Új privát üzeneted érkezett!

gyuri,
most megijesztettél. Tudok valahova mailt írni?
Köszi:
Solya
solya
 
 


Solya!
csmgy@axeleo.hu

bár a közvetlen kapcsolat valóban eredményesebb, de a személyesen van a hangsúly!
gyuri
dr.Csákány
 


Koszonom a valaszt, mar meg is van a "film" !
Dorki
Dorki
 

 
 

Kedves Csákány Dr!

Örömmel olvastam a májusi Kismama magazinban a kórház szülészetérõl ill. a gyermekágyas osztályon történt pozitiv változásokról:-)) Én 2001-ben szültem ott második gyermekemet,soroksári lévén. És nagyjából megvoltam elégedve az akkori körülményekkel.A tisztasággal és higiéniával voltak inkább kifogásaim. A személyzettel is elégedett voltam,kivéve egy-két csecsemõst. Persze én is hallottam rémhíreket a kórházról,de ezek nem bizonyultak reálisnak. Üdvözlettel:Erika
Névtelen
 


Örömmel olvastam a Kismama e havi számát, amiben a Jahn Ferenc Kórházat mutatják be. Kép

Saci
Névtelen
 


Mindenkinek üdvözletem.
Kicsit elfogom rontani a jó kedveket, nevet nem említek, csak annyit, hogy a kórházban dolgozó Dr. I.E.szülész-nõgyógyászról írnék.
A hugom 2003-05-16-án szült nála, benn voltam vele a szülésnél,17.38.-kor meglett a gyönyörû keresztlányom.
A kórház teljes személyzete a legmesszebb menõkig segített, a hugom nevében mindenkinek köszönet!!!!
Na, de az orvos!!!!
Úgy beszélt a hugommal,.....
Inkább idézem...
A lift elõtt aföldszinten elment a magzatvíz, a hugi felhivta mobilon a dokit, közbe jött egy fájás, meg sem bírt csórikám szólalni, ezt 3* sikerült eljátszani, mire a doki személyesen rámorgot,, hogy"hogy lehet ilyen balfasz módon telefonálni?"
Másik, 50.000.- ot kért a szülésért, ahol semmit sem csinált!Mindent a szülésznõk csináltak, a hugom kérdésénél, "doktorúr hogy nyomjak, szintén morgás volt a válasz, "majd a szülésznõ megmondja!"
Amikor meglett a baba tesóm kérdezte" Dr. egészséges szép,"
Válasz:" szép, nem szép, visszadugni nem tudjuk"
Szülés után a hugom mondta a dokinak, hogy úgy tudja kifizetni, hogy a fele pénzt most adja, a másik felét a segélynél, erre a kórházból távozás elõtt mejelent a doki civilben, hogy"hol a pénzem," mire a hugom, "legyen szíves várjon egy percet, szoptatok, a férjem kinn a folyosón, mindjárt szólok neki, csak befejezem, "
Válasz:"Mit képzel, nem érek én rá ilyenekre, még nekem kell futnom a pénzem után!"
és ott hagyta....
Hugi utána telefonált, válasz" Ha egyáltalán odaakarják adni a pénzt, tudják hol találnak" lerakta a telefont......
NO COMMENT.........
Névtelen
 


Én ezek után egy fillért nem adnék...
Névtelen
 


Sziasztok!

Nagyon sajnálom, hogy a húgodnak ilyen negativ élménye volt az orvossal kapcsolatban. Nem írtad, hogy magánrendelésre járt a tesód, vagy a TB kártyájára. Ha TB-re akkor semmmivel nem tartozik a dokinak, de ha magánrendelésre járt és fogadott doki volt, ott tény és való fizetni kell. Én annak idején pontosan ezért nem fogadtam orvost. Ugye lehet, hogy kedves, aranyos a rendelésen, de hogy milyen lesz a szülésen az lutri. Ha fogadott doki volt szegény tesódnak nem volt vele kapcsolatban rossz elõérzete? Ahogy leírtad úgy tûnik szegényt a doki, csak egy huszadrangú púpnak a hátán tekintette. Sajna sok függ attól szimpi vagy-e a dokinak, ha nem jobb ha vált az ember. Hogyan került a tesód hozzá? Ajánlotta valaki?
Nem írtad jelen volt-e a kispapa. Ha nekem ilyeneket szólt volna be a doki, mint a húgodnak a férjem úgy felrúgta volna, hogy máris kereshetett volna egy sebész kollégáját aki helyrehozza.
Testvérednek teljen sok öröme a babázásban, és váltson orvost mindenképpen.

Czipi
Névtelen
 


Szia!

Elöször is gratulálok a kersztlányodhoz:-)) Jó egészséget és sok anyatejecskét kivánok neki! Ez aztán tényleg felháborító,hogy mit meg nem enged magának egy orvos:-((
Én sem adnék neki egy fillért sem,inkább a szülésznõknek adnám oda azt a pénzt,mert õk legalább megdolgoztak érte.
Erika
Névtelen
 


Lányok, tudnátok Nekem segíteni?
A Dél-pestiben fogok szülni elõre láthatóan augusztusban. A házzassági anyakönyvi kivonatnak jó ha az eredetit visszük, vagy kell kérni egy hiteles másolatot? Majd minden forrásból mást mondanak. Volt aki azt mondta, hogy jó az eredeti, volt aki azt, hogy nem lehet egy hónapnál régebbi.

Elõre is köszönöm
Kisnyul
kisnyul
 
 


"Névtelen"
Kérlek kérj a nevembe bocsánatot Judittól.
Hidd el I.E. nem rossz ember, csak modortalan ....

Kisnyul!
Szégyellem, de nem tudom. Viszont kérdezd meg zrinyinétõl, õ a fõnõvér (2847610 - zrinyiné) de még jobb, ha eljöttök egy kedden a "tanfolyamra" ott mindent meg lehet kérdezni, és mindent meg lehet nézni.

üdv
dr. Csákány
 


Köszönöm mindenkinek a sok jó kívánságot!!!
Elõször vacilláltam rajta, hogy leírjam-e,de úgy érzem nem döntöttem rosszul.....
Ha nem haragszotok meg érte elsõsorban dr.Csákány M. György úrnak köszönöm a szavait, átadom, és látom, hogy megnézte ki volt a páciens, amiért szintén hálás vagyok.
Elhiszem önnek, hogy nem rossz ember, csak úgy gondolom, akkor sincs joga így beszélni a betegével.

Sajnos én ajánlottam neki az említett orvost, én is hozzá jártam, magánrendelésre, PCO syndrómával, kezelt, megmûtött, de a bizalmam odalett.

Mindamellett szeretném megegyszer hangsúlyozni, hogy ez alapján nem szabad megítélni a kórházt, mert a teljes személyzet, a portástól elkezdve az orvosokig, mindenki nagyon hozzáértõ, kedves és emberi volt!!!!
Gondolkoztam azon, hogyha én leszek terhes itt fogok szülni, csak nem biztos, hogy szívesen összefutnék a dokival.

Mindenkinek minden jót!!!!!!!
Névtelen
 


Sziasztok!
Segitsetek nekem, a barátnõm juliusban fog szülni a délpestiben. Lenne pár dolog amit szeretnénk tudni. Adnak-e a mamának háloinget, betétet? Az apronak pelust, babaruhát? Mi az amit érdemes vinnie? Én nem ismerem a helyi szokásokat, de örülnék, ha adnátok 1-2 okos tanácsot nekünk.Elöre is köszike!
Zsuzsi
Névtelen
 


Minden kedden van egy összejövetel, oktatás, tájékoztatás a "betegeink" részére. Ott mindent elmondunk, az összes helyi szokást, meg lehet nézni az osztályt, a szülõszobát, mindent. Szeretettel várjuk a barátnõt és s papát is.
tel: Zrinyiné Tel: 2847610.
dr.Csákány
 


Kedves Csákány doktor!
2002 szeptember 24-én született Nóra lányom császármetszéssel Hartmann doktor "vezénylete" alatt. Mostanában kezdett el a kistesó gondolata foglalkoztatni. A múlt hónapban semmiféle védekezést nem alkalmaztunk a férjemmel, de a kistesó nem jelentkezett. Tudom, hogy ez nem jelent semmit - még nem izgulok!! - de úgy hallottam, hogy császár után nehezebb teherbe esni. Igaz ez az állítás? Válaszát előre is köszönöm: M. Magdolna
Névtelen
 


Sziasztok! Jó napot doktor úr!

Házzassági anyakönyvi kivonat ügyben megkérdeztem Zrinyinét (nagyon segítőkész volt), szóval lehet az eredetit is vinni. Köszönöm mégegyszer a segítséget.

Más.
Lányok van itt anyuka a Havanna lakótelepről? Pozitív tapasztalatokat várnék gyerekorvosokról. Kit válasszak?

Előre is köszönöm.
Kisnyul
kisnyul
 
 


Sziasztok!

Szeretnék én is a délpestiben szülni, most vagyok az orvosválasztás előtt. A Tolnay doktorról sok jót hallottam, de semmit Dr. Csütörtöki Attiláról. Valaki tud róla valamit?

Előre is köszi
Zsófi
Zsófi
 


Szia Zsófi!

Csütörtöki Attila: Eddig 3x találkoztam vele. Szerintem kedves, vidám természetű doki. Nekem Csákány doktor a kezelő orvosom és őt helyettesítette, illetve UH-n is szokott rendelni. Úgy gondolom szakmailag is jó lehet, ha őt kérte fel helyettesítésreKépÉs ami ritka, hogy nagyon jó a memóriája. Engem azóta is megismer és tudja pl. hogy hányadik héten vagyok és terhességi cukrom vanKépUH-n pl. nem is kellet külön mondani neki. Teljesen meghatódtam tőleKép

Akit még ajánlhatok: Csákány doktor. Most már több forrásból hallottam hogy elég nagy szaktekintély. Engem pl. egy másik kórházból irányítottak konkrétan hozzá a cukrom miatt. Neki is van humora és ez is elég megnyugtató, valamint odafigyel és talán ez a legfontosabb.

Sajnos a többieket nem ismerem, nem is találkoztam más orvossal eddig még. Hétfőn Fekete Tamást fogom megismerni. Ha gondolod róla is leírom a tapasztalataimat, habár 1 találkozás után ez annyira nem lesz "mélyreható" ismerettség.

Remélem tudtam segíteni!
Üdv
Szisz
szisz
 
 


Szia Szisz!

Nagyon köszönöm az infot, már ezzel is segítettél. Én is találkoztam már vele egyszer az UH vizsgálaton és nagyon jó benyomásom volt róla.
Úgy érzem elég nehéz döntés kiválasztani a megfelelő orvost, aki nemcsak szakmailag jó, de a szülés perceiben is szívesen tudnám magam mellett.
Bármilyen további infonak nagyon örülnék.
Én most vagyok a 12. hétben és legkésőbb a 14 hétig szeretnék orvost választani.
Mégegyszer köszi!

Üdv
Zsófi
Zsófi
 


Kérdeztem már pár dolgot a kórházról, amire kaptam is választ Csákány doktortól, amit ezúton is köszönök. Lenne még egy további kérdésem: mennyire elterjedt a kórházban a normál szülés 1 (váratlanul szükségessé vált, és talán elkerülhető-is-lett-volna) császár után? Van esetleg olyan orvos, akinek ebben nagyobb tapasztalata van? Lányok, tudtok erről valamit? Esetleg Csákány doktor, ha még jár erre?
Tudom a kérdés furcsa, mivel ez az egész téma eléggé "le van szabályozva" (mikor lehet, kinek, javallatok ellenjavallatok stb), mégis, vannak kórházak, ahol -talán a tapsztalat vagy felszereltség hiányában- szinte lehetetlenné teszik a spontán szülésnek még csak a megpróbálását is (indikációt a császárra könnyű találni...), máshol megfelelő odafafigyelés mellett jóval több esélyt adnak. A dél-pesti vajon melyik kategoriához áll közelebb? Sajnos eléggé orvosfüggő is a dolog.... Van esetleg valakinek taopasztalata erről?
Mona
 


Szia ZSófi!

Én Csütörtöki doktornál szültem ezelőtt 2 évvel.
Csak jókat mondhatok róla.Mindig türelmes.A szülésnél is maximálisan elégedett voltam vele.
Jó szívvel ajánlom neked:-))

E.
Névtelen
 


Szia E!

Nagyon köszönöm a válszt, már döntöttem én is Őt választom (hétfőn voltam is nála).
A szülés normál vagy császár volt?
Volt valami komplikáció, vagy minden rendben ment?
Kérlek, ha van időd akkor írj.

Köszi
Zsófi
Zsófi
 


Mona!
császár után császár? Ez több dologtól függ.
Ha a császárnak olyan oka volt ami nem múlt el akkor nyilván 100%
Ha olyan oka volt ami nem ismétlődik akkor is sokkal gyakoribb, mert előzetes császármetszés egy ujabb császárt "társindikációja", azaz, ha valami még jön hozzá, ami önmagában nem lenne oka acsászárnak, akoor ketten már elegendő ok (általában)
Valóban részben orvos függő is, van aki "többet vállal" van, aki óvatosabb.
Ez azért indokolt, mert az előzetes császár után a szülés közben mgrepedhet a méh (ritka, de nagyon súlyos szövődmény) és ettől mindenki tart (orvos - beteg)
Tanácsom az, hogy beszéljd meg ezt kérdést jóelőre orvosoddal. Időt kell rá szánni!
üdv
dr. Csákány
Dr. Csákány M. György
 


Sziasztok!

Érdeklődni szeretnék azoktól, akik nemrég szültek a Délpestiben, hogy mi az, amit feltétlenül vinni kell a kórházba.
Adnak hálóinget a szüléshez? Vattát? Vagy lehet saját betétet használni (van ahol nem engedikKép )? Van mellszívó ha szükséges? Vagy abból is érdemes beszerezni sajátot?
Köszi előre is!
Szisz
szisz
 
 


Kedves Csákány doktor,
köszönöm válaszod. Természetesen tökéletesen véletlenszerű okokból volt császár, ezért is merülhet fel egyáltalán bennem a spontán szülés gondolata. A problémám az, hogy látom: vannak kórházak, ahol szinte az első apró jelre (pl pár nap túlhordás) rögtön császároznak, máshol nagyjából ugyanúgy kezelik a szülőnőt , mintha nem lett volna császárja, csak mondjuk nem kaphat oxitocint, esetleg EDA-t és figyelnek a hegszétválás tüneteire. Ugyanígy: vannak orvosok, akik vállaják a terhest, aztán az utolsó pillanatban minden különösebb ok nélkül meghátrálnak és mindent kitalálnak, hogy inkább műthessenek.(Vagy elhallgatják, hogy mi a valós oka döntésük megváltoztatásának, másra nem tudok gondolni, a nők legalábbis nem kapnak kielégítő magyarázatot, hogy miért kell mégis a műtét.)Tudom, hogy Jahn Ferencben minden eszköz rendelkezésre áll, hogy meg lehessen próbálni, viszonylag jól felszerelt a kórház. Kérdés, mennyire gyakori, mennyire van meg az orvosi tapasztalat. Ezekről hogy tudnék információt szerezni?
Nem nagyon ír itt senki erről, ezek szerint olyan az eset, mint a fehér holló..:-((? Mert akkor sajnos más kórházat kell keresnem, az előző szülésemnél már sajna kiderült, hogy mennyit számít a kórházi gyakorlat.
Mona
 


Szia Zsófi:-)

Azon kivül,hogy a 11. héten véreztem és befeküdtem a kórházba 1 hétre más komlikáció nem volt. A szülés normál volt komlplikáció mnetes.
Névtelen
 


Mona!
Néhány kérdésedre tudok válaszolni: Oxytocint és EDA-t kaphat az előzetes császár és nagyon figyelnek a hegszétválás tüneteire. Valamint mindent megbeszélünk a "szülőnővel" ellenére nem teszünk semmit.
Természetesen én is látom, hogy mivel az előzetes császár akár jó ürügy is lehet a kényelmes gondolkodásra, ezt sokan kihasználják. Ez orvos függő, ezért arra a kérdésre, hogy hogyan tudnál információt szerezni "ezekről a kérdésekről", csak annyit tudok tanácsolni, hogy kérdezz!
A különféle attitüdhöz annyit, hogy aki ugy áll hozzá mintha nem lett volna előzetes császár az felelőtlen. Az előzetes császár után világszerte 60% felett van az ismételt császár valószínüsége .... Ez nem véletlen.
Sziszi!
Minden kedden du. van egy un. betegoktató kurzus, amit az osztály dolgozói tartanak, ott minden ilyesmiről pontos felvilágosítást adnak. Kérdezze meg Fekete Tamást mikor van és mindig lehet oda menni és kérdezni.
Dr. Csákány M. György
 


Kedves Csákány doktor,
köszönöm a választ.
Látod, pl ez az oxytocin dolog is meglep, úgy tudtam (szülésztől!!), hogy az oxy az tilos, ha volt már egy császár, ennek ellenére én is hallottam esetekről, amikor adtak. Nem is értettem. Ezek szerint mégis lehet. Ez nekem jó hír...
Amit itt konkrétan kérdeztem, az az volt, hogy a kórház orvosainak mekkora gyakorlata van az ilyen szülések vezetésében, láttak e már ilyet (mert vannak kórházak, ahol a csodájára jár az orvosi kar annak, akinek sikerült véletlenül egy csaszi után spontán szülni), vagyis mennyire gyakori. Pl te a praxisodban sok ilyen esettel találkoztál már, és volt köztük olyan, amikor baj lett? De tényleg nem akarlak ezzel nyaggatni, majd az orvost aki mellett végül leteszem a voksom, "letapogatom" ilyen szempontból, bár azért a többi orvos gyakorlottsága sem mindegy.
Az "úgy áll hozzá, mintha nem lett volna előzetes császárt" úgy értettem, hogy nem kellene átesni a ló túloldalára, és minden ilyen terhesben csak a problémát látni és keresni az okot, hogy végre műthessünk. Ha van valami kis gebac, aminek a rizikója kisebb, mint az ismételt császáré pl, akkor jó lenne, ha ugyanolyan lehetőséget kapnánk mi is a spontán szülésre , mint bárki, nem pedig -esetleg perektől félve- annyira preventív császárt csinálni, hogy még az indikációt is úgy kell összekaparni. Nehéz megtalálni azt az orvost, aki partner abban, hogy próbáljuk meg a szülést, nem huhog a legkisebb jelre, hogy na ez mégsem fog menni, hanem tényleg megpróbálja, de elég óvatos és tapasztalt ahhoz, hogy tudja, meddig mehetünk el.
A 60 %-kal kapcsolatban: ebben gondolom benne van mindenki, az is, akinek fennállt vagy újra jelentkezett az előző szülésnél is meglévő probléma. Tudom, hogy kisebbek az esélyek persze, de azt szeretném, ha egyedi esetként mérlegelnének (nálam nem volt ilyen ok!), nem akarok stigmát a homlokomra, hogy volt már egy császárja, max lesz még egy. Aztán ha így is lesz valami és műtét, akkor ez van és kész.
Mona
 


Mona!
A "stigma" ott van, akár akarod, akár nem.
Amit konkrétan kérdeztél, arra szándékosan nem válaszoltam, nem akarok sem "dicsekedni" sem reklámot, nem lenne etikus (szerintem)
Ami engem illet, 31 éve vagyok a szakmában "már mindent láttam" (persze nem igaz) és talán csináltam is, sok sikerem volt és nyilván hibáztam is .... Ez adja a tapasztalatot.
Tényleg sok minden volt: szültem spontán három császár után is (véletlenül), és jó néhányt egy után is, volt ahol bizony szétment a heg, ebből -még- nem lett nagy baj, másból már inkább.
Minden eset egyedi, de nem lehet úgy dolgozni, hogy eleve úgy állunk hozzá egy esethet hogy egyedi. Sőt Általános szemlélettel kell hozzá álni minden esethez, és a lefolyás kapcsán lesz belőle egyedi. (remélem érthető)
Még valami (aminek nem fogsz örülni), már többször is írtam máshol is és ki is kaptam érte: Hiába próbálod letapogatni, csak szerencsével fogsz használható választ kapni, ugyanis, és ez a lényeg, a kolléga pontosan tudni fogja mit kell válaszolnia, a szakmát ugynis ő tudja és a kérdések ismerősek. A conclusio itt is mint máshol a "választás" nem választás, hanem lutri. Ez utóbbi arra a nem sok kollégára értendő, aki nem áll a szakma kellő szintjén, és ez bizony veszélyes, de TE nem tudod ezeket kiszűrni.
Sajnos.
És bocs, de ezt így is gondolom sőt "saját" betegeim nagy része ezt már tőlem és figyelmeztetésként, rólam is hallotta.... persze sokan viccnek vették.
dr.Csákány M.György
 


Ez egyenes válasz volt, köszönöm.
Egyébként szerintem ugyanarról beszélünk:
ha hagyják, hogy egyedileg folyjon le bármi, akkor én már elégedett leszek.
Mona
 


Kedves Judit!
Dr. I. E. nem olyan szörnyű, mint ahogy Te leírtad, sőt! Velem Ő volt a legrendesebb! 2003. júl. 4.-én szültem nála. Igaz hogy sajátos humora van, de aki hozzá jár 9 hónapig, annak van ideje megismerni, és ha nem tetszik a stílusa, akkor jogában áll más orvost választani. Hozzáteszem, hogy Te ajánlottad neki és te sem ismerted meg? Pedig Téged műtött is.
Az, hogy nem csinált semmit; annak örülni kellene, mivel ez azt jelenti, hogy nem volt komplikáció! /Pl.: Jobb lett volna, ha császározza a húgodat?/
Ancsa
Névtelen
 


Tisztelt Doktor Úr!
Sajnos, én semmi jót nem tudok írni a kórházi élményemről, sőt! Aki a legemberségesebb volt velem az 1 hét alatt az Dr. I. E.!
Annyit kell tudni a szülésről, hogy nagyon gyorsan és simán zajlott a 37. hétre született a fiam, 3750g-mal. Nem sírt fel csak miután kitisztították a száját. Az egész teste be volt vérezve, így a gyerekorvos elrohant vele. Még azt sem láttam, hogy van-e haja vagy nincs. Feküdtem a szülőágyon, és a férjemet faggattam, hogy néz ki a fiunk. Nagyon rossz érzés volt, hogy nem is láttam, meg sem foghattam, s mindemellett a gyerekorvos miután visszajött azzal "vádolt", hogy cukros vagyok, s mindezt rettentő rossz stílusban. Szülés után egy vászon lepedőt kaptam betét helyett, mondván, hogy 2 hete nincs a kórházban. A fiamat inkubátorba tették és a következő napokban különböző szörnyűségeket mondtak, hogy mi lehet a probléma: cukorbetegség, méhen belüli fertőzés, simán fertőzés, stb. Eközben én lent feküdtem 1 ágyas szobában, mert nem szerettem volna nézni, ahogy a többiek szoptatják és dajkálják a gyereküket. Senki sem foglalkozott velem, még azt sem mondták, hogy ott az a szokás, hogy ki kell menni étkezni, így az első nap nem is reggeliztem. Takarítónőt összesen 2-szer láttam a szobában és akkor is úgy mosott fel, hogy a doki a vizitnél majdnem elesett.
Az első nap többször is meglátogattam a fiamat, de a második napon az orvos rám ripakodott, hogy nem mehetek be, csak napi kétszer, akkor is az általuk meghatározott időpontban. Ezen kívül láthattam gyermekemet az erkélyről, az ablakon keresztül. Ha bementem hozzá - a kellő bemosakodás után - benyúlhattam az inkubátorba simogathattam, de volt úgy hogy szóltak fel ne ébresszem, mert utána nekik nehéz lesz elaltatni.
3. napon engem hazaengedtek /gátvédelemmel szültem/, a fiam ott maradt és még mindig nem tudtam mi a baja.
Ezalatt Dr.I.E. SZABADSÁGÁRÓL mindennap telefonált és érdeklődött felőlünk. Az ő tanácsára kerestem fel Seres doktornőt, aki végre értelmesen elmondta, hogy mi történt idáig: miszerint a gyereknek semmi baja, attól volt minden, hogy túl gyorsan született. Ekkor is megkérdeztem, mikor vehetik ki az inkubátorból, amire a válasz az volt, hogy csak fokozatosan, lassan lehet kivenni, s az még beletelik 2-3 napba. Az egyik újságban pedig azt olvastam, hogy egy anyukának, akinek inkubátorban volt gyermeke, szintén nem adták ki szoptatásra. Miután jogait hangoztatta, s ügyvéddel fenyegetőzött, odaadták a gyermekét, s 3 óránként megszoptathatta. Akkor most ki lehet venni az inkubátorból a csecsemőt, vagy sem?
Addig a tejről, fejésről senki egy árva szót sem szólt. Ha nincs a nővérem (most fél éves a gyermeke), aki segített a tej megindításában, akkor nem is tudtam volna szoptatni.
5. naptól járhattam be szoptatni, ahol sokszor úgy kellett kiérdemelni, hogy kezembe adják végre a fiamat, aki a legelső alkalommal 40 helyett 70 evett. Az első 4 napban teáztatták, más anya tejével táplálták - megkérdezésem nélkül - s senki nem szólt, hogy : "Anyuka minél hamarabb kezdjen el fejni, hogy a saját tejével tudjuk táplálni a csecsemőt!" egyáltalán fejésrős sem volt szó.
Szoptatáskor az ápolónő tőlem megkövetelte a sapka és a szájvédőt, míg ő rajta nem volt semmi.
A 7. napon végre hazaengedtek a déli szoptatás után. Míg a fiamat felöltöztették, addig a nővér kezembe adott 2 lapot, hogy írjam alá, és az egyiken írjam le, hogy mi a véleményem az ellátásról. Amit nagy serényen ki is töltöttem, mire észrevettem, hogy a másik lapon az állt, hogy megmutatták a fejést, a köldökkezelést, fürdetést, stb. Minden be volt már ikszelve. Hozzáteszem ezekből semmit, de semmit nem adtak át nekem. Nem vitatkoztam, szerettem volna minél hamarabb otthon lenni fiammal együtt. S persze tudtam, van otthon, aki tud ebben is segíteni.
Még valami: a gyereknek a nyelve, s szája belül fehér volt. Kérdeztem a kórházban, ez mitől van. A válasz rövid volt: a tejtől. A nővérem otthon hangoztatta, hogy az ő gyerekének soha nem volt ilyen fehér a szája belül. Mikor a gyermekorvossal beszéltem erről, kiderült, hogy szájpenésszel hoztuk haza a fiamat.
Bocsánat, hogy ilyen hosszúra sikeredett a levél, pedig még így se írtam le mindent.
A következő gyermekemet is Dr. I.E.-nél szülném, de a kórházba nem szívesen kerülnék. A fiam gyönyörű, nyugodt és 1 hónap alatt 1,5 kilót hízott.
Sajnálom, hogy ilyen negatív tapasztalatokról kellett beszámolnom.

Üdvözlettel: Ancsa
Névtelen
 


Kedves Ancsa!
Egyrészt örülök, hogy valaki "kintről" védte meg a kollégát, igy nyilván hitelesebb, mintha én tettem volna....
Panaszainak nagy része az újszülött osztályt érinti, átadom nekik "levelét", lehet még visszatérek rá, a dolog áttanulmányozása után.
Apropo! Mit akartak magával akáiratni, ami már ki volt töltve. Kérem, ha részletesebb tud irja meg.
akár személyesen is.
A rossz hírnek nem örülök, de tanulni abból lehet többet... sajnos.
kösz.
Dr.Csákány M. György
 


Kedves Doktor Úr!

A távozási lap végén található az ápolási teendők megmutatása részben (köldökkezelés, fejés, helyes mellrehelyezés). Itt ikszelték be, hogy megmutattak mindent, de amíg ott voltam szó sem esett fejésről.

Köszönöm válaszát: Ancsa
Névtelen
 


Kedves Ancsa!
Igéretemhez híven "levelét" átadtam az újszülött osztály vezetőjének. Válaszát alább közlöm.
Audiatur et altera pars. (Halgattassék meg a másik fél is)


Tisztelt Anyuka!
Csákány Főorvos Úr átadta gyermeke születésével kapcsolatos levelét, melyre az érintett
osztály vezetőjeként szeretnék reagálni abban a sorrendben, melyben az Ön levele íródott.

- az un. sima szülést követően gyermeke rossz állapotban született meg, spontán légvételek
nem indultak a kellő időben, bőre nem rózsásodott, izomzatának tartása rendkívül
gyenge volt. Az újszülött állapotát az Ön szülészorvosa által adott Apgar értékek is jelzik, melyek a jó állapotra jellemző 9-10-s érték helyett csak 5 és 7 értéket értek el.
Gyermekével a gyermekorvos nem azért ugymond rohant el, mert az egész teste be volt vérezve, hanem azért, mert oxygénhiányos állapota sürgős kezelést igényelt. Amint bizonyára Ön is tudja, minél hosszabb az oxygén hiányban töltött idő, annál nagyobb az idegrendszeri károsodás lehetősége.
- a különböző, idézem: szörnyűségek, a diagnózist illetően valós lehetőségek voltak, ugyanis a legkülönbözőbb eredetű kórképek az újszülöttkor különleges, a későbbi életkorokra már nem jellemző sajátságai miatt azonos tünetekkel járnak. A pontos diagnózis kizárólag a gyermek folyamatos megfigyelése, a beérkező laboratóriumi eredmények értékelése alapján állítható fel. Ez az oka annak, hogy a gyermekgyógyászaton belül külön tudománnyá vált az újszülött gyógyászat.
- az osztályon a látogatási időt korlátoznunk kell a gyermekek zavartalan ellátása
érdekében. Úgy gondolom, pedagógusként Ön sem örülne annak, hogy a szülők a tanítási óra alatt szeretnék Önnel, vagy gyermekükkel megbeszélni az aktuális problémákat. Mint minden
munkahelyen, az egészségügyben is szükséges a munkának megfelelő házirend, működési rend biztosítása. Felelősséggel állíthatom, hogy osztályunkon nem szokás a ráripakodás sem.
- az inkubátorban nem azért nem javasoljuk felébreszteni a gyermeket, mert azt követően
nekünk lesz nehéz elaltatni, hanem azért, mert a beteg gyermeknek nyugalomra van szüksége.
Különösen érvényes ez az olyan újszülöttekre, mint az Öné, akiknél az oxygénhiányos állapotot követő élettani történések miatt a minimális mozgatás elvét kell követni.
Úgy gondolom, hogy Ön jelenleg az egészséges csecsemő esetében sem örülne annak,
hogy alvó gyermekét családtagjai simogatással felébresszék.
- ez az oka annak is, hogy az inkubárorból csak akkor lehet szoptatásra kivenni az
újszülöttet, ha állapota ezt megengedi, tehát minden eset egyedi elbírálást igényel.
Az ügyvéddel való fenyegetőzést nem kommentálom.
- a szoptatást, fejést, köldökkezelést kivétel nélkül minden édesanyának megmutatják
részben a Gyermekágyas Osztályon, részben osztályunkon.
miután Ön rendszeresen szoptatott, nem nagyon világos számomra, mit jelent az a
mondata, melyben a kézbeadás kiérdemléséről írt!

Nagyon sajnálom, hogy Ön a sok kritika mellett egyetlen dolgot nem vett figyelembe,
nevezetesen azt, hogy beteg gyermekét meggyógyították.

Üdvözlettel: dr.Ármay Zsuzsanna
Dr.Csákány M.György
 


Kedves Doktornő!

Fordított sorrendben szeretnék reagálni az Ön válaszlevelére.
-Természetesen nagyon hálás vagyok azért, hogy a fiam - a mi megítélésünk alapján is - teljesen egészséges. Amennyiben ez a csodálatos érzés levelemből nem volt érezhető annak nem Ön az oka. Ezúton még egyszer köszönök szépen mindent.
-Ön nem kommentálja az ügyvédi fenyegetőzést így én sem. Az csak egy újságcikkben jelent meg és nem az én gondolataimban.
-Továbbra is állítom -az Ön tudomásával ellentétben- sem a fejést sem a köldökkezelést nem mutatták meg egyik osztályon sem, sőt nem is beszéltek róla. A szoptatásban nem igényeltünk segítséget. Rendszeres szoptatásra - egyáltalán szoptatásra- csak az 5. napon került sor.
-Egészségügyi és pedagógiai dolgozók munkaidejét, hivatástudatát az Ön által megjelölt módon összehasonlítani nem célravezető. (szerintem)
-A gyermek inkubátorba való elhelyezéséről és az ott tartózkodásáról köszönöm az Ön által leírt információkat, amennyiben ezt ott megkapom a szülés után, a megfelelő modorban, stílusban ez a -mindkettőnk számára kellemetlen- "párbeszéd" meg sem történne.
-Rossz stílus és modor alatt konkrétan a következőket értem (eredetileg ennyire mélyen nem szívesen mentem volna bele, de szeretném érezhetőbbé tenni rossz "élményeimet":
Pl.: Szülés után, amire emlékszem :Maga biztosan cukros! Ez diabétesz! Fejletlen genitáliák!
Ezek a szavak a jelenlévő szülők óriási örömét teljesen tönkre tette.
Másnap: Méhen kívüli fertőzés! Méhen belüli fertőzés! Ez a gyerek beteg!

Az őszinteség nagyon fontos az egészségügyben és a pedagógiában egyaránt megfelelő helyen, megfelelő időben, megfelelő modorban. Véleményem szerint az Ön által is lehetségesnek tartott diagnózisok közlése ráért volna.

A fiamnak rendellenes volt a légzése Önök meggyógyították, azóta remekül fejlődik. Elhiheti, hogy ezért tényleg nagyon hálás vagyok. Külön szeretném megköszönni Seres doktornő kedvességét.

Senki szakmai tudását nem vonom kétségbe, nekem személy szerint csak kedvességre és emberségre lett volna szükségem.
Mindenki nagyon boldog gyermeke születésekor, én akkor sírtam a legtöbbet.
Sajnálom, hogy ilyen tapasztalatokról tudok csak beszámolni.

Tisztelettel és köszönettel:
Névtelen
 


Kedves Ancsa, Doktornő!

Én, mint fiatal anyuka nagyon meg tudom érteni Ancsa problémáját, miszerint egy jó szó az orvosoktól, ápolóktól milyen sokat jelent.
Fiam, a születése után egy kicsit bekékült, amit az első pelenkázásakor vettem észre. El is vitték, s antibiotikumot kapott. Ebben, a számomra nehéz, AGGODALOMMAL TELI helyzetben, nagyon sokat számított a kórházban dolgozók kedvessége, segítőkészsége.
Ugyanakkor tanuja voltam, amikor egy kismamának a fia nem tudott szopni, nem talált rá a mellbimbóra, nem akarta bekapni. Anyukája kétségbeesetten próbálkozott egy tanácsadó segítségével, aki kedvesen, türelmesen segített, de nem sok sikerrel. Ekkor lépett oda egy ápolónő, aki vagy 10-szer elmondta, hogy: Én már megmondtam, hogy már rég szopnia kellene! Ez így nem lesz jó!
Láthatóan a kismamát borzasztóan megviselte ez a hozzáállás, s nem sokára sírva is fakadt.

Ha jól értelmezem hasonló a fenti probléma lényege.
(Hozzáteszem én nem ebben a kórházban szültem.)

Juli
Névtelen
 


Kedves Ancsa és kedves Juli!

Mint többgyermekes anya, fiaim születésénél én is átéltem az aggódás, kiszolgáltatottság hasonló fázisait; a szoptatás kapcsán velem is igen hasonlóan bántak, mint aminek Juli tanúja volt. Ráadásul ilyenkor az ember – érthetően – felfokozott érzelmi állapotban van, érzékenyebb is, mint máskor, és elvárja – bizonyos mértékig jogosan – hogy kivételezetten figyelmesen kezeljék.
Én – idestova 30 éve – a „másik oldalról” is látva a dolgokat, hadd osszam meg Önökkel néhány gondolatomat.
Az egészségügyi dolgozó – orvos és ápoló – nem szent, éppen olyan gyarló ember, mint amilyenek vagyunk valamennyien. Vagy hivatástudatból ment erre a pályára, vagy csak azért, mert valamiből meg kell élnie. Általában alulfizetett és túlhajszolt (az orvosok várható élettartama messze alatta van az átlagosnak, és ezen a pályán a nők várható élettartama alacsonyabb, mint férfi kollégáiké). Az ügyelet nálunk az egész napi munka után következik, és másnap ugyanolyan munkanapban folytatódik – egy hónapban tízszer, tizenkétszer. Csak hét végi ügyeletért jár pihenőnap, amit évek óta nem tudunk kivenni. Az orvos számára ilyen körülmények között a beteg bizony sokszor egy a sok közül, annak sok problémája unalomig ismétlődő, és az eü. dolgozók számára sok minden természetes és magától értetődő, ami a betegnek nem az. Nekik is vannak személyes problémáik, jó és rossz napjaik, mint bárki másnak, és a szakmai felkészültségén túl, nem egyformán alkalmasak emberekkel való foglalkozásra, mint ahogy pl. nem minden pedagógus stb. sem az.
Munkánk során nagyon sok – és nagyon sokféle! – embert kell gyógyítanunk, köztük sokszor igen korlátozott képességű (ez még a jobbik eset), de sokszor kezelhetetlen, végtelenül arrogáns, nagyképű embereket, és el kell viselnünk azt is, mikor belénk törlik a lábukat, de hát ez emberekkel foglalkozó szakmáknál többnyire így van.
Nem tudom, Ancsa, észrevette-e, hogy a szülésénél jelen lévő kollégám nem magyar anyanyelvű. Számára már a kapcsolattartás is nehéz, igazán árnyalt kommunikáció nemigen várható el tőle. A betegágynál, egy még meg nem ítélhető esetben az orvosnak is lehetnek kételyei (ha kicsit belegondolnak, még izgulhat is, bizonytalan is lehet, ez neki is stresszhelyzet!), sok lehetőség felmerülhet benne. Hogy ezeket kimondja-e? Nagyon fejlett pszichológiai érzéke kell legyen, hogy optimálisan döntsön. Az egyik beteg tapintatot kíván, a másik hasonló esetben feljelenti, mert nem kapott mindenre kiterjedő tájékoztatást.
Végül, tény az, hosszú idő gyakorlata, hogy a gyógyítók betegeiket a gyógyítás tárgyának, és nem érző indivídumnak tekintik. Ketteske, vegye szépen be ezeket a tablettákat, ne jajgasson ... Nálunk Magyarországon nemrég indult el az a folyamat (amiről azt hiszik, hogy Nyugaton régen bevett szokás, de tapasztalatból tudom, hogy ez nem igaz), melyben a betegben az érző, szenvedő embert látják, betegségét és a gyógyítás folyamatát elmagyarázzák, a gyógyításába őt is bevonják stb. Egy kicsit nézzék el nekünk, hogy ezt ma még csak tanuljuk – ki gyorsabban, ki lassabban (és ki sehogyan sem).

Üdvözlettel, kicsiknek és nagyoknak egyaránt jó egészséget kívánva

Dr. Ármay Zsuzsanna
Dr. Ármay Zsuzsanna
 


Tisztelt Doktornő!

Úgy gondolom a fent leírtak jellemzőek minden olyan szakmára, ahol emberekkel foglalkoznak. S lássuk be, a legtöbb ilyen szakmát nem fizetik meg jól. Talán az orvosoknál azért lenne az empátia fontosabb, hiszen a "kezükbe kerülő" emberek sokkal esendőbbek.

Katus
Névtelen
 


Katus!
Ha emlékeztesselek egy másik topik cimére: Ismersz olyan.... akit nem csak a pénztárcám érdekel...?
Az empátia nem megfizethető, az alapvető emberi tulajdonság, bár fiatal korban neveléssel talán fejleszthető, de ehhez empatikus környezet kell(ene). A kiválasztással vannak a bajok, és itt lesz igazad! Ugyanis, ha egy jól fizető szakma lenne pl. pedagógus pálya, (nem csak orvos, az még nem a legrossszabb) akkor lehetne válogatni. De sajnos akkor sem válogattak amikor 5x túljelentkezés volt, most alig kétszeres, pedig a pontszámok is csökkentek.... Szóval a dolgok okai messzebbre vezetnek.
Dr. Csákány M. György
 


Kedves Doktornő!

Én igaz már lassan 2 éve, hogy ebben a kórházban szültem és talán azóta sok minden változhatott, de a legmesszemenőkig hálás vagyok az újszülött osztály dolgozóinak, hogy mindenkor készségesen a segítségemre voltak. Első babás anyukaként szinte minden addig vélt anyai tudásom elszállt(leblokkoltam?) amikor ténylegesen a kezembe vehettem a kislányunkat, de az osztály dolgozói segítségével hamar megtanultam az anyai teendőket. A szoptatásnál nem "kellett" sok segítség, mivel a picilányunk tudta a dolgát, de a fejésben, babagondozásban nagyon sok segítséget kaptam és bármilyen (talán buta) kérdést feltehettem, mindig kedves választ kaptam.

Természetesen megértem Ancsa érzéseit is, hisz tudom nem könnyű, ha a gyermekünk egészségéért kell aggódnunk. Előfordul néha, hogy nem a legkedvesebb, legmegértőbb hozzáállást kapjuk a nehéz helyzetekben, de ahogy a Doktornő is írta
stressz helyzetben időnként nehéz bármit is mondani illetve megfelelően mondani.

Üdvözlettel:
Szilvi
sztigris
 
 


Kedves Doktor Úr!

Tulajdonképpen azért vettem a bátorságot a hozzászóláshoz, mert nem szeretem, ha valaki azzal "takarózik" (elnézést a kifejezésért), hogy kevés a fizetése, vagy a szakmáját nem fizetik meg jól.
Sok ilyen szakma van véleményem szerint, amit nem fizetnek megfelelően, s nem hiszem, hogy indok lenne bármilyen nem megfelelőségre, mulasztásra.

Számomra szimpatikusabb lett volna, ha a doktornő a válasznak olyan formáját választotta volna, mint a doktor úr. Hiszen fentebb olvastam a doktor úr válaszait, ami egyben megnyugtató, mindemellett a kollégáit is megvédi.
A doktornő írja, idézem: "a szoptatást, fejést, köldökkezelést kivétel nélkül minden édesanyának megmutatják
részben a Gyermekágyas Osztályon, részben osztályunkon.".
Nem hiszem, hogy az anyuka kitalálta, hogy nem mutatták meg neki.
Történetesen nekem is a szomszéd ágyon fekvő kismama mutatta meg a köldökkezelést. Ez nem azt jelenti, hogy a kórházban (ahol én szültem) nem mutatják meg senkinek, de nekem valamilyen oknál fogva nem sikerült. (később sem)
Összefoglalva: szimpatikusabb lett volna egy rövid "mea culpa".

Katus
Névtelen
 


Katus!
Akkor hadd folytassam. Nagyon megértem Ármay drnő gondolatmenetét. Az empátiát ui a beteg -> doktor irányban is kell(ene) működtetni. Ő ugyanis azt látta Ancsa levelében, hogy annak ellenére, hogy ők színvonalas munkát végeztek, és meggyógyítottak egy beteg gyereket, hálás gondolatok helyett támadásban részesültek. Nyilván senki sem hibátlan, lehet, egy beteg újszülött édesanyja túlérzékeny is, de lehet túlérzékeny a megbántott orvos is ....
Elképzehető, hogy Ancsa valahogy kimradt az oktatásól, tényleg, de ettől még áll az állítás, hogy mindenkit oktatnak, mint ezt a Te sztorid is mutatja a köldökellátással.
Összefoglalva: erős túlzásnak érzem, hogy Ármay drnőnek bocsánatot kellett volna kérnie.....
dr. Csákány M. György
 


Doktor Úr!
Meddőségi központban PCO-t diagnosztizáltak nálam és a vércukor-vizsgálat alapján megállapítható, hogy kialakult az inzulin-rezisztencia is (éhgyomri vércukor 6,4, terhelés után 2 órával 7,3). Azt kérdezném, hogy voltaképpen mi a különbség az Adimet tabletta és a Merckformin tabletta között(mit jelent, hogy az Adimet merckformin hatóanyagú, ugyanaz, mint a Merckformin tabletta)?
Szeretnék elkezdeni a sajnos elég jelentős súlyfeleslegem csökkentésére egy diétát (egyrészt a remélhetőleg hamar bekövetkező terhesség előtti fogyásra, másrészt az esetleges terhességi cukorbetegség megelőzésére) Az a kérdésem, hogy hol jutok hozzá a terhességi cukorbetegeknek előírt szigorú diétához (ami reményeim szerint nem "káros" a várt peteérésre), esetleg az interneten megtalálom-e valahol a leírását?
Válaszát előre is nagyon köszöni: Anna
Névtelen
 


Most lehet, hogy ki leszek moderálva a kérdésért.
Honnan lehet, megtudni, hogy Dr. Csütörtöki Attilának van-e magánrendelése, és ha igen akkor hol? Akár magánban is jöhetne.

Vagy egyszerűen csak bemegyek a kórházba, és azt mondom, hogy hozzá akarok járni. Egyáltalán bemehetek a Dél-Pestibe beutaló nélkül, ha körzetileg nem oda tartozom? (Dunaharaszti).
A választ előre is köszönöm: Márti
Névtelen
 


Én vagyok az előbbi Névtelen.
Szóval, hogy is küldenétek el magánban, ha névtelenül adtam fel. Leregisztráltam, mostmár
tényleg lehet nekem levelet írni.
tusi
 
 


Szia Márti!
Szerintem hívd fel a kórházat: 284 7610 a központi szám,kérd Csütöröki doktor urat és beszéld meg vele a részleteket:-)

E.
Névtelen
 


Köszi, köszi, azt fogom tenni.
Csak remélem nem hozom kínos helyzetbe, hogy a nővérek, vagy az orvosok előtt épp a magánrendelését magyarázza valakinek telefonon.
tusi
 
 


Anna!
Javaslom, hogy diéta ügyben keresd meg a Szabolcs u.korházban, a központi diabetes ambulancián Bánvölgyinét: Juditot. Világklasszis profi, és elköztelezett kiválóság, biztosan segít, hivatkozz rám.
Azonos hatóanyag ugyanazta a hatást jelenti.

üdv
dr.Csákány


Márti!
Ez a jó tanács. A kórházba bármikor bejöhetsz. A magánrendelés magyarázata egyáltalán nem kínos, sőt természetes. Nyugodtan hívhatod is.
Dr.Csákány M. György
 


2003. június 23-án született meg kisfiam a Jahn Ferenc Kórházban. Elmondhatom, hogy mind a terhességem során végzett vizsgálatok, mind a szülés és az azt követően ott töltött négy nap során maximálisan elégedett voltam a kórházi dolgozók munkájával. Külön köszönet orvosomnak, dr. Jávorkai Imrének, valamint Erzsikének, Ildikónak, Nórának, továbbá valamennyi gyermekágyas és csecsemős nővérnek.
Bencsikmk
 

Vissza: Szülészetek, kórházak

Jegyzetfüzet: