Új privát üzeneted érkezett!

Ahol én szültem ott is fent volt tartva egy szoba a romáknak. Én nem bántam. Az erkélyen, WC-ben bagóztak. A WC is összekenték, nem vigyáztak semmire. Egész pereputty ment
látogatóba hozzájuk. Szobába is bementek pedig nem lehetett.
Névtelen
 


Én annyit mondok errõl a roma témáról,hogy nagyon kevés becsületes van közöttük.Õk azok,akik az együttélés szabályait általában-szinte soha nem tartják be.A börtönben kb. 100 emberbõl 90 roma.ez sem véletlen.Tanulni,dolgozni nemigen szeretnek,csak szaporodni.Hogy szülhet vki úgy 4-5-6 akár több gyereket,hogy se munkája,se lakása se semmi.Aztán neveli az állam az adófizetõk pénzébõl,meg sirnak segélyekért.
Szóval ha ez a rasszizmus akkor az vagyok, elõitéletem van.És sajnos a higiéniát semigen ismerik........
Ez van.
Névtelen
 


Bár mostmár egyáltalán nem a topik témájánál tartunk, reagálok és is.
Voltam roma anyukával 5 napot 2. szülésem kapcsán egy szobában.
Egyszerre nem szültem senkivel.
Az egyik nõvér, akire máig is emlékszem, roma származású, szülésznõ. Õ volt az, aki a gátseb kezeléseket tényleg komolyan vette, mindig rendesen ellátott mindenkit.
Dolgozom egy krízishelyzetben lévõ anyukákkal foglalkozó egyesületben. Tényleg kérnek kelengyét, romák is, de nemcsak õk. Viszont alig van roma örökbeadó anya.... A gyerekek a családjukban maradnak.

Nem tudom, jártatok-e külföldön olyan környezetben, társaságban, ahol a magyarokat valami miatt lenézték, megvetették, rossz dolgokat általánosítottak. Esetleg itthon megvetõ pillantásokat kellett kiállnod azért, mert sokgyerekes, mert gyerekes, vagy alacsony iskolai végzettségû, túl fiatal, túl öreg stb. vagy.
Nem kellemes. Sõt.
Hogy miért vállalnak annyi gyereket, amikor semmijük sincs?
Nem tudnám megmondani, mint ahogy azt sem, miért nem vállalnak többet azok, akiknek "mindenük" megvan. Talán ha magasabb lenne az életszínvonaluk, kevesebb gyerekük lenne, ez a világon mindenütt így van.

Én most szégyellem magam, mert rájöttem írás közben, hogy mennyi elõítéletem van nekem is velük szemben...

Mindenesetre érdekes lenne, ha pár napra roma külsejûvé változnánk, megfigyelni, hogy néznek ránk az emberek, mit gondolnak magukban, amikor leülünk melléjük a metrón...

Edóka
Edóka
 

 
 

Egy hét alatt 3 különbözõ roma nõvel voltam egy szobában. Szerencsém volt. Rendesek, tiszták voltak.
Volt köztük olyan akinek a gyermeknevelési "módszerét" példaként állítanám mások elé. Õ pl. a 3. gyerekét szülte és mivel nem akarnak többet, elköttette magát. Sokat beszélgettünk. Az egyetlen kifogásom az lehetett volna, hogy betódult hozzájuk az egész boldog család, minden nap.
Persze, lehet, hogy ha engem rohamozott volna meg az egész boldog családom, eszembe se jutott volna a többiekre gondolni...
Üdv.
Malacka
malacka
 
 


Senkivel nem szeretnék együtt szülni, aki koszos, büdös és elhanyagolt, de örömmel, ha kulturált.
Ennyi.
Alizka
 


Kedves Csákány doktor úr!
Nálunk sajnos nincs rendészet.
Mindent sk. kell megoldani. Természetesen a betegellátásban nem teszek különbséget közöttük, a modorom pedig semmit nem árul el arról, hogy kirõl mit gondolok. Nem evvel volt a gond.
Nem farizeus duma amit ítram, tényleg nincs különbség ellátásban a bõrszín miatt, vagy hogy van-e para vagy nincs.
Szandra
 


Off: azt, hogy valaki hogyan viselekdik a romakkal, az saját szíve joga, de nekem az a véleményem, hogy még ha 100-ból 99 valóban gazember lenne (ami nem így van), akkor is meg kellene adni az esélyt, hogy bizonyítsa az illetõ, õ milyen. Én is voltam együtt a szülésem után roma lánnyal, de õ egyáltalán nem zavart, nagyon illemtudó volt a barátja is, mindig megkérdezte, bejöhet-e stb, de a "magyar" falusi lány és a 25 rokona, aki minden nap 2x becsõdült, az rettenetesen zavaró volt.

Az orvosokkal kapcsolatban sajnos most van egy nagyon komoly problémája az Anyukámnak. 3éve állansóan kórházról-kórházra jár (a diagnózis szerint nyaki érelmeszesedés, tehát gyógyszer nélkül egyszerûen összeesik, néhány csigolyája elporladt, a töntgenen nem is látható, a szívével, a szemével is gond van, és még van más is), elindították a leszázalékolást, és mivel a körzeti orvosnak nem tudott pénzt adni, azt írta a kartonára, hogy mindenféle kétes panasszal jelentkezett nála. Hiába van ott 3 kórház millió lelete, egyenként elegendõ lenne 60%-hoz, nem is foglalkoztak vele. Kb 100 000Ft kellett volna, hogy betegen valóban leszázalékolják, de most csak 40%-ot kapott. (ráadásul nem is kap annyit, hogy "megérje" kifizetni) Dolgozni nem tud, mert nem állhat és ülhet folyamatosan, és nagy fájdalmai vannak. Az orvos szerint 2-3 év múlva tolószékbe kerül, akkor talán megkapja a rendes százalékát is. Az érdekes az egészben az, hogy ebben az esetben a 3 kórház orvosai pénz nélkül mindent megtettek, nagyon lekiismeretesek voltak, de a tárnoki körzeti orvos úgy látszik "többet ért".
Bocs a hosszú panaszért, de ez is megtörténik, (és nagyon elkeserít) egyszerûen olyan helyen érdemes lakni, ahol van választék, és meg lehet találni azokat az orvosokat, akiknek tényleg nem a pénztárcánk a lényeg.
Sziasztok: Timi
vargat
 
 


Timi!
Az OEP-nek szerintem van valami panaszirodája. Esetleg a területileg illetékes (megyei) ÁNTSZ-nek. De lehet, hogy tévedek.
Biztosan lehet a legeldugottabb helyen is háziorvost cserélni.

Kedves Szandra!
Tudom, hogy nincs könnyû helyzeted. Nem vagy egyedül.
dr.Csákány
 


Timi!
Ne viccelj, Tárnok nem a világ vége! Érden számtalan háziorvos van, csak találtok egy megfelelõbbet!
Mért kellene megvárni, hogy tolószékbe kerül anyukád?

Edóka (aki érdi)
Edóka
 


Timi!
Ne viccelj, Tárnok nem a világ vége! Érden számtalan háziorvos van, csak találtok egy megfelelõbbet!
Mért kellene megvárni, hogy tolószékbe kerül anyukád?

Edóka (aki érdi)
Edóka
 


Kedves Timi!
Hát akkor azonnal háziorvost kell váltani, és vele elindítani újra az eljárást!
A régit pedig beperelni...
Kedves Csákány doktor úr!
Köszönöm a részvétteli sorokat, szerencsére most pár évig csak betegként látok kórházat, ritkán, mert GYES-en vagyok.
Szandra
Szandra
 


Köszönöm a tanácsokat, sajnos ez a leszázalékolós dolog nem olyan egyszerû. Egyébként Anyu most tavasszal el is költözött Tárnokról, van egy új jó háziorvosa, de a dolgai nem haladtak elõrébb. (olyan dolgok történnek vele, hogy sokszor kínjában nevet: elment gyógyfürdõbe, ahol gyógymasszõr tornáztatta. Elsõ alkalommal úgy érezte, hogy megszakad. másnap másik masszírozó jött, és az azt mondta, hogy ne járjon az elõzõ napihoz, mert látta mit csinált, és az õ állapotában meg is bénulhatott volna azoktól a mozdulatoktól.)A bizottság nagyon gyanakvó, ha orvost vált valaki, akkor az rögtön gyanús, még így is, hogy elköltöztek. Nem tudom, kinek volt már ehhez szerencséje, de az ismerõseim közt, aki hasonlóan leszázalékoltak, retteg, mikor behívják. Vajon miért? Közben pedig találkozok olyannal, aki maga mesélte, hogy nagyon jó fizetése volt, elment, kifizette a pénzt, és le van százalékolva. Megvan a fix pénze, és közben persze dolgozik tovább feketén. Kiscit füstölgök még, bocs a hosszúságért, de tudom a megoldást: ideköltöztetem jövõre Debrecenbe, és kezdjük elõlrõl az egészet, egy másik bizottság elõtt, de már rutinosan.
Üdv: Timi
vargat
 
 


Tud valaki Debrecenben egy jo orvost, keves penzert?
Kutato orvosok, atomfizikusok miert nem kapnak halapenzt?
Kerdesek?
 


KÉrek, kérek én is hálapénzt (mint fizikus)!!!!! Kép
Ildi

Ildi
pildi
 
 


Én is kérek hálapénztKép Hiszen pár hónapja még itt panaszkodott állambácsi, hogy fogynak az állampolgárok, kevés gyerek születik. Nos én most teszek ez ellen és ezért senki sem hálás?KépKépKép (nem komolyan venni, már éccaka van)

sasha

Kép
sasha
 
 


Edóka
Idézlek "Viszont alig van roma örökbeadó anya.... A gyerekek a családjukban maradnak." Ez így van, de a többségüket az utca neveli. A kölykökre szükségük van, mert sok bûntényt velük végeztetnek el (nem büntethetõk 14 éves korig) pl. lopás.
És én feküdtem egy osztályon(!) cigány nõvel (szerencsére nem egy szobában), de még a folyosón sem lehetett megmaradni.

és még sorolhatnák rengeteg élet epizódot, ami sajnos arra mutat, hogy a 90%-ukkal nem lehet együttélni a Földön Kép
Névtelen
 


És ismét névtelenül? Mi van? Csak nem attól tartotok, ti névtelenek, hogy szörnyûlködnénk, hogy nahát, pont Te? Ejnye.

Akkor mégegyszer:
1. Ha egy csoportot itélsz meg egyes tagjai, de nem minden tagja alapján, biztosan lesz olyan tagja a csoportnak, akire nem igaz.
2. Ha egy csoportról az 1. pont alapján feltételezünk egyfajta viselkedést, e csoportba születõk, akik már ebben a feltételezésben nõnek fel, biztosan sokkal nagyobb százalékban felelnek meg ennek a feltételezésnek, mint akik nem ebben a közegben nõnek fel.

Addig kedves Névtelen, amig meglepõdsz, hogy a melletted haladó, sötétebb bõrû ember NEM nyúlt a táskádért, addig ne lepõdj meg, hogy lépten nyomon kirabolnak.
Az elvárások determinálnak. Pozitiv és negativ irányban is. Családban és társadalomban egyaránt.

Sárkány
Sárkány
 


Sárkány!
Szívembõl szóltál
Kép Kép Kép

Edóka
Edóka
 


Kedves Sárkány!
Teljesen mindegy, hogy névvel vagy anélkül írom. Sárkány név alatt is bárki rejtõzhet. Régen én sem "különböztettem" meg õket, semmi elõítéletem nem volt, mégis kiraboltak, mégis többször belém kötöttek. S nem csak belém, de ha nyitott szemmel jársz az utcákon Te is tapasztalhatnál (sajnos) ilyen atrocitásokat - legalábbis, ahol lakom ott minden napos - és senki nem meri megvédeni a szenvedõ alanyt, mert mindenki fél a csapatban mászkáló és kötekedõ cigányoktól. Persze más nációk között is elõfordulnak ilyen egyedek, de nem ilyen hányadban.
Írhatnék történeteket, de nyilván Te (Ti) is ismertek ilyeneket, legfeljebb nem akarjátok tudomásul venni.

Üdvözlettel, a Névtelen Marcsa
Névtelen
 


Lányok Kép

Ez nem az "egyéb" topic, hanem az "Anyaságról" szóló fõtopic. Úgyhogy ideje befejezni, vagy menjetek át másikba, vagy csináljatok újat, vagy akármi.

PIldi!
Igaz, én is kéééérek hálapénzt(mint informatikus)!

Nikie
nikie
 
 


OK
Kép
Sárkány
 


És én is akarok hálapénzecskét, mint tanárnõ!

Üdv:Zsana
zsana
 
 


Kép
zsana
 
 


Én gyûlölöm a hálapénzt, annyira megalázó!
De mégis, tudjátok én is szeretek szép lakásban élni, szép ruhába öltöztetni a gyerekemet, jókat enni és a többi. Nekem is ki kell fizetnem a boltban a kenyeret, nem nézik hogy egész éjjel ügyeltem. Mindezt havi 53000 forint bruttóért. Az orvosok legtöbbje azonnal lemondana a paráról, ha rendeznék ezt az arcpirító állapotot!!!
Nikie, akkor kérj parát,ha Te mint informatikus leülnél egyáltalán dolgozni, havi 6-ot 7-et ügyelni ennyi pénzért.
Ha ezen a hozzáálláson nem változtat a társadalmunk, ne csodálkozzatok, ha a jobb orvosok a szakmát, vagy az országot fogják otthagyni.
Nem moralizálni kellene, hanem belegondolni egyetlen egyszer a másik oldalon levõk életébe.
Üdvözlettel: egy GYED-en levõ,kissé megcsömörlött gyermekorvos
Szandra
 


Szandra,
Havonta hány órát dolgozol ennyiért? (ügyelettel, túlórával, stb. ÖSSZESEN).
üdv
Zsóka

Zsóka
zsóka
 
 


Szandra Kép

Nekem is az a véleményem, hogy az egészségügyi rendszer nem megfelelõ, és rá vannak kényszerítve a hálapénzre az ott dolgozók: legyen az orvos vagy nõvér. Ha nem fogják rendezni "fennt" ezt a kérdést, akkor nem lesz jó vége.
Nekem az nem tetszik, hogy sok olyan orvos dolgozhat(!), akik sokszor még az alapvetõ dolgokban is hibáznak. Szerintem senki nem felügyeli õket és hivatkoznak az orvosi szabadságra, vagy ellenõrzik õket? Errõl mit tudsz? Egy kezdõ orvos sem hibázhat, senki ne mondja ezt! Mert vannak kollégái, van fõorvos stb. Viszont elég sok tapasztalt orvos is van, akik flegmák, nemtörõdömök és még szakmai oldalukról is találhatnak hibát a kollégáik.
Szóval csak annyit mondok, hogy ha az eü.rendszer ilyen, persze jár nekik a hálapénz, de akkor aztán maximumot nyújtsanak, mind szakmailag, mind emberileg. (A kifogásaik meg nem érdekelnek.)
Mit gondolsz, miért vagyok már a nemtudomhányadiknál? És a vetélésem is orvosi hiba miatt történt.(Ennek ellenkezõjérõl senki nem tud meggyõzni, tudom, amit tudok.)
Ennyi.

A bruttó 53E tényleg nagyon kevés, még nettóban is az lenne. Más nem vonzott csak az orvosi pálya?

Nikie
nikie
 
 


Sziasztok!
Hát most GYES-en vagyok tehát nem tudom pontosan,de ahogy visszaemlékszem havi 5-6 ügyelet volt, ebbõl 1 vagy kettõ hétvégén. Ezen kívül minden második szombaton rám jutott a feladat hogy az osztályon fekvõ gyerekeket viziteljen le. Tehát szerencsés esetben 1-2 hétvége lett elcseszve,szerencsétlen esetben 3-4, természetesen az ünnepek mindig.
A kijárós ügyelet jobb volt, ott néha kaptunk parát, de benti ügyeletben semmit.
Tehát az egyenlegem ügyeletekkel együtt netto kb. 40-50 ezer volt, pusz havi kb.10000 forint gyûlt össze parából, mert természetesen megválogattam hogy kitõl fogadom el, és kitõl nem.
Persze imádom a szakmámat, és nagyon nehezen tudnám csak otthagyni, nem is azért írtam le mindent õszintén hogy sajnáljatok, mert arra semmi szükségem. Csak talán az embereknek általában fogalmuk sincs arról hogy milyen állapotok vannak, és ezért többet gondol és követel. Talán így jobban beleláttok...
Nagyon sok kollégám tele van frusztrációval, köztük én is, mett szeretném magam néha EMBERnek érezni, de el sem tudjátok képzelni hogy milyen megalázó helyzetek vannak és anyukák hogy képesek beszélni az emberrel, amikor már történetesen 32 órája bent dolgozom, és majd' meghalok...
A nõvérek könnyebben elmennek talán pénztárosnak satöbbi, de azért nekünk elég nehéz morálisan felvállalni azt a döntést, hogy elhivatottságunk és szakmaszeretetünk ellenére valami másba kezdjünk. Arról nem is beszélve hogy mennyit tanultunk ezért.
Tudom hogy a paraszolvencia erre nem megoldás,és már sokszor gondoltam arra,hogy a megalázást megszûntetvén nem fogadnék el senkitõl semmit. De azért próbáljatok meg ennyi pénzbõl fenntartani egy családot!
Az önálló munkáról annyit,hogy napközben mindent meg kell beszélni a felettessel, de ügyeletben,mikorén vagyok az egy szem belgyógyász a házban, hát akkor minden döntés az enyém,és igyekszem nem tévedni.
Az idõsebb kollégáknak még ennyi kontrolljuk sincs,és bizony én megválogatom hogy kire bízom rá a gyerekemet.
Hát ennyi,elég siralmas, nem?!
Szandra
Szandra
 


Sziasztok!
Szandra!
Nem akarom a szakmákat, hivatásokat összehasonlítani (ne így értsétek), de végül is adunk pl. a taxisnak, a szállítónak ha kihozzák az "ingyenes házhoz szállítású" megvett vásárfiát(és még sok szolgáltatásnál) borravalót, adunk a tanároknak egy tanévben többször ajándékot (igaz nekik nem pont pénzt és azt is tudom, hogy nem mindenki). Ezt természetesnek vesszük és nem is téma sosem.
A hálapénzzel nekem semmi bajom. Tudom, hogy ezzel a véleménnyel kevesen értenek egyet.
A hálapénzrõl én mindig úgy gondolkodtam, ha az orvos vagy nõvér szerintem "megérdemli", akkor ezt ki is fejezzem vhogy és ezzel a pénzzel én nem megalázni akarom, hanem megköszönni a hozzámállását, gyógyítását vagy egy betegség megelõzését.

Szandra, egy mondatodat nem értek "... talán az embereknek általában fogalmuk sincs arról hogy milyen állapotok vannak, és ezért többet gondol és követel. " Ez a "többet gondol és követel", hogy érted? Nem kötözködni akarok (isten ments, hogy félre értsd, azért is írtam le, hogy én miként gondolkozok a hálapénz adásáról).

Mielõtt viszont mások vennék a gondolkodásom miatt a fejem, én nem kapok sem hálapénzt sem borravalót. Közalkalmazott vagyok.
Sziasztok, Phaedra
Phaedra
 


Szandra!

Az az igazság, hogy nem irigyellekKép Idáig úgy néz ki, hogy "hiába" tanultál annyit. A másik oldala meg az,hogy nem "hiába", hiszen beteg gyerekeken segitessz ami önmagában tudom nem boldogit...
Én személy szerint (és ez a véleményem is amit megpróbálok leirniKép) nem azokat az orvosokat "ítélem" el akik megteszik a tõlük telhetõt és teljesitenek és éjt nappallá téve vért izzadva segitenek, tényleg segitenek, hanem azokat akik odáig "fajultak", hogy a kórházi rendelés alatt a kórház eszközeivel és a kórház akármilyével dolgozva elkérnek 3000-5000 forintot mint azok az orvosok akiknek saját magánrendelõjük van és saját felszerelésük. Ezen kívül pluszba még megadják a "tarifát" is ami orvosonként változik 40.000-tõl kiindulva pl egy szülésért amit vagy lekésik vagy nem. Persze a szülést nem az orvos vezeti le, hanem a szülésznõ, a doki csak vág és varr. Meglátásom szerint nem is mindig lenne szükség a vágásra és varrásra, de akkor a doki miért is kapná a lóvét??? Szóval nekem ez a nem tiszta! Egy ilyen orvosnak nem havi 10.000 plusz jön össze becsült számitásaim szerint, hanem egy 0-val több.
Nincs bajom a hálapénzzel, ha a doki minden elõzetes fizetés nélkül ellát és tényleg törödik velem mint beteggel, vagy mint szülõ nõvel. Akkor adok, ha "megérdemli". Valahogy majd csak kigazdálkodomKép
Pl. a mostani SZTK-s terhesgondozós doki akihez járok a terhesség eleje óta. Egy fillért nem kapott, nem is számit rá. Mégis foglalkozik velem/velünk. 2 hetente vizsgálat keményedések és méhszáj rövidülés miatt és állandóan nézi a vizeletet nincs e benne fehérje, mert vizesedek. egyszer talált fehérjét és akkor hetente nézte. 2 héten keresztül nem volt benne akkor visszaálltunk a 2 hetentei vizsgálatra. Most meg már CTG van hetente. Szóval maximálisan meg vagyok vele elégedve, és ha megszületik a baba el fogok menni hozzá és meg fogom neki hálálni, mert tudom, hogy nem minden orvos ilyen és mivel szabin is volt 4 hétig és volt "szerencsém" másik két orvoshoz is akik 1 hónap múlva várak volna vissza és úgy kellett a szájukba rágni, hogy miért is jövök két hetente... és ugyan nézze már meg azt a méhszájat mert még mindig keményedek...

Azt hiszem, ha Te egy olyan gyerekorvos vagy akit érdekel a kis betege és rendesen megvizsgálja amikor házhozjön lehet adnék valamennyit... És nem azért, hogy megalázzlak, hanem számomra ez a "gesztus" az elismertés jelenti emberileg és szakmailag!

Hát ennyi.
puszi és jó éjszakát
sasha

Kép
sasha
 
 


Sziasztok mindenkinek!
azt gondolom bolhábol csinálunk elefántot.
Van olyan nö a világon akibe bent maradt a gyerek? vagy azt gondoljuk pénz kérdése az egész? kérdem én ,mi ez vásár?
szülünk mindenféle képpen ez isten adománya és nem orvosé,ha azt gondolom jo körülményt és segg nyalást szeretnék (elnézést) hát akkor ezt fizzesük meg:én pénzt adtam az orvosnak annyit amennyit gondoltam nem kérdeztem mivel tartozom? A barátnöm ugyanott szült simán két orra alatt egy forint nélkül,bezzeg én aki boritékoltam nehezen ,de erröl ki tehet?nem az orvos az biztos,a természet,ki igy ki ugy szül.
Szerintem nem szabad általánositani .

a cigány kérdéshez csak annyit ::ha cigány szül nyolcat azt mondjuk minek?hisz nem is tudja eltartani! bezzeg ha fehér az az asszonyság hát beteszûk a tv-be micsoda scoda!!gyüjtsünk nekik ruha ,cipõ,stb.felnézünk rá hát igen ö mert vállalni,de hogy azt a gyereket is mi fogjuk eltartani az már lényegtelen.Vagy talán azt gondoljuk csak fehéreknek lehet nagy scaládjuk?
Az,hogy a cigányok büdösek és nem szeretünk velük egy korteremben lenni jogos de ha fehér az illetõ befogjuk az orrunk? vagy az nemszámit? max azt mondjuk biztos nem tudott fürden,pedig lehet csak nem akart.

szerintem ne tegyünk könnyelmü kijelentést amivel megbántunk másokat és még mi is megbánjuk hisz csak egy rossz tapasztalat mondatta velünk.

szerintem egy ilyen oldalnak nem szabadna ilyen hangvételt megengedni hisz tüske maradthat másokban.
Inkább segitsünk ne csak lehurrogjunk másokat.Probáljuk meg mindig két oldarol nézni a dolgokat .......

pusz mindenkinek

ui:elnézést a helyesirási hibákért
Névtelen
 


Sziasztok!

Én szintén egészségügyis vagyok, illetve voltam. Nem a pénz (vagyis annak hiánya) miatt jöttem el a kórházból, hanem mert adódott egy olyan lehetõség, hogy kicsit kevesebb pénzért ugyan, de jóval kevesebb idõt kell dolgoznom.

A paraszolvencia-kérdés engem is érintett.
Mûtõsnõként dolgoztam egy bp.-i kórház traumatológiáján, ahol nemcsak a nagymûtéteknél, hanem a kisebb sebek ellátásánál is mi, mûtõsnõk segítettünk az orvosnak. Sokszor elõfordult, hogy a beteg nemcsak az orvosnak, hanem nekem is adott pénzt, sõt elõfordult olyan is, hogy másnap, amikor jött vissza kontrollra (ilyenkor elvileg már csak az orvossal találkozik), külön megkeresett engem. Eleinte rettentõ zavarban voltam, de aztán rájöttem, hogy itt valóban háláról van szó, azért a pár kedves szóért, a felvilágosításért, a megnyugtatásért. És, nyilván ilyen esetben csak az ad hálapénzt, akinek van mibõl adnia.
Itt nem kell észvesztõ összegekre gondolni, havi átlagban (bár sosem számoltam forintra össze) 2-5ezerrõl van szó.

Én azt tartom gusztustalannak, hogy egy tervezett mûtétért egy orvos elõre közli a tarifát. Hallottam olyanról, hogy súlyos érbeteget nem operált meg addig az országos hírû sebész, amíg a beteg össze nem szedte a pénzt. És itt olyan betegrõl van szól (sõt, nyilván betegekrõl), akik betegségük folytán csökkent munkaképességûek, esetleg le is vannak százalékolva.

Azt viszont teljesen elfogadhatónak tartom, hogy fizessek
1. a szülésért, ha orvost fogadok, hiszen az az orvos adott esetben a vacsoraasztal mellõl, a családi programról jön be a kedvemért dolgozni.
2. ha úgy gondolom, hogy az az orvos (nem csak szülész-nõgyógyász) a kötelességén kívül is kedvesen, normálisan viselkedett velem, tisztességesen, lelkiismeretesen ellátott, netán meghallgatta aggályaimat, panaszaimat, válaszolt a kérdéseimre és én ezért hálás vagyok neki.

Nem ejtettem szót a középkáderekrõl (a nõvérekrõl, asszisztensekrõl, szülésznõkrõl, mûtõszemélyzetrõl). Nyilván rájuk is vonatkozik mindaz, amit leírtam az orvosokkal kapcsolatban, bár sokkal kevesebbet beszélünk róla.

Cigányok, sokgyerekesek: tudnék mesélni, milyen megjegyzéseket kaptam (gondolom a szüleim nem kevesebbet) egyszerûen csak azért, mert heten vagyunk testvérek. NEM vallási okokból, NEM azért, mert cigányok vagyunk, egyszerûen CSAK azért, mert a szüleim sok gyereket szerettek volna. És való igaz, hogy nekem akkor (70-es évek vége, 80-as évek eleje) az osztályban utolsóként lett farmernadrágom, való igaz, hogy nem volt színestévénk, amikor már sokaknak volt, való igaz, hogy én, mint legidõsebb sokkal többet vigyáztam a tesvéreimre, mint az osztálytársaim, de még így, felnõttfejjel is azt mondthatom, hogy boldog gyerekkorom volt és nagyon szerettem, hogy ennyien vagyunk testvérek.

Jovi

Kép
Kép
Kép
Kép
jovika
 
 


sziasztok!

hálapénzrõl: az én nõgyógyászom az elsõ gyerekemnél még korházi dolgozó volt, egy fillért sem fogadott el soha, de maximálisan meg adott nekem nekünk mindent, ha kellett éjjel hívhattam, sajnos úgy adódott hogy a szülésnél betegsége miatt nem lehetett ott velem. mivel nagy volt a baba hozzám képest megbeszéltük, hogy a szülésnél megnézi mégegyszer hogy nem lesz e komplikáció és ha még is akkor császár. ügyeletes orvosnál kellett szülnöm, akinek tövirõl hegyire elmondott mindent õ is és én is, még is semmibe vette. meg is lett az eredménye, 17 varrat, kívül belül repedtem, kinyomta belõlem a gyereket. pedig kapott hálapénzt, mégis amíg bent voltam egyszer sem láttam. a hegek mai napig fájnak, akkor hónapokig nem tudtam ûlni, akkor én megfogadtam hogy második babámat is az elõzõ orvosomnál fogom megszûlni annak ellenére hogy tudtam idõközben csak magánpraxisban dolgozik. de nekem megéri fizetni azért hogy tudom biztos kezekben vagyok én is és a babám is. tudom hogy ha ünnepnap éjjel indul a szülés meg akkor is számíthatok rá, és ha szabadságon van akkor sem húzza a száját hogy be kell jönni dolgozni.
szóval szerintem orvos és orvos közt nagyon sok különbség van. persze nem vetem meg azokat akik nem tudnak adni vagy nem akarnak adni hiszen ha jó az orvos akkor minek is választanánk meg magánorvosnak csak azért hogy elmondhassuk nekünk magánorvosunk van.

én is egészségügyi dolgozó vagyok, de mint ápoló nõ és nagyon szeretem a szakmámat, most készülök visszamenni dolgozni mert kell a pénz. cak azért gondolkozom hogy máshová megyek és nem korházba mert a hétvégeken és ünnepnapokon jó lenne a családommal lenni. én is néztem eladói, irodai munkákat de egyik sem vonzot.
az én fizetésem még az emelt nélküli 70500 bruttó ágy melletti pótlékkal, az nettó 50000 ft.
én is elfogadok hálapénzt de csak is attól akinek tudom hogy nem hinyzik az a pénz amit nekem odaadott.

cigány kérdése: nem kell ahhoz cigánynak lenni hogy koszos és büdös legyen, kórházi munkám tapasztalataként mondom hogy nagyon sok olyan fehér ember fekütt az osztályon aki nem akart fürdeni úgy kellett únszolni hogy menjen fürdeni és szabályosan rosszul volt tõle. (belgyógyászaton dolgozom)
és nagyon sok olyan cigánnyal találkoztam aki rendesen tisztálkodik és öltözködik.
szóval szerintem mindegy hogy valaki milyen nemzetiségû. a tisztálkodáshoz, rendes öltözködéshez (ezen a tisztaságot értem)nem pénz kell hanem igényesség.

sziasztok remélem nem bántottam meg senkit nem állt szándékomban.

ja az még elfelejtettem , hogy én is felháborítónak tartom hogy egy kettessel elvégzett orvos is orvosnak nevezi magát azzal szemben aki kitûnõ volt. szerintem egy betgséget nem lehet kettesre vagy hármasra tudni. igen is azt minden orvos tudja 5-re. én nem engedném dolgozni.fõleg pl egy mûtétnél, amikor ember életrõl is szó lehet akár.
nekünk például az újraélesztést az iskolában úgy tanították hogy nem volt olyan aki csak kettesre tudja, jegyet sem adtak rá. azt mondtaák, ha tudod átmentél, ha nem tudod akkor megbuktál. és erre volt is egyszer nem olyan régen egy példa. mentünk az utcán és egy bácsi rosszul lett én már csak azt láttam hogy a földön fekszik, sokan állnak körülötte, valaki oldalra fordította a fejét, mint kiderült ápolónõ volt az illetõ. a mentõ még nem érkezett meg, eszméletlen volt a bácsi és hideg volt. amikor odaértem láttam mi történt és kérdeztem hogy miért nincs oldalra fektetve a bácsi, azt felelte az ápolónõ nehogy megfázzon. mondtam neki hogy szerinted mi a fontosabb az hogy megfázik, vagy az hogy ahátra csúszott nyelvtõl nem kap levegõ. meg nézte hogy van e pulzusa azt mondja van. abban apillanat ban megérkezett a mentõ, megnézte a bácsi pulzusát, nem volt. meghalt, újraélesztették, nem sikerült. nem tarom magam nagyra hogy mindent tudok, de az alapvetõ dolgokat mindig nagyon alaposan megtanultam, ha akkor az a lány is tudja akkor nem biztos hogy a bácsi meghalt volna, vagy legalábbis nem ott.
szóval csak ennyit akartam mondani.

gabi
gabi1 (gabi1)
 


"Hálapénz"
Van egy apám, 82 éves, nyugdíjas orvosprofesszor. Az a véleménye, hogy akkor hiszi, hogy a pénz a hála jele, ha a beteg a végrendeletében hagyja az orvosra... mert szerinte a beteg tudja, hogy jönni (kell) fog még és elõre is biztosítani akarja azokat az elõnyöket, melyeket a pénz biztosít számára. Sok vonatkozásban ez igy igaz. pl mennyiben tekinthetõ hálapénznek az elõre adott összeg?
Szerintem, mint ezt már igen sokszor és sok helyen kifejtettem, a helyes kifejezés (és õszinte): honorárium. (fizetség teljesítményért) Merthogy ez egyszerûen üzlet.

Gabi!
Te is tudod, hogy nem lehet mindent 5-re tudni. ugyanis nem vagyunk mi istenek! Bizony hibázunk, hibáztunk és hibázni is fogunk, és bizopny ennek emberélet (egészség) volt, lesz az ára. Az igazság ilyen fájdalmas.
dr.Csákány
 


Kedves Doktor úr!

Jó fej lehet az édesapja Kép.

Én azért azt hiszem, van, hogy tényleg hálából ad az ember valamit. Én pl. az ügyeletes szülésznek egy doboz bonbont a 6 hetes ellenõrzésen, mert úgy éreztem, rendesen ellátott. Azelõtt és azóta sem találkoztam vele, sokan vannak a klinikán; nem is kerestem, mert ne tudnánk megfizetni sem õt, sem más orvost, hogy választott orvosom legyen a másodikhoz. Így marad a bizalom az éppen ambuláns/ügyeletes orvos szakértelmében és tisztességében, és a jelképes hála.

Tényleg tisztába kellene tenni a dolgokat.
Mi az, ami tényleg ingyen jár, és mi az, amiért fizetni kell. Honoráriumot, számlára, adókötelesen.
Ez persze messze nem csak az egészségügyre vonatkozik.

Mónika
adgj
 


Kedves Doktor Úr!
Miután a napokban nagyon jó tapasztalatunk volt a kisfiammal a kórházi bennléte miatt, ezért szeretnénk ajándékot adni a doktorunknak. Azt szeretném kérdezni, hogy italon kívül, minek örülhet egy férfi orvos? Egyáltalán hogy tapasztalta, ajándékcsomagnak is örülnek? (kávé, tea, csoki stb)
Üdvözlettel: Timi
vargat
 
 


Kedves Szandra!

En kutato orvos vagyok. En 86.500 Ft. a bruttom. Soha senkitol nem kapok "halapenzt". En is eltartom a csaladomat es nem sirok, nem panaszkodom.
A halapenz adasaval, elfogadsaval sot annak elvarasaval nem ertek egyet.


Tisztelettel:
Dr. Toth Erika
Névtelen
 


Halapenzrol: indexen
Névtelen
 


Sziasztok!

Ha még mindig szó van konkrét orvosokról is, akkor ajánlom dr. Demetert a Rókusban.

Mamesz
mamesz
 
 


1. Az orvosi egyetem elvégzése nem jelenti azt, hogy valaki a gyógyításhoz szükséges lelki intelligenciával és tudományos rálátással rendelkezik.
2. Az orvos anyagilag nem érdekelt a hétköznapi problémák megoldásában. Sõt (nem általános!) elõfordul, hogy motivált abban, hogy minél többször jelenjen meg a "beteg" a rendelésén. Hallott már valaki olyat, hogy a MEGELÕZÉS-rõl is beszélt volna az orvos? Én nem, csak ha rákérdeztem, én még ilyet nem láttam!
3. Azért ne felejtsük le, hogy az orvosok túlterheltsége miatt (állandó ügyeletek, 60 beteg egy rendelesen, stb.) kevés idõt,energiát tudnak fordítani az újabb ismeretek elsajátítására. Ehhez jön még az önképzés költsége (egy valamire való nyugati szakkönyv 50-100,000 Ft!), melyet nagyon kevesen tudnak megengedni maguknak az orvosok közül.
Bár nem tudom, miért kellene feltétlenül nyugati szakkönyv?

Nikie
nikie
 
 


Sziasztok!

NIkie, ugyan nem vagyok orvos, csak kutató, és olyan, aki szintén rászorul a "nyugati szakkönyv"-ekre, ezért ez utóbbi ponthoz egy picit hadd segítsek. A tudományban úgy zajlanak a dolgok, hogy az új eredményeket nemzetközi újságokban és konferenciákon publikálják. Aki tájékozott akar lenni, annak ezeket rendszeresen tanulmányozni kéne, eljárni a konferenciákra stb. Hasonlóképpen az új eredmények, összefoglaló mûvek szintén nem a hazai kiadású könyvekben fognak elõször napvilágot látni. Hazai kiadású könyvben leginkább akkor jelenik meg valami, amikor már jópár éve (!) bekerült az egyetemi tananyagba, és az elõadó ír róla jegyzetet vagy könyvet. És egyébként rémes, de ez utóbbiak ára lassan vetekszik a "nyugati" szakkönyvek árával! De mondom, általában nem ér rá az ember kivárni ezeket, ha naprakész akar lenni, érteni akarja a cikkeket, és azok hivatkozásait esetleg meg akarja nézni, akkor kénytelen valahogy hozzájutni a "nyugati" szakkönyvekhez is.
Ami konkrétan az orvosokat illeti, nem tudom, milyen a finanszirozási meg egyéb rendszer, hogy a szakmai anyagok, amik tényleg érdekesek lennének nekik, azok mennyire hozzáférhetõek a könyvtárakban, illetve kiknek. Saját szakterületemen azt tudom, hogy fizikusként a KFKI (értsd Központi Fizikai Kutatóintézet) könyvtárában, ahol ugye azt hinné az ember naívan, hogy itt aztán lennie kell, ha valahol van az országban, nos itt egy csomó fontos cikkhez nem jutok hozzá, mert nincs pénz járatni az újságot. Új könyvet kb 6-7 éve nem vett a könyvtár! Úgy szereznek új könyveket, hogy a kutatók megveszik (na nem zsebbõl, hanem a kutatásra pályázott, kutatásukat finanszírozandó pénzekbõl (OTKA)), és ezeket aztán "átveszi" a könyvtár. Tartok tõle, hogy az orvosoknál sincs jobban a helyzet.

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Szia Ildi!
Köszi a részletes leírást, nálunk is hasonlóan, de specifikusabban történik az önképzés(informatikai terület). Ezt most nem fejtegetném ebben a topicban, annyit azért igen, hogy elég sokat invesztálnak a továbbképzésekre is, fõleg a vezetõk számára. Ezek a képzések tényleg nagyon hasznosak, és érdekesek is.
Ami az orvosi szakkönyveket illeti, én, mint mérnök, akinek semmi köze az orvostudományhoz, biológiához (igaz, a bátyám biológia-kémiatanár) olvastam egy magyarnyelvû, magyar orvos által írt, magyar klinikai professzor által lektorált könyvet. Ami szörnyû az csak az, hogy ebben a könyvben sok olyan a terhességgel kapcsolatos bizonyított ténnyel találkoztam, amirõl jópár orvos nem is tud! Ha érdekel felsorolom ezeket, de a profilodban olvastam, hogy már van 3 gyerkõcöd, így már téged ez nem érint. Illetve dehogynem érint, mert van egy lányod is, szóval a címszavak:
- Stressz > magas prolaktinszint > Cikluszavar > Tüszõrepedés elmaradása folyamat és ezutóbbi jelentõs követekezményei
- Alaphõmérséklet jelentõsége, elemzése
- A fogamzás elõtti gondozás jelentõsége
- Vetélés okai
- STB.
Aztán: "Az ultrahang haszna a ciklusdiagnosztikában meglehetõsen korlátozott. Mindössze a tüszõérés tényét, esetleg az ovulációt lehet vele igazolni, de a normális sárgatestfázist nem. Ezért a ciklus monitorozására sokkal alkalmasabb az ébredési hõmérséklet mérése."

Na, és most jön a fejtegetésem, hogyha minden orvos ismerné legalább ezeket az információkat, akkor sokkal kevesebb nõ szenvedne, kevesebb lenne a vetélés, és kevesebb lenne a lombik is, ami ugye elég költséges és ezekkel párhuzamosan gyorsabb lenne a gyermekáldás is.
Szóval, akkor nyúljunk nyugati szakkönyvekhez, ha a hazait már kiolvasta az ember! Az is lehet, vagy biztos, hogy egymástól nem akarnak tanulni az orvosok! Szégyen az?
Egyáltalán nem. Nem is kerülne sokba, hamár olyan nagyon drágák azok a nyugati szakkönyvek!

Nikie
nikie
 
 


Nikie,
ez kicsit demagóg, nem? Ha minden informatikus értene a munkájához, akkor most nem azon gondolkoznék, hogy a második autónk 2.8-as, vagy 3.0-ás motorral legyen rendelve, hanem azon, hogy merre van a buszmegálló! Persze, én is szeretnék csupa tökéletes ovónénit, meg tannénit, ja és a szülõvé is csak a tökéletesek válhatnak, és akkor csupa tökéletes gyerek lenne, egy tökéletes világban. De ez így elég bután hangzik, nem?
Egyébként amíg nincs normál pénz, addig a para viszi elõre az egészségügyet, ami betegszámfüggõ, tehát nem fogják átadni a tudást egymásnak. Na meg persze ideje sincs átadni... Ez egyébként pontosan így van az informatikában is....
És ha ezt képtelen vagy átlátni, akkor kár volt beléd annyit invesztálni továbbképzésre.
Névtelen
 


Szia Nikie!

Ne mondd, hogy nem érint engem, 20 hetes vagyok a negyedikkel...Kép Pontosabban az a rész, amikrõl írsz, az tényleg nem, mert nekem annyira simán összejött az összes gyerek, hogy soha életemben nem mértem alaphõt, nem nézték a hormonszintjeimet, sose láttam ovulációjelzõ csíkocskát stb stb. Ismerem az alapproblémádat, tudom, miért foglalkozol ezekkel. A helyzet az, hogy szerintem az orvostudomány nem egzakt tudomány. Én is vitázom itt is orvosokkal sok kérdésrõl, hallom- tudom, hogy az orvosok sem értenek egyet benne, és ezeknek is a paciensek issszák a levét. Nagyon sok téma ilyen az orvostudományban. Vannak orovosok, akik hisznek benne, hogy ez vagy az így van jól, és elfogadják az indoklásokat. MÁsok szerint ugyanakkor szóban forgó bizonyítás nem megfelelõ, az õ tapasztalatuk nem támasztja alá. Nem mindig arról van szó, hogy sose hallott róla, hanem sokszor arról, hogy õ nem látja úgy.
Gyanítom, hogy nagyon sok nõ nem lelkesedne érte, ha azt mondanák: nem lehetsz addig várandós, míg elõtte át nem estél egy kiló vizsgálaton, nem méred az alaphõdet, nem nézték a hormonszintjeidet stb stb. Biztos vagyok benne, hogy sokaknál számít, sokaknak szüksége lenne rá, és ezért azoknál, akik régóta próbálkoznak, valamilyen rizikófaktorral rendelkeznek, azoknak érdemes lenne. De cakompakk mindenkinek, amikor ebben az országban több az abortusz, mint a megszületett baba, azaz azért nagy többség elég könnyen fogan és marad terhes, nos itt val. sem anyagilag, sem emberileg nem indokolt eleve így indítani. Tudom, te most egyik oldalról látod a dolgokat, de van másik is, meg kell próbálni azt is megérteni.

Egyébként szívbõl kívánom neked, hogy sikerüljön olyan orvost találnod, aki igényeidnek megfelelõen törõdik veled, és mihamarabb költözzön be hozzád egy albérlõ a pocidba!

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Névtelen!
Szerintem amiket felsoroltam, azok igen is, hogy ALAPVETÕ DOLGOK. Nem? Mi a nõi ciklus? A legalapvetõbb! Nem valami egyszer elõforduló esetrõl beszélek.
Hogy a para viszi elõre az egészségügyet, ezt így nem merném kijelenteni. Nincs pénze, ideje a dokiknak, ezt megértem persze, de azért vannak elsõsorban a magyar nyelvû szakkönyvek, és vannak ilyenek, ha még én is hozzá tudok jutni, akkor mennyi van, ami csak orvosi körökben forog?
Sõt olyan példányt olvastam, amiben olyan információkat találtam, amirõl jópár doki nem is tud. Mondjak példát? Cikluszavarral küzdöttem kb.mostanáig, tavaly a terhesség elõtt nem tudod elképzelni, hogy hányszor, de hányszor rákérdeztem az akkori dokimra utána a következõ orvosaimra is, hogy nem baj-e a 42 napos ciklus? A válasz: Nem baj. Megáll az eszem, amikor abban a bizonyos könyvben feketén-fehéren le van írva, hogy BAJ! És még a megoldás is mellé van csatolva!
Szóval nem feltételenül kellenek nyugati szakkönyvek! Magyar könyv is lehet hiteles!
Hogy nem adják át egymásnak a tudást, az azért is van, mert meg sem kérdezik a másikat lásd: orvosi szabadság. Honnan tudja az adott orvos elõre, hogy nem fog vele szóbaállni a kolléga? Jó hát, ha ismeretlen meggondolandó, de egy jó beteg miatt, még azt is megkockáztatnám. Általánosságban viszont a közvetlen kollégával azért beszélni kell.
(Igen, az informatika területén is hasonló a helyzet, de nálunk cégen belül szerencsére teljesen más!)
Akinek más a véleménye, várom!

Ja, és mégegy dolog, lehet, hogy megint irónikus lesz, de nem kötelezõ orvosi pályára lépni. Most magammal jövök elõre, de én annak idején mindent latba vettem, hogy mi is érdekel, és mi az a szakirány, ami kifizetõdõ is egyben hosszútávon.

Nikie
nikie
 
 


Most látom Ildi az írásod, majd hétvégén válaszolok...
A babus kívánságot köszi, a legjobb orvost pedig már megtaláltam. Egyenes az útKép
Nikie
nikie
 
 


Ildi!
teljesen egyetértek VELED. Az egészségügyben még kevesebb pénz van, itt is az OTKA és a gyógyszergyárak pénzébõl tudjuk kiegészíteni ismereteinket. Jelenleg pl. az egyetemi rangra igényt tartó Szabolcs utcai kórház megszüntette a nyugati orvosi lapok megrendelését. Jelenlegi munkahelyemen (Jahn Ferenc Dél-pest)sem jár jelenleg egyetlen szülészeti világlap sem, az egyetlen egyet a Richter gyógyszergyár fizeti ...
Amit a különbözõ nézetekrõl irtál az is igaz, de nem biztos, hogy csak hátrány. A világot az eltérõ nézetek harca viszi elõbbre. Ebben vannak korrekt elgondolások is is és hülyeségek is. Az idõ elválasztja az ocsut a búzától.

Természetesen abban is neked van igazad, hogy nem kell mindenkit, mindíg okkal-ok nélkül tokától bokáig vizsgálni. Erre sem ok, sem pénz a VILÁGON SEHOL sincs. Ha így próbálnánk tenni életmentõ gyógyszerektõl, mûtétektõl kellene elvenni a pénzt. Ez a gondokodás ezért mélyen antihumánus, önzõ, ellenszenves. És remélem az orvosok nem így gondolkodnak. Nem tudatlanságból, vagy gondatlanságból, hanem éppen humanumból.
dr.Csákány
 


Tokától-bokáig: ez jó!Kép

Ildi
RENDSZERTELEN CIKLUS, amirõl minden orvosnak tudnia KELL!
Te is sajnos úgy gondolod ahogy sokan is: szült nõk, és sok orvos.
Azt mondod, hogy elég az a mondat az orvosok szájából, hogy "Gyereket akar? Jöjjön vissza ha + a teszt, vagy 1 év múlva, ha nem sikerül."
Igaz?
A dokiknak azonban ismerniük kell a "betegük" ciklusát, és tudniuk kellene, hogy a nõi ciklus esetén mi az a ciklusszám, ami elfogadható, nem? Persze, hogy nem egzakt tudományról van szó, és mindenre nincs szabály, de erre van, nem? Vagy nincs?
Igenis, hogy a cikluszavar, a rendszertelen ciklus akadály LEHET a terhesség szempontjából, és ebben az esetben a hormonális gondokkal lehet összefüggésben, NEM MINDIG, de ennek kizárása érdekében az ALAPHÕMÉRSÉKLET mérése nagyon fontos! És mibe kerül? Az egészségügynek egy fillérbe sem, csak a nõnek vagy 1100,-Ft. Ja, igen ha már a dokik java nem is ért a hõgörbék elemzéséhez, az már elég baj! Ez az OKA sajnos az egésznek!!!! És emiatt nem vetették fel nekem sem anno, tavaly! Nem a drága hormonvizsgálatokról beszélek, egyáltalán nem!
"Az orvostudományban a véletlen szerepe is nagy, egy-egy sikeresnek látszó esetbõl azonban nem szabad következtetéseket levonni, mert a többieknek ártunk vele." Ez most pont idevág, szabály a 28 napos ciklus, ezért erre kell koncentrálni. Ha szülnek 40-45 napossal, vagy még hosszabb rendszertelen ciklussal is, ezek az esetek csak KIVÉTELEK, VÉLETLEN esetek!
A példa pedig én magam vagyok. Kicsit gondolj bele abba, hogy ha mértem volna a hõt, és olyan orvosom lett volna, aki ért is az elemzéshez, kiderült volna azonnal, hogy valami nincs rendben... Nem? Erre válaszolj!
Mégegy példa: Alma, aki most vetélt el a kb.12.héten Oka: toxoplazma. Kimutatták! Nem csinálták meg neki ezt a vizsgálatot elõtte, mert úgyis 1-2%! Ez a SZÉGYEN! Egyben szörnyû is, akkor Ti is azt mondjátok, hogy dehogy kell megcsinálni azt a vizsgálatot, hiszen nagyon kevés az esély!!! Ez az ellenszenves gondolkodásmód!
És mégegy példa: Egy leányzónak pedig már 10 vetélése volt, na kérdem én, hogy juthatott el odáig? Ezidáig ez a legszörnyûbb! A gondatlanság és/vagy a tudatlanság volt az oka!
És persze a vetélés következményei: az esetleges szövõdmények: a petevezetékek össze is tapadhatnak, el is záródhatnak, stb., igaz csak 2-5% esetben.

Tudom, hogy a fogamzás elõtti összes vizsgálat költséges lenne. Csupán csak a fentiekre próbáltam rávilágítani, részletesebben ebben a topicban: ITT Illetve csak errõl lenne szó:
A TERHESSÉGRE FELKÉSZÜLÉS mára már szinte egy önálló tudománnyá vált, melyet "perikoncepcionális (fogamzás körüli) gondozásnak" nevezzük. Lényege az alábbiakban foglalható össze:
I.Ki kell szûrni minden olyan nemi szervi betegséget (mind a férjnél, mind a feleségnél), melyek veleszületett rendellenességet vagy vetélést, koraszülést okozhatnak. Ezek között fõleg a fertôzések kiszûrése a fontos.
II.Gondoskodni kell arról, hogy normális, ovulációs ciklusai legyenek a nõnek. Ennek érdekében érdemes mérni az ébredési hômérsékletet.
III.3 hónapig gondoskodni kell e szervezet egészének optimális állapotáról, így nem szabad alkoholt, koffeint fogyasztani, a dohányzást teljesen abba kell hagyni.
IV.Kerüljön sor részletes nõgyógyászati vizsgálatra, beleértve a rákszûrõ vizsgálatot is.

Nem hiszem, hogy antihumánus lenne ez a gondolkodásmód. Önzõ az, hogy gyereket akar egy csomó pár? Na és akik abortuszra járnak évente? Õk milyen emberek?
Kinek ellenszenves ez a gondolkodásmód, kinek nem...
Ajánlom az alábbi linkeket:
Részlet a könyvbõl
Pszichés meddõség_1
Pszichés meddõség_2

És még valami, ne felejtsük el, hogy ÉLETMENTÉS az is, ha egy vetélést megakadályozol!
Nagyon sok olyan "meddõ" párról is olvastam, ahol semmi probléma nem volt, rejtve maradtak az okok, hogy nincs gyermekáldás. Lombikbébi-procedúra útján próbálkoztak, ami nagyon költséges a TB számára is: 5 alkalmat a TB fizet páronként. Ennél a párnál a lombik sikertelen volt, amikor pedig örökbe fogadtak, akkor érkezett a baba spontán! Pedig egy egyszerû esetrõl van szó, csupán pszichés meddõségi okokra lehet mindezt visszavezetni, néhány kezelés és megfogant volna a baba természetes úton! Ennek felismerésével és megfelelõ kezelésével a TB kiadása is csökkenthetõ!

Az pedig nagyon fáj Ildi, amit a nagy többségrõl írtál. Igen a terhességek kb. 80-90%-a sikeres. Ez rendben, de arra a néhány nõre, a maradék 10-20%-ra ki gondol?
SENKI, ÉS "KÖSZÖNÖM" IS A TÖBBIEK NEVÉBEN!

Hasonló ez az egész ahhoz, ami a bûnügyek körül is zajlik. Akkor történik nyomozás, ha a bûncselekmény már bekövetkezett(itt pedig, ha már a vetélés megtörtént). Ez is ellenszenves, és egyre jobban csúszik ez a társadalom lefelé, jó mélyre... Mindig az a nyavalyás pénz, meg pénz, megcsak a pénz számít...az az oka mindennek......
nem is érdekel ez az egész, csinálja mindenki úgy ahogy akarja, én már jó úton haladok, na most vagyok önzõ, ebbõl is látszik, hogy egyáltalán nem magam miatt jártattam a számat, a többiek miatt, hogy felfigyeljenek a dolgokra, hogy egyre kevesebb vetélés, gyorsabb gyermekáldás történjen ebben az országban.

Nikie
nikie
 
 


Szia Nikie!

Tegnap írtam egy szép hosszút neked, erre elszállt. Kép

Nehéz írni neked, mert érzi az ember soraidból, hogy élénken él benned mindaz, ami az elmúlt idõkben történt veled, és emiatt, nem jó szó, de valami olyasmi, hogy elfogult vagy, és egyoldalról látod a dolgokat.

Eszembe jutott valami. JÁrtál te családtervezési központban? Nem tudom a becsületes nevét, a Bolgárkerék (vagy Boglárkerék?) utcát szokás emlegetni ezügyben. Én sose voltam, így csak hírbõl ismerem illetve elképzeléseim vannak róla, de ez pont egy olyan hely lenne, amilyet te hiányolsz. Ahol felkészítik a párt arra, hogy mi is vár rájuk, ahol utánanéznek egészségügyi múltjuknak, ahol tanácsokat adnak a tervezett terhesség elõtti teendõkrõl. Pontosan azokról, amiket írsz, meg még többrõl is (rubeola szûrés, folsav ajánlás!!! stb) Szóval léteznek ilyenek!

Nem értek hozzá, hogy milyen ciklushossz az, ami már feltûnõ kell legyen, naívan úgy gondolom, hogy létezik rá statisztika, hogy mikor mennyire vészes a helyzet. Lehet, hogy a 42 nap már olyan, amit komolyan kellett volna venni, ezesetben ez tényleg hiba volt az orvosod részérõl.

Teljesen igaz az, hogy nagyon sok múlik a lelki oldalon. Nem csak a meddõ párok - lombik után spontán baba, vagy örökbefogadás után spontán baba - esetében, de a ciklushosszban, a rendszertelen ciklusban is. HIsz annyit laikusként is hall az ember, hogy a stressz teljesen meg is szüntetheti a petesejt érést (lásd háborúk). És ezt nagyon jól teszi a természet. Nem tudom, fenti helyen pszichológus van-e, de valóban kéne a tervezett terhesség elõtt ilyen jellegû beszélgetés is a pároknak, felkészültek-e egyáltalán a terhességre lelkileg.

Nagyon klassz lenne, ha a mai világban eljutnánk odáig, hogy minden vetélés megakadályozása lelki ok lenne, sajnos az abortuszhelyzet ismeretében ettõl még nagyon messze vagyunk. Ezzel együtt természetesen megfelelõ gondozással sem lenne elkerülhetõ a vetélések tekintélyes száma, hiszen az élettel össze nem egyeztethetõ rendellenességek esetén még szerencse is, hogy így történik. És ez utóbbiak minden szûrhetõ fertõzés stb nélkül is vannak, egyszerûen genetikai alapon (meg sejtosztódás meg mutációk stb).
Sajnálom a toxoplazmás lányt. Ma a magyar egészségügy nincs azon a szinten -és itt nem erkölcsi, de anyagi alapon áll-, hogy minden kockázati tényezõre általánosan szûrjön még a terhesség elõtt. Ráadásul nem tudom, ha kiderült volna, akkor mit tudott volna tenni a lány. Mert ha azt veszem, hogy kerülöm a macskákat, nyers húst stb. ezt megtehetem elõzetes óvatosság képpen is, függetlenül attól, hogy védtelen vagy védett vagyok a betegséggel szemben. már ha tudok róla, de szerintem itt még kismillió dolog van, amirõl nem tudunk, és tán nem is baj (így is lehet elég rémeset olvasni a mit együnk és mit ne együnk terhesen ill. szoptatás alatt témában).
Egyébként ez is egy érdekes kérdés. HOgy az a kismamajelölt, aki eljut odáig, hogy elõtte orvoshoz megy, tanácsokat kér tõle és elvárná, hogy kellõképpen odafigyeljenek rá, az ugyanakkor mennyire próbál tájékozódni önerõbõl, könyvekbõl, internetrõl. Mert teszem azt a terhesség alatti dohányzás káros hatásáról -lehet naív vagyok- de nem hiszem, hogy csak a dokitól hallana. (És az más kérdés, hogy van, aki tojik rá, én is ismerek(tem) itt a babaneten lányt, akivel chateltem, és aki akkoriban lelkes tagja volt a már megint megjött topiknak, és itt sírt nekünk, hogy nem jön össze a baba, és közben keményen dohányzott, nem is titkolta. Nekem nem fér össze a kettõ, durván fogalmazva nem is tudom igazán bánni, sajnálni, hogy nem lett pocaklakója. (ez már régebben volt, nem követem az eseményeket, nem tudom, mi van most vele))

Nem tudok számokat, de érdekes lenne, hogy az emberek milyen arányban vannak a "hagyjanak békén a dokik, nincs nekem semmi bajom", illetve a "biztos van valami bajom, nézzenek meg mindent alaposan, mért nem vizsgálnak ez és ez miatt" csoportokban. Én elõbbibe tartozom, és számomra a terhesség alatti procedúra sok része nyûg, olyan érzésem van tõle, hogy betegségnek tekintik-tüntetik fel az élet egyik legtermészetesebb dolgát. Természetesen megértem az eszemmel, hogy a vizsgálatok valószínûleg hasznosak, bár valamelyik topikban volt róla szó, hogy tõlünk nyugatra nincs ennyi vizsgálat a terhesség alatt és mégsem rosszabbak a mutatók. Gondolom nehéz megtalálni az optimális középutat.

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Gyuri!

Köszönöm szavaidat, tisztára hízik a májam mostanábanKép.
Eszembe jutott ehhez is kötõdõen valami, töprengek is, hogy nyissak-e rá topikot, de igaziból valószínû te tudnál rá kielégítõen felelni. A terhesgondozási protokollon gondolkodtam el. Olvasgatom mostanában a friss kismamákat, kit hova küldenek, mikor milyen vizsgálatra. Meg ugye most újfent csinálom saját bõrömön is (hú, szóképkeverve), és olyanokkal találom szembe magam, hogy a dokim nem rendelt el valami vizsgálatot, a védõnõ meg azt mondja, csináltassam már meg. Meg lehet valahol találni egy hivatalos listát, egyáltalán van ilyen, valahol laikusnak is érthetõ módon arról, hogy mik azok, amiket kötelezõ elvégeztetni minden kismamánál? És ezeket a dokinak kell elrendelni, vagy a védõnõnek, vagy hogy van ez? (nálam most a kérdés a vércsoport és ellenanyag -szûrés témában jött elõ. Elsõ terhességnél 93-ban megnézték a vércsoportomat (B+), másodiknál (1995) bekönyvelték az elsõ szerint. MOst hallom másoktól is, hogy annak is csinálnak ilyet, aki ismeri a vércsoportját, és nem rh-. A dokim ezzel együtt eddig nem kért ilyet (21 hetes vagyok), a védõnõ pedig mondta, hogy csináltassak, meg hogy most már ez is tipikus. De ominózus topikon sem minden lánynak csináltak. Egyáltalán, most menjek oda a dokimhoz, hogy írjon beutalót ilyen és ilyen vizsgálatra, mert a védõnõm óhajt? Van erre jogom, mit szól ehhez egy orvos???) És hasonlóan van több dolog, ami elég eltérõ a friss kismamás topik szerint, gondolom valahol megvan az orvosi szabadság ezügyben, érdekelne, mi a kötelezõ. (Másik éppen felvetõdött vissza-vissztérõ a Streptococcus szûrés, amit van ahol évek-évtizedek? óta csinálnak, máshol meg meg se lehet róla gyõzni az orvost.)

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Ildi!

Szerintem Te nem igazán tudod átérezni, milyen az amikor valaki nagyon vágyakozik gyerek után. Neked ezzel nem volt problémád ezért nem is értheted! Azt magyarázd meg nekem, ha valaki több, mint egy év próbálkozás után nagy nehezen teherbe esik és utána elvetél, akkor miért modja azt az orvos, hogy ez csak genetikai ok lehet, fõleg akkor ha elõtte számtalanszor panaszkodik az ember a szabálytalan össze-vissza vérezgetõs ciklusa miatt? Késõbb utánaolvas az ember, és még saját maga is meg tudja állapítani, hogy mi a baja az olvasottak alapján(amit utána más orvosok meg is erõsítenek!!!). Ezek után legyen nyugodt az ember, hogy nem baj majd legközelebb sikerül, nem baj, hogy nem vizsgálnak ki. Hányszor kell az ember lányának elvetélni ahhoz, hogy komolyan vegyék?
Tisztelt Csákány doktor!
Önhöz is lenne egy-két kérdésem. Ha van egy hormoneredményem és az orvosom azt mondja, hogy az rendben van, három másik orvos miért cáfolja ezt? Talán nem ugyanazt tanulták az iskolában? Nincs egy táblázatuk amibõl kinézhetik, hogy mi a rendes érték? A másik: én sem mondom, hogy minden egyes nõt vessenek alá vizsgálatoknak, de ha valakivel ilyen dolgok történnek ott nem merül fel a gyanú, hogy probléma van? Rendesen fizetem a TB-t, nem nagyon szoktam betegeskedni, nekem miért nem járnak ugyanolyan vizsgálatok, amit másnál elvégeznek? Térden állva könyörögjek, hogy ugyanmár vegyenek emberszámba engem is??? Vagy miért nem mondja az orvos, hogy Õ csak olyan nõkkel foglalkozik, akik spontán teherbe tudnak esni, és ez neki túl macerás??? Akkor legalább nem rabolnák egymás idejét és pénzét. Itt most fõleg azok nevében beszélek, akik nem tudnak utánaolvasni, és elhiszik azt amit egy pénzsóvár magándoktor mond.

Most névtelen...
Névtelen
 

Vissza: Anyaságról

Jegyzetfüzet: