Bűvös, babás kifejezések

Miután megszületett a kisfiam, nem csupán édesanya lettem, hanem tagja lettem az anyatársadalomnak. Csak kapkodtam a fejem jobbra-balra, ilyen babakocsi, olyan mellszívó, bio babakaja, fogzás…És persze szembe jöttek velem furábbnál furább szavak és kifejezések, amelyek jelentése egy ideig nem is volt fontos számomra, ám ahogy egyre többször találkoztam velük, szépen lassan utánuk jártam. Íme, a legnagyobb felfedezések:

BLW

Azaz: Baby Led Weaning, ami magyarul igény szerinti hozzátáplálást jelent. Az elmélet Gill Rapley  nevéhez fűződik. Bevallom, a betűszóról nekem először egy különleges vitamin jutott eszembe, vagy esetleg egy menő játékmárka… Holott egy manapság igen elterjedt és hazánkban is egyre népszerűbb szemléletmódról van szó. Az igény szerinti hozzátáplálás ugyanis több mint egyszerű étkezési módszer. Lényege, hogy a baba nem pürésített ételeket kap egy meghatározott rend szerint, hanem ő választhat az elé kínált, vegyes ételek közül. Fontos, hogy nincs kötelező mérték és a csemete a saját ritmusában ismerkedhet meg a különböző ízekkel, állagokkal.

ISZSZ baba

Vannak sírós babák, meg félénkek, tápszeresek és anyatejesek, na de ISZSZ? Rengeteg baba-mama fórumon olvastam, hogy az anyukák így kezdik mondanivalójukat: „Kislányom/kisfiam x hónapos, iszsz baba… ”. Aztán egyszercsak leesett a tantusz: igény szerint szoptatott! Igen, ilyen egyszerű ez. Hiszen tudvalevő, hogy a szoptatásnak napjainkban alapvetően két alap szemlélete van: a napirend szerinti és az igény szerinti. És persze (valamint leginkább) a két elv ilyen-olyan keveréke. És hű, ebből mennyi, de mennyi vita!

Válaszkész nevelés

Amikor először láttam leírva, úgy olvastam: vázlatkész. Kiindulva a sok-sok hajmeresztő „anyukás” kifejezésből, fel se tűnt a furcsaság. Aztán hamar képbe kerültem és ezzel egyidejűleg az is tudatosult bennem, hogy a válaszkész nevelés tulajdonképpen a kötődő nevelés szinonimája. Számomra egyébként sokkal kifejezőbb és szimpatikusabb! Talán legközelebb azt is leírom, hogy miért.

Szeparációs szorongás

„Te jó ég, miket ki nem találnak…” – bevallom, ezt gondoltam először erről a kicsit sem jelentéktelen jelenségről. Tudatlanságomra talán mentség lehet, hogy a nálam néhány évvel korábban gyermeket vállaló barátnőim sem tudták, mi fán terem a „szepaszori” – ahogy belterjes anyukás berkekben említeni szokás. Legjobban talán úgy lehetne megfogalmazni, hogy ez a gyermek „se veled, se nélküled” korszaka az anyukájával. Az első felvonásra 10 hónapos kor körül kerül sor, amikor már magabiztos helyzetváltoztatásra is képes a baba egyedül. Kitárul a világ számára, tudatosul benne, hogy anyától eltávolodhat és rengeteg dolgot befolyásolhat saját mozgásával, akaratával –mindez rémülettel tölti el. Nálunk ekkor fuccsolt be a járóka, amit azóta se használunk. Így béke van, ő szabadon mozog, én szabadon végzem a teendőim J. A szepaszori második hulláma másfél éves kor körül kezdődik… Hát, kíváncsian várom!

Hurcimami

Már a terhességem utolsó harmadában rátaláltam a különféle hordozó eszközökre. Tudtam, hogy hordozni is fogom a kisfiam, a kényelmes babakocsizás mellett. Én, a kis naiv, azt hittem, van 5-6 féle kendő és csatos hordozó, választok majd egyet, aztán csókolom. Aztán, ahogy egyre beljebb merészkedtem a hordozás világában, hamar rájöttem, hogy ez nem csupán egy közlekedési eszköz, hanem sokak számára életmód, nevelési filozófia – ők a hurcimamik.

Biróné Ujhelyi Anna, 2015. október 01.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?