Milyen támogatásokra számíthatsz ikrek esetén?

Az alábbi cikkből megtudhatod, hogy ikergyermekek esetén milyen speciális, az ellátásokra, támogatásokra vonatkozó, illetve munkaügyi szabályok érvényesülnek.

Csecsemőgondozási díj a szülési szabadság időtartamára – 168 napon keresztül – jár, az összege független attól, hogy hány gyermek született egyszerre, nem számít tehát, hogy ikrek születtek.

A gyermekgondozási díj legkorábban a csecsemőgondozási díj, illetőleg az annak megfelelő időtartam (168 nap) lejártát követő naptól igényelhető, ikergyermekek esetén a gyermekek 3. életévének betöltéséig jár. Az összegét nem befolyásolja, hogy ikrekről van -e szó.

A gyermekgondozási díj letelte után gyermekgondozást segítő ellátás jár, amely ikergyermekek esetén a tankötelessé válás évének végéig jár, amennyiben ikergyermekek esetén a tankötelessé válás éve nem egyezik meg, úgy a legkésőbb tankötelessé váló gyermeket kell figyelembe venni.

Gyes esetében az összeg kapcsán figyelembe kell venni a gyermekek számát. A gyes összege bruttó 28 500 forint, ezt az összeget kell megszorozni az ikergyermekek számával, például hármasikrek esetén a gyes összege bruttó 85 500 Ft.

Gyermeknevelési támogatásra az a szülő, gyám jogosult, aki saját háztartásában három vagy több kiskorút nevel, havi összege függetlenül a gyermekek számától bruttó 28.500 Ft, töredékhónap esetén egy naptári napra a havi összeg harmincad része jár.

Gyermekápolási táppénz igénybevétele esetén több gyermek egyidejű betegsége esetén az igénylő bármelyik gyermeke után igényelheti a gyermekápolási táppénzt, de ugyanazon időtartamra csak egy gyermek után folyósítható az ellátás.

Az anyasági támogatás összege ikergyermekek esetén 85 500 Ft gyermekenként, például ha hármasikrek születnek, akkor a támogatás összege 256 500 Ft.

A családi pótlék összege attól függ, hány gyermeket nevel a család.

  • Két gyermekes család esetén gyermekenként 13.300 Ft, két gyermeket nevelő egyedülálló esetén gyermekenként 14.800 Ft,
  • Három vagy többgyermekes család esetén gyermekenként 16.000 Ft, három vagy több gyermeket nevelő egyedülálló esetén gyermekenként 17.000 Ft,
  • Tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermeket nevelő család esetén, 23.300 Ft, tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermeket egyedül nevelő esetén 25.900 Ft.

Családi adó- és járulékkedvezmény igénylése esetén a gyermekek számától függ, hogy mennyi kedvezményre jogosult a szülő. Egy gyermek esetén 66 670 forint, két gyermek esetén 2×133 330 forint, vagyis 266 660 forint, három vagy több gyermek esetében gyermekenként 220 000 forint adóalap-csökkentő kedvezmény vehető igénybe. Ez ikrek esetén havi 40 ezer Ft pluszt, hármasikreknél pedig havi 99 ezer Ft-ot jelent a családoknak.

Gyermekek után járó pótszabadság

A munkavállalónak a tizenhat évesnél fiatalabb

  • két gyermeke után négy,
  • kettőnél több gyermeke után összesen hét munkanap pótszabadság jár.

A pótszabadság fogyatékos gyermekenként két munkanappal nő. A gyermeket először a születésének évében, utoljára pedig abban az évben kell figyelembe venni, amelyben a tizenhatodik életévét betölti.

A gyermek születése esetén az apát megillető pótszabadság:

Az apa gyermeke(i) születése esetén legkésőbb a gyermeke(k) születését követő, vagy örökbefogadás esetén legkésőbb az örökbefogadást engedélyező határozat véglegessé válását követő második hónap végéig tíz munkanap szabadságra jogosult, amelyet kérésének megfelelő időpontban, legfeljebb két részletben kell kiadni. Az apasági szabadság mértéke ikergyermekek születése esetén is összesen tíz munkanap.

A szerzőről: Bokodi Zsófia, társadalombiztosítási és bérügyi szakelőadó, közgazdász. Teljes körű bérszámfejtéssel, valamint munkaügyi és társadalombiztosítási feladatok ellátásával, tanácsadással foglalkozik. Kövesd a Facebookon, vagy keresd e-mail elérhetőségén, ha további információra van szükséged.

Bokodi Zsófia, 2023. december 19.

Forrás: Nyitókép: GettyImages.com

 
 
 
Címkék:  

jogaink

X
EZT MÁR OLVASTAD?