Új privát üzeneted érkezett!

Fringilla,
akkor azzal sem értesz egyet,hogy ha muszáj igen is végezzen beavatkozást otthon is!Most nyilván nem a szükségtelen dolgokra gondolok!Szerintem ez nem arról szól,hogy azért lenne felelőtlen,mert nem végez beavatkozásokat,sőt bizonyos esetekben elvégzzen olyan dolgokat ami segítség lehet,és nem vezet nagyobb komplikációhoz!

"Nekem amúgy meg sem fordult volna a fejemben az otthonszülés, ha a kórházak úgy működnének, ahogy szerintem kellene: szülő nő hívja a bábát, hogy itt az idő, a bábával találkoznak a kórház születésháza előtt, együtt bemennek, van egy kis szobácskájuk, ahová csak a család és az adott bába vonul be (oké, nekem az is megfelel, ha 3-4 tagú bábacsoportok gondozzák az anyákat előtte, és közülük az éppen bent lévő kíséri a szülést), és onnantól minden halad ahogy kell. Ha baj van, a bába szól a dokinak, és innentől szintén minden halad, ahogy kell. Álom, édes álom..."

Na ezzel tökéletesen egyetértek!De jó lenne,ha itt tartanánk!!!!!

Üdv.
Timi
timiban
 
 


Hát ez a film :shock:

Szerintem ez a film ugy érinti a kórházban szülő anyukákat ,mintha mi filmet készítenénk egy otthon ,szőrősen,, meztelenül rohangálo nőről aki visitva vajúdik miközben apuka békésen vacsorázik, a gyerek meg éppen a nagyinak mondja fel a leckét.Tetszik :D :D

L

Kép
lini
 
 


Fringilla, én is teljesen egyetértek azzal, amit írtál, mármint hogy reális és támogatandó lenne az ilyen "bábaházak" vagy minek nevezzem (mert ez és a "születésház" szó is le van védve) :wink: létrehozása. Viszont az osz lányok egy része ezzel sem érné be, hanem ragaszkodik a saját otthonához. És itt akadok el, itt is, másik fórumon is, mert ezt még senki nem indokolta úgy meg, hogy fel tudjam fogni: ugyanis az otthonukhoz ragaszkodnak, de szükség esetén az Alma utcába azért elmennének. Na most miért jobb az Alma utcai lakás, mint egy ilyen, kórház mellett található, szervezett, azonnali segítséget nyújtani tudó bábaház? :roll:
(Mondjuk szsz már azt sem értem, miért otthon és nem bábaházban, de ebben legalább van még logika.)
Vagyis valahogy úgy látom, hogy a jelenleg otthon szülő vagy szülni készülő édesanyák nagy részének igazából ugyanaz vagy hasonló lenne a célja, mint a kórházban szülők közül is sokaknak: háborítatlan környezet a kórházon belül. Tévedek? És csak ennek hiányéában váklasztják az otthonszülést - végül is számomra érthető okokból.
Nem tudom igazán megfogalmazni, amit szeretnék, igazából talán megérteni azoknak a szempontjait, akik csakis otthon... Nem tudok másra gondolni, mint hogy ez valami spirituális dolog, és kevés bennem az empátia, hogy átérezzem - vagy túl sok a para...
klara
 
 

 
 

Még én is a filmhez: Magam nagyon is szeretem a monty pythont, és láttam már ezt a filmrészletet is. Természetesen nem az az eredeti címe, hogy segédaynag otthonszüléshez, ezt nyilávn valami vicces kedvű otthonszülést szorgalmazó biggyesztette mellé. És mint kórházban szült nő, nem érzem egyátalán sértőnek, pont azért mert kórházban szültem, és így érzem a karikírozást.

De annak aki sosem szült kórházban vagy látott otthonszülést, egy ilyen filmet viccesen bedobni... pláne, hogy egy csomó otthon szülni szándékozó, kórházat csak hírből ismerő leendő anyuka már épp eléggé fel van heccelve a kórházak ellen, ráadásul most egy jópáran bizonytalan helyzetbe kerültek, akiket most nem vállalnak otthon a bábák, na őket még ezzel "szórakoztatni" szerintem enyhén szólva is tapintatlan, sőt, izléstelen.
Vendég
 


Igen, én is csatlakozom Klárához,
Szerintem is ez a fajta születésház lenne a legjobb megoldás, ráadásul Fringilla, a múlltkor olvastam, amit a szülésedről írtál, és megértem, h az otthonszülést nem azért választottad, mert elvből elutasítod a kórházat. De azért a "másik oldalról" sokan vannak ilyenek is. Illetve olyanok, akik ha már nem otthon akkor az Ági születésházában. A kórház ellen gyakori érv, hogy ott más bacik vannak. Valaki már megkérdezte korábban, hogy pl. az Alma utcában talán ismerősek a bacik?
Vendég
 


Film: én nagyon szeretem az angol humort, és tudtam rajta röhögni is :wink: - más kérdés, hogy ha sose szültem volna kórházba, és esetleg nem tudnám, hogy mi is az az angol humor, akkor most mit gondolnék. :? De aki nem érti a tréfát, az meg is érdemli. :P
klara
 
 


Szerintem ez a Monthy Python szkeccs nagggggyon jó, épp olyan, mintha egy mai, igen aktuális kabaré lenne :lol:
jamina
 
 


Timiban, szia!

Írod: "elrémísztésnek szánják az otthonszülők". Én o.szült mami vagyok, szeretem nagyon ezt a humort, ugyanakkor nagyon sajnálom, hogy ebben a kiélezett, érzékeny szituban ez a film megjelent. Persze, lehet humorosan venni, de egyet értek: akkor meg az osz-ről is kéne vmi frappáns poén. Angolosan.

Nem akarok kházban szülni, de tisztelem a kházi rendet, szerintem igenis lehet kházban is szépen szülni és jól. És ott is találkoztam fantasztikusan beleérző, nyitott, kedves hozzáállású orvossal, nővérrel, stb. Családomban lévő egészségügyisek is nagyon klassz hozza állásúak.

Szóval ezért nem örülök a filmecskének ,mert lehet ezt akárhogy érteni.
Meg:
Úgy tudom, mi, akik a szabadon szülést támogatjuk, nem a kház ellen vagyunk, hanem a humánusabb szülési körülményekért, a bába jelenlétéért komplikáció mentes esetben, a kház-otthon kapcsolat kialakulásáért, és a szabad választhatóságért.
márti_23
 
 


Klára :) ,
nagyon tetszik a hsz-ed a bábaházról. Abszolút jó megoldásnak tartom, én pl. ha lenne ilyen, nem maradtam volna itthon.

Amit még fontosnak találok: a háborítatlanság=szülés kísérés, bábával, és nem orvosi levezetés.
Ez egy másfajta protokoll, mint az orvosé. A szülés egyediségére helyezi többek között a hangsúlyt, nem általánosít. Ilyesmi szerintem inkábba ilyen bábaházban valósulna meg (Gratula a kifejezéshez :) :wink:
márti_23
 
 


Márti :) Sajnos az érdem nem az enyém, a bábaház szó is le van védve (Nanduéké). :lol:
Dehát ezt mondjuk páran már egy ideje ám, hogy igazából mi is egy ilyet szeretnénk! Pildi is írta fentebb, hogy egy ilyen harcban nem csak pár száz kismama lenne benne, hanem több tízezer.
Akkor hol is a különbség? :roll: Lehet, hogy sehol? :) Akkor mégiscsak volt értelme ennek a topiknak! :wink:
klara
 
 


Fringilla, ez az évi 250-300 szülés (ha igaz az adat) az rengeteg!!! Ennyit nem szabadna bevállalni, emlékeztek még H. Sz. esetére (az a MÁV kórházas orvos, aki az ügyeleten méhszájtágító zselét kent fel titokban az utolsó idős asszonyoknak, és még aznap megindult náluk a szülés)? Most tárgyalják a bíróságon.... Naszóval neki volt évi ennyi szülése, és éppen emiatt következtek be a komplikációk, mert nem ismerte a mértéket... évi 250-300 szülés az olyan, hogy gyakorlatilag az évnek szinte minden napjára jut egy vagy kettő, leszámítva pihenőnapokat... ennyit nem szabadna.

Üdv: eszterlánc
lánc lánc eszterlánc
 
 


Eszterlánc, ez azért 4-5 bábára jut, ez a szám.
Attól függetlenül szerintem is túlvállalja magát a Geréb ági, és a fő baj, hogy nem tud nemet mondani a rizikósoknak. Dehát ezt mondtam már oldalakkal ezelőtt.
Nekem is a HSZ jutott eszembe rögtön. :?
klara
 
 


Szia Márti!

Köszönöm az észrevételt.Azért van aki nem értelmezte félre az írásomat az osz közül! :lol: Őszintén szólva sz angol humort nem szeretem.


A szülésszámokhoz csak annyit,hogy egy orvos évi 200-300 szülése nem ugyan az,mint 4-5 bába otthoni 200-300 szülése!
Az orvos ügyelni is jár,tehát a maszek szüléseihez való bejárkálás és az ügyeletek nagyobb rizikót képeznek(stresszesebb életmód),mint a bábáknál.

Timi
timiban
 
 


Hali!

Bocsi, most nem tudok reagálni, a legkisebbem (is) betaknyosodott, állandóan felébred szegény...
Majd jövök.

F.
fringilla
 
 


Én még mindig lelkesen kötöm az ebet a karóhoz :lol:

GÁ és felelőtlenség témakörben.

Eddig osz oldalról (most) egy reakciót kaptam:


Ági sem vállal ám minden szülést, csak mások a kritériumai


Hogy is van ez? Van egy-két alap kritérium (jelen esetben VBAC és iker), ami szerte a világon, több országban ahol osz szabályzás van, alapvető, elfogadott. Sok sok orvos, nem csak hazai, "elfogult" orvos szerint, ezek az esetek kockázatosak.
GÁ másképp látja.

Jó, szerintem meg a Föld banán alakú. Na, milyen? :lol:


Egyébként tud valaki arról valamit, hogy a többi osz-t vállaló bábánál mi a helyzet ezügyben? Ők vállaltak már el ikerszülést, VBAC-t? Náluk történt már haláleset, súlyos károsodás? Merthogy ilyen téren a médiából eléggé egyöntetűen csak GÁról hallani.

Ildi
pildi
 
 


sz_kata
 
 


Pildi, látom, senki nem válaszol neked. :cry: Hát jövök én.

Lehet VBAC-t és ikreket is otthon szülni szinte mindenhol, sőt USA-ban és UK-ban bizonyos bábák (orvos backup mindig van náluk, ezt hozzáteszem) iker VBAC-t is vállalnak. (itt van pár EB cikk és absztrakt)
Ez egy nagyon jó oldal rengeteg hasznos infóval és éstatisztikával.
Ez egy jó HBAC (homebirth after caesarean) referenciaoldal.
Én sok kérdésre választ kaptam itt, pedig ha valaki szkeptikus volt otthonszülés-ügyben, hát én az voltam.

Remélem, működnek a linkek, épp szoptatok... :roll:

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Lehet VBAC-t és ikreket is otthon szülni szinte mindenhol
- Liv, ezt eddig pont hogy nem így mondták, nem így olvastuk. Honnan lehet tudni, hogy "szinte mindenhol" lehet? ...
klara
 
 


Kicsit utána érdeklődtem, külföldi ismerőseimnél, és USA-ban minden államban mehet elvileg VBAC otthon, ha megfelelő risk-score-ba esel:

"It is legal for a LM to do a primary VBAC, but it does carry a risk score of 3, which requires a consult from a VBAC friendly doctor. So you can legally have a VBAC with a homebirth Licensed Midwife, as long as she obtains a consult from a physician with OB privileges. There is a state risk assessment score for LMs that assigns points for various risk factors, and when your points reach 3 for any reason, you must have a consult with a physician that does obstetrics. A prior c-section scores 3 points for "prior uterine surgery". Prior uterine surgery with a subsequent successful vaginal birth (a secondary VBAC) is only 2 points. So if the mother has no other point scoring risk factors, she will only have a 2, and thus can have a VBAC with out consult. If she smokes, is over/underweight, or has other factors, she will need a consult based on her overall points."

Emellett azért az is igaz, pl. hogy Louisiana-ban most hoztak pár húzósabb törvényt, ami miatt petíciók, tüntetések stb.:

"The rules regulating midwives state that you must find a doctor to give you an initial physical exam (including
pelvic ultrasound), then have the Obstetrician determine you to be low risk before having access to a homebirth. You must see the doctor again at 36 weeks and also if you go past 41 weeks. If you wish to have a VBAC, you must also have an Obstetrician give you the okay. While these rules are prudent, the difficulty comes in the reality that finding these doctors has been next to impossible and finding a doctor to let you have a VBAC out of the hospital is un-heard-of."

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Ikrek:
"For most homebirth midwives and their clients, a twin birth at home is usually contraindicated. This has more to do with political and legal reasons than with medical reasons for many midwives. Pressure from the medical community and the possibility of legal ramifications (regardless of the birthing outcome) prevent many homebirth midwives from handling homebirth clients expecting twins. Even within the medical community, there are few health care providers unwilling to allow a vaginal delivery of one or both of the babies and will automatically schedule a cesarean delivery for women expecting twins (or multiple births in general).

There are and have been a few homebirth midwives that have taken expectant twin clients and delivered their babies at home, most without incidence, but most of us must refer them on to supportive medical care. However, some of us would consider homebirthing twins if it under just the right circumstance with just the right client and good back-up support and if the couple is really very insistent about having their babies born at home. If the decision needs to be made whether or not to have a twin birth at home, the midwife must fully inform the parents and make sure they understand the risks involved with this choice. Most likely, the midwife will have the parents sign an informed consent form, medical release form, and/or a refusal to transfer form before proceeding with a twin homebirth. This is to help cover her proverbial "backside" with the legal and medical communities in which she must work. She will need to make sure she has plenty of helping hands available at the birth and must be up on her skills (such as neonatal resuscitation and her ability to recognize potential complications associated with twin deliveries).
"

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Jók a cikkek, csak lenne elég időm!:-))

Amit azért kimazsoláztam (persze a magam oldalára): amiket felhoz a kórházzal szemben:
-hogy bár ott monitorozható a baba folyamatosan, ami megadja a lehetőséget a méhrepedés legkorábbi észrevételének, de mégse figyelik sokszor kellőképpen (odahaza meg 15 percenkénti belehallgatás van, ami ugye rossz esetben helyből 15 perc veszteség)
-hogy a kórház magával hozza a beavatkozások nagyobb esélyét, úgymint gyorsítások oxytocinnal, vagy zselével, s a gyorsítás növeli a kockázatot
-a harmadik a fertőzések nagyobb esélye

Kórház előnye lenne:
-ha megvalósul rendesen a monitorozás, a korai baj észlelés
-a műtő közelsége, már ha tényleg létezik adott intézményben valódi sos csaszi lehetőség


Ezt a bekezdést segítsetek, hogy jól értem-e:
""To put these rates into perspective, the probability of requireing an emergency cesarean section for acute other conditions (fetal distress, cord prolapse, or antepartum hemorrhage) in any woman giving birth, is approximately 2.7%, or up to 30 times as high as the risk of uterine rupture with a planned vaginal birth after cesarean""
(ez ebben a cikkben van: http://www.homebirth.org.uk/vbacur.htm)

Előtte írja, hogy a méhrepedés 0,09-0,8%nál lépett fel, a 30-as szorzó a 0,09 30-szorosából jön, azt értem.
Jól értem, hogy a 2,7% az azon sos csaszik száma, amik minden esetben előjöhetnek (tehát függetlenek a szülési előzményektől)? Mert a továbbiakban azzal érvel, hogy előzetes csaszinál a méhrepedés kockázata miatti 0,5%-ot úgy kell tekinteni, hogy az amúyg is meglévő 2,7% nő általa 3,2%-ra.

Ha jól értelmezem, akkor ez egyúttal arra is adat lenne, hogy sos-ként fellépő csaszi az összes problémamentesnek induló szülés 2,7%-ban van? Vajon ezek mennyire sos csaszik? Úgy értem, ha kiindulok abból amit itt írnak, hogy ugyanolyan sos-ek, mint a méhrepedés, akkor ezek tényleg olyan esetek, hogy minden perc késlekedés károsodást okozhat. (ergo otthon is lenne egy ilyen kockázat? 2,7%-ban gyakorlatilag a kh-otthon távolság miatt nő a károsodások valószínűsége?)
Mert azért ha egy kalap alá teszem a méhrepedést az egyéb sos csaszival, ha összeadhatóak ezek a százalékok, akkor az egyúttal azt is jelenti, hogy 2,7%-ban minden komplikációmentesnek induló osz magában hordozza a lehetőséget, hogy pusztán az osz miatt (késlekedés miatt) tragédia lesz?

Ha viszont nem jól értelmezek, akkor azért ez a 2,7% nem előjel nélküli, nem ennyire sos, van ráutaló jel osz esetén és be lehet érni időben a khba, akkor viszont összemosás és csúsztatás a méhrepedéssel összeadni, hiszen az tényleg olyan, hogy ott perceken életek múlnak, előjel pedig igazából nincs, hiszen a felsorolt jelek (megnő a baba szívfrekije, anya pulzusa stb) már a repedés által kiváltott tünetek.




Még érdemes megjegyezni azt a gondolatot, ami igaz lehet sztem is, hogy ha tkp az első csaszi azért lett csaszi, mert vki nem reagál jól a khra (lelassuló fájástevékenység), akkor nála az otthoni VBAC esélyei jobbak. (az esély és a kockázat viszont nem azonos kategória! a nem sikerül a vbac az nem azt jelenti, hogy bekövetkezik a méhrepedés)


Viszont nekem az a konklúzió is előállt, hogyha a kh-kban biztosítanánk bábaházi viszonyokat, betartanánk a vbac-val kapcsolatos kötelező szabályokat (valódi folyamatos monitorozás, semmi gyorsítás), de egyúttal csökkentenénk a méhrepedés miatti tragédiákat (távolság), akkor ez lenne a legsikeresebb konstelláció!


ps: Liv, köszönöm a linkeket!

Ildi
pildi
 
 


Azért az utolsó linknél elég sok ellen-információ is össze van szedve!

Ott találtam ezt is:

Does urgent transfer really prevent neonatal death?

I have written about this in the past, but it certainly bears repeating. The idea that proximity to the hospital is "just as safe" as being in the hospital is absurd. The existing scientific research (most of it from pro-homebirth papers) demonstrates that the neonatal mortality rates for homebirth emergencies are astronomical:

Johnson & Daviss: 8 deaths in 63 emergency transfers for a death rate of 127/1000. Let's look at the death rates for specific complications:

Thick meconium 13
Sustained fetal distress 31 - 2 deaths
Baby's condition 5 - 4 deaths
Placenta abruptio or placenta previa 5
Cord prolapse 3 - 1 death
Breech 1 - 1 death

So the death rate at home for babies needing expert resuscitation was 80%! The death rate for cord prolapse was 33% and the death rate for unanticipated breech was 100%.

As I have said many times in the past, if nothing goes wrong, it doesn't matter where you give birth. However, if there is an unanticipated emergency, the chance of the baby dying is very high. Certain emergencies are more likely to result in the baby's death. The most dangerous situation appears to be the unanticipated need for expert neonatal resuscitation. Without the equipment and personnel for an expert resuscitation, 80% of babies will die.

Ildi
pildi
 
 


Ebben meg egy csomó hasonlóságot vélek felfedezni a hazai helyzettel, holott határozottan nem hazai a sztori. (szakirányú angolom hiányos, hogy kik is a DEM, meg a CNM, de a sztori azért még összeállt nekem)

Ildi
pildi
 
 


Ah, itt vagyunk mi is: (előző link közepe táján)

Baby dies at homebirth attended by the leader of the Hungarian homebirth movement

A baby died of shoulder dystocia at a homebirth attended by the leader of the Hungarian homebirth movement, Agnes Gereb.

According to the website of the Hungarian homebirth movement:

Dr Ágnes Geréb is the only obstetrician and gynaecologist in Hungary who has experience in rendering professional help for undisturbed childbirth, outside of hospitals. She considers the statements of the Professional Board of Obstetricians and Gynaecologists, which served as a basis for the decision of the Hungarian Chamber of Medical Doctors to suspend her membership, to be erroneous. Her views are based on her experiences of the 1,500 childbirths she has attended and on the guidelines of the WHO concerning childbirth. She has been working for the creation of the conditions (legal framework, accredited training, a network of birth centers and supporting hospitals, financial aid from health insurance) for undisturbed birth, together with other experts who know and recognize her activities...

A Hungarian homebirth advocate offers more information:

It was a fatal shoulder dystocia, the first in the history of modern home birth in Hungary. The fatal dystocia that would eventually strike one day... it came to be last night. Unexpected, and unresolved until arrival at the hospital, where the baby could not be resuscitated...

She has translated the description found at Dr. Gereb's website:

"The birth promised to be without complications. Labor was as well. Amniotic fluid was clear, at 40 weeks and 4 days, labor started spontaneously. The baby's presentation was good, and he was of good size. Heart tones were fine all along, even during pushing. The head was born pink and all was well, no nuchal cord either. But after the normal birth up to the head, the shoulders became stuck and nothing, no method would help free it. We did everything we could and everything there was to do, and meanwhile without delay emergency medical services were called, a neonatal ambulance as well as the regular paramedics. {Mother and baby} were taken to the hospital two minutes away, where two obstetricians and a midwife arduously managed to pull the poor little baby out. They could not resuscitate him any more.

During my 17 years of hospital obstetrics, similar situations did occur, when heroic measures of the attendants were necessary to help a baby into this world. Of these children some were permanently injured from hypoxia, and some even died. And this has also happened at home births abroad. Here in this country, never before.

My most sincere condolences. I am terribly sorry! We all have thought it over and over, what should have been done differently, where the error occured. We do not know. We do not understand.

Ágnes Geréb"

From a Hungarian news organization:

According to the head surgeon of the János Hospital, there was nothing to suggest this delivery would be any more dangerous than others, adding that he considered home births to be "flying blind," where one never knows what will happen.

The Hungarian law does not forbid home births, but the Chamber of Doctors finds it unacceptable, and so Ágnes Geréb has been expelled from the organization.

Labels: homebirth death

posted by Amy Tuteur, MD @ 7:17 AM
Comments (46) | Trackback

Ildi
pildi
 
 


Liv, bocs, de az USA engem nem nagyon érdekel. :wink: Európát mondjad. :) Eddig mindenütt azt olvastam, hogy nem nagyon engedik otthon ezeket, az ikres, csaszi utáni szüléseket.
klara
 
 


Hm, érdekesek utána a kommentek is, de már nem kopizok ide többet.

Ildi
pildi
 
 


klara írta:Liv, bocs, de az USA engem nem nagyon érdekel. :wink: Európát mondjad. :) Eddig mindenütt azt olvastam, hogy nem nagyon engedik otthon ezeket, az ikres, csaszi utáni szüléseket.

Elő kéne keresnem konkrétan, tudom, de nem ugrik be, hol volt az a cikk (?), amelyikben összehasonlították európai országok otthonszülési szabályozását. Emlékeim szerint nem voltak ezek engedélyezve.
klara
 
 


Hali!

Liv,
köszi :) , most nekem erre nem volt / nincsen időm.

Pildi,
Liv jól megkereste, én most nem tudok beleolvasni sem az angolokba, sajnos nincsen időm, de látom, neked sikerült. :wink:

Angliai helyzetről Ilkamama tett be az első oldalon egy listát, hogy mikor javasolt bábai megbeszélés, orvosi konzultáció illetve orvosi ellátás. A vbac a megbeszélésbe, a kettős vbac és a kettős ikrek orvosi konzultációs részbe, a többes ikrek az orvosi ellátás részbe esik. Szóval itt is az a lényeg, hogy általában egyéni elbírálás van a rizikós eseteknél, a többi rizikófaktort is figyelembe véve...

Timi,
szerintem is jobb kórházi, ellenőrzött körülmények között beavatkozni, de ez csak az én véleményem, én laikus vagyok, ráadásul a természetben roppantul hívő egyén, aki úgy gondolja, hogy pl. a burok biztos nem véletlenül nem reped meg 2-3 ujjnyi tágulásnál automatice (mint ahogy a kórházakban általában megrepesztik ilyentájt, legalábbis nekem mindkétszer ekkor).

Klára,
szerintem az Alma utca nem jobb, mint egy bábaház, de mivel bábaház nincsen, marad az Alma utca. Otthon meg azért jobb, mert (csak egy kis kiragadott szelet :wink: ) annyira jó pl. az otthoni vécére ráülni, és nem úgy menni, hogy viszem a kis törlőmet, papírkámat, jól letörlök, utána leteregetek mindent, mielőtt ráülök, ha ráülök egyáltalán... Meg mindenről tudom, hogy hol van, ha kell valami extra, előveszem, a szülés után meg tök nyugiban fekszem az ágyban, nem kell sehová menni (ha esetleg ambulánsan szülnék, akkor ugye vár a hazamenetel), együtt van mindenki. Ez szerintem nem spiritualitás (bár biztos van, akinél az is közrejátszik), egyszerűen a háborítatlanság, a nyugalom. Nekem nem volt könnyű az otthonszülésem, bár nagyon gyors, anyuékhoz mentünk, és majdnem az autóban szültem, irtó kapkodós volt, és nagyon fájt, talán a legjobban eddig. De annyira természetes és magától értetődő volt mégis, valahogy minden klappolt. Nem igazán tudom leírni, de én megértem, hogy valaki csak otthon, még akkor is, ha lesz bábaház. :)

250-300 szülés: Timi jól írta, ez eloszlik a bábák között. De az tény, hogy kellenének még bábák, főleg, ha többen akarnának majd otthon szülni (bár ugye ha ez a szabályozás bejön, akkor otthonszülés nuku).

Mennem kell, bocsi.

F.
fringilla
 
 


klara írta:Liv, bocs, de az USA engem nem nagyon érdekel. :wink: Európát mondjad. :) Eddig mindenütt azt olvastam, hogy nem nagyon engedik otthon ezeket, az ikres, csaszi utáni szüléseket.


Klara, nem értem, mi a különbség, az volt a kérdés, máshol hogy van. A homebirth.uk is ott van a linkeke között, olvasható, hogy vállalnak VBAC-t és ikreket is. A kérdés az volt, hogy máshol is tiltólista-e. Azért vanrá lehetőség, itthon nem lesz.

Pildi: a homebirth debate nagyon jó oldal, mert nagyon sok hasznos info van, de rengeteg ferdítés is és rengeteg félrevezető értelmezés. Az oldal szerkesztője egy doktornő, aki rengeteg pénzt fizet a Google-ad-ekért, így ha valaki rákeres az otthonszülésre, az ő oldala jön fel először. Nagyon gáz dolgokat (is) ír, de sok igazat is. Azt hiszem, egyébként, hogy be is perelték hamis infózás miatt, itt egy cikk erről.

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Pildi:

DEM:
A direct-entry midwife is an independent practitioner educated in the discipline of midwifery through self-study, apprenticeship, a midwifery school, or a college- or university-based program distinct from the discipline of nursing. A direct-entry midwife is trained to provide the Midwives Model of Care to healthy women and newborns throughout the childbearing cycle primarily in out-of-hospital settings.

CNM:

A Certified Nurse-Midwife (CNM) is an individual educated in the two disciplines of nursing and midwifery, who possesses evidence of certification according to the requirements of the American College of Nurse-Midwives.

CPM:

A Certified Professional Midwife is a knowledgeable, skilled and professional independent midwifery practitioner who has met the standards for certification set by the North American Registry of Midwives (NARM) and is qualified to provide the midwifery model of care. The CPM is the only international credential that requires knowledge about and experience in out-of-hospital settings.

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Itthon [ur=http://www.nandu.hu/l]Noll Andrea[/url] egy CPM amerikai képesítéssel. Geréb Ágnes pedig szülész. A többi bába jelenleg magyarországon képesítés nélkülinek számít, illetve ex-szülésznő, de javítsatok ki, ha nem így van.

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Tök jó, hogy ti ennyire tudtok angolul, de nem lehetne magyarul folytatni a társalgást? :?
jamina
 
 


Sziasztok!

Azért én nem szorgalmaznám sem az iker sem a VBAC-t az osz szabályozásába!Mondjuk azt sem,hogy az első sc.után ne adjuk meg az esélyt a kórházban a sima szülésre!Szerencsére már sok helyen megadják!
Egy történet,ha megengeditek.(ez egy kicsit ellen példa is)
Egy ismerősömnél az első sc.volt(iu.retardatio miatt),a másodikat,harmadikat nálam szülte hüvelyi úton,teljesen beavatkozás mentesen.(burok is csak 8-9 cm-nél lett repesztve)A negyedikkel akkor jött be fájásokkal,amikor én a Rebit szültem,már túl voltam rajta és a szülőszoba folyosóján dumcsiztunk.Aztán én kikerültem az osztályra,ő meg el kezdett igazán vajúdni.Mondták is a kolléganőim biztos hamar megszül,hisz 4.gyerek.Reggel kerestem,és az őrzőben találtam meg.Sírt....nem mondott semmit,csak annyit:Timi,meg kellett operálni,kérdezd meg hogy van a fiam!Erre gyorsan felhívtam a szülésznőt aki vele volt,hogy mi történt!Tűnőfeles méhszájnál hegszétválás!(semmilyen beavatkozás nem volt nála!)De mivel erős fájásai voltak,akkor már végig monitoron volt,és egyből észrevették,hogy lassul a baba szíve!Pikk pakk műtőben volt,de a gyereket 2-es Apgarral emelték ki.Életben maradt,bár aznap még az orvosok nem sok reményt adtak neki.Szellemi fogyatékos lett,bár az alapveő önellátást meg tudja csinálni,hisz az anya rengeteg fejlesztésre hordta/hordja.

Megkapta 2x az esélyt,de 3x nem sikerül! :cry: És ez minden sc.után így lehet!Lehet uh-val ellenőrizni a heget,nem kell ahhoz plusz oxitocin,hogy szétmenjen.De nagyon fontos a VBAC-nál a pontos precíz észlelés!Tudom amit leírtam ritka eset,már a 4x szülés miatt is.De a kórházban monitorizálás mellett nagyon jó szülésznővel is történhet ilyen!
Akkor otthon,ahol nincs végig monitoron,nincs a szomszédban a műtő.Van olyan osz-ni vágyó kismama aki ezt a kockázatot is vállalja????
Persze a 2.3.szülése akár otthon is lezajlott volna,hisz nem volt semmi gond,és ezek után miért lenne gond a következővel???
De az a heg örökre ott marad,és mindig hordozza a veszélyt magában!

Üdv.

Timi

Kép
Kép
Kép
ÁKI:1995.07.26.
timiban
 
 


jamina írta:Tök jó, hogy ti ennyire tudtok angolul, de nem lehetne magyarul folytatni a társalgást? :?


Bocs, Amina, nekem nincs időm ennyit lefordítani.

Timi: ilyen sztorik mindig lesznek, sajnos, kórházban is, otthon is. :cry:

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Jamina, bocs! :oops: :wink:

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Liv,
tudom!Ezért nem kéne szorgalmazni a sc.utáni hüvelyi szülést otthon!!!
timiban
 
 


liv731 írta:Klara, nem értem, mi a különbség, az volt a kérdés, máshol hogy van.

Nem egészen. :wink: Azt írtad tegnap, hogy "Lehet VBAC-t és ikreket is otthon szülni szinte mindenhol, sőt USA-ban és UK-ban bizonyos bábák (orvos backup mindig van náluk, ezt hozzáteszem) iker VBAC-t is vállalnak". Na most az USA szinte összes tagállama az számomra nem egyenlő a szinte mindenhollal, pláne hogy mi itt Európában a legkevésbé az USA mintáit szoktuk átvenni. És nekem kifejezetten rémlik egy cikk, ahol tételesen fel van sorolva, hogy az európai országokban SEM mehetnek ezek otthon. Most már megpróbálom megkeresni. :wink:
Jami, nyugi, én sem értem az egészet, csak úgy nagyjából azt, hogy miről lehet szó azokban a cikkekben. :P
klara
 
 


timiban írta:Liv,
tudom!Ezért nem kéne szorgalmazni a sc.utáni hüvelyi szülést otthon!!!


Timi, Lehet, hogy még egyet is értek... :wink: Én azt mondom, hogy megfelelő tájékoztatás mellett mindenki döntse el, mit választ. És akkor legyen őszinte a doki is, meg a bába is.

Klara: az egész "Midwifery" jól bejáratott és működik USA-ban annyira, hogy át lehessen onnan venni protokollt, nekem semmi bajom ezzel, ha neked van, akkor ugord át az USA-s bejegyzéseimet! :D

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Liv,
igen a megfelelő tájékoztatáson és az őszinteségen nagy hangsúly van!De azt a vonalat még is csak meg kell húzni vhol,és a VBAC szerintem már intézeti szülés kategória,és ez itt már ne az anya(család)döntése legyen!
A szabályozásnak nem csak arról kéne szólnia,hogy hogyan tiltsunk(ami most van),hanem hogyan tegyük biztonságosabbá!És milyen esetekben dönthet felelősségteljesen az anya,és mikor mondja azt a szakma,hogy állj!(nyilván itt a szakma alatt nem a vaskalapos osz-t elítélő orvosokra gondolok,hanem a bábákra és azon orvosokra akik bizonyos körülmények mellett támogatják az osz-t)!

Timi
timiban
 
 


Jami, nyugi, én sem értem az egészet, csak úgy nagyjából azt, hogy miről lehet szó azokban a cikkekben.
tudod, alacsonyabb rendű vagyok 8) (Klára érti, más ne kössön bele!)
jamina
 
 


Timi, értem, mit mondasz. Én is kíváncsi vagyok, mi lesz VBAC ügyben.

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


sőt USA-ban és UK-ban bizonyos bábák (orvos backup mindig van náluk, ezt hozzáteszem) iker VBAC-t is vállalnak


Ezen elgondolkodtam egy kicsit... Nekem ez már tényleg az Istent kísértés kategóriájába tartozik, de nevezhetném orosz-ruletttnek is, ez már bejáratottabb. :)

Meg egyátalán, ez most csak statisztika, vagy tényleg van is valós igény pl. a császár utáni iker otthonszülésre? (bár szerintem ebben az esetben indokolt lehet első körben egy pszichiártriai szaksegítséggel felvenni a kapcsolatot.) És hol a határ? 2-3 császár utáni faros ikerszülés, netán 3-as ikrek, egy kis toxémiával súlyosbítva?

Jamina, ne aggódj, én sokszor már magyarul sem értem! :lol: :oops:
Vendég
 


Orvos nélkül is legális az otthon szülés

* Index - ugyelet@mail.index..hu

| 2007. 11. 16., 16:13 | Frissítve: 2 órája

Elég, ha két szülésznő segíti a kismamát, legalább az egyiknek el kell végeznie az előírt képzést, a szülő nő választhat, hogy akar-e orvosi jelenlétet szülésénél, derül ki az Egészségügyi Minisztérium pénteken közzétett javaslatából, amit az otthon szülésről szóló társadalmi vita alapjának szántak. A kórházon kívüli szülés ösztönzése helyett a biztonságra és a kismama önrendelkezésére helyezték a hangsúlyt. A TASZ a lényegi pontokban elégedett.

Az otthon szülés alapelvei közül a legfőbb követelmény az újszülött biztonsága, mondta Horváth Ágnes egészségügyi miniszter pénteki sajtótájékoztatóján, ahol a szaktárca javaslatát ismertette az otthon szülés szabályozásáról. További alapelv, hogy a szülő nőnek joga van dönteni a szülés helyszínéről. Az egészségügyi ellátásban, a társadalombiztosításban, illetve az anyakönyvvezetés gyakorlatában nem lehet különbséget tenni kismamák és babák közt a szülés helyszíne alapján.

Az otthon szüléskor a legfontosabb cél azoknak az ésszerű feltételeknek a teljesítése, amik a lehető legnagyobb mértékben garantálják a kismama és a baba biztonságát. Végül az is az alapelvek között szerepel, hogy a szabályozás életszerűsége mellett ne tegyen feleslegesen szigorú megkötéseket, de ne tartalmazzon felelőtlen engedményeket sem a biztonság rovására.

A szabályozási javaslat fontos része, hogy az otthon szülést is támogatná a társadalombiztosítás, akárcsak a kórházi szüléseket. Ezzel a szabad választás jogát akarják biztosítani, nem pedig otthon szülésre ösztönözni a nőket, hangsúlyozta Horváth Ágnes. Az összegről még folynak a tárgyalások.
A cikk a hirdetés után folytatódik h i r d e t é s
Garancia a biztonsághoz

Az egészségügyi miniszter kitért arra, hogy évente 5-600 nő választja az otthon szülést, ami a szülések fél százalékát jelenti. A szabályozás célja az is, hogy garanciális elemekkel biztosítsa a kismama és a baba számára is a biztonságos körülmények megteremtését. Ennek egy része, hogy a szülésnél legalább két segítőnek kell jelen lennie, egyikük egy szakorvos vagy képzett szülésznő, a másik pedig egy egészségügyi szakdolgozó, aki lehet például szintén egy szülésznő.

Az ellátás megfelelő minőségének biztosításához a bábáknak el kell majd végezniük egy képzést az Egészségügyi Szakképző és Továbbképző Intézetben (ETI), amivel biztosítani lehet, hogy alkalmasak szülés közben a megfelelő szempontokat mérlegelni, és érdemi döntést hozni. Így például ha az eredeti szándék ellenére mégis szükség van gátmetszésre, azt a bába el tudja dönteni, és el is tudja végezni. Az átmeneti időszakban, várhatóan egy évig, szükség lenne orvosi jelenlétre.

A képzési követelmények, mint számos egyéb kérdés, a jövő héten kezdődő társadalmi egyeztetés témái lesznek, a fórumot a minisztérium széles körben tervezi megtartani. Így képviselve lesznek a szülésznők, a bábák és a szakorvosok, valamint további civil szervezetek.

Az egyeztetés végeredményeként várhatóan változtatni kell majd az egészségügyi törvényen, hogy az tartalmazza az anya önrendelkezési jogát a szülés helyszínének megválasztásához. Változik továbbá az egészségbiztosításról szóló törvény, hogy bele tudjon kerülni az otthon szülések társadalombiztosítási támogatása. A változások többi részét várhatóan kormányrendeletekben fogják szabályozni.
A TASZ elégedett

A minisztérium javaslata számos ponton enyhült, így sokkal jobb, mint a korábban kiszivárgott részletekből kiderült, vélekedik Dénes Balázs, a Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezet elnöke. Az otthon szülésből kizárásra ítélt nők meghatározásának feltételrendszere sokkal életszerűbb - 35 éves kor fölött egyedi elbírálás -, megfelelő a háttérkórházakról szóló szabályozás - telefonon kell jelezni a mentőknek és a kórháznak, hogy otthon szülés kezdődik, kezdte sorolni a szabályozás tervezetében szereplő példákat.

Legfontosabbként azt emelte ki, hogy nem kötelező az otthon szülésnél az orvosi jelenlét, valamint hogy a diszkrimináció megelőzéseként a kórházon kívüli szülések is kapnak társadalombiztosítási finanszírozást. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a képzésről szóló rész további finomítást igényel, hiszen nem biztos abban, hogy 10-15 éve a szakmában dolgozó bábákat vissza kéne küldeni az iskolapadba. Erre szerinte remeke teret biztosít majd a jövő héten kezdődő társadalmi egyeztetés.

Dénes Balász reagálva az egészségügyi miniszter kijelentésére, miszerint az otthon szülés kapcsán elérkezett az ideje a kórházi szüléseknél is megteremteni a XXI. századi körülményeket, baba- és szülőbaráttá tenni a feltételeket, megjegyezte, hogy ez a téma is az először marginálisnak tűnő otthon szülés körüli harcból pattant ki. A TASZ elnöke szerint a helyzet így hasonlít ahhoz, mikor a most közellenségnek számító Geréb Ágnes először vitt a szülőszobába apukát a hetvenes évek végén, ami miatt fél évre eltiltották. Ma pedig már elképzelhetetlennek tartjuk, hogy egy édesapa ne lehessen jelen gyermeke születésekor.

Üdv: eszterlánc
lánc lánc eszterlánc
 
 


AZ OTTHONSZÜLÉS EGÉSZSGÜGYI FELTÉTELEI

I. Az otthonszülés feltételei
a. Terminusban lévő szövődménymentes terhesség: a betöltött 37 és 41 hét között, koponyavégű fekvéssel
b. Első szülés, ha semmilyen kizáró feltétel nincs
c. Második-ötödik szülés, ha az előző szülések szövődménymentesek voltak,
d. 18-35 év között, többedszer szülőnél 35 felett megengedhető, ha semmilyen más szövődmény nem várható.
e. BMI 18-30 között

II. Relatív kontraindikációk
a. Előzetesen több mint öt szülés (grand multipara),
b. 35 év feletti életkor
c. A környezetben észlelt fertőző betegség

III. Kizáró feltételek

II/A: Szülészeti és általános kórelőzmény
a. Olyan anyai betegségek, melyek veszélyeztetik az anya vagy a magzat életét, egészségét (pl. magas vérnyomás betegség minden formája, cukorbetegség minden formája, véralvadási zavarok minden formája, autoimmun betegségek, szívbetegség, epilepszia, asthma bronchiale, pajzsmirigy betegségei, stb)
b. Korábbi 3 spontán vetélés, ha még nincs élő gyermeke.
c. Előzetes szülésnél: vállelakadás, 4500g vagy nagyobb újszülött, harmad vagy negyedfokú gátsérülés.
d. Korábbi szülészeti esemény során méhen belüli retardatio, méhen belüli elhalás, vagy koraszülés.
e. Minden olyan anyai betegség, ahol konziliárius orvos felvetette a császármetszés lehetőségét.
f. Előzetes császármetszés, vagy a méhtesten végzett műtét (pl. myomectomia, hysterotomia)
g. Az anya lázas állapota
h. Az anya HIV vagy hepatitis B fertőzése.
i. Drog dependencia, alkoholizmus, erős dohányzás.


II/B: Magzati betegségek, vagy annak gyanúja
a. Nagy magzat: először szülőnél a 38 hetesen végzett ultrahang vizsgálat 4000g feletti magzati súlyt valószínűsített, vagy többedszer szülőnél 4250g feletti magzati súlyt.
b. Súlyos oligohydramnion.
c. A terhesség igazoltan betöltötte a 41. terhességi hetet
d. Koraszülés esetén: a terhességi kor igazoltan nem éri el a betöltött 37 hetet
e. Kis súlyú magzat esetén: ha a 38 hetes ultrahang vizsgálat 2500g alatti magzati súlyt valószínűsített, oligohydramnionnal, vagy anélkül.
f. Ikerterhesség.
g. Magzati fejlődési rendellenesség esetén.
h. Ha a magzat méhen belül elhalt.
i. Placenta praevia minden formája esetén
j. Magzati oxygénhiányra utaló, kóros NST esetén.
k. RH-alloimmunizáció esetén vagy más vércsoport összeférhetetlenség esetén, ha hematologus/neonatologus szerint az újszülött károsodása várható.
l. Fekvési rendellenesség: medence végű fekvés, haránt- vagy ferdefekvés.
m. Ha a magzatvíz meconiumos.
n. Idő előtti burokrepedés esetén.







2. sz. melléklet a ..../2007. (.......) EüM. rendelethez

Egészségügyi szolgáltatóhoz történő szállítás indikációi


Szülés megindulásakor (anya)
• Aktív gentialis herpes
• Koraszülés (< 37. hét)
• Fekvési rendellenességek
• Súlyos hypertonia

Szülés alatti (anya)
• 38 oC feletti láz
• Kóros magzati szívhangeltérések
• Meconiumos magzatvíz
• Előesett köldökzsinór
• Abruptio placentae /vagy placenta praevia
• Erős vérzés
• Elhúzodó szülés

Postpartum (anya)
• Thrombophlebitis vagy thromboembólia
• Postpartum eclampsia
• Uterus inversio
• Postpartum vérzés (szokásos kezelésre nem szűnő)
• Szülészeti shock

Postpartum (magzat)
• Apgar score (10 perc után is 7)
• Görcsös állapot gyanúja
• Jelentős fejlődési rendellenesség (azonnali orvosi beavatkozást igényel)
RDS v. amennyiben az újszülött nem tartja a hőmérsékletét

Üdv: eszterlánc
lánc lánc eszterlánc
 
 


Timiban, köszönöm a császár utáni szülésről szóló hozzászólásodat.
Nálunk is volt hegszétválás tragikus gyorsasággal műtőbe került, szerencsére a baba jó állapotban jött világra.
Egyébként a nemzetközi szabályozás szinte egész európában nagyjából hajadzik a miénkhez, a német tapasztalatokat tudom, hasonlóak, és a szövetség áltln szervezett nemzetközi konferencián egy holland otthonszülős bába elmondta, hogy milyen feltételekkel lehet ott tervezni az otthonszülést, és szinte teljesen megegyezik.
Mi is részt vettünk a törvényelőkészítő munkában, bár én még nem láttam a ma bemutatott tervezetet, mert nem nézek tévét és rádiót is csak zenét hallgatok. Állítólag ma megkapom ímélben, akkor majd átolvasom.
Szeretettel és mindenkit üdvözlök a szelíd hangvételért
nováky_rita
 
 


Liv, köszönöm az infókat! DEM, CNM, CPM szempontjából igaziból ez olyan, ahogy magyar szakszavaknál sem igazán vagyok képben, hogy mikor mi az érdemi különbség (mint szülésznő/bába, na azt még úgy sejtem, hogy a dúla, az gyakice nem tekinthető szak-nak, inkább "csak" segítő, ha jól tudom)

Bocsánat mindenkitől az angolokért, részemről eleve nem elég pontos az angolom ahhoz, hogy fordítsak, viszont pont elég ahhoz, hogy már szívesen beleássam magam (csak ez meg ugye időgond).



Ah, Eszterlánc, köszi a minisztériumi anyagot!! Azért amennyire én látom, a legvitatottabb pontokban (szakszemélyzet meg mentő a házelé) lazultak a dolgok.


Egy észrevétel, amin megakadt a szemem belőle:

III. Kizáró feltételek
...
II/B
...
n. Idő előtti burokrepedés esetén


(most tekintsünk el a számozási hibától :lol: )

Jól tudom, hogy idő előtti burokrepedés alatt azt értik, ha burokrepedéssel indul érdemben a szülés? Illetve meddig idő előtti, honnantól időbeli? (fájástevékenységtől vagy tágulási állapottól függ?)
Burokrepedéssel induló szülés kötelezően kórházi lenne? (egyáltalán, bármilyen magzatvíz"szivárgás" burokrepedésnek neveztetik, vagy csak "komolyabb" mennyiségű magzatvíz távozása az?)

(bocsánat, ha ezek másoknak egyértelmű dolgok!)

Ildi
pildi
 
 


Mondjuk én még az előző koraszülést nem értem, hogy miféle kockázati tényezőt jelent az egy köv. terhesség betöltött 37. hete után?

H.Á. nyilatkozatában meg azt, hogy ha az anya egyedül van a szülés megindulásakor, akkor büntethető legyen veszélyeztetés miatt??? Vagy ez megint csak vmi nyelvbotlás, és arra gondoltak, hogy ha egyáltalán nem hív segítséget.

Borcsa
KépKépKép
borsts
 
 


Én ugyanúgy ezt a két pontot (előző koraszülés, idő előtti burokrepedés) nem értem... :?

Ja, és testtömegindexre visszatérve, ha fogyok még három kilót, akkor nem szülhetek otthon? :shock: Gondolom, a terhesség előtti testtömegindexet nézik... Nekem ez az első gyerek előtt 16, a másik kettő előtt 17,8 volt. Ez ellen tenni nem tudok, sajnos alkati kérdés, minden hízókúra eredménytelennek bizonyult, a terhességeket leszámítva. :P
F.
fringilla
 
 


Sziasztok!

Rita :wink:

Hát elolvastam a törvénytervezetet.Annyira nem is vészes,őszintén szólva rosszabbra számítottam.Mondjuk biztos található benne olyan amivel nem fog mindenki egyetérteni,de ez már így van.

Mondjuk,az,hogy mikor kerül majd oda egy szülésznő,hogy otthonszülést kisérjen az távolabbi dolog.Hisz a törvény elfogadása után az ETI 6 hónapon belül indítja el a továbbképzés,de ez mennyi idő lesz nem tudni.És addig csak orvos mellett lehet majd az osz-t választani.
De legalább már elindult valami!

BMI:szerintem nem a terhesség előtti indexet nézik,mert tegyük fel van egy hasonló alkatú kismama,mint Fringilla(nem személyeskedés :wink: )és hízik 20-25 kg,ami általában a sok víznek köszönhető,tehát "toxémiás"lesz.A terhesség előtti BMI alapján szülhetne otthon,de nem hiszem,hogy a +20kg-val igen!
Itt szerintem a kórosan felszedett sok kilót akarják kiszűrni.Az ideális a +10-12 kg,de aki már eleve túlsúllyal kezdi a terhességet annak 8-9kg!

I.e.burokrep.:amikor fájások nélkül megreped a burok.Az esetek többségében nem indulnak meg egyből a fájások(kiv.ha fertőzés miatt reped meg,mert akkor hamarabb kezdődnek a contrctiók-ezt nem én találtam ki) és ezért a vajúdás elhúzódó lehet.Nem beszélve,hogy megnő a méhen belüli fertőzésveszély.Pláne,ha ténylegesen vmilyen fertőzés okozta a burokrepedést.
Valamint,ha a koponya még nem illeszkedett be a medencébe,és a víz nem csak csordogál,ilyenkor a köldökzsinor is előeshet.(mondjuk ritka,de ez olyannál is előfordulhat,aki nem tervezetten szül otthon)de gondolom a tanfolyamon erről is szó van,hogy mi a teendő amikor"mint a Niagara"úgy folyik el a víz,és hogyan kerülhetjük el a kzs előesést.

Üdv.

Timi
timiban
 
 


I.e.burokrep: És ez mennyire van orvosilag eltúlozva? úgy értem kh-ban általában van vmi olyan kikötés is, hogy burokrepedés után x órával meg kell szülessen a baba, különben csaszi. Vagy ilyen már nincs?
Rengeteg olyan szülés van, ahol tkp 1-2-3 napig szivárog a magzatvíz, mielőtt elindulna rendesen a dolog. Kórház nem fog 3 napig karba tett kézzel várni. Sőt, amennyire én emlékszem ilyenekre, általában néhány óránál többet sem vár.
Viszont szerintem -amennyire úgy környezetemből lejött- viszonylag sok az ilyen kezdetű szülés, ami azt sugallja nekem, hogy azért nem esik az abszolút nem normális kategóriába.
(most elég zagyva lettem, de talán átmegy, hogy mire gondolok)

(nálam az első volt ilyen eset, egyértelműen idő előtti burokrepedés, még 7 órával utána se volt semmi fájástevékenység, éretlen méhszáj stb. És végül azért mázlim volt, abban, hogy a méhszájérlelő, meg az oxitocin elég volt és nem jártam úgy, hogy letelt az x óra és irány a műtő. ugyanakkor pl nővérem 2 napi vízszivárgás után vonult kórházba, és onnan már véges idő alatt megszült drasztikus fenyegetések nélkül is -nem idehaza volt.)


Hm, igen, ez az előzetes koraszülés, betöltött 37. hét után, valóban elég ésszerűtlen kitétel (vhogy átsiklottam elsőre fölötte).

Ildi
pildi
 
 

Vissza: Szülészetek, kórházak

Jegyzetfüzet: