„Nem, anya ma nem tud kikelni az ágyból.” Vállalhat gyereket, aki depressziós?
Vajon a depresszió kialakulásában a genetika vagy a környezeti hatások számítanak, esetleg mindkettő? Egy friss kutatás annak járt utána, hogy vajon a depressziós anyák génjeinek vagy nevelésének van nagyobb hatása gyermekeik agyi jutalmazó működésére - olvasható a divany.hu oldalán.
A depresszió mocskos szörnyeteg, amelyet gyakran nem is tudunk beazonosítani rögtön, hanem inkább saját magunkat kezdjük helyette szidni, hogy milyen életképtelenek vagyunk, hogy még a legalapvetőbb teendőkre sem telik rendesen az energiánkból.
Az sem segíthet, ha a környezetünk is hasonló gondolkodásmóddal lustának bélyegez bennünket ahelyett, hogy inkább a külső szemszög éleslátását kihasználva felhívná a figyelmünket arra, hogy ne ostorozzuk magunkat feleslegesen, hanem keressünk fel egy szakembert, és kérjünk segítséget a hozzánk közel állóktól.
Ha pedig valaki depresszióval küzdő egyénként az anyaságon gondolkodik, esetleg megrémülhet attól, hogy továbbörökítheti depresszióját, vagy a depressziója miatt nem lesz képes elég jó anyává válni. Egy friss kutatás megvizsgálta, hogyan hat valójában az anya depressziója a gyermekére.
A cikk teljes terjedelmében a divany.hu oldalon olvasható.
divany.hu, 2022. október 04.