Rendelő

Bölcsõhalál


Kérdés:

Nõvérem tegnap vesztette el kéthónapos kisfiát bölcsõhalálban. Hasonfekve aludt , a kérdésem az , hogy összefügg-e a születése körülményeivel ? Elhúzódó szülés után 5-ös apgarral született , 6 napig a koraszülött osztályon gondozták de ezután hazamehettek. Semmi problémájuk nem volt , amíg ez a tragédia meg nem történt.

Válasz:
A hirtelen/váratlan bölcsõhalál máig tisztázatlan kórokú tragédia. Alapvetõen akkor lehet errõl beszélni, ha minden szóba jövõ betegséget - mint oki tényezõt - kizártunk.
Ugyanakkor ismereteink a korábbiakhoz képest bõvültek, tudunk olyan rizikótényezõkrõl, amik a bölcsõhalál esetleges elõfordulásában szerepet játszhatnak. Ezek lehetnek szülõi (családi) tényezõk, illetve a gyermeket érintõk, és ezek között feltétlen szerepelnek a születés (szülés) körülményei, valamint önmagában a koraszülöttség is. 
Tehát a konkrét kérdésére igennel kell válaszolnom, azonban ez még nem jelent teljes és elégséges magyarázatot. 
Újabb gyermek születése esetén komoly gondot kell fordítani a terhesség igen gondos ellenõrzésére, azután a megszületett gyermek részletes kivizsgálására. A szülõk számára már van lehetõség a csecsemõ otthoni észlelésére alkalmas monitor beszerzésére, kölcsönzésére, illetve - és ez igen fontos - a szülõknek elõre fel kell készülniük esetleges vészhelyzetek azonnali ellátására. Ma már több gyermekintézményben van ilyen bölcsõhalál megelõzési program, amelynek keretében adottak a kivizsgálás lehetõségei, illetve van mód a szülõk képzésére is.
Dr. Péter György

Kérdés:
A csecsemõ halállal kapcsolatban szeretnék kérdezni. Kisfiam születésekor a gyermekorvos felhívta figyelmemet, hogy mindig a hátán altassam. Kicsim most már 8 hónapos, és rendszeresen a hasán szeret aludni. Jelenthet-e ez problémát még az õ korában is?
Válasz:
A szülõknek és az orvosnak is nagy megrázkódtatást jelentõ hirtelen csecsemõhalál (bölcshalál, SIDS-Sudden Infant Death Syndrome) gyakorisága Magyarországon kb. 3 eset 10.000 élveszületésbõl. Nem újkeletû problémáról van szó, már a Bibliában is találkozhatunk leírásával: az esemény Salamon király uralkodására, az ie. X. századra tehetõ. 
Akkor beszélünk hirtelen csecsemõhalálról, ha teljesen jó állapotban levõ, egészséges csecsemõt érint és a leggondosabb kórbonctani vizsgálat sem deríti ki a halál okát (bár kisebb eltéréseket már leírtak, azonban ezek önmagukban nem magyarázzák a halált). Az ok nem ismert ugyan, azonban megfigyeltek hajlamosító tényezõket. 
Életkor: SIDS ritkán fordul elõ két hetes kor elõtt, az esetek többségében 2-4 hónapos csecsemõket érint, és az| elnevezésbõl látszik, hogy csecsemõkoron túl (1 év) nagyon ritkán fordul már elõ. 
Nemek: az esetek 60%-a fiúk esetében jelentkezik.
Napszak: éjfél és kora reggeli órák között a leggyakoribb. Általában a téli hónapokban találkozunk vele, ez felveti légúti kórokozók szerepét. 
Fontos kockázati tényezõ az anya terhesség alatti dohányzása. A rossz szociális körülmények szintén hajlamosítanak. A túlöltöztetésnek, túlmelegedésnek szintén szerepe van (meleg lakás éjszakára). Gyakrabban fordul elõ olyan csecsemõ esetén, akikkel a| terhesség során és szülés körül problémák voltak (elégtelen méhen belüli fejlõdés, koraszülöttség, elhúzódó szülés, születés utáni légzészavar). Végül, de nem utolsó sorban az Ön által is említett hason való fektetés. Ennyit általánosságban a hirtelen  csecsemõhalálról. 
A konkrét kérdésére részben megadják a választ a fentiek is. Gyermeke már túl van azon az életkoron, amikor leginkább számolni kell a SIDS veszélyével, de természetesen soha senki sem fogja garantálni, hogy 8 hónaposan ez biztosan nem következhet be.
Valószínûleg a halálesetek misztifikuma magyarázza, hogy sokan jobban tartanak ettõl a szerencsére ritkán jelentkezõ betegségtõl(???), mint egy hasonló gyakoriságú, vagy gyakoribb, esetleg szintén súlyos, vagy halálos kimenetelû egyéb betegségtõl. A hirtelen csecsemõhalál szörnyû tragédia, de a tõle való rettegés nem szabad, hogy megkeserítse a család életét.
Dr. Kovács Tamás gyermekgyógyász szakorvos

Kérdés:
Kisfiam most 7 hónapos. A körülmények és az átlagosnál nagyobb anyai aggódás miatt beszereztünk egy légzésfigyelõt. Többször riasztott, volt amikor azért, mert lemászott róla, volt viszont , hogy látszólag minden rendben volt, mégis riasztott. Ilyenkor általában egy kicsit mocorgott a riasztás miatt, de visszaaludt, vagy fel sem ébredve aludt tovább. Utoljára még egy hete is riasztásra ébredtem, pedig jól feküdt a párnán.
Már egy-két hét múlva vissza szeretném adni a készüléket, de ez az utóbbi riasztás újra azt sugallja, hogy még továbbra is ezen aludjon. Van-e valami biztos jele, hogy a riasztás azért történt, mert a gyerek nem lélegzett? Meddig tartsam még meg a készüléket?

Válasz:
Amikor a szülõ megkérdez minket, hogy ajánljuk-e a légzésfigyelõt, arról nem beszéljük le. Sõt vannak olyan helyzetek (bizonyos rizikófaktorok: hirtelen csecsemõhalál a családban, koraszülöttség, fejlõdési rendellenesség, bizonyos anyagcsere zavarok, intenzív ápolás újszülöttkorban stb) amikor ajánljuk, de elmondjuk azt is, hogy bizony gyakran kell kiugrani az ágyból vak riasztás miatt is , fõleg ha e csecsemõ már nagyobb, többet mozog. Ha ilyenkor a szülõ mindent rendben talál, nem tudjuk megmondani sem kimutatni sem utólag, hogy akkor valóban légzéskimaradás történt-e. Amennyiben ez bizonytalan ill. mivel elõfordulása biztonsággal nem zárható ki ne adják még vissza a készüléket. Akár 1 éves korig is megtarthatják.
Dr. Gömöri Ágnes

Kérdés:
Kisfiam 7.5 hónapos. Azt hittem, ebben a korban már nem nagyon kell tartanunk a bölcsõhaláltól, erre a gyerekorvosunk azt mondta :3 hónapos korban, majd 9 hónapos korban a leggyakoribb ez a fajta tragédia... Én mindig azt olvastam, az elsõ 6 hónap a legkockázatosabb, abból is a 3. hónap.
Válasz:
A bölcsõhalál az elsõ életévben hirtelenül és váratlanul, látszólag egészséges csecsemõnélbekövetkezõ, sokszor még kórbonctani vizsgálattal is nehezen kideríthetõ halál. Az alaposabb utóvizsgálatok során azonban viszonylag gyakran derül fény nem szokásosan zajló terhességre, szülésre, a baba keringésének, légzésének, táplálkozásának, idegrendszerének olyan mûködési eltérésére, amely hajlamosította õt a bölcsõhalálra. Ez típusos esetben 1-3 hónapos korban fordul elõ. Elõfordulása ritka 2 hetes kor elõtt, és 6 hónapos kor után. Gyakorisága 1000 élve született csecsemõre 0.2-0.3 eset. Ahol ez a családban már elõfordult, ott a kockázat kb. ötszörös. Télen gyakoribb, mint nyáron, valamint a hirtelen halál leginkább éjfél és reggel 9 óra között fordul elõ. Fiúknál az elõfordulás gyakoribb, mint lányoknál. A kórfolyamat lényegét, ill. azokat a csecsemõben található eltéréseket, ill. környezeti tényezõket, amelyek következtében a bölcsõhalál létrejön, folyamatosan kutatják, így újabb és újabb adatok állnak rendelkezésünkre. Ezek megfigyelése, monitorizálása, az ilyen irányú kivizsgálás során segít abban, hogy a szakember a veszélyeztetett babákat kiszûrje, és elrendelje otthon a megfelelõ riasztó eszköz használatát, a rendszeres kontrollokat. Ilyenkor a szülõket megtanítják az esemény esetleges bekövetkezésekor szükséges teendõkre, a baba életfunkcióinak helyreállítására, végsõ soron ujjáélesztésére. Ilyen vizsgálatokat a csecsemõhalálra veszélyeztetett (pozitív családi anamnézis, neonatológus ajánlása, újjáélesztés, stb.) csecsemõknél és a szülõ kérésére ún. SIDS centrumokban - többnyire gyermekkórházakban - végeznek.
Dr. Gömöri Ágnes


2002.06.04

X
EZT MÁR OLVASTAD?