Idén mi hamburgert rendelünk szentestére a gyerekekkel

A gyerekeink 12, 8 és 6 évesek, a két nagyobbik lány, a 6 éves ikreink pedig igazán vagány kissrácok. Elég nagy családunk van: a férjemmel közel 15 éve költöztünk fel vidékről a fővárosba a munkahelyünk miatt. Cseppet sem bántuk meg, azonban a karácsonyi időszak számunkra jó ideig nem a kikapcsolódásról, a pihenésről és legkevésbé sem egymásról szólt, hiszen rendszerint már 22-én szedtük a sátorfánkat és 27-ig vándoroltunk egyik nagyszülőtől a másikig, testvérektől az unokatestvérekig. Ez nagyjából 6 évvel ezelőttig, a fiúk érkeztéig tartott, amikor már úgy éreztem, hogy vége: besokalltam. Otthon is mindent puccba kellett vágnunk, nálunk ugyanúgy volt karácsonyfa és díszítés, és persze főztünk és sütöttünk is, mert ez utóbbit mindig megosztva csináltuk a velünk ünneplő családtagokkal. Nem nehéz kitalálni, hogy egy-egy út előtt, hogy nézett ki a kocsink csomagtartója – nagyjából egy szöget nem lehetett benne leejteni.

Amikor otthon voltam az ikrekkel, olvastam egy "karácsonyi hajtásról" szóló cikket: az állt benne, hogy igenis kell kicsit lassítani, hiszen nekünk anyáknak is szükségünk van az énidőre, a ráhangolódásra. Akkor úgy éreztem, hogy ez mintha sosem lett volna meg nálunk, legalábbis mióta anya lettem. Beszéltem erről az érzésemről a férjemnek, aki nagy meglepetésemre bőszen bólogatott. Arra a konkrét mondatára is emlékszem, hogy: „ugye mondtam, hogy túl nagy feneket kerítünk az egésznek, majd csinálja más a bejglit!” – ezen irtó nagyot nevettünk, még a könnyem is kifolyt, pedig semmi vicces nem volt benne igazság szerint. 

Ekkor megbeszéltük, hogy összeírjuk, mi mindent csinálhatnánk máshogy, ki miben tud nekem segíteni (azelőtt is mindenki be volt vonva a készülődésbe, de úgy láttuk, hogy talán nem elég hatékonyan). Így alakulhatott ki az új szokásunk, amely nagyjából a következőképp néz ki:

Nem engedünk abból, hogy a szentestét otthon, hatan töltsük. Ezen a napon délelőtt általában túrázunk egyet, vagy nagy sétát teszünk a belvárosban, este ünneplőbe öltözünk, megterítjük az asztalt, és most jön a csavar: megrendeljük a vacsorát.

Úgy gondoltuk, hogy mivel az elkövetkező napokban úgyis mindenhol teletömjük magunkat karácsonyi fogásokkal, igazán nem kell nekünk is a konyhában állnunk egy vagy két teljes napot (kivétel akkor, ha hozzánk jönnek vendégségbe, de ez nem minden évben van szerencsére), így inkább azt eszünk szenteste, amit a srácok megszavaznak.

December 23-án mindenki titkos szavazáson ráírja egy cetlire, hogy mit enne legszívesebben a környékünkre szállító éttermek kínálatából (láss csodát, még sosem szerepelt rajta ünnepi menü), és ami a legtöbb szavazatot kapja, az lesz a karácsony esti menü.

Tavaly pizza volt, tavalyelőtt indiai, ez utóbbinál nem csak a díszek piroslottak a szobában, hanem az arcunk is. Idén előre hoztuk a szavazást Mikulás napra, hogy minél könnyebben tudjunk előre szervezni és tervezni, két ünnep között ugyanis kivételesen elutazunk majd síelni, miután meglátogattuk a nagyszülőket.

Így esik meg, hogy idén az egyik legjobb hamburgeres helyről kapjuk a karácsonyi vacsit, utána pedig lehuppanunk a nappaliba a földre és az óriás babzsákokba, hogy éjszakába nyúló társasozás és hangos versengés vehesse kezdetét. A karácsonyi süteményeket már pár nappal korábban elkészítjük, hogy 25-én legyen mit vinni a nagyszülőkhöz, ahol persze klasszikus ünnepi menü kerül az éhes gyomrokba.

Úgy érezzük, ennyi modern felfogás belefért a családban annak érdekében, hogy ne legyünk agyonhajszoltak a karácsonyi dömping után, vagyis, hogy igazából ne is legyen dömping.

Örökké hálás leszek magunknak, hogy meghoztuk ezt a döntést és úgy látom, a srácok is nagyon értékelik a rugalmasságunkat. Ettől még egész biztos, hogy egyszer majd ők is nagy sürögve készítik el az ünnepi menüt a saját konyháikban, a saját gyerekeiknek. De talán nekik sem lesz nehéz rájönniük idővel, hogy az ünnep nem (csak) az étkezésekről szól, hanem leginkább arról, hogy együtt legyünk. 

(Olvasónk, Annamari írása.)

 

B.F., 2023. december 21.

Forrás: Nyitókép: GettyImages.com

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?