Rendelő

Nyitott gerinc szûrés

Kérdés:
Mivel a férjem bátyjának nyílt gerinccel született a gyermeke, az én esetemben mennyivel kell koncentráltabban vizsgálni ezt az eshetõséget? Most vagyok a 15. terhességi hét elején és orvosaim szerint a 16. heti AFP-n kívül csak a 18. héttõl lehet érdemben vizsgálódni, akkor ultrahanggal.  Szeretném tudni, hogy ehhez felkeressek-e speciális nõi klinikát, vagy elegendõ-e a normál ultrahanggal, esetleg 3D-s géppel végzett vizsgálat? Valóban elég-e ennyi vizsgálat, vagy lehet-e még többet tenni a betegség kiszûrésére? Igazából nem értem, hogy a rokon babánál hogy-hogy nem vették ezt észre a terhességi vizsgálatoknál, pl. AFP-n.
Terhességem elõtt rendszeresen sportoltam, többek közt futottam. Most újra elkezdtem a kocogást és csak abban kérem, hogy megerõsítsen, hogy ez a rázkódás ugye nem növeli egy ilyen betegség kialakulásának esélyét?

Válasz:
Jogos az észrevétele, az, hogy a közeli rokonok között született kisbaba nyitott gerinccel, fokozott odafigyelést igényel. De mindjárt meg is szeretném kicsit nyugtatni, nem szokott a jelenség halmozódni, még az ilyen gyermek testvéreinél is alig fokozott a kockázat az ismétlõdésre. Nem tudom, hogy Németországban milyen szûrõvizsgálati rendszer van, Magyarországon az AFP+ultrahang szûrés tényleg kiváló hatásfokkal mûködik (ebben talán a világ élvonalába sorolhatjuk magunkat). Más vizsgálat ezeken kívül nem indokolt, és a 3D ultrahang is inkább csak szép képeket mutat, ez ügyben többlet információt nem nyújt. Azt azért mindenképpen javasolnám, hogy egy nagy tapasztalatú ultrahangos szakember végezze a szûrést. Abban viszont teljesen megnyugtathatom, hogy a sportolás nem fokozza e betegség gyakoriságát. Amit még megtehet, az a folsav fogyasztása, bár, ha eddig nem szedte, akkor kicsit elkéstünk.

Dr. Ács Nándor

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?