenti a term. szülés esélyeit, megnézik majd a utolsó hetekben a heget, meg -mivel nekem terhesbetegség (HELLP-szindróma) miatt volt csaszi- ha nem leszek megint beteg.
4. Majd meglátjuk!
Viki
Vendég
 


Geréb vagy más vezette a szülést? - ellentmondásos szülői nyilatkozatok - 16:21
Ellentmondásosan nyilatkoznak a szülők a Napvilág szülőotthonban történtek kapcsán. A Geréb Ágnes által alapított otthonból kedd hajnalban kellett beszállítani egy kismamát a János Kórházba, mert szülés közben nagy vérveszteséget szenvedett. Az egyik szülő szerint Geréb Ágnes vezette a szülést, a másik szerint ott sem volt.

Kedden azért kellett a kismamát kórházba vinni a szülőotthonból, mert olyan erősen vérzett, hogy a szülést levezetők megijedtek és mentőt hívtak. A méhlepényt már nem volt idő kivenni, azt a kórházban távolították el. A kedd hajnalban beszállított újszülött és a sok vért vesztett kismama már jól vannak.
Az egyik szülő szerint a szülésnél az a Geréb Ágnes segédkezett, aki a szeptemberi, tragédiával végződő szülést vezette. A másik szülő ennek ellentmondva azt állítja, nem Geréb Ágnes vezette a szülést.

Négy napja is kórházba került egy kismama, aki szintén otthon akarta világra hozni gyermekét, de szülés közben ő is annyi vért veszített, hogy mentőt kellett hívni. A kórház orvosai szerint a vérveszteség miatt életveszélyben volt. A kórházi kezelésnek köszönhetően a kismama és újszülöttje kedd reggel már elhagyhatta az intézményt. A kórház ismeretlen ismeretlen tettes(ek) ellen feljelentést tett a rendőrségen, mivel felmerülhet a szülésnél esetlegesen közreműködő szakszemélyzet felelőssége.

Másfél hónapja szintén ebből a születésházból vitték be azt az asszonyt, akinél komplikációk léptek fel és már a kórházban sem tudták megmenteni gyermeke életét. A rendőrség akkor eljárást indított a felelősség tisztázására.

http://www.klubradio.hu/cikk.php?id=16&cid=56830
:wink:
jamina
 
 


Azért szeretném felhívni a figyelmet, hogy a vita itt két síkon mozog.

Az egyik az, hogy egyáltalán lehet e otthon szülni, és felelőtlenség-e?
A másik pedig az, hogy itt és most Magyarországon, szabályozatlanul, és éppen Geréb Ágnesnél lehet és érdemes e.

Ugyanis menetközben történt egy és más.
A szeptemberi tragédia miatt rivaldafénybe került ez a téma, és a laikusok számára számos egyszerűen megmagyarázhatatlan kérdés jött elő, ami elég sok embernél kiverte a biztosítékot, és még azok is akik elméletben azt mondták, hogy persze, legyen otthon szülés, én ugyan nem tenném, de aki akar szüljön otthon.

Kiderült, hogy - az ok okozatot most hagyjuk - eddig is számos alkalommal előfordult, hogy amikor otthon nem sikerült a szülés, akkor a nőket szamélyautón, gyalog vagy taxival egy kórház előtt kitették, hogy mondják azt, hogy túl gyorsan jöttek a fájások, nem volt ideje előbb bemenni. Egy konrét esetet én is betettem, de ilyesmiről már régen beszélnek különöböző kórházak szülészetének alkalmazottjai.

Kiderült, hogy G. Á.-nek nem ez volt az első halálesete, méghozzá ebből kettő olyan volt, amit egyszerűen nem lett volna szabad elvállalnia intézeten kívül. Ikerszülés, nagy magzat.

Kiderült, hogy az intézményen kívüli szüléskisérés következtében a szülésznő teljesen negligálja mindazokat a minimális kórházi protokollokat, amik kifejezetten a gyerek érdekében vannak (felső légutak automatikus megtisztitása stb.)

Számomra sz is kiderült, hogy otthon szülni orosz rulett. Mert az osz. hivei pl dr Laufer nyilatkozatából csak azt szűrik le, hogy 80%-nyi egészséges nő akár egyedül is megszülhetne, de 20% nem, míg számomra az a fő érv, hogy nem lehet megtudni, hogy ki esik bele abba a 20%-ba...

Kiderült, hogy az osz. nők egy része - már elnézést - egyszerűen hisztis liba - másik részük pedig más módon, lelki és spirituális síkon is akarja átélni a szülést.

Kiderült, hogy 4 nap alatt kétszer is kórházba kellett szállítani vérző nőket a szülés után...

Szóval a kezdeti habos-babos kismama ujságba illő gyönyörű szüléstörténetek némileg módosultak, és ezen cseppet sem javít, hogy az otthonszülők egy tömbként állítják, hogy Geréb Ágnes tévedhetetlen.

Üdv: eszterlánc
lánc lánc eszterlánc
 
 


lánc lánc eszterlánc írta:Azért szeretném felhívni a figyelmet, hogy a vita itt két síkon mozog.
Az egyik az, hogy egyáltalán lehet e otthon szülni, és felelőtlenség-e?
A másik pedig az, hogy itt és most Magyarországon, szabályozatlanul, és éppen Geréb Ágnesnél lehet és érdemes e.


E. lánc,

Szerintem nem egészen...otthon szülni lehet, és hamarosan szabályozva is lesz, hogy hogyan, miként, és remélhetőleg pár év múlva legális alternatívaként dönthet mindenki az OSZ. mellett. Nem azért szabályoznak, hogy GÁ-t "megzabolázzák", hanem mert ez így szokás, mindennek kell hogy legyen hivatalos protokollja. És tudtommal az is nagy csúsztatás, hogy GÁ bárkit elvállal, mert nem vállal el bárkit.

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Még valami, Ilkamama ezt írta:

"a barátnőm kórházban vérzett el majdnem, mert az orvos állat módon kitépte belőle a méhlepényt. "

Ez a "kitépték belőle a méhlepényt" dolog egyre többször visszatér. Nos, megkérdeztem: ha a méhlepényt kitépnék, a méh is kiesne vele együtt, és a nő meghalna. Talán inkább itt is az volt, hogy a nőnek a szülés után fájásgyengesége volt, és nem tudta megszülni a méhlepényt. Ez egy egyszerű ám veszélyes kockázat a lepényi szakban, és soha egyetlen orvos sem tépi ki a méhlepényt, jól kinéznénk.

Üdv: eszterlánc
lánc lánc eszterlánc
 
 


Liv, akkor én igazán nem tudom, hogy milyen szempontok szerint szelektál.
Ikerszülést elvállal, farfekvésest elvállal, elvállal olyat akinél már az első szülésnél is vérzés lépett fel a lepényi szakban, császár utáni hüvelyi szülést is elvállal... akkor kit nem vállal el?

Én már alig várom, hogy legyen az otthonszülésnek is hivatalos protokollja, komolyan, mert akkor legalább pontosan lehet tudni, hogy ki miért vállal felelősséget.

Üdv: eszterlánc
lánc lánc eszterlánc
 
 


Eszterlánc,
nem volt fájásgyengesége, az orvos megrántotta a köldökzsinórt. Na, jól kinézünk..
I.
ilkamama
 
 


Ezen a háttérkórház témán én is elgondolkodtam most. Mert milyen egy felkészült háttérkórház: fogadásra készen várja az esetleg rohamtempóban érkező családot. Éjjel is, ügyeletben stb. Józan eszem azt súgja, ennek azért vannak-lehetnek anyagi vonzatai.
Jó-jó, lehet mondani, hogy amúgy is lehet ügyeletes, és akkor ez nem plusz költség. Na de minden kórház, mindig? Vagy akkor kijelölünk egy születésházat és a közelében egy kórházat, amely kórház mindig készenlétben áll? Hol itt az otthon, meg a szabadság?

Hogy választ az otthonszülő kórházat? Mert egyfelől legyen szimpatikus, legyen benne minden technikai feltétel (sőőt! legyen benne a rizikós esetekre való feltétel, PIC, meg folyamatos aneszteziológia, mert ha az otthonszülőnek kórházra lesz szüksége, akkor valószínű, hogy már nem simán egyetlen szülőágyra és egyetlen szülészre plusz neonatológusra lesz szükség, hanem teamre, eszközökre). Harmadrészt pedig legyen a szülésre kiválasztott helyhez közel.

Azért a középső szempont elég rendesen leszűkíti a kórházakat.

Vagy elvárnánk bármely kórháztól, hogy álljon készen ügyeletben, amikor kap egy telefont, hogy hahó, megkezdődött az otthonszülésem? És onnantól végig, akár két napig is egyben (hiszen otthon nem siettetjük a dolgot)?

És hogy menne ennek a finanszírozása???? Mert ha a végén kiköt a kórházban az anyuka és a baba, akkor történik valami, lehet rá finanszírozást kapni a TB-től. És ha szerencsére nem? Akkor a készenlétet ki fizeti meg?

Ildi
pildi
 
 


Folytatva Eszterlánc gondolatmenetét: vajon érdeke-e G.Á-nak, illetve a hozzá kapcsolódó körnek, hogy szabályozva legyen az otthonszülés? Gyanítom, a készülő szabályozás nem sok teret engedne G.Á-nak a továbbiakban...
Vendég
 


Tájékoztatás témáról még: elhangzott itt a 32 oldalas iromány, meg az egy hetes(?) tanfolyam.
Szóval azért tegyük mellé, hogy kórházi szülésnél is van lehetőség tanfolyamra, akár 2-3-at is végigjárhatsz terhesség alatt. Szülőszoba látogatással, kérdezéssel és válaszokkal. Szakirodalom is fellelhető bőven.
(nekem volt olyan kérdésem a dokihoz, amire azt mondta, hogy fent van valahol a neten, biztos meg lehet találni:-)) --- na jó, azért nem szokványosat kérdeztem, a korai uh-kon mérhető babaméretek (nem is baba még eleinte, petezsákátmérő) meg a terhesség kora közti függvény érdekelt volna:-) ) (De pl olyanokról is beszélgettünk, hogy milyen frekvencián, milyen energiával megy az uh -- meg ne kérdezzétek, mert már nem emlékszem :-) )

Sőt, nekem volt olyan érzésem, hogy dokik tkp örülnek az érdeklődő kismamának, és szívesen magyaráznak, pláne ha favorit területükről sikerül kérdeznünk:-)) Mintahogy a csecsemős nővérekkel is úgy tapasztaltam, még az átkos időkben, a kilencvenes évek elején-közepén (nem rooming-in), hogy sokat számított náluk, hogy ki mennyire volt érdeklődő, tevékeny, sokkal többet lehetett, mint amit első blikkre kinézett az ember belőlük.

Ildi
pildi
 
 


Töröm a fejem, hogy nálam hogy volt az orvostanhallgatókkal.... döntően elkerültem őket, mert vagy nyári vagy tavaszi szünetben szültem:-)) De vadidegen doki odajön, és bemutatkozik, mielőtt juszt is megvizsgál, olyan volt. (dokira haraptam, mert az az volt, mikor csaszimra vártam az ikrekkel, édes mindegy volt, hol tartok a tágulással, és nem volt finomkezű pasi) De vénabekötős meg társai hallgatókkal akadt dolgom bőven, általában jobban izgultak, mint én:-))

Ildi
pildi
 
 


Érdekes, én viszont nem találkoztam orvostanhallgatókkal, ugyanabban az oktatókórházban, sem szüléskor, sem terhesgondozás során. Találkoztam viszont szintén a SOTÉ-n, szájsebészeti műtét során. Na az se volt kutya :P Ott állt egy kiscsoport nyi hallgató (tízen is talán) velem szemben, és bámultak bele a számba, miközben majdnem meghaltam, és rendkívül együttérző arcot vágtak hozzá. Sőt az egyik kis medika elhaló hangon megjegyezte, hogy ő ezt egyszeráen nézni sem bírja :wink: Bemutatkozás és aláírás az nem volt, emlékszem, mert azért végig tudatomnál voltam. :)

Folytatva Eszterlánc gondolatmenetét: vajon érdeke-e G.Á-nak, illetve a hozzá kapcsolódó körnek, hogy szabályozva legyen az otthonszülés? Gyanítom, a készülő szabályozás nem sok teret engedne G.Á-nak a továbbiakban...

Hát neki valóban kevésbé. De egyéb otthonszülős köröknek akár jobban is érdekében állhat...
klara
 
 


sziasztok

Legyetek benne biztos hogy Gerébnek nem áll érdekében a szabályozás. Most ő az úr ő dönt mindenben és nem nagyon lehet felelőségre vonni semmiért. Majd ha lesz szabályozás és az ikerterheseket stb... nem lehet otthon szülni akkor lesz nehéz dolga mert jó sok mindenkit el kell küldenie és ehhez valoszinüleg nem nagyon fülik a foga.

És mégegy. Sok mindenkitől hallom hogy elégedetlen az orvosával. Szabad orvosválasztás van. Van idős, fiatal, nő ,férfi ,mufurc és kedves...rengeteg féle orvos van. Ha nem felel meg mért nem választ másikat. Azt nem hiszem el, hogy a terhesgondozás alatt nem derült ki az egyénisége. Mennyire alapos ,együttérző stb...
Váltani bármikor lehet nem tiltja a törvény.

L

Kép
lini
 
 


Pildi: akár hiszed, akár nem, ez egyrészt tényleg úgy lesz (kellene, hogy legyen), hogy a kórház tud a körzetében otthon megindult szülésről és ha kell, így azonnal segíteni tudnak, akár műtőben is, ha gond van. Tudom, ez luxusnak tűnik, hogy állandó backup-ként funkcionáljon egy kórház, de a kórházak valójában ezért vannak (kellene, hogy legyenek). Illetve a másik, amit még mindig nem fogadnak el itt az OSZ ellenzők, hogy minden otthon szülő tudja, hogy lehet, hogy kórházba kell menni, az esély mondjuk 15%. A többi 85% a lényeg az egészségügynek is, mert az a 85% sikeres OSZ-és rengeteg időt, pénzt, munkát és szervezést fog spórolni. Még akkor is, ha az OSZ-ek száma megmarad az 1-2%-nyi kategóriában, a többiek úgyis khban szülnek majd továbbra is.

Lini: GÁ-nak nem áll érdekében a szabályozás? Nem hinném, neki is érdeke, hogy végre "legálisan" dolgozhasson. De abban is biztos vagyok, hogy nem az a célja, hogy ő bábáskodjon minden OSZ felett, hanem hogy végre beinduljon ez a dolog, legyen több bába, OSZ praxis más városokban is, ne csak Bp-en, stb.

Pildi még: nem értettem pontosan, hogy IM-nak mi volt a célja ezzel a poszttal, de a tájékoztatás hiányát szerintem arra értette, hogy tudják-e a kismamák, hogy pl. az esetek 90%-ában nincs szükség az oxitocinra, a gátmetszésre (ha nem kell fekve kitolni a babát), azonnali kzs vágásra, légúttisztításra (!), kézzel tágításra, vajúdás során belső vizsgálatra, burokrepesztésre, a rengeteg ultrahangra....és még sorolhatnám. Illetve, hogy a császármetszésnek milyen veszélyei lehetnek, mert annak aztán van dögivel (a SOS császárosok most lécci ne ugorjanak rám).

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Jó reggelt

Liv
Azért gondold végig. Nincs szabályozás. Geréb azt csinál amit akar és nagy részt fütyül arra is hogy elitélik vagy nem. Ő ha efektiv le nem csukják dolgozni fog.
Ha lesz szabályozás, márpedig tuti nagyon kemény lesz ilyeneket hallani hogy a szülésnél kell 10 éves gyak-kal rendelkező szülész , bába, gyermekorvos,+ csomo kitétel lesz anya és baba és terhesség állapotára. Namármost ha ezek törvénybe lesznek akkor az egész nem félillegáli lesz hanem vagy legáli vagy nem.
Ha Ágnesetek hbázik és az is hiba ha olyat válal el amit nem lett volna szabad vagy nem volt ott pl:gyerekorvos vagy bármi akkor akár börtönbüntetést is kaphat. Kérdem én kell ez neki?
Most szabadon "garázdálkodhat" ő dönt minden és mindenki felett és max egy ejnye-bejnyével megussza.

L

Kép
lini
 
 


Pildi,

nem értem, miért kellene plusz költséget jelentsen egy kórháznak, ahol szülészet van, a háttérkórház szerep. Amúgy is mennek szülések, Ti mondjátok folyton, hogy bármikor feléphet veszhelyzet, ahol 2 percen belül be kell avatkozni - készültség szempontjából nem mindegy, hogy eleve bent vajúdik valaki vagy a mentő hozza be?

A kórházat meg nem az otthonszülő választja. Az van, ami a legközelebbi elérhető, ha be kell avatkozni, nem számít, hogy szimpatikus vagy ezer hallgató turkál benned, a protokollokat követik és kész. Neonatológus ált. van, ha van gyerekosztály a khban, akkor éjjel nappal, és ő tudja stabilizálni a gyereket, amíg a Cerny mentőt hívják, ha PICre van szükség.

Tényleg csak egy telefonhívás és hozzáállás kérdése, nem hiszem, hogy ez pluszktsg.

Boti 2005. okt. 12-én, Zsófi 2007. aug. 28-án született.
jad
 
 


Egy csomó budapesti kórházban nincs neonatológus éjjel-nappal. Pl. Uzsoki, Újpesti szülőotthon (bár ez utóbbit bezárták). Ezen kellene inkább változtatni.

Lini,

Szabad orvosválasztás: hát ez eddig igaz volt, és szerintem is meg lehetett találni a megfelelő helyet, a megfelelő orvost (legalábbis a nagyobb városokban), de hogy ezügyben mit hoz a "reform"?!? Félek, hogy a szabad orvosválasztásnak, de még a szabad kórházválasztásnak is lőttek!
Vendég
 


Szeretném veletek tudatni, hogy bár teljes mértékben pártolom és bátorítom azokat, akik az otthoszülést választják, mégis kórházban fogom Nórát világrahozni.

Nem a kialakult vita vagy vélemények miatt, hanem egyrészt a család nyomására, másrészt pedig amiatt a megítélés miatt, ami most körüllengi az egész témát. Attól félek, hogy hátrányosan érintene minket a későbbiekben. És sajnos annyira rövid az idő, ami a születésig hátra van, hogy lelkiekben nekem készülnöm kell a kórházra, nem vacillálhattam tovább, a törvény pedig nem fog megszületni addig, amíg Nóra. Egyébként is, vélhetően én bizony már nem leszek legális otthonszülő a törvényszerint...........

Azért éreztem fontosnak elmondani, mert elég visszásnak tűnhet számotokra, hogy milliom indokom van arra, hogy miért inkább otthon, ha semmilyen komplikáció nincs, és én mégsem......

Nagyon nehéz döntés volt.
Vendég
 


Monácska, legyen nagyon szép szülésed! :)
klara
 
 


Jad, most képzeld el a szitut: megszületik a baba, észlelik, hogy baj van. Mentő, rohanás a háttérkórházba. Háttérkórház esetleg nem is rendelkezik éjjel-nappal neonat.-tal, de tegyük fel, megállapítják, hogy biza PIC kell és szakdokik, hívják a Cernyt. A baba már másodszor szállítódik... Nem vagyok benne biztos, hogy adott esetben ez az optimális.

A másik meg tényleg az, hogy nagyon sok kórház nincs felkészülve éjjel nappal a kritikus esetekre. Nem egy helyen hallhatod, hogy nincs direkt szülészeti aneszteziológus pl.

Számomra ez logikusan azt jelenti, hogy csak azok a kórházak választhatnák a háttérkórház szerepét, ahol ez alapból rendelkezésre áll. Vidéken vsz csak a megyei legfőbb kórházak, Bp-n meg a klinikák meg eyg-két nagyobb kórház.

Ahogy most is az megy, hogy sokszor még vajúdás közben átszállítják a kismamát, mert pl erősen koraszül, és még mindig jobb a babának odabent utazni. A saját kórház ugyanis nem vállalhatja.

Ha viszont leszűkül a háttérkórházak száma néhányra (20-30 nagyságrend talán), és kikötjük, hogy otthonszülésre vállalkozni a fogadó kórház x km-es körzetében lehet csak, akkor ebből az következik, hogy rajzolhatunk a térképre 20-30 köröcskét, azokon belül lehet "otthon" szülni. Nyilván az otthonszülésre igényt tartók eloszlása nem az, hogy pont ezekben a körökben laknak.

Ergo nem tudnak majd legálisan a saját otthonukban szülni, hanem születésházra lesz szükségük, amely születésház a fogadó kórház körzetében van.

Szerintem innen már csak egyetlen lépés, hogy legyen ez a születésház a kórház falain belül, kiiktatva egy az egyben a mentőszolgálatot, amely úygis egyre nehezebb működési feltételek között van.


(és ezesetben a finanszírozós kérdésem sem gond, mert akkor csak ott kell készenléti team, ahol amúgy is szokott lenni. Az ország összes szülészeti intézményében non-stop készenléti teamet fenntartani jelenlegi büdzséből szerintem nem lehet.

Ildi
pildi
 
 


Liv, egyfelől lásd előzőt, ma a magyar eüben ez a backup egyszerűen nem finanszírozható minden kórházban!

A tájékoztatósra: olvassatok bele a kórházban szültek írásaiba: nagyon sokan tudnak ezekről és nagyon sokan panaszkodnak miatta, ha úgy érzik, felesleges beavatkozásnak lettek kitéve. Azaz maga a tájékoztatás, tájékozódás szerintem nem hiányos. Nyilván nem fogja a kórház azt mondani, hogy anyuka, a légúttisztításra nincs szükség, ha egyszer az ő protokoljukban benne van!



Ma már létezik olyan a kh-i szüléseknél is, hogy szülésterv. Amiben a kismama előre megbeszélheti az orvosával, írásban rögzítve, hogy mik azok, amiket szeretne, ha tiszteletben tartanának a szülése során. Itt szerepelhet az is, hogy nem szeretne oxytocint, fekve vajúdást stb stb. Majd az orvosával végigbeszélik, mit lehet, mit nem. Amit lehet, az is azzal a kikötéssel megy, hoyg mindaddig él ez, amíg nincs vészhelyzet.

Hogy ez ma Mo-n hány kórházban működik, nem tudom, biztos vagyok benne, hogy nem mindenhol és hogy kevesebben, mint ahol igény lenne rá.

Támogatom, teljes erőmmel szívesen kiállok mellette, hogy ezek a kívánságok, lehetőségek minden nő számára adottak lehessenek, hogy figyelembe vegyék az orvosok ezeket az igényeiket.

Hiszem, látom, hogy az elmúlt 15 évben nagyon sokat változott, előnyére, a kórházak hozzáállása.

Vsz fel kell nőjön egy orvosgeneráció, akik elfogadják ezt.

Erősen tiltakozni kell a jelenlegi kormány szabad kórházválasztást gátoló ténykedései ellen, hiszen ha megkötik a kezed, hogy körzetileg hol szülhetsz, akkor nem jöhet létre szelekció a kórházak között.

persze ez sem elég, hiszen nagyon sokan anyagi helyzetük folytán nem tehetik meg, hogy válogassanak. Nem olvasnak netet, nem jut el hozzájuk sem otthonszülés, sem alternatív kh, sem kh választás! Örülni kell annak, ha egyáltalán védőnőhöz, terhesgondozásra eljutnak ezek az emberek, s így közöttük a veszélyeztetett esetekre fény derülhet időben!
Nekik is jó lenne, ha méltóbb módon szülhetnének!
Ők sosem fognak tudni kiállni ezért.


Még egy: ma, amikor olyan a magyar eü, amilyen, orovosok 36-48 órákat dolgoznak egyhuzamban, olyan az ellátási ráta amilyen, akkor egyszerűen irreális elvárás, hogy egy-egy orvos, a rendes tb ellátás keretei között, rendelési időben félórás beszélgetéseket folytasson a paciensével! Most képzeld el, ahogy ülsz kint a váróban, és egy-egy anyuka 40-50 percet van bent!


(hm, erről jutva eszembe, tudja valaki, hogy az az évi 90ezer Mo-i szülés hány szülésorvosra jut? Illetve hogy ugyanezen orvosoknak még mennyi egyéb feladatuk van, a terhesgondozáson és szülések körüli -jobb esetben csak ügyeleti jellegű- tevékenységeken kívül? Hiszen mindezek mellé tegyük be a nőgyógyászati feladatokat, mezei rákszűrésektől (elvileg ugye 2-3 millió asszony évente!!!) kezdve a nőgyógyászati műtétekig! Gyanítom, hogy ha valahogy kiszámolható lenne, hogy a teljes ellátottsághoz adott orvosszám esetén egy-egy orvosnak egy-egy terhesség teljes lefolyása alatt hány órája jut rá, abból kijönne, hogy mondjuk a 9 hónap alatt egy-egy asszonyra összesen 20-30 percet fordíthat.... -plusz a szülés persze)


na, jó zagyva lettem, már nem is csak Liv-nek szól, de már nem írom át.

Ildi
pildi
 
 


Ildi!

Nem lett zagyva :D Én spec. értem, és teljesen egyetértek.
Vendég
 


Monácska!

Olvastam a szüléstörténetedet. Ennyi év után, hidd el, sok minden változott a kórházakban is, és már te magad is tudod, hogy mit szeretnél, és amiért lehet, állj ki bátran! Remélem, hogy nagyon szép -és amennyire lehet- háborítatlan lesz a szülésed! :)
Vendég
 


Pildi,
nagyon igaz amiket írsz, csak egy-két hozzáfűzés:
koraszülni otthon nem lehet (betöltött 37. hét után lehet csak otthon maradni, ebben nincs variálás).
Kórházi szülészetek anesztes ügyelet nélkül: hát akkor itt, ha sürgős csaszi kell, mit csinálnak? Nem hiszem, hogy ezek otthonszülés-specifikus problémák.
PIC-kérdés: ha kompetens, szabályzott szülésvezetés lesz otthon, azt el tudják donteni, hogy kell-e a babának intenzív ellátás (pl. 5 perces Apgar 7 alatt, vagy ilyesmi), és egyből Cernyt hívnak otthonra (mint ahogy ezt a médiában port felvert esetben is tették)

Csak a háttérkh adott sugarú körében lehet otthon szülni: elvileg ez limitál most is, x percnél távolabbi kh plusz kockázat, és nem sokan vállalják, ezért lett az Alma utca kialakítva ilyen szülőknek. De mostantól már ez nem fog működni :( vagy :) az ellenzőknek...

Boti 2005. okt. 12-én, Zsófi 2007. aug. 28-án született.
jad
 
 


Monácska!
Biztos hogy nagyon szép szülésed lesz! De addig is drukkolunk a jó orvos - kórház - szülésznő megtalálásához...
És amellett, hogy lélekben készülsz a kórházra, még addig a helyzet is változhat! (lesz születésház, ilyesmik)

Boti 2005. okt. 12-én, Zsófi 2007. aug. 28-án született.
jad
 
 


Jut eszembe:

Jad, írtad a múltkor, hogy nektek 4 nap PIC jutott -gondolom az elsővel. Ha nem titok, mi volt a gond? Csak hogy ezek után bele mertél vágni az otthon szülésbe?
Vendég
 


Ildi: értelek, és jókat írsz. De olyan hosszan válaszolnék, hogy nincs kedvem leírni... :wink: erről a témáról rengeteget lehetne beszélni, sajnos.
A non-stop készenléti team csak rosszul hangzik, valójában nem nagy kaland: még csak plusz orvos sem kell állandóan, annyi bőven elég, hogy ha OSZ indul a kh körzetében, akkor készüljenek fel arra, hogy esetleg lesz valami. Az esetek kábé 80% (mittudomén) -ban úgy sem lesz, és nagyon kicsi az esélye, hogy műtő kell, ráadásul sürgősen. Mindenesetre ha kell, akkor meg már bemosakodott a doki, mire ott az anya (nem is tudom, milyen komplikációval, mondjuk méh-atóniával, vagy beszakadt lepénnyel, tegyük fel).

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Liv, ez a készenlét tényleg nem egy nagy ügy, mert eddig is ellátták a hirtelen beeső otthonszült nőket akármilyen mesét is adtak elő, ez csak a legalizálás miatt lenne semmi egyébért, hogy ha valaki beesik, akkor ne legyen kénytelen azt mondani mondjuk 30 óra vajúdás után, hogy olyan gyorsan jött a gyerek, hogy alig bírtam beérni, hanem mondhassa azt, hogy otthon akartam szülni, de nem sikerült.

És nem is mellesdleg, az eddig mellette lévő bába nyugodtan bemehessen vele, előadhassa az előzmányeket stb. (De mást nem! A kórháznak más a protokollja mint az osz.-nek, onnantól kezdve már nem javasolhat semmit ezután sem.)

Üdv: eszterlánc
lánc lánc eszterlánc
 
 


De abban igaza van Ildinek, hogy korántsem az összes kórházban van neonatológus meg anesztes folyamatosan, ha pedig egy otthonszülő bemegy, akkor az már nem nagyon lesz sima ügy, mert ha az lenne, megoldanák otthon.
klara
 
 


Klara,
nemcsak ilyen vészhelyzetek vannak, mint amik mostanában a híradóba kerülnek. Nagyobbrészt olyankor van kórház, ha "erejét veszti a vajúdás", ilyenkor csak valami gyrosítás, oxi vagy burokrepesztés kell, és onnan kórházi protokoll szerinti szülés.

Boti 2005. okt. 12-én, Zsófi 2007. aug. 28-án született.
jad
 
 


Jad, elhiszem, de attól még tény marad, hogy a legtöbb kórházban nincs PIC meg NIC, sőt neonatológus sem. Vagyis a legtöbb körzetben marad a születésház. :)
klara
 
 


Ppanni: kisfiunk légzészavarral született, ami fél nap alatt elmúlt, egyes dokik szerint tüdőgyulladása volt, mások szerint csak megviselte a szülés. Nem volt nagyon vészes, 8/8 Apgar, de azért átvitték egy másik khba :( mert az Istvánban, ahol voltam, nincs gyerekosztály. A PICen meg talán azért tartották benn 4 napig hogy jó plédát mutasson a sok pici koraszülöttnek :D - mert infot azt nem sokat sikerült kicsikarni a sok neonatológusból.

Jamináról jutott eszembe, volt ott egy anyuka, akit Egomból hozott be a Cerny mentő, amikor én is odakerültem (a 2. napon, hálistennek átvettek). Ő 33. hétre szült, amikor megindult a szülése lehozta Egomból a Cerny mentő a SOTEIIre, szerintem nagon szerencsés volt, mert nem kellett rögötn az elején elszakadnia a babótól. (1800gos kisfia született.)
Én is nagyon szerencsés voltam, hogy átvettek, és háromóránként bejárhattam a PICre is szoptatni, utána meg 24h rooming-inben egyőtt voltunk, amíg ki nem engedtek.

Boti 2005. okt. 12-én, Zsófi 2007. aug. 28-án született.
jad
 
 

Vissza: Szülészetek, kórházak

Jegyzetfüzet: