Kalcium, vas és fogmosás az ép fogakért

A nyári hónapok sem képeznek kivételt az ásványi anyagok pótlásának fontossága alól. Bár anapfény hatására képződik D-vitamin a szervezetben, de kisgyermekek esetében sajnos nem tehetjük ki őket közvetlen napfény hatásának, így ennek pótlása mindenképp fokozott figyelmet igényel.

Emellett a kalciumból és vasból is meg kell kapnia az ajánlott mennyiséget az egy-három éves korú gyerekeknek. Kisgyereked egészséges fejlődését, és azon belül az erős csontrendszer és a fogazat kialakulását nagyban befolyásolja az ételek mennyisége és minősége. Az ideális étrend szerves részét képezi a naponta minimum 2 pohár - fél liter - mennyiségben bevitt tejalapú táplálék.

Egyéves kor után, ha a kicsi már nem kap valamilyen okból anyatejet, a legideálisabb választás a tejalapú speciális gyerekital, amely átalakított tehéntej-tartalmánál fogva tartalmazza mindazon tápanyagokat, ásványi anyagokat és vitaminokat, amelyek ebben az életkorban nélkülözhetetlenek. Így a tehéntejnél magasabb vastartalma segíti a vérképzés és az idegrendszer fejlődését, magasabb D-vitamin tartalma a csontozat és fogazat egészséges fejlődését, a tehéntejhez képest hétszeres C-vitamin tartalma az immunrendszer működését.

Az egészséges táplálkozás mellett érdemes minél korábban figyelned a baba megfelelő és rendszeres száj- és fogápolására is.

Fogápolás a kezdetektől

A szájápolást már újszülött korban érdemes elkezdened, amikor a szoptatások után vizes, ujjadra csavart textil pelenkával “körbetörlöd” a szájzugot és a nyelvet. Ezzel megelőzheted a szájpenész kialakulását, ill. a babád hozzászoktathatod ahhoz, hogy nem csak az etetésekhez kötötten nyúlsz a szájába.

Később az első tejfogak megjelenésekor a szájápolást már fogápolással is kiegészítheted, bébi fogkefével naponta legalább kétszer. Másféléves kor után a fogmosáshoz használhatsz már fogkrémet is. Kifejezetten gyerekfogkrém használata javasolt, mivel alacsony a fluortartalma, így nem okoz gondot, ha a gyermeked lenyel belőle valamennyit. Kétéves korig naponta egyszer javasolt a fogkrém használata kis mennyiségben.

Fogmosás, ami nem is mumus

A kisgyermeked játékos formában szívesebben, könnyebben elsajátítja a fogmosás, szájöblítés technikáját. Kezdetben fogkrém nélkül mutasd meg és gyakoroltasd a fogkefe használatát, akár a kedvenc játékainak bevonásával (pl. baba, maci) is. A kicsi először játszani fog a fogkefével, lenyeli a fogkrémet, de emiatt ne büntesd!  Ebben a korban a rendszeres száj- és fogápolásra való nevelésen van a hangsúly, amelyet példamutatásotok is nagyban befolyásol – vagyis, ha a szülőket is látja a gyerek rendszeresen fogat mosni, több kedve lesz neki is kipróbálni.

Így az egészséges táplálkozás mellett a száj- és fogápolás is szerves részét képezi majd gyermeked napirendjének, megalapozva ezzel az erős fogakat.

Babanet, 2012. augusztus 21.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?