Így óvjuk babánk bőrét, legfőképpen nyáron: fényvédő kisokos édesanyáknak
Hogyan védheted meg babád érzékeny bőrét a káros sugaraktól? Mire figyelj oda, amikor baba naptejet, fényvédőt választasz? Összegyűjtöttük neked a legfontosabb tudnivalókat, hogy felkészülten, biztonságban élvezhesd a nyarat gyermekeddel!
Kisgyerekes szülőként számtalan dologra kell odafigyelnünk nap, mint nap, ami nyáron kiegészül még egy tennivalóval: a fényvédelemmel. A kisbabák bőre nagyon vékony, érzékeny és kevés melanint tartalmaz, így szinte semmi védelmük nincs a káros napsugárzás ellen.
A fényvédelem tekintetében a babákra is ugyanazok az alapszabályok érvényesek, mint a felnőttekre: elsődleges az erős napfény elkerülése, különösen a déli órákban, 10 és 16 óra között. Ilyenkor ne menjetek ki a napra, sétáljatok árnyas helyes, és hajtsd fel a babakocsi tetejét, ezzel is védve a kicsit a napsugárzástól. Adj gyermekedre lenge, világos színű ruhát és kalapot, és minden kilógó bőrfelületet alaposan kenj be naptejjel!
Mi alapján válassz baba naptejet?
Szakértők szerint féléves kor alatt a legjobb, ha egyáltalán nem teszed ki napsugárzásnak a picit, sőt vannak, akik inkább kétéves korig tanácsolják a közvetlen erős napsugárzás kerülését. Egy családi nyaralás, strandolás alatt viszont természetesen nem lehet megoldani, hogy ne érje napfény a picit, ezért fontos, hogy már utazás előtt megtaláld a legjobb fényvédőt gyermeked számára. Ráadásul gondolnád, hogy még árnyékban is le lehet égni? Az UV-sugarak egy része ugyanis a felhőkön, a ruhán, a fák árnyékán és napellenzők anyagán is átszűrődik.
Baba naptej választásnál a legfontosabb szempont – a faktorszám mellett természetesen - , hogy ne legyen irritáló, esetleg ártalmas gyermeked bőrére egyik összetevő sem. Kétéves kor alatt mindenképpen fizikai fényvédelemmel működő terméket keress a kémiai fényvédő helyett, mert a kicsik szervezete még nem tudja úgy lebontani ezeket a kémiai összetevőket, mint a felnőtteké.
A fizikai fényvédő működése
A fizikai fényvédő úgy hat, hogy gyakorlatilag egy védőréteget képez a bőrön, ami nem engedi át a káros sugarakat. Ezek az úgynevezett ásványi fényvédők nem szívódnak fel a bőrbe, visszaverik az UVA és UVB-sugarakat, és felkenés után azonnal kifejtik a hatásukat. Ezek a termékek kevésbé irritálják az érzékeny bőrt, állaguk zsírosabb, sűrűbb, ezért általában nehéz eloszlatni őket, és fehér réteget hagynak a bőrön. Ez azonban természetes, hiszen pont ez a réteg biztosítja, hogy igazán erős védelmet nyújtson gyermeked számára.
A kémiai fényvédő működése
A fizikai fényvédőkkel ellentétben a kémiai fényvédők nem visszaverik a káros sugarakat, hanem elnyelik azokat, semlegesítve a hatásukat. Ezek a termékek általában könnyen kenhetők és nyom nélkül eloszlathatók, viszont a működésmódjuk miatt allergén hatásúak lehetnek, irritálhatják a bőrt, és egyes kutatások szerint nagymértékű használatuk a hormonháztartás egyensúlyára is rossz hatással van. Erre a káros hatásra még nincs egyértelmű bizonyíték, ám babád érzékeny bőrét inkább ne tedd ki még ennyi kockázatnak sem.
Hogyan használd a baba naptejet?
Kisgyermekek esetében ugyanazok a fényvédő használatának szabályai, mint felnőttek esetén. Akár fizikai, akár kémiai fényvédőt választasz, olyat keress, ami az UVA és UVB sugaraktól is véd, és nem tartalmaz bizonyítottan káros összetevőt. Fontos, hogy minden kilógó bőrfelületet alaposan, vastagon kenj be legalább 50 SPF faktorszámú baba naptejjel, és ha a pici nagyon izzad, vagy strandoltok, 2 óránként kend be újra a fényvédővel gyermeked.