#baba#anya

Do it Yourself – Hogyan készíts babaételt magad?

Otthon, saját kezűleg elkészíteni csemetéd számára az ételt; nem csak, hogy egyszerű és takarékos döntés, hanem környezetbarát megoldás is – ha valaki egyszer már megfigyelte, mennyi csomagoló papír landol naponta a szemetesében, bizonyára egyet ért velem! De a legfőbb érv a „home made” baby étel mellett az az, hogy pontosan tudod, mi kerül bele és az összetevők minősége is garantált. Ha Te is a főzőcskézés mellett döntesz, érdemes tovább olvasni cikkünket, hátha találsz benne néhány praktikus ötletet! smiley

Milyen eszközökre lesz szükséged?

Ahhoz, hogy a megfelelő –pürésített, őrölt- állagot elérd, jó, ha beszerzed (akár az interneten is meg tudod rendelni őket), az alábbi háztartási eszközök valamelyikét/mindegyikét:

  • Élelmiszer malom: különböző pengékkel kapható; az ételek textúrájától függően váltogathatod őket. Sokak kedvence ez a hordozható, egyszerű, áramot nem igénylő kis kütyü.
  • All in One többfunkciós ételkészítő: ez a készülék képes a cumisüveget sterilizálni, melegíteni, valamint az ételt turmixolni, pépesíteni, párolni, sőt lehűteni/ fagyasztani is. Használható zöldségek, gyümölcsök és hús pürésítésére.
  • Kézi mixer, hagyományos háztartási robotgép: kevesebb mosogatást igényelnek; hiszen nem kell a gép tartályából, külön edénybe önteni az elkészült hamit, és folyó víz alatt könnyedén elmoshatod az alkatrészeket.
  • Villa: avokádó, banán vagy édesburgonya összenyomására tökéletesen alkalmas egy „mezei” villa is – ami ráadásul minden konyhában megtalálható smiley
  • Tároló dobozok, jégkocka tartó: ezek segítségével előre is tudsz tervezni, illetve a szezonális termésekből készült ételeket le is fagyaszthatod.

Válassz minőségi alapanyagokat!

A közelben lévő piacon kiváló alapanyagokat tudsz beszerezni. Próbálj meg 1-2 naponta vásárolni, hogy mindig csak a legfrissebb portéka kerüljön a babaételbe! Ha esetleg még sincs erre lehetőséged, a fagyasztott változat is megteszi.

Ha csemetédet csak most kezded megismertetni a gyümölcsök világával, kezd almával, sárgabarackkal, banánnal, áfonyával, mangóval, őszibarackkal, körtével, friss, vagy aszalt szilvával.

A zöldségek közül az avokádó, a krumpli, és az édesburgonya is jó választás, de a spárga csúcsa is nagyon értékes tápanyagokat tartalmaz (A-, B1-, B2-, B6-, C- és E-vitamint, sőt folsavat is).

Minimalizált nitrát-tartalom           

A nitrát önmagában viszonylag veszélytelen kémiai anyag, de reakció-termékei, pl. a nitrit, az egészségre károsak lehetnek. Élelmiszerek tartósítására, színezésére, valamint műtrágyák összetevőjeként használják; így kerülhet a földdel, illetve ételekkel kapcsolatba. A kék csecsemő szindrómát (methemoglobinémia), magas nitrát tartalmú víz fogyasztása okozza. A nitrát különböző átalakulásokon megy keresztül a szervezetben, melynek eredményeként az oxigénszállítást blokkolja; súlyos esetben az oxigénhiány halállal is végződhet. Ezért:

  • Mellőzzük az ásott kutakból származó víz használatát, mind ivás, mind tisztítás során.
  • Néhány zöldség magasabb nitrát tartalommal bír, ezért 3 éves kor alatt minimalizáljuk a mennyiségüket, ilyenek a répa, a zöldborsó, a spenót, a saláta, a cékla, a zeller és a tök.
  • Ne trágyázzuk túl a konyhakertünkben termő zöldségeket, gyümölcsöket.
  • Sütés során, a nitrát mennyisége növekszik az élelmiszerekben – kerüld ezt az eljárást.
  • Ha nagyobb mennyiségű alapanyagot vásárolsz, mint, amit azonnal felhasználsz, fagyaszd le, amilyen gyorsan csak tudod.

Ha megvan minden eszköz és alapanyag; neki is kezdhetsz: az internet hemzseg a receptektől, de hamarosan mi is bemutatunk párat! smiley

Plézer Panna, 2016. augusztus 12.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?