Új privát üzeneted érkezett!

Sajnos a húgom nem egészséges.
Turner-szindrómás, ami növekedési hormon és női hormon hiány (nagyjából).
Nagyon megijedtem most én is, mert nagyon félek, hogy nem egészséges gyereket hozok a világra, ha végre sikerül teherbe esnem.
Kép

Kép

Kép
pkagi
 
 


Ági!
Azt lehet tudni, hogy a hugod anyukád pajzsmirigy problémája miatt lett e beteg?
Szerintem ne idegesítsd magad, mert nem lesz gond, ha a pajzsmirigy szinted beállítják. A gond csak akkor van, ha nem szeded a gyógyszert és nem ellenőrzik rendszeresen. Gyógyszer mellett minden ok lesz. Az a veszélyes, ha nem veszik észre és így hordod ki a babát.

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Kriszta,
en nem emlekszem erre az Anti-TPO-ra, nekem ezt nem nezik.
Magas TSH mellett normal FT4 /altalaban az also hatar kozeleben/ kezdodo pm betegsegre utal. Koleszterin szintet neztek nalad mostanaban?
Ekkor megoszlik az orvosi gyakorlat, van aki ad erre "gyogyszert", van, aki nem. Terhesseg eseten ezen eredmenyek mellett _kell_ hormonpotlas.
Altalaban 2-4 honapot irnak a beallitasra, ugyhogy ne keseredj elKép
De tenyleg olvasgast at a konzilium.hu-t, ott nagyon jol le vannak irva ezek, kulon fejezet a terhessegrol, stb!

Halacska,
persze, siman lehet szoptatni. Alulmukodesnel tk. nem gyogyszert kapsz, hanem hormontartalmu keszitmenyt, azt a hormont, amit nem termel meg a pm-ed. Ez a szerencse, hogy egy az egyben elo tudjak azt allitani.
Tulmukodesnel is van a Propycil /?/, amellett is szabad szoptatni.
afonya
 
 

 
 

Áfonya!
Ezeket nézték:
Kollesztrin 6,3 (ref. <5,2)
HDL-kollesztrin 1,6 (ref. >1,3)
LDL-kollesztrin 4,15 (ref. <3,36)

Nem tudod mi az a LDL és HDL kolleszterin? Főleg az LDL érdekel, mert nekem az volt rossz.

Már olvasgattam a konzíliumot Kép Most megyek és mégegyszer átnézem.

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Ezeket talaltam, ami esetleg erinthet Teged /gondolom en, laikuskent/:

Kezdődő (szubklinikus) pajzsmirigy alulműködés
Erre a stádiumra az jellemző, hogy a pajzsmirigy-hormon szintek a vérben még normális tartományon belül vannak, de ezt az állapotot a szervezet már csak a TSH-szint megemelésével képes fenntartani. (A pajzsmirigy-hormon termelésének szabályozásáról A pajzsmirigy szerepéről c. fejezetben olvashat részletesen.) Ez a stádium (komoly) tüneteket nem okoz, de a vérzsír (koleszterin) szintje már kissé magasabbá válik, enyhe fokú gyengeség, 2-3 kg-os hízás okozójaként szerepelhet. Az orvosok álláspontja eltér abban, hogy minden ilyen esetben szükséges-e a hormon-eltérést kezelni.

Tényleges pajzsmirigy-alulműködés
Ebben a stádiumban a TSH-szintnek az igen nagyfokú megemelkedése sem képes biztosítani a normális pajzsmirigy-hormon szinteket, a vérben mért pajzsmirigy-hormon szintek közül az FT4 (szabad-T4) érték kórosan alacsonnyá válik, a T3-szint csökkenése nem mindig mutatkozik. Ebben a stádiumban már tüneteket okoz a betegség, és gyógyszeres kezelés beállítása válik szükségessé


Az előzőekben már leírtuk, hogy a legkoraibb jel a pajzsmirigyet szabályozó, az agyalapi mirigy által termelt TSH megemelkedése. Gyakran okoz félreértést, hogy a pajzsmirigy-működés megítélésére leggyakrabban vizsgált TSH-szint épp ellentétes mint a pajzsmirigy-működése. A szabad-T4 (vagy FT4-) érték a kezdődő alulműködés esetében még a normális tartományon belül van (bár gyakrabban az alsó határ közelében), kifejlődött már tünetekkel is járó stádiumban pedig a normál alsó határán vagy az alatt van. Egy másik laboratóriumi eltérés is fontos lehet: a vérzsír (koleszterin) érték megemelkedése. Ennek jelentősége az, hogy az orvosok egy része a vérzsír értéket is figyelembe veszi annak eldöntésekor, hogy a kezdődő, tüneteket még nem okozó stádiumban, beállít-e pajzsmirigy-hormon pótlást. A betegség konkrét okának felderítése általában nem okoz problémát a beteg kikérdezése után.
afonya
 
 


Végigolvastam a konzíliumot, egy betűt sem hagytam ki. Kép
Egy valamit nem értek
"A csökkent pajzsmirigy-működés mint betegség Magyarországon alapvetően két módon jöhet létre: a pajzsmirigy más betegsége miatt végzett izotóp-kezelés vagy műtét után vagy pedig a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegsége, a Hashimoto-tireoidtisz következményeként. "
Nekem izotóp-kezelés és műtét nem volt. Ezekszerint Hashimoto-tireoidtiszom van?
Akkor ezt miért nem mondták?
Na megyek és utánanézek, hogy mi is ez a Hashimoto izé.

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Sziasztok!

Nyanya67
Nekem, mint már írtam, az alulműködés autoimmun eredetű. Mindenféle elnevezés nélkül. A vitiligo is autoimmun. Én utána olvastam, kérdeztem és az autoimmun folyamatot sokszor csak akkor lehet kimutatni ha éppen "zajlik". Ha már nem akkor csak a "nyomai" maradnak vissza.

Meglepődtem és el is keseredtem azon, amit írtatok az egyenesági öröklődésről.Kép Anyám (egészségügyis) és csak tegnap volt hajlandó igen mondani egy vacak tsh vizsgálatra. Megígértette velem, hogy nem zaklatom és csak a kedvemért megnézeti de nem hajlandó kezeltetni, effektive ha szükséges, gyógyszert szedni. Ne is írjatok semmit, meg van a véleményem!
Viszont ugye van már egy kislányom, aki helyett én mindent bevállalok de nem szeretném ha ő is örökölné ez a dolgot. Tudom, hogy kevés az, hogy én mit szeretnék és mit nem. A gyerekeket születésükkor szűrik. Én már kértem ellenőrzést nála is kb. 1,5éves korában. A pm orvosomat kérdeztem, hogy milyen sűrűn kell majd ellenőrizni őt. Azt mondta, hogy nem kell. De én akkor is fogom! Na jó, nem minden vérvizsgálatkor (szerencsére ez is ritka) de azért kérem. Hiszen ha már szúrják vmi miatt akkor mindegy hogy mit néznek. A tb költségeimbe belefér!

Áfi
Köszi az infót. Olvastam, hogy uaz a hormon csak szintetikus. De azért mégis csak kívülről jut a szervezetbe. Az orvostudomány bizonyos részei meg eléggé el vannak maradva. Egyre többen mondják, hogy a pm kezd gyakori betegség lenni a terheseknél, szülés után. Kérdem én, hogy akkor miért nem szűrik rutinszerűen a nőket?
Egyébként az is vicc, hogy nálam csak azért kérték a tsh-t mert a koleszterinem magasabb volt kicsit. A szülészem nem is vizsgálta h miért jött előbb a lányom és miért volt iszonyú öreg a lepény idő előtt. Erre azt mondják, hogy alkati. Ezek szerint nem az! Biztos mindennek meg van az oka. Csak ebben a rohanó világban vkinek egészében kellene vizsgálnia az egyént és nem csak 1-1 dolgot, problémát meghallani.
Bocsi ha kicsit elfilóztam.
Üdv,
b.

Anna 2002. június 30.
Keve 2007. június 29.
halacska
 
 


Halacska!
A doki szerint valúszinü nálam is autoimmun eredetű, de megismételtette a vérvételt. Ha viszont nincs neve a betegségnek, akkor az a mondat, amit a konzilium.hu-ból idéztem hazugság.
Valahol azt olvastam, hogy a pm-et őssejtből már lehet gyógyítani.
Kriszta

Kép

KépKép
nyanya67
 
 



Anna 2002. június 30.
Keve 2007. június 29.
halacska
 
 


Hétvégén a magellánban volt szó egy ásványvízről, amely rajtunk segíthet. Ásványvíz oscart kapott.
Jodicum a neve.
Lehet, hogy ez megoldja a problémáinkat.
Kriszta szerintem neked is segítene. Én este megyek kutatókörútra, hogy hol lehet kapni. Elvileg azt írták, hogy a nagyobb bevásárlóközpontok árulják.

Kép

Kép
pkagi
 
 


Ági, azért én nem ugranék rá ilyen hamar. Lehet, hogy jó, de az is lehet, hogy csak egy jó üzlet. Nem láttam a magellánt és nem hallottam erről az ásványvízről, majd figyelem az üzletekben. A nevéből ítélve Jodicum, azt gondolom, hogy a jód tartalma nagyobb, azt meg pótolhatod máshogy is ha szükséges. De nem biztos, hogy szükséges. Vigyázni kell a jóddal, mert a túl sok ugyanolyan ártalmas lehet, mint a túl kevés. Pajzsmirigy túlműködésnél pl kif. tiltott. Holnap megyek endokrinológushoz, ha nem felejtem el majd rákérdezek, hogy mi a véleménye.
Kriszta

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Ági, azért én nem ugranék rá ilyen hamar. Lehet, hogy jó, de az is lehet, hogy csak egy jó üzlet. Nem láttam a magellánt és nem hallottam erről az ásványvízről, majd figyelem az üzletekben. A nevéből ítélve Jodicum, azt gondolom, hogy a jód tartalma nagyobb, azt meg pótolhatod máshogy is ha szükséges. De nem biztos, hogy szükséges. Vigyázni kell a jóddal, mert a túl sok ugyanolyan ártalmas lehet, mint a túl kevés. Pajzsmirigy túlműködésnél pl kif. tiltott. Holnap megyek endokrinológushoz, ha nem felejtem el majd rákérdezek, hogy mi a véleménye.
Kriszta

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Nekem alulműködésem van.
Először mész pajzsmirigyes dokihoz?
Egyébként meg nem lehet rosz ha "oscar" díjat kapott.
A tv2.hu-n a Magellán alatt el tudod olvasni a riportot. Érdemes. Kép

Kép

Kép
pkagi
 
 


Sziasztok!

Nem akarok negatív lenni de sztem a már pm betegeknél biztos, hogy nem lesz gyógymód ez a víz. (olvastam az Oscarról) A prevencióban viszont hatásos lehet. Az a baj, hogy pm alulműkszikor nincs elég hormon, amit nem hiszem, hogy vízzel lehetne pótolni. A jód önmagában nem elég. Sajnos eddig ahány orrvossal beszéltem mind azt mondta, hogy a pm-et nem lehet stimulálni, még több munkára bírni. Esetemben kisebb eleve ez a szerv, tehát nem is tud annyi hormont termelni, mint egy normál méretű. Hát még annak, akinek teljesen ki kellett operálni.Kép
Üdv,
b.

Anna 2002. június 30.
Keve 2007. június 29.
halacska
 
 


Ági, el fogom olvasni Kép
Ehhez a dokihoz először megyek, de egyszer már voltam endokrinológusnál 2 hete egy másik kórházban. Úgy volt, hogy a Szabolcs u.-ban csak áprilisra kapok időpontot és bejelentkeztem az Uzsokiba, aztán lett februárra is időpont, de már nem mondtam le a másikat. Nem baj, ha több dokitól jön infó Kép

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Elolvastam, és ráadásul magyar, ez nagyon jó. Kép

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Halacska.
Ártani biztosan nem árt és én sem a gyógyszer helyett gondoltam, hanem mellette. Mit veszíthetünk, ha kipróbáljuk, hátha segít.

Nyanya.
Voltam ma a METRO, TESCO, AUCHAN-ba nem volt egyikben sem ilyen ásványvíz, de egy cikkben olvastam a cég nevét. Felhívom őket, hogy hol lehet kapni.
Ha érdekel megírom az infót.

Kép

Kép
pkagi
 
 


Ági!
Köszi, de én ezért külön utakat nem fogok megtenni, majd figyelem, ha úgyis megyek vásárolni. Megkóstolom, de ha nem egy árban van az általam kedvelt ásványvizekkel, akkor nem szokom át. Most olvastam csak Halacska írását és tényleg igaza van, ettől meggyógyulni nem fogunk. A pm alulmükszi kialakulhat jódhiánytól, de jóddal gyógyítani nem lehet. Ettől még lehet jó nekünk is, mert ugyan javítani nem fog rajtunk, de esetleg nem romlik tovább a helyzet. Azért arra vigyázz, hogy ha máshonnan is kapsz jódpótlást, nehogy sok legyen. Én pl csak jódozott sót használok már évek óta, bár többnyire sótlanul étkezem.

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Lányok!

Kérdezzétek már meg, legyetek szívesek, az orvosaitokat (pm), hogy szedhető-e +jód vagy használhatunk-e jódozott sót pm alulműkszinél. Azért szeretném hallani más orvos véleményét is mert az enyém kifejezetten MEGTILTOTTA, hogy a gyógyszer mellett ilyen sót használjak. Megnehezíti a főzést is mivel a családnak meg jódozott sóval főzök.
Köszönöm!
b.

Anna 2002. június 30.
Keve 2007. június 29.
halacska
 
 


Kriszta most megy pm dokihoz, én csak 4 hét múlva.
Én is megkérdezem akkor, de Kriszta te is. Oké?

Kép

Kép
pkagi
 
 


oké Kép

Anna 2002. június 30.
Keve 2007. június 29.
halacska
 
 


oké Kép estére hozom a választ

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


okéKépKép

Anna 2002. június 30.
Keve 2007. június 29.
halacska
 
 


Sziasztok!
Jódozott só használható. +jódot nem kérdeztem, hogy szedhető e, de ezt amúgy is ajánlaná, ha szükséges lenne, viszont terhesség alatt ajánlani fogja a +jódot is, ezt mondta.
Most már tuti, hogy Hashimoto-tireoidtiszom van, és ez már nem saját diagnózis.

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Benéztem, hogy van-e fejlemény. És van! Kép Ez jó hír akkor!
A te betegséged viszont nem az!Kép Mit mondott még a dokid? Következő baba?
Üdv,
b.

Anna 2002. június 30.
Keve 2007. június 29.
halacska
 
 


Halacska
2-3 hónap alatt beállítják és utána lehet próbálkozni. 2 hét múlva megyek vérvételre és UH-ra, majd 1 hónap múlva újra az endokrinológushoz.
Holnap viszont megyek egy másik endokrinológushoz, ahol már egyszer voltam és most utoljára megyek a megismételt vérvétel eredményért, aztán már csak egy helyre járok a Szabolcs u.-ba, mert szülni is ott fogok, ha minden jól megy. Itt is megkérdezem a jódozott sót.
Neked milyen értékeid vannak ill. voltak gyógyszer szedés előtt? (TSH?, Anti-TPO?) Írtad, hogy neked is autóimmun. Akkor szerintem neked is Hashimoto-tireoidtiszod van. Az autoimmun betegségre az Anti-TPO magas értéke mutat, és mint fentebb idéztem, ha nem volt pm műtéted vagy izotóp-kezelésed, akkor a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegsége, a Hashimoto-tireoidtisz következménye. Erre kérdezz rá a dokidnál. Nekem se mondták, csak rákérdeztem és ma már a leletemen is rajta volt. Ez valószínü csak annyit jelent, hogy a pm már nem nagyon termel hormont és életünk végéig gyógyszerrel kell pótólni.
Kriszta

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Szia!

A TSHh-m 6 körül volt. (de ezt az első vizsgálatot szoptatás befejezése körül végezték, így biztos, hogy nem volt reális, hiszen a hormonháztartás még nem rendeződött 100%-osan). Utána kezdtük a gyógyszeres kezelést és javult, sőt átment túlműkszibe de ez nem azt jelenti, hogy a pm túlműködött, hanem azt, hogy sok volt a gyógyszer. Így volt0,003 aztán megint lett 18, majd 8 majd most legutoljára már 4 körül. De nekem már decemberben volt egy éve, hogy próbálják belőni az adagot. Sztem a pár hónap beállítási idő irreális. Az nlc-n is azt írták, hogy volt akinek 2 év is volt. Lassan én is elérem, hiszen meg nekem sem tökéletes. Aztám még bébikét is szeretnénk és kezdődik előlről az egészKép
Nekem viszont az ANTi TPO és más vizsgáltok is negatívok lettek. A többi hormonom is rendben vanKép Legalább ennyi!Kép
Viszont megint torokgyuszim van, ami kísért gyerekkorom óta.Kép Biztos, hogy ez is kihat a pm-re. Meg vmelyik nap azon filóztam, hogy nekem viszonylag korán kivették a manduláimat és lehet, hogy ezzel is ártottak? Én ezt szeretném majd megkérdezni a dokimtól. Bár már késő bánat, eb gondolat! Kép
b.

Anna 2002. június 30.
Keve 2007. június 29.
halacska
 
 


Sziasztok!
Hát ez a mai időpont nem jött össze, beteg a doki és március 30.-ra kaptam új időpontot. Azért nem semmi, hogy ennyire nem lehet bejutni egy dokihoz. A leletemet azért megkérdeztem és 1,8 volt a TSH-m. Ez tök jó, csak most teljesen össze vagyok zavarodva. 75mg-ot írt fel a dokim amit a 4. naptól visszavettem 50-75mg -ra (azaz egyik nap 50 másik nap 75) mert túl soknak tartottam a 75-öt de nem tudtam, hogy hirtelen visszábbvehetem e. Tegnap a doki azt mondta, hogy szedjek inkább 50-et. Na szóval ez az 1,8-as TSH kb 1 heti gyógyszerszedés után vett vérvétel eredménye. Tudtommal viszont a gyógyszernek csak kb 2-3 hét múlva van mérhető eredménye. Akkor most miért lett jó az eredmény. Na egy kicsit sok lett a szóismétlés, de mondtam, hogy össze vagyok zavarodva. Tud valaki érthető magyarázatot?

Halacska
Nem értem, hogy ha minden eredményed negatív kivéve a TSH, akkor miből következtettek az autoimmun betegségre?

Kriszta

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Ez nagyon érdekes Kriszta.
Már mindjárt 75 mg kezdtél. Én úgy tudom 25-el lehet kezdeni és fokozatosan emelni az adagot.
Van valahol erről a gépemen elmentve egy cikk. Előkeresem és felteszem.

Kép

Kép
pkagi
 
 


Ági!
Én is olvastam valahol és aztán utána is jártam, most meg megkérdeztem 2 dokit is és ők is megerősítettek abban, hogy 25-ről emelik. Az jó lenne, ha feltennéd a cikket, szívesen elolvasnám mégegyszer.
Kriszta

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Tényleg nagyon nagy adagot kaptál elsőre. Mennyi volt az adat, ami után 75mikrogrammot írt a doki?
Min. 6 hét kell, hogy a szervezet általánosan reagáljon a gyógyszerre. Nem is kellene ilyen gyorsan vérvizsgálatot ismételni. zavaros.

Bemásolom, azt, amit nekem egy kedves orvos válaszolt a neten:Valószínűleg mind a kettő autoimmun folyamat, vagyis amikor az immunrendszer a saját szövetek ellen támad. Minthogy hasonló folyamatokról van szó, így okuk is valószínűleg közös.

Elképzelhető például a következő összefüggés: vitiligosoknál valamivel gyakoribb a pajzsmirigy-gyulladás (közös okuk van). És ha a kiváltó ok megszűnt, akkor a pajzsmirigy gyulladás is elmúlik és a vitiligo sem terjed tovább. A pajzsmirigy egy része elpusztul az ilyen gyulladás során, és nincs honnan "pótlódnia". A vitiligo viszont akár javulhat is, ugyanis valami miatt a szőrtüszők pigmentsejtjei jobban ellenállnak a pusztításnak, és ezekből újra barnulhat a bőr. Az eredmény tehát: a pajzsmirigy alulműködik, de a bőr akár vissza is barnulhat a gyulladások lezajlása után.

Üdv,
b.

Anna 2002. június 30.
Keve 2007. június 29.
halacska
 
 


Halacska!
TSH = 13,65 (ref. tart.:0,3-4)
ANTI-TPO = 3858 (ref. tart.: 0-34)
Ezek voltak az első értékek

A mostani pedig TSH = 1,8 (ref. tart.:0,2-3)
mivel másik kórház ezért más a referencia tartomány, így az eredmények sem összehasonlíthatók, de azért erős támpont, mivel azt látom, hogy most a tartományon belül vagyok.

"Bemásolom, azt, amit nekem egy kedves orvos válaszolt a neten:Valószínűleg mind a kettő autoimmun folyamat, vagyis amikor az immunrendszer a saját szövetek ellen támad. Minthogy hasonló folyamatokról van szó, így okuk is valószínűleg közös."
A pm alulműködés és a vitiligo amiknél a hasonló folyamat zajlik? Bocsi, csak a kérdés nélkül nem pontosan értem a választ.
Ezek szerint neked is életed végéig kell szedni a bogyókat, mert az autoimmun betegségek tudtommal nem gyógyíthatók, csak tünetileg kezelhető.
Ha jól értem, akkor neked a pm alulműködés a vitiligo következménye mintahogy nekem a Hashimoto-tireoidtisz következménye.

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Nyanya
Mi a keresztneved? Nem szeretnélek Nyanyának hívni!Kép
Lehet, hogy nálad az Anti tpo miatt is kezdett nagyobb dózissal az orvos? De ez csak laikus gondolkodás, hiszen nem vagyunk orovosok.

Elnézést ha félreérthető volt, csak az autóimmunt kérdzeted és arra írtam be a pm és vitiligó összefüggést.
Igen, életem végéig szedni kell a +hormont, de most jól érzem magam, nem bánom. Elfogadtam a sorsomat.
Nem biztos, hogy a vitiligo következménye a pm. Mivel vannak csak pm betegek és csak vitiligosok is. Nagyobb az esélye egy vitisnek a pm megbetegedésre.
b.

Anna 2002. június 30.
Keve 2007. június 29.
halacska
 
 


Bea!
Szerintem nem az Anti TPO miatt, mert az endokrinológus szerint is nagy adag volt. Nem vagyunk orvosok, de mégis kénytelenek vagyunk találgatni, mert semmit nem mondanak. Azt gondolják elég ha gyógyítanak, de szerintem tájékozottnak is kell lennünk, hogy a gyógyulásunkhoz hozzájáruljunk. Hónapokat várunk az időpontra, aztán percek alatt kidobnak Kép Ha valamit elfelejtek megkérdezni, megint hónapok telhetnek el, mire megkérdezhetem. Jó ez a fórum, legalább egymástól tanulhatunk Kép Nem is tudom mit csinál az akinek nincs internete. Bocs ha kicsit negatív voltam, majd a pm-re fogom Kép
Jó éjszakát
Kriszta

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Kriszta!Kép
Igazad van abban, hogy ha nem kérdezünk nem is tájékoztatnak. De már azért ők is fejlődnek, az a tapasztalatom. Én nőgyógyászt is váltottam terhesen pont ilyen okok miatt. Felírtam mindig a kérdéseimet egy papírra és azokat simán végigkérdeztem 1-1 vizit alkalmával.
Az internet tényleg nagyon sokat segít. Ezen már én is elgondolkodtam, hogy milyen az ha vkinek nincs. Sztem aki akar +infót az akár internet kávézókban vagy akár a könyvtárakban lévő számítógépeken keresztül beszerezheti, csak nyilván macerásabb mint itthon vagy a munkahelyen leülni a gép elé.
Én akkor viszonlyag szerenécs vagyok abban, hogy vidéken lakom és Vác endokrinológiájához tartozom. Oda sokkal könnyebb bejutni. Időpontot adnak és várni sem kell. A lakhelyemen megcsináltatom a vérvételt és viszem az eredményt. Magamnak mindig kiértékeltem eddig, megjósolva, hogy emelni vagy csökkenteni kell az adagot és eddig minden bejött. Kép
Lehetsz kicsit negatív, mindenki szokott. Majd ha beáll, nem leszel! KépKépKép
Üdv
b.

Anna 2002. június 30.
Keve 2007. június 29.
halacska
 
 


Sziasztok!

Jelentkezik egy ellenpelda, nekem elsore bevalt az adag, uis eleg volt a 25 mg. De pl befolyasolja az etrend is, ha pl. fogyozol, vagy epp sok rostdusat eszel, a mozgas, a vitaminok, szedett gyogyszerek, stb... ezert is nehez beallitani annak, akinek rapszodikus az eletmodja.

Kriszta,
Neked ezt talaltam:

"A hipotireózisnál egyetlen releváns kérdés van, kell-e kezelni?

A hipotireózis kezelésének okai:

egyértelműen szükséges
-ha tényleges hipotireózis áll fenn (FT4 is alacsony, ez általában 15-20 feletti TSH-nál fordul elő)
-ha a TSH > 8-10 mIU/l
-gyermekkor, terhesség

mérlegelendő (TSH < 8 mIU/l esetén)

kezelés indokoltságát alátámasztó körülmények:
-ha az FT4 a normál alsó tartományában
-30 (-40) év alatti beteg
-hipotireózisra utaló tünet
-emelkedett koleszterin-érték

kezelés indokoltsága ellene szóló körülmények
-60 év feletti beteg
-súlyos isémiás szívbetegség

A hipotireózis kezelésének elvei
kezdő dózis napi 50 ug (TSH < 10 mIU/l) vagy napi 75-100 ug (TSH > 10-20 mIU/l) l-tiroxin
a mellékhatások minimalizálása érdekében célszerű 2 hetente 25-25 ug-mal emelve beállítani a gyógyszert. ISZB-s betegnél 2 hetente 12,5-12,5 ug-mal emelve kell beállítani a kezdeti adagot. Mellékhatás a gyógyszer bevétele után 1 órával jelentkező kézremegés, palpitatio-érzés lehet, mely majd minden betegnél megszűnik.
4 hónap múlva indokolt hormonális ellenőrzés, ha akkor a TSH-érték a kiindulási felére csökken, nem kell továbbemelni az adagot. Ha nem csökkent megfelelően a TSH-érték 25-50 ug-ot kell emelni a gyógyszer adagon, és újabb 4 hónap múlva javasolt ellenőrzés.
ha a TSH normalizálódott elegendő évente ellenőrizni a hormon-szinteket, kivéve terhesség idején (ekkor specialistához utalandó). Egyben a betegnek meg kell mondani, hogy abszolút teljes és korlátozás nélküli életet fog élni a gyógyszeresen pótolt alulműködéssel. Ennek magyarázata, hogy felszívódás után nem különböztethető meg a kívülről bevitt l-tiroxin a pajzsmirigy által termelttől, tehát megfelelő adagolás esetén a gyógyszer ártó hatása kizárt. (Az indokolatlan gyakoriságú kontroll ebben a hitében rendítheti meg a beteget.) Gyógyszeresen normalizált csökkent pajzsmirigy-működés mellett bátran vállalhat gyermeket egy nő.
a gyógyszert a betegek több mint 95%-ánál egy életen át kell szedni.
reggel, éhgyomorra egészben érdemes bevenni a napi adagot "


Olyat semmikepp se csinalj, hogy egyik nap ennyit, a masikon annyit veszel be, az nagyon nem jo!!!

Jodozott sorol en azt olvastam, hogy bar nem elegendo a jodpotlasra, mert keves "otthonfozott" kajat eszunk, de mindenkepp ajanlott lenne, ha nem kellene tartani a tulzott sofogyasztasnak a sziv es errendszerre gyakorolt negativ hatasatol.
afonya
 
 


Afonya
Este jövök és reagálok, de egyenlőre azt se tudom, hogy mi az a hipotireózis és ideges vagyok mert ma reggelre már 4. alkalommal szívták le a benzinemet a kocsiból így bölcsibe sem tudtunk menni emiatt és lassan ki is rúgnak minket, mert valami miatt mindig itthon maradunk, de ez már nem is lényeg, mert állást úgyse találtam. Na ezt legalább kiírtam magamból. Este jövök, sziasztok
Kriszta

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


ja, ez csak a pajzsmirigy alulműködést idegenül Kép

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Afonya!
Nagyon jó kis cikk, honnan szedted le? Most már 50-et szedek naponta, de azért szedtem 50-75-öt felváltva, hogy ne hírtelen álljak át 50-re, meg nem tudtam, hogy mit fognak szólni a dokik, visszaállítanak e 75-re vagy tovább csökkentik 50re. Egy barátnőmnek egyébként eleve így írták fel, hogy egyik nap 25 másik nap 50, de a gyógyszerész férjem sem tiltakozott az ötlet ellen.
Érdekes ez a 4 hónap amit írnak. A dokim szerint 2-3 hónap alatt beállítható, de ha csak havonta vagy még ritkábban tud fogadni, akkor ez nem tudom hogy fog sikerülni. Ezek szerint már a 3. találkozás után azt mondja, hogy próbálkozhatok a gyerekkel? Nem kockázatos egy kicsit? Nem is attól félek, hogy újra elmegy a baba, csak hogy ne legyen kretén.

Bea!
Én is volt, hogy összeírtam a kérdéseimet és gyorsan átolvastam, mielőtt behívtak, hogy ne előtte kelljen elővennem a papírt Kép Ez a mostani doki viszont egyetlen egyszer sem nézett rám és amikor kérdezni mertem láttam, hogy rosszul esett neki, hogy megszólaltam. Nem szeretem ha egy doki túl kedves és nyájaskodó, de ez még nekem is sok volt. Lehet, hogy a másikat felkérem, hogy az itt mért adatokkal és eredményekkel a kezemben néha fogadjon és beszéljük meg.

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Kriszta,
na hogy allsz, mikor kell menned kontrollra?

-Afonya

off: beszeltem Bellanaval, megvannak, bar elegge kivan, strapas a ket atomgyerkoccelKép
afonya
 
 


Áfonya!
márc. 21.-én megyek pm UH-ra és 29.-én a dokihoz. Vérvételen múlthéten voltam, addigra az eredmény is meglesz. Már nagyon kiváncsi vagyok.

Kriszta

off: Örülök, hogy Bellana jól van, üdvözlöm, ha beszélsz vele.

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


SOS
Jár valaki a Szabolcs utcai endokrinológiára?

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Vannak itt még alulműködők. Lenne egy kérdésem. Múlt heti vérvételem eredménye nem lett jó (TSH=6 0,3-4-es ref érték mellett) Pedig már 2 hónapja beállt. 1 héttel később megismételték a vérvételt, mert a doki is csodálkozott és annak eredménye 3,9 lett. Ez elég érdekes, mert vagy a laborban történt valami hiba, vagy nálam volt pillanatnyi zavar. Még az ismételt vérvétel előtt, vagyis a rossz érték ismeretében kérdeztem a dokit, hogy egy esetleges terhesség produkálhatná e ezt az eredményt és arra azt mondta, hogy biztos hogy nem. Ez számomra elég hihetettlen, mert mi változtatná jobban a hormonszintet, ha nem egy terhesség. Számomra logikus lenne, ha romlana az értékem, azaz nőne a TSH-m. Tudtok erről valamit, vagy van v.kinek tapasztalata?

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Sziasztok!
Nyanya tuti van abban vmi amit írtál.
Sajna jobban nem értek a dologhoz.Hol szülsz?
mi még csak szeretnénk babát, de egy kicsit alacsony a pmirigy működés teherbeesésnél mit okoz?
Vetélés esélyét növeli?
Kérlek segítsetek?
Pu
hukmuk
 
 


Hukmuk!
Neked pm alulműködésed van? Milyen értékeid vannak? Okvetlen olvasd el a www.konzilium.hu pajzsmiriggyel kapcsolatos írásait és ott endokrinológustól is tudsz kérdezni. Pajzsmirigy alulműködésnél gyakori a meddőség, de ha netalántán összejön a baba, nagy az esély a vetélésre. A legroszabb következmény azonban a kretén gyerek születése. Mindezek valamelyike akkor fordul elő, ha a pajzsmirigybeteg nem szedi a gyógyszert ez meg többnyire akkor van, ha még nem is tud a betegségről, mint pl én. Nekem két elhalt terhesség után derült ki. Terhesség alatt havonta kell járni ellenőrzésre (vérvételre), és folyamatosan állítják a gyógyszeradagot.
Fenti kérdésemre kaptam választ a konzíliumon. Idemásolom
"a TSH nagyon labilis vizsgálat. Kisebb emelkedést még szimpla labortechnikai eltérés is okozhat. Egy-két hetes terhességnél nincsen semmilyen tapasztalat. 4-8. hét között szoktak jönni a betegek vizsgálatra, akkor már gyakran találunk TSH-emelkedést. S ugyanilyen gyakori, hogy a 6. héten még normális, de a 12. héten már magasabb az érték.
Mivel az FT4-érték a felső határ közelében van, így ettől baja nem lehetett. Viszont, ha kismama, akkor emelni kellene 25 ug-ral az adagon. (Mert terhesnél az ideális, 1.0 mIU/l alatti TSH szintre törekszünk. S ennél a megismételt 3.91-s érték is magasabb.)
Ha nem lenne mégse kismama, akkor nem változtatnék az adagon."
Azóta sajnos 11 nap késéssel megjött.

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Jaj nem válaszoltam a kérdésedre. A szabolcs u.-ban szülök és endokrinológiára is oda járok.
Mit jelent a kicsit alacsony pm működés? Gondolom a TSH értéked magas. De mennyire?
Kriszta

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Szia Kriszta!
Köszi a kimerítő infót, bár én sokat nem értettem belőle!
Képzeld azt mondta a doki kicsit alacsony a p mirigy hormnon, de éppen a határon van , így havonta figyelték.A fogi gátlót mióta abbahagytam 1 szer vettek vért és akkor jó volt, de én nem vagyok nyugodt.
Mit okoz a szervezetben. Mit kaptál rá?
És a prolactin 584
Erről tudsz vmit?
Köszi
hukmuk
 
 


Hukmuk!
A dokid nem csak úgy mondta, hogy alacsony, hanem nyílván pontos adatok vannak a kezedben. A Pajzsmirigy vizsgálat nem rutinszerűen működik, hanem indokolt esetben nézik. Nálad miért nézték? Volt valami ok? Ok pl az is lehet, ha szülőknél már előfordul ez a betegség, mert egyeneságon öröklődhet. Ez a vizsgálat vérvételből történik, ahol a TSH értékét és az FT4 értéket nézik. Ha a TSH értéked a referencia határnál magasabb, akkor mondják, hogy pajzsmirigy alulműködésed van. Ha ez az érték alacsonyabb a megengedett referencia tartománynál, akkor pm túlműködésed van. Én L-Thyroxin-t szedtem, de áttértem az Euthyrox-ra, mert ebből van 75ug és így nem kell törögetni a 100-asból. Ez a gyógyszer pótolja a hiányzó hormont, amit a pajzsmirigy nem termel. Semmi kárt nem okoz a szervezetben. A baj az lenne, ha nem pótolnánk.
Idézet a konzíliumról:
"Egy átlagos alkatú nőnél napi 150-200 ug lehet a napi hormonszükséglet. Rossz esetben idővel a teljes menniységet gyógyszerben fogja kapni. De biológiai szempontból, élettanilag, életminőség szempontjából a teljesen egészséges pajzsmirigyű emberek és a kizárólag gyógyszerrel normalizált pajzsmirigyműködésű emberek között nincs különbség."

Ha a dokid nem írt fel gyógyszert, akkor a kicsit alacsony alatt valószínű azt értette, hogy ref. határon belül vagy de nagyon a szélén. Azaz még nincs baj, de érdemes odafigyelni és időnként megismételni a vérvételt.

prolaktin 584-ről semmit nem tudok

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Hukmuk!
A prolaktin-ról néhány cikk:
http://72.14.207.104/search?q=cache:WiJkFyBEIGQJ:www.hazipatika.com/services/lab /body/31+prolactin&hl=hu&lr=lang_hu

http://72.14.207.104/search?q=cache:kD2WR0x3lM0J:www.vaszary.hu/referen.htm+prol actin&hl=hu&lr=lang_hu

na és még ezt akartam javasolni:
Fogamzás, várandósság, szülés / Fogamzás / Prolactinn
de látom már odataláltál Kép

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Szia Nyanya67!

Csak tippelni tudok, hogy miért kezdték el nézni a pajzsmirigy-működést: pánikbetegség, magas vérnyomás, illetve van egy kis súlyfeleslegem. Természetesen vannak pontos értékek, de nincsenek nálam a leletek, így nem tudom leírni, hogy mennyi. S valóban úgy fogalmazott az orvos, hogy valóban a határon van, ezért is nézik kéthavonta.
hukmuk
 
 

Vissza: Várandósság

Jegyzetfüzet: