Mesterséges méh

Az amerikai Cornell Egyetem kutatói mesterséges méh kifejlesztésén dolgoznak, melynek segítségével lehetővé válna, hogy a magzat az anya testén kívül tudjon kifejlődni. A kutatók azt remélik, hogy ha elérik céljukat, azzal sok olyan asszonyon segíthetnek, akiknek nem lehet gyermekük.

A kutatás során női sejtekből dolgozták ki az első műszerveket, amelyekben az embriók növekedtek és fejlődtek.

A tervek szerint pár év múlva megalkotják az első teljesen működőképes mesterséges méhet, ami a károsodott, elváltozott, működésképtelen méhű nők számára új reménysugarat jelenthet.

Ezzel egy időben a Tokiói Egyetem kutatói kecske magzatokat olyan műanyag tasakokba tettek, amelyekbe amniotikus – a magzatvízhez hasonló – folyadékot töltöttek. A megfelelő hőmérséklet biztosítása, és a köldökzsinórhoz csatlakoztatott gépek táplálása mellett a magzatok még tíz napig probléma mentesen fejlődtek.

Ugyancsak esélyt adhat a gyermekáldásra hiába váró pároknak az angol kutatók által kifejlesztés alatt álló méh-transzplantációs műtéti eljárás. Ekkor a meddő nő hasüregébe beültetnek egy donortól kapott, működő méhet. Így lehetőség nyílik arra, hogy a szervátültetésen átesett nők saját petefészkük által termelt petéje termékenyüljön meg. Ha ez valamilyen okból mégsem lehetséges, akkor a partnerük által megtermékenyített, donortól kapott petesejtet ültetik be. Miután a gyermek megszületett, a szervet eltávolítják, így nem kell az anyának folyamatosan szednie az idegen szövetek kilökődését gátló gyógyszereket.

 

Forrás: www.segelyhely.hu

                Magyar Nemzet


 

2002. március 13.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?