Gyermekgyógyszerek: hosszabb szabadalmi védettség

Konszenzusra jutottak a tagállamok az egészségügyi tanács legutóbbi ülésén a kiegészítő szabadalmi oltalom meghosszabbításáról azon gyógyszereknél, melyeket külön tesztelnek a gyermekek körében való felhasználásra is - számol be a Weborvos.

Ma az orvosok gyakran felnőtteknek szóló gyógyszereket írnak fel kiskorú betegeknek is, csupán csökkentett dózisban, ami gyógyászati szempontból távolról sem optimális megoldás – olvasható a Miniszterelnöki Hivatal európai uniós hírlevelében. Az elterjedt gyakorlat oka, hogy kevés olyan gyógyszer létezik, amelyeket kifejezetten gyermekek részére fejlesztettek ki, vagy várható hatásait a forgalomba hozatal előtt gyermekeken is tesztelték volna. Az uniós egészségügyi tanács ezen a helyzeten szeretne változtatni a gyermekgyógyszerekről szóló rendelet megalkotásával, amely fokozná a gyártók érdekeltségét ezen gyógyszerek kifejlesztésében, illetve a gyermekek körében végzett hatásvizsgálatok elvégzésében.

A szakminiszterek rendelettervezetről tartott vitáját követően a luxemburgi elnökség optimistán nyilatkozott. Szerintük konszenzus született a kiegészítő szabadalmi oltalom kiterjesztéséről azon gyógyszerek esetében, melyeket külön tesztelnek a gyermekek körében való felhasználásra is. Valójában csak abban volt egyetértés, hogy szükség van az oltalom meghosszabbítására, mértékéről és mikéntjéről eltérőek az álláspontok. Egyes tagállamok rugalmas meghosszabbítást szeretnének, mások minden esetben hat hónappal növelnék azon készítmények kiegészítő szabadalmi oltalmát, amelyeket gyermekek körében is tesztelnek, ismét mások a hat hónapnál rövidebb meghosszabbítás mellett érveltek.

A meghosszabbítás az innovatív gyógyszergyártók számára kedvező lenne, a lejárt szabadalmi oltalmú hatóanyagokat saját termékeikként eladó gyártók – a magyar gyógyszercégek zöme ilyen – számára viszont negatív hatásokkal járna. A vita után a tervezet visszakerül a tanácsi munkacsoport szintjére.

Forrás: Weborvos

 
 
 
Címkék:  

hír

X
EZT MÁR OLVASTAD?