Új privát üzeneted érkezett!

Az otthon szültünk topic vitamentesítésére indított vitafórum.
Érvek és ellenérvek.
Vajon biztonságos-e az otthonszülés?

Zsu

Zsuzska/2oo4.o1.o8. Petike/2oo5.11.o5. Panka/2oo8.o1.1o.
tothzsu
 
 


Nem vagyok orvos. De 100 probléma lehet a szülés körül. Ha nem így lenne, akkor az orvosok is inkább az otthon szülést ajánlanák.

Nem hiszem, hogy minden orvos csak a pénzre hajt. Pénzt sokkal kisebb munkával is lehet szerezni. Igaz, hogy kórházban is halnak meg babák, de nem olyan sokan, mint otthon.

Régen lehet, hogy otthon szültek a nők, utána elmentek kapálni, de nagyon sok magzat és nagyon sok nő belehalt a szülésbe vagy a szülés utáni komplikációkba. (Nem a kapálásba.)

Azt el tudom képzelni, hogy orvos vezeti le a szülést otthon és közben áll egy műtétre is felszerelt mentőautó az ablak alatt. De akkor nem jobb a kórház? Ahol a baba monitoron van, ha kell? Inkább a szülészetek legyenek kellemesebbek, ember közelibbek.

Kiváló szülésznőm és orvosom volt a második baba megszületésénél (az első szülésem nagyon nehéz volt, ezért biztosítottam be magam). Kiváncsi voltam, hogy egy ilyen kiváló (és ismert) szülésznő mellett mi lesz majd az orvosom szerepe konkrétan. Az orvosom odaült egy kisszékre, tőlem 2 méterre és észrevétlenül leste minden rezdülésemet úgy, hogy ez nem volt szembetűnő. Néha felállt és azt mondta: hallottam valamit. Ilyenkor finoman vizsgált, javasolt, döntéseket hozott, de nem erőltette. Annyira tisztelem azt az embert, mint senki mást. Láttam, hogyan dolgozik. Éreztem, hogy nem vagyok tárgy. A szülés után elmentek zuhanyozni. Másnap - a gátseb ellenére - üldögéltem az ágyon és próbáltam fejni.

Boldogan fizettem ki a az orvos tiszteletdíját. Nem érzem, hogy tartozom. Jó érzés. A fiam, annak ellenére, hogy korábban érkezett vagy 5 héttel egyszerűen kicsattan az egészségtől.

Ennek ellenére, felőlem mindenki ott szül, ahol akar. Kinek mi a jó.

rifu
rifu
 
 


Szia Rifu

Én ugyanigy éltám át a szülésemet és teljesen egyetértek veled.
A legfontosabb a babám biztonsága. A többi nem fontos. Néha pillanatok kérdése és kell sajnos a szike ,az orvos, a műtő. Még ugy is, hogy előtte nem látszott semmi akadály.Én is ugy gondolom, hogyha már kiverekedtük magunkat a középkorból tán nem kéne oda visszatalálni.

Lini

Kép
lini
 
 

 
 

Hallottátok megint majdnem elvérzett 1 otthon szülönő. Felháboritó felelőtlenség!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Lini

Kép
lini
 
 


biobaba
 
 


Kedves Lini,
a barátnőm kórházban vérzett el majdnem, mert az orvos állat módon kitépte belőle a méhlepényt. A teje is csak nagyon későn indult meg. Erről hallottál????????
Felháborító hozzá nem értés és brutalitás!!!!!!!!!!!! Erőszak!!!!!!!!!
ilkamama
 
 


Ilkamama.
És gondolom az orvos is otthagyva csapot papot távozott a helyszinröl.
demike
 
 


Ilkamama

Nem nem hallottam, de gondolom ennek az orvosnak van neve és arca és nem kúszott el laposkuszásban a tett szinhelyéről.
Amúgy ezt az orvost is épp úgy elítélem, remélem elmarasztalták ha valóban így történt.

Lini

Kép
lini
 
 


Demike

Pont egyszerre irtuk :D :D :D

Lini

Kép
lini
 
 


Nem nem marasztalták el......
Valóban nem kúszott el laposkúszásban, csak pánikszerűen kiabált az altatóorvosért, és szerencsére nem kellett eltávolítani a méhét...
ilkamama
 
 


És mégegy, vajon MIÉRT NEM HALLOTTAD????
ilkamama
 
 


Mivel ideirányítottak, beteszem ide is máshova írt vélekedésemet:

A legfrissebb búlvár-botránnyal kapcsolatban, rizikó faktor szerintetek, ha már volt előzőleg sikertelenül zajlott otthonszülés?


Ilkamamától tudom, hogy ilyen esetben háttérkórház és konzílium lenne a szerencsés, ami persze a jelenlegi zavaros rendszerben nem működik.

Erre való tekintettel feltehető, hogy ebben az esetben sem volt, a bába és a szülő nő közösen, és egyéb konzílium nélkül döntötték el, hogy az előzmények ellenére otthon szülnek.

Konzílium lehetősége nélkül kockázatos ilyen előzménnyel otthonszülésbe kezdeni? Felelős bába elvállalhatja az ilyen esetet?

Ha ő úgy ítélte meg, hogy az előzmények ellenére az otthonszülés vállalható, akkor probléma esetén kié (nem jog szerint, hanem józan paraszti ész szerint) a felelősség?

ui: ilyenkor erősen igyekszem kulturált hangnemben írni és erősen remélem, hogy ez a topik nem válik egyoldalú írogatássá, akkor semmi értelme, vitázni csak akkor lehet, ha mindkét részről vannak résztvevő felek!

Ildi
pildi
 
 


Pillanatnyilag egyetlen bába sem tud konzíliumot kérni, mert nincs rá lehetősége.
Ha szabályozott a helyzet ez a hír nem hír, ugyanúgy, ahogy a fentebb említett,brutális eset sem.
Azért nem hír, mert a felek elfogadják egymás kompetenciáit, és korrekten átadják-átveszik a "beteget".
A felelősség pedig a természeté, aki nem engedte, hogy ez a nő orvosi beavatkozás nélkül szülje meg a gyermekeit. Ha mégis lenne "hibás", nyilván ki fog derülni.
ilkamama
 
 


Ha szabályozott lesz a helyzet, akko rnem lesz otthoni ikerszülés? Csaszi utáni otthonszülés? 35 év feletti szülés?

Sajnos nem hiszem. Akik ma otthon szülnek, az összes "zaklatás", adminisztratív nehezítések stb ellenére, azok attól, hogy teszem azt 37 évesek lesznek, még nem fognak kórházba menni x.-edik gyerekük szülésére.

Ugyanakor valószínűnek látszik most, hogy kerül bele erre vonatkozó kitétel.

Számomra abszolút magától értetődő, hogy ikreket otthonszülni sokkal nagyobb kockázat, mint kórházban. Nem azt mondom, hogy tuti kudarc, inkább azt, hogy nem egy példa volt már rá, hogy még a kórházi gyors beavatkozási lehetőség sem elég a B magzat életének megmentésére.
Mint tudjuk, a jelenlegi otthonszülési élharcosok nem értenek egyet ezzel a vélekedéssel, hiszen bevállalnak ikerszülést ma is.

Ha le lesz szabályozva, akkor valóban nem vállalnak majd?

Azért mert tilos, miközben nem értenek egyet vele? (ezeestben a helyzet dettó az mint most, illegalitás lehetősége)
Azért nem, mert mégiscsak kockázatos szerintük is? (akkor meg mért vállalnak most iylet?)

Ildi
pildi
 
 


sz_kata
 
 


Szia, Ildi,
köszi a hangnemért.

Mostani szülés növekedett kockázatú volt-e: nem vagyok szakmabeli, de sztem igen.
Mindig lesznek, akik növekedett kockázatú szülésbe akarnak majd otthon belevágni. Kérdés, hogy mennyire bátorítja erre őket az asszisztencia, valamint, ha nem is bátorítanak, azért, ha mégis eltökélt vagy, segítenek-e.
Jelenleg "egyéni mérlegelés" van. Ettől pl a Rita tök kiakad, Hollandiában sincs ilyen. A probléma vele az, amit fent már boncolgattatok: itthon egyedül Ági ért hozzá, hogy "bábai szemlélettel" mi megy jól otthon, tehát az ő szava van csak. És, bár ő a legjobb szülész-nőgyógyász, akit ismerek, nem tartom tévedhetetlennek, és rossznak tartom, ha nincs lehetőség konzíliumra.

Csm utáni szülésnél jelenleg az a kialalkult álláspont, hogy ha bizonyos paraméterek teljesülnek - lepény nincs a hegen, hegvastagság OK, baba feje nem túl nagy és kell a szülés folyamán a csontos szülőcsatorna átmérőjéhez formálódnia, ilyesmik - , ha a vajúdás jól halad, a hegszétválás kockázata minimális. Szülés közben gyakran mérnek pulzust és vérnyomást, és ha a folyamat elakad, kórház. Nyilván ekkor is magasabb a a kockázat, mint egy sima szülésnél, de jelenleg szerintük ez nagyon kicsi, vállalható. Csak az a baj evvel, hogy ez az ő tapasztalatuk, és mást meg nem lehet erről megkérdezni (nem tom, külföldön hogyvan ez).

Ikerszülésről nem tudok ennyit, gondolom, az első magzatnak tuti fejvégűnek kell lennie, az nem tom, hogy a másodiknál nem csak nemcsak hitkérdés-e, hogy jól áll majd be.
(de van az a történet, amiben a mama eleve kórházba ment csak nem kooperált, ott pl az első baba halt meg, ha igaz a fáma)
Faros szülésnél is van a fejméretre vonatkozó kritérium, többit nem tudom.

Életkor: külföldön azt hiszem, csak első szülést nem lehet 35 felett, egyébként 40 év a felső korhatár.
Az életkor, a baba mérete és a terminustúllépés tűrése szerintem a legképlékenyebb dolgok, ezeknél hajlamos lennék szabályt szegni, ha a szabály túl elszállt (hogy a 4 kilós baba nagy, szerintem totál marahaság, nem is lehet szűrni rendesen, hogy a 41. hét vége előtt meg kell szülni, attól is ódzkodom - pedig tudom, hogy a statisztikák szerint ezek felett nő a komplikációk valószínűsége :()

Ikreket, faros babát félnék itthon szülni. Csmben nem vagyok érintett, nem nyilatkozom.

Boti 2005. okt. 12-én, Zsófi 2007. aug. 28-án született.
jad
 
 


Én szívesen hallanék arról is, hogy mi a vélemény a tegnapi ítéletről és a Ági reakciójáról.

Főleg az otthonszülőkéről, mert az vitapartnerekét nagyjából sejtem.

Engem nagyon elgondolkodtatott ez a dolog. Tudom, hogy vannak esetek, amik kórházban is, otthon is végzetesek (pl vállelakadások kis része). Tudom, hogy vannak esetek, amik kórházban jobb kimenetelűek (pl lepényleválást kórházban gyors császárral a baba esetleg túlélheti, ha mentővel megy be a mama, minimális az esélye). De ez olyasmi volt, ami otthon is elkerülhető lett volna. Nem tudom elfogadni, hogy ilyen apró hülyeség miatt nem kapott esélyt a babám, hogy velünk is megtörténhetett volna, mert a bábai protokoll szerint eljárva ezt nem lehetett észrevenni, gyanítani. A kórházi szerint meg igen. (És persze, kórházban is van olyan, hogy ilyesmit nem vesznek észre, de az akkor hiba, és szeretném, ha ott se történne ilyesmi, és legalább azt mondanák, hogy legközelebb majd jobban figyelünk).
Nem tudom avval túltenni magam rajta, hogy ez olyan veszteség volt, amit el kell fogadni. Nem érzem úgy, hogy azt mondhatnám az adott helyzetben, hogy minden tőlem telhetőt megtettem. Ilyen erővel abba az irányba is elmehet a dolog, hogy bajban sem hívok mentőt, mert ez a természet rendje.

Lehet hogy nem kéne ezt nyilvános topikra leírnom, mielőtt a bábákat megkérdezném erről, de nagyon foglalkoztat ez a kérdés.

Boti 2005. okt. 12-én, Zsófi 2007. aug. 28-án született.
jad
 
 


Ezt linkelte be sz_kata:

Mégsem volt életveszélyben az otthon szülő anya?

Ellentmondva az eddigi híreknek, sem az anya, sem az újszülött nem voltak veszélyben, állítja egy másik hírforrás. Előfordulhat, hogy az ellentmondásos hírek mögött hitvita húzódik meg.

A korábbi híradásokkal ellentétben sem az édesanya, sem a baba nem volt életveszélyes állapotban, amikor pénteken éjjel kórházba kellett őket szállítani - állítja az édesapa, és a szülésnél jelenlévő bábák, K.Á.Tünde és B. Edina. A bábák a mentők megérkezéséig a szülő nő mellett maradtak, de a család fogadta őket - tették hozzá, cáfolva a korábbi híreket, amelyek szerint a helyszínre érkező mentősök orvost vagy bábát nem találtak a lakásban.

A bábák azt közölték, hogy a szülés után a méhlepény nem született meg, ezért tanácsukra az apa mentőt hívott, és a mamát az újszülöttel együtt kórházba szállították.

A Dél-Pesti Jahn Ferenc Kórházban a Független Hírügynökséget úgy tájékoztatták, hogy a mama és a kisfiú is jól vannak. Bár az anya még mindig vérszegény, vérátömlesztést nem kapott és saját lábán közlekedik.


Másik hírforrás, aha... meg a bábák... naná, hogy a bábák nem fogják azt mondani, hogy életveszélyes állapotban volt! De mégis ki kellett azt a mentőt hívni!
Hogy GÁ reakciója mi volt, azt nem tudom, nem olvastam sehol.

Nem jövök a szokásossal, hogy komp. szülés után nem értem, miért kell bevállalni egy otthon szülést, de tényleg nem értem :?

Jad,
én sem tudnék úgy ,,belekezdeni" a szülésbe, hogy eleve benne van a pakliban, hogy a baba (vagy én, vagy mindketten) nem éli túl. Nem, nincs benne, nem lehet benne! Ha így gondolkodnék, egy gyereket sem vállaltam volna.

Ildi,
kérdéseid teljesen jogosak és helyén valóak, időszerűek.

Nagyon elkeserít engem az a tény, hogy lehet, hogy illóolajokkal telve van egy bába táskája, de újszülőtt újraélesztéséhez kellő cókmókja szinte nulla. Még a születésházban, GÁnak sincs szinte semmije -tiltakozó hangokat elkerülendő, ezt a cernys orvos írta, nem az ujjamból szoptam.
jamina
 
 


Beleolvastam közben indexes otthonszülős topikba, és hogy a ,,másik oldalnak" legyen mondva:
nyilván nagyon helyes, hogy komplikáció esetén mentőt hívnak, és nyilván végződik így x eset évente, és az is megjósolható, hogy a média most fokozottan csap le ezekre.
Szóval enyhítenék előző hozzászólásom hangnemén némileg; engem tkp. az a másik hírforrás kitétel hozott ki a sodromból. Ugyanis a szeptemberi eset kapcsán is mentek a susmusok, hogy némelyek ,,biztos forrásból" tudták, hogy a babának fejlődési rendellenessége volt, azért történt a tragédia (az összefüggés előttem messze nem nyilvánvaló), meg nem is tudom még, mi minden zöldséget.

És ezt most az[url"http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9100580]indexről[/url] idézem, Alice-tól, ami bennem is motoszkál:
Olvass már bele a otthonszülősök klubjába a babaneten, továbbiak akarnak otthon szülni, és csak az Ági mobiljról lehet megbeszélni a többit (telcsiszám mailben), de teli van minden szmájlival, hogy ne izgulj minden oké. Magyarul egy percre sem állt le az otthonszülés nyugi, nem kell bedőlni holmi itéleteknek.
jamina
 
 


Béna lett, szóval itt:
indexes topik
jamina
 
 


http://inforadio.hu/hirek/belfold/hir-157623

Csak egy kis idézet belőle:
,,"A bábaság szabályainak megfelelően jártam el"

Geréb Ágnes szerint ő a bábaság szabályainak megfelelően járt el, a bíróság azonban a szülészeti-nőgyógyászati protokollok szerinti eljárást hiányolta. Az orvosok szerint a szülés után 15 percen belül el kell vágni a köldökzsinórt, a lepény leválására pedig 15-20 percet lehet várni.

"Nem gondolom, hogy ez a bábaság szabályainak megfelelő követelmény lenne" - mondta Geréb Ágnes, aki nem gondolja, hogy a köldökzsinórt negyedórán belül el kéne vágni, és helyesebbnek tartja azt az eljárást, ha megvárják, míg magától leválik a lepény, ha vérzés vagy más rendellenesség nem áll fenn.

Azt is elmondta, hogy kellemetlen és felesleges dolognak tartja, ha folyton megnézi az újszülöttet, ahelyett, hogy az anya karjaiban hagyná. "


(ez arról az estről szól, amikor szülés után egy órával vették észre, hogy a baba halott; emiatt tilották most el)

Arra a kérdésre, hogy az ítélet pontosan mit jelent, azt felelte: őt a szülészet-nőgyógyászat szakma gyakorlásától tiltották el. "
jamina
 
 


Jó reggelt.

Én tényleg csak azt nem értem, hogy az a 3 halál eset amiről a média szól miért kellett megtörténnie.
1. ikerterhes női otthon szülésénél meghalt az egyik baba. Kérdem én ikerszülést miért válalt el otthon mikor abban szerintem mindenki egyet ért , hogy veszélyes. Be is következett a dráma.
2. Amiért most elítélték. A nagy spirituális valóságban nem szivták ki a gyerek orrából a váladékot aki gyönyörü körülmények között azédesanya karjaiban megfulladt :twisted: :twisted: :twisted:
No comment.. Váll elakadásos történet, amiről az orvosok azt mondják, hogy ugyancsak korházi körülmények között megmenthető lett volt.

Szerintem az a fő baj, hogy az otthonszülök akik eltökéltek ebben a témában mindig feszegetni fogják a határt akár lesz szabályozva akár nem. És G. Ágnes partner lesz benne.

L

Kép
lini
 
 


Lini!
Minden eset fent van Ágiék honlapján!!!

Ami miatt most FELFÜGGESZTETTÉK (nem elítélték) az a történet is megtalálható a honlapon! Sajnálatos, számomra hihetetlen eset........ Ezermillió százalékig biztos vagyok benne azonban, hogy soha nem fog többet előfordulni velük! Hibáztak??? Ki tudja. Lehet a véleményünk az, hogy igen, az is, hogy nem! "Nem a szülészeti protokoll szerint járt el"... Engem baromira nem tud érdekelni a szülészeti protokoll, hiszen az elől "menekülök".

Sokat vitáztam már hasonló gondolkodású asszonyokkal, édesanyákkal! A véleményem az, és mindig is az volt, hogy igen, vannak csodálatos orvosok, remek szülésznők, jó kórházak. De nagyon kevés van még belőle, és én most vagyok várandós, nekem ezzel most kell szembesülnöm! Annyira irigy vagyok azokra, akiknek ez sikerült, nekem nem, és ez bennem iszonyatos nyomot hagyott, pedig választott orvosom volt, választott kórházam, fizettem neki az elejétől fogva, és a szülés után is, de még a varratot sem ő jött kiszedni. Nem voltam talán elég körültekintő?? De hiszen, akiket kérdeztem, mind azt mondták, hogy jó orvos, és egyébként is, ne foglalkozzak semmivel, majd minden megy a maga útján, túl leszek rajta és kész!

Jelenleg azt gondolom, hogy nem túlleni akarok rajta, hanem megélni szeretném, békében, teli fájdalommal, ami megtisztít majd az előző emlékétől. Nem karok császárral szülni, és kötelezően kórházba vonulni, mert elmúltam 35 éves.... Pfffffffffffff

Tudnám még ragozni, de minden bizonnyal fgtok majd benne kifogásolni valót találni így is!
Vendég
 


lini írta:Szerintem az a fő baj, hogy az otthonszülök akik eltökéltek ebben a témában mindig feszegetni fogják a határt akár lesz szabályozva akár nem. És G. Ágnes partner lesz benne.

L


Én azért nem szültem eddig többek között, mert soha többé nem akartam ennek magam kitenni. Persze, mondhatok amit akarok, de én annak idején 3 gyereket akartam. Ebből 14 évig volt egy.

És hosszasan kellett magam győzködni, hogy legyen még egy.....

Na, ja, de így kicsúsztam "az engedélyezett" korból! Akkor én már selejtes is lettem rögtönből, vagy olyan, aki annyira fanatikus, hogy feszegeti a határokat. Mert egy fél évvel elmúltam 35 éves!

Ezt komolyan így gondolod?
Vendég
 


Monácska

Igen, komolyan így gondolom.

Persze szülhetsz még akár 5 gyereket is nem ez szerintem a probléma, hanem az hogy ezt ezek után is otthon képzeled el.

Remélem és szívéből kívánom neked , hogy nem te leszel a címlapokon legközelebb, hogy sajnálom hibáztunk ujra.

L

Kép
lini
 
 


Remélem én is! :)
Vendég
 


pildi írta:Mivel ideirányítottak, beteszem ide is máshova írt vélekedésemet:
A legfrissebb búlvár-botránnyal kapcsolatban, rizikó faktor szerintetek, ha már volt előzőleg sikertelenül zajlott otthonszülés?


Erre reagálva: 1. mivel minden szülés más, nem tekinthető "rizikófaktornak" a kórházban befejezett otthonszülés. 2. Ez nem egy "sikertelenül zajlott" otthonszülés, az otthonszülések kábé 10%-a a kórházban fejeződik be, és ebben nincsen semmi különös, jó lenne, ha ezt megértenétek végre, benne van a pakliban, hogy be kell esetleg menni a kórházba. Ez nem a bába műhibája vagy ilyesmi...

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Liv, ezt én értem, benne van a pakliban, és inkább így legyen vége, mint másképp; de.
Nem nagyobb trauma-e a szülő nőnek és a babának ez így; kvázi félbeszakad a szülés, idegen helyzet és emberek jönnek be a képbe... érted, na.
Ezt még én, a mélységesen hospitalizált is horrornak tartanám.

akkor már inkább legyen egy szülész végzettségű asszony mellettem, mint egy bába, vagy egy dúla.
jamina
 
 


Sziasztok!
Elmondom én is, ami most eszembe jut, ha nem baj :)
Engem ebben az otthonszüléssel kapcsolatos jelenlegi helyzetben két dolog zavar.
Egyik, hogy egyfajta "személyi kultusz" övezi Geréb Ágnest (nem a legjobb kifejezés, rendben), és a "hívei" egyszerűen nem és nem ihajlandók elfogadni, hogy sajnos ő is hibázhat. A 7 évvel ezelőtti esetben, ismereteink szerint olyasmi történt, ami kivédhető lett volna, a baba értelmetlen halálát az okozta, hogy nem vizsgálták meg a légutak átjárhatóságát. Mindenki hibázik, pláne annyi esetből, amennyit GÁ elvállal, biztos, hogy be fog csúszni előbb-utóbb valami gixer. Az első szülésemet egy nagyon jónak tartott orvos vezette le, mégis, nálam vétett hibát. Attól még jó szakember, ahogy Geréb Ágnes is kétségkívül egy nagyon nagy tudású és elhivatott szakember. De nem tévedhetetlen.
A másik épp az, hogy rengeteget vállal. Kicsit van egy olyan érzésem, hogy nem tud nemet mondani. Ezt emberileg teljesen megértem és átérzem, de szakmailag nagyon súlyos következményeket okozhat. (Párhuzam a nemrég szintén elmarasztalt HSZ doktor, aki szintén többet vállalt a kívánatosnál. Sokáig nem történt baj, aztán egyszer igen. Ez benne van a pakliban.) Szám szerint is értem ezt a túl sokat, de főleg a rizikótényezőket tekintve. Nyilván harátnfekvéses babát GÁ sem vállal el otthonra, de a rizikóban határeseteket úgy látom, igyen. És ezzel kellene nagyon vigyáznia. Mert mondjuk 4 ikerszülésnél semmi gond nem adódik, az örödiknél meg igen. (Ahogy történt is.) Nálam ezerszer okosabb ember írta, hogy az ikerszülés otthon kvázi oroszrulett: vagy ki tud jöbbi simán a B magzat, vagy nem. És ha nem, akkor az időtényező a legfontosabb.
Nagyon kellene a szabályozás. De nagyon kellene az is, hogy be is tartsák majd. És igenis tudjanak nemet mondani! Természetesen nem a 35,5 éves, másodszor szülő anyára gondolok. Ezért kellenének még kompromisszumok, mindkét fél részéről. Nem vagyok szakember, de például el tudom képzelni, hogy úgy szóljon a szabályozás, hogy 35 év feletti elsőszülők vagy 40 fölötti többedszer szülők NEM. És ikresek nem, és császár után nem, ésatöbbi. De akkor tényleg nem. És ne legyen olyan bába, aki ezeket illegálisan mégis bevállalja. Mert sokaknál még ekkor se lenne probléma, nyilván. De a kockázata annak, hogy lesz, nagyobb az átlagosnál.
Klára
klara
 
 


Klara!
Teljesen egyetértek veled!!! Olyan mértékben fogalmaztad meg amit gondolok, hogy jobban nem is lehetne!

Hidd el, hogy akik még nem szültünk Ágival, mi a lényét nagyon szeretjük, de a kételyek ott vannak a fejünkben! Számomra igenis szimpatikus volt az első perctől az, hogy nem dugdosta a tényeket, azt, hogy ez és ez történt, hanem feltete nyíltan a honlapra. Sehol, egyetlen orvosnál sem találkoztam ilyennel! És hidd el, hogy tudjuk, hogy nem tévedhetetlen. Viszont azt is tudjuk, mert kicsit jobban ismerjük őt, mint a médiából lehetőségetek van, hogy soha, ilyen mégegyszer elő nem fog fordulni náluk!!!!! És láttuk már iszonyatosan fáradtnak is, és tisztában vagyunk vele, hogy a fáradt ember hibázhat. Védjük őt?? Igen. Ennyi a hibánk, hogy védjük, és szeretjük, mert elfogadtuk, hogy ezt is fel kell vállalnunk. És biztos vagyok benne, hogy az orvos is tud fáradt lenni!!! Tudom, tudom, már megint ezzel jövök, hogy az orvos is ember! De Ági is az! Én látom benne az embert is, és nagyon szeretem. És félek is..... Hidd el, olyannyira nem vagyok fantikus, hogy azt el sem gondolod!

A kockázatokhoz nem tudok, nem is akarok hozzászólni, lévén nem szakember vagyok. Azt azért vegyük figyelembe, hogy bábaként gondolkodva nem minden kockázat számít annak. Még néhány éve azt mondták egy barátnőmnek a kórházba, hogy egy elsőre gátmetszéssel szült nőnek nem sok esélye van, hogy másodszorra gátmetszés nélkül szüljön, mert szétreped a vágás helyén! Kockázatos!!! Ugye, mennyit változott már a világ? Ma már ez nem számít kockázatnak!
Vendég
 


sziasztok!

jó régen jártam már a bneten, de most muszáj volt feljönnöm, megint egy friss szülésélmény után vagyok.

Klára,
de ehhez kellene egy olyan lehetőség is, hogy azok, akik - akár a szabályozás miatt - nem tudnak otthon szülni, szülhessenek ne kórházi körülmények között. Legyenek születésházak vagy olyan szülőszobák kialakítva, ahol nem macerálnak feleslegesen, ahol nem vizsgálnak ezren, mondván tudniuk kell, hogy halad a szülés, hanem hagynak a saját tempódban szülni és születni. és nem idegesítenek állandó pittyegésekkel és fenyegetésekkel, hogy mi lesz/lehet veled és a babával, ha nem működsz együt
solya
 
 


Szia Solya :)

Így van, ilyen születésházak kellenének, de nagyon! csak sajnos az orvosok kenyerét ezek veszélyeztetik igazán, nem az otthonszülős pár száz ember. Mert erre rengeteg nőnek lenne igénye! És hát nem sietnek lehetővé tenni.

Monácska, megértelek Benneteket. Én is elfogult vagyok azzal szemben, akit szeretek. És Geréb Ágnest, amennyit tudok róla, az alapján egy fantasztikus, elhivatott embernek gondolom. De azért kicsit többször kéne tudnia nemet mondani. :wink:
klara
 
 


Klára

Én is egyetértek nagy részt azzal amit írtál. A szabályozás fontos lenne. De én szigorúan tartanám a határokat . Ha 35 év a korhatár akkor 35 ,és nem 35és fél. Mert akkor ha 37 nél huzzák meg akkor majd jönnek a 37és fél évesek, hogy de hát ők miért nem?
35 ugy látszik egy büvös szám. Genetikát is 35 fölött csinálnak. Gondolom nem véletlenül. Biztos a biológiai orával függ össze. És biztos van statisztika is hogy 35 fölött több a kockázat. Ettől gyereket lehet szülni csak anyára babára jobban oda kell figyelni. Ennyi.

És tuti ezeket Gerébék is jól tudják mégis megszegik. Ikreket is vállal stb... Akkor is meg fogja szegni ha lesz szabályzat. Őntörvényű és ő dönti el ki szülhet otthon és ki nem. A többi meg a Jóisten dolga.

Monácska.
Te az első gyerekedet császárral szülted vagy simán??
Gratulálok amúgy a kislányhoz. Nagyon szép nevet választottál :D

Kép
lini
 
 


Szerintem viszont annyi rugalmasságra szükség lenne, hogy pl egy olyan asszony, aki már 3 gyereket szült otthon, az a 4-et is így szülhesse akkor is, ha már teszem azt 38 éves. Ezért kellenek majd a konzíliumok,hogy ne Ági döntsön egy személyben.
klara
 
 


Lini!
Az elsőt simán szültem, a történetet elolvashatod a Szüléstörténetek topikban! :cry: Köszönöm, ennek is oka van, hogy a Nóra nevet kapta, de nincs köze a Bocskor babához........ :roll: :roll: :roll: :roll:



Ági öntörvényű biza! Másként soha nem tudta volna azt elérni, amit idáig elért!

Az orvosok 90%-a elismeri azt a hatalmas tudást, amit szerzett, túl azon, hogy nem értenek vele egyet. Hallottam olyat is, hogy kár, hogy ezt a tudást nem kórházban kamatoztatja, híres lehetne a kórház, ahol dolgozik. Én ebben bízom, nem a szabályokban......

35 fölött............... Lini! Igazán nem kekeckedés, kérlek ne vedd annak. A Down szindrómás babák 80%-át 30-33 év körüli nők szülik, pont a szűrés hiánya miatt. A 35 feletti nők vizsgált terhességeinél ez az arány 8% volt!!! Nagyon alacsony! Akkor vigyük lejjebb az otthonszülésben kockázatos kort is ennek megfelelően??? Mert szabály? Tudom, szükség van szabályokra, tudom, ha nem tetszik, nem kell ebben az országban élnem, stb. De értelmetlen szabályokat nagyon nehezen fogadok el, pont azért, amiért tisztelem az otthonszülést: EGYÉNKÉNT KEZEL, NEM TÖMEGKÉNT!!! Egyénként ítéli meg azt, hogy mehetek vagy nem, nem a statiksztikai koromnál fogva, mint az a buta szabály!

Egyébként én valószínűleg nem a koromnál fogva nem szülhetnék otthon, hanem a betegségem okán, magas a cukrom időnként, hiába diétázom.

Fenntartom viszont, hogy ez az én és az általam megkérdezett bába döntése legyen, ne egy amúgy tökéletesenés alapból tiltakozó Kamara döntése!

De Klarának igaza is van, hogy Ági talán mondhatna sűrűbben nemet......... Talán. Erre itt, mi, kevesek vagyunk eldönteni, megítélni, megváltoztatni pláne.
Vendég
 


De ha a 35 nem 35, hanem egyéni elbírálás esetén akár 42, abból szvsz káosz lesz. Mert én miért nem, ha a szomszéadsszony meg igen :roll:
És naná, hogy az egyéni elbírálás lenne az ideális, de abban az országban, ahol egy súlyos, egyik napról a másikra fellépő agyi rendellenesség esetén is 2 hónap múlva van a legközelebbi CT-re időpont, ott ez teljesen abszurd elképzelésnek tűnik.
jamina
 
 


Viszont olyan szabályozás kellene, amit remény szerint be is lehet majd tartatni. Ezért kellenének bele kompromisszumok. A konzílium az azért nem olyan rendkívüli dolog, a terhesség 9 hónapja alatt van rá elég idő...
A 35 éves korral az a gond, hogy manapság annyira kitolódott a gyerekvállalás időpontja, hogy talán többen szülnek már 30 fölött, mint alatta, lassan már első gyereket is...
klara
 
 


Sziasztok!

Mit szóltok a Geréb Ági esetéhez???Nem semmi...


Üdv:

Alíz.
Vendég
 


Ez most itt hosszú lesz. Kéretik elolvasni, ALAPOSAN, aztán lehet beszélgetni. Mi a kockázat, mi nem. Ne felejtsétek el, hogy az két szakma. Én nem szeretném, ha egy történelemtanár mondaná meg nekem, hogy mit tanítsak a zeneiskolában magánének órán. Pedig mindketten tanítunk esetleg ugyanazt a gyereket.

Kockázati tényezők kezelésének irányvonalai
Egy Angliában működő független bábaközösség a kockázati tényezőket a következőképpen kezeli:
A bába felelőssége, hogy különböző komplikációk esetén, a komplikáció jellegétől és súlyosságától függően a) megbeszélje az esetet bábatársaival; b) orvosi konzultációt kezdeményezzen; c) az adott szüléssel kapcsolatos elsődleges gondoskodás felelősségét orvosnak átadja, kórházba szállítást kezdeményezzen. Az állapot súlyossága, a kórház illetve orvos-konzulens elérhetősége befolyásolja a bába döntését. Mindez a kliens informált beleegyezésével kell, hogy történjen. A közös, információn alapuló döntés előfeltétele, hogy a kliens ismerje a bábai gondoskodás jellemzőit, tudja, mire terjedhet ki és mire nem a bábai gondoskodás. A megbeszélés, konzultáció, átadás, kórházba szállítás tényét a bába dokumentálja, valamint dokumentációjával segíti az elsődleges gondozás átadásának zavartalanságát. Az állapot súlyossága, a kórház ill. orvos-konzulens elérhetősége befolyásolja a bába döntését.
Javallatok: Nem szülészeti jellegű előzmények és vizsgálati leletek:
Megbeszélést, átgondolást igényel:
• Kedvezőtlen szocio-ökonómiai helyzet
• 17 évésnél fiatalabb ill. 40 évesnél idősebb életkor
• Dohányzás
• (Grand multipara) Több, mint öt előző szülés
• Megelőző szülésnél 4500 gr-nál nagyobb újszülött
• Egy nagy vetélés (14 hetesnél idősebb), vagy koraszülés az anamnézisben
• Egy kissúlyú újszülött az anamnézisben
• Súlyos pszichológiai probléma az anamnézisben
• Nem telt el 12 hónapnál több az előző szülés és a jelen szülés terminusa között
• Túlsúlyosság
• Alultápláltság
• Megelőző szülés alatti vérzés
• Megelőző szülést követő vérzés
• Egy dokumentált alsó-szegmens császármetszés
• Esszenciális, vagy várandóssági magas vérnyomás
• A méh bizonyos rendellenességei
Orvosi konzultációt igényel:
• Bizonyos betegségek, úgymint: kardiovaszkuláris- , tüdő- , máj, endokrin, neurológiai és súlyos gasztrointesztinális betegségek
• A családi anamnézisben genetikai, örökletes betegségek, vagy bizonyos kongenitális rendellenességek
• Cerclage műtét vagy méhszáj-elégtelenség az anamnézisben
• Habituális vetélés az anamnézisben
• Egynél több késői vetélés vagy koraszülés
• Eklampszia az anamnézisben
• Miómaeltávolítás, méhműtét, egynél több alsó szegmens császármetszés az anamnézisben
• Megelőző halvaszülés
• Rubeolafertőzés a várandósság első trimeszterében
• Drog,- alkohol,- vagy egyéb toxikus anyag abúzusa
• 14 évesnél fiatalabb
• Transzfúzió adását szükségessé tevő szülési vérzés az anamnézisben
Orvosi ellátást igényel:
• Bármilyen súlyos betegség, pl. szív,- vagy veseelégtelenség, vagy inzulinfüggő cukorbetegség
Javallatok: prenatális gondozás
Átgondolást, megbeszélést igényel:
• Fekvési és tartási rendellenességek 4 héttel a szülés várható ideje előtt
• 28 hetes várandós-korig nem vett részt az anya terhesgondozáson
• Bizonytalan terminus
Konzultációt tesz szükségessé:
• Terápiára nem reagáló anémia
• Bizonyított túlhordás (betöltött 42. hét)
• Gyanított vagy diagnosztizált magzati anomália, ami valószínűsíti, hogy szülés alatt vagy közvetlenül utána orvosi kezelésre lesz szüksége az újszülöttnek
• Dismaturitás
• Várandósság alatt kialakuló betegségek, pl: endokrin betegségek, magas vérnyomás, vesebetegség, jelentős fertőzés gyanúja, terhességi vészes hányás
• Placenta previa vérzés nélkül
• Polihidramnion vagy oligohidramnion
• Terhességi hipertónia
• Hemoglobinopátia, izoimmunizáció
• Súlyos pszichológiai zavar
• Szexuális úton átvitt betegség
• Ikrek
• Ismételt hüvelyi vérzés, pecsételő jellegűnél erősebb
• 37. hét után fekvési és tartási rendellenesség
Orvosi ellátást igényel:
• Szív,- vagy veseelégtelenség
• Inzulin-dependens diabetes mellitus
• Többes terhesség (kivéve kettős ikrek)
• Pre-eklampszia, vagy eklampszia, proteinuriával
• Tünetekkel járó placenta previa


Javallatok: a vajúdás és szülés alatt:
Átgondolást, megbeszélést tesz szükségessé:
• Prenatális gondozás hiánya
• Sűrű, darabos mekónium a magzatvízben
Konzultációt tesz szükségessé:
• Medencevégű fekvés
• Koraszülés (34-37. hét)
• Elhúzódó tágulási szak
• Gyanítható korai lepényleválás és/vagy placenta previa
• Visszamaradt placenta-darab
• Harmad- vagy negyedfokú gátrepedés
• Ikrek
• Első szülés esetén nem beilleszkedett koponya az aktív vajúdás idején
• Sűrű vagy darabos mekónium
Orvosi ellátást tesz szükségessé:
• Egynél többször mért 38 foknál magasabb láz
• Aktív genitális herpesz a vajúdás idején
• 34. hétnél fiatalabb koraszülés
• Fekvési rendellenesség (medencevégűtől eltérő)
• Kettőnél többes terhesség
• Pre-eklampszia, eklampszia proteinuriával
• Köldökzsinór előesés
• Lepényleválás, és/vagy placenta praevia
• Súlyos hipertenzió
• Terápiára nem reagáló rendellenes magzati szívműködés
• Méhrepedés
• Méhkifordulás
• Terápiára nem reagáló vérzés
• Sokk
Javallatok: posztpartum (anyai)
Átgondolást, megbeszélést tesz szükségessé:
• Terápiára nem reagáló mellgyulladás
• Gátseb fertőződése
• Méh fertőzés
• Húgyutak fertőződése
• Egynél többször mért 38 fokos vagy annál magasabb láz
• Nem rendeződő magas vérnyomás
• Súlyos pszichológiai problémák
Orvosi kezelést igényel:
• Terápiára nem reagáló vérzés
• Posztpartum eklampszia
• Tromboflebitisz, tromboembólia
• Méhkifordulás
Javallatok: posztpartum (újszülött)
Megbeszélést, átgondolást igényel:
• Szoptatási nehézségek
Konzultációt igényel:
• Újszülött fertőzés
• 34-37 közötti terhességi kor
• Az újszülött kisebb, mint 2500 g
• 3-nál kevesebb köldökzsinór-ér
• A koponyacsontok extrém mértékű és/vagy nem szokványos deformálódása, és/vagy súlyos kefálhematóma
• Ha a fizikális vizsgálat abnormalitást mutat
• Kifejezett hámhiány, sérülés, szokatlan pigmentáció
• Szülési sérülés
• Fejlődési rendellenességek
• Csípőficam
• A nemi hovatartozás bizonytalan megállapíthatósága
• Nem normális szívverés
• Perzisztáló gyönge szopás, hipotónia vagy rendellenes sírás
• Perzisztáló rendellenes légzés
• Perzisztáló cianózis, sápadtság vagy fokozott görcskészség
• Az első 24 órában jelentkező sárgaság
• Ha az újszülött az első 24 órában nem ürít mekóniumot és/vagy vizeletet
• Az első 24 óra letelte után jelentkező, de kórosnak ítélt sárgaság
• Ha 36 C foknál magasabb vagy 37,9 C foknál alacsonyabb testhőmérsékletet nem tudunk elérni az újszülöttnél
• Hányás, hasmenés
• A köldökcsonk fertőződése
• A születési súly jelentős esése (több mint 10%)
• Ha az újszülött három héten belül nem nyeri vissza a születési súlyát
• Ha az újszülött nem gyarapszik
Orvosi ellátás szükséges:
• Ha a 10 perces Apgar érték 7-nél kevesebb
• Fokozott görcskészség
• Jelentős veleszületett rendellenesség, amely azonnali orvosi beavatkozást igényel
• Fokozottan labilis hőháztartás
ilkamama
 
 


Több mindenre is kellene reagálnom, de most nincs energiám. Több cikket, hírt is belinkeltetek, van amit csak részben idéztetek (index, apai nyilatkozat tovább is van, mondjam még? :lol: ) Úgy korrekt, ha minden ott van.

Kórházba szállítás: miért lenne ezért bárki felelős? Ha baj van kórházba kell menni. Az orvos azért van, hogy a bajban segítsen. Mindenki végezze a maga dolgát, és ismerje el a másik kompetenciáit, ill. a kompetenciák határait.

Olvasva titeket eléggé furcsa kép lehet bennetek arról, milyen feltételekkel és rendben zajlik, szerveződik egy otthonszülés.
ilkamama
 
 


jamina írta:Liv, ezt én értem, benne van a pakliban, és inkább így legyen vége, mint másképp; de.
Nem nagyobb trauma-e a szülő nőnek és a babának ez így; kvázi félbeszakad a szülés, idegen helyzet és emberek jönnek be a képbe... érted, na.


Hát, biztosan nem könnyű, de ha a szülő nő szem előtt tartja, hogy ez mindkettőjük érdeke, akkor szerintem nem traumának, csak szükséges rossz-nak éli meg.

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Több mindenre is kellene reagálnom, de most nincs energiám. Több cikket, hírt is belinkeltetek, van amit csak részben idéztetek (index, apai nyilatkozat tovább is van, mondjam még? ) Úgy korrekt, ha minden ott van.
hát azért van ott a link, mert alatta ott a teljes szöveg :wink: az ember azt idéz be belőle, amit fontosnak tart, felesleges az egészet, ha ott van a hivatkozás.
Kórházba szállítás: miért lenne ezért bárki felelős? Ha baj van kórházba kell menni. Az orvos azért van, hogy a bajban segítsen. Mindenki végezze a maga dolgát, és ismerje el a másik kompetenciáit, ill. a kompetenciák határait.
ha baj van, kórházba kell menni. Ezt mondja itt mindenki, ez evidencia. Ki kötött ebbe bele?
Olvasva titeket eléggé furcsa kép lehet bennetek arról, milyen feltételekkel és rendben zajlik, szerveződik egy otthonszülés.
szerintem bennem egész pontos kép él az egészről, lévén évekig együtt fórumoztam otthon szültekkel, és IRL is több ilyen ismerősöm van.
Ugyanakkor orvosi (mentős és szülész) oldalról is vannak infóim, azt hiszem, nem nehéz nekem döntenem, mit válasszak, merre húzzak :wink:
jamina
 
 


Hát, biztosan nem könnyű, de ha a szülő nő szem előtt tartja, hogy ez mindkettőjük érdeke, akkor szerintem nem traumának, csak szükséges rossz-nak éli meg.[img]szerintem%20ez%20sokkal%20nagyobb%20,,szükséges%20rossz",%20mint%20akár%20a%20beöntés-borotválás,%20oxytocin%20beadása%20és%20a%20monitorozás%20együttvéve.[/img]
jamina
 
 


Na, ez bénán sikerült, de tán érthető.
jamina
 
 


Mi is pont azt modjuk kedves Jamina, hogy hagyjuk meg egymásnak a döntés lehetőségét. Te jólinformált vagy, hurrá, tudsz dönteni, hurrá!! Mi is jól informáltak vagyunk, mi is tudunk dönteni. Én meg a kórházba nem tenném be a lábam. :wink:
I
ilkamama
 
 


Ilkamama, de most egész komolyan és konkrétan: miért nem tennéd be a lábad egy kótházba?
Tegyük fel, kívül esnél az otthonszülésre ,,jogosultak" köréből, mert mondjuk cukorbeteg vagy. És nem szülhetnél semmiképp kórházon kívül.
Ez esetben nem vállalnál egyáltalán gyereket?

(amúgy hagyjuk a gúnyt, tényleg jól informált vagyok, mi ezzel a baj...)
jamina
 
 


Ilkamama, csak a legutolsó pontra:
"Orvosi ellátás szükséges:
• Ha a 10 perces Apgar érték 7-nél kevesebb "

Hát abban az esetben, ami miatt most az eltitltásos harmadfokú ítélet született, biztos, hogy nem néztek 10 percen belül Apgart, meg egyébként is van egy gyanúm, hogy nem szoktak, csak később, ha a lepény magától megszületik, és a köldökzsinórt elvágják.
Ezért mondom, hogy ha lesz szabályozás, akkor viszont azt be is kell majd tartani. :)
klara
 
 


Húúúú, itt aztán van termés! :D

Kár is lenne bármit írnom, Klára már mind leírta, amit korábban én is próbáltam. Csak persze, mint mindig, most is sokkal diplomatikusabban! :D ;)

Most csak ennyi időm van, de még jövök! :)

Panni

Ja, és tisztelet azoknak az otthonszülés pártiaknak, akik mernek velünk vitatkozni!
Vendég
 


pöttyös_panni írta:
Ja, és tisztelet azoknak az otthonszülés pártiaknak, akik mernek velünk vitatkozni!


Nem könnyű, néha még mindig indulatos vagyok..... :) De igyekszem jönni, és elmondani a meggyőződésem, valamint a véleményem! És jó, hogy a másik topik megmarad annak, hogy "hazamenjek" kicsit néha! Szeretem őket is, és nagyon rossz volt, hogy nem olyan volt a légkör. Tudom, nyílt fórum, stb., de nagyon örülök, hogy inkább így alakult! Ez nagyon tetszik!
Vendég
 


Szerintem is így korrekt, de az jól esne, ha többen is átjönnének ide onnét beszélgetni. Nem vitatkozni, tényleg beszélgetni. Lehetne?
klara
 
 

Vissza: Szülészetek, kórházak

Jegyzetfüzet: