Babaváró támogatás - megéri felvenni a 10 millió forint kamatmentes hitelt?
2019. július 1-től 10 millió forint kamatmentes hitelt lehet felvenni abban az esetben, ha gyereket vállalunk. Ez csak 2019. július 1. után született gyerekekre vonatkozik, és akkor is megkapjuk, ha vállaljuk, hogy 5 éven belül gyerekünk fog születni.
Mi történik, ha ebben az 5 évben nem sikerül összehozni a vállalt gyereket? A hitelt kamattal együtt kell visszafizetni - írja a Financer.com.
A babaváró hitel előnyei
A babaváró hitelnek számos előnye van:
- a kölcsön kamatmentes, a kamatot az állam állja
- a hitelt már a gyerek születése előtt megkapjuk, a gyerek születésére 5 év áll rendelkezésre
- az első gyerek születését követően a törlesztés 3 évig fel lesz függesztve, ezért ebben a periódusban nem kell aggódnunk a törlesztőrészletek miatt
- ha egy második gyerek is születik, akkor a törlesztés újból felfüggesztésre kerül, és a tőketartozás 30%-át eltörlik
- ha a futamidő alatt 3 gyerek születik, akkor a teljes tartozást eltörlik
Milyen feltételek mellett kapható a babaváró hitel?
A 10 millió forint államilag támogatott hitel célja a gyermekvállalás ösztönzése, ezért ezt kizárólag házaspárok igényelhetik.
Feltétel, hogy:
- a leendő anyuka életkora 18 és 41 év között legyen
- mindkét pár magyar állampolgár legyen
- rendelkezzen magyarországi lakcímmel
- legalább 3 éves TB jogviszonnyal
- a pár egyik fele legalább első házas legyen
- az igénylők ne legyenek büntetett előéletűek
- ne legyenek fent a KHR listán
Az általános feltételek mellett meg kell felelni a bankok által kitűzött feltételeknek is, ezért hitel igénylésekor az igénylő jövedelmét is figyelembe fogják venni. Ha a jövedelem alacsony és a házaspár nehezen tudná fizetni a törlesztőrészleteket, akkor nem biztos, hogy felveheti a 10 millió kamatmentes hitelt.
Az jó hír viszont, hogy a támogatás keretében akár kisebb összeget is fel lehet venni, és a futamidő is szabadon választható. Ez akár 20 év is lehet, amit más személyi kölcsön esetén nem lehet elmondani.
Mire használható?
A hitel személyi kölcsön formájában lesz folyósítva, ezért bármilyen célra felhasználható. Új autó, lakásfelújítás, bővítés, befektetés - bármi megoldható belőle.
Megszorításokkal csak akkor találkozhatunk, ha hitelkiváltásra vagy lakáshitel esetében önerőként szeretnénk felhasználni az összeget. Ha régi hiteleinket szeretnénk kiváltani a babaváró hitel által, akkor ebben az esetben a pénzt kizárólag erre a célra fordíthatjuk. Nem lehet azt megcsinálni, hogy az összeg egyik részét hitelkiváltásra, a másik részét szabad felhasználásra fordítjuk. Lakáshitel esetén önerő fedezésére az összeg maximum 75%-a költhető el.
Kamatmentesség elvesztése
A babaváró hitel kamatmentessége akkor veszíthető el, ha 5 éven belül nem születik meg a vállalt gyerek, az egyik adóstársnak megszűnik a magyarországi lakcíme, a házaspár elválik, vagy nem közös háztartásban nevelik a gyereket.
Bármelyik helyzet jelentkezik, a teljes kamattámogatást 120 napon belül, egy összegben kell visszafizetni. Ezt követően a hitel piaci kamatozású lesz.
Egyéb állami támogatások gyerekvállalás és lakásépítés esetén
Az állam nagy mértékben támogatja a gyerekvállalást és a lakásépítést. Ideális esetben akár 30 millió forint támogatást is kaphatunk. Ez akkor lehetséges, ha 3 gyerekünk születik és új lakást építünk:
- új ingatlan építése vagy vásárlása esetén jogosultak vagyunk a 10 millió forintos CSOK támogatásra
- ha megszületik a 3 gyerek, akkor a 10 millió forint összegű babaváró hitelt teljes mértékben eltörlik
- CSOK 10+15 esetén az állam elenged 5 millió forintot a lakáshitel összegéből
- építkezés esetén további 5 millió forint ÁFA igényelhető vissza
Ha több információt szeretnél megtudni a babaváró hitelről és a különböző állami támogatásokról, akkor látogass el a Financer.com-ra.