Fotóalbum
     
   

Emlékek digitális filmen
 

Vajon miben más a digitális fényképezés, mint hagyományos, filmes technológia? - tehetjük fel a kérdést magunknak. Ég és föl.

Vagy leegyszerűsítve a választ, abban, hogy a képek nem egyszer használatos tekercsre, hanem újra felhasználható elektronikus hordozóra kerülnek Ám a valóságban ennél sokkal összetettebb a helyzet.

Amikor valaki rászánja magát a váltásra az új fényképezőgép próbálgatása során nagyon hamar rádöbben arra, hogy a képek készítésével kapcsolatos szokásai drámaian megváltoztak. Ugyanis egy új gép megismerése csak úgy történhet, hogy kipróbáljuk különböző szituációkban.

Amíg ez régebben néhány tanulásra elhasznált filmtekercs megvásárlását jelentette, - és így a legtöbb gyakorló csak óvatosan kísérletezett-, addig egy digitális fényképezőgéppel teljesen ingyen, akár több száz "próbalövést" is végezhetünk már az első napon. Ráadásul ennek hatását már azonnal, a második napon készült képeinken észlelhetjük. A családtagok és a barátok első gratulációi után ("nahát milyen jól tudsz te fotózni") pedig feltehetőleg örökre rabjává válunk a fotózásnak. Minden alkalmat megörökítünk majd, az egyszerű névnapi köszöntőktől, gyermekeink új frizuráján vagy ruháján keresztül az összes kirándulásig, hiszen mindez továbbra sem kerül semmibe.

Na persze, azért háromszor is meggondoljuk, hogy melyik képre lesz szükségünk papír alakban is, de ezzel is csak a professzionalizmusunk növekedik, hiszen száz képből könnyedén választhatjuk ki azt az egy-két felvételt, amelyet azután büszkén mutogatunk mindenkinek, vagy éppen emlékként hordunk magunkkal a pénztárcánkban. Amikor meg szeretnénk osztani az élményeinket másokkal, négy-öt percen belül el tudjuk nekik juttatni a képeket az interneten keresztül. Máskor a saját nyomtatónkkal készíthetünk másolatokat, akár a hagyományos fotókat messze felülmúló minőségben és tetszőleges méretben, anélkül, hogy közben idegenekre kellene bíznunk a képeinket.

Ha nem áll messze tőlünk a számítógép használata, akkor hatásos trükkökkel játszadozva gazdagíthatjuk emlékeinket. Néhány egérkattintással a saját képeinkből gyárthatunk naptárt, plakátot, igazolványképeket vagy akár pólókat vagy más dekorációt. És akkor, amikor mindenki más is fényképez, a nyaralás vagy családi ünnepek alkalmával, akkor sem kell aggódnunk, hogy kifogy a film a gépünkből, ugyanis ha nem vagyunk elégedetlenek a végeredménnyel, egyetlen gombnyomással törölhetjük az elrontott kockát és újat készíthetünk helyette.

Hétről hétre bátrabban, ügyesebben fényképezünk majd, miközben életünk minden fontos és kevésbé fontos részletéről gyűlnek az emlékek és észrevétlenül tanulva egy napon arra eszmélünk, hogy valaki megkérdezi: -Vajon miben más a digitális fényképezés, mint a hagyományos, filmes technológia? - és mi majd egy mosoly mellet készségesen válaszolunk: Ég és föld...

 

Bevezető gondolatok
Emlékek digitális filmen
A kompozíció
A tartalom
A világítás
Jellegzetes hibák

    
X
EZT MÁR OLVASTAD?