Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok,
Régóta gondolkodom azon, hogy talán nyithatnánk egy olyan topicot, ahol meg lehetne beszélni a Rendelõben feltett kérdéseket, az arra adott válaszokat. Sokszor voltam úgy, hogy velem is elõfordult már olyan, amit a kérdezõ felvetett, és nem tudtam rá hol reagálni. Vagy pl. ma, amikor felforrt az agyvizem az egyik válasz olvastán.
Ildikó már nyitott egy hasonlót, Szentírás-e a szakértõk tanácsa címmel, de az a topic mégsem egészen olyan, amire én itt gondolok.
Ma pl. olvastam egy olyan levelet, amelyben a kérdezõ feleveti, hogy terhes, kisbabáját még szoptatja (ha jól emléxem, 10 hónapos), és hogy elválassza-e. Volt már spontán vetélése.
A válasz az volt, hogy igen, mindenképpen válassza el, stb. astb.
Én úgíy gondolom, hogy ha orvosi indoka van (elõzõ spontán vetélés/ek), akkor ez komoly ok, igenis abba kell hagyni a szoptatást. De ha a mama egészséges, semmi probléma nem volt elõzõ terhessége(i) alatt, akkor miért ne?
Azt hiszem, a La Leche Liga (vagy vmi más szpotatós fórum) is ajánlja a terhesség alatti szoptatást, szülés után pedig a nagyobb gyerek tovább szoptatását, ezt hívják "tandem" szoptatásnak.
Mit gondoltok?

Zárójelben jegyzem meg, hogy amikor második babámmal terhes lettem, én is elválaszottam a fiamat. DE: õ akkor már 22 hónapos volt, másfél évesen már el akartam válaszutani, mert már nagyon fárasztott (õ akkor már csak éjszaka szopott, amikor felébredt, csak a cicin aludt el. és sajnos egészen 22 hónapos kotráig nem aludta át az éjszakát. Tudom, én rontottam el.) Szóval másfél évesen el akartam választani (szerintem ez is szép idõ), de külföldre utaztunk, s nem akartam, hogy mg ez is plusz tramua legyen.
Remélem, értitek, mit akartam itt összehozni...
üdv
Zsóka
zsóka (zsók
 


Ha fennáll a vetélés gyanúja /bár megjegyzem nem vagyok orvos/, akkor jobb is ha elválasztja a babáját, mert ugye a szoptatás alatt oxitocin termelődik, ami a méh összehúzódásait is okozza. Szóval, esélye lehet rá, hogy megindul egy spontán vetélés. Persze nem biztos, csak lehet. Én se kockáztatnám. Pedig abszplút a szoptatás mellett vagyok. De ha a második gyerekem léte függne tőle, én is meghoznám ezt az áldozatot.

Az is biztos viszont, hogy ha valaki egészséges, akkor - ahohgy azt már több helyen is megemlítették, nem kell a terhesség miatt elhagyni a szoptatást, bár átmenetileg csökkenhet a tej mennyisége és megváltozik az íze is. De ha a nagyobbik gyerek így is elfogadja, akkor hadd egye. Aztán jöhet az, amit emlegetsz, ketten egyszerre.

Én egyébként a bébiételes kérdésre reagálnék még annyit, hogy bár pl. az én lányom most héthónapos, de még csak most kezd enni, és bár lassan már adhatnék neki törve és darabosabbra vágott ételt, nem merem. Mert eddig csak folyékonyat evett, így én a kicsiknek való pürékkel kezdtem most, nehogy félrenyeljen és elvegye a kedvét az evéstől. Meg azt vettem észre, hogy vannak olyan darabos üveges ételek, amiket jobban fűszereznek, ezeket is kihagyom még, hátha túl vad az íze még neki. Különben sem kell, hogy nagyon megszokja a fűszerezést, csak módjával. És mivel én is, anyám is és a nagyanyám is tejérzékenyek vagyunk, mindig megnézem, hogy van-e bennük tej, és ha igen, inkább visszateszem a polcra. Van elég kalcium az enyémben is. Még sajtra és joghurtra sem lehet igazán szüksége. Majd inkább egyéves korától. Egyébként eddig csak üveges bébiételeket kapott, mert egyrészt nem is tudnám olyan kis mennyiségben előállítani, mint amennyit megeszik, másrészt így legalább biztosan biot kap, ha rajta van a jelzés. Míg a zöldségesnél vett répában ki tudja mennyi a vegyianyag...
Szól egyenlőre úgy gondolom, hogy majd csak akkor főzök neki, amikor már mondjuk fél-egy tányérnyit belapátol, addigra meg úgyis tavasz lesz és jönnek a friss zöldségek majd a papáméktól, akik a babára való tekintettel nem műtrágyáznak és nem permeteznek vegyszerrel.

Sziasztok:

Dia
Dia
 


Sziasztok!

Zsóka, jó a téma felvetés, én nem akartam ilyen egy az egyben a babanetes szakembereket véleményezni, ezért lett az általánosabb téma.
Indító választ én is olvastam, elsõre én is elhûltem, többek között te jutottál eszembe, mint ellenpélda, meg amit a Judit is szokott írni, hogy nyugodtan. Viszont tény, kiderült az írásból, hogy ez az elsõ baba nagyon nehezen jött nekik össze, két spontán vetélése is volt, tehát ezzel a másodikkal is feltehetõen nagyobb a vetélés kockázata. Mellesleg nem teljesen értem ilyenkor az emberi testet: elvileg a szoptatás véd a fogamzástól is valamennyire, hisz mint kiderül, itt is nagyon kicsi a korkülönbség a két baba között, hisz az elsõ is még csak 10 hónapos, Ugyanakkor ha napi négy komoly szopi sem véd tõle, akkor mi? Vagy ez a védelem a spontán vetélést is magába foglalja? Ha a természetes fejlõdés híveként fogom fel a dolgot, akkor a szoptatás folytatódna, és a természet eldöntené, hogy az anya teste mennyire alkalmas már egy újabb terhesség és baba vállalására. (ez persze végül is elég kegyetlenül hangzik)
A nagyot abszolút sajnálom jelen esetben. Ha még az is eljut a kis agyacskájához, hogy azért nem kaphat az eddig neki járó szopiból, mert kistestvére jön, akkor jó alaposan megalapozódhat benne a testvérféltékenység.
Amit még nem tudok: a méhösszehúzó hatása a szoptatásnak végig fennáll, akár 22 hónaposan is?
Ildi
Pethes Ildikó
 

 
 

Sziasztok lányok,
Igen, én is azt írtam., és ebben úgy láétszik, egyetértünk, hogy jelen esetben ihgens hagyja abba a szoptatást. De általánosságban kijeletneni (és Mr Spock, az internettón, talán ismeritek; én bebnne nagyon megbízom, és mégis ezt vallja õ is), szóval általánosságban kijelenteni, hogy abba KELL hagyni a szoptatást, ha teherbe esik a mama?

Remélem, nem lesze bbõl baj, hogy így nekietem a rendelõ orvosainak. Én is kérdeztem már tõlük...

Ildikó: amikor elválaszottam Ábelt, akkor õ ugye 22 hónbapos volt, én meg három hónbapos terhes. Nem hiszem, hogy 22 hónappal a szülés után lenne méhösszehúzó hatása a szoptatásnak, szerintem az csak addig van, amíg a méh az eredeti méretére vissza nem áll. De nem vagyok orvos. Bizonyosan van vmi hormotermelõdés, vagy akármi, ami miatt ellenjavallt a szoptatás.

Nálunk ahogy írtam is, már csak este szopott a lurkó, meg éjjel ha felébredt, szóvasl nem hiszem, hogy olyan rengeteg tejem lett volna, valszeg inkább csak az összebújás miatt jött oda mindig. Miután elválaszottam,sokkal bújósabb lett, azt hiszem, ez lehetett az ok. De többször gondoltam már, ha nem választom el, meddig szopott volna? Bár szopó általános iskolást még nem láttam Kép.
Az elejáén, amikor még fejnem kellett, (kb. 10 napos korában beállt a kereslet-kínálat mindkét lurkómnál), a lefejt tejet odaadtam egy ohárban Ábelnek. Nagyon szerette. Próbáltam, hátha szopna még, persze akart is, de (okos fejjel Kép ) a cumisüvegre szoktattam át a cicirõl anno, azt másképp kell szívni, és olyan erõsen szívta a mellem, hogy azt hittem, lejön. Hát ezért nem szoptatom õt is most...
üdv
Zsóka
zsóka (zsók
 


Sziasztok,
elõbbihez azt tenném még hozzá: természetesen nem kakadékoskodni akarok (nem csak. Kép). Rengeteg olyan tanács elhangzik, ami jó, megfontolásra, véghezvitelre érdemes. ASok olyan kérdés is felvetõdik, ami továbbgondolásra, késztet, vagy olyan probléma, ami velem is megesett már, és én így és így oldottam meg stb.
üdv
Zsóka
zsóka (zsók
 


Sziasztok
A "Rendelõ"-vel kapcsolatban bennem is felmerült, hogy a válaszok nem párhuzamosak. Kislányom 13 hónapos koráig szopta az ujját, az egyik foga kicsit csálén nõ. Elolvastam az össze ujjszopással és fogakkal kapcsolatos kérdést-választ. Az egyik orvos azt írja, hogy egy éves kora után már nem szopja a gyerek az ujját, a másik (talán pszichológus) azt írja, hogy ez nem baj. Amúgy nem csak itt van ez a probléma, mindenhol. Az egyik orvos mást mond mint a másik. A gyerekorvos ellent mond a szakorvosnak. A védõnõnek újabb verziói vanna. Aztán aki nekiáll szakkönyveket is olvasni, az magára vessen.
Az igazság odaát van?
Lencsi
Névtelen
 


Sziasztok!

Azt én is tapasztaltam, hogy mindenki mást mond. És néha olyan orbitális hülyeségeket hallok, hogy komolyan alig bírom megállni, hogy ne röhögjek fel, mondjuk a gyerekorvosnál hangosan...
Szerintem az a legjobb, ha mindenki hallgat az ösztöneire, persze, ha beteg a baba, az más kérdés, de az ujjszopás és egyéb témákban szerintem a mama tudja leginkább feltérképezni, hogy gond-e a dolog, vagy sem.
És ha úgy érzi, hogy gond, tegyen ellene, na itt már jöhetnek a tanácsok és vélemények.

Aztán úgyis a saját kútfője után megy az ember... És vajon mi az igazság? Lehet, hogy sose tudjuk meg...Kép

Dia
Dia
 


Sziasztok!

Most egy konkrét dolgon lepõdtem meg, a friss válaszok között. A gyerekorvos beszél a növényekben található mûtrágyák stb. helyzetérõl. Ennek kapcsán elhangzik, hogy így nyáron a kritikus zöldségek ebbõl a szempontból a zöldek, a sóska, spenót,saláta. Errõl kérdeznélek benneteket, pláne akik próbálkoztak ilyesmivel a kertben, egyetértetek?
Részemrõl van otthon egy kis kert. Próbálkozom lelkesen. A sóskám mûtrágyát 5 év alatt összesen egyszer látott. Permetszert csak tetûszezonban, de idén pl. még azt se. Spenót sose semmilyen vegyszert nem lát, ha betetûsödik, már úgyis késõ. Saláta pedig végképp, életében nálam nem látott vegyszert.
Pedig sajnos tudom, hogy nem megy vegyszer nélkül, és én is kénytelen vagyok használni. Így pl. a retekrõl idén eldöntöttem, hogy felhagyok vele, mert csak tömény permetezés menti meg, akkor meg ott vagyok, ahol a boltban. Ugyanígy a kerti gyümölcs sem nagyon ússza meg (monília, tetû, kukacok). És a paprika, paradicsom pedig tán a legkritikusabb.
Vegyszermentesen nevelhetõ kis szerencsével a káposzta, tutira a borsó, a cékla. A répát nálam a tetûk megtalálják, azt nem úszom meg. És gyakori a gond a tökfélékkel is, az uborka pedig tuti peronoszpórázik, és még tetûsödhet is. Szóval én nem pont azokat a zöldségeket emelném ki.
(ja, krumplival nem kísérletezgetek, de tuti lát vegyszert az is bõven)
Ildi
Pethes Ildikó
 


Szia Ildi,
szerintem a válaszadó itt a boltban kapható zöldekrõl beszélt, arról senki nem tud(hat)ja, látott-e (biztos, hogy látott) és mennyi permetszert, vegyszert. Amit a saját kertedben termelsz, arról Te tudod. Tudod, mit permeteztél, mit nem. Ezek szerint adhatod a gyerkõcöknek (és eszed magad is).
Ezzel kapcsolatban kérdeztem most a babanettõl (kérdés, átment-e a levél, lerobbant közben a program, na mindegy, ha két hétig nincs válasz, nem ment át, megkérdem újra); hogy vizsgálták-e már valahol azt, hogy az anyatejbe mennyi élelmiszer tartósító, színezék, permetszer, akármi megy át. Nem ettõl függ természetesen hogy szoptatom-e a gyerekemet vagy nem (szoptatom persze), de azért érdekelne a dolog. Mennyire tökéletes "szûrõ" az anyai szervezet?
üdv
Zsóka
zsóka (zsók
 


Sziasztok

En amennyit tudok ezekrol a vegyszerekrol , az a legveszelyesebb ha nem varod ki egeszsegugyi varakozasi idot, Te kertbe megteszed, de boltosok nem biztos. Masik veszely ha jol tudom fris repaban van barhol termeled , mert az elso idoben nitratot sziv magaba ezert ajanljak csak oreg repat picuroknak.

Zsoka kerdesed nagyon jo kivancsi vagyok valaszra ugye nyilvanosan kerted valaszt?

Napocska

Ui.: En is oreg motorosokhoz tartozok es azok koze aki szeret belekotnyeleskedni ebbe abba, en is volt hogy mar megkaptam magamet. De teny sok uj nem ahelyett hogy korulnezne nyakra fore nyitja uj es uj topickjat sot egy temaba 3-at mintha 1 nem volna olyan jo.... Na nem mergelodok itt nektek
napocska (napocska)
 


Lányok, ha így folytatjuk, nyitok egy topicot a babanet öreg motorosai címmel, aztán jól elcsócsáljuk a dolgot (hogy ez a mai fiatalság!)!
Amúgy tényleg érdekelnének, ki mit tud a régi, egyre inkább eltûnt csajokról. (még Zorkanya is eltûnt, pedig pár hónapja még volt, Garamékat a chat beindulása óta nem láttam, Haraszti TIminél meg a net-tel voltak gondok, vele a télen telcsin beszéltem, azóta róluk se semmit)
Ildi
Pethes Ildikó
 


Sziasztok,
Ildi, megint hasonlóan jár az agyunk (pont tegnap gondoltam egy ilyen topikra, mondjuk nem a fiatalokat kibeszélendõ Kép). Zprkanya néha itt van, Garam ha jól rémlik Éva-ként írogat (az indexen is ott van, nem tudom, Ildi, Te jársz-e oda). Szilvy (érdrõl) se jáer ide (ha jól tudom, viszont rendszeresen chatel, és ide is benéz, mert pl a fotóimat látta), de nem ír, Bobo is eltûnt, Timi is, rá sokat gondolok. Gallai Magdi (na ja, jan-ban szült ha jók rémlik), és sokan mások...

Napocska, igen, nyilvánosan kértem, ma megkérdezem Gabit, átment-e egyáltalán a levél, és egyben megkérdezem újra, biztos, ami biztos.
Ildi, nyiss egy topikot Kép.
üdv
minden öreg motorosnak
Zsóka
zsóka (zsók
 


Zsóka itt állok és töröm a fejem, hova tegyem a topicot? Anyaságról? Ismerjük meg egymást? (mi már ismerjük) Igaz, a vén rókák úgyis megtalálják, de mégis. Azt hiszem anyaságról -ba teszem, hogy jól mutasson a friss kismamák, meg az öreg motorosok együtt, jó?
Ildi
Pethes Ildikó
 


Sziasztok lanyok! Zsoka, azt hiszem, hogy keversz Garammal( aki szinten Eva, az o parja volt Ubipapa, az enyem Donvito. En szoktam az indexen Tantus neven irogatni. Mondjuk en is tobb, mint egy eve Babanetezek, es mar neha csak a fejem kapkodom, hogy ki kicsoda. Nincs bajom az ujakkal( mi is elkezdtuk valahogy...) az viszont igaz, hogy korul lehetne nezni, mielott topcot nyitnak.
az is tuti, hogy Eva neven vagyunk egy paran a Babaneten, ( en ezert irok ekezet nelkul, legyen valami megkulonbozteto jel. Kép )
Udv
Eva
Eva
 


Sziasztok,
igen Éva, erre tegnap elalvás elõtt rájöttem (ilyenek járnak az eszemben, mikor nem tudok aludni, nem vagyok normális Kép). Bopcsánat. Mentségwemre szóljon hogy (hálistennek) nagyon sokan vagyunk. Az öreg motorosok topikjáéba már bele is írtam a tévedésemet...
Éva, nem lehetne itt is Tantusnak lenned? Olyan még itt úgysincs, és én legalább tudnám hogy te ki vagy. (A többiek meg megtanulnák Kép).
Az indexrõl többen vannak itt, arra már rájöttem, de csak Téged tudtaléak beazonosítani Kép.
üdv
Zsóka
zsóka (zsók
 


Sziasztok!

A Rendeloben felvetodött, hogy mikor lehet adni a kicsiknek epret, málnát.
Biztos láttátok már a Nutricia epres tejpépeit, ivóleveit.
Na akkor most mi van? Ezt 4 hónapos kórtól ajánlják!
Nina
Nina
 


Szia Nina!

Ez a kérdés nálam is felvetödött és megkérdeztem a védönöt. Azt mondta, hogy ezek annyira kis százalékban tartalmaznak ilyen gyümölcsöket, hogy lehet adni a babáknak. Én az alma-málna bébidesszertet próbáltam ki, attól semmi baja nem lett. Friss epret és málnát viszont idén még nem adok neki. (Az elsö termés epertöl én még óvodás koromban is csalánkiütéses lettem. De csak az első adagtól! Kép )

Üdv: Juca
juca (juca)
 


Sziasztok!

Én úgy tudom, hogy ezeket az apró magvas gyümiket azért nem tanácsos adni, mert nehezen tisztíthatóak teljesen földmentesre...

Lehet, hogy a gyárakban ez jobban megoldható, szerintem nyugodtan próbáld ki. De ha aggódsz, akkor először csak egy-két korttyal, falattal kezd, és várd, hogy nincs-e valami negatív utóhatás...

Szia:

Dia
Dia
 


Na ja, lén most azon akadtam ki (és Pethes Ildi is felvetette vhol), hogy a tejpépek, amiket pl. 4 hónapos kortól ajánlanak, tejbõl készülnek. De tehéntejet ne adjunk egy éves kor elõtt. (Igaz, hogy a tápszer is tehéntejbõl készül). Meg hogy húst ne adjunk egy éves kor elõtt, míg van olyan bébipüré, amit 4 hónapos kortól ajánlanak, és van benne baromfihús.
Asszem, mindenki jól teszi, ha a saját józan paraszti eszére hallgat... Kép
üdv
Zsóka
zsóka (zsók
 


Köszi lányok a hozzászólást!

Ez teljesen igaz. Mármint mást írnak a könyvek, mást mond a gyerekorvos, mást a védono.
Ti adtok tejpépet a babáknak, vagy csak szopiznak?

Nina
Nina
 


Az enyém nem kap tejet, mert nálunk halmozott a tejallergia a családban... Szóval nálunk anyatej van...

De van olyan barátnőm, akinek az ikrei már elég régóta eszik a tehéntejet, pedig csak egy hónappal idősebbek az én lányomnál. (aki 11 hónapos)

Én -igazság szerint- amúgy teljesen feleslegesnek tartom anyatej mellett a tehéntejet. De ez csak a személyes véleményem.

Puszi:

Dia
Dia
 


Szia Nina,
a lányom (és a fiam is) hét hónapos koráig csak szopott, sem vizet, sem teát nem adtam nekik. Utána kb. nyolc hónapos koruktól (ill. ez a kb. a fiamnál kb, mert nem emlékszem rá, de a lányom most nyolc hónapos, és most kezdtük el) adtam nekik tejpépet vacsorára, mindig kevertem bele otthoni szörpöt,. vagy banánt, lekvárt, befõttet, ilyesmit.
Egxyébként - ezt már több helyxen leírtwam - én gyümölcsjoghurtot sem adok nekik. Tele vannak mesterséges - és természetesnek kikiáltott, mittudoménmibõl elõállított - aromákkal. Veszek sima joghurtot - az talán nincs agyonkezelve - és saját készítésû szörpöt, befõttet keverek bele.
üdv
Zsóka
zsóka (zsók
 


Egyébként igazi tejet egyéves kora utáén kapott a fiam, és Emese is akkor kap majd. De elõbb adok joghurtot. Majd megláétjuk. Ha azt bírja, akkor késõbb jöhet a tej is.
üdv
Zsóka
zsóka (zsók
 


Sziasztok Lányok,
Epret, málnát azért nem ajánlanak, mert a bennük, levö apró magok allergizálhatnak. Ha tehát egy sürü szövésű szürön átnyomkodjátok ezeket a gyümölcsöket, elvileg semmi baja nem lehet a babának tölük. Én adtam a nagyobbi gyerekemnek is, és most a kicsinek is adok ( 8 hónapos ), semmi bajuk nem volt.
Én szerettem adni a tejpépeket, bár igaz, hogy nem túl korán adtam az idösebbik gyerekemnek. Kb. a 10 hónap tájékán vettem elöször és szivesen megette a gyerek.

Bóbita
bóbita (bób
 


Sziasztok!

A tejpépet mi úgy ahogy van kihagytuk, meg a tejbegrízezést is. Inkább adtam fõzeléket, gyümölcsöt, késõbb joghurtot, krémtûrót stb. Anno a málnát, epret 2 éves korig tiltották! Most a válasz szerint leszûrve se adjuk egy éves korig. Meg ne adjunk narancsot, sóskát, spenótot. Hát szerintem ne adjunk tápszert és tejpépet se! Azaz szinte semmmit, úgyhogy osszuk be minél tovább, amíg gyõzzük csak anyatej, aztán az a pár megmaradt gyümölcs, zöldség, húzzuk ki egyéves korig! Egyébként ezek az "én adtam neki ekkor meg ekkor, semmi baja sem lett" mondatok remekek, én is adtam az elsõnek félévesen tehéntejet, sóskát, spenótot, narancsot, sõt tojássárgát, túrót, sajtot is, lassan 8 éves, több mint 28 kg, piszok jó evõ, igazi inyenc, öröm etetni, kutya baja. DE! A dolgot nem azért mondják, mert mindekinek árt, hanem azért, mert az arra érzékenyeknek árt. Ezt viszont nem tudhatod elõre, amikor kipróbálod, és ha netán mégis, akkor esetleg évekig kínlódhatsz a lisztérzékeny, tejallergiás, nem ehet semmit csak az íztelen, pocsék gyógytápszert esettel. Kell ez nekünk? Majd eszik egy év múlva elég epret-málnát stb.Nem késünk le semmirõl!!!

Ildi
Pethes Ildikó (pethesildi
 


Sziasztok!


Egyesek szerint a málna, eper mag nélkül ish allergizál, mások szerint csak a magja. Szokásos, nem ?!

Én mindkét gyereknek adtam , adok egy kevés epret, csak levágom a magos részt. Allergia semmi. Bár a családban nincs allergiás (vagyis csak mosóporra), nem is értem amikor állítólag Mo-n minden 4. ember allergiás.
A gyerekdoki szerint búzalisztes kaját se lehet egy éves kor alatt, kenyérhéjat és babapiskótát, tejbegrízt meg sokan adnak. Vélemény?

PaMiKa
PMK
 


Sziasztok!
Ildinek teljesen igaza van. A tejpépre hiába van ráirva, hogy 4 hótól adható, nem ajánlanám ilyen korán. Én ugy jártam, hogy az elsö gyerekemnek nem lett baja töle, a második tejallergiával reagált, pedig 7 hónaposan próbáltam adni neki. Most meg kinlódunk, ahogy Ildi mondja: gyógytápszer, diéta, hasmenés, kiütés... Szóval, attól, hogy az egyiknek jó, még nem biztos, hogy a másik is birja.

Trixy
Trixy
 


Sziasztok!

Felfrissítem ezt az oldalt.
MOst olvastam a rendelõben egy választ.
Ez a linkje: [url=http://www.babanet.hu/szak/gy407.htm" TARGET="_top]http://www.babanet.hu/szak/gy407.htm[/url]
A kérdezõ felveti, hogy 5 hónapos,tisztán anyatejes babája csak 5 naponta kakil, azt is lázmérõzéssel. A válasz szerint max. 3 napig szabad hagyni a babát kaki nélkül, és adjon az anyuka gyümölcslét, mert különben is, hogy fog akkor 6 hónaposan fõzeléket adni, ha 5 hónaposan még nem kezdte el a fõzeléket.

Kiakadtam. Hiszen ez megint egy olyan sztori, hogy ha nem dr. Gömöri válaszolja, hanem Szõdy Judit, akkor valahogy úgy hangzott volna a válasz: tisztán anyatejes babánál gyakran elõfordul, hogy egy héten egyszer van széklete.
(ja, ezt a részt elmeséli Gömöri drnõ is, megírja, hogy az anyatej jól felszívódik, alig van belõle salak, és nincs rost. Azt viszont nem magyarázza meg, hogy akkor mért elvárás a 3 naponkénti széklet!)

Ildi
Pethes Ildikó (pethesildi
 


Bocs, a hogy fog 6 hónaposan fõzeléket mondatrész az 5 hónaposan még nem kezdte el a gyümölcslét-tel folytatódik.
Ildi
Pethes Ildikó (pethesildi
 


Ildi, erre csak annyit tudok írni, hogy no comment.
Sajna ahogy már meg is beszéltük néhol, egyes orvosok "le vannak maradva". Holott egyrsézt propagálják a hat hónapos korig való kizárüólagos szoptatást, másrészt viszont itt vannak az ilyen válaszok.
Erre mondom én azt, hogy az anyuka hallgasson a saját józan paraszti eszére. De mi van akkor, ha teljesen tanácstalan, és ilyen válaszokat kap???

A kérdésre visszatérve, vajon hőmérőzés nélkül mikor lenne széklete a babának? (Én nem hőmérőznék, asszem... Persze lehet, hogy nyűgös, hasfáéjós, akkor talán.)

A többihez pedig: a lányom egy éves maholnap, és majdhogynem anyatejes még most is. Napi egy, max. két étkezése más. Nem úgy néz ki, mint aki lyan nagyon rá lenne szorulva egyéb táplálékra...
üdv
Zsóka
Zsóka (zsóka)
 


Nem tudom miért kellett kiakadni. Szerintem a dr.-nő korektul és érthetően fogalmazott.
Talán nem kéne mindenbe mindent belemagyarázni és a szavakat kiforgatni.

xy
xy
 


Kedves xy,
Először is: kezdek kiakadni azon, hogy EGYESEKNEK nincs nevük - nem merik felbvállalni magukat...


Egyébként pedig: mi az, hogy hat hónapos korra el KELL kezdeni a hozzátáplálást????!!!!

Ide fogom irányítani Ibolyt, szívesen meghallgatnám a véleményét...
üdv
Zsóka
Zsóka (zsóka)
 


Kedves Zsóka!

Először is az xy is név... mint ahogy a Zsóka is.

Másodszor figyelmesebben kellene olvasni és ez nem rád vonatkozik, de álljon itt az eredeti cikk és nem P. Ildi féle ferdítés:

Kérdés:
Az 5 hónapos kislányom szopja a két középsõ ujját, így nagy mennyiségû hajszálat és egyéb szöszöket nyel le, amely a székletében is megjelenik. Széklete az 5. nap után is sokszor csak lázmérõzéssel van. A kislányom kizárólag szopik. Összefügghet-e a két dolog? Érdemes-e kivárni hogy magától ürítse székletét?

Válasz:
Biztosan nem az újszopás és az annak során lenyelt szöszök okozzák kislánya székrekedését. Elõször is , ha a családban van székrekedésre hajlamos szülõ, vagy közeli családtag, a hajlam öröklõdése már ilyenkor is megjelenhet. Másrészt a szülõk is gyakran tapasztalják, hogy a születés után szinte minden pelenkában található több-kevesebb széklet, míg az elsõ hónap vége felé már sokszor naponta, vagy másnaponta észlelik azt. Az anyatej emésztése során igen kevés salakanyag képzõdik, rostanyag pedig szinte nincsen. A szülõknek azt tanácsoljuk, hogy legalább 3 naponta ürítsen a csecsemõ székletet. Ennek érdekében kapjon az ilyen baba kamillateát ( megfelelõ mennyiség !) , már akár 1 hónapos kortól a nyári idõszakban õszibarackot, paradicsomot, szõlõlevet, télen narancslevet, mandarint ill. a gyári gyümölcslevek és pépek székletlazító változatait. A cégek összefoglaló prospektusain ezek a tulajdonságok szerepelnek. Sokkal ideálisabb így , megfelelõ rostbevitellel megoldani a rendszeres székletürítést, mint hõmérõzéssel, kúppal. Ha a fentiek eredménytelennek bizonyulnak, akkor szükség lehet ez utóbbiakra. 5 hónapos babáját tehát nem célszerû már csak anyatejjel táplálnia, szüksége van már a csecsemõnek gyümölcsre egyrészt a székrekedése miatt, másrészt mert 6 hónaposan már a fõzelékek bevezetését kell kezdeniük. Így nehéz lesz azokat fokozatosan bevezetni.

Dr. Gömöri Ágnes


xy, (de ha nem tetszik hívj nyugodtan Joloskának)
xy
 


Sziasztok!

xy meg kell, hogy mondjam, nem teljesen értelek. Nem érzem jogosnak, hogy "ferdítés"t tettem volna fel, hiszen hozzászólásomat kapásból a linkkel kezdtem, hogy mindenki maga elolvashassa. Most újra elolvastam, amit írtam. Nem találom, az elbeszélés melyik részét tartod pontatlannak? Nem beszéltem a szöszökrõl, amik a drnõ szerint is lényegtelenek. Leírtam, hogy a doktornõ is írja, hogy alig van salakanyag.
Ami szerintem nem korrekt: nem ír arról a doktornõ, hogy mégis miért javasolják a 3 naponkénti székletet. Egyébként ezt most meg is kérdeztem tõle.
És szerintem még enyhe voltam, hisz most újra olvasva pontosítok: azt írja a doktornõ, hogy "kapjon az ilyen baba kamillateát ( megfelelõ mennyiség !) , már akár 1 hónapos
kortól a nyári idõszakban õszibarackot, paradicsomot, szõlõlevet, télen narancslevet, mandarint ill. a gyári gyümölcslevek
és pépek székletlazító változatait".
Azaz már egy hónaposan egy rakás gyümölcsöt, netán gyárit!!! (olvassuk csak el mi van azokra írva, mi minden van sokszor benne), köztük citrusféléket.
Mindezt azért, mert "Széklete az 5. nap után is sokszor csak lázmérõzéssel van".

Zsóka, sajna az nem derül ki belõle, hogy lázmérõ nélkül hány naponta lenne széklete a babának. Lehet, hogy 6 netán 7?

Témából saját esetem az ikrekkel, akik ugyanazt a tejet itták, és ugyanolyan genetikai háttérrel rendelkeznek (apropó, a kérdésben nem szerepel, hogy ominózus családban lenne székrekedéses egyén, ami persze lehet, hogy az eredetiben volt, de én ilyet itt nem olvashattam!).
SZóval Gergõ fiam naponta kakilt, max kétnaponta, de néha naponta kettõt. Ha már 3 nap nem kakilt, az ritkaság volt.
Ugyanakkor Ilcsi kivárta az 5 sokszor 6 vagy 7 napot! Eleinte zavart, 1x vagy 2x bolygattam is lázmérõvel, aztán persze jól megkaptam, úszott az egész lakás. Majd úgy döntöttem, ez hülyeség.
Ma mindkét gyerek egészséges, Ilcsi jobban hízik, tovább benne marad az étel, Gergõn ma is átszalad. Gergõ ha elmegy a wc-re nagydolgát intézni, 2 perc múlva kijött, Ilcsi elidõzik 5-6 percet, de sem nem bogyós, sem egyéb gondja nincs, normális a széklete. Be kell valljam, gõzöm nincs róla, hány naponta, hisz oviban van, és otthon is maga intézi. De nincs vele semminõ problémája ma sem.

Kérdezem tõled, xy, ha ez az anyuka 1 hónapos babával írta volna az esetet, és drnõ válaszát követve elkezdi adni neki a gyümölcsöket, azaz 1 hónaposan már nem tisztán anyatejes a baba, felborulva egy rakás bélflóra, netán allergia jön a citrusfélékre, ez jó döntés lett volna, azért cserébe, hogy naponta (3 naponta) kakiljon?
(Ja, nem ír arról sem az anyuka, hogy a ritka széklet okoz-e bárminõ problémát... pedig nem mindegy.)

És végül, amin kiakadtam még, a hogy lesz ebbõl 6 hónaposan fõzelék, idézem:
"5 hónapos babáját tehát nem célszerû már csak
anyatejjel táplálnia, szüksége van már a csecsemõnek gyümölcsre egyrészt a székrekedése miatt, másrészt mert 6
hónaposan már a fõzelékek bevezetését kell kezdeniük. Így nehéz lesz azokat fokozatosan bevezetni. "
Azaz azt írja: KELL bevezetnünk 6 hónaposan a fõzeléket.
Hol voltam incorrekt?

Ildi
Pethes Ildikó (pethesildi
 


Szerintem kar ezekre meg valaszolni is Ildi, jol tetted hogy ugy taplaltad a gyerekeidet ahogy es masok jol teszik ha nem hallgatnak erre a doktornore. De van aki a 7 honapos gyerekenek mar virslit ad, amibe aztan tenyleg ki tudja mit tesznek. Ha csak elolvasom az osszetetelet (amit nem sokan tesznek meg) mar kiuteses vagyok. Szerencsere a mi doktornenink normalis :-) Es amugyis azt csinalok amit akarok, mint mindenki mas. Persze megprobalok utanajarni a dolgoknak, elgondolkodni rajtuk, sok velemenyt meghallgatok de nem mindet fogadom el. A citrusfelek, kulonosen a narancs es a paradicsom (mediterran videken szuletett a gyerekem, volt beloluk boven) allergizalo, 1 eves korig nem ajanlott. De a doktorno mondhatja nyugodtan amit sok evvel ezelott tanult.
A gyari konzervgyumolcsot pedig vegye meg minden anyuka aki nem sajnalja ra a penzt. A hozzaadott vitaminoktol meg vitamintartalma is van :-). Ha valaki lusta attorni egy szitan egy barackot vagy egy erett szilvat... Viszont igaz hogy (allitolag) a gyari babaeteleket ellenorzik, bio stb. De ha megbizhato helyrol kaphatok gyumolcsot (biopiac) akkor biztosan nem veszem a konzervet.

idi
idike
 


mamáknak: főzelékek



Íme néhány apró, de hasznos ötlet azoknak, akik bár rengeteg jótanácsot kaptak, és sok könyvet hozzáolvastak, mégis tanácstalanok.


Ideális esetben a baba egyéves koráig anyatejet kap, de az elválasztás indokolt esetben hathetes korban elkezdődhet.

Főzelékfélék:


Először főzeléket adjunk a picinek, kezdetben a déli etetésnél (így ezt a szoptatást hagyjuk el először), majd az estinél próbálkozzunk. A későbbiekben is igyekezzünk fenntartani ezt a rendszert.


A készítéshez friss vagy mirelit zöldségeket használjunk; kerüljük azt, amelyik tartósítószert tartalmaz. Ha a friss zöldség "gyanúsan" nagy, azt valószínűleg műtrágyázták, tehát a babának nem adható.


Krumplifőzelékkel kezdjünk: régi krumplit (újkrumpli tilos!) hámozzunk, főzzünk meg, majd saját levével nyomjuk össze. (Ízesítők közül egyéves korig csak sót, cukrot, citromlét használjunk!)


Első nap szoptatás előtt és után egy-egy kávéskanállal adjunk a babának, második nap kettőt, és így fokozatosan eljutunk majd a teljes adaghoz (2 dl = 200 g). A szoktatás közben azért figyeljük a picit, hogy nem jelentkezik-e rajta kiütés, nem hány-e.


Ha a krumplifőzeléket már elfogadta, egymás után próbálkozhatunk más zöldségekkel is:

1. sárgarépa: külön fözünk répát és burgonyát, fele-fele arányban keverjük, a répa főzővizében nyomkodjuk össze.

2. saláta: a salátát levelenként alaposan mossuk meg! 2/3 rész salátát és 1/3 rész krumplit keverjünk össze a saláta főzővizében.

3. sütőtök: fele-fele arányban keverjük a krumplival

4. spenót, sóska: maximum kéthetente adhatjuk, mert elősegíti a vesekőképződést; 2/3 rész spenót ill. sóska és 1/3 rész krumpli

5. cékla: mivel a cékla nehezen fő meg, ezért célszerű kuktát használni;fele-fele arányban keverjük a krumplival

6. paradicsom: nyersen, fele-fele arányban keverjük a krumplihoz; kimagozni nem, de a héját le kell húzni

7. zöldborsó, zöldbab: a főtt borsót, babot szűrőkanálon, szitán nyomjuk át; 2/3 rész borsó, bab és 1/3 rész krumpli

8. karalábé, kelkáposzta, karfiol, brokkoli: mivel ezek puffasztanak, ezért csak akkor adjuk (fele-fele arányban), ha a baba már magától hasra tud fordulni



2001-04-04 nlc@fe exkluzív
bigacsiga
 


Kezdő mamáknak: húsok



Íme néhány apró, de hasznos ötlet azoknak, akik bár rengeteg jótanácsot kaptak, és sok könyvet hozzáolvastak, mégis tanácstalanok.


Ideális esetben a baba egyéves koráig anyatejet kap, de az elválasztás indokolt esetben hathetes korban elkezdődhet.


Állati fehérjék:


Négy hónapos korától a főzelék után elkezdhetjük az állati fehérjék bevezetését is; persze ha a baba csak 6 hónapos korától kap főzeléket, akkor emellé már ehet húst is.

1. csirkehús: mell és szárnytő;érdemes egy nagyobb darabot megfőzni, és mélyhűtőben lefagyasztani.

2. marhahús és csirkemáj

3. felvágottak: egy éves koráig ne adjunk!



2001-04-04 nlc@fe exkluzív
bigacsiga
 


Sziasztok!
Olvasom ezeket a vitákat a kakiról, a kiegészítésről és arról leginkább, hogy minden mama aggodik a pciért, csak éppen annyi féle tanácsot kap, hogy győzze hallgatni is, nem hogy megfogadni.
Amikor az első gyerekemim születtek, jó 12 éve, még 6 hetesen szigorúan el kellett kezdeni a gyümölcspürét, szopik-e baba vagy sem, kit érdekelt? Mármint a védőnőt és a gyermekorvost. Persze nem natur, hanem cukorral és citrommal. Ha volt kaki akkor kevesebb(?) cukorral, ha nem akkor többel. Persze lehet, hogy fordítva, már akkor is fel kellett írnom, mert összekevertem volna. A főzelék meg 3-4 hónapos kor körül jött, fél évesen a husi,csirkemáj. Persze a tápszer igen népszerű volt akkor, de az un.feles,vagy harmados tej is. Persze tehéntejből. Valahogy így etettem a gyerekeket és megdöbbentem amikor most hallottam,hogy tejet, mármint tehértejet azt csak egész nagy babának adjunk.
Ezt azért írtam le, mert azt hiszem a kor előrehaladtával mindig újabb felfedezés válik mindennapi gyakorlattá, néha szöges ellentétben az előzőektől.
Azt hiszem, hogy Ti (Mi) mindannyian törödtök annyira gyerekeitekkel, hogy érzitek mi jó a babának. Persze a sok ilyen-olyan "orvosi" vélemény elolvasása után, már kevesebb biztonsággal. Mennyivel többet ér egy hasonló cipőben járó mama gyakorlati tanácsa!!! Abból ki lehet indulni.

Hű... azt hiszem ez nagyon öregsen, fellengzősen sikerült, de mégis elküldöm.

Sziasztok
Gabi
nsgabi (nsgabi)
 


Kimásoltam ide nektek Iboly két hozzászólását, úgy látom szakértönek tekinthetö. Mostanában nem találkozom ugyan a nevével, hol van? Tudjátok?

"A doktor bácsi/néni módszere nem csak egyszerûen régi, hanem elavult és rossz. Ha az õ tanácsait követed, hamarosan lesz egy rosszkedvû, sírós, bizalmatlan gyermeked, akit nem valószínû, hogy szoptatni fogsz, mert szinte biztos, hogy elapad a tejed.

Röviden:
-Az anyatej rendkívül gyorsan emészthetõ, 4 óra leforgása alatt akár 4-szer is megéhezhet a babád.
-Az anyatej 2/3 része a szoptatások alatt termelõdik, a közbensõ idõben csupán az 1/3-a.
-A szopizás nem csak étkezés, hanem a szopási igény kielégítése is, valamint odabújás a mamához, dédelgetés, simogatás, nagyon szoros kontaktus az anyával. Erre mind határozottan szüksége van a kisbabának. Gyakrabban, mint 4 óránként.
-Az éjszakai szopizás is fontos. Részben a tejtermelõdés miatt, részben pedig a gyermek fejlõdéséhez szükséges.
-Ha éjjel is, nappal is kielégíted a kisbabád igényeit, megtanul bízni benned, hamarabb lesz önálló, talpraesett.

Az igény szerinti szopi nem akadálya a rendszerességnek. Pl. rendszeresen ugyanabban az idõben lehet fürdetni és lefektetni este. De a napközbeni rendszerességre egy kicsit még várni kell. Most még lehet, hogy háromszor alszik a kicsi egy nap, mire megszokjátok ezt a rendet, addigra már csak kétszer fogja igényelni. Aztán közbeszól a fogzás. Utána mászni kezd, minden érdekli, többet lesz ébren, kevesebb alvással is beéri.
A babák általában kialakítanak maguknak egy rendszert. Érdemes ahhoz alkalmazkodni. Ha tudod, hogy délelõtt 10 körül szokott elaludni, akkor erre rendezkedj be. De légy rugalmas, nem egyformák a napok, nekünk, felnõtteknek sem.
Ezek ismeretében meg is fordíthatjuk a dolgot: a rendszerességnek NEM az igény szerinti szopi az akadálya.

Jó lenne tudni, mi az orvosod álláspontja a szilárd táplálék bevezetésével kapcsolatban. Támogatja-e a 6 hónapos korig való kizárólagos szoptatást? Mit szól ahhoz, hogy akár egyéves koráig is élhet a baba kizárólag anyatejen? Támogatja-e, ha 1-2 éves koron túl is szoptatod a gyermekedet, rábízva az elválasztást?
Ha ezekkel kapcsolatban számodra elfogadható választ ad és amúgy is szimpatikus, akkor komolyan át kell vele beszélni a dolgot még egyszer. Légy határozott, hiszen a TE gyerekedrõl van szó. Ragaszkodj az elképzeléseidhez. (Sok anyuka füllent az orvosnak és a védõnõnek a békesség érdekében, de szerintem, nem az az ideális állapot.)
Ha van választási lehetõség, szerintem csak olyan orvoshoz érdemes fordulni, akiben teljesen megbízol.
Mindenekelõtt viszont a férjeddel kell közös álláspontra helyezkednetek.

Üdvözlettel
Iboly

"Almával, banánnal, oszibarackkal lehet kezdeni a szilárd táplálék bevezetését. (Bár a banánról legutóbb azt hallottam, hogy allergizál.)

Eloszor kínáld meg a babádat egy negyed teáskanál reszelt almával. Ha izlik neki és megeszi, akkor másnap adhatsz neki egy kicsivel többet. Lassan, fokozatosan emeld az adagot és közben figyeld a kicsit, hogy nincsenek-e kiütései, vagy egyéb, allergiára utáló jelek. (A reszelt alma is megfogja a székletet, úgyhogy egyszerre ne sokat belole!)
Egy étel bevezetése kb. 1 hétig tartson. Utána hasonlóképpen ismertesd meg a következovel. Még van őszibarack, a kicsik általában imádják ezt a gyümit, ha van rá idod, le is fagyaszthatsz belole, akkor télre is lesz. Egyéves kor elott még meggyet ehetnek a babák (cseresznyét nem) és a ribizli levét. Ezekbol is jó most felkészülni a télre.

Én úgy tanultam valamikor, hogy a gyümölcsök szoktatása 2 hónapig tartson, majd újabb két hónapig a zölségeké, utána következzék a hús.

Zöldségek közül a krumpli jöhet elsoként szóba, a csicsóka, répa, sütotök, spenót, sóska, zöldborsó, zöldbab. Ha egy-egy ételrol megbizonyosodtál, hogy nem allergiás rá a kicsi, akkor már kombinálható más, már kipróbált étellel. Fott krumplival szoktunk suríteni, lisztet egyéves korig nem ajánlott adni, az egyre gyakrabban eloforduló cöliákia, vagyis lisztérzékenység miatt.

Egyéves kor elott nem javasoltak a tejtermékek, a tojás (eloször a sárgáját kell majd adni, arra kevésbé valószínu, hogy érzékeny), liszt, hal, paradicsom, méz, citrusfélék, kivi, eper és hasonló aprómagvas gyümölcsök, sárgabarack, dinnye, sárgadinnye.

Kétéves korig nem ajánlott csonthéjasok, magvak és nyers répa adása, fulladásveszély miatt.

Ha a kicsi nem fogadja el a kínált ennivalót, próbálkozz meg vele újra, 2-3 naponta, vagy hetente. Ha szépen fejlodik, és elég neki az anyatej, akár egyéves koráig is élhet kizárólag azon."

Mindenképpen először szoptasd meg a kisfiadat és csak utána kínáld meg a gyümivel. Az első életévben ez lehetőleg így következzen egymás után, hiszen ilyenkor még az anyatej a babák fő tápláléka. Természetesen, ha igényli, utána is megszoptathatod a kicsi fiadat.
Az első próbálkozásokhoz egy nyugis időszakot válassz, pl. a délutánt, amikor kipihent a kicsi és vevő valami újra.

A tejberizspép TEHÉNTEJET tartalmaz, 1 éves kor előtt egyáltalán nem ajánlott!!!

Gabi
Névtelen
 


Sziasztok!

Zsóka, ide találtam és nagyon nem is tudok hozzátenni ahhoz, amit elmondtatok. Amit mondhatnék, Gabi már be is másolta Kép

Most olvastam egy könyvet kisbabák táplálásáról, 1973-ban adták ki az Egyesült Államokban. Hajmeresztõ dolgok vannak benne. Különféle adalékanyagok a bébiételekben, a nagyobb anyagi haszon érdekében, stb. A bébiételgyártó cégek 2 HETES KORTÓL AJÁNLOTTÁK A tejpépeket! Friss és aszalt gyümölcsöt 1 hónapos, hús, halat, fõzeléket 3-4 hónapos kortól. Tojássárgáját 6 hónapos kor után, akárcsak a gyümölcsleveket, beleértve a narancsot is. 6 hónaposan már el lehetett kezdeni a tehéntejet! Csoda, hogy ilyen nyavalyás a mi generációnk?
Jelzem, a La Leche Liga már akkor a 4-6 hónapos korig való kizárólagos szoptatást javasolta!

Egyébként, épp a múltkor akadtam ki a Hipp hirdetésén, miszerint segítenek nekünk abban, hogy könnyebb legyen az utazás kisbabával, vegyünk bébiételt. Természetesen már 4 hónapos kortól ajánlják õket, az összetevõk általában olyanok, amit nem is lehetne egy éves kor alatt adni. Már fogalmazom nekik a levelet, de esküszöm, elküldöm a másolatát az OÉTI-nek meg az Egészségügyi Minisztériumnak is.

Nnnna!

Iboly
Iboly (iboly)
 


Szia Iboly,
köszi szépen! Kép
Zsóka
Zsóka (zsóka)
 


Sziasztok!

Azt hiszem kötelességem ide most a doktornõ ezirányú kérdéseimre adott válaszát is belinkelnem: Allergizáló székletlazítók? címmel:
[url=http://www.babanet.hu/szak/gy413.htm" TARGET="_top]http://www.babanet.hu/szak/gy413.htm[/url]

Ildi
Pethes Ildikó (pethesildi
 


Sziasztok!

Elolvastam. Sőt, utánaolvastam a dolognak: a LLL EGYÉRTELMŰEN az allergizáló ételek között említi a paradicsomot, egy éves kor előtt nem ajánlja!
Tanulmányaim szerint a hasmenés és a székrekedés egyaránt lehet allergiás tünet!
Az általam említett könyvben pedig olyan érdekes dolgokat olvastam, miszerint a neves bébiételgyártó cégek beismerték, hogy különböző, akár az egészségre káros adalékanyagokat használtak, a profit növelése céljából. (Konkrétan szó volt egy olyan keményítőről is, amely több napon át képes megakadályozni az étel nyál általi lebomlását. Nem csak az üvegben, de a babapociban is. Kormányzati nyomásra később kihagyták a káros összetevőt az újabb bébiételekből, de a régieket NEM HÍVTÁK VISSZA a boltokból, további 2 évig, a szavatosság lejártáig várták a polcon a vevőket!) Mindezek ismeretében cseppet sem bíznék a profitorientált cégek lelkiismeretességében!!!

Gondolom, az Egészségügyi Világszervezetnél nyomon lehet követni a legújabb kutatások eredményeit, melyek alapján a WHO összeállítja ajánlását.

Iboly
Iboly (iboly)
 


Ez tenyleg igy van, hogy attol meg, hogy a boltok polcain ott van valami, es ra van irva, hogy jo egy babanak x honapos kortol, akkor ez biztosan igy is van, mert ezt szigoruan szabalyozzak. Azt hiszem, eleg naiv az, aki ezt hiszi.
En pl. gyerekkonyvekrol halottam, hogy ma tulajdonkeppen azt adsz ki, amit akarsz, senki nem nezi meg a tartalmat. (Ezt tukrozi is a kinalat). Ugyanez van oltassal kapcsolatban is, ma Mo-n hasznalnak olyan anyagot oltasban, amit kinnt mar betiltottak (thimerosal).
Az uzlet az uzlet.
Persze az is igaz, hogy lassan mar nincs is olyan etel, amirol ne lenne bebizonyitva, hogy nem karos.
Most neztem, hogy a gyumolcspepekhez adnak valami rizskemenyitot vagy mit. Ez miert kell bele? Vagy regebben is benne volt, csak nem irtak ra?
Keke
Névtelen
 


Sziasztok!

Akkor most álljon itt egy pozitív vélemény is.
Nagyon tetszett Szõdy Judit írása, természetesen a szoptatásról. Úgy éreztem, bár nem írt egy egész könyvet, mégis leírt minden fontosat, minden olyat, ami a témában alapvetõen tanácsolható.
A linket ide teszem:[url=http://www.babanet.hu/szak/sz150.htm" TARGET="_top]http://www.babanet.hu/szak/sz150.htm[/url]

Ildi
Pethes Ildikó (pethesildi
 


Sziasztok!
Megdöbbenve láttam a boltokban és mindenféle babás újságokban egy "újfajta"bébiétel családot.Mildi. A Nutrica forgalmazza. Ami kiakasztott az a következõ volt : Eper-alma pép. Úgy tudom epret tilos adni egy éves kor alatt , az allergizáló hatása miatt. Volt málna is, meg néhány eszement kombináció, úgy hat hónapos kortól.
Ezeket már nem kell ellenõrizetni?
Üdv
Zsomimama
zsomimama (zsomimama)
 


Az eper (az en natur beallitottsagu orvosom szerint) nem allergizal hanem eppen ellenkezoleg, "kidobatja" a toxinokat amik bennunk vannak.

A paradicsom, a narancs viszont allergizal. A mandarin es a citrom sokkal kevesbe. Furcsa, nem? De a bebietelekrol megvan a velemenyem. Volt regen (2 eve?) egy nagy vita a bebietelekrol. Az hol talalhato vajon?

idi
idike
 


Idike még nincs is kétéves a babanet! Kép Kép Kép
bigacsiga
 


Nem pontos datumot irtam meg kerdojel is volt mogotte. :-)
De en meg kulfoldon kezdtem babanetezni (ferjem nem kis ellenkezesere) a most 31 honapos fiam megszuletese utan es juliusban volt egy eve hogy hazakoltoztem. Tehat min. masfel eve volt. Pontositsak meg? Bar talan pontosithatna a szerkeszto. Ja es akkor mas nickkel lepegettem be de aztan ez valtozott sok ok miatt.
Fontos ez bigacsiga? :-)
idike
 


Nehogy felhuzd már magad mert átviszlek a másik topicba! Te! Kép Kép Kép

Nagyon paprikás vagy ma én meg fel vagyok dobva csináljun így Kép Jó?

bigacsiga Kata
bigacsiga
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: