Új privát üzeneted érkezett!

Bár még Csütörtöki doktorhoz a munkám miatt, vagy mert amikor ráértem volna, éppen menstruáltam, nem jutottam el, de más osztályra van szerencsém Kép pár napja bejárni kezelésre, még ma is (szombaton) is menni kellett.

Annyira meglepetést okozott ez a kórház, hogy muszály leírnom. Az első szembe jövő orvos (nem is a sajátom), odajött, megkérdezte kit keresek, és útbaigazított mosolyogva. A nővérek keresztnevemen szólítanak, és EGY FILLÉRT SEM fogadnak el. Ma (szombaton), annyira rendes volt a nővér, hogy adni akartam neki, mivel szombaton nem túl kellemes engem pátyolgatnia, erre ő: ez a kötelesssége. Annyira szimpatikus volt maga az osztály hangulata, hogy szerintem a szülészeten sem lehet másképp. Márti
tusi
 
 


Nekem egészen más tapasztalatom volt a mai napon. Az orvosom beküldött UH-ra, hogy a már 2 hete is nagyon nagy babám pontos méretét megállapítsák így a szülés várható ideje előtt 2 nappal. Mivel hosszú évek és keserves megpróbáltatások után mesterségesen jött létre a terhesség, ezért duplán izgulunk miatta. Tény, hogy gyakorló gyógypedagógusként is százszámra szembesülök a különböző - többek között a szülés közben elszenvedett traumák következtében létrejött - értelmi fogyatékos gyerekek sorsával, emiatt talán kissé jobban aggódom az átlagnál. (Az vesse rám az első követ, aki nem így tenne.)
Szóval a mai napom: Mivel nagyon sokan vártunk ultrahangra, és biztosnak tűnt, hogy a ctg vizsgálat előtt nem kerülök sorra, ezért jeleztem az ápolónőnek, hogy a szomszéd szobai vizsgálat után még visszajövök. Mire visszaértem, 3/4 12-re, már egy lélek sem volt ott. Az ápolónők nagyon kedvesen keresték kolléganőjüket, aki nem került elő. Jött még két sorstársam, és türelmesen vártunk. Nemsokára megérkezett egy kedves orvos (a nevét nem írom le, mindenesetre nem az UH-ra beosztott, mint később kiderült), aki kettőnket behívott. Sajnos, mivel ekkora hassal már nem vagyok olyan fürge, csak második befutó voltam. A másik hölgy súlyos esetnek tűnt, ezért elvitte az orvos. Közben megérkezett a beosztott orvos egy családdal a másik ajtón. Bűbáj stílusban vizsgálgatta az ismerős babáját (ami ellen nincs is kifogásom, legfeljebb, hogy fél órán át tartott, kiegészítve a videokazetta összes eddigi felvételének elemzésével). Amikor végre sorra kerültem, az asszisztens jól lecseszett, hogy mit keresek a függöny mögött az öltözőben. Utána a doktorunk kb 10 másodpercig vizsgált, majd intett, hogy mehetek. Közben folyamatosan telefonált. Amikor megszakadt a vonal és rákérdeztem a gyerkőc méretére, csak annyit mondott: nagy. Kérdem én: Mit kellett volna tennem, hogy az orvos köszönjön, hozzám szóljon. Vettem volna ki a mobilt a kezéből? Sajnos pont a lényegre nem derült fény: mekkora a baba? (már két hete is négy kg volt). Egyénként korábban is furcsálltam, a ctg-k alkalmával: ha a vizsgálat alatt beviharzik egy orvos, és ott ül két félig levetkőzött nő egy szobában, vajon miért nem tud köszönni. Csak morogna valamit, nézne embernek, nem pedig levegőnek. Ezek nem kerülnek semmibe. Lehet, hogy ma akkor vizsgált volna meg rendesen engem is az illető, ha bankjegyet lobogtatva megyek be az uh-ra? Bevallom, eszembe sem jutott, hogy már itt is kellene.
Hogy miért írtam ezt a szörnyű hosszú hozzászólást? Mert mindezt végignézte a férjem is, aki legalább annyira felháborodott az egészen, mint én, de a felháborodásunkon túl óriási félelmet érzünk a szüléssel kapcsolatban. Félünk, hogy a kezelőorvosomat csak akkor értesítik, vagy akkor avatkoznak be komplikáció esetén amikor eszükbe jut, vagy kedvük lesz. Persze tudom, hogy nagyon sok nagyon jó és nagyon kedves orvos is dolgozik a kórházban, sajnos a műtéteim miatt volt szerencsém hozzájuk is. Emiatt kiszolgáltatott helyzet miatt csak reménykedünk, hogy ne pont egy ilyen fásult, ideges, mogorva ember legyen ügyeletben.

Bocsánatot kérek a hosszú hozzászólásért.

B.
Névtelen
 


Kedves Névtelen(B)!
Nagyon szeretném, ha nevesítené a történetet. Pont ez az a "dolog", amit nem szeretnék látni nálunk.
Lehet emilben (csmgy@axelero.hu) vagy akár személyesen is. (elég, ha a nevét és a "vizsgálat" idejét tudom.

dr.Csákány M. György
"a főnök"
dr. Csákány M. György
 

 
 

Kedves B!
Nagyon szeretném, ha nevesítené a történetet.
pl. csmgy@axelero.hu, esetleg személyesen, vszeg találkozunk.
ez olyan dolog, amit nem szeretnék látni.

"a főnök"
Dr. Csákány M. György
 


Kedves B!
Szeretném, ha nevesítenéd a történetet. Pont ez a dolog az amit nem szeretnék látni nálunk.
Lehet személyesen (összefuthatunk), levélben, vagy emilben is.
csmgy@axelero.hu
Dr. Csákány M. György
 


Kedves Ármay doktornő, Csákány doktor úr!

Tudtommal császármetszés után lehet rendesen hüvelyi úton szülni. Arról is van információm, hogy több orvos vállal elsőszülő nőnél farfekvéses szülést. Az a kérdésem, hogy mennyivel nagyobb a kockázata, nagyobb-e egyáltalán a kettőnek együtt, azaz császármetszés után farvekvéses magzat, olyan nőnél, aki még nem szült hüvelyi úton?
Köszönöm a segítséget,
Zsuzsó
zsuzso
 
 


Zsuzsó!
Előbb külön-külön.
Császármetszés után lehet simán szülni, akkor, ha a műtétnek olyan oka volt, ami nem maradandó. Pl. akinek nagyon szűk medence miatt csinálták az elsőt, annak mindíg fennáll majd az ok. Mint ezt már sok helyen leírtuk, a spontán szülésnek császármetszés után az a veszélye, hogy szétreped az előzetes műtét hege, mely életveszélyes szövődmény. Ezt elkerülni biztosan nem lehet, valamennyi esély mindíg marad ....
Farfekvéssel is lehet szülni. A faros szülés, a statisztika szerint 3x veszélyesebb mint a koponyavégű. Gondos, nagy tapasztalatot igénylő "betegválogatással" itt is csökkenthető a kockázat, de a magzati károsodás veszélye mindíg nagyobb marad, mint a császármetszés esetén. Tehát nem arról van szó, hogy valaki vállal, valaki nem.
Együtt nyilván sokkal nagyobb a kockázat. Én úgy gondolom, hogy ez már semmiképpen sem vállalható kockázat. Ugyanis az igazi kockázatot nem a szülész vállalja, hanem a család - egy károsott újszülöttet fog nevelni.
Persze ez az én véleményem. hallgasson meg másokat is.
Dr. Csákány M. György
 


Zsuzsó,
a Szülésről témában találsz egy olyan topikot , hogy. Szülési esélyek császármetszés után. Szerintem nézz be oda tájékozódni, sok mindent fogsz találni, szakirodalmi adatoktól, orvosi tanácsokig, szubjektív élménytől félretájékoztatásig széles a skála :-))
Moni
Moni
 


Köszönöm a segítségeket,
igen, a másik topikot ismerem. Nekem az előző farfekvés és rövid köldökzsinór miatt lett császár. Remélhetőleg most teljesen fölöslegesen aggódom és ez a baba lefelé fogja dugni a fejét, de azért elég rossz lenne még egyszer...
Azóta megtudtam, hogy a farfekvésnél kötelező oxitocint adni, császár után nem igazán illik... Ez tényleg elég összeegyeztethetetlen, de bizonyos körülmények fennállásánál, azért még ezt is meg lehet próbálni. Tény, hogy nem feltétlenül rédemes.
Zsuzsó
zsuzso
 
 


Zsuzsó!

A kérdésében szülész-orvos az igazán illetékes, Csákány doktor úr kimerítő választ adott. Altatás helyett gerinc-érzéstelenítés mellett végzett császár-metszés esetén nem marad ki a szülés élményének pozitív részéből, rögtön megláthatja a kisbabáját. Ahogy Csákány doktor úr is írta, nagyon meggondolandó, hogy érdemes-e kockázatot vállalni (és vajon milyen okból, ezt nem nagyon értem), amikor a kárvallott esetleg éppen a baba lehet, néha egész életére. Mindenképpen érdemes egy tapasztalt szülész orvosra hallgatni.

Sikeres világrahozatalt és egészséges babát kívánva

Dr. Ármay Zsuzsa
Dr. Ármay Zsuzsanna
 


Zsuzsó!
nem kötelező oxytocint adni, soha, de lehet, bármikor, ha az javítja a kilátásokat.
dr. Csákány M. György
 


Kedves Csákány doktor úr!

Bár még új vagyok a Babaneten, egy ismerősöm javasolta, hogy forduljak Önhöz a kérdéseimmel, mert itt korrekt és kimerítő válaszra számíthatok.

Ciklusom 25. napja óta pisiléskor égõ fájdalmat érzek, majd a pisilés végén a fájdalom felhúzódik az alhasamba néhány másodpercre. Volt némi pisiléstõl független alhasi fájdalmam is, de nem nagyon erõs, illetve ezen kívül a hüvelyem környékén érzek néha némi viszketést, valamint idõnként nagyon erõs hasogatást éreztem a bal oldalon a derekamban. A 28. napon belázasodtam (37,7C), paracetamol tartalmú lázcsillapítóval sikerült lejjebb vinni. Még aznap elmentem a nőgyógyászomhoz, de elõtte –hogy esetleg ettõl függõen tudjon gyógyszerrõl dönteni-, csináltam egy terhességi tesztet, ami halvány csíkot jelzett. Szintén még aznap (még az orvosi vizsgálat elõtt) egy csepp barna pötty jelent meg a betétemen, azóta több nem jött (mindez a 28. napon volt).
Az orvosom a panaszaimat veseproblémának tudta be, de a terhesség gyanúja miatt nem adott antibiotikumot, hanem napi 500 mg Magnesiumot, valamint legalább napi 3 liter folyadékot javasolt. Azt mondta, hogy a vírus, ami mindezeket okozza, valószínûleg nem tesz jót a magzatnak sem, várjak egy hetet, hogy megjön-e a menstruációm, utána ha még mindig pozitívat jelez a teszt, elküld ultrahangra.

A panaszaim sajos a mai napig (31.nap) nem teljesen szűntek meg, és bár a bal oldali vesefájdalom elmúlt, most a jobb oldalamon vannak erős nyillalások a vesém tájékán. Sajnos lázam is van továbbra is, Rubophen-nel próbálom 37,5 alatt tartani.

Ön szerint ha ilyen körülmények között megmarad a baba, milyen rendellenességei lehetnek? Mi ezeknek a valószínûsége? Tudok-e most tenni valamit a fentieken kívül, hogy ezeknek a valószínûségét csökkentsem?

Ön mit javasolna egy ilyen esetben: kellene-e antibiotikumot szednem, urulógushoz mennem? Szedhetem-e továbbra is a Rubophent (napi 2-szer 500mg volt eddig a legtöbb, amit bevettem), vagy ezzel csak jobban ártok a magzatnak, mint használok?

Előre is nagyon szépen köszönöm!
Annamária
Névtelen
 


Szia Annamária!

Ugyan Csákány Dr. szólitottad meg kérdéseddel,de azért elmondom saját tapasztalatomat a hólyaghuruttal és vesemedence-gyulladással kapcsolatban. Kb. 7 hetes terhes voltam a fiammal amikor elöször égő érzés és fájdalom társult a pisiléshez a háziorvosom miután mondtam neki hogy valószínűleg terhes vagyok,antibiotikumot írt( a nevére sajnos nem emlékszem).Majd elmentem a nőgyógyászhoz aki megállapitota a terhességet és elküldött mindenféle rutinvizsgálatra. De addigra már fájt a vesém jobb oldalon és nagyon magas lázam volt 39C feletti. A vizeletemben 4 + gyulladást találtak. Az urológus írt fel Piassan kapszulát és a lázra Algopyrint szedtem. Pár nap allatt helyre jöttem és azóta sincs gondom a vesémmel. A kisfiam egészségesen született.

E.
Névtelen
 


Kedves Csákány Doktor úr!

Elnézést, hogy ide írok de úgy vettem észre itt gyakran megfordul.
Azt szeretném kérdezni, hogy természetes szülés alatt ha az orvos kézzel tágít az maradandó sérülést okozhat v. úgyanolyan mintha magától tágulna? Jelenleg nincs panaszom. Pszihésen lehet, hogy még nem jutottam túl rajta. (5 hónapja szültem) A házasélet miatt kérdezem. Végül is ez nem egy természetes beavatkozás. Szerintem az orvosom vajúdás alatt többször kézzel tágított. Biztosra nem tudom csak nagyon fájt amikor megvizsgált és akkor én nem kérdeztem meg konkrétan mit csinál. Második szülésem volt. AZ elsőnél nem volt ilyen mert mire bementem a kórházba 4 ujjnyira voltam tágulva és eltűnt a méhszáj.
Előre is köszönöm a válaszát.

Tina
tkriszta
 
 


Szia E.!

Köszönöm szépen, jó hír számomra, hogy ezek szerint megúszhatók a komplikációk ilyen esetben!
Gratulálok a kisfiadhoz! :-)

szia
Annamária
Névtelen
 


Köszönöm szépen Annamária:-)
És én is kivánok neked a továbbiakban probléma mentes terhességet ,könnyű szülést és egészséges babát:-))
E.
Névtelen
 


Annamaria!
Elnézést, de néha napokig nem jutok a gépemhez.
Elmondásod szerint koraterhességben hólyaghurutod (fertőzésed) van, melyet a kolléga vírusos eredetűnek gondol. Lehet, hogy így van, de ezt bizonyítani kell, ennek módszere a vizelet tenyésztése, és ha mégse virus (ritkán virus), akkor un. célzott antibiotikus kezelést KELL végezni, olyan antibiotikummal, ami a bacit elöli, és a terhességre sem ártalmas.

Tina!
Kérdésedre már, másnak, válaszoltam részletesen, talán elől is megtalálod (vitatott beavatkozások címen), de itt röviden: az ujjal tágítás célja, a szülés gyorsítása, bizony néha okoz méhszájsérülést, de a szülés maga is, nem lehet tudni mi gyakrabban. A lényeg, hogy ezt a szülés után azonnal el kell látni, és akkor később nem okoz bajt....
dr. Csákány M. György
 


Köszönöm, doktor úr.

Tina
tkriszta
 
 


Köszönöm én is a választ. Az orvosom nem adott antibiotikumot, de a panaszaim többnyire megszűntek, remélem, minden rendben lesz a babával.
Köszönöm,
Annamária
Névtelen
 


Tisztelt Tanár Úr!
Második gyermekemet az Ön osztályán fogom megszülni 2004.júniusában, és nagyon sokat gondolkodom az EDA lehetőségén.Olvastam egy interjúban, hogy még a sétálós változatra is van mód, s ha jól értettem, éjjel-nappal van bent altatóorvos.
Szeretném megkérdezni, mennyire "orvosfüggő" az EDA, van-e olyan kollégája, akiről biztosan tudja, hogy "utálja"? Tolnay doktorhoz járok, de vele a szülés körülményeiről még egyáltalán nem beszéltem, hiszen annyira messze van még a terminusom. És tényleg mindig, bármikor elérhető ez az érzéstelenítő mód?
Az ön praxisában volt már olyan, hogy valakinek nem tudták bekötni? Úgy értem, biztosan fájdalmas beavatkozás, és esetleg nem sikerült kivitelezni? És a komolyabb szövődmény mennyire gyakori ennél a beavatkozásnál?
Arról is olvastam szüléstörténetekben, hogy nem volt hatása a bekötött EDA-nak valami miatt, ez gyakran előfordul?
Persze, idővel megbeszélem orvosommal is, de nagyon kíváncsi lennék az ön véleményére.
Első szülésemnél kaptam méhszájtágító-zselét, ezt nem lehet kérni majd most is? Akkor nagyon sokat segített az orvosom szerint, és rettentően félek, hogy enélkül nagyon lassú lesz a vajúdásom - ezért is gondolok rengeteget az EDA-ra.
Köszönettel
Bori
drbusborbala
Budapest, XX.
 
 


Kedves Bori!
Az EDA valóban mindenki számára elérhető, ha szakmai ok nem zárja ki, azaz éjjel-nappal (ha megnézi a dátumot, amikor írom épen ezt csinálja egy aneszteziologus kolléga).
Éppugy "függő" mint minden más beavatkozás, van akinek nagyobb, másnak kisebb gyakorlata van, a hibák ezzel függenek össze, pl. az is ilyen, ha nem hat....
Minden beavatkozásnak lehet szövődménye, de az EDA-nak igen ritka, én a közel 30 év alatt súlyos, maradandó szövődményről nem tudok. A kivitelezése pedig nem fájdalmas (különösen).
A vajudást, a hírekkel ellentétben nem röviditi meg, sőt néha előnyös. Melegen ajánlom.
Még többet tudhat meg ha elolvassa a többi topikot van ami ezzel foglakozik.
dr. Csákány M. György
 


Tisztelt Tanár Úr!
Létezik ez vagy álmodom?? Egy orvos, akit érdekel, hogy mi zajlik az osztályán és közvetít problémás esetek tisztázásában?? És van arra ideje, hogy holmi kismama topikokban válaszokat adjon.(Feltételezem, nincs évi 400 szülése!)Elismerésem.
Egy kérdés: mi számít az egyetemi tankönyvek szerint manapság túlhordásnak 2nap vagy 14 nap?). Szülésmegindításnak számít-e, ha az orvos terminus után néhány nappal "benyúl" , hogy a magzatburkot a méhfalról leválassza? Mennyire elterjedt gyakorlat ez és lehet-e problémamentes terhesség esetén indokolt?
Mávos
 


Mávos!
Sajnos (?) nincs 400 szülésem....
Tulhordás: egy olyan diagnozis, amit csak a szülés után, az újszülött vizsgálatával, jelegzetes jelek alapján lehet biztosan megállapítani.
Szülésindukciónak akkor van helye, ha a magzat valamilyen okból veszélyben van. Ez UH-val, CTG-vel (NST, non stress test) v. amnioscopiával fedezhető fel. Esetleg a terminuson túl, de akár előtte is.
Módszerei változatosak, de a hatásos módszerek: gyógyszeres, burokrepesztés.
Problémamentes terhesség esetén a terminus után az anya kérésére meg lehet indítani a szülést, ha a méhszáj érett, azaz fennáll annak a lehetősége, hogy simán, gyorsan, csaknem olyan simán és gyorsan, mint spontán szülés esetén, a szülés lezajlik. Ezt nem szülésinditásnak, hanem programozásnak nevezzük.

De miért kérdezi ezeket egy MÁVOS?
dr. Csákány M. György
 


Csákány doktor,
bocsánat, hogy ide is idepofátlankodok, a máv topikban kérdeztem, hogy a diaph.-hoz lehet-e zselét, vagy krémet kapni itthon, mert már nagyon kevés van, és olyan jó lenne, ha nem kéne behozatni.
Válaszát előre is nagyon köszönöm,
szilvi
h_szilvi
 
 


Tisztelt Tanár Úr!
Azért kérdezi, mert nem hagyja nyugodni a dolog. Konkrétabban, mi vihet rá egy orvost, hogy UH, CTG, stb. és bármilyen panasz nélkül, tehát "alapértelmezésben" a terminus után néhány nappal (2), a burokleválasztás kissé fájdalmasnak mondott eszközéhez nyúljon? Javasolja/ta ezt valaha bármilyen egyetemi tankönyv?
Ha ezt megtudhatnám, egy rejtéllyel kevesebb maradna az életemben.
Köszönettel.
Mávos
 


Szilvi!
Sajnos csak a Pharmatex készitményeit lehet itthon kapni, ebből a zselét és a kúpot is tudom a diaph.n belül javasolni.

Mávos!
A burokleválasztás csak ritkán hatásos szülésindítási eszköz, csak "nagyon érett" esetben "jó". Hogy mi vihet erre egy orvost? Szeretné, ha szülés megindulna (?)
Dr. Csákány M. György
 


Doktor Úr,

köszönöm szépen a választ.
Sajnos próbáltuk a krémet meg a szivacsot, nagyon égetett és véreztem az utóbbitól. Kép

Marad a futár.
Még egyszer köszönöm. Kép
szilvi
h_szilvi
 
 


Tisztelt Doktor Úr!

A kórházukban szültem három évvel ezelőtt. Normál szülés után egy ritka szövődmény, symphisiolisis alakult ki. Szülés után egy-két nappal már nem tudtam lábra állni, de ez két hónapig tartó folyamatos, összekötözött állapotban történő fekvés után szépen helyreállt, mára már semmi nyoma sincs.
A kérdésem a következő: ez mennyiben befolyásolja egy esetleges következő terhesség lefolyását, ki lehet-e valamivel védeni, ill. a császármetszés segíthet-e?

Köszönettel,
Cicamama
Cicamama
 


Tisztelt Tanár Úr!
Köszönöm a választ. Most aztán végképp nem értem: ha meg érett terhességnél hatásos, és nincs komplikáció és az anyának sem sürgős, akkor tényleg minek, azon kívül, hogy fájdalmat lehet vele okozni. Még csak annyit, a Tanár Úr osztályán vajon élnek ezzel a módszerrel?
További jó munkát!
Mávos
 


cicamama!
Ismétlődhet, de kivédeni nem lehet, mert ez az Ön izületeinek a tulajdonságából fakad (lazák).
Tényleg nagyon ritka.
Gyógyitható műtéttel is, akkor nem kell feküdni.

Mávos!
Remélem csak indokolt esetben.
Dr. Csákány M. György
 


Tisztelt Dr. Csákány M. György!

Nagyon örülök, hogy ennyire foglalkoztatja az, ami a Kórházban történik. Én is az Önök kórházát választottam, és Mikó doktort. Még csak kétszer voltam Önöknél, de elsőre is jók a benyomásaim. A kérdésem a következő: július végére várom a babát, és tudjuk mindannyian, hogy a nyár közepe, amikor mindenki szabadságon van, és nyaral. Ez ami aggaszt endem. Ha fogadott orvosom van, akkor Ő köteles a szülésnél ott lenni, még akkor is, ha szabadságon van? Még nem nagyon ismerem Mikó doktort, és az időpont is messze van, így még nem beszéltem vele erről a dologról.

Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel: Tunnerné
Ramcsi
 


Kedves Ramcsi,
bocs hogy én válaszolok, de épp benéztem.
Szerintem tisztázd mielőbb az orvosoddal, hogy abban az időben szabin lesz-e, vagy tud vállani. Ilyen egyszerű. Általában a szülészek tudják előre, hogy mikor mennek szabadságra.
moncaberta
 


Kedves Ramcsi,
bocs, hogy én válaszolok, de épp benéztem.
Szerintem tisztázd mielőbb az orvosoddal, hogy abban az időben szabin lesz-e. A szülészek általában tudják előre, hogy mikor mennek szabira, éppen a tervezhetőség miatt.
moni
 


bocs, bocs, ez kétszer ment el. ritkán járok erre, és nem szoktam meg még ezt az új rendszert
moni
 


bocs, bocs, ez kétszer ment el. ritkán járok erre, és nem szoktam meg még ezt az új rendszert
moni
 


Ramcsi!
Moninak igaza van, igaza van, (bocs a viccért)
Mindazonáltal természetesen nem kötelező szüléshez bejönni szabadsága alatt, de válallhatja. Persze mondjuk az Adriáról?
Saját gyakorlatomban, azt szoktam válallni, hogy amennyiben valamely ok miatt (ez nem csak szabadság lehet!) nem tudok ott lenni a szülésnél, megbízható helyettest állítok. Aki bennem megbízik, az azt is jelenti, hogy én ezt helyesen meg tudom ítélni, tehát a helyettesben is lehet bízni. Esetleg, ha kéri be is mutatom őket egymásnak.
Egyébként télen-nyáron szeretettel várjuk.
Dr. Csákány M. György
 


MÁvos!

nálam is burokleválasztást végzett az orvosom (valóban nagyon fájdalmas) a terminus után szintén 2 nappal. És mondta is, hogy ettől csak beindulHAT a szülés 12-48 órán belül, de ez egyáltalán nem biztos. Nálam szerencsére beindult kb. 20 órán belül.
érdekelne, hogy ki volt az orvosod, esetleg leírnád nekem e-mailben?

Andi (szintén Mávos)
psandi
 
 


Kedves Csákány dr.A koraszülött osztály még mindig olyan elzárt rész? (anyák számára)
Névtelen
 


Egyáltalán nem, sőt anyakórterem is van a hosszabb tartózkodásra
dr. Csákány M. György
 


Kedves Doktor Úr!

Azt szeretném kérdezni Öntől, hogy a kórházban lehetőség van-e a köldökzsinórvér levételre. Ha nem, akkor teljesen lehetetlen?

Köszönöm

Zsorka
Névtelen
 


Tisztelt Doktor Úr!

Előző két gyermekemet vidéken spontán szültem,
4,2 és 3,8 kilóval. Nemrég költöztünk fel
Budapestre, a 18.ker-be.
Az Ön kórháza van talán legközelebb, jelenleg
Molnár Imre doktor úrhoz járok a kerületi
terhesrendelésre. Mivel 2004 májusában fogok
szülni, sürgető az orvosválasztás.
Arra kérem, hogy javasoljon olyan orvost, akihez
a fentiek ismeretében Ön is befeküdne.
Válaszát a közvetlen email címemre is megköszönöm.
mokuska
 


Hogy lehet egy orvost arra kérni,hogy jav.egy orvost a saját munkahelyén??!! Szerintem Csákány dr. remek szakember.Én őt javaslom.
Névtelen
 


Ja!Szülésznőnek pedig Békésiné Schneider Erzsébetet ajánlom.Tudod Mókuska (ha nem sértelek meg a tegezéssel)nem csak az orvos kiléte lényeges,de megnyugtató,ha a szülésznő sem idegen számodra.Bár két csemete után ezt már nem kell mondanom.Bocs,hogy fogadatlan prókátor voltam! Gratulálok a babához!
Névtelen
 


Zsorka!
Van, de jóval előtte meg kellene beszélni a kollégával, aki ott lesz.

Mókuska és Névtelen!
Miért ne lehetne ilyet kérdezni.
Harmadik gyerek kiesik. A szülésznő pedig ott lesz....
Szeretettel várjuk.
Dr. Csákány M. György
 


Kedves Doktor Úr!
Nem tudom mennyire ér rá ilyesmi kérdésekre válaszolni, de fentebb láttam, hogy már megtette, ezért kérdeznék én is egy szülés alatti beavatkozással kapcsolatban. Az érdekelne, hogy a kézzel tágítás a vajúdás alatt Ön szerint (vagy a hivatalos szakmai álláspont szerint) mikor indokolt. Ne gondolja, hogy provokálom, tudom ez a téma mostanában fel lett kissé kapva, bizonyos szervezetek agitáltak, hogy szüntessék be , ne engedjük stb. Nekem volt szerencsém élvezni a dolgot az első gyerekem szülésekor (aki a végén ráadásul császárral született), többször is, de nem gondoltam, hogy az orvosom ezt csak úgy passzióból csinálja. Láthatólag neki is nehezére esett. Komplikált szülés volt, nyilván szükségesnek ítélte (más kérdés, hogy ez az , ami szerintem kb a maradék lelkierejét is kiszedi egy nőnek, úgyhogy mire szülni kell, már rosszul van a gondolatra is..) Szóval szívesen elkerülném, de érdekelne, hogy mi az álláspont, mikor lehet ez mégis hasznos. Esetleg lehet kérni a kezelőorvostól, hogy ezt ne, vagy tökmindegy, ha kell -és csak akkor-úgyis csinálni fogja? Vannak esetek , amikor kell? Egyébként Önöknél fogok szülni júliusban, érdekel esetleg -ha van ilyen- a kórház megszokott gyakorlata is a kérdésben.
Válaszát előre is köszönöm.
M
Moni
 


Moni!
Erre a kérdésre mát többször is válaszoltam, most röviden. (talán másik topikban vagy a főlapon lesz)
Ez egy a tágulást elősegítő módszer lehet, nem feltétlenül szükséges, természetesen kérheti, hogy ne tegyék. Kétségtelenül fájdalmas, de ha megrövidíti a szülés idejét, akkor végül is akár fájdalomcsillapításként is felfogható. Nem teljesen veszélytelen, a méhszáj berepedését okozhatja. Akkor hasznos, ha a szülést valóban "gyorsítja". Szerintem a kórháznak ilyen gyakorlata nincs, legfeljebb a doktornak.
Dr. Csákány M. György
 


Köszönöm válaszát. Egy tapasztalat birtokában azt gondolom, inkább vajúdok még tíz órát.. Lehet, hogy nálam kicsit túlzásba vitték, vagy érzékenyebb vagyok, de azzal együtt, hogy másfél órás tolófájások után lett műtét, és elég intenzív volt a vajúdásom is (kb 4,5 óra alatt 1 ujjnyiról 4-re), valamint a császár után is voltak elég komoly fejfájásos problémáim, az egészből leginkább ez maradt meg egyedül, mint borzasztó élmény és emiatt meglehetősen rettegek a következő kisérlettől..Ez a fájdalomcsillapítás-dolog nálam sajnos nem jött be:-)) Viszont nagyon szeretnék normál úton szülni, ha ez lenne az ára, talán belemennék, de jobb ha elkerülhetem, Majd beszélek az orvosommal.
Moni
 


Móni! Meg tudlak érteni! Nekem is volt részem a kézzel való méhszájtágításban.Nem sok kegyetlenebb fájdalommal járó dolog történt velem.Nem volt akut a dolog és én sem voltam turelmetlen. Egyszerüen így látta jónak az ügyeletes orvos./lehet,hogy nem akart éjsz./ Engem nem tájékozt.hogy mit csinál,de nem volt nehéz rájönni.Amikor szóvá tettem,azt a választ kaptam,hogy örüljek neki,így hamarabb fogok szülni.Hát nem örültem.De a második szülésem egész másképpen zajlott. Neked is könnyebb lesz majd meglátod.Miért lett császár a vége? Nagy volt a baba,v. rátek. a köldökzs.?
Gosti
 


Apás szülés

Szeretném felhívni minden család a figyelmét arra, hogy az apa jelenléte szülésnél nagyon jótékony hatású az anyára. (mindenkinél)

-> biztonságérzetet nyújt
-> lelkileg megkönnyíti a szülést
-> csodálatos élményt ad az egész családnak

Nálunk annyira jól bejött, hogy

-> "megúsztuk" a gátmetszést + repedést + varrást
-> bár fájásokkal, de fájdalommentesen "szültünk"
-> szülés után 1 órával már együtt sétáltunk a kertben

Mindezt az elsö kisbabánál.

Ha valakit érdekel, részletesebben is leírhatom a történteket.

Bár Németországban szültünk, de a Dél-Pesti kórházba jártunk terhesgondozásra. Eddig csak nagyon jó tapasztalatokat szereztünk az orvosokkal kapcsolatban. Akikkel találkoztunk, mindegyikben megbízunk.

Itt Németországban különben tanfolyamon tanítják a fájdalommentes természetes szülést a kismamák ÉS az apák számára. Ez ugyanis csak együtt az apával müködik.
Vezér Nóra férje
 


Nálunk is papás szülés volt. Szerintem is fontos,hogy a papa is ott legyen ezekben a sorsdöntő órákban és percekben.Mind a kettőnk számára fontos volt. Nem bántuk meg.Az elsőnél végig velem volt,pótolhatatlan volt a nehezebb pillanatokban(lsd.méhsz.tág.)A másodiknál már hárman voltunk.A kislányom is ott volt.Szerettük volna,ha részese lesz ő is annak a fantasztikus élménynek,hogy megszületik a kistestvére. Korának megf.felkészítést kapott(9éves)de volt egy bizonyos idő,amikor azt mondta,hogy mégsem.Megbeszéltük a férjemmel,hogy hazaviszi.Természetesen mire visszaért megszültem.
Ez a mi papás szülésünk története.Ja! Mikor hazaszaladt,magával vitte a fényképezőgépet és a kamerát is.
Gosti
 

Vissza: Szülészetek, kórházak

Jegyzetfüzet: