Új privát üzeneted érkezett!

Oké, nekem van egy gyakorlati javaslatom. Én csokifüggő vagyok. Ha van otthon csoki, holtbiztos, hogy egyetlen nap, vagy akár egyetlen óra alatt megenném mindet, függetlenül attól, hogy mennyi van. De ezen lehet segíteni: nálunk soha nincs otthon csoki. Meg keksz. Meg nápolyi. Semmi nass. Nem azért, mert annyira egészséges életmód párti vagyok, hanem mert semmi önuralmam nincs. Pedig szeretném, ha lenne, de nincs. Kép
Mi lenne, ha nem tartanál otthon alkoholt? Egy kortyot se. Anyukád is azért nem tudott leszokni, mert volt otthon mindig valami itóka. Hát, persze így nem könnyű ellenállni a kísértésnek nap mint nap.
Egyébként pedig ne legyen túl nagy lelkifurdalásod, mert az alkoholizmus betegség, a függősgre való hajlam pedig örökölhető, és ez ellen az örökség ellen nagyon nehéz küzdeni. Te küzdesz ellene, ez tisztán látszik, úgyhogy lelkifurdalásra nincs okod. Inkább legyél magadra büszke, hogy Te ilyen örökség ellen milyen tudatosan küzdesz. Nem mindenki jut el eddig, sokan szőnyeg alá söprik a problémát. Te meg nem, én ezt becsülöm. Te is becsüld meg, ne értékeld le magad amiatt, hogy iszol néha titokban pár pohárral. Ráadásul szerintem a megfogalmazás is túlzó, hisz ez még nem alkoholizmus, habár afelé tendál. De most még nem az, csak annyira rettegsz tőle, hogy ezért hívod így. Nekem valami miatt az "önbeteljesítő jóslat" kifejezés is eszembe jut...
Szerintem ne tarts otthon alkoholt, és ne rettegj attól, hogy alkoholistává válhatsz. Ha meg mégis komolyra fordulna a dolog - az óvintézkedés ellenére is -, akkor tényleg ideje szakembert keresned. De előbb érdemes ezt az egyszerű trükköt kipróbálni.
Remélem, nem volt okoskodás amit írtam. Ha igen, akkor bocs.

Szabó istvánné
adrienn
9100 Tèt Hunyadi ut
 
 
 


ez eléggé az volt, ilyeneket inkább ne írj! Tökre dilettáns. Ezzel csak ártasz, pedig látszik, hogy nem ártani akarsz.
neeeeeeee
 


Bigacsiga, bocs, csak most tudok válaszolni! Sztem meg tudja mondani az okot! Csak az ok ellen nem tud másképp küzdeni, csak ha teszem azt iszik egy sört. Vagy kettőt. Tompít a tudaton, és azok a meglévő okok már nem is fájnak annyira. Aztán másnap jön a bűntudat, a fogadalom, hogy ma nem iszom! Aztán délutánra mindig jön vmi kis hülyeség, amire megint lehet egyet inni. Vagy kettőt! Na ez a sz.r, hogy innen hogy jön vissza az ember. Hogyan találjon egy utat, amivel az ok is elmúlik és a probléma is megszünik. Erre kell a szakember! Okénak úgy tünik a Csernus féle agresszivitás nem jön be. Van akin csak ez segít!
süti
 
 

 
 

neeee,
gondolom, nekem szántad.
Én azt hallottam, az "alkoholizmus" - ha az övé az egyáltalán - nem feltétlen lelki vagy egyéniségbeli problémában gyökeredzik. Ezért gondolom, hogy nem feltétlen kell ezt az egészet olyan súlyosnak megélni, mint ahogy javasoljátok neki. Ezért írtam, hogy első körben elég volna egy ilyen egyszerű megoldási kísérlet. És ez roppant gyorsan kivitelezhető. Ha nem jön be - akkor se árt magának ezzel a próbálkozással.
Ez annyira dilettáns, tudom. Épp ez benne a jó.

Szabó istvánné
adrienn
9100 Tèt Hunyadi ut
 
 
 


Én sokat foglalkozom ezzel a problémával, és nem a naiv hi segít, meg a vajákos praktikák, hanem a tudás, amivel azok rendelkeznek,akik végigcsinálták!
neeeeeeee má
 


Te, ne izéjj máááá...! Kép Vagy hogy is hívnak. Ha már annyira kifogásolod a dilettáns megoldást, ne "okoskodj" épp te, hanem mondd meg, mi lenne a helyes lépés! Az az érzésem, hogy nem tudsz te annyit, mint ahány e-t egymás mellé leírtál...
kíváncsi
 
 


Kép

Szabó istvánné
adrienn
9100 Tèt Hunyadi ut
 
 
 


Oké!

Legyen úgy, de majd megpróbálom leírni számomra te miért is sántítasz.

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Ispiláng!

Ne strapáld magad! Kép
Elhiszed te, hogy nem tud a neten egy nyavajás mail címet regisztrálni, mi kellünk hozzá, hogy elmagyarázzuk?
Csak két dolog, a Babanetre is regisztrált, az sem tőlünk kérdezte meg, elmondása szerint médiában dolgozik, gondolom a számítógép manapság munkaeszköz.

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Kíváncsi!

Ezért írtam az apámról, hogy ő pont így kezdte, hogy meló után bedobok egy sört.
Aztán lett kettő, aztán lett több.
Most hatvanhat éves és úgy telik el az élete, hogy két hónapig nem iszik, háromhétig meg egyfolytában pocsolya részeg. Kép Kép Kép
Utána meg beteg mint az állat. Igéri fogadkozik, hogy nem b..ki többet magával, és mégis mindig előfordul.

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Süti!

Okénak, nem Csernus agresszívítása nem jön be szerintem, hanem az a dolog, hogy ő nem mer önmagával szembe nézni. Attól fél, hogy cselekednie kell és ő most még éppen ezt nem akarja. Azért nem, mert még éretlen nála a dolog. Ha érett lenne, merne lépni és a férje elé is oda merne állni és állná a sarat Csernussal szembe is.
Én így gondolom.

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Bigacsiga,
mindenkinek megvan a maga tapasztalata. Az én apám szintén megiszik minden nap valamit, időnként sokat is, mégse nevezném alkoholistának, mert egészen egyszerűen nem ugyanazok a szimptómák. Nem függ az alkoholtól, nem gátolja a munkavégzésben, nem a részegségre vágyik (legfeljebb néha megtörténik Kép), nem válik kiszolgáltatottá a szesznek. Neki nem kell fogadkoznia, hogy soha többé. Ezért ő nem alkoholista, még csak nem is nagyivó, szerintem egyszerűen nagytermészetű ember: mindenből nagyot harap Kép.
kíváncsi
 
 


És, hogy miért sántít nálam Oké?

De adja isten ne legyen igazam, és segíteni tudjunk neki, csak nem tudom miben.

Először is regisztrálta magát a babaneten.
Általában, ha megfigyelitek nem ez a jelemző azokra az emberekre akik nem rendszeres olvasói a Babnetnek.
Az ilyen nagy problémák névtelenül szoktak kezdődni és csak nagy unszolásra nevesednek.

Az első levele egy égbe kiáltott szó, semmi más.
Ha emlékeztek pl. LK levelére ő nem bekiabált a kispadról, hogy miért utálja a férje viselkedését, hanem konkrétan leírta mi a baja vele.
Itt nem ez történt, hanem megcsilant egy érdekes téma amire egyből ugrottunk.
Pedig egy szóval sem írta, hogy régóta olvaslak bennetetek szimpatikusak a hozzászólásaitok kérlek segítsetek nekem is. Kép

Ismert média szakember.
Akkor nyilván magasabb körökben is mozog.
Ismernie kell a lehetőségeit. Nyilván vannak kapcsolatai is.
Miért pont az Interneten kér segítséget?
Miért a Babneten? Van egy rakás más fórumozó oldal is. Miért nem az indexen vagy az NLC-n?
Mit vár a világhálótól? Tőlünk vad idegen kismamáktól?
Kiveygük a poharat a kezéből?
Vagy azért, mert mi azt mondjuk le fogja tenni?
Vagy elfog menni szakemberhez?
Mi mennyivel vagyunk jobbak mint a szerető férje?

Ha jobban belegondolunk, eddig csak mi beszélgettünk egymással.

Sokat van otthon a férje.
Akkor, hogy a bánatba iszogat, úgy hogy a férje semmit nem vesz észre rajta.
Szereti a férje.
Ha szeretné elvinné szakemberhez.

Általában ha egy nőnek gyereke van az egy másik anyának szeret dicsekedni az ő gyerekével.

Mi itt osztjuk az igét egymásnak szoptatás ügyben, ő meg hol szoptat hol nem.
Amikor nem ad tápszert. És akkor mi van a saját tejével?
Ha valaki rendszeresen szoptat és kimarad egykét szopi az alig várja már, hogy a babája meg mentse a kíntól. Nála, hogy van ez? Mármint a kereslet kínálat?

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Kíváncsi!

Akár chat-elhetnénk is, de mennem kell az oviba. Kép


Azért kíváncsi lennék Csernus véleményére is.

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Bigacsiga,
bizonyos kérdéseid bevallom, bennem is felvetődtek... Kép Kiegészítem azzal, hogy nagyon várja más piások jelentkezését. Mintha csak témát keresne...
Ezzel együtt nem zárom ki, hogy akinek valami baja van magával, és a médiában dolgozik, az azon a területen keres műsortémát is. Mert ez foglalkoztatja nagyon. És még saját élményt is hozzátehet. Ez még nem baj önmagában.
Na meg elsősorban úgy vagyok vele, ha segítséget kért, akkor nyíjtani kell neki. Sose tudhatjuk. Kép
kíváncsi
 
 


Sziasztok!

Érdekes és nehéz téma az lkoholizmus. az alkoholizmus szerintem egy betegség, és igen nehéz leszokni róla, nem megy az csak olyan könnyen hogy mátol nem veszek, és akkor már is nem iszom. Ugyan úgy mint ahogy a dohányzásról sem lehet pikk pakk leszokni.
Nagyon fontos hogy az aki iszik az saját maga rájöjjön hogy ő alkoholista és leszeretne szokni.
Egyébként az alkoholizmusnak nem az a lényege hogy részegre igya magát hanem hogy minden nap hozzájusson az adagjához mert külön ben amikor kezd kiürülni az alkohol akkor elvonási tünetei vannak. Mondhatnánk úgy is hozzá szokik a szervezet, és hiányzik. Ugyan úgy mint a cigi, kávé, vagy drog.

Mindenesetre nagyon nehéz leszokni róla, nagyon nagy akaraterőre van szükség, és hogy ebben támogasság, segítsék.

Gabi

Kép

Képwww.liegl.blogspot.com
gabi1
 
 


Sziasztok!


Tényleg lehetne műsortéma is, ahogy Bigacsiga konspirál. Túl azon, hogy hálás vagyok neki is, a másik topikban névtelenül úgy betette a fülébe abogarat, hogy már ő sem akarja, hogy kimásszon.

Bigacsiga!

Válaszolhatnék minden kérdésedre, de valamiért úgy gondolom, nem kell. Csak két dolog: igen, a férjem nagyon szeret, de mint mondtam, nem tud róla. Akkor hogy vihetne el ő valakihez?
Egyébként tápszeradásakor a fejésről hallottál már?

Na, mindegy. Higyj, amit akarsz.

Egyébként meg velem nem az a baj, hogy rendszeresen iszom. Hanem az, hogy ha elkezdem, nem látom a határt. És miután ált. ez este történik, így senki nem veszi észre, hogy az én alvásom pihentető-e, vagy mámoros.

Egyébként a szopiról még annyit: Keservesen küzdöttem azért, hogy szoptathassak. 1 hónapon keresztül volt olyan, hogy az egyik szopi végére érve már a másiknak volt az ideje, én meg bőgtem, mint állat, de nem adtam fel. Tudod miért?
Azért, mert úgy gondoltam, ez majd megakadályoz abban, hogy a terhesség előtti italozó életmódot folytassam. Nem így lett. Talán azzal mentem magam, hogy ilyenkor már a tejből a baba egyébként is keveset kapna. Ez már nem okoz nagy bajokat. Ugyanakkor tudom, hogy okoz fejlődési lassulást pl. De úgy látszik, ettől nem vagyok annyira megrémülve, mint ahogy a terhesség alatt féltem, hogy a babám beteg lesz.

Bigacsiga!
Ha azt gondolod, hogy ez nekem sétagalopp, hát tévedsz. Iszonyúan szenvedek. De úgysem érted meg. Segítséget kérni jöttem ide, ha piszkálni akarsz, azt is megteheted, megérdemlem. Csak nem azért, amit gondolsz.
OKÉ
 


OKÉ! Bocs, én aztán tényleg nem piszkálni akarlak, de... azért elég durva szaga lesz ilyenkor az embernek... Hihetetlen, hogy a férjed nem veszi észre. Vagy csak nem akarja? Jajjjjistenem, meg kell ezt oldanod hamar, mert ennyi őszintétlenség taccsra teheti a házasságotokat! És a babádat is elveszítheted!
másik oldal
 


Másik oldal!


Arra azért tudok vigyázni, hogy ápolt legyek. Egyébként meg nem kannás bort szoktam inni.
De az első lépést már megtettem: itt a neten kerestem egy "hozzáértőt". Ha minden igaz, a jövő héten találkozom vele.
OKÉ
 


Kedves OKÉ!

Olvastam a problémádat, a tanácsokat is, sok mindennel egyetértek.
Nem értek egyet azzal, hogy úgy gondolod, kevésbé árthatsz szoptatás alatt a babádnak az alkohol miatt (tudom, írtad, hogy okozhat fejlődési lassulást). Én a dohányzással voltam így. Amíg terhes voltam, nem cigiztem, azt gondoltam, szoptatás alatt már lehet. A doki néni mondta, valóban kisebb kárt okoz, viszont a babának később (bármilyen hihetetlen is) elvonási tünetei lehetnek (persze enyhébbek). Szóval, ahogy írtad ezelőtt, ha iszol, ne szoptass, keveset se, inkább adjál tápszert, ha muszáj.
Amúgy együtt érzek Veled, nekem édesapám volt 15 éven keresztül keményen alkoholista, az utolsó 3-4 évben már éjjel-nappal ivott. Aztán az első unoka (az én kisfiam) születése előtt megmondtam neki, döntse el, vagy az ital, vagy az unoka. És ő döntött, immár 3 éve egy kortyot sem ivott. Ne érts félre, nem azt akarom mondani, hogy ez ilyen könnyű és egyszerű. Csak tudom, hogy apukám annyira fügött az italtól, hogy egy pillanatra sem tudott meglenni nélküle. És saját elhatározásából, segítség nélkül szokott le. Szorítok Neked, hogy találd meg azt az utat, ami segít Neked lemondani az alkoholról.
Ugyanakkor nem értem, hogy az otthonodban, amikor a Párod is otthon van, hogy tudsz úgy inni, hogy nem veszi észre, ráadásul ahogy mondod, időnként olyan szinten, hogy nem tudod, hol a határ. Valószínűleg az esti időszakban van lehetőséged egyedül maradni, ha csak a lakás külön helyiségeiben is. Mi volna, ha az estét a Pároddal töltenéd, hogy ne legyen lehetőséged dugiban inni. Ha tehetném, ha volnék olyan okos, úgy szeretnék segíteni Neked. Próbálj beszélni a Férjeddel. Hiszen nagyon szeret, ha az Ő támogatását élveznéd, biztos több erőd lenne szembeszállni ezzel a függőséggel.
Drukkolok Neked, üdv: Beatrix
beatrix28
 
 


másik oldal, azért ne fesd a falra az ördögöt! Mért veszíthetné el a babáját? Nem terhes, csak szoptat, úgyhogy a megfogalmazásod kissé túlzó.

Szabó istvánné
adrienn
9100 Tèt Hunyadi ut
 
 
 


Szerintem másik oldal arra gondolt, hogy ha túl későn szól oké, és a férje maga jön rá, esetleg csúnya jelenetek és válás lesz a vége a dolognak (nem falon az ördög, csak sarkítás!), akkor bizony elveheti a férj a gyereket arra hivatkozva, hogy a feleség italozó életmódot folytat. Csúnya játszma, de gyakori.
Oké, én még mindig azt mondom: te tudod, mennyire lépted át a határt, de kétségbeesni kár. Az első lépéseket megtetted, ebből még bármi lehet. Nekem továbbra se tetszik, hogy a férjed nem tud róla, de te tudod. Miért félsz tőle, hiszen szeret?
Amúgy meg, nagyon is el tudok képzelni olyat, hogy egy hétalvó férj nem veszi észre, ha a felesége nem alszik békésen mellette.
Tényleg, jársz te eleget társaságba? És mi van a jó barátnőkkel?
kíváncsi
 
 


KíváncsI4


Akikkel megbeszélhetném, olyanok nincsenek. Egyébként is csak kettő van. Társaságba nem járunk valamiért. Talán túl sok enerdzsit emésztett fel a pénz hajhászása, így nem is igényeltük. A testvérem meg ugye ui nőtt fel. Ő nem alkoholista, hanem depis. A legkisebb problámára begubózik és hallgat. Aztán elküld mindenkit a csába és elrohan. egy hét múlva mintha mi sem történt volna. Szóval vele sem lehet beszélni komoly dolgokról.
Na, végre megvan, mit is keresek itt.
OKÉ
 


Jó. Akkor viszont nagyon sokat kell mesélj magadról-magatokról. Főleg azért, hogy magaddal tisztába jöhess. Mármint te, saját magaddal. És az sok idő. Nem beszélve arról, hogy kéretlen hozzászólások is lesznek dögivel, erre is fel kell készülj lelkileg. Ez egy nagyon kényes téma, és az emberek többnyire csak a két végletet ismerik: (gyakorlatilag) nem inni vagy alkoholistának lenni.
Elég furcsa a helyzet: felrántottál nagy lendülettel egy ajtót, majd azután nem akarod elmondani, miért is jöttél. Nyúlfarknyi információk, általánosságok... Rajtad a sor, beszélj! Ne a nevedet mondd el, hanem azt, hogy ki vagy, mit tartasz magad felől! Ne az ivásról beszélj, csak ha nagyon fontosnak tartod, és a téma szempontjából érdekes. Hanem a kapcsolataidról, a kötődéseidről. És ne egyszerre, apránként!
Vagy tudod mit? Ha mégis kínosnak érzed mindezt elmondani nekünk, akkor írd le magadnak, napról napra! Akár a kezelésedben is segíthet.
Na sok sikert, dönts jól! Kép
kíváncsi
 
 


Kíváncsi!


oke.oke@mailbox.hu

Az ötlet így elsőre jónak látszik, de könnyebb lenne, ha kérdeznél.
OKÉ
 


Ja, az előzőhöz!


Ispiláng!


Köszi
OKÉ
 


legyen elég ebből!!!!!!!! én értem, hogy ti itt mind a jóindulattól... de tudjátok, hogy van? a pokolba vezető út...

mind isztok, vagy nem is ittatok soha, és addiktológia tudásotok sincs!

Értem, hogy a hormonok, meg minden, de nem értitek, hogy ezzel a nagy segíteni akarással csak ártotok!!!!!!!!??????

szoptassatok inkább vagy amihez értetek, ezért más ember tizenkét évet tanul, vagy egy fél életet átharcol!!!

NEM ÉRTITEK, CSAK ÁRT, HA OKOSKODTOK!!!!
NEM TUDTOKNEKI SEGÍTENI!!!!

nem akartam senkit bántani, de ez az igazság, és mentem ami menthető!!!
kérlek titeket
 


Oké, gondolkodom rajta Kép. De ma már nem, holnap utazom...
kíváncsi
 
 


Én meg kérlek téged, kicsit kevesebb felkiáltójellel ugyan, de mondj már valami értelmeset is!
Legalább egy-két használható telefonszámot és címet, esetleg a magadét, nehogymá' hiába tanuljál 12 évet! Kép
kíváncsi
 
 


Nem telefonszámok kellenek,meg nem okos valamik, hanem technika, amit akkor, ha bajod van megosztok veled, de én nem bizonyítani vagyok itt, nem azért hogy te Kiváncsi elhidd, hogy én hiába tanulok, vagy nem. Megteszem amit kell, és én tudom mit kell, ami mellesleg nem tartozik rátok, de kérlek titeket még egyszer, és ezt más élethelyzetekre is javaslom, csak akkor adjatok tanácsot, ha tudjátok mit cselekedtek. Most nem tudjátok! Ezt én látom, ne adjatok ostoba tanácsokat, kérlek titeket!!!

Még egyszer, nem bántani akartlak, csak bajt csináltok.
csak védem!
 


csak védem!

Lehet, hogy igazad van, de ne mondd nekem, hogy a kíváncsi által felajánlott barátság és meghallgatás bajt okoz!
OKÉ
 


hidd el, te most nagyon befolyásolható vagy, egyik oldalról, a másikról meg eltántoríthatatlanúl akarsz valamit...
nem barátságokat kötsz, hanem menekülsz magad elöl, buta kapaszkodóválaszokat vársz, keresel. Te tehetsz arról, hogy nem tudnak neked segíteni, és ne fecséreld az energiád!

Vigyázz magadra!
türelem! ne kapkodj!
 


"Megteszem amit kell, és én tudom mit kell, ami mellesleg nem tartozik rátok..."
???
Akkor kire? Aki zöldre festi a kerítését? Vagy aki elrontja a kötésmintát? Tényleg, kire tartozik a tudományod, ha nem épp arra, aki alkoholistának tartja magát?
kíváncsi
 
 


Csak arra! De beszüntettem a vitát!
Köszönöm a megértéseteket.
remélemérthető voltam
 


Na, akkor most minden klasszKép nagytudású barátunk biztos megírta OKÉnak a technikát!

Lala

Ui: Én mint hasonlóan problémás egyed, inkább Kiváncsi virtuális kezébe kapaszkodnék ...
Névtelen
 


Oké!

Nem piszkállak, csak... Kép

Azért még nem győztél meg, még Tamáskodom.


Viszont attól, hogy itt vállonveregetünk és nyalogatjuk a sebeidet te még nem fogsz megváltozni.
Attól viszont, hogy valaki kézenfog és oda vezet ahova kell megváltozhatsz. De azt neked kell akarnod, hogy az a valaki kézenfogjon.

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Egész jó kis cikk:

http://stagecafe.freeweb.hu/redstation/page15.html

AZ ALKOHOL TÖRTÉNETE


..., pedig az alkoholnak komoly kultúrtörténete van. Sok-sok könyvet írtak már az italozási szokások változásáról, az ital kultúrájáról. Mi itt most mégis inkább a praktikumból kiindulva próbáljuk röviden áttekinteni az alkohol történetét. Hisz sok ezer évvel ezelõtt az emberek gyakorlati okok miatt kezdtek el alkoholos italokat készíteni.


A borkészítés elsõként a folyami kultúrákban terjedt el. Már az egyiptomiak is ismerték, mert tudták, hogy a szõlõlé hamar megromlik, de az erjesztett lé - a bor - sokáig eláll. Jól jött nekik a bor azért is, mert a Nílus piszkos vize sok, veszélyes fertõzés forrása volt.


Persze, a kezdeti okokat követve (hatása ismeretében) a borivás jellege gyorsan megváltozott. Késõbb már elsõsorban vallási, kultikus célokra használták Egyiptomtól egészen az ókori görögökig. De a katolikus egyházban is központi szerepe volt - és van ma is - a bornak. A középkori kolostorok tevékenységéhez szorosan hozzá tartozott a szõlõmûvelés és borászat, és a kísérletezõ kedvû barátoknak köszönhetjük a pezsgõ elõállításának receptjét is. A sör sem a közelmúlt vívmányai közé tartozik. Az emberek évezredekkel ezelõtt megtanulták, miként lehet a gabonamagvak vagy a gumós növények keményítõjét cukorrá lebontani (hasítani), majd élesztõvel alkohollá erjeszteni. Az i. e.1550-bõl származó Ebers-papirusz tanúsága szerint az akkori emberek már több sörfajtát ismertek, és pontos el?írások szabták meg azok orvosi használatát. Az északi germán népek árpából és búzából fõzték (mézzel és áfonyával ízesített) söritalukat, amit „mét"-nek neveztek. A sörkészítés ma is inkább a tõlünk északabbra lévõ országokra jellemzõ. Az ír, a belga, a bajor, a cseh sörök közismertek szinte az egész világon.


A tömény szesz lepárlása, a desztillálás sem korunk találmánya. A lepárlást valószínûleg az arabok használták elõször a jelentõs mennyiségû szeszt tartalmazó italok, elsõsorban gyümölcspárlatok készítésére. Európában a XV. sz.-ban honosodott meg a pálinkafõzés. Az ekkori idõbõl származik az alkoholnak ma is használatos gyógyszertári elnevezése, a „spiritus vini", ami szó szerint a bor lelkét jelenti. Hívták ekkoriban a pálinkát „Aqua vitae"-nek, az élet vizének is. Ezt a nevet a pestisjárványok idején kapta, mert az emberek úgy vélték, hogy a tömény szesz védelmet nyújt a járványokkal szemben. (Bár ez a szemlélet régen megdõlt, sok helyütt még ma is dívik az ún. „kalapkúra", ami nem más, mint a röviditalok alkalmazása a nátha és általában a hûléses betegségek gyógyítására.)


AZ ALKOHOL ÚTJA A SZERVEZETBEN, KIVÁLASZTÁS


Az alkoholt általában szájon át fogyasztják (megisszák). Útja a szervezetben sematikusan így néz ki: száj - garat - nyelõcsõ - gyomor - vékonybél - véráram - máj, agy. Az alkoholt, az ételekkel ellentétben, nem emésztjük meg a gyomorban és a vékonybélben. Mikor az alkohol eléri a gyomrot, egy része változatlan formában átmegy a gyomor sejtjein keresztül és bekerül a véráramba. A maradék a vékonybélbe kerül, és onnan a véráramba. Az alkohol hatással lehet a torkot és a gyomrot bélelõ szövetekre. Még kis mennyiségben is gyomorsav kiválasztására ingerli a gyomrot, éhségérzetet keltve ezzel. Iváskor a gyomorban levõ étel mennyisége befolyásolja az alkohol hatását. Ha az alkoholfogyasztás elõtt (vagy alatt) sokat eszünk, az lassítja az alkohol felszívódásának sebességét (a vérbe jutó alkohol mennyisége nem változik meg, csak a felszívódás megy végbe lassabban). A zsíros ételek, a fehérjékkel együtt - mint például a tej és a sajt - képesek megvédeni az alkoholfogyasztót attól, hogy gyorsan berúgjon. A megivott alkohol mennyisége és az adagok gyakorisága határozza meg a mérgezés mértékét. A lassú és kis adagokban történõ ivás idõt enged a májnak, hogy sokkal hatékonyabban oxidálja az alkoholt, mint gyors ivás esetén. Az eredmény: kisebb mértékû mérgezés. A felszívódást követõen a drog viszonylag egyenletesen eloszlik a testfolyadékokban (a test vízterében), könnyedén bejut az agyba, és terhes nõknél a méhlepényen át, a magzatba is. Mivel a vér alkoholszintje nemcsak a felszívódott mennyiségtõl, hanem a fogyasztó vízterének nagyságától is függ (nagyobb víztérben jobban eloszlik az alkohol), ezért a sovány (kisebb súlyú) emberek általában jobban megérzik az ital hatását.


Az alkoholt ezután le kell bontania a májnak szén-dioxidra és vízre, mielõtt elhagyhatná a testet. A testbe kerülõ alkoholnak kb. 95%-a a májban zajló oxidáció során bomlik le. A maradék 5% változatlan formában ürül ki - más bomlástermékekkel együtt - a vizeletben és a kilélegzett levegõben. A máj egyszerre csak kevés alkoholt képes lebontani. Egy alkoholhoz hozzá nem szokott, átlagos felnõtt szervezete óránként kb. 10 gramm etanolt képes lebontani. Ez azt jelenti, hogy egy deci 40%-os pálinka (31,6 gramm alkohol) lebontásához kb. 3 óra szükséges. A fennmaradó mennyiség addig kering a vérben, amíg a máj képes lesz lebontani. Egyes szerek meggyorsítják az etanol kiürülését (szõlõcukor, inzulin, csúcshatású vízhajtók, pl. Furosemid), mások gátolják a lebomlását (pl. disulfiram). A disulfiram hatására a bomlási folyamat megáll az acetaldehidnél, és acetaldehid-mérgezés lép fel (a szert alkoholelvonásnál is használják: ha a beteg ráiszik, akkor rosszul lesz, legrosszabb esetben meg is halhat!). Ugyanez a hatása egyes gombaölõ növényvédõ szereknek, pl. a ditiokarbamátoknak és rokonaiknak (Antracol, Dithane, Zineb). Aki ilyen szerrel kerül kapcsolatba (pl. permetezett növények közé kell mennie vagy maga permetez), az jól teszi, ha a munka elõtt, alatt és után egy ideig (kb. fél napig) tartózkodik az alkoholfogyasztástól. Az alkoholos italok foka szintén befolyásolja a testre gyakorolt hatást. Az „alkoholfok" az ital alkoholkoncentrációját jelzi. Minél magasabb egy ital alkoholfoka, nyilván annál nagyobb mérgezõ hatást fog kifejteni.


A szervezetben lévõ alkohol mennyiségét a véralkoholszint jellemzi. Ezt az értéket ezrelékben adják meg. A levett vér alkoholszintje gázkromatográfiás mérésekkel igen pontosan megállapítható. A véralkoholszinttel szokták meghatározni a mérgezés mértékét. A vér alkoholszintje egyenesen arányos a kilélegzett levegõ alkoholtartalmával: ezt mérik a rendõrök különféle szondák segítségével.


A hatályos jogszabályok szerint Magyarországon nem vezethet autót az, akinek bármilyen kis százalékban is van alkohol a vérében. Vagyis nincs megengedett véralkoholszint a gépjármû- közlekedésben. Az alábbi táblázat a különbözõ véralkoholszint-értékek hatásait mutatja be:


0,01 - 0,02% nem okoz semmilyen hatást az emberre. 0,03 - 0,10% könnyûségérzést, örömöt, boldogságot, szédülést okozhat.


0,10 - 0,15% zavart lesz a mozgás, gyengül a látás, a hallás.


0,20% kifejezett részegség: nehéz a beszéd és a járás.


0,40% kómát okoz.


AZ ALKOHOL HATÁSA AZ IDEGRENDSZERRE


Az alkoholisták többsége valamilyen konfliktushelyzet (munkahelyi, családi, szociális probléma stb.) elől menekül a szeszes italhoz, vagy rossz példa nyomán válik rendszeres alkoholfogyasztóvá. A betegek szégyellik bevallani (önmagukat is ámítva) problémájukat, és sok esetben ezért nem fordulnak orvoshoz. le kell szögeznünk, hogy az alkoholizmus nem azonos a részegséggel! Az is lehet alkoholista, akit sosem látunk részegen!


Az alkoholizmusnak egységesen elfogadott definíciója ma még nem ismeretes, bár számos helyen használják a köznyelvi gyakorlatban és az orvosi terminológiákban. Az alkoholistát jellemzi a napi, heti nagymértékű ivás, melynek következtében testilelki elváltozások alakulnak ki a mértéktelen iszákosban, aki képtelen abbahagyni az alkohol fogyasztását. leszokási próbálkozások esetén sóvárgást, késztetést érez az ital iránt. Ha napokig nem jut italhoz, megvonási tünetek alakulnak ki a szervezetében. Ha mégis rászabadul az alkoholos italokra, napokon át képes inni, csakhogy ezektől a kellemetlen tünetektől megszabaduljon. Az alkoholfogyasztást mindenek elé helyezi. Alkoholfogyasztók vizsgálata során beigazolódott, hogy azok idegrendszere súlyos mértékben károsodik, pusztul és ez a folyamat - az agyidegsejtek pusztulása, irreverzibilis - megfordíthatatlan! A kisagyi állományban keletkezett sejtelhalások következtében egyensúlyzavar alakul ki. Széles terpeszben totyogva jár a beteg. Szédülést érez, kapaszkodni kénytelen. A nagyagy sejtjeinek pusztulása feledékenységhez vezethet. A beteg önmagát, környezetét elhanyagolja, munkáját képtelen ellátni, térben, időben tájékozatlanná, zavarttá válik. Károsodnak a finom, periférián elhelyezkedő idegsejtek is. A kéz ügyetlenné válik, a finom mozgások összerendezetlenek lesznek, finom, majd durva remegés alakul ki, főleg a felső végtagokon. Súlyosabb formában izomgyengeség, járásképtelenség alakulhat ki. A betegek sorvadnak az elégtelen táplálékfelvétel, a B-vitamin hiány miatt. Fokozatosan károsodik a máj működése is. A máj a ránehezedő alkoholos termelés miatt egyre kevésbé tudja ellátni méregtelenítő feladatát. Képtelenné válik olyan fehérjék termelésére, melyek a vér alvadásában játszanak fontos szerepet. Ennek következményeként vérzékenység léphet fel. A csetlőbotló, alkoholtól befolyásolt ember gyakori traumája a koponyasérülés és a következményes agyvérzés, mely életet veszélyeztető állapot.


Gyakori panasz az idült alkoholfogyasztónak a kettős látás, az egyensúlyzavar, a feledékenység. Meghatározott irányba nézve a beteg kettőt lát, de egyik szemét becsukva ez a jelenség megszűnik. Ilyenkor a szemmozgató izmos idegi központja


károsodását láthatjuk a páciensen. Az egyensúlyozás szabályozása oly súlyos károsodást szenvedhet, hogy a beteg képtelen megállni, eldől, néha ülni is alig tud. Emlékező képessége a rövid távú történéseket illetően erősen hiányossá válik, konfabulál, meg nem történt dolgokkal egészíti ki a vele történteket, a foltokban megőrzött emlékképeket. A beteg ellenséges hangokat, fenyegetéseket, néha öngyilkosságra felszólító hangokat vél hallani: hallucinál. Az alkoholista nők fokozott veszélynek teszik ki magukat és terhesség esetén magzatuk is súlyosan károsodik. Nevezetesen az idegrendszer úgynevezett érésében és a növekedésben következik be visszafordíthatatlan folyamat. (Itt a dohányzás káros hatásait nem is említjük.) Ez a károsodás nem feltétlenül a szülés után jelenik meg, hanem az iskolai évek során tapasztaljuk, hogy a gyerek növekedési üteme lassú, termete kisebb, fáradékony, nem tud figyelni, néha ügyetlenebb, ingerlékenyebb, agresszívebb mint egészséges társai. Az alkoholfogyasztó ember toleranciája az itallal szemben viszonylagos, a hozzászokás (alkoholfüggőség) jelentősen megnöveli a tüneteket okozó befogadóképességet. Megvonás esetén - ha napi mennyiséget nem tölti rá -


életveszélyes rosszullétek alakulhatnak ki. Feszültség, ingerlékenység, izzadás, remegés, fejfájás, hányinger - 3-4 napos alkoholmegvonás után - hallucinációk, heves szívdobogásérzés, szapora pulzusszám, összerendezetlen mozgások, felületes, kapkodó légzés, zavartság jellemezheti a súlyos esetben delírium trémensz állapotába forduló beteget. Akit ha magára hagynak és nem kap időben orvosi segítséget - azonnali kórházi elhelyezést - keringés és légzésösszeomlás tünetei között meghalhat.


Az alkohol megvonása nem jelent feltétlenül teljes megtartóztatást - absztinenciát - a relatív, viszonylagos megvonás is okozhat komoly tüneteket, amikor a beteg a megszokott mennyiségtől lényegesen kevesebbet kap, vagy fogyaszt. A hiányállapot - enyhébb - tünetei főleg reggel jelentkeznek és alkohol fogyasztásra enyhülnek, vagy elmúlnak. Gyakori jelenség az alkoholisták epilepsziás rosszulléte, melyről emlékezetkiesés miatt alig győzhetők meg a betegek. A megvonási tünetek speciális, erre felkészült pszichiátriai osztályon jól kezelhetők. A gyógyulás és nagymértékben a beteg akaraterején, a környezet segítőkészségén múlik.


Hazánk vezető helyen áll az alkoholfogyasztók statisztikai listáján. Ezt az helyezést komplex terápiával, társadalmi, családi összefogással, odafigyeléssel képesek vagyunk rontani. De ehhez a betegnek is akarni kell!

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Miért isznak az emberek alkoholt?


Az emberek egy része azért iszik mert JÓLESIK neki. A fogyasztók egy másik részének ugyan nem esik annyira jól, de MEG KELL MUTATNIUK, hogy õk isznak, ha kell. Végül olyanok is vannak, akiknek egyáltalán nem esik jól, de INNIUK KELL ahhoz, hogy elviseljék az életet. Sokan úgy gondolják, hogy az alkohol valami ELLEN hatásos. Szorongás ellen, gátlások ellen, rossz hangulat ellen, álmatlanság ellen.


Mások úgy gondolják, hogy a fogyasztással valami MELLETT állnak ki. „Látjátok, fiúk, veletek iszom, úgyhogy benne vagyok a bandában én is!". Így bizonyítják hovatartozásukat, hiszen aki nem iszik a többiekkel, az kirekesztõdhet a jó kis közös balhékból. Sokan azzal JELEZNEK bizonyos dolgokat, ahogyan isznak. Úgy vélik, az alkohol az erõ jelképe: „minél többet tudsz inni, annál erõsebb vagy". Egy tizenéves is elsõsorban az alkoholt használja fel annak jelzésére, hogy õt már komolyan kell venni, felnõttnek kell tekinteni.


Hogyan isznak az emberek alkoholt?


Az alkoholt fogyasztó embereket három csoportba sorolhatjuk. A társasági ivók (nevezik még szociális ivóknak is õket) csak társasági összejövetelek alkalmával fogyasztanak több-kevesebb alkoholt. õk vannak a legtöbben. Rendszeresen ivók azok, akik rendszeresen (pl. mindennap vagy minden héten) fogyasztanak kis mennyiségû alkoholt, akár egyedül is. Mértéktelenül ivóknak pedig a valódi vagy a rejtett alkoholistákat, esetleg zugivókat nevezzük.


Gyógyszerre ivás


Ebben az esetben a gyógyszert nem önmagában, hanem alkohollal együtt veszik be. Esetenként, vagy akár rendszeresen is. Különösen tragikus kimenetelû lehet ez a fajta találkozás, ha a gyógyszer - az alkoholhoz hasonlóan - maga is a központi idegrendszerre hat (pl. altatók, nyugtatók). Ebben az esetben ugyanis már kis adag gyógyszer is erõsen fokozza az alkohol részegítõ erejét, ugyanakkor az alkohol is növeli a gyógyszer kábító hatását. Hozzászokás esetében a kialakuló tünetek még a korábban vázolt állapotnál is riasztóbbak, s a testi-lelki leépülés vetekszik bármelyik kábítószer hasonló hatásával.


Dipszomán ivás


Így nevezik a szakemberek azt, mikor visszatérõen, idõnként részegedik le valaki erõsen, de akkor egy ideig nem tudja abbahagyni, csak az italnak él. Ez napokig, hetekig is eltarthat.


MIT NEVEZÜNK ALKOHOLIZMUSNAK?


Az alkohol rendszeres, mértéktelen, hozzászokásszerû fogyasztásából eredõ testi és lelki károsodásokkal járó állapotot, amely az alkoholfogyasztásról való leszokás képtelenségével társul. A WHO álláspontja alapján ma betegségnek minõsül. Többféle típusa van: alkoholizmusnak igazából az alkoholtól való függõség azon állapotát tartják, amikor a hiánytünetek olyan erõsek, hogy az alkohol hiányát a beteg kezelés nélkül nem bírja ki.


Ki az alkoholista?


Frappánsan megfogalmazva: alkoholista az az ember, aki az alkoholizmus nevû betegségben szenved. Vagyis szervezete úgy változik meg, hogy már nem képes alkohol nélkül működni. Ha pedig nem jut egy bizonyos ideig alkoholhoz, akkor elvonási tünetek jelentkeznek nála.


Kibõl lesz alkoholista?


Annyi bizonyos, hogy a személyiség éppen olyan fontos tényezõ az alkoholizmus kialakulásában, mint minden más, kóros szenvedélynél. Nem lehet azonban általánosságban kijelenteni, hogy milyen típusú emberek lesznek alkoholisták. Ugyanúgy találhatunk a sikeres mûvészek, befutott értelmiségiek, vagy épp a pedagógusok soraiban alkoholistát, mint az elkeserítõ helyzetben élõ emberek között. Talán a menekülési vágy lehet a közös jellemzõjük: a problémák, konfliktusok elõli menekülés, az alkoholfogyasztást megoldásként alkalmazva az élet különféle helyzeteire.


Az alkoholistává válás figyelmeztetõ jelei:


Figyelmeztetõ lehet számodra, ha valaki gyakran folyamodik alkoholhoz a mindennapi élet problémái miatt; elhanyagolja az otthoni és a pénzkeresõ munkát; sokszor vitázik az ivásról a családtagokkal. Rossz érzései vannak önmagával kapcsolatban, bûntudata miatt eldugja az alkoholt. Nem tudja megállni, hogy ne igyon, még akkor sem, ha elõre eldöntötte, hogy nem fog. Tapasztalható „rövidzárlat", amikor nem emlékszik arra, mit történt, amikor ivott. Figyelmeztetõ lehet az is, amikor valaki arra kér, fedezd az ivását („hívd fel, kérlek a fõnököm, mondd meg, hogy beteg vagyok!"), vagy a családtagjait hibáztatja az ivásáért („ha nem okoznál ennyi problémát, nem kellene innom!"). Milyen problémákat okozhat az alkoholizmus? A súlyos egészségügyi problémák (ezekrõl korábban már szóltunk) mellett még súlyosabb pénzügyi problémákat okoz. Az alkoholista környezetében élõk felelõsnek tartják magukat a kialakult helyzetért, emiatt bûntudatot érezhetnek vagy dühösek lehetnek, esetleg szégyellik azt, hogy ismerõsük, jó barátjuk iszik. Ezeket az érzéseiket az emberek általában elrejtik és még a legjobb barátaiknak sem mondják el. A krónikus alkoholista nemcsak önmagát, de elõbb-utóbb családja, környezete életét is tönkreteheti, tehát az alkoholnak a társadalmi veszélye is jelentõs. Hogyan lehet segíteni az alkoholistán?


Ne találj mentséget az alkoholista számára, de gyakorlatilag felesleges arra is kérlelned, hogy ne igyon többet. Az alkoholizmus betegség, ami kérésre nem fog meggyógyulni. Jó, hogy most megismered az alkoholizmussal kapcsolatos tényeket, de egyedül nem tudsz segíteni, meg kell próbálnod külsõ segítséget kérni. Az alkoholistának segítség kell, és az is csak úgy ér valamit, ha saját elhatározásából folyamodik érte.


A gyógyulás


Ahhoz, hogy meggyógyuljon valaki, teljes absztinencia kell (önmegtartóztatás). Ennek megvalósítása, sajnos, nem az illetõ akaratán múlik. A fizikai függõség állapotában ugyanis már nem mûködik az akarat. A kórházi kezelés pár hét alatt megszünteti a fizikai függõséget, de a pszichikai függõség megszüntetése évekig is elhúzódhat. A Névtelen Alkoholisták mozgalma a gyógyult alkoholistát (aki nem iszik már egy kortyot sem) száraz alkoholistának hívja, mert azzal, hogy valaki nem iszik, még nem szabadult meg az alkohol rabságából: a lelki függés még fennáll, hiszen szinte minden percben erre gondol. A végleges gyógyulás után a szenvedélytõl való függés olyan formában ölt testet, hogy az illetõ alkohol helyett valamilyen más pótszert talál magának, amivel oldja a szorongását (pl. literszámra issza a kávét, sokat rágózik, sokat eszik stb.).

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Az alkoholizmus betegség
Típusok
Ha gondjaid vannak az alkohollal

http://www.babapont.hu/father/mhealth/alkohol.html#anc2


teszt
http://www.babapont.hu/father/mhealth/teszt.html
25 kérdésből 8 igen már korai stádium!!!

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


http://index.hu/sos/treuer/alkohol/

Az alkoholfüggés kezelésének új lehetőségei

Az alkoholizmus napjainkban - sajnálatos módon - népbetegség. Ez a tény önmagában elégséges ahhoz, hogy az alkoholbetegségben szenvedők kezelésének lehetséges formáit széles körben ismertessük annak érdekében, hogy a függőséggel küzdők korszerű terápiában részesüljenek.

Treuer Tamás
2001. április 12., csütörtök 21:18


A statisztikai adatok önmagukért beszélnek: hazánkban 800.000 - 2.000.000 közöttire becsülik az alkoholisták számát. Ez a szám négyszerese az 1980-ban mért értéknek. A 25 év feletti magyar lakosság minden korosztálya csaknem minden más országot megelőz a májzsugorodásban meghaltak számát illetően. A halandósági adatok a nők és férfiak esetében egyaránt ezt a tendenciát mutatják. A bűncselekmények 35%-át alkohol hatása alatt követik el. Minden hetedik baleset hátterében az alkohol áll. Az öngyilkosok 52%-ában alkoholos májzsírosodást mutatnak ki. 1997-ben már több, mint 420 ezer gyermeket tartottak nyilván veszélyeztetettként. A családsegítő szolgálatok tevékenységi körében felmerült problémák (anyagi gondok, családi konfliktusok, gyermekgondozási problémák) 30-50%-ának hátterében a család legalább egy tagjának mértéktévesztő alkoholfogyasztása áll. Ezenkívül az alkohol és drogprobléma is összefüggenek egymással. A drogos fiatalok nagy részének családjában alkoholbeteg él, akinek alkoholizmusát ugyan a fiatal elutasítja, de a deviáns és addiktív magatartás jegyeit akaratlanul is elsajátítja. 1995-höz képest a nyilvántartott drogfogyasztók aránya két és félszeresére emelkedett, ezen belül is a 19 éven aluliak körében a drogfogyasztás legalább hatszoros növekedése tapasztalható. Epidemiológiai felmérések szerint a rendszeres fogyasztók száma 70-80 ezerre tehető, az alkalmi drogosok száma pedig eléri a 150-180 ezret.

A fenti adatok egyáltalán nem túlzóak és a tendenciák, valamint a klinikai tapasztalat alapján ezek a számok tovább romlanak. Az alkoholbetegség lefolyása alapján három fő szakaszra osztható: a kezdeti fázisban a rendszeres ivási periódusokat még képes kontrollálni az egyén, úgynevezett szociális ivóként határt tud szabni az alkoholfogyasztás mértékének, de a fogyasztás rendszeressége miatt majdnem mindig belecsúszik a következő fázisba. Ezt a fázist a kontrollvesztés kritikus szakaszának nevezzük, ekkor az egyén már nem képes kontrollálni ivásának mennyiségét és rendszerességét, testi és pszichés tünetek is megmutatkoznak, a testi függőséget a toleranciafokozódás és a megvonási tünetek jelzik a környezet számára. Ekkor már egyre nagyobb mennyiséget kell elfogyasztania ugyanolyan hatás kiváltása érdekében. A rendszeres alkoholfogyasztás már személyközi kapcsolataiban is komoly konfliktusokat okoz, amelyek nemsokára munkahelyén is megmutatkoznak. Az alkoholfogyasztás előbb-utóbb súlyosan károsítja a betegek társadalmi és anyagi helyzetét, magánéletét. A harmadik fázis a krónikus függőség állapota, ahol az egyén saját akaratából már nem képes a szer elhagyására, megvonási tünetei igen súlyosak, gyakran életveszélyes következményekkel járnak. Az ebben az állapotban kialakult májkárosodás gyakran visszafordíthatatlan és előbb-utóbb súlyos pszichés dezintegráció alakulhat ki a szer toxikus hatásának következményeképpen.

Melyek az első figyelmeztető jelek? Az alkoholbeteg környezete számára gyakran hosszú ideig rejtve marad családtagjuk, barátjuk alkoholproblémája, mivel ezt általában mindenki titkolni igyekszik. Ezért különösen fontos, hogy időben felfigyeljünk azokra az apró jelekre, amelyek az illető személy függőségére utalhatnak. Ezek leggyakrabban a következők: este rendszeres alkoholfogyasztás, a lakásban eldugott, vagy kintfelejtett üres üvegek; később könnyű alkoholtartalmú italokról áttérés töményebb származékokra; alvászavar, feszültségérzés, tartós stressz csökkentése érdekében időnkénti alkoholfogyasztás; rossz hangulat, morózus, visszahúzódó magatartás; koncentrációcsökkenés, munkateljesítmény romlása, figyelemzavar; időnként alkoholos lehelet; a probléma szóbahozásakor bagatellizáló magatartás. A személyiség is rendszerint megváltozik, gyakran hangulata nyomottabb, színtelenebb lesz, érzelmileg nehezen igénybe vehetővé válik, magába forduló, titkolózó magatartást vesz fel. Reggelente gyakran végtag-, vagy ujjremegés, feszültségérzés jelentkezik, valamint a szexuális aktivitás is jelentősen csökken.

Az alkoholfüggőség kezelése komplex terápiás megközelítést igényel. Egyrészt részletes vizsgálattal el kell dönteni, hogy a betegség hátterében nem áll-e olyan pszichés betegség, amelynek mintegy öngyógyító kezelésére használja az egyén az alkoholt. Ezt leggyakrabban a depresszió, az alvászavarok, a szorongásos betegségek és tartós stressz esetében figyelhetjük meg. Ilyenkor a háttérben lévő alapbetegség kezelése is szükséges az alkohol elvonás mellett. A megvonásos tünetek, remegés, szédülés, hányinger, szorongás kezelésekor gyakran van szükség átmenetileg feszültségoldók alkalmazására, a májfunkciók romlását pedig májvédő gyógyszerekkel, a pszichés kognitív hanyatlást vitaminokkal és az agyi anyagcserét javító szerekkel érhetik el. Az elvonás első szakaszát követően elkezdett egyéni pszichoterápiás kezelés során feltérképezik azokat az összetevőket, amelyek az egyént az alkohol használatára késztették, megkeresik viselkedésének azon részeit, amelyeket pozitívan befolyásolt az alkohol, és így előnyt jelentett a használata (pl. szorongásoldás, gátlások csökkentése, hangulat javítása). Ezután a terapeuta segítségével a beteg megpróbál egy olyan életmód- és viselkedésváltoztatást kialakítani, amelyekben az alkohol biztosította előnyöket az alkohol használata nélkül is képes megélni. Ehhez gyakran szükséges a környezet, a család bevonása is.

Ha a betegnek sikerül tartósan absztinenciát elérnie, azaz teljes mértékben elhagynia az alkoholt, akkor is szükség van egy fenntartó kezelésre, amíg a tartós alkoholmentesség fenntartásának képességében a beteg és a kezelő is megbizonyosodnak. Az alkoholfüggőség kezelésének egyik legnagyobb nehézsége a visszaesések megelőzése. Ebben sokat segíthet a környezet aktív, támogató segítsége, az egyéni, vagy csoportos önismereti pszichoterápia, a szükség esetén beállított antidepresszáns és/vagy szorongásoldó gyógyszeres kezelés, valamint más támogató csoportok hathatós segítsége (pl. Névtelen Alkoholisták csoportja). Rendszeres visszaesőknél gyakran kénytelenek alkalmazni ún. averzív kezelést, amikor disulfiram tartalmú gyógyszer szedése mellett a beteg nem tud inni, mert az alkohol és a gyógyszer kölcsönhatásaként keletkezett vegyület súlyos rosszullétet okoz. Ez a mankó persze csak átmenetileg adhat segítséget a visszaesés megelőzésében, hiszen nem kezeli az alapbajt és a tüneteket sem, csak elrettentő hatással bír a beteg szemében, akit a rosszulléttől való félelme tart vissza az alkohol ismételt fogyasztásától.

Az alkoholbetegek visszaesésének komoly problémája miatt nemrégiben új gyógyszeres kezelési eljárásokat fejlesztettek ki az alkohol utáni vágy csökkentése érdekében. Az alkoholfüggőség kialakulásában és fenntartásában szerepet játszik a szervezet endogén ópiát háztartása. Az alkohol fogyasztásakor az agy bizonyos területein (a mezolimbikus régióban) egyes agyi átvivőanyagok, az endorfin és dopamin kiválasztódásának fokozódása figyelhető meg, amely jelenség tehető felelőssé az ivást követő örömérzet kialakulásáért. Ez a jutalmazó hatás azután gyakran további alkohol felvételére késztet. Feltételezések szerint az endogén ópiátok (pl. endorfin) alapvető szerepet játszanak az ún. "sóvárgás" jelenségében, amely leküzdhetetlen, csillapíthatatlan vágyat jelent. Ez gyakran olyan tünetekben is megjelenik, mint a rossz közérzet, nyugtalanság, remegés, alvászavar, alkoholfogyasztással kapcsolatos álmok). A betegek beszámolói alapján a visszaesések előtt az esetek 75%-ában fellép a sóvárgás jelensége, és ez az esetek 90%-ában okozója az alkoholizálás folytatásának. A sóvárgás csökkentése tehát döntő fontosságú lehet a visszaesések megakadályozásában és súlyosságuk mérséklésében. Az eddigi tapasztalatok szerint a sóvárgás jelenségét az ópiát antagonista naltrexon hatékonyan csökkenti. Kifejezetten hasznosnak bizonyult a naltrexon kezelés azokban az esetekben, ahol a betegek kórtörténetében kontrollvesztő magatartást figyeltek meg, ami persze ismételt visszaesésekhez vezetett az absztinenciára képtelen betegeknél. A naltrexont a heroinfüggők kezelésében, absztinenciájuk fenntartásában is sikerrel alkalmazzák.

Nagyon fontos, hogy a barátok, a család figyelmét is felhívjuk az új kezelési megközelítésekre, és tájékoztassuk őket arról, hogy mit tehetnek alkoholproblémával küzdő hozzátartozóik, ismerőseik, barátaik megsegítése érdekében. A mellékletben szereplő kérdőív segítségével és a cikkben bemutatott figyelmeztető jelek korai felismerésével még időben gátat szabhatunk az alkoholbetegség, a függőség kialakulásának. A komplex kezelést minél előbb el kell kezdeni, hogy a súlyosabb következményeket megelőzhessük. Ma már kiterjedt alkoholbeteg gondozó szakszolgálat, pszichiátriai járóbeteg szakrendelések, valamint speciális központok várják az alkoholtól megszabadulni vágyókat komplex terápiás programokkal.

Dr. Treuer Tamás
pszichiáter főorvos

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Bigacsiga,
hoztad a formád. Kép
Virág
 


Na ja. Ezek szerint mivel nem iszom rendszeresen, nem remeg a kezem, ha sokáig nem iszom, de amikor iszom, akkor rendesen - nem vagyok alkoholista?

Ugyan má'
OKÉ
 


Oké,
tulajdonképpen mit akarsz elérni? Soha több alkoholt, soha több részegséget, vagy kevesbb alkoholt, társasgi ivást?
Józanisták szerint nem lehet többé társasági ivó, akinek egyszer voltak alkoholproblémái. Kalkuláld ezt is bele.
Megnéztem a teszteket, ilyen alapon csak az nincs korai stádiumban, aki gyakorlatilag csak szilveszterkor koccint, majd le is teszi a félig telt pezsgőspoharat. Na de mindegy. Nem vagyok sem szakember, sem józanista. De azt érdemes véggigondolni, hogy valójában mit is akarsz Kép.
És még mielőtt belémkötne újra a névtelen jóakaró, gyorsan kijelentem, hogy nem kínáltam gyógyulást sose, csak annyit, hogy - mivel nincs kivel beszélgess erről a dologról - meghallgatlak. Szerintem ez fontos.
kíváncsi
 
 


Kíváncsi!

Így van - ez a fontos, és ezért hálás vagyok Neked.
Anit el akarok érni, az az, hogy soha többé ne kelljen sírnom a gyerekemet karomban tartva a bocsánatáért könyörögve. Amit el akarok érni: azt, hogy a gyermekeim boldog felnőttek legyenek.
Ennyi.


OKÉ
OKÉ
 


Oké,
oké! Kép Ez menni fog! Kép
kíváncsi
 
 


Kíváncsi!


Egyenlőre úgy látom, hogy ha igen - azt majd neked köszönhetem. Valahogy mindenki eltűnt. Lementek a közhelyek.
OKÉ
 


Oké!

Nem azért tűnhettek el, mert elfogytak a közhelyek. De oltári nagy felelősség ám segítő kezet nyújtani, miközben az ember igazából nincs tisztában azzal, hogy mi van Veled és mit okozhat a tanácsaival.

Visszaolvasva, Te "kapaszkodtál" bele Kíváncsi kinyújtott kezébe, az ő segítségét fogadod el, talán azt érzik a többiek, már nincs rájuk szükség.

Szorítok Neked, de segíteni nem tudok. Erre valók a szakemberek. Mert ha nem is vagy állandóan mértéktelenül ivó, attól még orvosi segítségre szorulsz.
Névtelen
 


Hát, segítséget nyújtani tényleg baromi nagy felelősség... Külön diploma kell hozzá. Mert a másikat meghallgatni tényleg csak elmélyült szakmai ismeretek birtokában érdemes.
Szerintem névtelen nagyon vigyázz, hogy te sose vegyél a válladra ekkora felelősséget! Nagyon vigyázz ám! Nehogy árts vele!
jujujuj
 


OKÉ,
én a magam részéről folyamatosan olvasom a topicot. De valódi változásban a pszihológus tud segíteni. Kíváncsi támogatása tiszteletre méltó és még jót is tehet, de nem helyettesíti a szakembert. Hogy állsz a pszihológus kereséssel?

Virág
Virág
 


Jujuujj, Nemáá, és Neee!

Miért érzem úgy, hogy ti EEEEgyek vagytok!

Egyébként Kíváncsi kezébe 24 órán belül kapaszkodtam ( fogadtam el a baráti segítségét).
Szóval: a közhelyek elfogytak.
OKÉ
 

Vissza: Anyaságról

Jegyzetfüzet: