Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!

Fdm!

Folyamatosan olvasgattalak Titeket, de mivel kevéske tapasztalatomat már leírtam a Klinikával kapcsolatban nem tudtam hozzászólni. Most viszont látom, hogy gondolkodsz a Megyein.
Én még a régi helyen szültem és másnap költöztünk az új épületbe. Úgy gondolom, hogy ebben a kórházban is vannak szaktekintélyek, már írtam, hogy nagyon meg voltam elégedve az orvosokkal. Hangsúlyozom, az orvosokkal.
Az ügyeletes asszisztensnő aki felvett borzasztó modortalan volt. Mennyen ki, vegyen le mindent, pisiljen, siessen, és ne beszéljen kint a rokonokkal. Szerencsém volt, hogy az ügyeletes orvosnak más stílusa volt.
Szülésem váratlanul indult be és nem találták a fogadott orvosomat (később előkerült), ettől függetlenül nem ijedtem meg mert akik ott voltak nagyon kedvesek, határozottak voltak. Ehhez azért tudnod kell, hogy én borzasztó kényes, félős vagyok. Rettegtem a szüléstől, de annyira biztonságban éreztem magam abban a környezetben, hogy még most is csodálkozom magamon. Látták rajtam, hogy elrémiszt a többi anyuka kiabálása, azonnal kiengedtek, miután már bent kellett maradnom a férjemet azonnal beengedték, a kiabálós anyukákra nem szóltak rá, érzéstelenítőt kértem, azonnal megkaptam. Császár lett a vége mert nem tágultam.
Intenzívre kerültem egy napra, oda is lehozták a babát, bár morgott hozzá a csecsemős, mert a lift foglalt volt a költözés miatt, lépcsőn kellett közlekednie. Nem tudom, hogy mit várt tőlem, talán azt, hogy akkor inkább ne is hozza le a kicsit, vagy nekem kellett volna felmenni. Nem tudom, mindegy.
Ha a Megyei mellet döntesz, akkor a csecsemősökkel kapcsolatban azt tudom tanácsolni, hogy legyél nagyon, de nagyon határozott. Különben megszenvedsz, úgy mint én.
Előre vagy utólag kért pénzzel még egyszer sem találkoztunk. Egyetértek Gáborral, természetesnek tartom, ha valaki fogad orvost akkor annak ad pénzt.
Ha van kérdésed, nyugodtan tedd fel. Sietősen írtam, hogy beleférjek a kisfiam alvásidejébe.
nitehe
Névtelen
 


Sziasztok!

szia fdm!

Én mindkét csemetémet a Megyeiben szültem, az elsőt még a régi épületben, a 2.-t már az újban.
Sajnos az alternatív szülőszobát nem sikerült kipróbálnom, mert az egyik szülésem se volt egyszerű, meg persze én is kaptam oxytocint mindkettőnél, és azzal nem lehet. De labda pl. minden szobában van, és azt lehet használni. Én is ültem rajta, meg az ágyban a hátam mögé tették a 2.szülésemnél. Az orvosokon kívül a személyzet egy része a szülésznőknél, csecsemősöknél és nővéreknél is folyamatosan változik. Vannak jók és kevésbé jók közöttük.
Nagyon sok jó orvos is van. Van olyan is köztük aki nagyon pártolja az alternatív szülést és a gátvédelmet-a gátmetszéssel szemben. Közel van a műtő is, ha császárra van szükség. Itt is van újszülött intenzív osztály, de azok az újszülöttek, akikkel gond van, vagy nagyon kissúlyúak, át kerülnek a PIC-re. Gyakorlatosok itt is vannak, de kérheted, hogy ne legyenek bent. Szülés után 2 órát a babák maradhatnak a szülőkkel a szülőszobán, utána a kismama az osztályra kerül a baba a csecsemőszobába, de felkelés után ill. következő szoptatásra behozzák a babát. A 3 óránkénti szoptatáshoz nem ragaszkodnak már, teát viszont adnak, és írják, hogy mennyi lenne az adag, de nem ragaszkodnak hozzá milire. Természetesen cumisüvegbe adják, de lehet kérni poharat. Tápszert nagyon ritkán és csak ha nagyon muszály akkor adnak. Kékfény kezelést az intenzíven csinálják, oda csak 3 óránként lehet menni szoptatni, és csak fél órára adják oda a babát.
Ennyi jutott eszembe. De szívesen írok még, ha kérdezel, hogy mi érdekel. Biztos tudnék még írni oldalakat, de azt hiszem ez a lényeg.

DAndy
Dandy
 


Sziasztok!
En csak most keveredtem ide, a nagy infóáradatba Kép
Csak roviden most, mert kiscsajom lassan ebred.
En a Klinikan szultem tavaly februarban, Panka doktornal (az ifjabbiknal, ha jol tudom az edesepja mar nem vezet le szuleseket). Nagyon jo velemennyel sikerult kikerulni az egesz cecobol. Szerencsere a dokim szinte vegig mellettem volt (vasarnap du. szultem) es amig nem erkezett meg, addig is nagyon kedves volt az ugyeletes doki. A szuleszno nem volt valami kozlekeny.
Csecsemos noverek sokat segitettek a szopiban, maig is gyakoroljuk ott szerzett tudasunkat Kép A teaztatas meg mindig divat sajnos, de en ugy oldottam meg,hogy reggel mikor mentem a babáért bevittem a korterembe a teas uveget es estig ki sem vittem. Kozben nem itattam belole, ok pedig lustak voltak bemenni erte...
Az alternativ vajudas engem is izgat, remelem mire masodik gyerkocomet varom, mar a Klinikan is lesznek hasonlo lehetosegek!

Mara ennyi
Norka
norkini
 
 

 
 

Sziasztok!
Rengeteg vélemény pro és kontra. Mi aztán nem könnyítettük meg fdm helyzetét. Igazán pontos képet szerintem egyikünk sem tud adni, hiszen mindannyiunkat befolyásolnak érzelmeink.
Kedves fdm! Szerintem egy fontossági sorrendet kéne felállítanod, és az alapján döntened. Olyan ideális kórház, amilyet szeretnénk, sajnos nincs.
Remélem, azért tudtunk segíteni a döntésben.
Minden jót, Orsi

Orsi
orsi
 
 


Sziasztok!
Júliusban szültem a Klinikán. A szülőszobalátogatás számomra is rémisztő volt. Onnan úgy jöttem haza,hogy nem érdekel a választott dokim, inkább a Megyeibe megyek. Nagyon feldúlt voltam: a szülőszoba kis fülkéi, az hogy semmi más lehetőség nincs az ágyon kívül... fdm-mel egyetértve ez nem pénz kérdés!
Sosem szerettem volna extrém helyzetekbe szülni, pl a vízbenszülés távoláll tőlem, de legalább vmi más lehetőség lenne...

Első szülésem volt, és szerencsére nem mentem be túl korán. Otthon ücsörögtem a labdán, amit mindenkinek ajánlok, sokat segített a fájások alatt és szerintem a tágulást is segítette. Amikor 4-5 percesek voltak a fájásaim, lezuhanyoztam és bementünk. Vittem a labdámat is, vállalva, hogy kiröhögnek. De mivel nem tudtam mennyi van még vissza,úgy döntöttem, hogy jól jöhet még. Az autóban hagytuk és bementünk az ügyeleteshez aki megvizsgált, beöntést nem kaptam mivel már két ujjnyira kitágultam. Mindjárt befeküdtem az ágyra ( kényelmetlen, abszolút nem lehet jól beállítani ). Kértem,hogy szóljanak a dokimnak ( Szörényi dr, akiről eddig csak jót hallottam, eü-ben dolgozó rokonom is őt választotta )Mire megérkezett (nem telt el sok idő)megvizsgálva látta, hogy négy ujjnyira kitágultam. Előtte megbeszéltük, hogy kérek a gerincembe érzéstelenítőt. Azt mondta 4 ujjnyinál már nem sok értelme van, max a gátmetszés, varrás fájdalmát tompítja. Kértem! Igen ám, de háromszori próbálkozásra sem tudta beadni. Ekkor már úgy gondoltam ne is próbálkozzunk tovább, de ő is ezt javasolta. A gáz nekem nem volt jó, hányingerem lett 3 szippantástól, nem kértem. Maradt ősanyáink módszere, a teljes átélés. Oxytocint bekötötte, gyors és erős fájásaim voltak. Burkot is repesztett. Maga a szülés viszonylag gyors volt: fél 8-kor feküdtem az ágyra és 10-kor megvolt a baba. Sajnos nem tették rám, de ezért nem haragszom, mert a baba élete fontosabb volt akkor: oxigént kellett adni neki, mert rátekeredett a köldökzsinór. Amikor ott feküdtem a varrásra várva ( fenék megemelve )nem értették, hogy miért nem jön ki a méhlepény. Majdnem szóltam, hogy a gravitáció ellen (fölfelé ) nem tud esetleg kicsúszni...De aztán kis nyomkodással ( ami akkor már eléggé nem hiányzott ) kijött az is. Varrás közben odahozták a kis aranyomat, már pólyában. De aztán elvitték az intenzívre. Persze, én is szerettem volna megölelni, megszoptatni, de beláttam,hogy a biztonsága többet ér. A mosdatását, öltöztetését, az oxigénadagolást a férjem látta. Ami viszont nem tetszett, hogy másnap csak 10-kor hozták el az intenzívről a kislányomat, addig nem is láttam. Már készülődtem, hogy elmegyek megnézni,amikor mondták, hogy 10-kor van vizit, utána hozzák le a babákat. Igen, vannak szép szobák. Van amelyikbe egy személy lakhat a babával akár. Általában a prof betegei, akik jólfizetők (ezt a többi anyuka mondta) A nővérkék mivel jó meleg idő volt, általában huzatban fektették a babákat, a fürdetésre becsukták az ajtót. A pelenkázást megmutatták,a szoptatást úgy-ahogy. A fürdetést ( a rendes kádban történőt és nem azt amit ők csinálnak szegénykékkel, mint a malacokkal )nem mutatták meg, mert nem volt rá idő. Szerencsére a tejem hamar elindult, különben képesek lettek volna tápszerezni. Így is teáztatni kellett, mert sárga volt. C vitaminos teát kellett adnom a kislányomnak. Egyik reggel megkérdeztem a nővérkét,hogy van e C vitamin a teájában a babának ( mivel ettől függött, hogy elmúlik e a sárgaság és hazamehetünk e) Erre flegma válasz az volt, hogy azt az éjszakás nővér tudja ( aki mellesleg már rég hazament) Annyira elegem volt,hogy kimentem a folyosóra és sírvafakadtam. Erre utánamjött, hogy adjam oda az üveget, inkább csinál új teát és tutira rak bele C vitamint. Gondolom rájött,hogy bunkó volt.
Egyébként annyi baba született, hogy a kis rekeszekbe éjszakára sokszor kettőt tettek. Fájt a szivem otthagyni, de az éjszakás nővér kérte, hogy hagyjuk ott őket, mert fontos dolgokat kell csinálnia....Átöltöztette őket, azonkívül fogalmam nincs Éjfélkor be kellett vinnem és 3-kor mehettem érte. Persze nem tudtam aludni és előbb elhoztam a szobámba
Összefoglalva nagyon úgy éreztem magam, hogy igazán nem törődik velünk senki, semmire nincs idő A főnővér kedvesen segített a szoptatásnál, normálisabb volt mint a legtöbb nővérke! Mivel nem éreztem azt, hogy igen, itt biztos kezekben van a kislányom, nem aludtam jól, izgultam és inkább mindig nálam volt a baba A cumisüvegeken lévő cumik undorítóak, 10-15 cm hosszúak, azt kell beletornázni a baba szájába. Rendszeresen becsukták a babaörző-szoba ajtaját: ekkor nem szabadott bemenni. Oké, ha vizit van ezt mindenki megérti. De volt olyan, hogy a vizitnek rég vége volt én meg ott izgultam, hogy a kicsim már 4 órája nem evett, meg kellene szoptatnom... A takarítás külön szám volt: a takarítónő a vödörből kivágta a felmosófejet (ömlött, fröcskölt belőle a víz ) és egyszer áthúzta a földet vele. A fejünk felett lévő nagybúrájú lámpákat minden nap átmosták enyhén büdös ronggyal. Az evés: megdöbbentő volt,hogy szoptatós anyukáknak savanyúkáposztát adnak pl az ebédhez stb
Apuka nem jöhetett be elvileg megnézni a babát ( bár a férjem az ajtón belülre lógott mindig pár percre ), de azért az elit egyszemélyes szobába érdekes módon mindig bemehettek a látogatók. Ez nagyon felháborított akkor és még most is! Itt is a pénz számít! Persze nem tudom miért csodálkozom ezen!
Szóval a dokimmal meg voltam elégedve, de a második babámat valószínűleg a Megyeiben fogom szülni.
Tényleg! Ott milyen orvosok vannak? Onnan tud valaki ajánlani dokit? persze még nem aktuális, csak érdeklődöm.
Üdv
Anta
Névtelen
 


Ez előzőekből lemaradt: a szülésznő nagyon kedves volt, segített mindenben. Sőt volt ott egy szülésznőnek tanuló lány is, ő is bíztatott, mondta,hogy vegyek levegőt stb
Mivel csukott szemmel nyomtam, (mindenkinek ezt ajánlom, volt aki nem így tette: teljesen bevérzett a szeme ) egyszercsak azt vettem észre, hogy televan a fülke. Legalább 6 ember volt bent. Szülésznő + tanuló, dokim, ügyeletes doki meg a fene tudja kik. Akkor gondoltam, hogy most már hamarosan megérkezik a baba.

Gátmetszésre még nagy pocakkal rákérdeztem. A dokim azt mondta, hogy jobb ha ő vág, mintha reped,ugyanis akkor mehet a végbél felé is. Namármost ott úgy összevarrni, hogy ne fertőződjön el, utána se legyen gond a mindennapokban igen bonyolult, nehéz dolog. Meg az sem mindegy, hogy a baba mennyi időt tölt a szülőcsatornában, ha több órát, akkor az a babának sem jó, meg a későbbi szexuális életednek sem. Tényleg nem is fájt a vágás, nem is vettem észre,mert ilyenkor az a terület a nagy nyomástól "érzéketlen", illetve a nagy fájás közben ez a pici fel sem tűnik. Viszont én nagyon féltem a varrástól. Barátnőm is azt mesélte, újságokban is azt olvastam,hogy fájdalmas, vkinek rosszabb mint a szülés. Szóval megfeszítve vártam a dolgot. Annyira izgultam, hogy szóltak is, hogy engedjem el magam. Mondtam, hogy a sok fájdalom után ezt már igazán nem bírom ki. Amikor befejezte az orvosom, akkor döbbentem meg igazán, hogy csak ennyi volt? A varratszedés sem volt rémes, belül felszívódó volt, kívül pedig 3 soros ( vagy milyen ), úgyhogy egyetlen mozdulattal kijött a cérna.

Nagyon irigylem azokat akik azonnal kézben tarthatták a babájukat, volt akinek hagyták,hogy a magzatmáz rászáradjon ( ő mesélte ) és le sem mosták.Azt mondták ez jó a babának is.
De mint már írtam nálunk a baba oxigénhez juttatása fontosabb volt. Talán majd a második babánál átélem azt a csodát is.
Sziasztok
Anta
Névtelen
 


Sziasztok, nagyon köszönöm mindenkinek a sok élménybeszámolót és természetesen még várom is őket. Van még jó pár kérdésem, de lehet, hogy csak holnap vagy szerdán tudom feltenni őket.
Ma lesz szülőszoba-látogatás a Megyeiben, talán utána jobban tudom majd, hogy mit szeretnékKép
Jelentkezni fogok, addig is üdv mindenkinek és köszi: fdm
Névtelen
 


Sziasztok!

fdm!
Megkérlek, hogy írd le nekem a szülőszoba-látogatásodat. Hogy lehet oda bejutni, orvoson keresztül?
köszi nitehe
Névtelen
 


Kedves nitehe, és többiek,

Nekem egy másik kismama szólt, hogy ők mennek a terhestorna-csoportjukkal, én meg csatlakoztam. De: jövő hét hétfőn, 19-én, 13 órakor megint lesz lehetőség bemenni. Mi is újra elmegyünk, ti. tegnap csak épp a szülőszobákat nem sikerült megnézni, ugyanis pont minden szobában szültek, még az alternatívban isKép Úgyhogy hétfőn megint, gyere, gyertek el! Kispapák is jöhetnek!

Folyt. köv., üdv: fdm
Névtelen
 


Kedves Fdm!

Én 2000. szeptemberében szültem a Klinikán, Dr. Csermelynél, (ugyan nem ő volt a fogadott orvosom, csak az én orvosom pont elutazott.) A szülés a kezdeti nehézségek után ( beöntést kaptam a folyosó elején lévő kezelőben, majd kb. 50 m-et kellett rohannom beöntéssel a WC-re. Ha a férjem nem látja a folyosó végéről, hogy mi történt, senki nem vett volna észre) fantasztikus volt. Dr. Csermely végig mellettünk volt, mindenben segített, és nagy biztonságban éreztem magam nála. A szülés problémamentes volt, és a gyermekágyon is gyakran meglátogatott. Hálapénzt nem fogadott el. Ugyanakkor a 6 hetes kontrollra is hozzá mentem, ott meg sem ismert, elég mogorva volt. Szóval nem könnyű orvost találni. Mivel most én is újra babát várok, nem voltam könnyű helyzeben, mindenesetre nem őt választottam. A mostani orvosomról csak jót tudok mondani.
Aggg
 


Sziasztok,

Köszönöm a sok-sok segítséget, levelet, amelyeket írtatok. Hosszas mérlegelés után döntöttem: orvost is, intézetet is váltok. Sajnos, Dr. Csermely legyen bár jó szakember, velem lekezelően és elutasítóan viselkedett, nem tudok tovább bízni benne. A két intézmény meglátogatása is segített, bár a Megyei szülőszobáit még nem láttam, mégis az egész környezet, attól, hogy új, sokkal megnyugtatóbb (szárazabb, biztonságosabbKép). Úgy érzem engem az alternatív vajúdás lehetősége + az orvosi tudás, megbízhatóság nyugtat meg legjobban, remélem mindezt a Megyeiben megkapom. Új orvosom Dr. Varga Tamás, hétfőn találkozom vele először. Itt a fórumon is jó vélemenyeket olvastam róla, a családi és baráti körömben is többen szültek nála, elégedettek voltak.
Többen említettétek, hogy a Megyei csecsemős osztályán szereztetek rossz tapasztalatokat. Ez pontosan mit jelent? Mire kell figyelni? Mivel kapcsolatban kell a sarkunkra állni? Illetve megköszönném, ha vki írna, aki szült már Varga doktornál. Most ennyi, üdvözlet minden kedves kismamának, anyukának, kispapának és apukának, sziasztok: fdm
Névtelen
 


Sziasztok,

Tegnap megnéztük végre a Megyeiben az alternatív meg az egyik egyágyas szülőszobát, szépek, barátságosak, bizony sokat tesz az új épület, és a több lehetőség. Reméljük, hogy nemsokára a Klinikán is lesz elég pénz, hogy felújítsák, bővítsék a szülészetet.
Üdvözlet mindenkinek, írjatok: fdm
Névtelen
 


Sziasztok,

Nagyon várom továbbra is az élménybeszámolókat, véleményeket, kicsit szomorú vagyok, hogy mostanában nem ír senki Kép

Várom, üdv: fdm
Névtelen
 


Szia fdm, szerintem jól döntöttél, de persze kíváncsian várom a megyeis tapasztalataidat. Ígértem, hogy leírom nyári tapasztalatainkat, de már a könyökömön jön ki. Mivel döntöttél, nem idegesítem magam, hogy újra visszagondoljak arra a sok hülyeségre, ami történt. Jó babavárást, sok sikert a megyeiben.szia, cseri
Névtelen
 


Szia Cseri,

Köszönöm a jókívánságokat, remélem minden rendben lesz majd a MegyeibenKép Most, hogy eldöntöttem, már nem izgatom magam a dolgonKép
Nem látta vki véletkólenül a tegnap esti Szülőszoba c. műsort? Lemaradtam (elaludtam)és kíváncsi lennék mi volt.
Üdv: fdm
Névtelen
 


Szia fdm!

Ne sajnáld, hogy nem láttad, de ha nagyon érdekel, a tv2 honlapján megnézheted.

Dandy
dandy
 
 


Sziasztok ! Én a megyei kórház szülészetén szültem Kerner doktornál még 2001. decemberében. Nekem kellemes élmény maradt a szülésről. Ezt azért írom, mert én a klinikán dolgoztam és az akkori tapasztalataim alapján azt mondtam, hogy ott biztos, hogy nem fogok szülni. Elrémisztett a gondolat, hogy háton fekve kell vajudnom, oxitocint kapok, ill. más számomra kellemetlen dolgok voltak jellemzőek. Az orvosok hozzáállásával sem voltam elégedett, az volt a tapasztalatom, hogy általában csak a magánbetegekkel viselkedtek normálisan, de azokkal sem mindig, mivel sok tapasztalatlan anyuka nem lehet tisztában, hogy mit miért csinálnak és ezt ki is "használják". (tisztelet a kivételnek). Visszatérve a szüléshez én alternatív módon szerettem volna szülni, nem akartam oxitocin injekciót, nem akartam a hátamon fekve szenvedni. stb. Szerencsémre szabad volt az alternatív szoba, így én szabadon választhattam meg mi az ami jólesik, hol a labdára ültem, hintaszékbe, hol a franciaágyon feküdtem, közben szólt a zene, a férjem is velem volt. EDA-t semmiképpen sem akartam kérni. Nagyon sokat segített nekem Harmat Hajnalka szülésznő is, segítőkész, kedves volt, és ami nagyon sokat számít éreztem, hogy a szakmailag nagyon képzett volt, biztonságban éreztem magam, mert azt éreztem, hogy a legkisebb problémát is azonnal ésszrevenné, még műszerek nélkül is (ettől függetlenül rám volt kapcsolva a babaszívhang ellenőrző, ill. a szülésznő is sokszor ellenőrizte.) A gátmetszés még az amire nagyon sokan panaszkodnak, én is ettől féltem a legjobban, de szerencsére én semmit sem éreztem belőle. Talán most ennyit
Monika
monazsu
 
 


Sziasztok,
Dandy: Na igen, pénteken megpróbáltam megnézni a korridortv-n, de elég akadozva ment, annyit viszont megállapítottam, hogy nem is baj, hogy nem láttam...
Monika: Köszi a beszámolót. Írtad a szülésznőd nevét. Igaz, hogy a Megyeiben van lehetőség arra, hogy szülésznőt válassz? Fontos ez? Van vki akit még ajánlanátok?

Most ennyi, üdv: fdm
Névtelen
 


Szia Dandy ! Szerintem fontos, hogy a szülésznőd milyen, mert ha jobban belegondolsz szinte ő van végig veled a vajúdás alatt, főleg ha hozzátartozód nincs veled. Én nem tudtam, hogy van lehetőség szülésznő választásra, nem is gondoltam rá addig, amíg nem vittem úgy a szülés előtt két héttel a leletemet az orvoshoz, és nem mentem be az alternatív szobába körülnézni. Pont szülés volt, és a szülőnő "ordított", hozzá kell tennem, hogy nem volt választott orvosa és ahogy kivettem a szavakból a szülés beindult és orvos után "szaladgáltak" a szülésznők, azaz próbálták telefonon elérni. Lényeg az, hogy a Hajni nagyon talpraesett volt, hallottam, ahogy mondta, hogy ezt és ezt kell csinálni, nem kell izgulni, nyugalom, stb. Mivel én dolgoztam szülészeten nagyából fel tudtam mérni, hogy miről van szó. A lényeg az, hogy nagyon megijedtem, hogy ilyen "szörnyű" a szülés. Igaz, hogy volt választott orvosom, de azzal is tisztában voltam, vagyok, hogy az orvos általában csak a kitolási szaknál van melletted, illetve többször bejön ellenőrizni, hogy hogy halad a szülés, de lelki támaszt nem nyújt. Így pillanatok alatt végigfutott bennem a gondolat, hogy mi lenne, ha a Hajnit megkérném, hogy jöjjön be a szülésemre, pedig akkor találkoztam vele másodjára, de így is nagyon jó benyomás alakult ki bennem róla, lényeg, a lényeg, hogy amikor visszajött megkérdeztem, hogy be tud e jönni a szülésemre és igent mondott. És ha mégegyszer szülni fogok, akkor úgyanugy neki fogok szólni.
Monika
monazsu
 
 


Sziasztok,

Monika: Köszönöm. És azt lehet tudni, hogy ő ért-e a gátvédelemhez? Vagy ahhoz mindegyik szülésznőnek értenie kell?
Még egy kérdés: nem tudja vki, hogy mikor lesz legközelebb bababörze a Vásárcsarnokban vagy az ANK-ban? Most vasárnapiról lemaradtam... Lehet pl. ilyenkor babakocsit is találni, vagy csak ruhácskák, cumik, stb.?

Várom válaszaitok, üdv: fdm
Névtelen
 


Szia Névtelen ! Igen ért a gátvédelemhez, de úgy gondolom, hogy ehhez minden szülésznőnek értenie kell. Ez inkább talán attól függ, hogy az orvosod, hogy mennyire híve a gátvédelemnek vagy a gátmetszésnek, mert meghatározhatja, hogy melyik alternatíva történjen.
monazsu
 
 


fdm
marcius 6 (Gondolom Nevko)

Monika
Azert ez nagyon rossz lehet,hogy egy olyan intezmenyben dolgozol(tal) ahol elremit amit latsz Kép En a Klinikan szultem,de szerencsere nem talalkoztam lekezelo emberekkel,legalabbis a szuloszoban..Ezekszerint mazlim volt vagy nem tudom,de a mai napig emlegetjuk,hogy dobbenet,mennyire odafigyeltek rank! Kép Addig is mig a dokim beért.
Norka
norkini
 
 


Sziasztok,

Norkini, Monika: köszi.
Valakitől azt hallottam, hogy márc. 28-án is lesz bababörze, a Vásárcsarnokban. Tud erről vki?

Üdv: fdm
fruttadimare
 


Szia Norkini ! Én sem a szülőszobán találkoztam lekezelő orvosokkal, hanem akkor mikor orvost kerestem és először az ambulancián és nem a magánrendelőben kerestem, ill. amikor más anyukákkal hallottam, hogy így beszélnek. Ami engem elrémisztett az a szülés módja, mint írtam, én nem akartam a hátamon feküdni és úgy szülni, arról nem is beszélve, hogy nem nagyon hallottam, tapasztaltam olyat, hogy pl. az oxitocint elhagyták volna, ez is a rutin feladatokhoz tartozott, azaz a klinikán inkább a hagyományos módszerekhez ragaszkodtak az orvosok. Azt nem tudom, hogy most hogy van, mert már évek óta nem dolgozom ott.
Monika
monazsu
 
 


Monika
Sajna az oxitocin meg mindig divik Kép Nem bantam volna en sem ha kimarad... szerencsere engem a haton fekves epidural miatt nem zavart. Orulok,hogy jo volt a Megyeiben szulni! Kép
fdm
Nem tudok rola, de ha lesz biztosan hirdetik elotte valamelyik ujsagban. Mikorra varod a babat? Es milyennek talalod a dokit? Vegul Varga Tamas lett ugye?
Norka
norkini
 
 


Szia Norka,

Május végére várom a babát, 24-re vagyok kiírva.
Igen, Varga Tamás lett az új dokim, eddig kétszer találkoztunk. Első alkalommal csak beszélgettünk, az már akkor kiderült, hogy szimpatikus, kedves és azokat a dolgokat támogatja a szülésnél, amelyeket én is nagyjából elképzeltem. Utána voltam nála vizsgálaton, ott is megnyugtató és segítőkész volt, remélem ez így is maradKép Pont tegnap beszéltem a kismamatornán vkivel, aki az előző dokimnál fog szülni, és ő pl. maximálisan elégedett vele. Mindenkinek más stílus jön be, nekem inkább Varga doktoré...Kép

Üdv: fdm
fruttadimare
 


Varga Tamásról én is sok jót hallottam, ő az aki támogatja az alternatív szüléseket, rugalmasan áll a szüléshez, és figyelembe veszi a kismamák kéréseit. Én is őt választanám, ha az orvosom nem lenne. A szülésznőm is őt ajánlotta. Szeretnék kérdezni valamit, valaki írna nekem a genetikai vizsgálatról, az amniocentézisről, hogyan csinálják, fájdalmas-e, tényleg szükségszerű-e, ha az UH és az AFP eredmény jó, akkor indokolt-e? Fontos lenne a gyors válasz. Illetve tud -e valaki olyan orvost ajánlani, aki ebben a témában otthon van. (Budapest) Monika
monazsu
 
 


Szia Norkini! Én nem akartam epidurális érzéstelenítést, azért érdekelne, hogy aki kapott, hogy élte meg, fáj-e, milyen érzés volt
monazsu
 
 


MOnika!

Az amniocentezis - magzatvíz minta vétel. Hasfalon keresztül UH ellenőrzés mellett böknek egy tűt a pocakba, és ezzel ill. fecskendővel szívnak ki magzatvizet. Nem fájdalmas, de kellemetlen. Az eredmény 3-4 hét múlva van meg. 35 év felett csinálják rutin vizsgálatként ill. ha az AFP-n vagy a genetikai UH-on látnak valamit. A genetikai vizsgálat többnyire a 18-20. heti UH-t jelenti. Itt már több szervet is néznek, hogy kifejlett-e, nemcsak az agyat és a szívet. Ha az amniocentézis eredménye pozitiv, akkor küldenek genetikushoz, aki megmondja, hogy mi az esélye egy egészséges vagy beteg gyerek születésének. Én ennyit tudok róla.

Dandy
dandy
 
 


Szia fdm!

A márc.28-ai Vásárcsarnokbeli börzéről én az extrában olvastam, amikor a febr-it hirdették.

Dandy
dandy
 
 


fdm
Orulok,hogy egy hullamhosszon vagytok a dokival! Kép Valasztassz szulesznot is?
Monika
Maga az EDA beadasa cseppet sem fajt, pedig feltem tole gondolhatod Kép Aztan mig hatott a szer addig a papiron oriasi fajasok cikaztak, mi pedig csondben beszelgettunk kedvesemmel. Szules elott fel oraval szolt a doki,hogy most mar itt az ideje lassan szulni es fokozatosan elmult a fajdalomcsillapito hatas. Az a fel ora kemeny volt... de az elozo 3 viszont nagyon jo. En legkozelebb is kerni fogom. Kép
norkini
 
 


Borze- nem szokott ilyen gyakran lenni. Hogyhogy most beindultak??
N
norkini
 
 


Norkini, Dandy köszönöm
Monika
monazsu
 
 


Szia fdm ! remélem nem csalódsz majd az orvosodban, én a szüléssel kapcsolatban csak annyit szeretnék írni (lehet, hogy nem is lesz rövid), hogy ha lehetőséged van rá, és nincs probléma a babával, akkor válaszd az alternatív szobát. Nem írtad, hogy első baba vagy sem, vagy lehet, hogy csak én nem olvastam. Az is fontos, hogy a férjed melletted legyen, nekem legalábbis nagyon sokat számított. Az alternatív szobát azért javaslom, mert szerintem könnyebb a fájdalmat elviselned akkor, ha úgy helyezkedsz ahogy neked jól esik. Mint írtam én nem kértem EDA-t, ill. azt hiszem, hogy érzéstelenítőt sem kaptam, azaz nem tudom, hogy a méhszáj-tágítást elősegítő injekcióban volt e érzéstelenítő, (hülyeséget azért nem akarok írni), így visszamenőleg már egybefolynak az események, és nem mindenre emlékszem pontosan, főleg az utolsó szakaszra, mert akkor már a fájdalomtól már beszélni sem tudtam, és az idő múlását nem érzékeltem. Az biztos, hogy a légzéstechnika segített, mert egyszerre nem lehet a fájdalomra és a légzésre koncentrálni. Az mindenkinek egyedi, hogy milyen légzés jó neki. Ha EDA-t kérsz, akkor úgy tudom, hogy a rendes szülőágyra kell felfeküdni és nem lehet járkálni. Én mindenesetre azért nem kértem, mert tudom, hogy a babákba átmegy a fájdalomcsillapítók hatása, főleg a kábító fájdalomcsillapítóé) , és jobban féltem attól, hogy a gyerekemnek valami baja lesz, mint attól, hogy a fájdalmat el kell viselnem. Még annyit, hogy a szülés befejezése után nekem már semmi bajom nem volt, a magam lábán mentem át a gyermekágyra, mintha nem történt volna semmi, a két órás ágyban maradást is csak azért tartottam be, mert azt mondták, hogy jobb, nehogy összeessek valahol. Habár az élmény feldolgozás miatt jobb volt, akkor fekvő helyzetbe lenni, olyan hihetetlen volt, hogy túl voltam rajta. Azt még elfejejtettem mondani, hogy nekem szerencsém volt, mert a kisfiam velem volt a 2 órás megfigyelésen a szülés után, sajnos utána elvitték, és du. már infuziót kapott, mivel bukott és csak a 4. napon kaptam meg úgy, hogy végig mellettem lehetett. Addig mindig az intenzívre mentem megnézni. A csecsemő osztállyal nem voltam elégedett, nem voltak elég rugalmasak, de őket is meg lehet érteni valahol, mert kevesen vannak sok gyerekre, csak az ember ilyenkor valahogy sokkal érzékenyebb és mindent nehezebben visel el. Na talán ennyit, ha gondolod, szívesen olvasnék arról, hogy mi van veled, mi volt a ellenőrzéseken, milyen élményeid, véleményed van, ill. a szülés után is kiváncsi lennék, hogy a babád hogy fejlődik, stb. Szóval ennyit, továbbra is jó babavárást. Visszatérve a csecsemőre, nekem az esett nagyon rosszul, hogy amikor volt a gyerekorvosi vizit, minden anyukához odamentek elmondani hogy van a baba (akinél ott volt), nekem meg annyit sem mondtak, hogy fapapucs, pedig alig vártam már, hogy mondjanak valamit, hogy mikor veszik le az infuzióról, jól van, mikor kapom meg, stb. A szoptásról meg annyit, hogy ha jól emlékszem kb. 30 percem volt, hogy megszoptassam, utánna vissza kellett vinni az intenzívre, ami nem is lett volna baj, ha tudtam volna szoptatni, de sokszor azzal ment el a 30 perc, hogy szenvedtem, hogy mellre tudjam tenni, mert sehogy sem találtam meg azt a helyzetet, ami kényelmes lett volna, mivelhogy nem volt tapasztalatom. ("béna voltam") Így mindig tápszert adtak a kisfiamnak (a súlya esett), de a cumisüveg után meg nem akart enni. Monika
monazsu
 
 


Sziasztok,

Monika: Az amniocentézishez még kiegészítésképpen, ha jó az AFP, és az ultrahangon is minden rendben van, azt mondják, hogy inkább ne, mert nagyobb a beavatkozás utáni vetélési kockázat, mint annak az esélye, hogy bármi gond van a babával.
Igen, első babánkat várjuk (nagyonKép, és miután úgy döntöttem, hogy a Megyeiben fogok szülni, szeretném is kihasználni az ottani lehetőségeket, ha lesz rá módKép Főleg az alternatív szülőszoba előnyeit, különösen a vajúdó-kád szimpatikusKép
Aztán majd úgyis alakul. Az epidurális érzéstelenítéssel úgy vagyok, hogy előre nem kérem, de ha közben nem bírom, és még van rá lehetőség, lehet, hogy nem fogok habozniKép Mindenesetre azt nem akarom előre eldönteni, hogy kérem, megpróbálom nélküle, aztán ha nem megy, nem megy...
Nem Te vagy az első, aki a csecsemősökre panaszkodik, úgyhogy már készülök arra, hogy megvédjem az elképzeléseimet, mert ha tudok, szeretnék majd szoptatni, és istenments, hogy cumit vagy minden áron pótlást adjanak a babának, pont az általad is említett következmények miatt. Mondjuk ezek a dolgok is olyanok, hogy most van vmi elképzelésem, aztán majd alakul...
Remélem,azért összeségében pozitív élményekkel távozok majd. Természetesen szívesen írok majd az ottani tapasztalatokról, nem tudom, hogy szülés után, hogy oldom meg, mert otthon még nincs gépünk, meg netünk, de amikor Internet közelben leszek, jelentkezem, ígérem. Most még kb. egy hónapig tudok ide írogatni sűrűbben, mert márc. végén leteszem a lantot a munkahelyemen, végreKép))
Norka: Még nem választottam szülésznőt, mert nem is nagyon ismerem őket. A tágabb rokonságban van egy szülésznő, aki ott dolgozik, őt pont amiatt nem igazán szeretném, mert távoli családtag, és én kényelmetlenül érezném magam, ha bent lenne , de majd kifaggatom, hogy van-e vki, akit ajánl.
Nem tudom, hogy mi ez a nagy beindulás bababörze fronton, de ez csak jó mostKép Így a hetedik hónapban járva kezd rámtörni a vásárlási láz, most már lassan elkezdjük összeszedni a babaholmikatKép

Most ennyi, üdvözlet mindenkinek, írjatok: fdm
fruttadimare
 
 


Monika!
A PDA során nem kábító fájdalomcsillapítót adnak! Jól is néznénk ki!
Bocsi, de ezt mindenképpen el akartam mondani, nehogy vkit megzavarjon.
Orsi

Orsi
orsi
 
 


Szia Orsi ! Lehet, hogy rosszul fogalmaztam meg a levelet, a PDA-nál tényleg nem kábító fájdalomcsillapítót adnak, de a mellékhatásai lehetnek vérnyomáscsökkenés, nagyon erős fejfájás (meg se tudsz mozdulni; legalábbis elmondások alapján, derékfájdalom, ami a későbbiek folyamán is fenn maradhat, ill. hallottam olyan véleményt is, hogy bénulást okozhat, de ezt cáfolják az orvosok. Illetve hozzá kell még tennem, hogy a kitolási szakasz is hosszabb lehet. Nagyon sok EDA-s anyukának kellett rásegíteni (fogóval vagy hasra nyomással)arra, hogy meg tudja szülni a gyermekét. A kábító fájdalomcsillapítót muscusan vagy vénásan adják, és ezek okozhatnak a babánál problémákat. (aluszékonyság, lassul a szívverés stb) De ha valakinek más véleménye, tapasztalata van, szívesen meghallgatom. Mert az ember hajlamos a saját tapasztalatait, gondolatait általánosítani, és lehet, hogy azért nem mindenkinek ugyanez az élménye volt. Azokról a dolgokról, ahol komplikációk voltak (anyukák mesélték) nem írok konkrét dolgot, mert úgy gondolom, hogy az egészségügyis, vagy volt egészségügyis dolgozók pont ezek miatt fogalmazunk úgy, hogy nagyobb jelentőséget tulajdonítanak dolgoknak, mint mások. Monika
monazsu
 
 


Szia Monika!
Ilyen erős fejfájás, részleges(!) bénulás spinális érzéstelenítésnél fordulhat elő. (Beljebb adják, mint PDA-nál.)
Az, hogy rásegítenek vkinek, nem PDA függvénye. Egyébként tény, hogy vmivel hosszabb lehet a kitolás, de embere válogatja; nekem pl. hihetetlen rövid volt (1 fájás alatt 2. tolásra kint volt).
Kábító fájdalomcsillapítót nem adnak szüléskor! Szerintem kevered vmivel.
A PDA egy jó lehetőség azoknak, akik nem bírják már a fájdalmat pl. több órája tartó vajúdás miatt, vagy már kimerültek, és a kitoláshoz szeretnének erőt gyűjteni, stb. Én pl. úgy indultam neki a szülésnek, hogy nem akarok PDA-t, de olyan iszonyatosan fájt az oxitocin-infúzió miatt, hogy nem akartam minden erőmet elveszteni a kitolásra, meg nem akartam hősködni, hogy bírom nélküle, aztán amikor meg a babának a legnagyobb szüksége lenne rám, elfogy az erőm, és nem tudok neki segíteni.
Mérlegelni kell, és az előnyösebb utat választani. Vkinek PDA-val, vkinek anélkül.
Orsi

Orsi
orsi
 
 


Szia Orsi ! Nem akarok vitatkozni, hogy a szülésnél milyen fájdalomcsillapításokat alkalmaznak, mivel nem szakterületem, de sok könyvet elolvastam a terhességgel kapcsolatban és ott ez áll: Injekciók: .... segítenek az ellazulásban és csillapítják a fájdalmat, viszont hatnak a kisbabára is, aki fokozottan aluszékony lesz a szülés alatt és után.... Mindenesetre mindenkivel aláíratnak egy papírt, hogy saját felelősségére kéri a fájdalomcsillapítást. Gondolom erre azért van szükség, mert valamennyi rizikó tényező fennáll, tehát lehetnek mellékhatások. Az EDA-val kapcsolatban: lassíthatja a szülést (főleg, ha nem helyesen adagolják) mivel érzékeltlenné teszi az alsó test és így az anyaméh idegeit, a láb idegeit is elzsibbasztja, ebből kifolyólag a szülőnő nem érzi a fájdalmat, nem tudja mikor kell nyomnia (hacsak nem csökkentik addigta a hatását), így igenis meg van annak az esélye, hogy ilyenkor rá kell segíteni. Szerintem mártirságból még senki nem zárkózott el a fájdalomcsillapítók kérésétől.Az oxitocinról annyit, hogy én nem kaptam, és bár lehet, hogy ezt is rosszul tudom, de sokkal erőteljesebbek a fájások az oxitocin hatására, mint nélküle. Nekem is iszonyatosan fájt az utolsó egy óra, de én is mérlegeltem, és így döntöttem, és igenis ki lehet birni a fájdalmat, csak nem egyhelyben háton fekve. Márcsak azért is, mert a fájdalom nem folyamatosan erős, hanem elkezdődik, erősödik, tetőponton van egy pár másodpercig és utána csökken. És utána van 1-2 perced a következő fájdalomig, amíg nem érzel semmit. (valakinek kevesebb idő is eltelhet a két fájdalom között.)És így folytatódik, amíg meg nem szülsz. Azt hozzá kell még tennem, hogy ha teljes biztonsággal azt érzem, hogy így a szülésem megkönnyítem és tényleg semmilyen mellékhatás nem állhat fenn, akkor én sem zárkózom el az ilyen jellegű "fájdalomcsillapítótól". De az anyukák elbeszéléséből és most itt teljesen mindegy, hogy pl. 10-ből 1-nek volt ilyen élménye vagy többnek, előfordult, az erős fejfájás, hányinger, derékfájdalom, vérnyomásesés (nekem amúgy is alacsony, ezt nem szeretném lejjebb vinni) Nem véletlenül kell után 1 napig ágyban maradni, még ha sokan nem is tartják be. Még egy kérdés: ha ennyire tőkéletes miért nem kéri mindenki? Valami ok miatt csak tartanak tőle.
monazsu
 
 


Utóirat: ezt találtam az EDA-val kapcsolatban. dura sérülés, milyen következményekkel járhat? Mennyi az esélye, hogy epidurálnál ez bekövetkezik?

A dura az agyat burkoló három hártya közül a legkülső és legvastagabb réteg, ez tapad közvetlenül a csigolyák által alkotott gerincsatorna belső felszínére. Ez a burok valóságban kettős rétegű, de a két réteg között igeny kis rés van, melyben többek között vénák is vannak. A belső dura lemez mögott már az agyfolyadék van amiben "lebeg" a gerincvelő. Nos az epidurál során a katétert abba a vékony rétegbe kell bevezetni egy speciális tű segítségével. Ha a tű vagy a katéter (ami ugyan puha műanyag) átszúrja, vagy megsérti a belső réteget akkor két dolog következik be. Egy, a fájdalomcsillapító, amit mennyiség és térfogat alapján nem oda szántak, bemegy gericfolyadékba és a lyukon keresztül a gerincfolyadék elkezd lassan csordogálni kifelé. Az első erősebb és tartósabb idegblokkot okoz, a másik pedig pokoli fejfájást. Persze ezek ritka szövődmények, az elsőt pedig azzal igyekszünk elkerülni, hogy a katéter felvezetése után olyan mennyiségű érzéstelenítőt adunk ami, ha a gerincfolyadékba ment észrevehető idegblokkot okoz, de a kiterjedése max. az emlőbimbók magasságáig ér, addíg a szintig, amit amúgy is el kell érni császármetszéshez. Normálisan nem történik semmi, vagyis a szülő nő reklamál, hogy még mindíg fáj. Ez a jó, ez után mehet a valódi adag. Egyébként ezt az érzéstelenítést is redszresen alkalmazzuk, az a neve, hogy spinalis érzlstelenítés. Ilyenkor egy hajszálvékony tűvel szándékosan átszúrjuk a dura mindkét falát, hogy bejussunk a gerincfolyadékot tartalmazó térbe. De ez a tű nemcsak, hogy vékony, de speciális a hegye is, (csak akit érdekel: Sprotte vagy "ceruza hegyű tű")és ezután extrém ritka a fejfájás. Értelem szerüen ez a fajta érzéstelenítés egyszeri, hatóanyagtól függően 2-6 óráig tart és általában teljes, az izomzatot is érintő blokkot okoz, nem tudod a lábad mozgatni. Epidurálnál a tű vastagsága többszöröse, mert a tűn keresztül kell a katétert felvezetni, és a dura két rétege közé szánjuk. Ha ez szúrja át a durát, higgyétek el nekem, 24 órán belül észreveszitek. A kezelése sem túl bonyolult, 20 ml. frissen levett saját vért fecskendezünk az epidurál térbe, pont oda, ahová a katétert vezettük. A vér szétfolyik az epidurál térbe, megalvad (ezért kell friss vér) és betapasztja a lyukat. Nincs tovább csorgás, nincs tovább fejfájás. Fél órán belül hat. Vannak közlemények, melyek szerint akár hat hónappal (!) a dura sérülése után is hatásos volt. Persze, ehhez azért már gyakorlat kell, mert ha az a 20 ml. vér a gerincfolyadékba megy.... Ezt már mindenképpen gyakorlott aneszteziológusnak kell csinálni. A durasérülés esélye egyébként gyakorlott kézben nagyon kicsi, 1:1000 alatt van.
Monika
monazsu
 
 


Monika!

Én sem akartam vitatkozni, csak szerettem volna kijavítani pár dolgot, hogy aki esetleg PDA-t szeretne kérni, ne rettenjen el olyasmitől, amit nem is csinálnak (lásd kábító fájd.csill. Injekció nem egyenlő a kábító fájd. csill.-val. Szüléskor nem adnak intravénás fájd. csill.-t.)
Kiselőadást sem szeretnék tartani, de egy-két dolgot megemlítek. A protokoll szerint periduralis anesztézia után nem kell 24 órát feküdni; egyébként van "sétáló" PDA is; spinális után viszont igen, mivel megnyitják a liquorteret, és a liquorszivárgás miatt csökkenő agynyomás fejfájást okoz. "Pokoli fejfájás" akkor lehet, ha vki spinális anesztézia után nem fekszik 24 órán át. (A leírásodból egyszer az derül ki, hogy sima PDA után is van fejfájás, a végén meg azt írod, hogy akkor, ha a tű átment a durán.)

Az esetleges vérnyomásesés PDA során sokkal lassabban következik be. Megfelelő folyadékbevitellel kivédhető.

A bejuttatott érzéstelenítő számottevően nem szívódik fel a szisztémás keringésbe, így a placentán sem jut át. PDA-s szülés után nem lesz aluszékony a baba.

Beleegyező nyilatkozatot nem azért íratják alá, mert "valamennyi rirzikótényező fennáll". Ha vmennyi rizikótényező fennállna, nem is végeznék el a beavatkozást.

Sokan azért tartanak tőle, mert nem ismerik, nem tudják, mi a lényege. Nagyon sokan pedig kérik, mert úgy látják jónak. És a babájuknak semmi baja nem lesz. Teljesen szubjektív, kinek mi a jó. A "fájdalommentes szülés" is csak egy bizonyos ponttól az, (legalább kétujjnyira ki kell tágulni a méhszájnak, hogy beadható legyen).

A lényeg, hogy van egy jó és biztonságos lehetőség azoknak, akik "fájdalommentesen" szeretnének szülni. Negatív példát mindenhol fel lehet hozni. (Pl. ne szüljenek a nők, mert bele lehet halni a szülésbe?) Aki meg nem akar, annak nem kell kérni. Ennyi. De nem kell másokat riogatni.

Orsi
orsi
 
 


Csak ennyit szerettem volna mondani.
Orsi

Orsi
orsi
 
 


Sziasztok,

Most már biztos információ: bébi és gyermekruha börze az ANK Művelődési Házban, március 6-án, 6-13 óráig.

Üdv: fdm
fruttadimare
 
 


Szia Orsi ! Én csak abból tudok kiindulni, amit mások elmondtak, mivel én nem kaptam sem EdA-t, sem spinális érzéstelenítést. És az anyukák mesélték ezeket a tüneteket nem én éltem át. Azt, hogy melyik után van fejfájás, nem én írtam a második esetben, hanem leszedtem az internetről, ezt orvos kollegád írta, egyébként mindenkinek javasolni tudom, hogy ha bármilyen kérdése van ezzel kapcsolatban keressen olyan topikot, ahol olyan anyukák írják meg az élményeiket, akik saját maguk átélték, érezték. A fájdalomcsillapító injekcióval kapcsolatban, bármi legyen is benne, átmegy a véráramba és a baba részesül belőle, ahogy a dohányzó anyukák után a nikotinból is. Az EDA csak gyakorlott orvos kezében biztonságos, nem véletlenül kell hozzá sok helyen aneszteziológus. Én senkit sem akarok riogatni, én csak annyit írtam le, hogy én semmiképpen sem akartam kérni, mivel engem száz százalékosan nem tudtak megnyugtatni arról, hogy semmi káros mellékhatása nem lehet. Abszurdnak tartom, hogy felhoztad példának, hogy ... ne szüljenek a nők, mert bele lehet halni... igen előfordulhat ez is, most foglalkozott vele a média. Én csak abból tudok kiindulni, mintahogy minden ember különböző, különbözőképpen végzi a munkáját, ki becsületesen, ki nem, ez ugyanugy áll az orvosokra is. Mindenkinek meg kell találnia azt az orvost, akiben száz százalékosan megbízik. És azután kettőjükön múlik, hogy a szülés során milyen fájdalomcsillapítás , ill. milyen szülés vezetés történik. És ha már ilyen "vihart" kavartunk az EDA körül, szeretném, ha írnának olyan anyukák, akik kérték és elmondanák, hogy milyen tapasztalataik voltak. Monika
monazsu
 
 


Sziasztok!

Megyeiben szültem pár éve és érzéstelenítéssel. (PDA) Nem fájt amikor beadták, nem volt kellemetlen, sőt sokat segített mert lelkileg is megnyugodtam. Nem fájt utána a fejem, nem kellett 24 órát mozdulatlanul feküdnöm, nem volt semmi rossz érzésem vagy tapasztalatom ezzel kapcsolatban. Talán csak annyi, hogy 1-2 hónapig néha fájt a derekamat. Mindenkinek merem ajánlani.
A csecsemősökkel kapcsolatban nekem sincsenek jó tapasztalataim. Az egyik csecsemős megengedi, hogy az ágyadba fektesd a kicsit, sőt oda is rakja le. A másik jön másnap és fennhangon rendreutasít, hogy mit képzelek én, megfertőzöm a gyerekemet ha, az én ágyamban fekszik. Egyik csecsemős int, hogy vigyem be a gyereket az őrzőbe nyugodtam a másik modortalanul, rendreutasít másnap, hogy mit képzelek, ide tilos bejönni. Összevisszaság jellemzi az osztályt. Ami viszont mér rosszabb, hogy csak az utolsó nap közlik, ha van valami gond a babával. Négy napig azt hiszi az ember minden oké, amikor hazaszeretnél menni akkor meg közlik, hogy eltört a kulcscsontja, nem szállt le a heréje, nagy a kutacsa stb. Ez saját tapasztalat is és itt a neten is ezt olvastam. Öt napig bent kell maradni, ami szerintem a mai világban már túlzás. Előbb-útóbb ezeken a dolgokon változtatniuk kell mert nagyon sok a negatív visszhang. Viszont legközelebb is oda mennék, megyek szülni, mert a szülész orvosok nagyon jók.
Remélem, tudtam segíteni.
nite
nitehe
 
 


Monika!
Utoljára még annyit, hogy épp azért nem adnak vénásan fájdalomcsillapítót, mert a vérárammal átjut a babába is. Ezért jó a PDA, mert nem a vérbe juttatják az érzéstelenítőt.

Mindenesetre megfelelő helyről tájékozódjanak a kismamák a lehetőségekről, és azután döntsenek.

Nite!
A klinikán is be lehetett fektetni a picit az ágyba, csak arra kellett ügyelni, hogy a takarón kívülre, ne a harántlepedőre. (az ugye nem patyolat tiszta)

Sziasztok!
Orsi

Orsi
orsi
 
 


Szia Orsi ! Igen tényleg megfelelő helyről kellene az információt beszerezni és ezt a védőnőknek, ill. a szülészeten az orvosoknak kellene részletesen elmondani. De azt azért te is elismered, hogy ez nem történik meg, a védőnő csak a saját szakterületéről tud felvilágosítást adni, arról, hogy a pici babával mit csinálj, amikor megszületik, de itt sincs azonos állásfoglalás, mert ebben a témában is ahány "ház" annyi vélemény is van. A szülészeti dolgokról, meg a szülész orvosnak kellene elmondani mindent, de itt, ha szakrendelésre mész, örülj, hogy szánnak rád 5 percet és azt sem a legbarátságosabb légkörben, hacsak nincs saját orvosod. De nekik már annyira rutin az egész, hogy meg sem fordul a fejükben, hogy te mennyi mindent nem tudsz, vagy rosszul tudsz. Illetve már az orvosfogadás is természetes dolog, és nem mindenki érzi úgy, hogy ezért sokkal több szolgáltatást kellene nyújtania, mint amit amúgy is kell. Tehát marad az egymás közötti információ csere, amit én is elismerek, hogy nem biztos, hogy mindig helytálló. Elnézést kérek, ha az előző leveleim kicsit durcásabbra sikerültek, ill. ha nem megfelelő információk voltak benne, nem volt szándékos. Én is, mint szerintem mindenki más onnan próbál információt szerezni ahol tud, másoktól, könyvekből, stb. A szülés körüli dologról igazán csak szülésznő vagy orvos tud felvilágosítást adni. Monika
monazsu
 
 


Sziasztok!

Nekem két nagy gyermekem a klinikán született 1992 és1993-ban! Fogadott orvosom nem volt,mert ugy voltam vele,hogy tudom másra is költeni azt a pénzt. Az ellátással meg voltam elégedve,nem voltam ez miatt hátrányos helyzetben.Nagyon idő sem lett volna orvost hívni,mert az első gyerekkel 2.5 orát a másodikkal 30 percet voltam a szülöszobán.
Harmadik terhességemmel 4 hónapig feküdtem a klinikán a terhespatologián, mivel ez hármasiker terhesség volt.
Ekkor sem volt fogadott orvosom,de az osztályos orvosok mindent megtettek értünk.Írom ezt azért mert egy-két orvosról nagyon negatív véleményeket olvastam itt.
2002-ben Dr Panka,és Dr Csermely voltak az osztályosok,és akármilyen kérdésem vagy agodalmam volt,ők mindig válaszoltak.Az osztályos növérek is nagyon kedvesek és segítőkészek.
Az már más lapra tartozik hogy egyes kismamák az orvosi utasítás ellenére is mást tettek, és ha probléma adodott akkor az orvost hibáztatták,holott saját gyermekük életét és egészségét tették kockára.Ezekből lesznek a legtöbbször a negatív példák.
Aki ezt nem hiszi annak ajánlanám hogy két hétre feküdjön be!
A gyerekágyas osztályon valóban borzalmasak a viszonyok, nekem az ikreim az intenziven voltak kis sulyuk miatt, ezért velem nem is foglalkoztak általában, tisztelet a kivételnek, de azt a hét napot már kibírtam így is, már csak az tartotta bennem a lelket hogy négy hónap után végre hazamenjek!
Én ezzel nem az orvosokat akartam védeni, de én így látom a helyzetet.Mindenkinek meglehet a saját véleménye,de ha egyszer rosszat tapasztalt,nem biztos hogy legközelebb is azt fog.
Én is tudnák rémséges szóbeszédeket leírni,de amit nem én tapasztaltam,az nem biztos hogy igaz.
Volt olyan kismama,akit a saját hibájábol meg kellet idő elött császározni,ébren mütötték,utánna meg azt mondta,hogy nem is kapott rendes adag fájdalomcsillapítot és üvöltött fájdalmában! Ez csak egy példa volt, de akit érdekel rengeteget tudok erről mesélni!

Sziasztok!
barany
 
 


Sziasztok!
3 éves a kisfiam, és a Klinikán szültem.
Az orvosokat én is védeni szeretném, mert nagyon rendesek, de ezzel ki is merült a Klinika pozitív oldala.
Magánrendelésre jártam dr.Halvaxhoz, de mikor szültem, ő pont nyaralt, így dr. Szörényinél szültem.
Nagyon rendes és lelkiismeretes orvos, mindennap megnézett a gyermekágyon és lehet, hogy el sem hiszitek, de felajánlotta, hogy ha kérdésem van a szoptatással kapcsolatosan, forduljak hozzá.
A szülésemben az az egy jó dolog volt, hogy ő volt ott.
Sajnos nekem ez nem elegendő, mert ezen kívül semmi sem működött.
12 órát voltam a szülőszobán, ez idő alatt nem engedtek felkelni, a szülésznő mogorva volt, annyira, hogy a nevét sem tudom.
Ahogy bekerültem, rögtön infúziót kötöttek be, nem tudom mi volt benne.
A tolófájásokat nem várták meg, a gyereket kinyomták belőlem, valószínűleg azért, mert addigra annyira kimerültem, hogy csak kiabálni tudtam, és talán kellemetlen volt a hangoskodásom.
A gyermekágyon volt egy-két nővér, aki nagyon kedves volt, de az általános vélemény az volt, hogy a frissen szült anyukák csak hisztiznek.
Na és ez az ANYUKA megszólítás!
Szóval összegezve a Klinika szerintem a problémás terhességek és szülések levezetésére specialzálódott, és igen jó eredményeket értek el, de a szülés bizony minden, csak nem szép élmény náluk.
Ezenkívül, aki látta azt a szülőszobát, az tisztában van vele, hogy ott képtelenség lenne, ha a szülő nők nekiállnának sétafikálni, esetleg apukával együtt.
Sajnálom otthagyni az orvosokat, mert "LE A KALAPPAL" a mentalitásuk előtt, de az adottságok egy szép, nyugodt, aktív szülésre egyenlőek a nullával.
Most átmentem a Megyeibe dr. Borsaihoz, de vissza kell majd járnom kezelésre a Klinikára, mert az első terhességemnél inzulinos terhességi diabéteszem volt, és azt ott kezelik.
Kiváncsi vagyok, hogy fogják lereagálni, hogy szülni mégse ott akarok.
Ha valaki tud valamit dr. Borsairól és általában a Megyeiről, kíváncsian várom a véleményét.
szabonehjudit
 
 


Kedves Judit!

Ezekszerint jártál már a klinika terhespatologiáján!Azért ott nem olyan állapotok uralkodnak,mint a szülőszobán és a gyerekágyon.
Szilágyi doktor egy nagyon kedves orvos,ő kezeli a cukrosokat,mindenkivel nagyon segítőkész.
A nővérekről csak jot tudok mondani, nagyon rendesek és segítőkészek.
Soha nem csinálnak abbol problémát,hogy a kismama ott fog-e szülni vagy sem,ugyanolyan ellátásban részesül mindenki.
Én 2002-ben 4 hónapig feküdtem be,és ezt tapasztalatból írom neked,hiszen már az otthonomnak tekintettem.
A szomszédom/akkor még nem ismertem/ Ő is ott feküdt egy hétig ugyanigy diabetesszel és ő sem ott szült,mégis rendesek voltak vele.
Nem tudom te mikor szültél,miket tapasztaltál a patologián, ezért többet nem tudok írni neked, de ha kérdésed van írj
barany
 
 

Vissza: Szülészetek, kórházak

Jegyzetfüzet: